مطالب مرتبط:
اسعدی در گفت وگو با فارس خبر داد اهدای جایزه ساروخانی همزمان با برگزاری پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه
همایش بین المللی «مدیریت رسانه» آبان ماه برگزار می شود
سی امین همایش بین المللی بیماریهای کودکان و شانزدهمین همایش ملی پرستاری کودکان در تاریخ 26 مهر 1397 تا 29 مهر 1397 توسط گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز طبی کودکان در شهر تهران برگزار گردید:
دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی برگزار می شود
پنجمین همایش بین المللی امام حسن (ع) از سوی آستان مقدس عباسی برگزار شد+ تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 19 آبان 1397 ساعت 21:512018-11-10سياسي

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه در تهران برگزار شد


ایرنا- پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه با حضور اساتید و پیشکسوتان حوزه رسانه و علوم ارتباطات در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز شنبه روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی، یدالله علیزاده رییس شعبه 42 دیوان عالی کشور در این همایش در قالب کارگاهی با عنوان کارگاه تخصصی حقوقی- قضایی رسانه با بیان اهمیت رسانه در جوامع مختلف اظهارداشت: در جوامعی که به رسانه های خود، مدیران آن و نویسندگان رسانه بها داده اند، جامعه شان روز به روز پیشرفت کرده و سیر تکاملی داشته، در مقابل، در جوامعی که در حوزه رسانه، اندیشه و قلم سخت گیری داشته اند، از رشد کافی برخوردار نشده اند.

وی با اشاره به برخورد حقوقی با مدیران رسانه ها در کشورهای مختلف افزود: برخی کشورها، مسئولیت جمعی و تضامنی را برای مدیران رسانه و نویسندگان آن در سیستم حقوقی خود تدوین کرده اند، بدین معنا که همه دست اندرکاران یک رسانه اعم از صاحب امتیاز، مدیر مسئول، سردبیر، خبرنگار و .

در شکل گیری و انتشار محتوای مطبوعات سهم دارند و در قبال این سهم، مسئولیت حقوقی نیز دارند.

علیزاداه گفت: در برخی کشورها نیز برای آزادی مطبوعات، از مسئولیت ترتیبی استفاده می شود بدین معنا که در نظام رسانه ای هر مسئولی که نقش اصلی را در به وجود آوردن آن خدشه داشته، قبل از بقیه پاسخگو باید باشد و چنانچه او بتواند فردی را معرفی کند که مسئولیت را از نظر ترتیب متوجه او کند، مسئولیت از گردن خودش ساقط خواهد شد.

این استاد دانشگاه علوم قضایی اظهارداشت: در کشورهای سوم نیز، برای کاهش این مسئولیت و آزادی بیش تر اصحاب رسانه، مسئولیت فردی را جایگزین دو مسئولیت قبلی کرده اند، بدین معنا که در هر رسانه، یک نفر مسئول است و مسئولیت بر دوش او است، این نظام، به دست اندرکاران رسانه، آزادی بیش تری می دهد و کمک می کند که خبرنگار خیالش از بابت مسئولیت آسوده باشد.

وی با اشاره به نظام حقوقی ایران در قبال رسانه ها گفت: بعد از قانون سال 1364 و در سال 1379، نظام حقوقی حاکم بر مسئولیت های مدیران رسانه های ما به مسئولیت ترتیبی و جمعی گرایش پیدا کرد و از حالت مسئولیت فردی خارج شد، این بدین معنا نیست که مسئولیت فردی کنار گذاشته بشود بلکه به غیر از مدیر مسئول رسانه، نویسنده و سردبیر و .

نیز مسئولیت دارند.

علیزاده تاکید کرد: مدیران رسانه، به صورت عمده سه نوع مسئولیت دارند؛ کیفری، مدنی و اخلاقی، مسئولیت اخلاقی ضمانت اجرایی ندارد اما مسئولیت کیفری و مدنی برای مدیران رسانه ضمانت اجرایی قانونی دارد، بر این اساس، اگر محتوایی یا کاری حاوی ماهیت مجرمانه باشد، کیفری است و اگر ماهیت مسولیت مدنی باشد، مدنی است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه قانون باید پاسخگوی موضوعات اختلافی در بین خبرنگاران، اساتید و قضات باشد، افزود: ماده یک قوانین مطبوعات، تمام مطبوعات، نشریات الکترونیکی، خبرگزاری ها و موسسات خبری در دو بخش سنتی و دیجیتال تعریف کرده که براساس این ماده اگر نشریه ای بدون اخذ پروانه از هیات نظارت منتشر شود، از قانون مطبوعات خارج است و بر همین اساس، اگر دچار تخلف بشود، قوانین و امتیازات این قانون شامل حال او نمی شود.

وی گفت: وقتی چنین رسانه ای تخلف می کند، برحسب قوانین عمومی با او برخورد خواهد شد اما فرجام خواهی او در دادگاه رسانه که با حضور چند قاضی و هیات منصفه و .

برگزار می شود، مورد قبول واقع نمی شود و همین موضوع باعث بروز ایراداتی می شود.

در ادامه این همایش، نشست مدیریت رسانه و انسان رسانه ای با حضور علی محمد اسماعیلی رییس فرهنگسرای رسانه، محسن بنی هاشمی، پروفسور باقر ساروخانی از چهره های ماندگار عرصه رسانه، حسن خجسته، محمود اسعدی رییس همایش بین المللی مدیریت رسانه، حمید ضیایی پرور مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها و حسین دانا برگزار شد.

ساروخانی در این نشست ضمن تعریف انسان رسانه ای گفت: انسان از آغاز زندگی تا پایان زندگی خود، با رسانه است و اکنون رسانه ها به صورت شبانه روزی در خدمت انسان ها قرار دارند و ما از نظر کمی و کیفی مدیون جامعه رسانه ای هستیم.

وی افزود: ما با نگاه رسانه ها به دنیا نگاه می کنیم از همین منظر باید گفت که انسان جدید، فرآورده رسانه است و بنابراین نمی توانیم او را بدون رسانه تصور کنیم، باید در تعریف انسان رسانه ای بگویم که انسان رسانه ای، انسان فضای محدود نیست و فضای جهانی را تجربه می کند.

این چهره ماندگار عرصه رسانه اظهارداشت: انسان رسانه ای یک انسان فرا زمان و فرامکان و انسان همه جهان است و هویت چندگانه دارد.

حسن خجسته دانشیار دانشگاه صدا و سیما نیز در این نشست با اشاره به انتشار اخبار و اطلاعات در فضای مجازی گفت: فضای مجازی یک رسانه خرد است، انسان در محیط واقعی یک نفر است و در محیط مجازی تعریف دیگری دارد که ممکن است با خود واقعی او کاملا متفاوت باشد.

وی افزود: در فضای مجازی، ظرفیت ماسک سازی بسیار بالا است و هیچ کس هم نمی فهمد که شما که هستید؟ در قدیم می گفتند که فلانی لات است اما اکنون در فضای مجازی، هر کسی هر کاری که دلش بخواهد می تواند انجام بدهد و هیچ کس هم نمی فهمد که چه کار کرده، این مشکل در تمام دنیا وجود دارد و همه درگیر آن هستند.

حسین دانا با اشاره به اهمیت مدیریت رسانه و کارکردهای آن گفت: به عنوان مثال، این روزها موضوع اقتصاد مقاومتی، مساله بسیار مهمی است که رسانه ها وظیفه دارند به آن بپردازند.

جدای از نیازهای رسمی و تکلیفی، عرصه های دیگری نیز وجود دارد که رسانه وظیفه دارد در مورد آن آموزش بدهد و آن عرصه را روشن تر کند.

وی با اشاره به ویژگی های فضای مجازی اظهارداشت: بخشی از فضای مجازی ارتباط است اما بخش عمده و اعظم آن، شئونات فرهنگی است که این روزها از طریق همین ابزارها منتقل می شود، باید به عرصه دفاع رسانه ای بپردازم و از داشته های خود دفاع کنیم و در جایی که توسط رسانه به آن تهاجم می شود، به وسیله رسانه پاسخ بدهیم.

محمود اسعدی در ادامه این نشست گفت: ما امروز اغلب حقایق را با واسطه رسانه درک می کنیم، ما مخاطب ثابت نداریم و مخاطب متغیر داریم بنابراین کاری که رسانه می خواهد با آن مخاطب انجام بدهد، بسیار سخت است.

وی افزود: اگر انسان امروز بتواند درک درستی از رسانه داشته باشد، می تواند با آن تعامل کند و در غیر این صورت منفعل خواهد شد.

رسانه باید انسان را تربیت کند و فردسازی کند نه این که او را استثمار کند و از او خواسته یا ناخواسته استفاده یا سوء استفاده کند.

علی محمد اسماعیلی نیز در این نشست با اشاره به شکل گیری انسان رسانه ای در دنیای امروز گفت: انسان رسانه ای برای استفاده از رسانه های جدید آماده است اما متاسفانه شرایط لازم در جامعه ما برای چنین فردی وجود ندارد و باید تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود.

محسن بنی هاشمی با اشاره به ویژگی های انسان رسانه ای گفت: بخشی از این انسان ها در رسانه گیر افتاده اند.

انسان رسانه ای یک موجود گرفتار در رسانه است، متاسفانه در شرایط امروز انسان از خود فاصله گرفته و خود را گم می کند.

وی ادامه داد: بخشی دیگر از انسان ها، رسانه را در اختیار گرفته و آن را تربیت می کنند، انسان رسانه ای از نظر من کسی است که بر رسانه مسلط شده است.

حمید ضیایی پرور در ادامه این نشست با بیان تعریف محتوا در رسانه ها گفت: در فضای مجازی، اطلاعات و تجربه ها محتوا را می سازند و بر همین اساس، می توان تعریف اصلی محتوا در فضای مجازی را اطلاعات و تجربه ها دانست.

وی افزود: از گذشته تا به امروز، عصرهای مختلفی را تجربه کرده ایم، باید گفت که اکنون عصر محتوا است و کشورهایی حرف برای گفتن دارند که در این حوزه بتوانند کار کنند.

ضیایی پرور اظهارداشت: در حوزه فرهنگ مجازی، فرهنگ ملی ما نسبت به غرب بسیار برتر است و اگر بر گنجینه های مذهبی و فرهنگی خود تکیه کنیم می توانیم انواع محتواها را تولید کنیم، قرآن، نهج البلاغه و بسیاری از آثار فرهنگی این حوزه از جمله موارد خوبی است که می تواند برای ما تامین محتوا کند.

وی گفت: آمارها نشان می دهد که اکثر مخاطبان فضای مجازی، مصرف کننده شده اند و هیچ تولیدی ندارند، براین اساس متاسفانه 80 درصد مطالب در فضای مجازی کپی می شوند و تنها 20 درصد از آن تولیدی است.

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه امروز(19آبان ماه) در سالن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.


کلید واژه ها: رسانه - مدیر - مدیران - شبکه های اجتماعی - کشور - بین المللی - نویسندگان - نظام - همایش - آزادی - جوامع - خبرنگار - اجتماعی - علیزاده - مطبوعات - دیوان عالی کشور - استاد دانشگاه - مدیریت - برگزار - کارگاه - روابط عمومی - قانون - قضایی - مدنی - علوم - ارتباطات - شبکه - نویسنده - دانشگاه - پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
لجبازی ترامپ با کنگره

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 5 اسفند 97

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

توانایی های شگفت انگیز زنبور عسل + فیلم

طالب زاده مطرح کرد ممنوعیت صداوسیما برای عدم پوشش برنامه های روشنگری درباره fatf

سردار ملکی خبر داد برگزاری بزرگداشت «اردیبهشت مقاومت» از مازندران

مریم عرفانی فر ساده زیستی و قناعت مساله ازدواج جوانان را حل می کند

استاندار آذربایجان شرقی: اطمینان می دهم هیچ گونه کمبودی در اقلام اساسی و مایحتاج عمومی وجود ندارد

ضرورت آگاه سازی نوجوانان از پیامدهای منفی استفاده از فضای مجازی

روش های پاک و تمیزکردن شیشه های منزل

عراقچی: اینکه آمریکا احساس کرد در برجام ضرر کرده و از آن بیرون رفت، تقصیر ما نیست

تبدیل مسئولیت فنی به کشمکش سیاسی

حرکات دیدنی ژیمناستیک کار چابهاری در مسابقه عصرجدید

جنگ سنگین رسانه ای روحیه مردم و مسئولان را بمباران می کند/ گام دوم را با چشم خریدار بخوانید

نقش آفرینی بسیج در توسعه اقتصادی

مصالح نظام و دولت را بر منافع خود ارجح می دانم

پلیس برای احساس امنیت در کنار مردم است

تعلل کردید!

جهش 4700 واحدی بورس، سقوط 470 تومانی دلار

قوانین بیمه ای پهلوی، بلای جان تولیدکننده ایرانی

شمارش آرا در نیجریه آغاز شد

حرکات دیدنی ژیمناستیک کار چابهاری در مسابقه عصرجدید

اسامی تایید شدگان انتخابات اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اعلام شد / چهارنفر رد صلاحت شدند

تبدیل شدن پارکینگ خودرو به جهنم +فیلم

مصالح نظام و دولت را بر منافع خود ارجح می دانم

جانشین فرمانده سپاه: باید جنگ با دشمن را در میدان خاتمه داد و پس از آن سراغ مذاکره رفت| مذاکره جز تحقیر و کوچک شدن در مقابل دشمن ثمری ندارد| با مقاومت زودتر پیش می رویم

گزارش تصویری : مراسم ختم آیت الله مومن در مسجد اعظم قم

آیت الله حسینی بوشهری در مراسم ترحیم آیت الله مومن: مرحوم آیت الله مومن تالیفات متعددی پیرامون مسائل مستحدثه دارد/ او سرمشق مناسبی برای مردم و حوزویان است

بدون تعارف با خانواده یکی از شهدای مدافع امنیت

تفاوت زبان دست مایه ای برای وفاق و یکپارچگی است

اول چاه را بکنیم یا مناره را بدزدیم؟

افراط گرایی نتیجه فقدان عدالت اجتماعی

در نشست FATF چه گذشت

نام نویسی 134 هزار پرستار در سامانه ثبت ملی

توصیه امام صادق(ع) درباره زیارت اهل قبور

جزییات 6خبر ویژه امروز یکشنبه5 اسفندماه 1397

تخریب خانه امپراتور مواد مخدر در کلمبیا + فیلم

پشت پرده یک فضاسازی جدید؛ چرا رسانه های بیگانه سنگ FATF را به سینه می زنند؟ + فیلم

اجلاس کمیسیون مشترک کنسولی ایران و گرجستان برگزار شد

به روایت «خیبر» عمر نیروهای سپاه و بسیجی روی این پل 10 دقیقه بیشتر نیست!

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی: بیانیه گام دوم انقلاب باید به مطالبه و گفتمان ملی تبدیل شود

شلیک موفقیت آمیز موشک کروز/ انهدام اهداف دریایی توسط سامانه موشکی «ساحل به دریا»

چرا همه با بهنوش بختیاری بد شدند؟!

همزمان با جشن میلاد حضرت فاطمه(س) صورت گرفت افتتاح فاز اول و دوم مسجد جامع بندرعباس /مسجد جامع از برکات نظام اسلامی است

فرصت دوباره FATF به ایران برای عبور از لیست سیاه و مخالف دلواپسان|دلیل پافشاری دولت برای تصویب FATF چیست؟

همکاری مجلس زمینه ساز نقش آفرینی بسیج در سازندگی

وجود 500 هزار مهندس در صنعت ساختمان

خستگی تصمیم

پاک کننده های طبیعی جایگزین شوینده های شیمیایی

لزوم کنترل ساخت و سازهای غیرقانونی و مقابله با بام فروشی در شهر تهران

3 رفتاری که به فرموده امام صادق(ع) باعث طول عمر می شود

فیلم/ محمدعلی چمنیان، نامزد نهمین دوره انتخابات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد از چشم انداز اتاق می گوید

فرماندار میاندورود در گفت وگو با فارس: قول می دهم معایب پل نکاچوب میاندورود برطرف شود

با تلاش ریش سفیدان و مسئولان قضایی؛ نزاع دسته جمعی در رازوجرگلان ختم به خیر شد / چشم پوشی از 800 میلیون ریال دیه

نظریه پرداز آمریکایی در گفت و گو با فارس: اصرار به پیوستن ایران به FATF توهین به حاکمیت و مردم ایران است

ترتیل صفحه 587 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

امام خمینی(ره): یک شبِ مادر نسبت به فرزندش از سال ‏ها عمر پدر متعهد ارزنده ‏تر است

نمایشگاه «آتش به اختیار»

شهدا به موقع اقدام و عمل کردند

گردشگری گلستان می میرد

مجلس ترحیم مرحوم آیت الله مومن - مسجد اعظم قم

اجلاس کمیسیون مشترک کنسولی ایران و گرجستان برگزار شد

صدها خودرو به دلیل گرما در هند آتش گرفتند!

با حضور آیت الله مصباح یزدی برگزار شد گردهمایی تبیین اندیشه های مدیریتی مقام معظم رهبری در سه دهه اخیر در مشهد

اجلاس کمیسیون مشترک کنسولی ایران و گرجستان برگزار شد

همکاری مجلس زمینه ساز نقش آفرینی بسیج در سازندگی

300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور وجود دارد

300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور وجود دارد

تفسیری زیبا از اهدنا الصراط المستقیم

تشییع باشکوه پیکر آیت الله مومن نشانه علاقه مردم به روحانیت است

تذکر ماده 75 مصادیق معینی دارد

فال روزانه یکشنبه 5 اسفند 97 + فال حافظ و فال روز تولد 97/12/5

آیت الله جنتی: آیت الله مؤمن به دنبال حفظ ذی طلبگی خود بود

نظر کدخدایی در مورد مرحوم آیت الله مومن

نگاهی به عملکرد نمایندگان ایران در پلی اف لیگ قهرمانان + فیلم

دانشگاه تهران هویت علمی کشور است

چلچراغ

عربستان پشتیبان مالی تروریست ها/ سعودی ها به دنبال تخریب روابط ایران و پاکستان هستند

دانشگاه فلورانس وسازمان میراث در گنبد سلطانیه همکاری می کنند

چند سطری با رحیم پور ازغدی

نگاهی به عملکرد نمایندگان ایران در پلی اف لیگ قهرمانان + فیلم

آغاز شمارش آرا در نیجریه؛ رقابت تنگاتنک 2 نامزد اصلی ریاست جمهوری

سخنگوی وزارت کشور: امکان حضور اقلیت های دینی در انتخابات مجلس و شوراها وجود دارد

مراحل اول و دوم مسجد جامع بندرعباس بهره برداری شد

نماهنگ مدافع حرم

اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد جامع بندرعباس

مراحل اول و دوم مسجد جامع بندرعباس بهره برداری شد

سخنگوی وزارت کشور: امکان حضور اقلیت های دینی در انتخابات مجلس و شوراها وجود دارد

از ورشو تا مونیخ

بازشماری پنج حالت اعتماد عقلانی به دیگری/ اهمیت سه مؤلفه در فرآیند اعتماد

ختم آیت الله مومن در مسجد اعظم قم برگزار شد

سخنگوی وزارت کشور: امکان حضور اقلیت های دینی در انتخابات مجلس و شوراها وجود دارد

سفیر ایران بر توسعه روابط استانی با ایتالیا تاکید کرد

جهانگیری: دغدغه فعالان فرهنگی باید برطرف شود

آخرین عکس شهید همت قبل از شهادت

خوشحالی بولتون از تصمیم FATF درباره ایران

مراسم یادبود زنده یاد صاحبی پژوهشگر دینی برگزار شد

خواهر شهید ابراهیم هادی: شهدا به موقع اقدام و عمل کردند/امروز همه چیز در حد حرف و شعار است

مدرسه محوری یک استراتژی مهم در روش اداره آموزش و پرورش است

جوانان برای اجرای گام دوم انقلاب تلاش کنند

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه در تهران برگزار شد

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه در تهران برگزار شد