مطالب مرتبط:
اسعدی در گفت وگو با فارس خبر داد اهدای جایزه ساروخانی همزمان با برگزاری پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه
همایش بین المللی «مدیریت رسانه» آبان ماه برگزار می شود
سی امین همایش بین المللی بیماریهای کودکان و شانزدهمین همایش ملی پرستاری کودکان در تاریخ 26 مهر 1397 تا 29 مهر 1397 توسط گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز طبی کودکان در شهر تهران برگزار گردید:
دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی برگزار می شود
پنجمین همایش بین المللی امام حسن (ع) از سوی آستان مقدس عباسی برگزار شد+ تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 19 آبان 1397 ساعت 21:512018-11-10سياسي

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه در تهران برگزار شد


ایرنا- پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه با حضور اساتید و پیشکسوتان حوزه رسانه و علوم ارتباطات در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز شنبه روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی، یدالله علیزاده رییس شعبه 42 دیوان عالی کشور در این همایش در قالب کارگاهی با عنوان کارگاه تخصصی حقوقی- قضایی رسانه با بیان اهمیت رسانه در جوامع مختلف اظهارداشت: در جوامعی که به رسانه های خود، مدیران آن و نویسندگان رسانه بها داده اند، جامعه شان روز به روز پیشرفت کرده و سیر تکاملی داشته، در مقابل، در جوامعی که در حوزه رسانه، اندیشه و قلم سخت گیری داشته اند، از رشد کافی برخوردار نشده اند.

وی با اشاره به برخورد حقوقی با مدیران رسانه ها در کشورهای مختلف افزود: برخی کشورها، مسئولیت جمعی و تضامنی را برای مدیران رسانه و نویسندگان آن در سیستم حقوقی خود تدوین کرده اند، بدین معنا که همه دست اندرکاران یک رسانه اعم از صاحب امتیاز، مدیر مسئول، سردبیر، خبرنگار و .

در شکل گیری و انتشار محتوای مطبوعات سهم دارند و در قبال این سهم، مسئولیت حقوقی نیز دارند.

علیزاداه گفت: در برخی کشورها نیز برای آزادی مطبوعات، از مسئولیت ترتیبی استفاده می شود بدین معنا که در نظام رسانه ای هر مسئولی که نقش اصلی را در به وجود آوردن آن خدشه داشته، قبل از بقیه پاسخگو باید باشد و چنانچه او بتواند فردی را معرفی کند که مسئولیت را از نظر ترتیب متوجه او کند، مسئولیت از گردن خودش ساقط خواهد شد.

این استاد دانشگاه علوم قضایی اظهارداشت: در کشورهای سوم نیز، برای کاهش این مسئولیت و آزادی بیش تر اصحاب رسانه، مسئولیت فردی را جایگزین دو مسئولیت قبلی کرده اند، بدین معنا که در هر رسانه، یک نفر مسئول است و مسئولیت بر دوش او است، این نظام، به دست اندرکاران رسانه، آزادی بیش تری می دهد و کمک می کند که خبرنگار خیالش از بابت مسئولیت آسوده باشد.

وی با اشاره به نظام حقوقی ایران در قبال رسانه ها گفت: بعد از قانون سال 1364 و در سال 1379، نظام حقوقی حاکم بر مسئولیت های مدیران رسانه های ما به مسئولیت ترتیبی و جمعی گرایش پیدا کرد و از حالت مسئولیت فردی خارج شد، این بدین معنا نیست که مسئولیت فردی کنار گذاشته بشود بلکه به غیر از مدیر مسئول رسانه، نویسنده و سردبیر و .

نیز مسئولیت دارند.

علیزاده تاکید کرد: مدیران رسانه، به صورت عمده سه نوع مسئولیت دارند؛ کیفری، مدنی و اخلاقی، مسئولیت اخلاقی ضمانت اجرایی ندارد اما مسئولیت کیفری و مدنی برای مدیران رسانه ضمانت اجرایی قانونی دارد، بر این اساس، اگر محتوایی یا کاری حاوی ماهیت مجرمانه باشد، کیفری است و اگر ماهیت مسولیت مدنی باشد، مدنی است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه قانون باید پاسخگوی موضوعات اختلافی در بین خبرنگاران، اساتید و قضات باشد، افزود: ماده یک قوانین مطبوعات، تمام مطبوعات، نشریات الکترونیکی، خبرگزاری ها و موسسات خبری در دو بخش سنتی و دیجیتال تعریف کرده که براساس این ماده اگر نشریه ای بدون اخذ پروانه از هیات نظارت منتشر شود، از قانون مطبوعات خارج است و بر همین اساس، اگر دچار تخلف بشود، قوانین و امتیازات این قانون شامل حال او نمی شود.

وی گفت: وقتی چنین رسانه ای تخلف می کند، برحسب قوانین عمومی با او برخورد خواهد شد اما فرجام خواهی او در دادگاه رسانه که با حضور چند قاضی و هیات منصفه و .

برگزار می شود، مورد قبول واقع نمی شود و همین موضوع باعث بروز ایراداتی می شود.

در ادامه این همایش، نشست مدیریت رسانه و انسان رسانه ای با حضور علی محمد اسماعیلی رییس فرهنگسرای رسانه، محسن بنی هاشمی، پروفسور باقر ساروخانی از چهره های ماندگار عرصه رسانه، حسن خجسته، محمود اسعدی رییس همایش بین المللی مدیریت رسانه، حمید ضیایی پرور مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها و حسین دانا برگزار شد.

ساروخانی در این نشست ضمن تعریف انسان رسانه ای گفت: انسان از آغاز زندگی تا پایان زندگی خود، با رسانه است و اکنون رسانه ها به صورت شبانه روزی در خدمت انسان ها قرار دارند و ما از نظر کمی و کیفی مدیون جامعه رسانه ای هستیم.

وی افزود: ما با نگاه رسانه ها به دنیا نگاه می کنیم از همین منظر باید گفت که انسان جدید، فرآورده رسانه است و بنابراین نمی توانیم او را بدون رسانه تصور کنیم، باید در تعریف انسان رسانه ای بگویم که انسان رسانه ای، انسان فضای محدود نیست و فضای جهانی را تجربه می کند.

این چهره ماندگار عرصه رسانه اظهارداشت: انسان رسانه ای یک انسان فرا زمان و فرامکان و انسان همه جهان است و هویت چندگانه دارد.

حسن خجسته دانشیار دانشگاه صدا و سیما نیز در این نشست با اشاره به انتشار اخبار و اطلاعات در فضای مجازی گفت: فضای مجازی یک رسانه خرد است، انسان در محیط واقعی یک نفر است و در محیط مجازی تعریف دیگری دارد که ممکن است با خود واقعی او کاملا متفاوت باشد.

وی افزود: در فضای مجازی، ظرفیت ماسک سازی بسیار بالا است و هیچ کس هم نمی فهمد که شما که هستید؟ در قدیم می گفتند که فلانی لات است اما اکنون در فضای مجازی، هر کسی هر کاری که دلش بخواهد می تواند انجام بدهد و هیچ کس هم نمی فهمد که چه کار کرده، این مشکل در تمام دنیا وجود دارد و همه درگیر آن هستند.

حسین دانا با اشاره به اهمیت مدیریت رسانه و کارکردهای آن گفت: به عنوان مثال، این روزها موضوع اقتصاد مقاومتی، مساله بسیار مهمی است که رسانه ها وظیفه دارند به آن بپردازند.

جدای از نیازهای رسمی و تکلیفی، عرصه های دیگری نیز وجود دارد که رسانه وظیفه دارد در مورد آن آموزش بدهد و آن عرصه را روشن تر کند.

وی با اشاره به ویژگی های فضای مجازی اظهارداشت: بخشی از فضای مجازی ارتباط است اما بخش عمده و اعظم آن، شئونات فرهنگی است که این روزها از طریق همین ابزارها منتقل می شود، باید به عرصه دفاع رسانه ای بپردازم و از داشته های خود دفاع کنیم و در جایی که توسط رسانه به آن تهاجم می شود، به وسیله رسانه پاسخ بدهیم.

محمود اسعدی در ادامه این نشست گفت: ما امروز اغلب حقایق را با واسطه رسانه درک می کنیم، ما مخاطب ثابت نداریم و مخاطب متغیر داریم بنابراین کاری که رسانه می خواهد با آن مخاطب انجام بدهد، بسیار سخت است.

وی افزود: اگر انسان امروز بتواند درک درستی از رسانه داشته باشد، می تواند با آن تعامل کند و در غیر این صورت منفعل خواهد شد.

رسانه باید انسان را تربیت کند و فردسازی کند نه این که او را استثمار کند و از او خواسته یا ناخواسته استفاده یا سوء استفاده کند.

علی محمد اسماعیلی نیز در این نشست با اشاره به شکل گیری انسان رسانه ای در دنیای امروز گفت: انسان رسانه ای برای استفاده از رسانه های جدید آماده است اما متاسفانه شرایط لازم در جامعه ما برای چنین فردی وجود ندارد و باید تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود.

محسن بنی هاشمی با اشاره به ویژگی های انسان رسانه ای گفت: بخشی از این انسان ها در رسانه گیر افتاده اند.

انسان رسانه ای یک موجود گرفتار در رسانه است، متاسفانه در شرایط امروز انسان از خود فاصله گرفته و خود را گم می کند.

وی ادامه داد: بخشی دیگر از انسان ها، رسانه را در اختیار گرفته و آن را تربیت می کنند، انسان رسانه ای از نظر من کسی است که بر رسانه مسلط شده است.

حمید ضیایی پرور در ادامه این نشست با بیان تعریف محتوا در رسانه ها گفت: در فضای مجازی، اطلاعات و تجربه ها محتوا را می سازند و بر همین اساس، می توان تعریف اصلی محتوا در فضای مجازی را اطلاعات و تجربه ها دانست.

وی افزود: از گذشته تا به امروز، عصرهای مختلفی را تجربه کرده ایم، باید گفت که اکنون عصر محتوا است و کشورهایی حرف برای گفتن دارند که در این حوزه بتوانند کار کنند.

ضیایی پرور اظهارداشت: در حوزه فرهنگ مجازی، فرهنگ ملی ما نسبت به غرب بسیار برتر است و اگر بر گنجینه های مذهبی و فرهنگی خود تکیه کنیم می توانیم انواع محتواها را تولید کنیم، قرآن، نهج البلاغه و بسیاری از آثار فرهنگی این حوزه از جمله موارد خوبی است که می تواند برای ما تامین محتوا کند.

وی گفت: آمارها نشان می دهد که اکثر مخاطبان فضای مجازی، مصرف کننده شده اند و هیچ تولیدی ندارند، براین اساس متاسفانه 80 درصد مطالب در فضای مجازی کپی می شوند و تنها 20 درصد از آن تولیدی است.

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه امروز(19آبان ماه) در سالن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.


کلید واژه ها: رسانه - مدیر - مدیران - شبکه های اجتماعی - کشور - بین المللی - نویسندگان - نظام - همایش - آزادی - جوامع - خبرنگار - اجتماعی - علیزاده - مطبوعات - دیوان عالی کشور - استاد دانشگاه - مدیریت - برگزار - کارگاه - روابط عمومی - قانون - قضایی - مدنی - علوم - ارتباطات - شبکه - نویسنده - دانشگاه - پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
نوری: عملکرد نظام باید بهتر باشد

باغ موزه دفاع مقدس چهارمحال و بختیاری 500 میلیارد اعتبار نیاز دارد

گرامیداشت شهدای حادثه تروریستی تاسوعای چابهار

همت فامیلی در کاری خیر و زندگی بخش در زاهدان

250 مسئول ایمنی بر کارگاه های تولیدی قزوین نظارت می کنند

سخت گیری های بدون دلیل در سرمایه گذاری های گردشگری جایز نیست

45 پروژه مرمتی در اردبیل اجرا می شود

فلاحت پیشه: احتمال تصویب لوایح پالرمو و CFT زیاد است

«حزب الشیطان» چه کسانی هستند؟

ترفندهای آرایشی برای وقتی که زمان کم دارید!

نوری: تنها راه عبور از بحران، اصلاحات واقعی است

تصاویر/ حاشیه های بلندترین شب سال

حکایت یک «صندلی طلسم شده»

یادکردی از یک شهید

عربستان تصویب قطعنامه ضد سعودی در سنا را محکوم کرد

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 26 آذر 97

تأملی بر جدیدترین اثر دکتر علی پایا

کلیه اخبار کنکور و دانشگاهی 26 آذر 97

تاکید کمیسیون امنیت ملی بر تقویت بودجه دفاعی در جلسات مشترک با مسئولان مربوطه

وحدت حوزه و دانشگاه، 40 سال بعد از انقلاب، چقدر میسر شده است؟

ائتلاف پاشینیان 88 کرسی پارلمان ارمنستان را کسب کرد

آگهی های استخدام برنامه نویس - 26 آذر 97

کلیه استخدامی های استان و شهر اصفهان - 26 آذر 97

ضرورت توجه به روزنامه نگاری علمی در توسعه ملی/انتقاد نسبت به حضور افراد ناآشنا به علم در رسانه

وزیر بهداشت: بی سوادی مدرن را تا توانسته ایم تبلیغ کرده ایم

استخدام مسئول فنی و مدیر داخلی در هرمزگان

کلیه استخدامی های تهران - 26 آذر 97

استخدام کارشناس الکترونیک،مخابرات و یا برق در هرمزگان

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر دوشنبه 26 آذر 97

استخدام بازاریاب جوان در یک شرکت پخش با برندهای معروف

حجاریان معتقد است سهم اصلاحات از دولت روحانی کم بوده

دشمن راهی جز تخریب اسلام ندارد

هیچ کنسرتی در سیستان و بلوچستان بدون مجوز ارشاد برگزار نمی شود

رییس مجلس آخر این هفته میهمان مردم هرمزگان است

تبیین نقش حوزه در پیروزی انقلاب نیازمند مطالعات جامع است

250 مسئول ایمنی بر کارگاه های تولیدی قزوین نظارت می کنند

استخدام کارشناس رسانه های اجتماعی در کرمان

موسسه دهخدا 20 هزار نفر را فارسی زبان کرد

استخدام برنامه نویس در شرکت بهروش فرایند سیستم در اصفهان

استخدام کارشناس مسلط به تبلیغات در فضای مجازی در کرمان

استخدام حسابدار در شرکت صنعتی معدنی حفاری دژآب فارس در تهران

همتی فامیلی در کاری خیر و زندگی بخش در زاهدان

رییس مجلس آخر این هفته میهمان مردم هرمزگان است

بی توجهی به ترویج فرهنگ قرآنی بین جوانان تبعات جبران ناپذیری دارد

حدیث‎نگاشت/نکوهش تجسس بی‎جا درباره لغزش های دیگران

اولین کاروان عزاداری «دخترانه نورا» در قزوین برپا می شود

شکل گیری قرائت درپی انتقال معنا به مخاطب

بازدید از 70 مؤسسه قرآنی زنجان تا پایان سال

برگزاری دوره آموزش تخصصی قرآن در زابل

دلایل عدم کسب رتبه اول در برخی رقابت های جهانی قرآن

انتشار شتاب زده سند الگوی پایه پیشرفت بدون توجه به مقوله مدیریت

دیدار جابری انصاری با بشار اسد و گفتگو درباره تاسیس کمیته قانون اساسی سوریه

قدردانی بشار اسد از تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه

همیشه از رفراندوم ترسیده ایم/ اگر در مورد لوایح چهارگانه رفراندومی انجام می شد نمایندگان هم در تصمیم گیری راحت تر بودند

مترو از تحویل لوازم ایمنی فردی و لباس کار به کارکنان خودداری می ورزد

توضیحات موسوی لارگانی در خصوص استعفای دسته جمعی نمایندگان استان اصفهان/ کاهش فروش نفت ایران به 1/5 میلیون بشکه در سال/ جمع بندی جلسه سران 3 قوه درباره بودجه سال 98/ دستور رییس جمهور برای تعلیق حکم دامادش/انتخاب ارکان هیات رییسه فراکسیون امید

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت صفا رایانه در تهران

رویدادهای خبری دوشنبه 26 آذر ماه؛ مرکز لرستان

ائمه جمعه چهارمحال و بختیاری خواستار رفع مشکل آب شدند

سفیر پاکستان: خواهان تعمیق روابط با ایران هستیم

اصلاح نگرش جامعه زمینه ساز مشارکت سیاسی بانوان

سردار غیب پرور درگذشت پدر شهیدان زیانی را تسلیت گفت

حکم قطعی نظریه خلاف واقع 3 کارشناس در خصوص تجدید نظر خواهی شرکت گاز بوشهر صادر شد

«منشأ جرم»؛ «منشأ اختلاف» / فرآیند بررسی لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی»

چطور از خدا بخواهیم؟

نوری: تنها راه عبور از بحران، اصلاحات واقعی است

تجربیات بشری عوامل پیش برنده حوزه در امر پژوهش هستند

تاکید کمیسیون امنیت ملی بر تقویت بودجه دفاعی در جلسات مشترک با مسئولان مربوطه

حکایت یک «صندلی طلسم شده»

ائمه جمعه چهارمحال و بختیاری خواستار رفع مشکل آب شدند

از یلدا بپرس راز شب زنده داری عاشقان را

تاکید کمیسیون امنیت ملی بر تقویت بودجه دفاعی در جلسات مشترک با مسئولان مربوطه

صادق زیباکلام: شایدمجبور شویم به ناطق نوری و علی لاریجانی رأی دهیم/ بهزاد نبوی تغییر کرده همانطور که هاشمی رفسنجانی تغییر کرد/رأی به روحانی درست بود/ عدم شرکت در انتخابات یقینا ما را به عقب می برد

اجرای سند جامع ترافیک یزد در گرو همکاری دستگاه هاست

دوستی 24 ساله 2 بازیگر زن ایرانی /عکس

سفیر پاکستان: خواهان تعمیق روابط با ایران هستیم

تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

سوره ای برای از بین بردن ناراحتی ها

آیا از برکات بی نظیر سوره «ناس» باخبر هستید؟

اصلاح نگرش جامعه زمینه ساز مشارکت سیاسی بانوان

سامانه بازاریابان استارتاپ بیمیتو رونمایی شد

پیامک فیلتر اینستاگرام از کجا ارسال می شود؟

نقشه فراری دادن «باقری درمنی» در یکی از اعزام ها

رفع مشکلات آبرسانی روستاها، مستلزم مشارکت مردم، بخشداران و دستگاه ها

عبدالله نوری: از مردم عذرخواهی می کنم

چشمه هفت رنگ مجن شاهرود

علت اخرج یک استاد و دانشجو دانشگاه تهران

راه جنگ با آمریکا از نظر مصباح یزدی

نگران ترور لاریجانی بودیم

دوستی 24 ساله 2 بازیگر زن ایرانی /عکس

برخی واحدهای صنعتی خوزستان شورای کارگری ندارند

مهم ترین قوانین برای تهیه جهیزیه عروس

جامعه روحانیت مبارز تغییر نام داد

استخدام کارمند اداری در آموزشگاه زبانهای خارجی معیری در البرز

فرمانده منطقه ای سپاه در شمال شرق کشور در گذشت

شهروندان ماهشهری از طرح های نیمه تمام آبفا گله دارند

استخدام وردپرس کار،کارشناس سئو SEO،طراح سه بعدی کار در اصفهان

خروج علم از انحصار غرب نشان از پایان تسلط آن ها بر بشریت است

پیام تسلیت سردار برای عروج آسمانی فرمانده

استخدام نیروی سالن کار( گارسون) آقا در یک باغ رستوران معتبر

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه در تهران برگزار شد

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه در تهران برگزار شد