مطالب مرتبط:
نمی گذاریم کسی با قاچاق کالا و ارز چرخه اقتصاد کشور را متوقف کند
رییس پلیس پایتخت: اجازه نمی دهیم کسی با قاچاق کالا و ارز چرخه اقتصاد کشور را متوقف کند
جازه نمی دهیم کسی با قاچاق کالا و ارز چرخه اقتصاد این کشور را متوقف کند
نمی گذاریم کسی با قاچاق کالا و ارز چرخه اقتصاد کشور را متوقف کند
بانک مرکزی با همکاری بانک ها روند نقدینگی را مهار و آن را در خدمت تولید و اقتصاد کشور قرارمی دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 18 آبان 1397 ساعت 12:252018-11-09اقتصادي

چگونه قاچاق کالا، تولید و اقتصاد کشور را به حاشیه می برد؟


بدون تردید، یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی اقتصاد کشور، به پدیده قاچاق معطوف می شود، عارضه ای که زمینه های شغلی را محدود، تولید را ناتوان و مسیر توسعه اقتصادی کشور را با انسداد هایی جدی مواجه می سازد.

- احمد رستمی، یکی از فعالان عرصه تولیدی و صنعتی در غرب استان تهران با اشاره به لزوم مقابله همه جانبه و فراگیر با پدیده قاچاق اظهار کرد: یکی از جذابیت های گرایش به کالا ها و محصولات قاچاق را باید در قیمت پایین اجناس، کالا ها و اقلامی جستجو کرد که به صورت غیر قانونی وارد کشور می شوند.

شعار سال: "قاچاق کالا در طول سالیان اخیر به یکی از معضلات جدی و عدیده در پیش روی توسعه تولید داخلی و شکوفایی اقتصادی کشور مبدل شده است.

البته با توجه به تمهیدات پیش بینی شده و اقداماتی که برای مقابله و مبارزه با این ناهنجاریِ اقتصادی عملیاتی شده، ضریب قاچاق کالا از حیث ارزش ریالی به 120 هزار میلیارد ریال کاهش پیدا کرده که این عدد و رقم نیز برای اقتصادی که سودای صعود به قله های پیشرفت را در سر می پروراند، عدد و رقم کوچک و ناچیزی به نظر نمی رسد.

هر آنچه نارسایی مذکور در صحنه اقتصادی کشور ادامه پیدا کند، شاهد نابودی فرصت های هر چه بیشتر شغلی و افزایش ضریب بیکاری خواهیم بود.

تضعیف بنیه تولید داخلی از دیگر پیامد های تلخ این نقیصه به شمار می رود و به تعبیری قاچاق کالا آفتی است که دو هدف اصلی و اساسی تعریف شده در اقتصاد این مرز بو م.

را دچار نقصان خواهد کرد.

به تبع در شرایطی که تولید داخلی به عنوان یکی از مولفه های اصلی و اساسی و موتور محرکه پیشرفت اقتصادی کشور مطرح است، هر آنچه برای تقویت این اصل تلاش شود به همان میزان روند دستیابی به توفیقات اقتصادی با سرعت و شتاب فزاینده تری همراه خواهد شد و قاعدتا، ابتدا به ساکن، لازمه حصول این امر را باید در مقابله و مبارزه جدی با پدیده قاچاق جستجو نمود؛ لذا با توجه به اهمیت این امر تلاش می شود در ذیل این گزارش راهکار ها و روش های موثر برای مقابله و دفع این پدیده شومِ اقتصادی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

روش های سلبی برای مقابله با قاچاق جوابگو نیست احمد رستمی، یکی از فعالان عرصه تولیدی و صنعتی در غرب استان تهران با اشاره به لزوم مقابله همه جانبه و فراگیر با پدیده قاچاق اظهار کرد: یکی از جذابیت های گرایش به کالا ها و محصولات قاچاق را باید در قیمت پایین اجناس، کالا ها و اقلامی جستجو کرد که به صورت غیر قانونی وارد کشور می شوند.

وی افزود: به صورت طبیعی وقتی یک محصول با وجود تشابه کیفی و کاربردی از قیمت پایین تری برخوردار است و بعضا حتی از لحاظ کیفی مرغوب تر و مطلوب تر به نظر می رسد، لذا جامعه هدف چنین محصولاتی به سمت کالا ها و اقلام ارزان تر گرایش پیدا می کند.

رستمی بیان کرد: به اعتقاد بنده برای مقابله با قاچاق کالا، اتکای صرف و مطلق به روش های سلبی، دستاورد برجسته ای در پی نخواهد داشت آنچنان که تجارب پیشین این ادعا را ثابت نموده، فَلِذا برای مقابله پایدار و قطعی با این پدیده شوم باید انگیزه های موثر در ظهور و بروز قاچاق کور شود.

آسیب شناسی اجتماعی و اقتصادی مناطق مرزی یکی دیگر از ضروریات مقابله با قاچاق کالا را باید در آسیب شناسی کارشناسی شده مناطق ارزی از حیث اجتماعی و اقتصادی جستجو کرد، زیرا طبیعتا مناطق مرزی از حوزه هایی به شمار می روند که به نوعی کریدور ورود کالا های قاچاق محسوب خواهند شد و در صورت برنامه ریزی برای توسعه فرصت های شغلی، تمایل برای واردات بی رویه و غیر قانونی از مناطق مرزی به انحای مختلف کاهش پیدا خواهد کرد.

در شرایطی که ساکنان مناطق مرزی در امر اشتغال خویش دچار نارسایی و نقصان هستند به تبع میل آن ها برای پرداختن به واردات غیر قانونی کالا و کسب درآمد با اتکای به چنین روش هایی افزون تر خواهد شد.

رتبه اول قاچاق کالا در فرار مالیاتی مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران در تشریح معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد و صنعت کشاورزی بیان کرد: وضع این معافیت ها بدون نظارت مستمر، بستر فرار های مالیاتی همانند قاچاق کالا در مناطق آزاد و رانت ایجاد شده در صنعت کشاورزی را فراهم آورده است.

طبق آمار، معافیت های مالیاتی در 40 سال گذشته سبب رونق نشده بلکه موجب جذاب تر شدن بازار برای افراد سود جو شده به طوری که در سال های اخیر رتبه های اول و دوم فرار مالیاتی به ترتیب به قاچاق کالا و بخش های بعد از تولید اختصاص یافته است.

اجرای طرح جامع مالیاتی از ورود قاچاق به کشور جلوگیری می کند عباس آرگون عضو اتاق بازرگانی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه یکی از معضلات اقتصادی، به پدیده قاچاق معطوف می شود، اظهار کرد: برخی منابع در اختیار سیستم مالیاتی و خزانه داری کشور است که این امر می تواند به شفاف سازی اقتصاد کمک رسان باشد، بنابراین اجرای نظام جامع مالیاتی، از دیگر برنامه های مهم دولت در جلوگیری از ورود قاچاق به کشور است.

آرگون، تصریح کرد: مواد اولیه، انرژی و سوخت از جمله عواملی هستند که به آن ها یارانه تعلق می گیرد و می توان آن را با قیمت بالاتری به فروش رساند.

همین امر موجب شده که در حوزه صادرات قاچاقی صورت نگیرد.

وی گفت: بنابراین بهتر است قانون دقیق اجرا شود، چون قانون دقیق و قابل اعتمادی در این زمینه داریم.

برخی مدیران با امضای طلایی به تداوم قاچاق دامن می زنند پرهام فر مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در برخی موارد سوء استفاده از جایگاه های اداری و سازمان هم یکی از عوامل قاچاق به شمار می رود که در چنین حالتی حتی امکان نبود آمار قاچاق هم به وجود می آید.

وی افزود: امکان رخ دادن چنین سوءاستفاده هایی حتی در وزارتخانه ها و یا نهاد های نظارتی وجود دارد.

البته سوءاستفاده از جایگاه سازمانی و اداری به معنای قاچاقچی بودن خود فرد مسئول نیست بلکه تصمیمات اینگونه افراد به طوری اخذ می شود که روزنه هایی برای سوءاستفاده و ورود قاچاق به وجود می آید.

پرهام فر اظهار کرد: برخی از کارمند ها دارای امضا های طلایی هستند.

به عبارت دیگر این افراد در یک بخش سازمان، قدرت تصمیم گیری و اعمال صلاح دید خود را دارند.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: گاهی این افراد دستور خود را از طریق شبکه ابلاغ می کنند و، چون دستور به شیوه سیستمی به فرد و یا نهاد مرجع رسیده است، مورد اجرای بخش های مربوط دیگر قرار می گیرد.

واردات قاچاق از مبادی رسمی، واقعیتی غیرقابل انکار است کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: واردات قاچاق از مبادی رسمی واقعیتی غیرقابل انکار است.

اگرچه به طور معمول مسئولان گمرکات این موضوع را انکار می کنند، ولی شاهد ورود بخش قابل توجهی از واردات قاچاق از همین مسیر های قانونی به داخل کشور هستیم.

وی با بیان اینکه آمار دقیق و رسمی از واردات قاچاق از مبادی قانونی کشور وجود ندارد، در تشریح اثبات این معضل گفت: پرونده متعلق به یک هزار و 128 کانتینر مرتبط به سال های 94 و 95 گمرکات جنوب؛ دلیل صادقی بر انجام واردت قاچاق از مسیر های رسمی کشور است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره تجهیز گمرکات به دستگا های ایکس ری به منظور جلوگیری از ورود کالا های ممنوعه به کشور بیان کرد: در کل گمرکات به ویژه گمرکات اصلی کشور یعنی در جنوب، غرب و شرق تعداد دستگاه های ایکس ری بسیار محدود هستند، علاوه بر این، همین تعداد موجود نیز قدیمی بوده و از قابلیت کارآمدی به روزی برخوردار نیستند.

فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق به عموم مردم در خصوص آسیب های خرید کالا ها و محصولات قاچاق یکی از مهم ترین مولفه ها در مقابله با پدیده قاچاق کالا را باید در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق به جامعه در خصوص مضرات و آسیب های خرید کالای قاچاق جستجو نمود.

در شرایطی که جامعه هدف کالا ها و محصولات وارداتی، نسبت به عواقب و پیامد های خرید چنین کالا هایی اشراف کافی پیدا کنند، به تبع میل به خرید این اقدام در آن ها کاهش می یابد و در صورت حصول این امر، اساسا ورود کالای قاچاق محلی از اعراب نخواهد داشت، زیرا عرضه چنین محصولاتی با تقاضای مطلوب و کافی همراه نمی شود و واردکنندگان ازاین اقدام متضرر می شوند، اما تحقق چنین امری مستلزم پیش نیاز های دیگری همچون ارتقای کیفی محصولات، کاهش هزینه تمام شده کالا ها و حمایت از تولیدکنندگان داخلی خواهد بود در غیر اینصورت در فقدان و خلاء عناصر مکمل اشاره شده، به مجرد فرهنگ سازی و اطلاع رسانی، نمی توان به موفقیت چندانی نائل شد.

تجهیز مرز ها به دستگاه های ایکس ری و توسعه و افزایش هر چه بیشتر آن و البته برخورد های قهری و سلبی با عوامل و عناصر وارد کننده کالا های غیر قانونی یا قاچاق نیز ازالزاماتی است که می باید به عنوان آخرین حلقه این پروسه و چرخه در دستور کار قرار گیرد و به تبع مجموعه این عوامل و اجرایی شدن آن توامان با یکدیگر، انگیزه ورود کالای قاچاق به بازار داخلی کشور را به حداقل ممکن کاهش می دهد و به تبع آن، اقتصاد کشور و کلیت جامعه از مواهب این امر خطیر منتفع خواهد شد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار 18 آبان 97، کدخبر: 6724283، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - قاچاق - تولید - کشور - پدیده - استان تهران - غیر قانونی - توسعه اقتصادی - قیمت - صورت - مبارزه - پیشرفت - جذابیت - تهران - استان - توسعه - پیش بینی - کاربردی - میلیارد - راهکار - نابودی - افزایش - بیکاری - حاشیه - اهمیت - موتور - همراه - میزان - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

قیمت قطعه سازان باید بین 80 تا 140 درصد تعدیل شود

20 درصد تصادف ها ساختگی است!

یارانه دی ماه واریز شد

نیروگاه های برق آبی جور برق تابستان 98 را می کشند؟

هشدار درباره توقف فعالیت بیمارستان ها و مراکز درمانی غزه

رابطه قیمت انرژی با میزان مصرف

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر تولیدی chr(8211) صنعتی

مدیریت بحران: اهواز روی گسل زلزله جوان و فعال واقع شده

اسلام آباد به خرید گاز قطر ادامه می دهد

بازیافت رایگان لنزهای پلاستیکی در انگلیس

اسلام آباد به خرید گاز قطر ادامه می دهد

استخدام نیروی خدماتی خانم در شرکت بهینه کوشان سپهر

54 درصد معلمان تهرانی فقر درآمدی دارند

سرنوشت برجام چه می شود؟ /طرح چند پله ای مجلس برای سهمیه بندی بنزین/آقای موسوی خویینی ها وقایع تاریخی خوردنی نیست!

چند راهکار برای جلوگیری از هدررفت آب

معمای دارایی های شاه پس از فرار از ایران

میادین میوه و تره بار «تعاملات اقتصادی» را به «تعاملات اجتماعی» تبدیل کرده اند

قیمت انواع خودرو در بازار روز 24 دی 97

امروز کلانشهرها دیگر جایی برای تولید ندارند

14 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور

زندگی در 200 روستای یزد خشکید

موضع انجمن واردکنندگان خودرو درباره اصلاح مصوبه اخیر دولت

دزدی نفت در مکزیک به تجهیزات حفاری هم رسید

دامداری قطری ها در بوشهر

مجوز دامداری قطری ها در بوشهر صادر شد

قیمت آپارتمانهای با متراژ 80 تا 100 متر

روسیه آماده واردات نفت از ایران

رهن و اجاره در نارمک تهران چقدر است؟

سوالات استخدامی وزارت نفت -کامپیوتر (نرم افزار) 1383

بیماران مبتلا به سرطان استخوان ناتوان در خرید پروتز

سن استخدام افزایش می یابد؟

محدودیت، رانت می سازد و رانت، رانت خوار

حل مشکل مسکن فقط ساخت آن نیست

حساب سرانگشتی از درآمد طرح پولی کردن تونل ها؛ ماهی 18میلیارد تومان

سرنوشت خصوصی سوزی 5 غول صنعت ایران

خداروشکر ما تو خونه معتاد نداریم!

کدام آزادراه ها تا پایان امسال عوارض الکترونیکی می گیرند؟

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

جدیدترین گام سپاه برای رفع محرومیت های سیستان و بلوچستان

پتروشیمی جم میزبان سومین اجلاس مدیران روابط عمومی صنعت پتروشیمی کشور

ایرانی ها بیشتر از کشورهای پیشرفته مالیات بر مصرف می پردازند

بررسی سهم استان های ایران از برف و باران +اینفوگرافی

آیا کاهش قیمت نفت نگران کننده است؟

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات

احتمال افزایش قیمت طلا درپی وتوی بریگزیت

روند توسعه شبکه حمل و نقل در ایران

دستگیری تعدادی از اخلاگران نظام اقتصادی در مازندران/اخذ 22 میلیون دلار در تبانی با بانک ها و پرداخت رشوه

اختیارات سازمان خصوصی سازی محدود شد

خط و نشان وزیر برای خودروسازان

آمریکا در سال 2020 صادرکننده خالص نفت خام می شود

تعامل دولت و بخش خصوصی، برگشت ارز حاصل از صادرات را تسهیل می کند

آقای رییس متاهل مهناز را وقتی کسی نبود به شرکت کشاند/حرفش نفسم را بند آورد !

ترویج الگوی های موفق به بخش خصوصی

یارانه دی ماه واریز و قابل برداشت شد

رشد 13 درصدی بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در لایحه بودجه سال آینده

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران

توسعه آزمایش مبتنی بر DNA ارزان قیمت برای پیشبینی طول عمر

آخرین قیمت انواع غلات + جدول

قیمت پوشک بچه در بازار + جدول

آخرین قیمت انواع مکمل غذایی کودک + جدول

قیمت انواع میوه در بازار

قیمت انواع دهان شویه در بازار + جدول

سردار اشتری: متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

فولکس واگن پاسات 2020 در نمایشگاه خودروی دیترویت معرفی شد

سه کتابخانه روستایی در نهبندان ساخته شد

رکوردشکنی فولکس واگن در سالی که گذشت + جدول

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

بی قانونی با خامه کیک پزی

متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا که باشند، به کشور برمی گردانیم

واریز بسته حمایتی افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی از شنبه

ورود دادستان اصفهان به نحوه نظارت و کنترل قیمت ها در بازار

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

ایران در بدبینانه ترین حالت چقدر نفت صادر می کند؟

با هدف مدیریت صحیح بازار انجام شد ورود دادستان اصفهان به نحوه نظارت و کنترل قیمت ها در بازار

سه کتابخانه روستایی در نهبندان ساخته شد

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

آخرین نرخ ها از بازار ارز، طلا و سکه

هشت پروژه در بندر امام خمینی افتتاح یا کلنگ زنی شدند

رویدادهای خبری در قاب دوربین

قهرمانی یوونتوس در سوپر جام با گلزنی رونالدو

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/10/26

نگاهی به بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش ها

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

135 هزار هکتار از اراضی ایلام زیرکشت گندم است

چالش های بازگشت ارز حاصل از صادرات

کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

افزایش بی سابقه واردات نفت هند از آمریکا

دادستان ساری خبر داد کشف فساد 22 میلیون دلاری در مازندران + جزییات

در کمتر از 9 دقیقه 100 هزار گوشی شرکت چینی به فروش رفت

کاهش خطرات سرمایه گذاری با قانونی شدن ارزهای دیجیتال

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

آمار بیکاران در ترکیه افزایش یافته است

پیش بینی کاهش 2 میلیون بشکه ای مصرف روزانه نفت عربستان تا 2030

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق تولید داخل را تعطیل می کند

بسته الحاقی بازی Celeste بزودی منتشر می شود

مهار یکه تازی تورم در کرمانشاه

صادرکنندگان مجاهدان عرصه اقتصاد هستند

چگونه قاچاق کالا، تولید و اقتصاد کشور را به حاشیه می برد؟

چگونه قاچاق کالا، تولید و اقتصاد کشور را به حاشیه می برد؟