مطالب مرتبط:
وقف یک باغ به ارزش 6 میلیارد ریال در کاشان
روایت همتی از اصلی ترین اقدام های در دستور کار بانک مرکزی تقویت ارزش آسیب دیده پول ملی و کنترل بازار ارز در دستور کار قرار دارد
وقف آبرو در راه خدا بیشترین ارزش را دارد
واقفان خیراندیش 26 وقف جدید در خراسان شمالی ثبت کردند
در گفت وگوی فارس با مداح پیشکسوت خرم آبادی عنوان شد مداحی که حنجره اش را وقف حسین(ع) کرده است/ نوحه هایی که ماندگار شد +فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 00:122018-11-12سياسي

خود را ماندگار کنیم با وقف/ واقفان، حافظان ارزش های رحمانیت خداوند/ وقف را از آسیب ها برهانید


انسان های خیراندیش و نیکوکار با وقف بخشی از دارایی های خود، مراتب تلاش برای خدمت به بندگان خدا را در حال و آینده به نمایش می گذارند و خوشحال و خرسند که از پل پول و مال برای رسیدن به مقصد "قرب الهی" عبور کرده اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ، تاریخ اسلام شاهد ایثار و فداکاری مردان و زنان نیکوکاری است که برای رضای خالق خود، راه خدمت به انسان های تهیدست را از طریق بذل مال و وقف مکان انتخاب کرده و از خود آثار ماندگاری بجا گذارده اند که تا قیام قیامت برای آنان منشاء خیر و رحمت خواهد بود.

روح خدمت و نوعدوستی، موهبتی است که خداوند در نهاد همه انسان ها بودیعت گذارده و از روز اول خلقت تاکنون نام آنانی که از خود گذشتند تا انسان های دیگر بویژه محرومان به نوایی برسند، بر تارک زمان می درخشد و از آنان همواره تاریخ و افکار عمومی جهانیان به نیکی و جلالت یاد کرده است.

موضوع وقف تنها مختص اسلام نیست بلکه همه ادیان به آن توجه داشته و پیروان خود را به انجام آن ترغیب کرده اند.

بیش از سایر ادیان، اسلام به عنوان متکامل ترین دین الهی بر موضوع وقف تاکید و سفارش فوق العاده داشته و از آن به عنوان "صدقه جاریه" و "باقیات الصالحات" یاد می کند.

حجت الاسلام سید محمدحسن بنی هاشمی در زمینه اهمیت وقف می گوید: وقف که در بسیاری از روایات اسلامی از ان به صدقه جاریه تعبیر شده است دارای ثواب و فضیلت های فراوانی است.

حضرت صادق(علیه السّلام) فرمودند: هنگامی که انسان می میرد، پرونده عمل او بسته می شود مگر اینکه یکی از این سه چیز از او باقی مانده باشد که در این صورت پرونده اعمال او مفتوح و تا هنگامی که یکی از این سه چیز وجود دارد اجر و ثواب در آن پرونده ثبت می گردد: 1- صدقه جاریه (هر چیزی که مصدر و منبع عایدات و درآمدهایی است که در راه خیر صرف می شود) .

2- سنّت و رسم نیکی که در زمان حیات خود به تأسیس آن اقدام و پس از مرگ همچنان مورد عمل است.

3- فرزند صالحی که پس ازمرگ پدر و مادرش به یاد آنها است و برای آنان دعا می کند .

وی در ادامه افزود: حضرتش در حدیث دیگر فرمودند: شش چیز است که پس از مرگ آثار نیک آنها به انسان مُلحق می شود: 1- فرزندی که برای انسان استغفار می کند.

2- کتاب علمی که از او به علی (ع) چشمه‏ هایی را در ینبع، سویقه و مدینه ایجاد کرد و زمین های موات فراوانی را احیا کرد سپس آنها را از ملک خود خارج ساخته و صدقه برای مسلمانان قرار داد؛ به گونه ‏ای که هنگام مرگ چیزی برای خویش باقی نگذاشته بود.

یادگار مانده است.

3- درختی که انسان آن را نشانده است.

4- چاه آبی که بوجود اورده است.

5- صدقه جاریه .

6- رسم و رَوِش نیکی که انسان آن را بوجود آورده و پس از مرگ او مورد عمل قرار گرفته است .

و نیز آن حضرت فرمودند: بهترین چیزی که از انسان می ماند، سه چیز است: 1- فرزند شایسته ای که برای او از خداوند طلب مغفرت می کند.

2- سنّت و رویّه نیکی که دیگران از آن پیروی کنند.

3- صدقه جاریه(که همان وقف است) .

بطور کلّی نظر اسلام این است که مسلمانان علاوه بر اینکه باید وجودشان در زندگی منشأ خیر و برکت باشد بکوشند که پس از مرگ خود نیز آثار نیکی که در یکی از ابعاد زندگی انسانها بدرد می خورد و موجب رفاه و سعادت زندگی آنها می گردد به یادگار بگذارند که این موضوع در حساب خداوند بسیار پر ارزش است و به حساب خواهد آمد .

4- که فرمود: وَ تکْتُبُ ما قَدّموُا وَ آثارَ هُمْ و کُلُّ شَیْ ءٍ اَحْصَیْناهُ فی اِمامٍ مُبینٍ(سوره یس آیه 12) .

یعنی آنچه را که انسانها در حال حیات خود انجام دادند و هم چنین آثاری را که از آنها مانده است همه را می نویسیم و هر چیزی در کتاب روشن الهی ثبت و ضبط است.

وقف عامل تنظیم اقتصادی جامعه به نفع محرومان است حجت الاسلام ساداتی نیز در تشریح فلسفه وقف اظهار می دارد: اسلام به گونه‏ای اساسی و ریشه‏ای تمام نیازهای جامعه و پیروان خود را بررسی کرده و راه‏حلهایی را ارائه داده که ضامن و در بردارنده‏ی گسترش عدالت و مساوات است.

بعضی از این قوانین عبارتند از: زکات، خمس، صدقه و وقف که به مدد آنها مشکلات اقتصادی جامعه بر طرف می‏شود و طبقه‏ی سرمایه دار همردیف گروه محروم و مستضعف می‏شود.

ولی با گسترش جامعه اسلام از نظر جمعیت و محدوده‏ی جغرافیایی نیازهای بشر نسبت به گذشته تفاوت بسیاری یافت.

بدین جهت نیاز به منابع اقتصادی ضرورت بیشتری یافت.

از این رو وقف در میان مسلمانان دارای ارزش والایی است.

چرا که در پیشبرد شئون زندگی و استحکام پایه‏های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، و بهداشتی جامعه اسلامی نقش موثر و به سزایی داشته است.

اسلام به پیروان خود دستور داده تا با اجرای دستورات قرآن و شارع مقدس برای محرومیت زدایی از جامعه‏ ی اسلامی اقدام کنند.

یکی از روش های نیکو و سنت های حسنه وقف است.

وقف از دیر باز به شکل های گوناگونی در تاریخ بشر وجود داشته است و اسلام آن را در مسیری روشن، منطقی، هدفدار، مترقی و دقیق نهاده است.

گرچه متأسفانه درباره‏ی آثار معنوی، اقتصادی و اجتماعی وقف کمتر تحقیق شد.

وقف، رودی جاری و ماندگار برای واقف است وی در ادامه افزود: امام صادق (ع) در روایتی می‏ فرماید: هیچ پاداشی انسان را پس از مرگ تعقیب نمی‏ کند مگر در سه خصلت: صدقه‏ ای که در زمان حیات بدهد که این صدقه پس از مرگش تا روز قیامت به عنوان صدقه‏ ی موقوفه‏ ی غیر قابل ارث جریان خواهد داشت.

یا سنتی نیکو که آن را بنیان نهد که خود بدان عمل کرده و دیگران نیز پس از او بدان عمل کنند یا فرزندی که برای او طلب مغفرت کند و بدین علی(ع) در یکی از وقفنامه‏ هایش انگیزه خود را چنین بیان می‏ کند: برای رضایت خداوند [وقف کردم] تا به سبب آن مرا داخل بهشت برین فرماید و از آتش دورم دارد و آتش را از صورتم دور فرماید، در روزی که صورت هایی سفید و صورت هایی سیاه‏ اند.

مضمون از امام صادق (ع) روایات متعددی نقل شده که نقل همه‏ ی آنها باعث طولانی شدن بحث می‏ شود، بدین جهت شما را به مصادر آن ارجاع می‏ دهیم.

وقف در قرآن حسن علی غلام رضایی وقف را مدلول قرآنی می داند و می گوید: در قرآن آیه ‏ای که بر وقف و احکام آن صراحت داشته باشد، وجود ندارد، ولی دانشمندان اسلامی از کلیت برخی مفاهیم اخلاقی که در قرآن ذکر شده است، چنین دریافته‏ اند که موقف مورد تایید قرآن کریم است.

چرا که اعمال خیر و صالح همواره در آیات این کتاب شریف و مقدس ستوده شده و به طور عموم هر آنچه که بر انجام کارهای نیکو و تشویق بدان دلالت داشته باشد، بر وقف نیز دلالت می‏ کند.

به تعبیر دیگر می‏توان گفت که روح وقف مورد تایید قرآن کریم گرفته است.

به عنوان تبرک چند آیه را نقل می‏ کنیم.

1 - و الباقیات الصالحات خیر عند ربک ثوابا و خیر املا.

یعنی کارهای شایسته‏ ی ماندنی نزد پروردگارت از نظر پاداش، بهتر و امید آن بیشتر است.

2 - لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون.

یعنی؛ هرگز به مقام نیکوکاران و خاصان خدا نخواهید رسید، مگر آنکه از آنچه دوست دارید در راه خدا انفاق کنید.

3 - و ما تقدموا من خیر تجدوه عندالله هو خیرا و اعظم اجرا.

یعنی؛ هر عمل نیک برای آخرت خود پیش فرستید پاداش آن را نزد خداوند بیابید و آن اجر و ثواب آخرت (بهشت ابدی) بسی بهتر و بزرگ تر و بیشتر است.

4 - و الباقیات الصالحات خیر عند ربک ثوابا و خیر مردا.

یعنی؛ و کارهای صالحی که اجرش نعمت ابدی است، نزد پروردگار تو (از مال و جاه فانی دنیا) هم ازجهت ثواب الهی و هم از جهت حسن عاقبت اخروی بهتر است.

5 - لیس البر ان تولوا وجوهکم قبل المشرق و المغرب و لکن البر من آمن بالله و الیوم الاخر و الملائکه و الکتاب و النبیین و اتی المال علی حبه ذوی القربی و الیتامی و المساکین و ابن السبیل و السائلین و فی الرقاب یعنی، نیکوکاری بدان نیست که روی به جانب مشرق و مغرب کنید چرا که این بی اثر است (در جواب یهود و نصارا) لکن نیکوکار کسی است که به خدا و روز قیامت و فرشتگان و کتاب آسمانی و پیامبران ایمان آورد و اموال خود را در راه دوستی خدا بر خویشان و یتیمان و فقیران و در راه ماندگان و مستمندان بدهد و در آزاد ساختن بندگان صرف کند.

امامان شیعه که پس از رسول گرامی اسلام (ص) پرچم دار این شیوه‏ ی حسنه‏ اند.

در این عرصه خوش درخشیده‏ اند که در پیشاپیش آن علی(ع) قرار دارد.

پس از جستارمان در این باره بدین واقعیت دست یافتیم که علی (ع) بیشترین موقوفات را داشته است که برخی را یادآور می‏ شویم.

علی(ع) در یکی از وقفنامه‏ هایش انگیزه خود را چنین بیان می‏ کند: ابتغاء وجه الله لیولجنی الله به الجنه و یصرفنی عن النار و یصرف النار عن وجهی یوم تبیض وجوه و تسود وجوه.

یعنی؛ برای رضایت خداوند [وقف کردم] تا به سبب آن مرا داخل بهشت برین فرماید و از آتش دورم دارد و آتش را از صورتم دور فرماید، در روزی که صورت هایی سفید و صورت هایی سیاه‏ اند.

درباره‏ ی صدقات و موقوفات علی(ع) تاریخ نگاران مطالب زیادی را یاد آور شده ‏اند که انسان فرج الله ملکی افزود: وقف در فرهنگ رضوی از جایگاه مقدس و مبارکی برخوردار است چرا که درآمدها و عایدی های آن مستقیم به سبد مصرف و درآمدی محرومان افزوده می شود.

را به شگفتی وا می ‏دارد از آن جمله این که: علی (ع) فرمود: اگر صدقه‏ ی(موقوفات) من امروز میان بنی هاشم تقسیم شود همگی را کفایت می‏ کند.

این مطلب در حالی است که خود آن حضرت فرمود: خود را با پیامبر (ص) دیدم که از گرسنگی سنگ بر شکم خویش می ‏بستم در حالی که اکنون صدقات مال من سالیانه به چهل هزار دینار می‏ رسد.

یا در عبارت دیگر فرمود: صدقه‏ ی من امروز به چهل هزار می‏ رسد یا فرمود: صدقات اموال من سالیانه برای فقیران بنی هاشم کفایت می‏ کند.

ابن اثیر گوید: مراد از صدقه در اینجا زکات نیست بلکه مراد موقوفه‏ هایی است که آن حضرت وقف کرده و صدقه جاریه قرار داده که حاصل درآمد آنها این مقدار (چهل هزار) می ‏شده است.

علی (ع) چشمه‏ هایی را در ینبع، سویقه و مدینه ایجاد کرد و زمین های موات فراوانی را احیا کرد سپس آنها را از ملک خود خارج ساخته و صدقه برای مسلمانان قرار داد؛ به گونه ‏ای که هنگام مرگ چیزی برای خویش باقی نگذاشته بود.

علی (ع) در محلی به نام ینبع صد چشمه حفر کرد که وقف بر حاجیان خانه ‏ی خدا کرد.

همچنین در راه مکه و کوفه چاه هایی حفر کرد و مسجد فتح را در مدینه و مسجدی در برابر قبر حمزه و در میقات و بصره و کوفه آبادانی های بسیاری به وجود آورد.

سمهودی می‏ نویسد: پیامبر در "ذوالعشیره" از زمین های ینبع قطعه‏ ای به علی (ع) داد.

و عمر در زمان خلافت خود قطعه ‏ای بر آن افزود.

و افزون بر آن علی (ع) نیز قطعه ‏ای را خرید و بر آن افزود.

از این رو در اموال علی (ع) در آنجا چشمه‏ های فراوانی بود.

از آنجا که این زمین ها موات بود، آن حضرت شخصا چاه حفر کرده و آن سرزمین را آباد کرد.

در برخی روایات آمده است که علی(ع) در ینبع بغیبغه ‏ها را درست کرد و چشمه‏ هایی به نام خیف اراک، خیف لیلی، و خیف بسطاس در آن قرار داشت.

در جایی دیگر نقل می‏ شود که: علی (ع) قطعه زمینی را از عبدالرحمن بن سعد انصاری به 300000 درهم خرید و نخستین مزرعه ‏ای که در آن درست کرد، بغیبغه بود و سپس آن را وقف بر ساکنان و ابن السبیل و نیازمندان کرد.

واقدی گوید: میوه‏ های بغیبغه در زمان علی (ع) به 1000 وسق رسید که هر وسق پیمانی معادل شصت من است.

از جمله موقوفات علی (ع) می‏ توان به سویقه (محلی که آل علی ساکن بودند و نزدیک مدینه بوده) و اموال خیبر و وادی القری اشاره کرد.

همچنین اموال ابی‏نیزر، بغیبغه، ارینه، رعد، رزین، قصیبه، ترعه، حره الرجلی، که احمر نامیده می ‏شود از جمله موقوفات آن حضرت به شمار می ‏رود.

هم چنین علی(ع) برخی از زمین های خود را برای پس از مرگش وقف کرد و گروهی از غلامان خود را آزاد ساخت و شرط کرد که در زمین های وقفی به مدت پنج سال کار کنند.

زمین و خانه ‏ی خویش را در مصر با مسؤول موقوفات و نذورات نمایندگی آستان قدس رضوی مازندران: سیاست آستان قدس رضوی در این است که عواید و درآمدهای موقوفات حضرت رضا علیه السلام در هر استان و شهر و روستا مصروف محرومان همان منطقه شود.

اموالی که در مدینه داشت، وقف اولاد کرد.

به گونه ‏ای که در پایان عمر هر چه املاک داشت وقف کرد.

این در حالی است که ابن ابی الحدید می‏ نویسد: علی(ع) برای فرزندان خود ارثی باقی نگذاشت مگر چند نفر برده و غلام و کنیز و هفتصد درهم پول که برای خرید خانه‏ ای ذخیره کرده بود.

آنچه در این قسمت یادآور شدیم، نمونه ‏ای از مطالب فراوان و بی شماری است که تاریخ نگاران یاد کرده‏ اند.

دلدادگی مازندرانی ها به امام رضا(ع) در عرصه وقف و نذر مسؤول موقوفات و نذورات نمایندگی آستان قدس رضوی مازندران وقف الرضا(ع) را یکی از مجاری ثابت و قابل اطمینان برای رفع محرومیت و کمک به محرومان دانست و گفت: سیاست آستان قدس رضوی در این است که عواید و درآمدهای موقوفات حضرت رضا علیه السلام در هر استان و شهر و روستا مصروف محرومان همان منطقه شود.

فرج الله ملکی افزود: وقف در فرهنگ رضوی از جایگاه مقدس و مبارکی برخوردار است چرا که درآمدها و عایدی های آن مستقیم به سبد مصرف و درآمدی محرومان افزوده می شود.

وی وقف رضوی را در جامعه بویژه مازندران ناشناخته دانست و عنوان داشت: مردم خوب مان اطلاع چندانی از وقف رضوی و خصوصیات آن ندارند و نمی دانند که موقوفات رضوی دارای خصوصیات ویژه ای است.

مسؤول موقوفات و نذورات نمایندگی آستان قدس رضوی مازندران به مجوز تولیت آستان قدس رضوی به استان ها برای هزینه کرد درآمدهای ناشی از وقف و نذر در استان ها و شهرها و روستاها اشاره کرد و گفت: الحمدلله با این اقدام، کمک های شایانی به محرومان مازندران شده و امید می رود تا مردم ولایی و خیراندیش این استان با وقف و حتی تخصیص ثلث خود به حضرت رضاعلیه السلام، گام الهی برای صدیه جاریه خود بردارند و مطمئن باشند که تمام نیات آنان با حساسیت زیاد از سوی آستان قدس رضوی بمورد اجراء گذارده می شود.

وی مسئولیت موقوفات مردم برای امام هشتم علیه السلام را استان قدس رضوی ذکر کرد و یادآور شد: مسئولیت موقوفات امام رضا(ع) را آستان قدس رضوی و شعب ان در استان ها بعهده دارند و ادارات اوقاف و امور خیریه هیچ دخالتی در این زمینه ندارند.

فرج الله ملکی بر ضرورت احیاء وقف مشارکتی تاکید کرد و افزود: اگر تعدادی افراد جمع شوند و با مشارکت هم زمینی یا ساختمانی را خریداری کرده و آن را وقف آقا امام رضا علیه السلام کنند، هم حرکتی الهی در جهت شادکردن دل مبارک امام و مولای مان حضرت رضا(ع) انجام داده و هم موجب خلق باقیات الصالحات شده اندو اوقاف مازندران و اقدامات آن حجت الاسلام ابراهیم نیز اظهار داشت: وقف از مصادیق بارز باقیات و صالحات بوده که انسان با وقف اموال خود، تا ابد ماندگار می شود و از بهترین عمل خیرخواهانه بوده که انسان با وقف خود تنظیم کننده امور فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی جامعه می شود.

وی افزود: پیامبر گرامی اسلام (ص) نخستین واقف در اسلام مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران: در سال جدید بالغ بر 12 هزار و 300 رقبه موقوفات استان دارای سند مالکیت شده است.

بوده و امام نخست شیعیان با حفر قنات سنت بزرگ و ماندگار وقف را در جامعه گسترانیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه توسعه مشارکت های اجتماعی از طریق ترویج وقف میسر می شود، تصریح کرد: انسان برای ذخیره باقیات و صالحات خود در روز قیامت سنت وقف را در جامعه ترویج دهد.

حیدری با بیان اینکه وقف مبارزه با نظام سرمایه داری است، افزود: وقف مبارزه با بی تفاوتی و پیوند با سرچشمه حیات دنیوی و اخروی از خصوصیات بارز وقف است.

وی با اعلام اینکه وقف همواره در جهان برای واقف ماندگار بوده و سرچشمه ای که انسان از خود بجا می گذارد و برای حیات دنیا و آخرت انسان چراغ راه خواهد شد، گفت: افرادی که اموال خود را برای وقف موقوفات کردند در دنیای آخرت از فلاح و رستگاران خواهند بود.

حیدری با اشاره به اینکه امور فانی دنیوی توسط وقف رنگ بقا و جاودانگی می گیرد، تصریح کرد: مردم مازندران در راستای ترویج فرهنگ وقف نقش اثرگذار داشته و دارند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه مازندران دارای هشت هزار اماکن مذهبی شناسنامه دار است، گفت: دینداری مردم علوی تبار استان مازندران را در قالب هزار و 361 امامزاده و بقعه می توانیم متجلی کنیم.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون 53 وقف جدید در مازندران از طریق موقوفات منفعتی و دارای درآمد برای عام المنفعه در استان ایجاد شده است، تصریح کرد: در مازندران سه موقوفه قرآنی داشتیم اما 11 وقف جدید امسال ما مربوط به امورات قرآنی ثبت شده است.

حیدری با بیان اینکه بسیاری از موقوفات استان مازندران باید بر اساس نیاز روز جامعه طراحی شود، گفت: 75 درصد موقوفات استان برای عزاداری سید و سالار شهیدان توسط واقفان در نظر گرفته شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه طرح آرامش بهاری را در امامزادگان مازندران امسال با حلول بهار به نحو شایسته ای برگزار شده است، تصریح کرد: طرح خیمه های معرفت با حضور واقفان استان مازندران با شکوه خاصی در ایام مورد نظر در امامزادگان و موقوفات مازندران برپا شده است.

حیدری با بیان اینکه 127 پروژه عمرانی در امامزادگان استان از محل نذورات مردمی و موقوفات در استان اجرایی شده است، گفت: 2700 خادمان افتخاری به صورت ثابت و فصلی در امامزادگان استان فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه 18 هزار و 732 رقبه موقوفات مازندران دارای سند مالکیت شده است، افزود: در سال جدید بالغ بر 12 هزار و 300 رقبه موقوفات استان دارای سند مالکیت شده است.


کلید واژه ها: انسان - انسان ها - اسلام - صدقه - ماندگار - ادیان - فرزند - تاریخ - فوق العاده - زمین - ماندگاری - هایی - نیکوکاری - مسلمانان - محرومان - اسلامی - انتخاب - دارایی - آینده - مدینه - نمایش - صالحی - گزارش - اهمیت - ایثار - هاشمی - مردان - صورت - کتاب - بسته

آخرین اخبار سرویس:
آملی لاریجانی: رهبران اروپایی سر عقل بیایند

کاسبی برخی اصلاح طلبان با مهره های احمدی نژادی

همسر رییسی: اگر رییسی در انتخابات پیروز می شد، وضعیت کشور بهتر بود/ در تهران زندگی می کنیم

آبرسانی با تانکر به 8 هزار روستا

نماینده مجلس: خودروی کارکرده از افغانستان وارد کنیم!

موافقت عمان با عبور پرواز های مسافربری رژیم صهیونیستی از حریم هوایی خود

ارائه بسته ارزانقیمت سفر به مسافران

حناچی و آذری جهرمی تفاهنامه همکاری امضا کردند

لازمه تحقق شعار «تهران شهری برای همه»، مدیریت هوشمند است

هوشمندسازی مهم ترین ابزار مبارزه با فساد است

بهار، محقق و مورخ سیاستمدار

باید ذهنیت مدیران شهری از برج سازیِ صرف به هوشمندسازی تغییر کند

کارخانه ساخت تزیینات درخت سال نو روسیه

محسن هاشمی: شهر هوشمند بسیار فراتر از شفافیت و مبارزه با فساد است

جریان بازشماری آرای کابل متوقف است

شهردار تهران: هوشمندسازی شهر، نه انتخاب بلکه الزام است!

ویدئو / انتقاد صریح روحانی از منتقدان FATF

با اشاره به حوادث فرانسه؛ توصیه مهم آملی لاریجانی به رهبران اروپا در خصوص «جلیقه زردها»

آیا نزدیکی در پریود و قاعدگی خطرناک است؟ / راهنمایی، فواید و عوارض

تخریب مسئولان کشور فرصت سازی برای دشمنان است

وزیر کشور دستورالعمل اجرایی ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری را ابلاغ کرد

130 تابلوی معرف کاربری غیرمجاز در همدان جمع آوری شد

بیش از 2 هزار مشترک پرمصرف آب در قم شناسایی شد

معاون اول رییس جمهوری وارد حاجی آباد هرمزگان شد

ارگ بلقیس ظرفیت گردشگری بالایی دارد

ایجاد بارانداز محصولات کشاورزی منع قانونی ندارد

شهردای همدان یک ماه برای کیفی سازی میز خدمت فرصت دارد

520 حلقه چاه غیرمجاز در خراسان رضوی مسدود شد

دومین همایش تهران هوشمند

واکنش نماینده تهران به توهین کریمی قدوسی

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران سالانه تا 3 میلیون بازدیدکننده دارد

اطلاعیه شماره یک جهاددانشگاهی درخصوص برگزاری ششمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی

بیش از 246 دیدار دانشجویان و دانشگاهیان با آیت الله خامنه ای

شما کدام درد ملت را کشیده اید تا بفهمید اصلا درد چیست؟

کرباسچی: هرگز آن ها را شهردار نمی کردم!

لاریجانی: رهبر انقلاب، پیش بینی کرده بودند بیداری اسلامی به اروپا سرایت می کند

ویدئو/ روحانی: کاش اسلام را می فهمیدید بعد می گفتید از دست رفت!

نتایج آزمون استخدامی 97 اعلام شد

هفته پژوهش فرصتی برای احیای شعار اقتصاد مقاومتی

فعالیت های فرهنگ و نشر را با شاخص کیفی هم بسنجیم

امکان رفع محرومیت با برنامه ریزی/توصیه آملی به رهبران اروپایی/ادعای العبادی علیه ایران و...

نتایج جدیدترین ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی

درباره موسیقی ما تصمیم می گیریم و با کسی هم شوخی نداریم

سه دهه از انقلاب را مسئولیت داشته‎اید، اما همیشه ژست اپوزیسیون گرفته اید/ یکی به میخ می زنید و یکی به نعل

یادداشت/ابوذر نصر دروغ، تحریف، ناقص نویسی و دیگر هیچ

تقویت نشاط کارآمد ترین راه ایمن سازی جامعه است

روند توسعه چابهار با یک عملیات کور متوقف نمی شود

مقام انگلیسی : رای گیری درباره توافق برگزیت با اصرار ترزا می سه شنبه انجام می شود

تخریب مسئولان کشور فرصت سازی برای دشمنان است

پزشکیان: طوری عمل کنیم که اگر کسی خلاف کرد همان لحظه تاوان کار خود را ببیند

مدیرکل روابط عمومی دادستانی کل کشور منصوب شد

هشدار افزایش سن ازدواج جوانان را باید جدی گرفت

پزشکیان: طوری عمل کنیم که اگر کسی خلاف کرد همان لحظه تاوان کار خود را ببیند

ارائه خدمات شهری از طریق سامانه تهران من

دیدار سفیر ایران در عمان با همتای المانی اش

نایاب شدن داروهای جانبازان شیمیایی به علت تحریم ها

افزایش نظارت استرالیا بر شبکه های اجتماعی

شاکی مهناز افشار وزارت بهداشت نیست /دادستانی احتمالا به ماجرا ورود کرده است

روند توسعه چابهار با یک عملیات کور متوقف نمی شود/ رفتار غرب در قبال حوادث فرانسه دوگانه است

فرهنگ سازمانی دستگاه های دولتی اصلاح می شود/اولویت اول؛رضایت مردم

هنرِ مسئول فرهنگی هنگام کمبود اعتبار و امکانات مشخص می شود

رهبر انقلاب چنین روزهایی را برای اقتصاد کشور پیش بینی می کردند

استخدام شرکت شبکیه در اصفهان

تفکیک وزارتخانه ها به نفع کشور بود اما مجلس همراهی نکرد

آخرین جزییات بسته حمایتی بیمه شدگان و بازنشستگان

استخدام تحصیلدار آقا در انجمن حمایت از کودکان کار در تهران

انتخاب 3 گزینه برای استانداری تهران/نامه نمایندگان تهران به وزیر کشور

استخدام یک شرکت معتبر در اصفهان

استفاده از ظرفیت های علوم پزشکی ارتش و سپاه در حوزه مسائل دفاعی و امنیتی

دانلود طرح جابر آماده با موضوع آتش فشان

آغاز به کار اجلاس مشترک مرزی ایران و پاکستان در زاهدان

فیلم/ شیطنت سیاسی روزنامه حامی دولت در بازتاب سخنرانی روز گذشته رییسی

انقلاب را با شاخص کیفی بسنجیم، نه صرفاً با عدد و رقم

رمان، گونه ای از نوشتار که آن را باید دید

مواجهه غرب با حوادث فرانسه، تصویر کامل از معیار های دوگانه جهان سلطه است

انتخاب 3 گزینه برای استانداری تهران

اعلام نتایج نهایی پنجمین آزمون استخدامی

تجلیل از فعالان رویداد اربعین در همدان

تخصیص 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به دو حوزه دارو و تجهیزات پزشکی

محمد حسین صیرفی به عنوان مدیرکل روابط عمومی دادستانی کل کشور منصوب شد

تخریب مسئولان کشور فرصت سازی برای دشمنان است

سفر معاون اول رییس جمهوری به حاجی آباد هرمزگان

130 تابلوی معرف کاربری غیرمجاز در همدان جمع آوری شد

فیلم/ کنایه محمد دلاوری به خبر تردد خودروی نمایندگان در خط ویژه!

تاکید بر تبادل نظر رسانه ای درقم

فیلم/ گزیده صحبت های سعید جلیلی در مراسم روز دانشجو

گزیده سخنان روحانی با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی

برپایی 3 جشنواره با موضوع تبلیغات در دی ماه

معاون اول رییس جمهوری وارد حاجی آباد هرمزگان شد

سوال نماینده مجلس از ظریف و درخواست برای ارائه اسناد + متن

مدیرکل روابط عمومی دادستانی کل کشور منصوب شد

سایه انتخابات بر اقدامات اخیر طیف های سیاسی

شهر هوشمند نباید به صورت رانتی شکل بگیرد

زندگی شخصی چند طلبه در مستند «برادری»

ورود معاون اول رییس جمهوری به هرمزگان

دانش آموختگان ایرانی در کشورهای عربی باید مصاحبه بدهند

مجازات زندان برای ایجاد کانال و گروه بدون مجوز

انتخاب 3 گزینه برای استانداری تهران/نامه نمایندگان تهران به وزیر کشور

معاون اول رییس جمهوری وارد حاجی آباد هرمزگان شد

انتقاد تعزیرات از کوتاهی اتحادیه ها در وظایف نظارتی

خود را ماندگار کنیم با وقف/ واقفان، حافظان ارزش های رحمانیت خداوند/ وقف را از آسیب ها برهانید

خود را ماندگار کنیم با وقف/ واقفان، حافظان ارزش های رحمانیت خداوند/ وقف را از آسیب ها برهانید