مطالب مرتبط:
اسعدی در گفت وگو با فارس خبر داد اهدای جایزه ساروخانی همزمان با برگزاری پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه
همایش بین المللی «مدیریت رسانه» آبان ماه برگزار می شود
سی امین همایش بین المللی بیماریهای کودکان و شانزدهمین همایش ملی پرستاری کودکان در تاریخ 26 مهر 1397 تا 29 مهر 1397 توسط گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز طبی کودکان در شهر تهران برگزار گردید:
دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی برگزار می شود
پنجمین همایش بین المللی امام حسن (ع) از سوی آستان مقدس عباسی برگزار شد+ تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 19 آبان 1397 ساعت 21:512018-11-10سياسي

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه در تهران برگزار شد


ایرنا- پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه با حضور اساتید و پیشکسوتان حوزه رسانه و علوم ارتباطات در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز شنبه روابط عمومی فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی، یدالله علیزاده رییس شعبه 42 دیوان عالی کشور در این همایش در قالب کارگاهی با عنوان کارگاه تخصصی حقوقی- قضایی رسانه با بیان اهمیت رسانه در جوامع مختلف اظهارداشت: در جوامعی که به رسانه های خود، مدیران آن و نویسندگان رسانه بها داده اند، جامعه شان روز به روز پیشرفت کرده و سیر تکاملی داشته، در مقابل، در جوامعی که در حوزه رسانه، اندیشه و قلم سخت گیری داشته اند، از رشد کافی برخوردار نشده اند.

وی با اشاره به برخورد حقوقی با مدیران رسانه ها در کشورهای مختلف افزود: برخی کشورها، مسئولیت جمعی و تضامنی را برای مدیران رسانه و نویسندگان آن در سیستم حقوقی خود تدوین کرده اند، بدین معنا که همه دست اندرکاران یک رسانه اعم از صاحب امتیاز، مدیر مسئول، سردبیر، خبرنگار و .

در شکل گیری و انتشار محتوای مطبوعات سهم دارند و در قبال این سهم، مسئولیت حقوقی نیز دارند.

علیزاداه گفت: در برخی کشورها نیز برای آزادی مطبوعات، از مسئولیت ترتیبی استفاده می شود بدین معنا که در نظام رسانه ای هر مسئولی که نقش اصلی را در به وجود آوردن آن خدشه داشته، قبل از بقیه پاسخگو باید باشد و چنانچه او بتواند فردی را معرفی کند که مسئولیت را از نظر ترتیب متوجه او کند، مسئولیت از گردن خودش ساقط خواهد شد.

این استاد دانشگاه علوم قضایی اظهارداشت: در کشورهای سوم نیز، برای کاهش این مسئولیت و آزادی بیش تر اصحاب رسانه، مسئولیت فردی را جایگزین دو مسئولیت قبلی کرده اند، بدین معنا که در هر رسانه، یک نفر مسئول است و مسئولیت بر دوش او است، این نظام، به دست اندرکاران رسانه، آزادی بیش تری می دهد و کمک می کند که خبرنگار خیالش از بابت مسئولیت آسوده باشد.

وی با اشاره به نظام حقوقی ایران در قبال رسانه ها گفت: بعد از قانون سال 1364 و در سال 1379، نظام حقوقی حاکم بر مسئولیت های مدیران رسانه های ما به مسئولیت ترتیبی و جمعی گرایش پیدا کرد و از حالت مسئولیت فردی خارج شد، این بدین معنا نیست که مسئولیت فردی کنار گذاشته بشود بلکه به غیر از مدیر مسئول رسانه، نویسنده و سردبیر و .

نیز مسئولیت دارند.

علیزاده تاکید کرد: مدیران رسانه، به صورت عمده سه نوع مسئولیت دارند؛ کیفری، مدنی و اخلاقی، مسئولیت اخلاقی ضمانت اجرایی ندارد اما مسئولیت کیفری و مدنی برای مدیران رسانه ضمانت اجرایی قانونی دارد، بر این اساس، اگر محتوایی یا کاری حاوی ماهیت مجرمانه باشد، کیفری است و اگر ماهیت مسولیت مدنی باشد، مدنی است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه قانون باید پاسخگوی موضوعات اختلافی در بین خبرنگاران، اساتید و قضات باشد، افزود: ماده یک قوانین مطبوعات، تمام مطبوعات، نشریات الکترونیکی، خبرگزاری ها و موسسات خبری در دو بخش سنتی و دیجیتال تعریف کرده که براساس این ماده اگر نشریه ای بدون اخذ پروانه از هیات نظارت منتشر شود، از قانون مطبوعات خارج است و بر همین اساس، اگر دچار تخلف بشود، قوانین و امتیازات این قانون شامل حال او نمی شود.

وی گفت: وقتی چنین رسانه ای تخلف می کند، برحسب قوانین عمومی با او برخورد خواهد شد اما فرجام خواهی او در دادگاه رسانه که با حضور چند قاضی و هیات منصفه و .

برگزار می شود، مورد قبول واقع نمی شود و همین موضوع باعث بروز ایراداتی می شود.

در ادامه این همایش، نشست مدیریت رسانه و انسان رسانه ای با حضور علی محمد اسماعیلی رییس فرهنگسرای رسانه، محسن بنی هاشمی، پروفسور باقر ساروخانی از چهره های ماندگار عرصه رسانه، حسن خجسته، محمود اسعدی رییس همایش بین المللی مدیریت رسانه، حمید ضیایی پرور مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها و حسین دانا برگزار شد.

ساروخانی در این نشست ضمن تعریف انسان رسانه ای گفت: انسان از آغاز زندگی تا پایان زندگی خود، با رسانه است و اکنون رسانه ها به صورت شبانه روزی در خدمت انسان ها قرار دارند و ما از نظر کمی و کیفی مدیون جامعه رسانه ای هستیم.

وی افزود: ما با نگاه رسانه ها به دنیا نگاه می کنیم از همین منظر باید گفت که انسان جدید، فرآورده رسانه است و بنابراین نمی توانیم او را بدون رسانه تصور کنیم، باید در تعریف انسان رسانه ای بگویم که انسان رسانه ای، انسان فضای محدود نیست و فضای جهانی را تجربه می کند.

این چهره ماندگار عرصه رسانه اظهارداشت: انسان رسانه ای یک انسان فرا زمان و فرامکان و انسان همه جهان است و هویت چندگانه دارد.

حسن خجسته دانشیار دانشگاه صدا و سیما نیز در این نشست با اشاره به انتشار اخبار و اطلاعات در فضای مجازی گفت: فضای مجازی یک رسانه خرد است، انسان در محیط واقعی یک نفر است و در محیط مجازی تعریف دیگری دارد که ممکن است با خود واقعی او کاملا متفاوت باشد.

وی افزود: در فضای مجازی، ظرفیت ماسک سازی بسیار بالا است و هیچ کس هم نمی فهمد که شما که هستید؟ در قدیم می گفتند که فلانی لات است اما اکنون در فضای مجازی، هر کسی هر کاری که دلش بخواهد می تواند انجام بدهد و هیچ کس هم نمی فهمد که چه کار کرده، این مشکل در تمام دنیا وجود دارد و همه درگیر آن هستند.

حسین دانا با اشاره به اهمیت مدیریت رسانه و کارکردهای آن گفت: به عنوان مثال، این روزها موضوع اقتصاد مقاومتی، مساله بسیار مهمی است که رسانه ها وظیفه دارند به آن بپردازند.

جدای از نیازهای رسمی و تکلیفی، عرصه های دیگری نیز وجود دارد که رسانه وظیفه دارد در مورد آن آموزش بدهد و آن عرصه را روشن تر کند.

وی با اشاره به ویژگی های فضای مجازی اظهارداشت: بخشی از فضای مجازی ارتباط است اما بخش عمده و اعظم آن، شئونات فرهنگی است که این روزها از طریق همین ابزارها منتقل می شود، باید به عرصه دفاع رسانه ای بپردازم و از داشته های خود دفاع کنیم و در جایی که توسط رسانه به آن تهاجم می شود، به وسیله رسانه پاسخ بدهیم.

محمود اسعدی در ادامه این نشست گفت: ما امروز اغلب حقایق را با واسطه رسانه درک می کنیم، ما مخاطب ثابت نداریم و مخاطب متغیر داریم بنابراین کاری که رسانه می خواهد با آن مخاطب انجام بدهد، بسیار سخت است.

وی افزود: اگر انسان امروز بتواند درک درستی از رسانه داشته باشد، می تواند با آن تعامل کند و در غیر این صورت منفعل خواهد شد.

رسانه باید انسان را تربیت کند و فردسازی کند نه این که او را استثمار کند و از او خواسته یا ناخواسته استفاده یا سوء استفاده کند.

علی محمد اسماعیلی نیز در این نشست با اشاره به شکل گیری انسان رسانه ای در دنیای امروز گفت: انسان رسانه ای برای استفاده از رسانه های جدید آماده است اما متاسفانه شرایط لازم در جامعه ما برای چنین فردی وجود ندارد و باید تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود.

محسن بنی هاشمی با اشاره به ویژگی های انسان رسانه ای گفت: بخشی از این انسان ها در رسانه گیر افتاده اند.

انسان رسانه ای یک موجود گرفتار در رسانه است، متاسفانه در شرایط امروز انسان از خود فاصله گرفته و خود را گم می کند.

وی ادامه داد: بخشی دیگر از انسان ها، رسانه را در اختیار گرفته و آن را تربیت می کنند، انسان رسانه ای از نظر من کسی است که بر رسانه مسلط شده است.

حمید ضیایی پرور در ادامه این نشست با بیان تعریف محتوا در رسانه ها گفت: در فضای مجازی، اطلاعات و تجربه ها محتوا را می سازند و بر همین اساس، می توان تعریف اصلی محتوا در فضای مجازی را اطلاعات و تجربه ها دانست.

وی افزود: از گذشته تا به امروز، عصرهای مختلفی را تجربه کرده ایم، باید گفت که اکنون عصر محتوا است و کشورهایی حرف برای گفتن دارند که در این حوزه بتوانند کار کنند.

ضیایی پرور اظهارداشت: در حوزه فرهنگ مجازی، فرهنگ ملی ما نسبت به غرب بسیار برتر است و اگر بر گنجینه های مذهبی و فرهنگی خود تکیه کنیم می توانیم انواع محتواها را تولید کنیم، قرآن، نهج البلاغه و بسیاری از آثار فرهنگی این حوزه از جمله موارد خوبی است که می تواند برای ما تامین محتوا کند.

وی گفت: آمارها نشان می دهد که اکثر مخاطبان فضای مجازی، مصرف کننده شده اند و هیچ تولیدی ندارند، براین اساس متاسفانه 80 درصد مطالب در فضای مجازی کپی می شوند و تنها 20 درصد از آن تولیدی است.

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه امروز(19آبان ماه) در سالن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار شد.


کلید واژه ها: رسانه - مدیر - مدیران - شبکه های اجتماعی - کشور - بین المللی - نویسندگان - نظام - همایش - آزادی - جوامع - خبرنگار - اجتماعی - علیزاده - مطبوعات - دیوان عالی کشور - استاد دانشگاه - مدیریت - برگزار - کارگاه - روابط عمومی - قانون - قضایی - مدنی - علوم - ارتباطات - شبکه - نویسنده - دانشگاه - پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
ژست رضا گلزار و ساره بیات کنار ماشین های لوکس +عکس /جراحی زیبایی مدل گوش الاغی به ایران رسید! ( برگزیده )

مرعشی: هر 2 گزینه شهرداری تهران مثل هلو هستند

شورای نگهبان چه ایراداتی به CFT گرفت؟

تشکر مسئولان ارشد استان درعای سوریه از جمهوری اسلامی ایران

آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

پمپئو به رسانه ها به خاطر نقل حرف هایش حمله می کند

له شدن پژو آر دی زیر چرخ های کامیون با سه کشته در نیشابور + فیلم

قرارداد مشارکت بانک سپه در آزادراه مراغه-هشترود امضا می شود

صالحی: اثبات حقانیت کشورمان از طریق قدرت علمی ممکن است

تصویرسازی وقایع صدر اسلام تاکنون در نمایشگاه حرا تا حرم

کدخدایی: نظارت استصوابی همان نظارت قانونی است

خدمتی بالاتر از مبارزه با این مواد مخدر نیست/ لزوم کنترل بیشتر مرزها

اساسنامه ایجاد باشگاه های علمی ایران در یونسکو تدوین می شود

تشییع پیکر پدر شهید در جهرم

ممنوعیت کاشت برنج در فارس

بازدید سیدابراهیم رییسی از چند کتاب فروشی

برگزاری یادواره خبرنگار شهید «محسن خزایی» در مشهد

تکذیب گمانه زنی ها درباره تغییر سعیدی کیا

ضرورت حفظ و ارائه میراث ایران بزرگ در بین کشورهای مختلف منطقه به صورت اشتراکی

استخدام مدرس و مترجم زبان ترکی استانبولی در مجموعه آموزشی بیاموز

استخدام باطریساز ماهر دوره دیده ایران خودرو در تهران

درخواست پناهندگی یک دیپلمات بلندپایه افغانستان در آلمان

چگونگی دعوت کردن مردم به دین از زبان امام صادق(ع)

برگزاری مانور واقعی پدافند غیرعامل در سیمرغ

خبر تغییر رییس بنیاد مستضعفان تکذیب شد

فضیلت تلاوت سوره مسد

فرمانده کل سپاه در پیامی شهادت نورخدا موسوی را تسلیت گفت

ظریف: از طرح سعودی برای ترور شخصیت های ایرانی اطلاع داشتیم

26 آبان پایان مهلت پیش بینی شده در قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان است

دستاوردهای دولت و نظام به طور ویژه برای مردم تبیین شود

دستاوردهای دولت و نظام به طور ویژه برای مردم تبیین شود

تحریم ها تاثیری بر قدرت نظامی ایران ندارد

افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز

چرا پمپئو نمی خواهد مسئولیت سخنانش علیه ایران را بپذیرد؟

14 استاندار بازنشسته کشور مشخص شدند

بهره گیری از نظرات نخبگان برای مبارزه با مواد مخدر موثر است

دستاوردهای دولت و نظام به طور ویژه برای مردم تبیین شود

ظریف طرح ترور سردار سلیمانی را تایید کرد

امیر دریادار سیاری: تحریم تاثیری بر نیروهای مسلح ایران ندارد

طنز: واکنش تلگرام به بازگشت خبرگزاری ها

پاکستان یک فرمانده کلیدی دیگر طالبان را نیز آزاد کرد

حداد عادل: زبان ابزار کارآمد توسعه کشورها است

یادداشت میهمان؛ انتخابات میان دوره ای آمریکا، نتایج و پیامدها در عرصه داخلی و بین المللی

مقدم فر: مدیریت طهرانی مقدم گوهر گم شده مدیران اجرایی کشور است

سفر معاون اول رییس جمهور به خوزستان

حسین مرعشی و یادآوری ادبیات احمدی نژاد

آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

جامعه اسلامی جامعه بدون تبعیض است نه بی تفاوت/ مجلس به بررسی الگوی ایرانی اسلامی ورود می کند/ برای حفظ نظام که امر مقدسی است نمی توانیم از وسیله نامقدس استفاده کنیم

تنها 8 درصد مردم بر رفتار فرزندان شان در فضای آنلاین نظارت دارند

مؤسسات قرآنی بیجار مورد ارزیابی قرار گرفتند

نیروی دریایی ایران حرف اول را در منطقه می زند

تکذیب گمانه زنی ها درباره تغییر رییس بنیاد مستضعفان

گردهمایی فعالان هیئت های مذهبی سمنان برگزار می شود

واکنش ایران به تأیید مجدد آژانس بر پایبندی تهران به برجام

حمله به 2 طلبه نیشابوری با چاقو

استخدام کارمند تمام وقت جهت یک فروشگاه اینترنتی در مازندران

پرواز زیبای پرندگان در ساحل نوشهر + فیلم

فیروزی در گفت وگو با فارس: مخالفت با آخوندی کاملا فراجناحی و بر اساس ادلّه و کارنامه مدیریتی این فرد است

طی حکمی جلال حسینی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شد

70 درصد سرمایه کشور در دست معدود افراد/ سال سختی بودجه ای در پیش رو داریم

بهره گیری از نظرات نخبگان برای مبارزه با مواد مخدر موثر است

قصه ناگفته پدر

هفته آینده؛ بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس

مردم از عملکرد مدیران شهرداری اهواز رضایت ندارند

گفت و شنود اهالی شورا و نمایندگان شیراز در مجلس

مبارزه با مواد مخدر حفظ بشریت است

تکذیبِ تغییر رییس بنیاد مستضعفان

سارقان مسلح طلافروشی گتوند چهره شناسی شدند

مبارزه با مواد مخدر جهاد است

نماز جمعه ظرفیتی برای مقابله با جنگ نرم دشمن است

استفاده از مجازات های جایگزین حبس | مواظب گروه های نوظهور انحرافی باشید

آشنایی با حقوق متهم برای ارائه آخرین دفاع

سردار مومنی: 2 میلیون و 800 هزار معتاد در کشور داریم

راه حلی از قرآن: چگونه فرزند خوب تربیت کنیم؟

تغییر رییس بنیاد مستضعفان تکذیب شد

انتصاب استاندار کهگیلویه و بویراحمد حاشیه ساز شد/ چه کسی پاسخگو است؟

نفت بلای جان اقتصاد ایران

استخدام پژوهشگر اقتصادی در یک شرکت دانش بنیان

باهنر: دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی به شورای شهر رسانده

تاکید ریاست قوه قضاییه بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس از سوی قضات

مبارزه با مواد مخدر حفظ بشریت است

گفت و شنود اهالی شورا و نمایندگان شیراز در مجلس

مردم از عملکرد مدیران شهرداری اهواز رضایت ندارند

9 میلیون مسافر سال گذشته در فرودگاه امام (ره) پذیرش شد

رونمایی از مستندی که در نقد جنگ است

خبر تغییر رییس بنیاد مستضعفان تکذیب شد

آمادگی برزیل برای توسعه روابط اقتصادی و زیست محیطی با ایران

عدالت سپری است که اجازه نمی دهد، تهدید ها آسیبی به جامعه برساند

حجت الاسلام رفیعی مطرح کرد: «عصمت»، «علم غیب الهی» و «ولایت تکوینی»؛ سه ویژگی ممتاز اهل بیت(ع)

شوخی ربیعی با شریعتمداری!

طلب 15 هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بیمه شدگان

پاسخ ظریف به تهدیدات پمپئو

بازگشت شهردار برکنار شده آبیک آگشته دوباره شهردار آبیک می شود

آیت الله مکارم شیرازی: مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

برگزاری محفل انس با قرآن با حضور قاریان بین المللی در زندان مرکزی سنندج

مرعشی: هر 2 گزینه شهرداری تهران مثل هلو هستند

مصرف مواد مخدر و آلوده شدن به آن از نظر شرعی حرام است

برای مقابله با ورود مواد مخدر به کشور قاطعیت داشته باشیم

انفجار قوی با تلفات جانی در چین

مبارزه با مواد مخدر جهاد است

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه در تهران برگزار شد

پنجمین همایش بین المللی مدیریت رسانه در تهران برگزار شد