مطالب مرتبط:
بررسی لایحه CFT در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره CFT حق خودش را اعمال کرده است
بررسی لایحه CFT در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
بررسی لایحه CFT در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
لایحه CFT در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 20 آبان 1397 ساعت 08:052018-11-11سياسي

ماجرای CFT و «هیئت عالی نظارت» دو ماجرای درهم تنیده اما مستقل هستند


لوایح چهارگانه مربوط به FATF هنوز هم خبرساز هستند و خبرسازترین آنها CFT است.

با این وجود این لوایح به موضوعات موازی دیگری نیز دامن زدند که اهمیت آنها دست کمی از خود لوایح ندارد.

- ماجرای CFT و هیئت عالی نظارت دو ماجرای درهم تنیده اما مستقل هستند " لوایح چهارگانه مربوط به FATF هنوز هم خبرساز هستند و خبرسازترین آنها CFT است.

با این وجود این لوایح به موضوعات موازی دیگری نیز دامن زدند که اهمیت آنها دست کمی از خود لوایح ندارد.

حالا دو بحث مستقل اما همبسته هنوز سرخط خبرها هستند و گاهی مخاطبان را سردرگم می کنند؛ یکی سرنوشت لوایح مربوط به FATF و دیگری هیئت عالی نظارت است.

اولی لوایحی بود که دولت برای هموارکردن راه مبادلات بانکی سال ها پیش در دستور کار قرار داد؛ حالا به این چهار لایحه نیاز دارد تا کار را تمام کند و دومی درباره فرایند هر نوع قانون گذاری در جمهوری اسلامی است.

شعار سال: "در آخرین خبرها علی لاریجانی ایرادات هیئت عالی نظارت به CFT را خارج از زمان مقرر دانست و کدخدایی نیز این موضوع را محل اختلاف اعلام کرد.

چه خواهد شد؛ باید منتظر ماند و دید.

به هر صورت هر یک از این موضوعات که برای شما جالب باشد، ناخواسته درگیر موضوع دیگر هم خواهید شد و به عبارتی با یک بلیت، دو فیلم را تماشا خواهید کرد.

درباره مدت زمان قانونی هیئت عالی نظارت برای بررسی مصوبات اختلاف وجود دارد سخنگوی شورای نگهبان در توضیحاتی درباره نامه علی لاریجانی رییس مجلس به این شورا مبنی بر بررسی نشدن ایرادات مجمع به لایحه CFT گفت: با توجه به ظرفیت های قانون اساسی، بُن بستی در این گونه مسائل نخواهیم داشت .

عباسعلی کدخدایی روز سه شنبه در گفت وگو با رادیوتهران افزود: آنچه در رابطه با لایحه CFT مطرح شده، هشت حق شرط را مجلس در این زمینه قرار داده بود، عمده ایرادات هم مربوط به این حق شرط هایی است که با نگاه به محتوای این کنوانسیون وضع شده است، البته طبیعتا اگر محتوا مشکلی نداشته باشد، حق شرط هم می تواند مسئله را به گونه ای حل کند.

او ادامه داد: مجلس می تواند نظرات خود را در حوزه حق شرط های لایحه CFT براساس ایراداتی که شورای نگهبان وارد کرده است، اصلاح کند، در نهایت اگر لازم شد مجمع تشخیص مصلحت نظام طبق اصل 112 قانون اساسی می تواند به آن ورود کند.

اگر مصلحت به الحاق به چنین کنوانسیون یا معاهده ای باشد، از طُرق دیگر امکان این امر وجود دارد.

کدخدایی ضمن ارائه توضیح درباره نامه لاریجانی به شورای نگهبان درخصوص لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم، گفت: شورای نگهبان نظراتش درباره تمامی طرح ها، لوایح و مصوبات مجلس را طبق قانون اساسی در 20 روز بررسی و برای مجلس ارسال می کند که این روند نسبت به مصوبه مجلس درباره الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم CFT نیز در شورای نگهبان طی شده است .

او اضافه کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیئت عالی نظارت طبق ابلاغیه ای که دارند و وظایفی که بر عهد ه شان نهاده شده است، نظراتشان درباره مصوبات مجلس را ارسال می کنند.

ما هم در شورای نگهبان، نظرات مجمع تشخیص را طبق بند 2 اصل 110 قانون اساسی برای مجلس ارسال می کنیم.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با تأکید بر اینکه در آیین نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام زمان مشخصی برای اعلام نظر تعیین نشده است، گفت: البته این یک امر اختلافی است، دوستان ما در مجلس معتقد هستند باید در 20روزی که شورای نگهبان اعلام نظر می کند، این نظرات ارسال شود، از طرفی دوستان در مجمع تشخیص هم نظرشان این است که زمانی که لایحه در رفت و برگشت بین شورای نگهبان و مجلس است، این امکان وجود دارد که در مجمع نیز بررسی شود، البته این بحث اختلافی است که امیدواریم یک راهکار روشن برای آن تعیین و اعلام شود.

کدخدایی درباره نحوه تفسیر مسائل اختلافی بین مجلس و مجمع تشخیص مصلحت در زمینه اعلام نظر درخصوص مصوبات مجلس نیز گفت: البته اگر نیاز به تفسیر قانون اساسی و اصول 110 و 112 قانون اساسی باشد، طبیعتا شورای نگهبان باید این تفسیر را انجام دهد، در غیر این صورت، اگر آیین نامه مجمع هم روشن کننده کار باشد و این مسئله را تعیین کند، آیین نامه مجمع تشخیص هم می تواند در این مطلب ورود کند.

او در این باره که گفته شده با توجه به 20 ایراد شورای نگهبان نسبت به لایحه CFT، منظور این است که عملا امکان تصویب آن وجود ندارد، افزود: اگر بخواهیم به صورت کلی تقسیم بندی کنیم، دو بخش مصوبه داریم که در شورای نگهبان بررسی می شود؛ نخست مصوباتی است که مجلس در ابتدا به آن ورود می کند و طرح یا لایحه ای است که در دولت و مجلس تدوین می شود و سپس به صورت مصوبه به شورای نگهبان می آید.

در این باره مجلس اختیار دارد که در همه حوزه ها ورود کند.

اگر ایرادی هم وجود داشته باشد، مجلس باید آن را اصلاح کند.

بخشی از مصوبات شامل موافقت نامه ها، معاهدات و کنوانسیون هاست که طبیعتا مجلس یا دولت نمی توانند در محتوای این کنوانسیون ها ورود کنند، اما می توانند با حق شرط هایی نظرات خودشان را نسبت به آن معاهده، موافقت نامه یا کنوانسیون اعلام کنند.

نامه لاریجانی به جنتی حسین میرمحمدصادقی، معاون قوانین رییس مجلس روز دوشنبه هفته پیش درباره ایرادات شورای نگهبان به مصوبه الحاق ایران به CFT به خانه ملت گفته بود: بعضا ایرادات جنبه کلی دارد، مثلا اعلام کردند: چون فلان بند خلاف امنیت ملی است، بنابراین خلاف شرع محسوب می شود که احتمالا خیلی قابل اصلاح در مجلس نباشد .

او ادامه داد: 13 آبان هم شورای نگهبان نامه دیگری به مجلس شورای اسلامی نوشت و در ضمیمه آن، نامه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام آمد که در نامه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ایراداتی از لحاظ عدم انطباق با سیاست های کلی نظام به مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم گرفته شده بود .

میرمحمدصادقی در ادامه به نامه رییس مجلس، علی لاریجانی، به دبیر شورای نگهبان، احمد جنتی، پرداخت و توضیح داد: شورای نگهبان براساس بند 2 اصل 110 قانون اساسی نامه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به مجلس ارسال کرد که رییس مجلس شورای اسلامی امروز در نامه ای به دبیر شورای نگهبان نوشت ایرادات مجمع تشخیص به مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم چون خارج از مهلت 20روزه قانونی ارسال شد، مجلس این ایرادات را موردبررسی قرار نمی دهد.

او با بیان اینکه مجلس در هفته پیش رو جلسه علنی ندارد، افزود: بررسی مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم هفته آخر آبان در دستور کار کمیسیون تخصصی قرار می گیرد که وقتی کار کمیسیون روی این مصوبه به پایان رسید، می تواند با امضای 50 نفر از نمایندگان در اولویت طرح در صحن علنی قرار بگیرد.

در اهمیت زمان 15 مهر بود که لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) با کلی فراز و فرود در مجلس به تصویب رسید.

مصوبه فردای آن روز، 16 مهر 97، به شورای نگهبان ارسال شد.

طبق اصول 94 و 95 قانون اساسی شورای نگهبان 10 روز و در صورت لزوم و با درخواست از مجلس 10 روز دیگر (درمجموع 20 روز) فرصت دارد تا مصوبه مجلس را بررسی کند.

شورای نگهبان نیز در آخرین روز مهلت خود، یعنی ششم آبان نظرات خود را برای مجلس ارسال کرد.

طبق قانون اساسی درصورتی که شورای نگهبان در موعد مقرر نظر خود را اعلام نکند، مصوبه مجلس در حکم قانون است و باید ابلاغ شود.

آنان در فرصت قانونی که همان شش آبان بود، ایرادات خود را در 23 مورد به مجلس ارسال کردند، هرچند اعلام عمومی آن موکول به 13 آبان شد؛ دقیقا در روزی که آمریکا دور دوم تحریم های خود را علیه ایران اجرایی کرد و روزی که سالگرد تسخیر سفارت آمریکا در سال 58 نیز هست.

علی رضا رحیمی پیش تر توضیح داده بود که دلیل تأخیر در رسانه ای شدن این موضوع به خاطر درخواست شورای نگهبان بوده است.

در نهایت نیز کدخدایی خود رأسا این خبر را در حساب توییتر خود منتشر کرد تا 13 آبان امسال حسابی پرخبر باشد.

با وجود این خبرهای 13 آبان پایانی نداشت؛ در این تاریخ شورای نگهبان نامه دیگری نیز به مجلس ارسال کرد.

در آن نامه ایرادات مجمع تشخیص مصلحت- به تعبیر درست تر هیئت عالی ناظر بر سیاست های کلی نظام که شامل 15 نفر از اعضای تشخیص مصلحت نظام- به مجلس اعلام شد.

آخر شب دوشنبه هفته گذشته بود که مشخص شد رییس مجلس، علی لاریجانی، در نامه ای به دبیر شورای نگهبان، احمد جنتی، با استناد به موعد 20روزه شورای نگهبان برای ارسال ایرادات خود، ایرادات هیئت عالی را خارج از زمان مقرر دانست و به همین خاطر اعلام کرد که مجلس آن ایرادات را بررسی نخواهد کرد.

هیئت 15نفره در حکم شورای نگهبان دوم لوایح مربوط به FATF زمان زیادی است که در دستور کار دو قوه مجریه و مقننه قرار گرفته اما فقط چند ماه است که توجه افکار عمومی و رسانه ها را تا به این حد مشغول خود کرده است.

در هر صورت آن قدر این چهار لایحه محوری شدند که رویه های قانونی و عرفی قانون گذاری و حواشی آن را نیز برجسته کردند.

یکی از این موارد بحث نظارت پیش از ارجاع هیئت عالی نظارت بر مصوبات مجلس بود.

طبق قانون مسئول بررسی هماهنگی مصوبات مجلس با شرع و قانون اساسی ، شورای نگهبان است.

در روند بررسی دو مصوبه پالرمو و قانون اصلاح قانون مبارزه پول شویی - دو لایحه از چهار لایحه مربوط به FATF – شورای نگهبان با دو نوع عمده ایراد، این قوانین را به مجلس بازگرداند؛ ایرادات شرعی و قانونی که مرجع آن شورای نگهبان است و ایرادات این مصوبات با سیاست های کلی نظام که هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت به مصوبات گرفته بود.

اشاره شورای نگهبان به نظر مجمع تشخیص، البته به گروه 15نفره ای از این مجمع، بحث های حقوقی دامنه داری در پی داشت.

چند روزی زمان لازم بود تا ابعاد این پدیده نوظهور آشکار شود؛ یکی از این وجوه ناشناخته این بود که این پدیده اصلا نوظهور نیست و زمان قابل توجهی است که شورای نگهبان بدون ارجاع به این هیئت ایرادات آنها را نیز جزء ایرادات خود به مجلس ارسال می کرده است.

باوجوداین مسئله زمانی پیچیده تر شد که مجلس درباره دو مصوبه پیش گفته توانست ایرادت شورای نگهبان را برطرف کند اما این شورا به خاطر آن چیزی که برطرف نشدن ایرادت مجمع خوانده بود، این مصوبات را به مجلس بازگرداند تا علی لاریجانی مجبور شود آنها را به صحن مجمع تشخیص ارسال کند.

همان طورکه بالاتر به آن اشاره شد، مدافعان کارکرد نظارتی مجمع به بند دو اصل 110 قانون اساسی اشاره می کنند.

بند دوم اصل 110 قانون اساسی که به اصل وظایف و اختیارات رهبر شناخته می شود، از این قرار است: نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام.

ربط این بند به مجمع تشخیص مصلحت را علی احمدی، جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در یک برنامه تلویزیونی این گونه توضیح داد: در ابتدا باید موضوع مصلحت و نظارت را از یکدیگر تفکیک کنیم.

مصلحت موضوع اصل 112 قانون اساسی است و در صورتی که مجلس شورای اسلامی نظر شورای نگهبان را با تأکید بر مصلحت تأمین نکند، موضوع اختلافی به مجمع ارسال می شود.

بر مبنای حکم جدید معظم له به اعضای مجمع، وظایف نظارتی مجمع به جمع برگزیده ای از اعضای مجمع به انتخاب خود آنان منتقل و اختیارات مجمع در مقررات نظارت به این جمع محول شد.

این جمع که هیئت عالی نظارت نامیده شد، مرکب از 15 عضو است و وظیفه انطباق مصوبات مجلس با سیاست های کلی را برعهده دارد.

هرچند این نهاد تازه منتقدانی جدی نیز دارد؛ علی مطهری یکی از آنهاست که در چند یادداشت متوالی به این رویه انتقاد کرد.

انتقاد اصلی او در عنوان یادداشتش هویدا بود؛ ما دو شورای نگهبان نداریم .

به نظر می رسد هنوز بسیاری زیر بار این نهاد نظارتی جدید نرفته اند و سعی می کنند مانع از به وجودآمدن شورای نگهبان دوم شوند.

با این وجود، حتی اگر مدافعان کارکرد نظارتی شورای عالی نظارت موفق شوند نگاه خود را پیروز این مناقشه کنند، باید به سؤالات بی پاسخ زیادی جواب دهند؛ یکی مدت زمانی است که این نهاد می تواند درباره مصوبات مجلس اظهارنظر کند.

علی لاریجانی در نامه خود به احمد جنتی مدت زمان درنظر گرفته شده در قانون اساسی برای شورای نگهبان را به شورای عالی نظارت تسری داده اما به نظر می رسد شورای نگهبان و شورای عالی نظارت زیر بار این موضوع نروند و همان طور که کدخدایی گفت، در آیین نامه داخلی خود برای این موضوع تعیین تکلیف کنند.

حاشیه یک متن نهضت توابین یا نهضت پشیمان نیستم همان طور که مشخص شده است FATF حاشیه ای دارد به بزرگی متن.

مجتبی ذوالنور، نماینده تندرو و عضو کمیسیون امنیت ملی در محفل عزاداری امام هشتم(ع) و رسول مکرم(ص) در مسجد امام رضا(ع) پردیسان قم، گفت: یک نهضت توابین در مجلس به راه افتاده است و عده ای از نمایندگانی که به CFT رأی داده اند، بر اثر اعتراضات مردمی پشیمان شده بودند و مایل بودند این مصوبه در شورای نگهبان رد شود که شد اما مشکل اصلی اینجاست که اگر این لایحه نیز به سرنوشت دو لایحه پالرمو و اصلاح قانون مبارزه با پول شویی منجر شود و بدون بازبینی در صحن مجلس، مستقیم به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود- که محتمل است چنین شود- عملا جلوی پس گیری رأی این نمایندگان پشیمان را خواهد گرفت .

مخالفان چهار لایحه مربوط به FATF هر چه داشتند به کار بستند تا مانع از رأی آوردن این لوایح در مجلس شوند.

فراکسیون ولایی کارگزار این جبهه در مجلس بود و دو فراکسیون امید و مستقلین نیز روبه روی آنها.

به این ترتیب سه لایحه اول در مجلس با رأی قابل توجهی تصویب شدند اما در لایحه آخر (CFT) طرف مقابل هرچه داشت بسیج کرد: از حضور خیابانی و بیانیه تا پیامک های عجیب و غریب مشهدی به نمایندگان موافق.

با وجود انتظار بسیاری از تحلیلگران به نظر می رسد این هجمه ها تا حدودی کارگر افتاد و رأی های موافق CFT در قیاس با سه لایحه پیشین کاهش چشمگیری داشت.

حالا ذوالنور ادعا می کند که در مجلس نهضت توابین نیز به راه افتاده.

اتکا به حرف های ذوالنور البته کار راحتی نیست، او با هم فکرهای خود چون کریمی قدوسی در تکذیب شدن رقابت می کند.

در هر صورت علی رضا رحیمی نماینده تهران در پاسخ به گفته این نماینده تندرو در حساب توییتری خود نوشت: یک نماینده مدعی شده نهضت توابین بین نمایندگان موافق CFT در مجلس راه افتاده!! اگر بنابه راه اندازی نهضت در مجلس باشد نهضت پشیمان_نیستم وجه مشترک موافقان و مخالفان CFT و FATF خواهد بود.

سال هاست گروهی همچنان در نهضت مانده اند درحالی که نهضتی ها به دانشگاه رسیده اند!! .

علی رضا رحیمی البته مجبور شد به خطبه های نمازجمعه این هفته تهران نیز واکنش نشان دهد.

حجت الاسلام کاظم صدیقی در بخشی از خطبه های این هفته تهران گفت:FATF و امثال آن ادامه کاپیتولاسیون است .

این جانباز جنگ باز هم از حساب توییتری خود برای اظهارنظر استفاده کرد و نوشت: در عصر جدید، بحران تراشی و به سوی جنگ بردن کشور و مسلط کردن بیگانگان افسارگسیخته، کاپیتولاسیون سازی برای ایران است.

بی تردید الحاق به CFT یا FATF بخشی از دیپلماسی مهار و مدیریت وضعیت جاری است.

مجلس نیز نسبت به وضعیت جاری نگران و هوشیار است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 19 آبان 97، شماره: 3287
کلید واژه ها: شورای نگهبان - نظارت - نگهبان - لاریجانی - علی لاریجانی - قانون اساسی - قانون - عالی - شورای - شورا - مجمع تشخیص مصلحت نظام - سخنگوی شورای نگهبان - مجمع تشخیص مصلحت - عباسعلی کدخدایی - جمهوری اسلامی - نامه لاریجانی - مجلس - اهمیت - رییس مجلس - نامه - مبارزه - اسلامی - جمهوری - رابطه - ایران - بانکی - اصلاح - درگیر - تشخیص - هایی

آخرین اخبار سرویس:
خدمتی بالاتر از مبارزه با این مواد مخدر نیست/ لزوم کنترل بیشتر مرزها

اساسنامه ایجاد باشگاه های علمی ایران در یونسکو تدوین می شود

تشییع پیکر پدر شهید در جهرم

ممنوعیت کاشت برنج در فارس

بازدید سیدابراهیم رییسی از چند کتاب فروشی

برگزاری یادواره خبرنگار شهید «محسن خزایی» در مشهد

تکذیب گمانه زنی ها درباره تغییر سعیدی کیا

ضرورت حفظ و ارائه میراث ایران بزرگ در بین کشورهای مختلف منطقه به صورت اشتراکی

استخدام مدرس و مترجم زبان ترکی استانبولی در مجموعه آموزشی بیاموز

استخدام باطریساز ماهر دوره دیده ایران خودرو در تهران

درخواست پناهندگی یک دیپلمات بلندپایه افغانستان در آلمان

چگونگی دعوت کردن مردم به دین از زبان امام صادق(ع)

برگزاری مانور واقعی پدافند غیرعامل در سیمرغ

خبر تغییر رییس بنیاد مستضعفان تکذیب شد

فضیلت تلاوت سوره مسد

فرمانده کل سپاه در پیامی شهادت نورخدا موسوی را تسلیت گفت

ظریف: از طرح سعودی برای ترور شخصیت های ایرانی اطلاع داشتیم

26 آبان پایان مهلت پیش بینی شده در قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان است

دستاوردهای دولت و نظام به طور ویژه برای مردم تبیین شود

دستاوردهای دولت و نظام به طور ویژه برای مردم تبیین شود

تحریم ها تاثیری بر قدرت نظامی ایران ندارد

افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز

چرا پمپئو نمی خواهد مسئولیت سخنانش علیه ایران را بپذیرد؟

14 استاندار بازنشسته کشور مشخص شدند

بهره گیری از نظرات نخبگان برای مبارزه با مواد مخدر موثر است

دستاوردهای دولت و نظام به طور ویژه برای مردم تبیین شود

ظریف طرح ترور سردار سلیمانی را تایید کرد

امیر دریادار سیاری: تحریم تاثیری بر نیروهای مسلح ایران ندارد

طنز: واکنش تلگرام به بازگشت خبرگزاری ها

پاکستان یک فرمانده کلیدی دیگر طالبان را نیز آزاد کرد

حداد عادل: زبان ابزار کارآمد توسعه کشورها است

یادداشت میهمان؛ انتخابات میان دوره ای آمریکا، نتایج و پیامدها در عرصه داخلی و بین المللی

مقدم فر: مدیریت طهرانی مقدم گوهر گم شده مدیران اجرایی کشور است

سفر معاون اول رییس جمهور به خوزستان

حسین مرعشی و یادآوری ادبیات احمدی نژاد

آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

جامعه اسلامی جامعه بدون تبعیض است نه بی تفاوت/ مجلس به بررسی الگوی ایرانی اسلامی ورود می کند/ برای حفظ نظام که امر مقدسی است نمی توانیم از وسیله نامقدس استفاده کنیم

تنها 8 درصد مردم بر رفتار فرزندان شان در فضای آنلاین نظارت دارند

مؤسسات قرآنی بیجار مورد ارزیابی قرار گرفتند

نیروی دریایی ایران حرف اول را در منطقه می زند

تکذیب گمانه زنی ها درباره تغییر رییس بنیاد مستضعفان

گردهمایی فعالان هیئت های مذهبی سمنان برگزار می شود

واکنش ایران به تأیید مجدد آژانس بر پایبندی تهران به برجام

حمله به 2 طلبه نیشابوری با چاقو

استخدام کارمند تمام وقت جهت یک فروشگاه اینترنتی در مازندران

پرواز زیبای پرندگان در ساحل نوشهر + فیلم

فیروزی در گفت وگو با فارس: مخالفت با آخوندی کاملا فراجناحی و بر اساس ادلّه و کارنامه مدیریتی این فرد است

طی حکمی جلال حسینی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شد

70 درصد سرمایه کشور در دست معدود افراد/ سال سختی بودجه ای در پیش رو داریم

بهره گیری از نظرات نخبگان برای مبارزه با مواد مخدر موثر است

قصه ناگفته پدر

هفته آینده؛ بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس

مردم از عملکرد مدیران شهرداری اهواز رضایت ندارند

گفت و شنود اهالی شورا و نمایندگان شیراز در مجلس

مبارزه با مواد مخدر حفظ بشریت است

تکذیبِ تغییر رییس بنیاد مستضعفان

سارقان مسلح طلافروشی گتوند چهره شناسی شدند

مبارزه با مواد مخدر جهاد است

نماز جمعه ظرفیتی برای مقابله با جنگ نرم دشمن است

استفاده از مجازات های جایگزین حبس | مواظب گروه های نوظهور انحرافی باشید

آشنایی با حقوق متهم برای ارائه آخرین دفاع

سردار مومنی: 2 میلیون و 800 هزار معتاد در کشور داریم

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟

تغییر رییس بنیاد مستضعفان تکذیب شد

انتصاب استاندار کهگیلویه و بویراحمد حاشیه ساز شد/ چه کسی پاسخگو است؟

نفت بلای جان اقتصاد ایران

استخدام پژوهشگر اقتصادی در یک شرکت دانش بنیان

باهنر: دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی به شورای شهر رسانده

تاکید ریاست قوه قضاییه بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس از سوی قضات

مبارزه با مواد مخدر حفظ بشریت است

گفت و شنود اهالی شورا و نمایندگان شیراز در مجلس

مردم از عملکرد مدیران شهرداری اهواز رضایت ندارند

9 میلیون مسافر سال گذشته در فرودگاه امام (ره) پذیرش شد

رونمایی از مستندی که در نقد جنگ است

خبر تغییر رییس بنیاد مستضعفان تکذیب شد

آمادگی برزیل برای توسعه روابط اقتصادی و زیست محیطی با ایران

عدالت سپری است که اجازه نمی دهد، تهدید ها آسیبی به جامعه برساند

حجت الاسلام رفیعی مطرح کرد: «عصمت»، «علم غیب الهی» و «ولایت تکوینی»؛ سه ویژگی ممتاز اهل بیت(ع)

شوخی ربیعی با شریعتمداری!

طلب 15 هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بیمه شدگان

پاسخ ظریف به تهدیدات پمپئو

بازگشت شهردار برکنار شده آبیک آگشته دوباره شهردار آبیک می شود

آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

برگزاری محفل انس با قرآن با حضور قاریان بین المللی در زندان مرکزی سنندج

مرعشی: هر 2 گزینه شهرداری تهران مثل هلو هستند

مصرف مواد مخدر و آلوده شدن به آن از نظر شرعی حرام است

برای مقابله با ورود مواد مخدر به کشور قاطعیت داشته باشیم

انفجار قوی با تلفات جانی در چین

مبارزه با مواد مخدر جهاد است

نماز جمعه ظرفیتی برای مقابله با جنگ نرم دشمن است

لیست نهایی 14 استاندار بازنشسته کشور

مبارزه با مواد مخدر جهاد است/ مبارزه فرهنگی با مواد در کشور ضعیف است

آشتیانی: فراگیری امر به معروف و نهی از منکر نیازمند آموزش است

حجت الاسلام والمسلمین مختاری: ماموریت دانشگاه مذاهب اسلامی تقویت وحدت به شیوه علمی است

تاکید ریاست قوه قضاییه بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس از سوی قضات

بازگشت شهردار برکنار شده آبیک/ آگشته دوباره شهردار آبیک می شود

«تصویری در دور دست» در بوته نقد و بررسی

روایت همسر رهبری از لحظه شهادت «حاج حسن»

حمله به 2 طلبه نیشابوری با چاقو

پاسخ عضو هیئت عالی نظارت مجمع به علی مطهری

ماجرای CFT و «هیئت عالی نظارت» دو ماجرای درهم تنیده اما مستقل هستند

ماجرای CFT و «هیئت عالی نظارت» دو ماجرای درهم تنیده اما مستقل هستند