مطالب مرتبط:
سفری خنک به شهرکرد/ بام بلند ایران با دیدنی هایی برای گردش و تفرج (فیلم)
«بام» بانک ملی ایران تغییر چهره داد
ایران از نظر خودکشی به وضعیت بحرانی رسیده /مشکلات اقتصادی و بیکاری عامل اصلی افزایش خودکشی در کشور
آغاز آیین پایانی جشنواره تولیدات صداوسیمای مراکز استانها در بام ایران
کدام رشته ها در ایران بیشترین نرخ بیکاری را دارند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 17 آبان 1397 ساعت 23:452018-11-08اقتصادي

بام ایران پیشتازِ بیکاری در کشور!


چهارمحال و بختیاری طی سال های متمادی به تناوب جایگاه اول و دومی بیکارترین استان کشور را از آن خود کرده است و همین نرخ بالای بیکاری زندگی مردم را با دشواری مواجه کرده است، - اما به دنبال درخواست استاندار این استان از رییس مرکز آمار کشور برای تجدیدنظر در رتبه استان روزهای اخیر شاهد تغییر این جایگاه بودیم که بحث ها را دراین خصوص را در بین مردم داغ کرده است.

شعارسال": چهارمحال و بختیاری طی سال های متمادی به تناوب جایگاه اول و دومی بیکارترین استان کشور را از آن خود کرده است و همین نرخ بالای بیکاری زندگی مردم را با دشواری مواجه کرده است، اما به دنبال درخواست استاندار این استان از رییس مرکز آمار کشور برای تجدیدنظر در رتبه استان روزهای اخیر شاهد تغییر این جایگاه بودیم که بحث ها را دراین خصوص را در بین مردم داغ کرده است.

به نقل از جهانبین نیوز، موضوع اشتغال و فراهم آمدن شرایط کاری در جامعه فعلی برای جوانان موضوع حیاتی و مهمی است که همیشه در محافل مختلف اعم از دورهمی های خانوادگی، جلسات سخنرانی و.

از آن سخن به میان می آید.

بدون شک، نیاز جوان به شغل، یک نیاز ضروری است و همواره در کنار سایر نیازهای او (نظیر ازدواج، تحصیلات و مسکن) مطرح بوده است، می دانیم نیروی انسانی به عنوان مهم ترین منبع تولید به حساب می آید؛ ازاین رو بهبود اشتغال، به معنای رونق چرخه تولید و کسب درآمد بیشتر زمینه ارتقای رفاه و آسایش را در پی دارد.

براساس تعریف دولت و مرکز آمار ایران؛ هر کس که حداقل یک ساعت در هفته کار کند، شاغل محسوب می شود، در 20 سال گذشته به طور متوسط نرخ بیکاری در ایران 11/86 درصد بوده است.

همان طور که در نمودار آمده در دو دهه اخیر تنها در یک سال (1375) نرخ بیکاری در کشورمان تک رقمی بوده اما با گذر زمان این آمار افزایش یافته است.

مهم ترین عوارض بیکاری بی ارزشی، فقر، سوق یافتن به سمت جرم و جنایت، اعتیاد، فرار از کشور به طور غیرقانونی و عقب ماندگی کشور، است.

یکی دیگر از اثرات بیکاری، محرومیت از رفاه و آسایش و امکانات مادی است که سبب می شود شخص بیکار نتواند از امکانات زندگی اجتماعی به نحو احسن استفاده کند و خود و خانواده اش را در یک محرومیت قرار می دهد؛ این مساله می تواند طی زمان متمادی آرامش روحی و روانی شخص و خانواده وی را مختل سازد و حتی فرزندان این گونه خانواده ها نیز نمی توانند از امکانات ساده و ابتدایی زندگی مثل تحصیل استفاده کنند.

چهارمحال و بختیاری استانی توسعه نیافته در میان استان های صنعتی چون اصفهان و خوزستان است که سهم بسیار ناچیزیش از صنعت بر روی زندگی و معیشت مردمان تاثیر گذاشته است.

کشاورزی از گذشته شغل اکثر مردم این استان بوده که خساست آسمان آن را هم از مردم گرفت و به مهاجرت وادارشان کرد، برخی به خاطر یک لقمه نان مجبورند سختی دوری از خانواده را تحمل کرده و به استان های دیگر بروند.

این در حالی است که این استان از آب و هوای چهار فصل برخوردار بوده و به خوبی می تواند در کشاورزی پیشرفت کند، اما بی مهری برخی مسئولان و دولت مردان سبب شده نه تنها شاهد هیچ گونه پیشرفتی نباشیم، بلکه روز به روز کشاورزان از فعالیت در مزارع دل سردتر شوند و دست از کار بکشند.

آمارگرایی تنها دغدغه مسئولان چهارمحال و بختیاری، در بحث بیکاری مسئولان تمام هم و غم خود را باید برای حل این مشکل بگذارند، اما آنچه از جلسات مختلف برداشت می شود این است که آمار تنها دغدغه است؛ به طوری که در دیدار اخیر استاندار چهارمحال و بختیاری با رییس مرکز آمار کشور، خواستار تجدیدنظر و تغییر رتبه این استان در نرخ بیکاری شد، اما مساله مهم این است که بیکاری بر زندگی مردم چنبره زده و آن ها نه تنها به عینه آن را می بینند بلکه با عمق وجودشان نیز درک می کنند.

طبق آخرین آماری که رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اعلام کرد؛ علی رغم افزایش 44 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری به 22/8 درصد افزایش یافته است.

شناسایی بیش از 63 هزار بیکار در استان 900 هزار نفری چهارمحال و بختیاری حفیظ الله فاضلی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری نیز در مصاحبه ای با خبرنگاران استان گفت: بیش از 63 هزار بیکار در این استان 900 هزار نفری شناسایی شده است که 44 درصد این افراد را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند.

نبود فرهنگ کارآفرینی، بی توجهی به ظرفیت های نسبی استان به ویژه در بخش گردشگری و کشاورزی، نبود فرهنگ همکاری و تعاون و ناهماهنگی بین رشته های دانشگاهی و نیاز بازار، از مهم ترین دلایلی است که بارها از سوی مسئولان این استان مطرح شده و تاکنون هیچ پیشرفتی در جهت رفع این مشکل مشاهده نشده است.

سوءمدیریت و انتخاب سیاسی مدیران اقتصادی، مهم ترین عامل در افزایش نرخ بیکاری محمود بخشی نژاد، دکترای علم اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد مهم ترین عامل افزایش نرخ بیکاری در این استان را سوءمدیریت دانست و بیان داشت: مدیران اقتصادی استان نه براساس شایستگی و تخصص که براساس سیاسی بازی انتخاب می شوند و همین امر سبب شده تا در سال های اخیر شاهد انتصاب مدیران ناتوان و بدون تخصص در مسندهای اقتصادی استان باشیم.

وی، ناتوانی در جذب سرمایه گذار را از دیگر علل افزایش نرخ بیکاری در این استان برشمرد و افزود: در هیچ یک از بخش های صنعت، کشاورزی، گردشگری و خدمات استان توسعه زیرساخت ها و سرمایه گذاری های کلان انجام نگرفته و بی شک نبود سرمایه گذاری، تولید و نیاز به نیروی انسانی را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است.

فکر اقتصادیِ کارآمدی، در چهارمحال و بختیاری دنبال نمی شود این استاد دانشگاه با بیان اینکه اعتقادی به رونق تولید در برنامه ریزی های توسعه ای استان وجود ندارد، اظهار کرد: با وجود اینکه منابع و اعتبارات محدود است و باید آن را برای توسعه و رونق تولید به کار گرفت اما بسیار مشاهده شده که این منابع محدود صرف احداث ساختمان های اداری شیک شده و این نشان دهنده آنست که فکر اقتصادی کارآمدی در استان دنبال نمی شود.

بخشی نژاد، آفت روزمرگی دستگاه های اجرایی استان را از دیگر علل رشد بیکاری در استان عنوان کرد و گفت: دستگاه های اجرایی استان بازدهی لازم را ندارند و ضروری است تا مسئولان مربوطه بیش از گذشته بر روند امور این نهادها نظارت داشته و اوضاع آن را ساماندهی کنند.

وی خاطرنشان کرد: ضمن رفع نقایصی که ذکر شده باید با نگاهی جامع به ظرفیت و توانمندی های هر منطقه از استان، در جهت توسعه صنعت، کشاورزی، گردشگری و رونق بخش خدمات گام های اساسی برداشته شود تا بتوان به کاهش نرخ بیکاری در استان امیدوار شد.

رکود صنعت در استان، بر تعداد بیکاران می افزاید همانطور که در بالا اشاره شد کشاورزی یکی از مشاغل اصلی مردم در چهارمحال و بختیاری است ولی به علت بی رحمی طبیعت و عدم توجه مسئولان از رونق افتاده، اما در این بین نمی توان از نقشی که صنعت می تواند در کاهش بیکاری و پیشرفت استان داشته باشد غافل شد.

متاسفانه در سال های اخیر شاهد اخراج گسترده کارگران واحدهای تولیدی بودیم که استان را در شوک فرو برد، بسیاری از کارگاه ها و کارخانه ها به علت عدم حمایت، غیرفعال یا نیمه فعال هستند و همین موضوع باعث شد تا بسیاری از مردم طعم تلخ بیکاری را تجربه کنند.

با وجود تحصیلات دانشگاهی برای گذران زندگی راضی به کارگری هستم یکی از کارگران بیکار شده، مشکلات اقتصادی، مسکن و.

را ثمره بیکاریش عنوان و بیان داشت: از وقتی بیکار شدم زندگیم با مشکلات بسیاری مواجهه شده و با وجود اینکه تحصیلات دانشگاهی داشتم اما به کارگری در کارخانه راضی بودم، اما بعد از بیکاری به شغل میوه فروشی مشغولم و شرایط سختی دارم.

مسئله اساسی آماری است که در روزهای اخیر استاندار چهارمحال و بختیاری در آستانه یکمین سال انتصاب خود درخصوص کاهش نرخ بیکاری ارائه نمود، این در حالی است که نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری در بهار و تابستان امسال 22.

8 درصد اعلام شده بود، اما مرکز آمار ایران در تازه ترین آمارهای خود این نرخ را 13.

9 درصد اعلام کرد.

آمار هرچه باشد مسئله حیاتی درگیری مردم با بیکاری و نبود شغل در این استان بوده که نمی گذارد مردم به راحتی گذر عمر کرده و دغدغه ای نداشته باشند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه اطلاع رسانی راه دانا ،تاریخ انتشار:16 آبان 97، کدمطلب:1426156 www.

dana.

ir،
کلید واژه ها: چهارمحال و بختیاری - استان - بیکاری - کشور - مرکز آمار - زندگی - بختیاری - خانواده - نرخ بیکاری - استاندار - مردم - آمار - ایران - بیکاری در ایران - محرومیت - اشتغال - نیروی انسانی - تحصیل - تولید - رفاه - جوان - رتبه - صنعت - ابتدایی - تحصیلات - خوزستان - سخنرانی - اجتماعی - فرزندان - اصفهان

آخرین اخبار سرویس:
بزرگترین نمایشگاه توانمندی های تولیدی صنایع کوچک و متوسط استان البرز افتتاح شد

حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی

دوسلدورف از نمای نزدیک

قیمت خودرو امشب بالا می رود؟

بررسی هایما S5 ؛ مشخصات فنی، ظاهری، آپشن ها و تجهیزات

علت نوسانات غیرمنتظره در بورس چیست؟

استخدام کاردان یا کارشناس برق در شرکت ایستانوآوران نیرو

شرایط فروش BYD F3 و BYD S6 (آبان 97)

نیکی، ثمره تلاش پنج ساله نیکبخت

سهم سرمایه گذاری بانک های خصوصی باید مشخص شود

حمایت از واحدهای صادرات محور عمده فعالیت شهرک های صنعتی

بارندگی لب سد بارزوی شیروان را تر نکرد

قلم دوربین و ثبت رویداد های مختلف خبری

تمهیدات حمایتی برای بازگشت نخبگان علمی

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

ریزش یک دست در بورس تهران

شرایط جدید واردات خودروی بالای 2500 سی سی اعلام شد

دیوان عدالت اداری بخشنامه مالیات بردرآمد تسعیر ارز را باطل کرد

نمایش خودباوری البرزی ها در اوج تحریم

نمایش خودباوری البرزی ها در اوج تحریم

دیوان عدالت اداری بخشنامه مالیات بردرآمد تسعیر ارز را باطل کرد

تعیین تکلیف مسجد حضرت ولیعصر(عج) از اولویت های مدیریت شهری

شرایط جدید واردات خودروی بالای 2500 سی سی اعلام شد

پیش بینی ترکیه از درآمد صنعت گردشگری

پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده

تأکید فرماندار راز و جرگلان برای خارج شدن پرورش اسب اصیل ترکمن از شیوه سنتی

بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت ها اوج گرفت

دلار همچنان در حال سقوط/ دلالان: ضرر بی سابقه ای کردیم

ام وی ام X22 - اتوماتیک در بازار چند؟

قیمت خودرو امشب افزایش می یابد؟

درآمد گردشگری امسال ترکیه بیش از 30 میلیارد دلار خواهد بود

ادامه روند کاهش قیمت ارز/ دلار وارد کانال 11هزار تومانی شد

قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه

تلاش دلال ها برای افزایش قیمت دلار به کانال 12 هزار تومان / دلال ها می خواهند دلار های روی دست مانده خود را بفروشند

قیمت امروز دلار 26 آبان 97/ ورود به کانال 11 هزار تومان

گوشت وارداتی در استان مرکزی از طریق شبکه توزیع شود

ممنوع المصاحبه شدن مسئولان چابهار، ادعا یا واقعیت-رستم کریمی*

گوشت وارداتی در استان مرکزی از طریق شبکه توزیع شود

114 هزار نفر از مردم آذربایجان شرقی عضو کتابخانه ها هستند

کشورهای همسایه بازار هدف تولیدات دارویی ایران هستند

آیا پابجی مرده است؟

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

در سال 98 میزان افزایش حقوق ها بیشتر می شود

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی +جدول

کاهش 18 درصدی قیمت طلا و سکه در یک هفته اخیر، بازگشت 47 میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال

روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد

استخدام مهندس شیمی در محدوده جاده خاوران تهران

ام وی ام X22 - اتوماتیک در بازار چند؟

رشد 32 درصدی ارزش معاملات بورس تهران

خوزستان رتبه دوم بیکاری را در کشور دارد

برنامه چند تریلیونی چین برای تسلط بر تجارت جهان

خوزستان رتبه دوم بیکاری را در کشور دارد

گزارش میدانی خبرنگار شبکه خبر از کاهش قیمت سکه و ارز

افزایش ارزش روابط اقتصادی ایران و عراق تا 20 میلیارد دلار

میانگین حقوق بازنشستگان چقدر است؟

کنترل ایلان ماسک به بزرگترین چالش هیات مدیره تسلا تبدیل شده است!

قیمت بیت کوین سقوط کرد

شیوه نامه جلوگیری از ازدحام کالاهای صادراتی در بازارچه های مرزی

یاری: پرداخت360میلیارد ریال تسهیلات به فرهنگیان استان در دو سال گذشته

استخدام آشپز ماهر در فست فود

گلایه حجتی از سنگ اندازی در پرداخت وام اشتغال روستایی

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

افزایش نرخ امروز طلا ناشی از افزایش قیمت جهانی طلا بود

19 هزار شکایت در هفت ماه نخست سال در اداره کارخوزستان ثبت شد

لوازم رفع معضل نقدینگی در اقتصاد کشور

پژو هم پس از آئودی از 508L در گوانگژو پرده برداشت + تصاویر

قیمت خودرو امشب افزایش می یابد؟/ جلسه ویژه در وزارت صنعت

آگهی های استان تهران | شنبه 26 آبان 97

البرز| محور اصلی در شرکت شهرکهای صنعتی حمایت از واحدهای صادرات محور است

19 هزار شکایت در هفت ماه نخست سال در اداره کارخوزستان ثبت شد

«مادیا» پل ارتباطی مدرسان و مخاطبان/ مهارت های خود را در بزرگترین بازار آموزش کشور تقویت کنید

108 زندانی جرائم غیرعمد در کردستان آزاد شدند

کلاهبردار میلیاردی در مشهد دستگیر شد

برنامه چند تریلیون دلاری چین برای تسلط بر تجارت جهانی

گران ترین هنرمند زنده تجسمی کیست؟

تغییرات نرخ ارز مسافرتی در بازار

​خداحافظی با کتاب کاغذی هرگز/ تدبیر یک ناشر برای مقابله با گرانی کاغذ

برای نخستین بار یک کشتی گردشگری در آسیا گواهینامه حلال دریافت کرد

سمپوزیوم بین المللی تجارت گوهرسنگ ها برگزار می شود

اینفوگرافی / وضعیت آبخیزداری در ایران

اینفوگرافی / جمعیت شاغل و بیکار و وضعیت اشتغال زنان ایران

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت ها اوج گرفت

اعتراض به افزایش قیمت سوخت در فرانسه کشته برجای گذاشت

پولشویی چون بختکی بر اقتصاد کشور | چند نمونه

سلفی بگیران زلزله به هیچ کدام از وعده هایشان عمل نکردند

تکمیل امامزاده اسماعیل (ع) فسا نیازمند تامین اعتبار است

انگور ثروت پنهان

نفت ایران گران شد

قیمت نفت‎خام سنگین ایران حدود 8 دلار افزایش یافت

نرخ واقعی هر کیلو برنج طارم 14 هزار و 500 تومان

تشکیل اتحادیه اسباب بازی نیازمند مشارکت وزارت صنعت،معدن و تجارت

آخرین قیمت روز خودرو های داخلی 26/آبان/97

ادامه روند کاهش قیمت ارز/ دلار وارد کانال 11هزار تومانی شد

ام وی ام X22 - اتوماتیک در بازار چند؟

مظنه فروش گوشت منجمد در بازار چقدر است؟

چرا مخدر «گل» گران شد؟

چهل و هفت زخمی در نتیجه تظاهرات سراسری فرانسه

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در گناباد

بام ایران پیشتازِ بیکاری در کشور!

بام ایران پیشتازِ بیکاری در کشور!