مطالب مرتبط:
سفری خنک به شهرکرد/ بام بلند ایران با دیدنی هایی برای گردش و تفرج (فیلم)
«بام» بانک ملی ایران تغییر چهره داد
ایران از نظر خودکشی به وضعیت بحرانی رسیده /مشکلات اقتصادی و بیکاری عامل اصلی افزایش خودکشی در کشور
آغاز آیین پایانی جشنواره تولیدات صداوسیمای مراکز استانها در بام ایران
کدام رشته ها در ایران بیشترین نرخ بیکاری را دارند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 17 آبان 1397 ساعت 23:452018-11-08اقتصادي

بام ایران پیشتازِ بیکاری در کشور!


چهارمحال و بختیاری طی سال های متمادی به تناوب جایگاه اول و دومی بیکارترین استان کشور را از آن خود کرده است و همین نرخ بالای بیکاری زندگی مردم را با دشواری مواجه کرده است، - اما به دنبال درخواست استاندار این استان از رییس مرکز آمار کشور برای تجدیدنظر در رتبه استان روزهای اخیر شاهد تغییر این جایگاه بودیم که بحث ها را دراین خصوص را در بین مردم داغ کرده است.

شعارسال": چهارمحال و بختیاری طی سال های متمادی به تناوب جایگاه اول و دومی بیکارترین استان کشور را از آن خود کرده است و همین نرخ بالای بیکاری زندگی مردم را با دشواری مواجه کرده است، اما به دنبال درخواست استاندار این استان از رییس مرکز آمار کشور برای تجدیدنظر در رتبه استان روزهای اخیر شاهد تغییر این جایگاه بودیم که بحث ها را دراین خصوص را در بین مردم داغ کرده است.

به نقل از جهانبین نیوز، موضوع اشتغال و فراهم آمدن شرایط کاری در جامعه فعلی برای جوانان موضوع حیاتی و مهمی است که همیشه در محافل مختلف اعم از دورهمی های خانوادگی، جلسات سخنرانی و.

از آن سخن به میان می آید.

بدون شک، نیاز جوان به شغل، یک نیاز ضروری است و همواره در کنار سایر نیازهای او (نظیر ازدواج، تحصیلات و مسکن) مطرح بوده است، می دانیم نیروی انسانی به عنوان مهم ترین منبع تولید به حساب می آید؛ ازاین رو بهبود اشتغال، به معنای رونق چرخه تولید و کسب درآمد بیشتر زمینه ارتقای رفاه و آسایش را در پی دارد.

براساس تعریف دولت و مرکز آمار ایران؛ هر کس که حداقل یک ساعت در هفته کار کند، شاغل محسوب می شود، در 20 سال گذشته به طور متوسط نرخ بیکاری در ایران 11/86 درصد بوده است.

همان طور که در نمودار آمده در دو دهه اخیر تنها در یک سال (1375) نرخ بیکاری در کشورمان تک رقمی بوده اما با گذر زمان این آمار افزایش یافته است.

مهم ترین عوارض بیکاری بی ارزشی، فقر، سوق یافتن به سمت جرم و جنایت، اعتیاد، فرار از کشور به طور غیرقانونی و عقب ماندگی کشور، است.

یکی دیگر از اثرات بیکاری، محرومیت از رفاه و آسایش و امکانات مادی است که سبب می شود شخص بیکار نتواند از امکانات زندگی اجتماعی به نحو احسن استفاده کند و خود و خانواده اش را در یک محرومیت قرار می دهد؛ این مساله می تواند طی زمان متمادی آرامش روحی و روانی شخص و خانواده وی را مختل سازد و حتی فرزندان این گونه خانواده ها نیز نمی توانند از امکانات ساده و ابتدایی زندگی مثل تحصیل استفاده کنند.

چهارمحال و بختیاری استانی توسعه نیافته در میان استان های صنعتی چون اصفهان و خوزستان است که سهم بسیار ناچیزیش از صنعت بر روی زندگی و معیشت مردمان تاثیر گذاشته است.

کشاورزی از گذشته شغل اکثر مردم این استان بوده که خساست آسمان آن را هم از مردم گرفت و به مهاجرت وادارشان کرد، برخی به خاطر یک لقمه نان مجبورند سختی دوری از خانواده را تحمل کرده و به استان های دیگر بروند.

این در حالی است که این استان از آب و هوای چهار فصل برخوردار بوده و به خوبی می تواند در کشاورزی پیشرفت کند، اما بی مهری برخی مسئولان و دولت مردان سبب شده نه تنها شاهد هیچ گونه پیشرفتی نباشیم، بلکه روز به روز کشاورزان از فعالیت در مزارع دل سردتر شوند و دست از کار بکشند.

آمارگرایی تنها دغدغه مسئولان چهارمحال و بختیاری، در بحث بیکاری مسئولان تمام هم و غم خود را باید برای حل این مشکل بگذارند، اما آنچه از جلسات مختلف برداشت می شود این است که آمار تنها دغدغه است؛ به طوری که در دیدار اخیر استاندار چهارمحال و بختیاری با رییس مرکز آمار کشور، خواستار تجدیدنظر و تغییر رتبه این استان در نرخ بیکاری شد، اما مساله مهم این است که بیکاری بر زندگی مردم چنبره زده و آن ها نه تنها به عینه آن را می بینند بلکه با عمق وجودشان نیز درک می کنند.

طبق آخرین آماری که رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اعلام کرد؛ علی رغم افزایش 44 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری به 22/8 درصد افزایش یافته است.

شناسایی بیش از 63 هزار بیکار در استان 900 هزار نفری چهارمحال و بختیاری حفیظ الله فاضلی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری نیز در مصاحبه ای با خبرنگاران استان گفت: بیش از 63 هزار بیکار در این استان 900 هزار نفری شناسایی شده است که 44 درصد این افراد را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند.

نبود فرهنگ کارآفرینی، بی توجهی به ظرفیت های نسبی استان به ویژه در بخش گردشگری و کشاورزی، نبود فرهنگ همکاری و تعاون و ناهماهنگی بین رشته های دانشگاهی و نیاز بازار، از مهم ترین دلایلی است که بارها از سوی مسئولان این استان مطرح شده و تاکنون هیچ پیشرفتی در جهت رفع این مشکل مشاهده نشده است.

سوءمدیریت و انتخاب سیاسی مدیران اقتصادی، مهم ترین عامل در افزایش نرخ بیکاری محمود بخشی نژاد، دکترای علم اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد مهم ترین عامل افزایش نرخ بیکاری در این استان را سوءمدیریت دانست و بیان داشت: مدیران اقتصادی استان نه براساس شایستگی و تخصص که براساس سیاسی بازی انتخاب می شوند و همین امر سبب شده تا در سال های اخیر شاهد انتصاب مدیران ناتوان و بدون تخصص در مسندهای اقتصادی استان باشیم.

وی، ناتوانی در جذب سرمایه گذار را از دیگر علل افزایش نرخ بیکاری در این استان برشمرد و افزود: در هیچ یک از بخش های صنعت، کشاورزی، گردشگری و خدمات استان توسعه زیرساخت ها و سرمایه گذاری های کلان انجام نگرفته و بی شک نبود سرمایه گذاری، تولید و نیاز به نیروی انسانی را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است.

فکر اقتصادیِ کارآمدی، در چهارمحال و بختیاری دنبال نمی شود این استاد دانشگاه با بیان اینکه اعتقادی به رونق تولید در برنامه ریزی های توسعه ای استان وجود ندارد، اظهار کرد: با وجود اینکه منابع و اعتبارات محدود است و باید آن را برای توسعه و رونق تولید به کار گرفت اما بسیار مشاهده شده که این منابع محدود صرف احداث ساختمان های اداری شیک شده و این نشان دهنده آنست که فکر اقتصادی کارآمدی در استان دنبال نمی شود.

بخشی نژاد، آفت روزمرگی دستگاه های اجرایی استان را از دیگر علل رشد بیکاری در استان عنوان کرد و گفت: دستگاه های اجرایی استان بازدهی لازم را ندارند و ضروری است تا مسئولان مربوطه بیش از گذشته بر روند امور این نهادها نظارت داشته و اوضاع آن را ساماندهی کنند.

وی خاطرنشان کرد: ضمن رفع نقایصی که ذکر شده باید با نگاهی جامع به ظرفیت و توانمندی های هر منطقه از استان، در جهت توسعه صنعت، کشاورزی، گردشگری و رونق بخش خدمات گام های اساسی برداشته شود تا بتوان به کاهش نرخ بیکاری در استان امیدوار شد.

رکود صنعت در استان، بر تعداد بیکاران می افزاید همانطور که در بالا اشاره شد کشاورزی یکی از مشاغل اصلی مردم در چهارمحال و بختیاری است ولی به علت بی رحمی طبیعت و عدم توجه مسئولان از رونق افتاده، اما در این بین نمی توان از نقشی که صنعت می تواند در کاهش بیکاری و پیشرفت استان داشته باشد غافل شد.

متاسفانه در سال های اخیر شاهد اخراج گسترده کارگران واحدهای تولیدی بودیم که استان را در شوک فرو برد، بسیاری از کارگاه ها و کارخانه ها به علت عدم حمایت، غیرفعال یا نیمه فعال هستند و همین موضوع باعث شد تا بسیاری از مردم طعم تلخ بیکاری را تجربه کنند.

با وجود تحصیلات دانشگاهی برای گذران زندگی راضی به کارگری هستم یکی از کارگران بیکار شده، مشکلات اقتصادی، مسکن و.

را ثمره بیکاریش عنوان و بیان داشت: از وقتی بیکار شدم زندگیم با مشکلات بسیاری مواجهه شده و با وجود اینکه تحصیلات دانشگاهی داشتم اما به کارگری در کارخانه راضی بودم، اما بعد از بیکاری به شغل میوه فروشی مشغولم و شرایط سختی دارم.

مسئله اساسی آماری است که در روزهای اخیر استاندار چهارمحال و بختیاری در آستانه یکمین سال انتصاب خود درخصوص کاهش نرخ بیکاری ارائه نمود، این در حالی است که نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری در بهار و تابستان امسال 22.

8 درصد اعلام شده بود، اما مرکز آمار ایران در تازه ترین آمارهای خود این نرخ را 13.

9 درصد اعلام کرد.

آمار هرچه باشد مسئله حیاتی درگیری مردم با بیکاری و نبود شغل در این استان بوده که نمی گذارد مردم به راحتی گذر عمر کرده و دغدغه ای نداشته باشند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه اطلاع رسانی راه دانا ،تاریخ انتشار:16 آبان 97، کدمطلب:1426156 www.

dana.

ir،
کلید واژه ها: چهارمحال و بختیاری - استان - بیکاری - کشور - مرکز آمار - زندگی - بختیاری - خانواده - نرخ بیکاری - استاندار - مردم - آمار - ایران - بیکاری در ایران - محرومیت - اشتغال - نیروی انسانی - تحصیل - تولید - رفاه - جوان - رتبه - صنعت - ابتدایی - تحصیلات - خوزستان - سخنرانی - اجتماعی - فرزندان - اصفهان

آخرین اخبار سرویس:
78 میلیارد ریال غرامت به باغداران خراسان رضوی پرداخت شد

افزایش 25 درصد جرایم در متروی لندن

بیمه شخص ثالث راننده محور می شود

راه حل وزیر اقتصاد برای مبارزه با فرار مالیاتی

بازارچه های مهاباد میزبان میهمانان دور و نزدیک

آژانس بین المللی انرژی: برقراری توازن میان عرضه و تقاضا برای نفت، زمانبر خواهد بود

تعیین 25درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی

78 میلیارد ریال غرامت به باغداران خراسان رضوی پرداخت شد

همتی: مردم جولان رانت جویان و رانت سازان را نمی پذیرند

سکه و طلا در روزهای پایانی سال گران می شود؟

سکه و طلا در روزهای پایانی سال گران می شود؟

بیش از 800 واحد صنفی در بهارستان پروانه کسب خود را باطل کرده اند

کمیته ویژه تعیین تکلیف نرخ «ارز» و «حامل های انرژی» تشکیل شد

پولدارها پول خود را کجا و چگونه خرج می کنند؟

یوروی نیمایی 10 هزار تومان را رد کرد

همتی: مردم جولان رانت جویان و رانت سازان را نمی پذیرند

78 میلیارد ریال غرامت به باغداران خراسان رضوی پرداخت شد

عکس های برگزیده هفته

عواملی که بیکاری را سرعت و وسعت می بخشد

37 درصد مساحت خراسان رضوی سیل خیز بحرانی و فوق بحرانی است

وزارت کشور حمایت های لازم برای تسریع در اجرای خط دو متروی اصفهان را انجام می دهد

30 درصد شبکه و تاسیسات آب خراسان رضوی فرسوده است

یک اتفاق عجیب در بازار خودروهای داخلی

امکان قاچاق از سوی جایگاه دار ناچیز است

طرح مشکلات از سوی مسئولین در چارچوب استراتژی باشد

معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد / تحقیق و توسعه حلقه مفقوده در زنجیره ارزش فعالیتهای شبکه تعاونی صنعت زنبورداری کشور

37 درصد مساحت خراسان رضوی سیل خیز بحرانی و فوق بحرانی است

جنگ اقتصادی علیه مردم ایران کمتر از یک جنگ نظامی نیست/ جولان رانت جویان و رانت سازان را نمی پذیرند

وزارت کشور حمایت های لازم برای تسریع در اجرای خط دو متروی اصفهان را انجام می دهد

37 درصد مساحت خراسان رضوی سیل خیز بحرانی و فوق بحرانی است

سامانه صدور حواله الکترونیک جایگزین صدور چک

پروژه های صالحیه با روند مناسبی در حال ساخت هستند

سامانه صدور حواله الکترونیک جایگزین صدور چک

الکترونیکی شدن فرایندها کارآمدترین راه مبارزه بافساد وفرارمالیاتی

سقوط 6. 2 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی/ هر اونس 1285.1 دلار

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از اجرای طرح ها+ فیلم

کارگاه تولید مواد غذایی غیربهداشتی در بهارستان پلمب شد

بسته حمایتی کارگران چقدر است؟ 200 یا 300 هزار تومان؟

الکترونیکی شدن فرایندهای دریافت مالیات برای مبارزه با فرارمالیاتی

30 درصد شبکه و تاسیسات آب خراسان رضوی فرسوده است

30 درصد شبکه و تاسیسات آب خراسان رضوی فرسوده است

دولت دوازدهم از ایجاد اشتغال حمایت جدی می کند

2قلم داروی درمان طیور در کهگیلویه و بویراحمد تولید شد

یوروی نیمایی 10 هزار تومان را رد کرد

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از روند اجرای طرح ها + فیلم

اعتبار بسته حمایتی 1450 میلیارد تومانی 28 میلیون مشمول تامین اجتماعی واریز شد

بازار در عطش خبر موثق در خصوص تسعیر ارز بانک ها/ گروهی که احتمالا سود خوبی به سهامداران خود خواهد داد/ دلاری های بورس همچنان زیر سایه تحریم ها/ خبر افزایش قیمت خودرو چه تأثیری بر بازار سهام داشت؟

بسته حمایتی کارگران 100 یا 300 هزار تومان است؟

سایپا دوباره قیمت محصولاتش را افزایش داد + قیمت جدید

توصیه های قدیمی ترین مدیرعامل بانک مسکن درمراسم هشتادمین سالروز تاسیس بانک

جایگاه ویژه فرش ایرانی در فروشگاه آلمانی

پایگاه داده ای از اطلاعات هویتی تمام مشتریان بانکی ایجاد شد

اشتغالزایی 1500نفر در 60 واحد صنعتی جدید بهره برداری 150واحد صنعتی فراتر از تعهدات سال جاری

2380 میلیارد ریال اعتبار از محل ردیف ریلی به بوشهر اختصاص یافت

سرانه مصرف ماهی در خراسان رضوی از میانگین کشوری کمتر است

صادرکننده ها در کنار دولت باشند

دولت دوازدهم از ایجاد اشتغال حمایت جدی می کند

ترانزیت کالا های گروه 4 به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ممنوع شد

اعتبارات ملی و استانی با عدالت توزیع شود

روند متعادل بازارهای مالی

احتمال عقب نشینی آمریکا از تحریم 100 درصدی نفت ایران

جدیدترین قیمت محصولات تویوتا در بازار

حقوق کدام کارمندان در سال آینده افزایش می یابد؟!

2قلم داروی درمان طیور در کهگیلویه و بویراحمد تولید شد

برگز اری همایش مهندسان ، کاردانان ومعماران ساختمانی در یز د

پایگاه داده ای از اطلاعات هویتی تمام مشتریان بانکی ایجاد شد

همتی در خصوص شیوع رانت و فساد در تحریم هشدار داد

افتتاح اولین نمایشگاه بین المللی زنجیره تأمین فولاد و ماشین آلات و تجهیزات وابسته با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون

بانک مسکن «پیشرو» در بهره وری میان بانک های کشور

چگونه هوش مصنوعی می تواند در مبارزه با پولشویی نقش ایفا کند؟

درخشش فرش ایران در فروشگاه آلمانی + فیلم

عربستان 10میلیارد دلار در آفریقای جنوبی سرمایه گذاری می کند

اشتغالزایی 1500نفر در 60 واحد صنعتی جدید/ بهره برداری 150واحد صنعتی فراتر از تعهدات سال جاری

شیوه صحیح قیمت گذاری خودرو

بهره برداری از نیروگاه خورشیدی آراد شهرستان سیرجان با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون

مکانیزم پرداخت پول نفت به روپیه صادرات داروی هند به ایران را افزایش می دهد

طوفان برق 5 هزار مشترک کاشمری را قطع کرد

تدوین نقشه راه عرضه محصولات نفتی در بورس دستور کار قوای سه گانه

کاهش 8 دلاری قیمت نفت سنگین ایران

عجیب ترین ولخرجی های سلبریتی های ثروتمند دنیا؛ از وان طلا تا ویلایی برای سگ ها

تسهیلات یکم، ایده کارآمد برای تامین مالی مسکن

قطعی گسترده اینترنت در زیمبابوه در ادامه سرکوب معترضان

تعمیرات موتورهای الکترونیکی کشور در شاهرود + فیلم

کنایه رییس کل بانک مرکزی به مسوولان 

کارنامه دریایی و بندری ایران از 57 تا 97

رشد سهام آسیایی با آرامش تجاری بین آمریکا و چین

ورود پدیده گرد و خاک به مناطق گرمسیری استان

شرکت تولیدکننده اسنک پف کرده حیوانی را معرفی کنید

روابط عمومی ها در صنعت پتروشیمی باید از هم حمایت کنند/متقاعدسازی اجتماعی، ماموریت مهم پتروشیمی هاست

کنایه رییس کل بانک مرکزی به مسوولان

نرخ نجومی قبرهای بهشت زهرا واقعیت دارد؟

قیمت محصولات پرتیراژ سایپا دوباره افزایش یافت + لیست قیمت های جدید

سامانه صدور حواله الکترونیک راه اندازی شد

میانگین نرخ یور در نیما چقدر است؟

ورود کمیته شفافیت به فروش قبور قدیمی در بهشت زهرا

قیمت آپارتمان های 10 سال ساخت + جدول

افزایش 20 درصدی حقوق برای همه کارکنان در سال آینده

راه اندازی سامانه جایگزین چک بانکی برای دستگاه های دولتی

رییس کل بانک مرکزی: دولت آمریکا برای جبران شکست در صحنه تحریم به جنگ روانی متوسل می شود

2947 کیلومتر طرح ریلی آماده سرمایه گذاری است

بام ایران پیشتازِ بیکاری در کشور!

بام ایران پیشتازِ بیکاری در کشور!