مطالب مرتبط:
معرفی طراحان پوستر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
335 اثر به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان رسید
آخرین فرصت نمایشنامه نویسان برای شرکت در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
تازه ترین خبرها از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
جشنواره عروسکی؛ پیشانی بلند تئاتر کودک و نوجوان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 18 آبان 1397 ساعت 15:502018-11-09فرهنگي

/ در جشنواره ی تئاتر کودک و نوجوان چه خبر است؟/


خبرهایی از نشست مشترک دبیر جشنواره ی تئاتر کودک با مسوولان آموزش و پرورش و جزییاتی از دو اجرا از جمله خبرهای این رویداد هنری است.

- در جلسه مشترک دبیر بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با مدیرکل و مسئولان فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش تهران پیرامون امکان حضور سه نمایش برگزیده جشنواره تئاتر دانش آموزی کشور در جشنواره گفت وگو شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، در این جلسه حضور نمایش های برتر دانش آموزان جشنواره کشوری وزارت آموزش و پرورش در بخش غیر رقابتی جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان مورد تایید قرار گرفته و هماهنگی های لازم اولیه در این خصوص بررسی شد.

این نشست با حضور علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی، زهرا مظفر، معاون مدیرکل، وحیدرضا قناعتیان، کارشناس هنرهای نمایشی اداره کل، مریم کاظمی، دبیر جشنواره، دکتر اردشیرصالح پور قائم مقام و مشاور دبیر جشنواره ،حسن آقایوسفی، معاون پرورشی و فرهنگی استان همدان و دیگر اعضا در سالن جلسات معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

مریم کاظمی؛ دبیر بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان در این نشست گفت: سال گذشته وقتی اولین بار دبیر جشنواره شدم، از پیش برنامه ریزی شده بود که بخش دانش آموزی ویژه نمایش های اجرا شده مدارس استان همدان باشد.

البته دلایلی برای این مسئله وجود داشت اما هم سال گذشته و هم امسال داوود کیانیان به این مسئله معترض شد، چون معتقد بود نمی توان جشنواره تئاتر کودک ونوجوان را بدون حضور دانش آموزان برگزار کرد.

ولی فراخوان جشنواره تعیین می کند که برنامه ریزی کارهای ستادی و اجراها چه مسیری را طی کند و هرگونه تغییر و تفسیری می بایست با پیشنهاد و بررسی و در طی زمان کافی برای تدوین و شکل گیری نوع جدید همراه باشد.

در ادامه کاظمی به شعار این دوره از جشنواره اشاره کرد و افزود: شعار این دوره کودک و حقوق اجتماعی است.

این شعار به گروه خاصی مربوط نمی شود و تمام کودکان جامعه را در بر می گیرد.

درنتیجه امسال استثنائا از تمام پیشنهادها استقبال کردیم و در کنار فراخوان با دید بازتر، تمام آثار را به همراه اردشیر صالح پور دیدم.

یک نمایش از سوی کانون اصلاح تربیت پیشنهاد شد که توسط نوجوانان مددجو آماده شده است و برای شرکت در جشنواره انتخاب شده است.

وی در ادامه افزود: در بخش تئاتر دانش آموزی سه نمایش از همدان حضور دارد و سه نمایش دیگر هم از سوی آموزش وپرورش پیشنهاد شده بود به این بخش اضافه شده است.

کاظمی در بخشی از این نشست از برگزاری کارگاه های آموزشی از سوی مدرسان ایرانی و خارجی مجرب برای دانش آموزان و مربیان شرکت کننده این جشنواره خبر داد.

علی رمضانی در این نشست گفت: ما خود را از حوزه فرهنگ و هنر جدا نکردیم در بحث نمایش عروسکی برای دانش آموزان توانمند و علاقه مند مسیر را باز کردیم تا پیشرفت کنند.

او به استقبال خانواده ها از برگزاری نمایش عروسکی اشاره کرد و گفت: اگر یک دانش آموز پرچم هنر را در دست بگیرد می توانیم بگوییم موفق شده ایم.

با وجود تلاش های آموزش و پرورش اعلام کردیم در آموزش و پرورش و اداره کل بر روی استادان فرهنگ و هنر باز است.

رمضانی گفت: دانش آموزان با دیدن هنرمندان قوت قلب می گیرند.

این موضوع بزرگ ترین فرصت را به ما می دهد که قدرت چانه زنی ما در آموزش و پرورش بالا رود.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی گفت: اکنون آموزش و پرورش در فرهنگی ترین زمان خود به سر می برد.

ما سال گذشته تئاتر مدرسه ای را به صورت پایلوت در استان فارس برگزار کردیم که امسال آن را در کل کشور با امضای بخشنامه ای از سوی وزیر انجام می شود تا تئاتر مدرسه ای در دل مدرسه برگزار شود.

او از چاپ 22 کتاب در حوزه تئاتر دانش آموزی از سوی موسسه منادی تربیت خبر داد و گفت: ما در حوزه تولید تئاتر می توان گفت فقیر هستیم.

اردشیر صالح پور؛ قائم مقام دبیر جشنواره درباره حضور دانش آموزان در جشنواره تئاتر کودک ونوجوان، گفت: در این دوره از جشنواره شاهد هستم که اتفاق های پایه ای رخ می دهند که این مسئله نشان از تدبیر و تدبر کارشناسان این حوزه است.

از دید من جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان یک جشنواره دانش آموزی است چون مخاطبانش همین قشر هستند و حتی افراد بزرگ سالی که کار می کنند هم برای کودک کار می کنند.

تولیت و تصدی کودکان هم با وزارت آموزش وپرورش است.

حضور دانش آموزان هم در جشنواره پررنگ تراز سایر جشنواره ها است.

به همین دلیل رونمایی پوستر جشنواره را در یکی از مدارس حاشیه ای شهر برگزار کردیم.

باید سیاستی را در نظر بگیریم که تمام آحاد دانش آموزان از این جشنواره استفاده کنند.

صالح پور در ادامه به برگزاری شاد پیمایی جشنواره اشاره کرد و گفت: در روز 28 آبان ماه ساعت 14 از میدان بوعلی تا میدان امام شاد پیمایی داشته باشیم و درخواست ما از همکاران اداره آموزش وپرورش این است که همکاری کنند تا دانش آموزان بتوانند در این شادپیمایی شرکت کنند.

کودکان می توانند نمایشی که روی تریلری اجرا می شود و با همکاری کانون پرورش فکری در اختیار ما قرار داده شده است را ببینند.

وی در ادامه افزود: استفاده از تریلر سیار تئاتر که به همت کانون پرورش فکری محقق شده ، بسیار می تواند مفید باشد.

همچنین این که ما یازده هزار نقال دانش آموز در سراسر کشور داریم، اتفاق بسیار خوبی است چون نقال به فرهنگ ملی و دینی و آیینی وسنتی کمک شایانی می کند.

این اتفاق در کشور سابقه نداشته است.

همچنین حضور درخشان نمایش های دانش آموزی در جشنواره تئاتر عروسکی و سایر جشنواره ها سبب می شود حدود بیست میلیون از جمعیت شامل دانش آموزان و خانواده های آن ها را مورد خطاب قرار دهیم.

امیدوارم این تعامل در سال های آتی هم با ستاد جشنواره برقرار باشد.

زهرا مظفر، معاون مدیرکل در ادامه این جلسه نیز گفت: فراخوان این جشنواره از گذشته صادر شده و بخش ویژه دانش آموزی به عنوان بخش جنبی در نظر گرفته شده است .

او ادامه داد: درخواست هایی از دبیر جشنواره داریم که دانش آموزان بتوانند تئاتر خود را اجرا کنند و مورد حمایت های مادی و معنوی قرار بگیرند.

مظفر گفت: شرایط حضور دانش آموزان را در کارگاه ها فراهم کنیم و مدرسانی از هر استان به عنوان یک مربی تخصصی به این جشنواره ییایند و یک نفر سفیر نمایش دانش آموزان باشد.

یوسفی، معاون پرورشی و فرهنگی استان همدان که این استان میزبان برگزاری این جشنواره است گفت: باید تلاش کنیم دانش آموز تک ساحتی تربیت نشود؛ این نگاه در تعلیم و تربیت مهم است.

امیدوارم به تمام ساحت های تربیتی توجه کنیم همچنین ساحت هنری را نیز مدنظر داشته باشیم.

قناعتیان، کارشناس هنرهای نمایشی اداره کل نیز در این جلسه از اخذ مجوزی برای ورود دانش آموزان به تئاتر بین المللی همدان خبر داد.

در این جلسه هریک از اعضا پیشنهادهای خود برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوانان ارائه کردند.

از موش و گربه جشنواره ی تئاتر کودک چه خبر؟ موش و گربه نوشته سید حسین فدایی حسین و کاری از فرزاد لباسی، نوجوان جامعه امروز را برای بزرگسالی آماده می کند و مفهوم عشق ورزیدن به دیگران را آموزش می دهد.

کارگردان موش و گربه معتقد است که در انتخاب یک نمایشنامه برای اجرا، علاقه مندی کارگردان به موضوع و گرهی که باعث شکل گیری یک متن دراماتیک شده است، اهمیت دارد.

در حقیقت عشق گربه به موش، نگاه فانتزی که می توان به اجتماع تعمیم داد و اینکه همیشه در جامعه ظالم و مظلوم وجود دارد از جمله مواردی بوده که لباسی را برای اجرای موش و گربه ترغیب کرده است.

فرزاد لباسی که از جمله کارگردانانی است که با خواندن یک نمایشنامه، ضمن حفظ ساختار متن، نگاه های شخصی خود را در دیالوگ ها وارد می کند، در این اثر هم دست به بازنویسی بر اساس موقعیت هایی که به واسطه حضور بازیگران پیش آمده، کرده است.

وی این دخل و تصرف را طبق توانایی بازیگران می داند که در جذابیت و ایجاد ویژگی های خاص هر اجرا موثر هستند.

از آنجاکه موش و گربه اثری فانتزی است، شیوه اجرایی آن هم نسبت به تیپ و شخصیت ها شکل مدرن تری دارد.

در این اثر سعی شده تا هم شخصیت پردازی ها قوی باشد وهم نگاه کاربردی به طراحی صحنه شود.

دکور نمایش فضای مقبره عبید زاکانی است که در کنار قبرهای فانتزی، مکانی برای وقوع اتفاقات جالب و در نهایت شکل گیری یک درام می شود.

فرزاد لباسی با اعتقاد به اینکه یکی از اساسی ترین بخش های نمایشی که مخاطبش کودک و نوجوان است جذابیت های بصری آن به شمار می رود سعی دارد تا با اجرای موش و گربه علاوه بر پرداختن به مشکلات این قشر به زیبایی شناسی اثر هم توجه کند.

این اثر نگاه آموزشی دارد و نوجوان جامعه امروز را برای بزرگسالی آماده می کند.

از نظر وی عشق موضوعی است که باید بیاموزیم که به درستی به نوجوانانمان معرفی کنیم چراکه این واژه، واژه ای است که با گذر از نوجوانی بارها شنیده می شود بنابراین لازم است تا آگاهی بخشی درستی از دوست داشتن و عشق ورزیدن به نسل جدید ارائه کنیم.

موش و گربه که شهریورماه امسال در همدان به اجرای عمومی در آمده، هر ساله اجراهای متفاوتی داشته است و امسال در بخش مسابقه سعی دارد نکات اخلاقی به نوجوانان آموزش دهد.

گروه اجرایی نمایش موش و گربه سعی دارد در این اجرا به تماشاگر یادآوری کند که مراقب محیط و انسان های اطرافت باش و به هیچ گاه به کسی ظلم نکن.

از نظر کارگردان این اثر، موضوعی که موش و گربه دنبال می کند مبحثی است که هیچگاه قدیمی نمی شود و تا وقتی انسان وجود دارد این جمله هیچگاه بی اهمیت نخواهد شد.

لباسی که خود در نقش عبید زاکانی بازی می کند، سید مهرداد کاووسی حسینی، حامد ترابی، پگاه معصومی، امید نوعی شاد، پوریا دژپور ، نعمیه حامیان، امین فعله گری، مصطفی کرمی راسخ و رضوان مشعریان را از دیگر نقش آفرینان این اثر معرفی کرد.

نمایش بحران کم آبی در"می خوام سبز باشم" نمایش "می خوام سبز باشم" به نویسندگی و کارگردانی میلاد احمدلو از تهران در بخش مسابقه (تئاتر خردسال) بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان به صحنه می رود.

میلاد احمدلو با این توضیح که در نمایش "می خوام سبز باشم" به بحران کم آبی پرداخته شده، گفت: در کشوری زندگی می کنیم که بحران کم آبی همیشه در آن وجود داشته و دارد.

این موضوع برایم دغدغه شده و به عنوان هنرمند وظیفه خودم می دانستم با بچه ها با زبان نمایش صحبت کنم و آن ها را به صرفه جویی در مصرف آب دعوت کنم تا شاید بتوان کمی از بحران آب جلوگیری کرد.

او با بیان این که تکنیک اجرایی نمایش "می خوام سبز باشم" تاپ تیبل و تلفیقی از بازیگر و عروسک است، افزود: مهم ترین چیزی که در طراحی صحنه به آن توجه شده نشان دادن تضادی است که در طبیعت وجود دارد.

طراحی صحنه دو دنیای متفاوت از روی زمین و زیر زمین را نشان می دهد.

در واقع زشتی و زیبایی ها درکنار همدیگر است که معنا و جلوه پیدا می کنند.

در این نمایش که به مدت 25 دقیقه اجرا می شود غول خشک سالی که از مصرف اشتباه آب به وجود آمده می خواهد دشتی را نابود کند که فقط یک درخت از آن باقی مانده است.

درخت از ابرک می خواهد به او کمک کند تا بتواند غول را از دشت بیرون کند.

آیدا شهابی باهر بازیگر و شیوا امینی و میلاد احمدلو بازی دهندگان عروسک هستند.

موسیقی نمایش را مصطفی رشیدی مطلق به عهده دارد.

طراحی صحنه و لباس، ساخت دکور و طراحی عروسک را زهره اسماعیلی انجام داده است.

بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با دبیری مریم کاظمی از 29 آبان تا 4 آذرماه با میزبانی استان همدان برگزار می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جشنواره - وزارت آموزش و پرورش - کودک و نوجوان - آموزش و پرورش - تئاتر - نوجوان - بین المللی - کودک - نمایش - پیشنهاد - آموزش - فرهنگی - دانش آموزان - برنامه ریزی - همدان - معاون - وزارت - فراخوان - هنری - برنامه - برگزار - روابط عمومی - استان - همراه - کشور - نوجوانان - صالح - اجتماعی - مسئولان - کارشناس

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری دوازدهمین دوره از جشنواره اقوام ایران زمین

پنه لوپه کروز روی پوستر فیلم کارگردان ایرانی +عکس

برپایی نمایشگاه بزرگ کتاب در ساری

احیای هنر قلمکاری روی پارچه پس از 90سال

مراسم رونمایی از تابلوی نقاشی مجاهدان مشروطه در تبریز

آرامگاه شاعر نامی ایران ابن یمین فریومدی

نقشی مدرن از بافت کهن کرمان و یزد روی بوم نقاشی/قرابت هنرهای تجسمی و میراث فرهنگی مورد توجه قرار گیرد

پنه لوپه کروز روی پوستر فیلم جدید اصغر فرهادی(عکس)

مراسم روز کتابفروشی ها در نشر مرکز برگزار می شود

سرقت کاشی های قاجاری سقاخانه «نقاشی»

سروش صحت: در حال مهیاکردن شرایط ساخت «فوق لیسانسه ها» هستیم

روایت زندگی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) در قاب نقاشی

مستند جنجالی قتل خاشقچی + فیلم

تدارک جشن های بهار مهربانی با اجرای نمایش ولادت خورشید در گرمه

آغاز مرمت آخرین پل زاینده رود در شهر ورزنه

احیای هنر قلمکاری روی پارچه پس از 90 سال

چهار گروه موسیقی سنتی در جشنواره تئاتر کودک می نوازند

تلاش برای بازگرداندن یک دوست از دنیای مردگان

روایت زندگی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) در قاب نقاشی

کورس عجیب فورد و فراری در هالیوود/بتمن باز می گردد+عکس

جزییات سی و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویی

چند راهکار برای افزایش سرانه مطالعه در کشور

شیراز میزبان آثار طراحان گرافیک ایران

ژاوی یک ماه خانه نشین شد

کامبوزیا پرتوی: تماشاگر آذربایجانی به راحتی با فیلم ایرانی ارتباط برقرار می کند

کرمانشاه،به نام زندگی هرگز مگو هرگز

اوقات شرعی دوشنبه به افق قزوین+ فیلم

ماهشهر آماده استمرار میزبانی رویدادهای فرهنگی و هنری است

اکران فیلم های منتخب جشنواره «فیلم رضوی» در یزد آغاز شد

از حواشی نگران کننده تا لطمه ای که جشنواره ها می خورند

فیلم | نکات جالب در طراحی جدول

فیلم | درگیری ورزشکار معروف ایرانی با یک ببر !

ماهشهر آماده استمرار میزبانی رویدادهای فرهنگی و هنری است

مصطفی زمانی با خالکوبی و پوشش متفاوت! +عکس

نوید محمدزاده و پارسا پیروزفر در نمایش «بینوایان»

از حواش نگران کننده تا لطمه ای که جشنواره ها می خورند

استخدام نویسنده دورکار در حوزه سینما و بازی در آذربایجان شرقی

باز هم حاشیه جدید برای حمید هیراد /این بار یک کلیپ جنجالی

استخدام کارشناس تولید محتوا،نویسنده دورکاردر حوزه سینما و بازی

استخدام 4 ردیف شغلی در فروشگاه اینترنتی پلازا در گیلان

استخدام مترجم و جستجو گر درمجموعه آرکا پردازش افکار روشن نیک

تیپ نامتعارف بازیگر مشهور شهرزاد /عکس

درد و دل با پیرمردی که برای وزیر شعر خواند

تیپ نامتعارف بازیگر مشهور شهرزاد /عکس

بازیگر فیلم « امپراطوری جهنم» به قتل رسید

آسمان فارس صاف و آفتابی + فیلم

مقبره شمس چه شکلی می شود؟

تورنتو گردی «میلاد کی مرام» درکنار خانم بازیگر مهاجرت کرده/ عکس

فضای مجازی چه بلایی به سر شعر جوان می آورد؟

تقویم و اوقات شرعی بیست و هشتم آبان شیراز + فیلم

بیوگرافی داریوش اسدزاده؛ بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران

بازار داغ جنجال ها در سینما

بنیاد گرایی؛ نوشته کارن آرمسترانگ

چهره خلاف طور «مصطفی زمانی» /هم بازی شدن با لیلا حاتمی

تشکر اینستاگرامی امیرحسین آرمان درباره سریال «ممنوعه»

محوطه ای که داشت زباله دانی می شد، خانه کُشتی شد

چهره خلاف «مصطفی زمانی» در نهنگ آبی

از انتقاد به نگاه کمی تا حجم زیاد فیلم ها

سهیل مستجابیان هم بازی «پارسا پیروزفر» شد

فیلم/ ویژگی پیامبر(ص) که حضرت خدیجه را شیفته او کرد

چهره خلاف طور «مصطفی زمانی» /هم بازی شدن با لیلا حاتمی

چهره محبوب اینستاگرام هم بازی «پارسا پیروزفر» شد

چهره محبوب اینستاگرام هم بازی «پارسا پیروزفر» شد

واکنش به قاچاق «ملت عشق»

یک دل و 2 دل بر!/ گفت وگو با شاگرد خلف محمدرضا شجریان

پَرش باورنکردنی مهناز افشار بخاطر محسن تنابنده /عکس

مجید مجیدی و احمدرضا درویش، داور شدند

ادعای حمایت از فیلم های ارزشی مدیران را جدی نگیریم

تلویزیون «بالشت ها» را می خرد

سریال انیمیشنی Devil May Cry توسط سازندگان Castlevania به نتفلیکس می آید

افتتاح ساختمان شماره 4 دانشکده هنر و معماری + عکس

آیین بزرگداشت کتاب

اهدا کتاب به کودکان بیمارستان فوق تخصصی فسا

تازه ترین خبرها از سریال «حکایت های کمال»

رونمایی از تابلوی نقاشی مجاهدان مشروطه در تبریز

محسن چاوشی با تتوی روی سر/عکس

متفاوت ترین گریم یوسف صیادی+عکس

فارست گامپ هندی ساخته می شود

خیس شدن خانم بازیگر زیر باران پاییزی/ عکس

معرفی کتاب اتحادیه ابلهان به همراه اسامی ابله ها و دیگر جزییات آن

جشنواره موسیقی «نوای خرم» یک رویدادی فرهنگی است/آینده موسیقی ایرانی در جشنواره نوای خرم پس انداز می شود

نمایشگاه کارتون و کاریکاتور کتاب

سفر به جزیره هرمز ؛ جزیره ای که خاک آن همچون الماس می درخشد

جشنواره نوای خرم از نگاه رهبر گروه کر فیلارمونیک

موسیقی سریال «ناز و نیاز» در آی فیلم بررسی می شود

اصحاب رسانه از شهرک سینمایی انقلاب و دفاع مقدس بازدید می کنند

استخدام تدوینگر حرفه ای مسلط به کارگردانی در تهران

تام هاردی | صاحب نشان فرمانده امپراتوری بریتانیا

کارگاه راه های ورود به بازار جهانی کتاب برگزار می شود

روزیاتو: 10 نکته ای که در مورد پیش درآمد سریال «بازی تاج و تخت» باید بدانید

توصیه هوشنگ گلمکانی برای تماشای «گزارش فرار یوسفی»

جشنواره تئاتر خوزستان با معرفی برترین ها پایان یافت

جشنواره تئاتر خوزستان با معرفی برترین ها پایان یافت

تصادف وحشتناک راننده ی 17 ساله فرمول 3 +فیلم

اهدای 3هزار و 500جلد کتاب به کتابخانه های سبزوار

هجوم «سوسک های آتشین بال» به یکی از آثار ثبت جهانی کشورمان!

​مصطفی زمانی با ظاهری متفاوت به «نهنگ آبی» پیوست

​وزارت ارشاد و سازمان فرهنگی و هنری طرح قرآن نفیس را اجرایی کنند

رونمایی از 10کتاب جدید و تجلیل از خادمان نشر در شهرستان ری

شاخ اینستاگرامی در ایران بازیگر شد! (عکس)

/ در جشنواره ی تئاتر کودک و نوجوان چه خبر است؟/

/ در جشنواره ی تئاتر کودک و نوجوان چه خبر است؟/