مطالب مرتبط:
نمی گذاریم کسی با قاچاق کالا و ارز چرخه اقتصاد کشور را متوقف کند
رییس پلیس پایتخت: اجازه نمی دهیم کسی با قاچاق کالا و ارز چرخه اقتصاد کشور را متوقف کند
جازه نمی دهیم کسی با قاچاق کالا و ارز چرخه اقتصاد این کشور را متوقف کند
نمی گذاریم کسی با قاچاق کالا و ارز چرخه اقتصاد کشور را متوقف کند
بانک مرکزی با همکاری بانک ها روند نقدینگی را مهار و آن را در خدمت تولید و اقتصاد کشور قرارمی دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 18 آبان 1397 ساعت 12:252018-11-09اقتصادي

چگونه قاچاق کالا، تولید و اقتصاد کشور را به حاشیه می برد؟


بدون تردید، یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی اقتصاد کشور، به پدیده قاچاق معطوف می شود، عارضه ای که زمینه های شغلی را محدود، تولید را ناتوان و مسیر توسعه اقتصادی کشور را با انسداد هایی جدی مواجه می سازد.

- احمد رستمی، یکی از فعالان عرصه تولیدی و صنعتی در غرب استان تهران با اشاره به لزوم مقابله همه جانبه و فراگیر با پدیده قاچاق اظهار کرد: یکی از جذابیت های گرایش به کالا ها و محصولات قاچاق را باید در قیمت پایین اجناس، کالا ها و اقلامی جستجو کرد که به صورت غیر قانونی وارد کشور می شوند.

شعار سال: "قاچاق کالا در طول سالیان اخیر به یکی از معضلات جدی و عدیده در پیش روی توسعه تولید داخلی و شکوفایی اقتصادی کشور مبدل شده است.

البته با توجه به تمهیدات پیش بینی شده و اقداماتی که برای مقابله و مبارزه با این ناهنجاریِ اقتصادی عملیاتی شده، ضریب قاچاق کالا از حیث ارزش ریالی به 120 هزار میلیارد ریال کاهش پیدا کرده که این عدد و رقم نیز برای اقتصادی که سودای صعود به قله های پیشرفت را در سر می پروراند، عدد و رقم کوچک و ناچیزی به نظر نمی رسد.

هر آنچه نارسایی مذکور در صحنه اقتصادی کشور ادامه پیدا کند، شاهد نابودی فرصت های هر چه بیشتر شغلی و افزایش ضریب بیکاری خواهیم بود.

تضعیف بنیه تولید داخلی از دیگر پیامد های تلخ این نقیصه به شمار می رود و به تعبیری قاچاق کالا آفتی است که دو هدف اصلی و اساسی تعریف شده در اقتصاد این مرز بو م.

را دچار نقصان خواهد کرد.

به تبع در شرایطی که تولید داخلی به عنوان یکی از مولفه های اصلی و اساسی و موتور محرکه پیشرفت اقتصادی کشور مطرح است، هر آنچه برای تقویت این اصل تلاش شود به همان میزان روند دستیابی به توفیقات اقتصادی با سرعت و شتاب فزاینده تری همراه خواهد شد و قاعدتا، ابتدا به ساکن، لازمه حصول این امر را باید در مقابله و مبارزه جدی با پدیده قاچاق جستجو نمود؛ لذا با توجه به اهمیت این امر تلاش می شود در ذیل این گزارش راهکار ها و روش های موثر برای مقابله و دفع این پدیده شومِ اقتصادی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

روش های سلبی برای مقابله با قاچاق جوابگو نیست احمد رستمی، یکی از فعالان عرصه تولیدی و صنعتی در غرب استان تهران با اشاره به لزوم مقابله همه جانبه و فراگیر با پدیده قاچاق اظهار کرد: یکی از جذابیت های گرایش به کالا ها و محصولات قاچاق را باید در قیمت پایین اجناس، کالا ها و اقلامی جستجو کرد که به صورت غیر قانونی وارد کشور می شوند.

وی افزود: به صورت طبیعی وقتی یک محصول با وجود تشابه کیفی و کاربردی از قیمت پایین تری برخوردار است و بعضا حتی از لحاظ کیفی مرغوب تر و مطلوب تر به نظر می رسد، لذا جامعه هدف چنین محصولاتی به سمت کالا ها و اقلام ارزان تر گرایش پیدا می کند.

رستمی بیان کرد: به اعتقاد بنده برای مقابله با قاچاق کالا، اتکای صرف و مطلق به روش های سلبی، دستاورد برجسته ای در پی نخواهد داشت آنچنان که تجارب پیشین این ادعا را ثابت نموده، فَلِذا برای مقابله پایدار و قطعی با این پدیده شوم باید انگیزه های موثر در ظهور و بروز قاچاق کور شود.

آسیب شناسی اجتماعی و اقتصادی مناطق مرزی یکی دیگر از ضروریات مقابله با قاچاق کالا را باید در آسیب شناسی کارشناسی شده مناطق ارزی از حیث اجتماعی و اقتصادی جستجو کرد، زیرا طبیعتا مناطق مرزی از حوزه هایی به شمار می روند که به نوعی کریدور ورود کالا های قاچاق محسوب خواهند شد و در صورت برنامه ریزی برای توسعه فرصت های شغلی، تمایل برای واردات بی رویه و غیر قانونی از مناطق مرزی به انحای مختلف کاهش پیدا خواهد کرد.

در شرایطی که ساکنان مناطق مرزی در امر اشتغال خویش دچار نارسایی و نقصان هستند به تبع میل آن ها برای پرداختن به واردات غیر قانونی کالا و کسب درآمد با اتکای به چنین روش هایی افزون تر خواهد شد.

رتبه اول قاچاق کالا در فرار مالیاتی مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران در تشریح معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد و صنعت کشاورزی بیان کرد: وضع این معافیت ها بدون نظارت مستمر، بستر فرار های مالیاتی همانند قاچاق کالا در مناطق آزاد و رانت ایجاد شده در صنعت کشاورزی را فراهم آورده است.

طبق آمار، معافیت های مالیاتی در 40 سال گذشته سبب رونق نشده بلکه موجب جذاب تر شدن بازار برای افراد سود جو شده به طوری که در سال های اخیر رتبه های اول و دوم فرار مالیاتی به ترتیب به قاچاق کالا و بخش های بعد از تولید اختصاص یافته است.

اجرای طرح جامع مالیاتی از ورود قاچاق به کشور جلوگیری می کند عباس آرگون عضو اتاق بازرگانی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه یکی از معضلات اقتصادی، به پدیده قاچاق معطوف می شود، اظهار کرد: برخی منابع در اختیار سیستم مالیاتی و خزانه داری کشور است که این امر می تواند به شفاف سازی اقتصاد کمک رسان باشد، بنابراین اجرای نظام جامع مالیاتی، از دیگر برنامه های مهم دولت در جلوگیری از ورود قاچاق به کشور است.

آرگون، تصریح کرد: مواد اولیه، انرژی و سوخت از جمله عواملی هستند که به آن ها یارانه تعلق می گیرد و می توان آن را با قیمت بالاتری به فروش رساند.

همین امر موجب شده که در حوزه صادرات قاچاقی صورت نگیرد.

وی گفت: بنابراین بهتر است قانون دقیق اجرا شود، چون قانون دقیق و قابل اعتمادی در این زمینه داریم.

برخی مدیران با امضای طلایی به تداوم قاچاق دامن می زنند پرهام فر مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در برخی موارد سوء استفاده از جایگاه های اداری و سازمان هم یکی از عوامل قاچاق به شمار می رود که در چنین حالتی حتی امکان نبود آمار قاچاق هم به وجود می آید.

وی افزود: امکان رخ دادن چنین سوءاستفاده هایی حتی در وزارتخانه ها و یا نهاد های نظارتی وجود دارد.

البته سوءاستفاده از جایگاه سازمانی و اداری به معنای قاچاقچی بودن خود فرد مسئول نیست بلکه تصمیمات اینگونه افراد به طوری اخذ می شود که روزنه هایی برای سوءاستفاده و ورود قاچاق به وجود می آید.

پرهام فر اظهار کرد: برخی از کارمند ها دارای امضا های طلایی هستند.

به عبارت دیگر این افراد در یک بخش سازمان، قدرت تصمیم گیری و اعمال صلاح دید خود را دارند.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: گاهی این افراد دستور خود را از طریق شبکه ابلاغ می کنند و، چون دستور به شیوه سیستمی به فرد و یا نهاد مرجع رسیده است، مورد اجرای بخش های مربوط دیگر قرار می گیرد.

واردات قاچاق از مبادی رسمی، واقعیتی غیرقابل انکار است کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: واردات قاچاق از مبادی رسمی واقعیتی غیرقابل انکار است.

اگرچه به طور معمول مسئولان گمرکات این موضوع را انکار می کنند، ولی شاهد ورود بخش قابل توجهی از واردات قاچاق از همین مسیر های قانونی به داخل کشور هستیم.

وی با بیان اینکه آمار دقیق و رسمی از واردات قاچاق از مبادی قانونی کشور وجود ندارد، در تشریح اثبات این معضل گفت: پرونده متعلق به یک هزار و 128 کانتینر مرتبط به سال های 94 و 95 گمرکات جنوب؛ دلیل صادقی بر انجام واردت قاچاق از مسیر های رسمی کشور است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره تجهیز گمرکات به دستگا های ایکس ری به منظور جلوگیری از ورود کالا های ممنوعه به کشور بیان کرد: در کل گمرکات به ویژه گمرکات اصلی کشور یعنی در جنوب، غرب و شرق تعداد دستگاه های ایکس ری بسیار محدود هستند، علاوه بر این، همین تعداد موجود نیز قدیمی بوده و از قابلیت کارآمدی به روزی برخوردار نیستند.

فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق به عموم مردم در خصوص آسیب های خرید کالا ها و محصولات قاچاق یکی از مهم ترین مولفه ها در مقابله با پدیده قاچاق کالا را باید در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق به جامعه در خصوص مضرات و آسیب های خرید کالای قاچاق جستجو نمود.

در شرایطی که جامعه هدف کالا ها و محصولات وارداتی، نسبت به عواقب و پیامد های خرید چنین کالا هایی اشراف کافی پیدا کنند، به تبع میل به خرید این اقدام در آن ها کاهش می یابد و در صورت حصول این امر، اساسا ورود کالای قاچاق محلی از اعراب نخواهد داشت، زیرا عرضه چنین محصولاتی با تقاضای مطلوب و کافی همراه نمی شود و واردکنندگان ازاین اقدام متضرر می شوند، اما تحقق چنین امری مستلزم پیش نیاز های دیگری همچون ارتقای کیفی محصولات، کاهش هزینه تمام شده کالا ها و حمایت از تولیدکنندگان داخلی خواهد بود در غیر اینصورت در فقدان و خلاء عناصر مکمل اشاره شده، به مجرد فرهنگ سازی و اطلاع رسانی، نمی توان به موفقیت چندانی نائل شد.

تجهیز مرز ها به دستگاه های ایکس ری و توسعه و افزایش هر چه بیشتر آن و البته برخورد های قهری و سلبی با عوامل و عناصر وارد کننده کالا های غیر قانونی یا قاچاق نیز ازالزاماتی است که می باید به عنوان آخرین حلقه این پروسه و چرخه در دستور کار قرار گیرد و به تبع مجموعه این عوامل و اجرایی شدن آن توامان با یکدیگر، انگیزه ورود کالای قاچاق به بازار داخلی کشور را به حداقل ممکن کاهش می دهد و به تبع آن، اقتصاد کشور و کلیت جامعه از مواهب این امر خطیر منتفع خواهد شد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار 18 آبان 97، کدخبر: 6724283، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - قاچاق - تولید - کشور - پدیده - استان تهران - غیر قانونی - توسعه اقتصادی - قیمت - صورت - مبارزه - پیشرفت - جذابیت - تهران - استان - توسعه - پیش بینی - کاربردی - میلیارد - راهکار - نابودی - افزایش - بیکاری - حاشیه - اهمیت - موتور - همراه - میزان - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
واکنش دفتر روحانی به استعفای ظریف

تاسیس شهرک کشاورزی در کربلا

درگ بزرگان، مسابقه سه جانبه با حضور نیسان GT-R، بی ام و M5 و پورشه 911 توربو S

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی

استفاده از صندلی کودک در خودرو اجباری می شود

چه خبر از اوضاع رهن کامل در بازار مسکن؟

قیمت امروزخودروهای داخلی+جدول

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز یکشنبه 97/08/27

کارخانه فرش چایپاره با حضور وزیر صنعت افتتاح می شود

کدام شهر جهان بیشترین گردشگر را دارد؟

کارخانه فرش چایپاره با حضور وزیر صنعت افتتاح می شود

کارخانه فرش چایپاره با حضور وزیر صنعت افتتاح می شود

آخرین تصمیمات درباره بازگشت کارت سوخت

واحد عمرانی سد قیقاج پلدشت به بهره برداری می رسد

ارز صادراتی باید به چرخه اقتصاد کشور برگردد

کتاب میدان، جامع ترین منبعِ مبانی، شناخت و ارزیابی میدان های شهری توسط انتشارات آذرخش روانه بازار کتاب شد

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

واکنش معاون مطبوعاتی رییس جمهور به شایعه استعفای ظریف: ظاهرا روند کاهشی و آرامش نسبی بازار سکه و ارز، نان عده ای را آجر کرده و حسابی دلتنگ تلاطم و سود بادآورده هستند

آخرین تصمیمات درباره بازگشت کارت سوخت

قیمت دلار دست دولت است/ دلال پشه هم نیست

اعزام تیمی از وزارت کار برای رسیدگی به مشکلات کارگران هفت تپه

نحوه تعیین کارمندان مشمول کمک جبرانی 200 هزار تومانی

استفاده از صندلی کودک در خودرو اجباری شد

واحد عمرانی سد قیقاج پلدشت به بهره برداری می رسد

ارایه 300 هزار خدمت بهداشتی به شهروندان نیشابوری در هر ماه

واحد عمرانی سد قیقاج پلدشت به بهره برداری می رسد

گوگل یک گوشی میان رده عرضه می کند

بسته های متنوع تسهیلاتی در طرح صبا ارزش آفرین بانک دی

تحریم ها ، خللی بر روند عملیات بانکی ایجاد نمی کند

اعلام برندگان دومین جشنواره کارت هدیه بانک دی

بانک دی با سرمایه گذاران داخلی ، تفاهم نامه منعقد کرد

15 میلیون یورو، بالاترین دستمزد در بین بازیکنان بایرن مونیخ

استفاده از صندلی کودک در خودرو اجباری می شود

استخدام موشن گرافیست مسلط به برنامه های Edit

در نشست صمیمی مدیرعامل بانک کشاورزی با مدیر شعب این بانک در استان یزد عنوان شد: رشد 86 درصدی ضمانت نامه های صادره

دعوت به همکاری نویسنده حرفه ای در تهران

استخدام سرپرست فروش جهت شرکت معتبر در قم

اعتراض شدید به گرانی بنزین در فرانسه + ویدئو

استخدام کارشناس صنایع برای یک واحد صنعتی در اصفهان

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی/دستگیری 14 اخلالگر و انهدام شبکه دلالی

واعظی: ارز صادراتی باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد

صاحبان انبارها در فارس موظف به ثبت آنها در سامانه جامع هستند

ارز صادراتی باید به چرخه اقتصاد کشور برگردد

واریز پول به حساب سایر بانک ها از بام بانک ملّی

قیمت خودرو اصلاح شود

توضیح راهداری درباره علت تصادف نوربخش و تاج الدینی

جای خالی برخورد با متولیان نظارتی در پرونده شرکت سکه ثامن/لزوم تسریع در تشکیل هیات تصفیه

خبرهای خوب برای کارگران نیشکر هفت تپه

جدی ترین مشکل شیرخشک چیست؟

استخدام طراح خانم آشنا مسلط به نرم افزارهای گرافیکی

قیمت دلار باید حدود 4 تا 5هزار تومان باشد

قطعه سازان برای افزایش قیمت دست به دامان رییس جمهور شدند/ بیکاری 200 هزارنفری کارگران در انتظار صنعت خودرو

پرداخت 300میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان خراسان رضوی

موج مهاجرت معکوس از تهران؟

مکزیک «گردشگری خرید» را با کمک های جهانی راه می اندازد

کدام شهر جهان بیشترین گردشگر را دارد؟

توضیح راهداری درباره علت تصادف نوربخش و نورالدین

دعوت به همکاری شرکت فرهنگ و توسعه کندو

استخدام کارمند دفتری و فروش جهت شرکت معتبر در البرز

استخدام برنامه نویس php در هلدینگ الماس داده

استخدام کارشناس فروش خانم و آقا در گروه صنعتی لابل

استخدام نیروی اجرایی نصب سقف کاذب کشسان در تهران

دومین روز اعتراض ها در فرانسه؛ 400 نفر زخمی شدند

آخرین خبر جزییات بسته حمایتی دولت

توزیع گوشت قرمز منجمد در خراسان شمالی آغاز شد

رصد آنلاین گسل 250 کیلومتری شمال تبریز ممکن شد خرید دستگاه شتابنگاری درگیر نوسانات ارزی

منطقه آزاد انزلی وارد فاز جدیدی از فعالیت های اقتصادی شده است

جزییات جلسه اقتصادی غیر علنی دولت و مجلس

6 طرح عمرانی در سفر رییس جمهوری در مهاباد افتتاح می شود

توزیع گوشت قرمز منجمد در خراسان شمالی آغاز شد

نسخه مسابقه ای ابر اس یووی لامبورگینی معرفی شد

حلقه مفقوده اشتغال نهاوند واحدهای صنعتی است

توزیع گوشت قرمز منجمد در خراسان شمالی آغاز شد

قیمت خودرو اصلاح شود

تولید انار امسال 915 هزار تن پیش بینی شد

شیوه جدید برای کشت طلای سرخ

منطقه آزاد انزلی وارد فاز جدیدی از فعالیت های اقتصادی شده است

6 طرح عمرانی در سفر رییس جمهوری در مهاباد افتتاح می شود

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

رشد 90 درصدی پیاده روی اربعین در خراسان رضوی

چانگان CS85 کوپه،کپی چینی ب ام و X4 و رقیبی برای کراس اوورهای لوکس

جادوی آیرودینامیک؛ ضریب درگ چیست و چه تاثیری در عملکرد خودروها دارد؟

استخدام مشاور تحصیلی و فروش روابط عمومی بالا در تهران

استخدام حسابدار جهت یک شرکت معتبر پیمانکاری در مشهد

6 طرح عمرانی در سفر رییس جمهوری در مهاباد افتتاح می شود

یادمان شمس تبریزی در خوی کلنگ زنی می شود

واعظی: ارز صادراتی باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد

حمایت از تولیدکنندگان شعاری نباشد

استخدام ویزیتور تلفنی در گروه صنعتی عباسپور

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

واعظی: ارز صادراتی باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد

امروز در بازار سکه و ارز چه گذشت؟ یکشنبه 27 آبان

کشت زعفران گلخانه ای نخستین بار در کرمان

فیلم | داستان های جاده ها

فیلم | خاکستر کالیفرنیا

کدخدایی: پس از تصویب افزایش حداقل سن ازدواج نظر می دهیم

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

ظاهرا روند کاهشی بازار سکه و ارز، نان عده ای را آجر کرده است

تامین مواد اولیه آرتاویل تایر اردبیل تا 10روز دیگر

چگونه قاچاق کالا، تولید و اقتصاد کشور را به حاشیه می برد؟

چگونه قاچاق کالا، تولید و اقتصاد کشور را به حاشیه می برد؟