مطالب مرتبط:
معرفی طراحان پوستر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
335 اثر به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان رسید
آخرین فرصت نمایشنامه نویسان برای شرکت در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
تازه ترین خبرها از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان
جشنواره عروسکی؛ پیشانی بلند تئاتر کودک و نوجوان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 18 آبان 1397 ساعت 15:502018-11-09فرهنگي

/ در جشنواره ی تئاتر کودک و نوجوان چه خبر است؟/


خبرهایی از نشست مشترک دبیر جشنواره ی تئاتر کودک با مسوولان آموزش و پرورش و جزییاتی از دو اجرا از جمله خبرهای این رویداد هنری است.

- در جلسه مشترک دبیر بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با مدیرکل و مسئولان فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش تهران پیرامون امکان حضور سه نمایش برگزیده جشنواره تئاتر دانش آموزی کشور در جشنواره گفت وگو شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، در این جلسه حضور نمایش های برتر دانش آموزان جشنواره کشوری وزارت آموزش و پرورش در بخش غیر رقابتی جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان مورد تایید قرار گرفته و هماهنگی های لازم اولیه در این خصوص بررسی شد.

این نشست با حضور علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی، زهرا مظفر، معاون مدیرکل، وحیدرضا قناعتیان، کارشناس هنرهای نمایشی اداره کل، مریم کاظمی، دبیر جشنواره، دکتر اردشیرصالح پور قائم مقام و مشاور دبیر جشنواره ،حسن آقایوسفی، معاون پرورشی و فرهنگی استان همدان و دیگر اعضا در سالن جلسات معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

مریم کاظمی؛ دبیر بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان در این نشست گفت: سال گذشته وقتی اولین بار دبیر جشنواره شدم، از پیش برنامه ریزی شده بود که بخش دانش آموزی ویژه نمایش های اجرا شده مدارس استان همدان باشد.

البته دلایلی برای این مسئله وجود داشت اما هم سال گذشته و هم امسال داوود کیانیان به این مسئله معترض شد، چون معتقد بود نمی توان جشنواره تئاتر کودک ونوجوان را بدون حضور دانش آموزان برگزار کرد.

ولی فراخوان جشنواره تعیین می کند که برنامه ریزی کارهای ستادی و اجراها چه مسیری را طی کند و هرگونه تغییر و تفسیری می بایست با پیشنهاد و بررسی و در طی زمان کافی برای تدوین و شکل گیری نوع جدید همراه باشد.

در ادامه کاظمی به شعار این دوره از جشنواره اشاره کرد و افزود: شعار این دوره کودک و حقوق اجتماعی است.

این شعار به گروه خاصی مربوط نمی شود و تمام کودکان جامعه را در بر می گیرد.

درنتیجه امسال استثنائا از تمام پیشنهادها استقبال کردیم و در کنار فراخوان با دید بازتر، تمام آثار را به همراه اردشیر صالح پور دیدم.

یک نمایش از سوی کانون اصلاح تربیت پیشنهاد شد که توسط نوجوانان مددجو آماده شده است و برای شرکت در جشنواره انتخاب شده است.

وی در ادامه افزود: در بخش تئاتر دانش آموزی سه نمایش از همدان حضور دارد و سه نمایش دیگر هم از سوی آموزش وپرورش پیشنهاد شده بود به این بخش اضافه شده است.

کاظمی در بخشی از این نشست از برگزاری کارگاه های آموزشی از سوی مدرسان ایرانی و خارجی مجرب برای دانش آموزان و مربیان شرکت کننده این جشنواره خبر داد.

علی رمضانی در این نشست گفت: ما خود را از حوزه فرهنگ و هنر جدا نکردیم در بحث نمایش عروسکی برای دانش آموزان توانمند و علاقه مند مسیر را باز کردیم تا پیشرفت کنند.

او به استقبال خانواده ها از برگزاری نمایش عروسکی اشاره کرد و گفت: اگر یک دانش آموز پرچم هنر را در دست بگیرد می توانیم بگوییم موفق شده ایم.

با وجود تلاش های آموزش و پرورش اعلام کردیم در آموزش و پرورش و اداره کل بر روی استادان فرهنگ و هنر باز است.

رمضانی گفت: دانش آموزان با دیدن هنرمندان قوت قلب می گیرند.

این موضوع بزرگ ترین فرصت را به ما می دهد که قدرت چانه زنی ما در آموزش و پرورش بالا رود.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی گفت: اکنون آموزش و پرورش در فرهنگی ترین زمان خود به سر می برد.

ما سال گذشته تئاتر مدرسه ای را به صورت پایلوت در استان فارس برگزار کردیم که امسال آن را در کل کشور با امضای بخشنامه ای از سوی وزیر انجام می شود تا تئاتر مدرسه ای در دل مدرسه برگزار شود.

او از چاپ 22 کتاب در حوزه تئاتر دانش آموزی از سوی موسسه منادی تربیت خبر داد و گفت: ما در حوزه تولید تئاتر می توان گفت فقیر هستیم.

اردشیر صالح پور؛ قائم مقام دبیر جشنواره درباره حضور دانش آموزان در جشنواره تئاتر کودک ونوجوان، گفت: در این دوره از جشنواره شاهد هستم که اتفاق های پایه ای رخ می دهند که این مسئله نشان از تدبیر و تدبر کارشناسان این حوزه است.

از دید من جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان یک جشنواره دانش آموزی است چون مخاطبانش همین قشر هستند و حتی افراد بزرگ سالی که کار می کنند هم برای کودک کار می کنند.

تولیت و تصدی کودکان هم با وزارت آموزش وپرورش است.

حضور دانش آموزان هم در جشنواره پررنگ تراز سایر جشنواره ها است.

به همین دلیل رونمایی پوستر جشنواره را در یکی از مدارس حاشیه ای شهر برگزار کردیم.

باید سیاستی را در نظر بگیریم که تمام آحاد دانش آموزان از این جشنواره استفاده کنند.

صالح پور در ادامه به برگزاری شاد پیمایی جشنواره اشاره کرد و گفت: در روز 28 آبان ماه ساعت 14 از میدان بوعلی تا میدان امام شاد پیمایی داشته باشیم و درخواست ما از همکاران اداره آموزش وپرورش این است که همکاری کنند تا دانش آموزان بتوانند در این شادپیمایی شرکت کنند.

کودکان می توانند نمایشی که روی تریلری اجرا می شود و با همکاری کانون پرورش فکری در اختیار ما قرار داده شده است را ببینند.

وی در ادامه افزود: استفاده از تریلر سیار تئاتر که به همت کانون پرورش فکری محقق شده ، بسیار می تواند مفید باشد.

همچنین این که ما یازده هزار نقال دانش آموز در سراسر کشور داریم، اتفاق بسیار خوبی است چون نقال به فرهنگ ملی و دینی و آیینی وسنتی کمک شایانی می کند.

این اتفاق در کشور سابقه نداشته است.

همچنین حضور درخشان نمایش های دانش آموزی در جشنواره تئاتر عروسکی و سایر جشنواره ها سبب می شود حدود بیست میلیون از جمعیت شامل دانش آموزان و خانواده های آن ها را مورد خطاب قرار دهیم.

امیدوارم این تعامل در سال های آتی هم با ستاد جشنواره برقرار باشد.

زهرا مظفر، معاون مدیرکل در ادامه این جلسه نیز گفت: فراخوان این جشنواره از گذشته صادر شده و بخش ویژه دانش آموزی به عنوان بخش جنبی در نظر گرفته شده است .

او ادامه داد: درخواست هایی از دبیر جشنواره داریم که دانش آموزان بتوانند تئاتر خود را اجرا کنند و مورد حمایت های مادی و معنوی قرار بگیرند.

مظفر گفت: شرایط حضور دانش آموزان را در کارگاه ها فراهم کنیم و مدرسانی از هر استان به عنوان یک مربی تخصصی به این جشنواره ییایند و یک نفر سفیر نمایش دانش آموزان باشد.

یوسفی، معاون پرورشی و فرهنگی استان همدان که این استان میزبان برگزاری این جشنواره است گفت: باید تلاش کنیم دانش آموز تک ساحتی تربیت نشود؛ این نگاه در تعلیم و تربیت مهم است.

امیدوارم به تمام ساحت های تربیتی توجه کنیم همچنین ساحت هنری را نیز مدنظر داشته باشیم.

قناعتیان، کارشناس هنرهای نمایشی اداره کل نیز در این جلسه از اخذ مجوزی برای ورود دانش آموزان به تئاتر بین المللی همدان خبر داد.

در این جلسه هریک از اعضا پیشنهادهای خود برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوانان ارائه کردند.

از موش و گربه جشنواره ی تئاتر کودک چه خبر؟ موش و گربه نوشته سید حسین فدایی حسین و کاری از فرزاد لباسی، نوجوان جامعه امروز را برای بزرگسالی آماده می کند و مفهوم عشق ورزیدن به دیگران را آموزش می دهد.

کارگردان موش و گربه معتقد است که در انتخاب یک نمایشنامه برای اجرا، علاقه مندی کارگردان به موضوع و گرهی که باعث شکل گیری یک متن دراماتیک شده است، اهمیت دارد.

در حقیقت عشق گربه به موش، نگاه فانتزی که می توان به اجتماع تعمیم داد و اینکه همیشه در جامعه ظالم و مظلوم وجود دارد از جمله مواردی بوده که لباسی را برای اجرای موش و گربه ترغیب کرده است.

فرزاد لباسی که از جمله کارگردانانی است که با خواندن یک نمایشنامه، ضمن حفظ ساختار متن، نگاه های شخصی خود را در دیالوگ ها وارد می کند، در این اثر هم دست به بازنویسی بر اساس موقعیت هایی که به واسطه حضور بازیگران پیش آمده، کرده است.

وی این دخل و تصرف را طبق توانایی بازیگران می داند که در جذابیت و ایجاد ویژگی های خاص هر اجرا موثر هستند.

از آنجاکه موش و گربه اثری فانتزی است، شیوه اجرایی آن هم نسبت به تیپ و شخصیت ها شکل مدرن تری دارد.

در این اثر سعی شده تا هم شخصیت پردازی ها قوی باشد وهم نگاه کاربردی به طراحی صحنه شود.

دکور نمایش فضای مقبره عبید زاکانی است که در کنار قبرهای فانتزی، مکانی برای وقوع اتفاقات جالب و در نهایت شکل گیری یک درام می شود.

فرزاد لباسی با اعتقاد به اینکه یکی از اساسی ترین بخش های نمایشی که مخاطبش کودک و نوجوان است جذابیت های بصری آن به شمار می رود سعی دارد تا با اجرای موش و گربه علاوه بر پرداختن به مشکلات این قشر به زیبایی شناسی اثر هم توجه کند.

این اثر نگاه آموزشی دارد و نوجوان جامعه امروز را برای بزرگسالی آماده می کند.

از نظر وی عشق موضوعی است که باید بیاموزیم که به درستی به نوجوانانمان معرفی کنیم چراکه این واژه، واژه ای است که با گذر از نوجوانی بارها شنیده می شود بنابراین لازم است تا آگاهی بخشی درستی از دوست داشتن و عشق ورزیدن به نسل جدید ارائه کنیم.

موش و گربه که شهریورماه امسال در همدان به اجرای عمومی در آمده، هر ساله اجراهای متفاوتی داشته است و امسال در بخش مسابقه سعی دارد نکات اخلاقی به نوجوانان آموزش دهد.

گروه اجرایی نمایش موش و گربه سعی دارد در این اجرا به تماشاگر یادآوری کند که مراقب محیط و انسان های اطرافت باش و به هیچ گاه به کسی ظلم نکن.

از نظر کارگردان این اثر، موضوعی که موش و گربه دنبال می کند مبحثی است که هیچگاه قدیمی نمی شود و تا وقتی انسان وجود دارد این جمله هیچگاه بی اهمیت نخواهد شد.

لباسی که خود در نقش عبید زاکانی بازی می کند، سید مهرداد کاووسی حسینی، حامد ترابی، پگاه معصومی، امید نوعی شاد، پوریا دژپور ، نعمیه حامیان، امین فعله گری، مصطفی کرمی راسخ و رضوان مشعریان را از دیگر نقش آفرینان این اثر معرفی کرد.

نمایش بحران کم آبی در"می خوام سبز باشم" نمایش "می خوام سبز باشم" به نویسندگی و کارگردانی میلاد احمدلو از تهران در بخش مسابقه (تئاتر خردسال) بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان به صحنه می رود.

میلاد احمدلو با این توضیح که در نمایش "می خوام سبز باشم" به بحران کم آبی پرداخته شده، گفت: در کشوری زندگی می کنیم که بحران کم آبی همیشه در آن وجود داشته و دارد.

این موضوع برایم دغدغه شده و به عنوان هنرمند وظیفه خودم می دانستم با بچه ها با زبان نمایش صحبت کنم و آن ها را به صرفه جویی در مصرف آب دعوت کنم تا شاید بتوان کمی از بحران آب جلوگیری کرد.

او با بیان این که تکنیک اجرایی نمایش "می خوام سبز باشم" تاپ تیبل و تلفیقی از بازیگر و عروسک است، افزود: مهم ترین چیزی که در طراحی صحنه به آن توجه شده نشان دادن تضادی است که در طبیعت وجود دارد.

طراحی صحنه دو دنیای متفاوت از روی زمین و زیر زمین را نشان می دهد.

در واقع زشتی و زیبایی ها درکنار همدیگر است که معنا و جلوه پیدا می کنند.

در این نمایش که به مدت 25 دقیقه اجرا می شود غول خشک سالی که از مصرف اشتباه آب به وجود آمده می خواهد دشتی را نابود کند که فقط یک درخت از آن باقی مانده است.

درخت از ابرک می خواهد به او کمک کند تا بتواند غول را از دشت بیرون کند.

آیدا شهابی باهر بازیگر و شیوا امینی و میلاد احمدلو بازی دهندگان عروسک هستند.

موسیقی نمایش را مصطفی رشیدی مطلق به عهده دارد.

طراحی صحنه و لباس، ساخت دکور و طراحی عروسک را زهره اسماعیلی انجام داده است.

بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با دبیری مریم کاظمی از 29 آبان تا 4 آذرماه با میزبانی استان همدان برگزار می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جشنواره - وزارت آموزش و پرورش - کودک و نوجوان - آموزش و پرورش - تئاتر - نوجوان - بین المللی - کودک - نمایش - پیشنهاد - آموزش - فرهنگی - دانش آموزان - برنامه ریزی - همدان - معاون - وزارت - فراخوان - هنری - برنامه - برگزار - روابط عمومی - استان - همراه - کشور - نوجوانان - صالح - اجتماعی - مسئولان - کارشناس

آخرین اخبار سرویس:
ابوظبی نسخه دست نویس قرآن متعلق به قرن 17 را به نمایش گذاشت

برادران محمودی «دلدار» را برای ماه رمضان می سازند

رونمایی از تازه ترین تیزر «نهنگ آبی» با بازی لیلا حاتمی

ساخت سیمرغ فیلم فجر در داخل مقرون به صرفه نیست

فیلم/ پیش فروش بلیت های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

برپایی نمایشگاه نقاشی 99هنرمند مازندرانی در نگارخانه سی سیقائم شهر

آزمون جامع عملی و نظری استانداردهای کار و دانش در قائم شهر برگزار شد

نمایشگاهاصالت بی زمان در گالری نوران برپا شد

ثبت نام آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن در قم آغاز شد

مراسم امضای کتاب «سرباز کوچک امام» در کرمانشاه برگزار شد

سکانس هایی از فیلم چهارراه استانبول

یک فیلم توقیفی دیگر آماده اکران شد

انیمیشن «آخرین داستان» بازی موبایلی شد

دوربین هوش مصنوعی کارگردانی هم می کند

اعلام آثار راه یافته به بخش مسابقه پوستر جشنواره تئاتر فجر

برخی ها منتظر خبر فوت من هستند تا نفس راحت بکشند/ مجبورم «تنهایی» خودم را فیلم کنم!

اتفاقات جالب توجه در جشنواره فیلم فجر امسال

عکس | روناک یونسی با لباس محلی در یک سریال

سریال جدید تلویزیون با نام «مرگ خاموش» +تصاویر

«خرگیوش» به شبکه نمایش خانگی آمد

خودکشی بازیگر زیبای سینما

جشن امضای آلبوم «یلّلی» با صدای داوود آزاد

انگیزه تینا پاکروان از به دنیا آمدن/عکس

اکران فیلمی که در ایران، آلمان و اسپانیا ساخته شد

ماجرای سیمرغ های جشنواره فیلم فجر که نمی شود در ایران ساخت

فیلم/ بررسی عملکرد ستاره برزیلی کلوپ در فصل 2018-2019

طوفان فیلم «شیشه» در گیشه هالیوود/ عکس

برخی ها منتظر خبر فوت من هستند؛ تا نفس راحتی بکشند/ مجبورم «تنهایی» خودم را فیلم کنم!

برگزاری کارگاه متفاوت استاد محور در انجمن سینمای جوانان تهران

مراحل پایانی تصویربرداری «مرگ خاموش» در جنوب ایران

مجموعه داستانی «یک بار برابر تیربار» منتشر شد

فراخوان شرکت در جشنواره رسانه های چله انقلاب

وزارت ارشاد در مسیر بلاموضوع شدن

فیلمشناخت جشنواره فیلم فجر منتشر شد

بازیگران تُرک در سریال جاسوسی «گاندو»

اعلام آثار راه یافته به بخش پوستر تئاتر فجر

بهزاد فراهانی رییس هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر شد

چرا سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر از خارج وارد می شود؟

بهزاد فراهانی در شغل خود باقی ماند

نقش های جدی حسین محب اهری در تلویزیون

پوشش متفاوت آقای بازیگر درکنار بازیگر زن خارجی/ عکس

برادران محمودی«دلدار» را برای ماه رمضان کلید زدند

رونمایی از مستندهای تلویزیونی شهدای مدافع حرم و مجموعه های رادیویی با موضوع ایثار و شهادت

واکنش میزانسن به متن منتشر شده از سوی کمال تبریزی

سیمرغ های جشنواره فجر از دبی آمد

پوشش متفاوت آقای بازیگر درکنار بازیگر زن خارجی/ عکس

افزایش 20 درصدی استقبال مخاطبان از پیش فروش بلیت های فجر 37

خشک شدن 26رشته قنات در خور و بیابانک

بازیگران تُرک در سریال جاسوسی «گاندو»

اعلام رشته های تجسمی در دهمین جشنواره «سیمرغ»

دردسرهای ساخت یک مستند بارانی

اکران یک فیلم توقیفی دیگر در سینماها

جنجال تجاوز جنسی مایکل جکسون به رقصنده اش! + فیلم

اتمام بلیت های 3 سینمای مردمی فجر در ساعت اول

اعترافات اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در صداوسیما +فیلم

اکران یک فیلم توقیفی دیگر در سینماها

اکران یک فیلم توقیفی دیگر در سینما ها

یک رکورد برای دو بهرام/ اتفاق جالب در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر

ساره بیات هم بازی حمید فرخ نژاد در سمفونی نهم + عکس

عکس خنده دار احمد ایراندوست برای چالش عکس 100 سال پیش!

«مرگ خاموش» ستاره اسکندری، روی آنتن تلویزیون

آیین نامه ای نداریم که مصاحبه کننده حتما باید خبرنگار باشد/دلایل شرق درباره استفاده از یک بازیگر به عنوان مصاحبه کننده

هنر حمید جبلی به کلاه قرمزی محدود نمی شود

تقدیر از 25 اثر برگزیده داخلی و خارجی جشنواره فارابی در روز 7 بهمن

تولید برنامه تلویزیونی «هنرپیشه» چرا متوقف شد؟

پوستر سی وچهارمین جشنواره موسیقی فجر رونمایی شد

بسته خبری تئاتر/30 دی97 «سقوط اضطراری» در حوزه هنری/ اجرای «بی تابستان» در تئاتر مستقل

اکران فیلم های جشنواره فجر در سه تالار شیراز

مشهد در یک قدمی برگزاری کامل جشنواره فیلم فجر

داود آزاد در حوزه هنری اجرا می کند

سلبریتی های ایرانی متولد 30 دی ماه

رونمایی پوستر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر

سیمرغ های جشنواره فجر از دبی آمد

سیمرغ های فجر از دبی آمد؛ هر کدام 3 میلیون!

بازگشت جواد عزتی با «خرگیوش» به شبکه نمایش خانگی

واقعیاتی عجیب از ساخت نمادهای جشنواره فیلم فجر/ قیمت هر سیمرغ؛ 3 میلیون تومان!

بهزاد فراهانی دوباره رییس شد

65 پوستر به جشنواره تئاتر فجر راه یافت

بازپخش «پرانتز باز» کیومرث احمدپور از شبکه پنج

شیرازی ها هم میزبان جشنواره فیلم فجر شدند

اکران یک فیلم توقیفی دیگر در سینماها

داود آزاد در حوزه هنری اجرا می کند

فیلم/ کاری که هر ثانیه اش جهاد فی سبیل الله است

بهزاد فراهانی رییس هیات مدیره انجمن بازیگران ماند

درخشش دوفیلم با موضوع مقاومت فلسطین درجشنواره های بین المللی

داوود آزاد در حوزه هنری اجرا می کند

درخشش هنرمندان چهارمحال و بختیاری در ششمین دوسالانه تذهیب های قرآنی

برگزاری مؤثرترین جشنواره قصه گویی کشور توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور

طراح پروژه آرگو درگذشت

خرگیوش به نمایش خانگی رسید

ساخت سیمرغ فیلم فجر در داخل مقرون به صرفه نیست

بازگشت جواد عزتی با «خرگیوش» به شبکه نمایش خانگی

کدام سینماها برای فجر هنوز ظرفیت خالی دارند؟

اعلام آثار راه یافته به بخش پوستر تئاتر فجر

طوفان فیلم شیشه در گیشه هالیوود/با سومین فیلم پرفروش سال جدید میلادی آشنا شوید

چهره ترسناک فقر اینبار در خانه های 18 متری

حاشیه های نقد «مارموز» در تلویزیون، ادامه دارد

احتمال فروش ظرفیت گیشه در پیش فروش / کدام سینماها برای فجر هنوز ظرفیت خالی دارند؟

برگزاری نمایشگاه قرآنی هنرمند لبنانی در آمریکا

یک رکورد برای دو بهرام/ اتفاق جالب در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر

/ در جشنواره ی تئاتر کودک و نوجوان چه خبر است؟/

/ در جشنواره ی تئاتر کودک و نوجوان چه خبر است؟/