مطالب مرتبط:
زلزله تهران 2 میلیون نفر را تحت آسیب مستقیم قرار می دهد/ آمادگی برای زلزله 20 درصد است
یک میلیون نفر در زلزله تهران می میرند
در زلزله تهران، یک میلیون نفر می میرند
یک میلیون نفر در زلزله تهران می میرند
یک میلیون نفر در زلزله تهران می میرند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 00:452018-11-12حوادث

جان یک میلیون نفر در زلزله تهران به مخاطره می افتد


اختلاف ارتفاع ناگهانی و شدید میان شهر تهران (با متوسط ارتفاع حدود1300متر) و استقرار نزدیک ترین قله کوه به آن در یک فاصله کمتر از 10کیلومتر(قله توچال با ارتفاع حدود3930متر) از خصوصیات توپوگرافی این شهر است.

- اختلاف ارتفاع ناگهانی و شدید میان شهر تهران (با متوسط ارتفاع حدود1300متر) و استقرار نزدیک ترین قله کوه به آن در یک فاصله کمتر از 10کیلومتر(قله توچال با ارتفاع حدود3930متر) از خصوصیات توپوگرافی این شهر است.

علاوه بر وجود راندگی(فعال) شمال تهران و چند گسل جوان و جنبان دیگر در شمال و جنوب شهر، رسوبات آبرفتی دشت تهران و شهر ری دارای شکستگی های کوچک فراوانی است که ممکن است به هنگام جنبیدن گسل های بزرگ و زمین لرزه زا دچار لغزش، جنبش و جابه جایی شوند.

شعارسال": شهر تهران در دامنه جنوبی کوه البرز مرکزی و بر روی نهشته های آبرفتی دوران چهارم بناشده است.

قسمت جنوبی آن کم وبیش در کناره شمال باختری کویر مرکزی ایران قرارگرفته است.

اختلاف ارتفاع ناگهانی و شدید میان شهر تهران (با متوسط ارتفاع حدود1300متر) و استقرار نزدیک ترین قله کوه به آن در یک فاصله کمتر از 10کیلومتر(قله توچال با ارتفاع حدود3930متر) از خصوصیات توپوگرافی این شهر است.

علاوه بر وجود راندگی(فعال) شمال تهران و چند گسل جوان و جنبان دیگر در شمال و جنوب شهر، رسوبات آبرفتی دشت تهران و شهر ری دارای شکستگی های کوچک فراوانی است که ممکن است به هنگام جنبیدن گسل های بزرگ و زمین لرزه زا دچار لغزش، جنبش و جابه جایی شوند.

شامگاه یکشنبه 21 آبان 1396 در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق در 32 کیلومتری جنوب غربی شهر حلبچه عراق ایران زلزله ای 7.

3 ریشتری رخ داد و نه تنها کشورمان بلکه تمام جهان را در حزن و اندوه فروبرد.

اگر به تاریخچه زمین لرزه های بزرگ گذشته که در این سرزمین به وقوع پیوسته است توجه کنیم، درمی یابیم که باوجود گسل های مهم در سطح تهران بزرگ و براساس پژوهش های سال های اخیر وقوع زمین لرزه ای ویرانگر با قدرت بالاتر از 7 درجه ی ریشتر در تهران بسیار محتمل به نظر می رسد.

این اتفاق برای پایتخت و شهر مرکزی ایران که بیشترین امکانات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در آن یک جا جمع شده است فاجعه آمیز خواهد بود و عواقب نگران کننده ای در پی خواهد داشت.

باید قبل از وقوع زمین لرزه برای جلوگیری از خطرهای ناشی از آن آماده شد یک دکتری زلزله شناسی گفت: با توجه به اینکه در ساخت بیشتر سازه های بزرگ و کوچک تهران ضوابط و معیارهای مهندسی ناظر به مقاومت در مقابل زمین لرزه موردتوجه قرار نگرفته است، رویداد زمین لرزه ای در این شهر که کلیه امکانات اجتماعی و فرهنگی کشوری در آن یک جا جمع شده فاجعه آمیز خواهد بود و عواقب بسیار نگران کننده ای را خواهد داشت.

دکتر محمد کاویی افزود: معمولاً در زمان وقوع زلزله در دیگر نقاط کشور کمک های اولیه نیرو و تجهیزات از تهران ارسال می شود حال باید از خود بپرسیم اگر زمین لرزه ای شدید در تهران روی دهد کمک از چه نقطه ای به تهران خواهد رسید؟ وی در خصوص تلفات فراوان این بلای طبیعی عنوان کرد: با توجه به سستی ساختمان ها و آتش سوزی، تلفات زمین لرزه به سبب وجود لوله های گاز به احتمال زیاد از مرز یک میلیون نفر تجاوز خواهد کرد.

باید قبل از وقوع زمین لرزه بامطالعه عمیق شهر و مردم را برای جلوگیری از خطرهای ناشی از آن آماده کرد.

کاویی با اشاره به اینکه وقوع زلزله در تهران بزرگ خطری جدی برای تمام تأسیسات مهم حیاتی به شمار می آید، بیان کرد: وارد شدن آسیب به بیمارستان ها، مراکز آتش نشانی، مراکز کمک رسانی، مدارس، پادگان ها، ادارات دولتی و دیگر مراکز پرجمعیت بسیار خطرناک است.

وی افزود: پس از وقوع زلزله در تهران آب و برق شهر قطع شده و به علت خرابی ساختمان ها خیابان ها و راه ها مسدود شده و بیمارستان ها و مراکز آتش نشانی ویران خواهند شد و روشن نیست چه کمکی و از چه نقطه ای به این شهر بزرگ و مردم آن می تواند، برسد.

این دکتری زلزله شناسی با اشاره به اینکه خطر آتش سوزی در لوله کشی گاز، انبار مواد شیمیایی برخی از کارخانه ها و پالایشگاه ها و انبارهای بزرگ فرآورده های نفتی در اطراف تهران وجود دارد، عنوان کرد: علاوه بر این موارد، سدهای کرج لتیان و لار در برابر زلزله های بزرگ مقاوم ساخته نشده اند و در صورت رویداد زمین لرزه بزرگ ویران شده و تأمین آب مصرفی تهران مسئله ای جدی خواهد بود.

وی همچنین در خصوص حرکت گسل شمال تهران و رویداد زمین لرزه گفت: لوله ها و کانال های تأمین کننده آب از سدهای مذکور به شهر تهران بریده شده و درنتیجه آبی برای آشامیدن و آتش نشانی و مصارف دیگر به تهران نخواهد رسید.

این استاد دانشگاه هرمزگان ادامه داد: لغزش و سنگریزش در شمیرانات و دیگر بخش های کوهپایه تهران نیز می تواند سبب خرابی ها و کشتار شود.

بایستی در مورد همه موارد آسیب پذیری شهر تهران مطالعه و برنامه ریزی شود کاویی با بیان اینکه خطر شکسته شدن دکل های فشارقوی برق در کوهپایه های البرز و در شمال تهران براثر وقوع زلزله وجود دارد، افزود: بایستی در مورد همه موارد آسیب پذیری شهر تهران و نحوه پیشگیری از خطرات و کاهش صدمات مطالعه و برنامه ریزی شود.

وی در خصوص مقاومت پایین ساختمان های پایین شهر تهران و همچنین محلات قدیمی آن اظهار کرد: اصولاً تهران در تمام نقاط قدیمی تر آن مثل تجریش، قلهک و جنوب شهر دارای ساختمان هایی با طول عمر بیش از 30 سال است که با مصالح نامرغوب و ملات ضعیف یا خشت و گلی ساخته شده است، واضح است که این بناها نمی توانند در برابر زلزله های بزرگ یا حداقل متوسط مقاومت کنند.

این استاد دانشگاه هرمزگان بیان کرد: ساختمان هایی که در حال حاضر به صورت بساز و بفروش در تهران عرضه می شوند با مصالح نامرغوب بوده و کسانی که خانه جهت زندگی خودشان می سازند، به اندازه کافی از مهندسی زلزله آگاهی نداشته و ناآگاهانه در راه ساختمان سازی برای آینده خود و خانواده شان مشکل می آفریند.

کاویی عنوان کرد: نکته هایی مانند کوچه های تنگ و باریک در محلات قدیمی جنوب تهران که راه فرار را در زمان وقوع زلزله خواهد بست، تراکم خانه ها و جمعیت، نبودن فضای باز برای چادر زدن و کمک رسانی بعد از زلزله، وضعیت آشفته سیم کشی خیابان ها، کوچه ها و ساختمان ها بخصوص در مرکز و جنوب تهران از جمله گرفتاری های دست و پاگیر و تهران است.

این دکتری زلزله شناسی اظهار کرد: این مشکلات بیشترین تلفات را در مناطق جنوبی تهران مثل جوادیه، راه آهن و دیگر مناطق پرازدحام به همراه خواهد داشت.

ساختمان های بلند شهر تهران اغلب بدون رعایت کامل ضوابط مهندسی زلزله ساخته شده است کاویی بیان کرد: ساختمان های بلند شهر تهران اغلب بدون رعایت کامل ضوابط مهندسی زلزله ساخته شده و حتی در تعداد طبقات آن ها نیز هیچ ملاحظه ای رعایت نشده است.

در کشورهای لرزه خیز و پیشرفته چون ژاپن ساختن ساختمان های بتن آرمه بیش از 14 طبقه مجاز نیست، درصورتی که در تهران لرزه خیز ساختمان های بلندی حتی تا 30 طبقه نیز بناشده است.

این کارشناس در خصوص وضعیت لوله کشی تهران، بیان کرد: آتش سوزی پس از زلزله به دلیل وضعیت نامناسب لوله کشی گاز در این شهر می تواند خطرات بیشتری از خود زلزله ( ویرانی های بناهای نامقاوم) ایجاد می کند.

مثلاً در زلزله بزرگ 1906 سانفرانسیسکو آتش 12 کیلومتر را سوزاند درصورتی که خسارات ناشی از زمین لرزه 20 درصد کل خسارت بود.

کاویی همچنین در خصوص مسئله غارت و به وجود آمدن ناامنی، افزود: غارت اموال مردم زلزله زده به وسیله بزهکاران فرصت طلب از مسائل اجتماعی است که زلزله ها با خود به همراه می آورند.

در زمین لرزه 23دسامبر1972مانگوا در نیکاراگوا تا چند روز پس از زلزله دولت قادر به کنترل سارقین نبود.

تهران هیچ گونه آمادگی در برابر یک زمین لرزه بزرگ ندارد وی عنوان کرد: به نظر می رسد شهر تهران هیچ گونه آمادگی در برابر یک زمین لرزه بزرگ ندارد.

هماهنگی و همکاری میان سازمان ها و مؤسسات گوناگون کشوری و لشگری مسئول و چاره اندیشی در این زمینه و آماده ساختن شهر و مردم و مؤسسات مختلف در مقابل خطرهای ناشی از زمین لرزه و حراست بیشتر جان و مال مردم از مسئولیت های مقاماتی دولتی است.

کاویی اظهار کرد: محاسبات اسکلت کلیه ساختمان ها و مقاوم کردن آن ها در برابر زمین لرزه های بزرگ حداکثر دقت و سخت گیری لازم اعمال شود.

این کارشناس با اشاره به اینکه شهرداری تهران باید مفاد آیین نامه"ضوابط تعیین نیروهای حاصله از زلزله" را موردتوجه قرار دهد، افزود: این آیین نامه که به وسیله کمیته زلزله انجمن ایرانی مهندسان محاسب ساختمانی تهیه شده موردتوجه قرار دهد و رعایت آن را اجباری کند و همچنین نظارت مستمر بر اجرای صحیح آن داشته باشد.

کاویی در پایان بیان کرد: بروسی و برنامه ریزی تقویت ساختمان های ضعیف تهران، در نظر گرفتن فضای سبز باز با اندازه کافی در بخش های گوناگون شهر برای استفاده در زمان وقوع زلزله، مرمت و مقاوم سازی پل های بزرگ سطح شهر، پاک سازی سریع خیابان ها پس از ویرانی و آماده بودن سرویس های فوریتی، جایگزینی سریع سرویس های مخابراتی، غذایی، ترابری، امدادرسانی برق رسانی فاضلاب، سم پاشی، سوخت رسانی، خارج کردن زباله ها، بررسی وضعیت ساختمان های موجود و تقسیم بندی آن ها به امن-نیمه امن و نا امن، انبار کردن لوازم امدادرسانی، مواد غذایی و دیگر ملزومات از اقدامات قبل و بعد از وقوع زمین لرزه می باشند و آشنا بودن وزارت بهداشت و درمان، وزارت نیرو، سازمان هواپیمایی کشور با نحوه کمک رسانی خود به مردم و رفع مشکلات و نیز انجام پیش بینی های لازم سازمان انرژی اتمی به جلوگیری از وقوع خطرات ناشی از زمین لرزه در راکتورهای خود از مهم ترین اقدامات است.

‍‍‍ شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: 21آبان 1397 ، کدخبر: 97082109810،www.

isna.

ir
کلید واژه ها: تهران - زمین لرزه - شهر تهران - زمین - لرزه - جنوب - ایران - بزرگ - شمال - زلزله - توچال - مرکزی - استان کرمانشاه - کوچک - شهر ری - زلزله تهران - جوان - کرمانشاه - عراق - اقتصادی - مقاومت - یکشنبه - فرهنگی - پایتخت - دکتری - استان - البرز - فاجعه - جهان - کویر

آخرین اخبار سرویس:
دختر 15 ساله: آزار مکرر ناپدری ام را پنهان می کردم/ نامادری ام با کتک و تهدید مرا وادار می کرد تا «مادر» صدایش کنم

اعترافات پسر جوان در مورد قتل پدر/ پدرم مدتی بود که تصمیم به ازدواج با زن دیگری گرفته بود

استخدام راننده خانم جهت آموزشگاه رانندگی نسیما

زابل سردترین شهر سیستان و بلوچستان شد

پنج پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز تاخیر دارند

فوت سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی مدرسه زاهدان/ دانش آموز چهارم تحت مراقبت های ویژه

کشف کالای قاچاق میلیاردی در هشترود

ترافیک عادی و روان در جاده های مازندران

واکنش ابتکار به حادثه آتش سوزی در مدرسه زاهدان

گلباف کرمان لرزید

عروس باردار قربانی دخالت های مادر شوهر شد!

پنج پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز تاخیر دارند

تکرار فاجعه شین آباد

صحبتهای دردناک مادران یکتا و مریم 2 قربانی آتش سوزی دبستان زاهدان+ عکس قربانیان

مه غلیظ، جاده های خراسان رضوی

مرکز فروش مواد مخدر در بجنورد پلمپ شد

سومین کودک مصدوم سانحه آتش سوزی دبستان اسوه حسنه درگذشت

رییس بیمارستان علی ابن ابی طالب(ع) زاهدان: سومین کودک مصدوم سانحه آتش سوزی دبستان اسوه حسنه درگذشت

پسر پرده از قتل پدرش در 5 سال گذشته برداشت

سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی زاهدان نیز فوت کرد

زلزه 4 ریشتری گلباف کرمان را لرزاند/زمین لرزه هیچ خسارت مالی و جانی نداشت

زیرپوست ویلاهای غیرمجاز ساعتی

آزارهای مکرر ناپدری ام را پنهان می کردم/آخرین باری که سراغم آمد با جیغ و داد همسایه ها را خبر کردم

اداره راه و راننده در واژگونی اتوبوس مقصر شناخته شدند

مردی همسر باردار خود را به قتل رساند

سارقان سیم و کابل دکل های مخابراتی در اشنویه دستگیر شدند

سومین دانش آموز سوخته در آتش مدرسه اسوه حسنه زاهدان فوت شد

با فرآیند تعطیلی سفارتخانه ها و شرکت های بزرگ خارجی احتمال وقوع حوادث جدی در جمهوری آذربایجان

سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی زاهدان هم فوت کرد

سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی زاهدان نیز فوت کرد

دختر 15 ساله: آزار مکرر ناپدری ام را پنهان می کردم

اداره راه و راننده در واژگونی اتوبوس مقصر شناخته شدند

زمین لرزه 4 ریشتری در گلباف کرمان

جسد کارگر یاسوجی از زیر آوار بیرون کشیده شد

سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی زاهدان نیز فوت کرد

دختر15ساله:آزارهای مکرر ناپدری ام را پنهان می کردم/آخرین باری که سراغم آمد با جیغ و داد همسایه ها را خبر کردم

اوقات شرعی به افق یزد

مدرسه نجات غریق در جزیره کیش

زلزله کرمان را لرزاند

روایت شریعتمداری از روز تصادف نوربخش

علت افزایش گرایش جوانان و نوجوانان به مشروبات الکلی چیست؟

عروس باردار قربانی دخالت های مادر شوهر

یادواره سرداران و 168 شهید فرماندهی انتظامی خراسان شمالی

پلمب مدارس ناایمن در سیستان و بلوچستان

سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی مدرسه ای در زاهدان فوت کرد

جسد کارگر یاسوجی از زیر آوار بیرون کشیده شد

سرقت یک کیلو زعفران از خانه نامزد

سارقان سیم و کابل دکل های مخابراتی در اشنویه دستگیر شدند

جاده های خراسان رضوی مه آلود است

زمین لرزه گلباف کرمان خسارت نداشت

بعد از فوت 2 دانش آموز| مدارس ناایمن در سیستان و بلوچستان پلمب می‎شوند

درگذشت سومین کودک مصدوم سانحه آتش سوزی در زاهدان

ماجرای قتل 2 راننده در یاسوج

آخرین وضعیت مصدومان آتش سوزی پیش دبستانی

کلیه استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - 28 آذر 97

سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی مدرسه زاهدان درگذشت

زمین لرزه گلباف کرمان خسارت نداشت

زلزله کرمان را لرزاند

سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی مدرسه زاهدان درگذشت

سرقت یک کیلو زعفران از خانه نامزد /مرد تبهکار برای جلب اطمینان معلم جوان خود را قاضی معرفی کرده بود

کشف 24 قبضه سلاح شکاری در اردبیل

مرد جوان قربانی دسیسه شوم همسر دوم

ناپدری شیطان صفت مواد کشید و به سراغ دختر 15 ساله مشهدی رفت

قتل برای نجات دختر از چنگال اعتیاد

سارقان گروگان گیر را شناسایی کنید+ عکس

مرگ دو دانش آموز مردم زاهدان را در شوک فرو برد

روایت شریعتمداری از روز تصادف نوربخش

پایان سریال زورگیری های باند گرگ وحشی

خودکشی مرموز دختر نوجوان پس از دریافت پیام مرگ از یک ناشناس

دستگیری قاتل دو راننده در یاسوج

روایت شریعتمداری از روز تصادف نوربخش

پیکر بی جان کارگر یاسوجی از زیر آوار بیرون کشیده شد

مادر معتاد دختر 4 ماهه اش را خفه کرد

فردا در زاهدان عزای عمومی است

تصادف زنجیره ای در غرب بجنورد 2 مجروح داشت

کشف بیش از 16 تن انواع مواد مخدر و روان گردان در یک هفته اخیر

پدر شیشه ای کار دست نوزاد 9 ماه داد

تصادف زنجیره ای در غرب بجنورد 2 مجروح داشت

عاملان شکستن شیشه اتوبوس در مشهد بازداشت شدند

صحبتهای دردناک مادران یکتا و مریم 2 قربانی آتش سوزی دبستان زاهدان+ عکس قربانیان

جانباز 21 ساله بعد از برملا شدن رازش مادر و دختر را به قتل رساند+ عکس

کارگر دهدشتی زیر چرخ های گریدر جان باخت

جنایت مردی که عاشق سارا و بچه اش بود+عکس

ایران زیباست؛ طبیعت پاییزی «شیرگاه»

ایران زیباست؛ طبیعت پاییزی «شیرگاه»

قاتل متواری در یاسوج دستگیر شد

باند بین المللی جعل کارتهای بانکی متلاشی شد

نشت مونوکسید کربن در یک تالار عروسی برهم خورد

سارق مسلح احشام در کهگیلویه دستگیر شد

تصادف مینی بوس در گرگان 10نفر را راهی بیمارستان کرد

اخبار کوتاه خراسان شمالی از چغندر تا گرگ درنده

برخورد شدید کامیونت باری با تیر برق/ عکس

کارگر دهدشتی زیر چرخ های گریدر جان باخت

سفر به دره ای رویایی

قتل سریالی راننده تاکسی ها یاسوج توسط زن و مرد جوان

لوله کشی در کف دریا برای قاچاق سوخت

قاتل متواری در یاسوج دستگیر شد

شنیده شدن صدای چهار انفجار در اولین روز برقراری آتش بس در حدیده

تصاویری از سقوط خودروی پرنده طی تست سرعت!

جرثقیل آب زاهدان را قطع کرد

جان یک میلیون نفر در زلزله تهران به مخاطره می افتد

جان یک میلیون نفر در زلزله تهران به مخاطره می افتد