مطالب مرتبط:
دانشگاه فرهنگیان با توجه به اصول کمیت و کیفیت گام برمی دارد
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در راستای تربیت معلم تراز انقلاب گام برمی دارد
سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد گام بلند دانشگاه فرهنگیان برای جذب 24 هزار دانشجو معلم و 17 هزار مهارت آموز
سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان: انتخاب محل «آزمون اصلح مهارت آموزان» اختیاری شد
سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان تأکید کرد لزوم استفاده از مصاحبه کنندگان باتجربه برای مرحله گزینش مهارت آموزان ورودی 97
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 17 آبان 1397 ساعت 23:352018-11-08اجتماعي

دانشگاه فرهنگیان با توجه به اصول کمیت و کیفیت گام برمی دارد


رییس دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه دانشگاه های ماموریت گرا و حاکمیتی برای پاسخ به نیازها تاسیس می شوند، گفت: دانشگاه فرهنگیان بر اساس این دو اصل و به منظور تربیت معلم به هر دو بال کمیت و کیفیت توجه دارد.

- شعارسال": رییس دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اینکه دانشگاه های ماموریت گرا و حاکمیتی برای پاسخ به نیازها تاسیس می شوند، گفت: دانشگاه فرهنگیان بر اساس این دو اصل و به منظور تربیت معلم به هر دو بال کمیت و کیفیت توجه دارد.

حسین خنیفر روز چهارشنبه تصریح کرد: بنا بر نظر برخی صاحب نظران و محققان کیفیت و دم زدن از آن بی معنا است مگر اینکه ابتدا کمیت در تامین نیروی انسانی مورد نظر وزارت آموزش و پرورش اتفاق بیافتد و لازمه رسیدن به کیفیت همانا توجه به کمیت است.

وی افزود: شعار کیفیت بدون پرداختن به مقوله کمیت، در سال های قبل در دانشگاه فرهنگیان منجر به آن شد که مهرماه 97 را در آموزش و پرورش با کمبود معلم آغاز کنیم از این جهت که در برخی موارد یا با کمبود معلم و یا تراکم جمعیت کلاس های درس مواجه شدیم.

خنیفر ادامه داد: با مطالعه دقیق و سال به سال آمار جذب و پذیرش دانشجو در سال های گذشته و در دانشگاه فرهنگیان درمی یابیم که کیفیت و کمیت مغفول بوده است به این نحو که سال 91 این دانشگاه 21 هزار دانشجو داشت که سال 92 به 16 هزار نفر، سال 93 به 11 هزار نفر، سال 94 به 7 هزار نفر و سال 95 به سه هزار نفر کاهش پیدا کرد و باعث شد مهر 97 با کمبود حدود 90 هزار معلم روبرو شویم که در این میان هم کمیت و هم کیفیت از بین رفت.

رییس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: وفق اساسنامه، این دانشجویان باید حداقل یک دوره یکساله آموزش دروس مهارتی ببینند اما گزارشات موجود نشان می دهد که در کمتر از 3 ماه این نومعلمان ماده 28 به کلاس های درس فرستاده شدند و اکنون باید این سوال را مطرح کرد که کیفیت مورد نظر چرا محقق نشده است؟ وی با اشاره به اینکه برای جبران این کمبودها و خلاء معلمان، دست به دامان سرباز معلمان، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، بازنشستگان، آموزش 6 ساعت در هفته معاونان و مدیران مدارس و اجرای طرح خرید خدمات آموزشی شدیم، افزود: این تصمیمات در جای خود راه های برون رفت از شرایط کمبود معلم بود و با درایت وزارت آموزش و پرورش و تلاش وزیر و دفتر طرح و برنامه منابع انسانی مدیریت شد.

رییس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: در پاسخ به این سوال که آیا با غفلت از کمیت در سال های گذشته توانسته ایم به کیفیت برسیم باید گفت چنین امری محقق نشد.

خنیفر همچنین با طرح این سوال که صرفا با شعار توجه به کیفیت، کمیت اتفاق نخواهد افتاد، ادامه داد: کیفیت زمانی محقق می شود که سطحی از کمیت را جبران کرده و بعد روی آن افراد از لحاظ تامین امکانات فیزیکی، محتواهای درسی، ارزشیابی کارهای اصلی، امور علمی و فرهنگی و از لحاظ بودجه (تامین، تجهیز و تضمین) برنامه ریزی کنیم تا به کیفیت برسیم.

به گفته وی، برای جذب 30 هزار دانشجو- معلم در سال جاری به عنوان یک بخش کمی، باید بودجه مورد نیاز جذب شده و فضاهای آموزشی به روز شود که این کارها تا حدودی انجام شده است.

وی ادامه داد: برای حرکت به سمت کمیت اعلام فراخوان، برگزاری آزمون، پذیرش، مصاحبه و اعلام نتیجه نهایی را برای پذیرش دانشجو معلمان از طریق آزمون سراسری و آزمون سازمان سنجش با سطح پیش بینی شده و استاندارد مناسب انجام داده و به فراخور امور، کیفیت را نیز مدنظر قرار داده ایم به این نحو که از آنچه سازمان سنجش برای ظرفیت پذیرش دانشجومعلم در دانشگاه فرهنگیان تعیین کرده بود کمتر جذب کردیم.

رییس دانشگاه فرهنگیان با این یادآوری که کار مطالعاتی برای تعیین ظرفیت خالی این دانشگاه از آذرماه 96 آغاز و در نهایت 25 هزار جالی خالی در 64 مرکز و 34 پردیس سراسر کشور احصا شد، افزود: این ظرفیت خالی یک چهارم نیاز آموزش و پرورش است و آموزش و پرورش به چهار برابر این تعداد، معلم نیاز دارد.

خنیفر با تاکید بر اینکه تا کمیت در دانشگاه فرهنگیان به لحاظ پذیرش دانشجو -معلم تامین نشود کیفیت معنا ندارد، افزود: در سال های قبل، از این مساله نیز غفلت شده و کیفیتی رخ نداده است.

وی بیان داشت: برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش باید به دو مقوله پذیرش از طریق آزمون سراسری و ماده 28 که شامل فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دارای شرایط لازم، توامان توجه شود.

خنیفر با اشاره به اینکه سه دوره قبل بر اساس همین ماده 28 تنها 12 هزار دانشجو-معلم پذیرش شد که امسال این رقم به 17 هزار نفر رسیده است، توضیح داد: معتقدیم از بین فارغ التحصیلان رشته های مختلف به ویژه علوم پایه شامل فیزیک، شیمی، ریاضی، زمین شناسی و زیست شناسی که مورد نیاز ما در دبیرستان ها هستند، افراد با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مستعد و درجه یک دانشگاه های دیگر مشتاق شغل معلمی هستند.

رییس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه حضور این افراد بلامانع است و از آنها استقبال می کنیم، توضیح داد: این افراد صرفا باید در دوره های مهارتی یک ساله شرکت کنند هر چند که در رشته های تخصصی مورد نیاز مدارس تحصیل کرده و فارغ التحصیل شده اند اما تا فنون تدریس، تکنولوژی آموزشی، روانشناسی، تربیتی مشاوره، کارورزی و ارزشیابی را نگذراند، معلمان خوبی نخواهند شد.

خنیفر بیان داشت: امسال اعلام کردیم 25 هزار نفر ظرفیت پذیرش دانشجو معلم از طریق کنکور سراسری داریم که در این رابطه 31 هزار و 60 نفر سازمان سنجش به دانشگاه فرهنگیان اعلام قبولی داد تا از بین آنها انتخاب کنیم که در نهایت به دلیل توجه به کیفیت 19 هزار نفر را انتخاب کردیم در حالی که 25 هزار ردیف جذب دانشجو معلم داشتیم.

وی توضیح داد: بسیاری از این افراد کیفیت لازم را در مصاحبه نداشتند به گونه ای که سه هزار و 23 نفر آنان در مصاحبه رد شدند، 306 نفر به دلیل دارا بودن سن بالای 22 سال و 188 نفر که از لحاظ قد مشکل داشتند و 474 نفر به دلیل دارا بودن معدل پایین تر از 15 رد شدند و هزار و 760 نفر نیز در بخش گزینش و مصاحبه غیبت داشتند.

رییس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به این مطلب که آیا هر کسی که دارای مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد باشد لیاقت معلم شدن را دارد یا اینکه باید حداقل امتیازات مدنظر این دانشگاه را داشته باشد؟، اضافه کرد: در ماده 28 حدود 22 هزار نفر از طریق آزمون سازمان سنجش به دانشگاه معرفی شد که در نهایت 12 هزار و 300 نفر انتخاب شدند زیرا سایر معرفی شدگان حداقل امتیازات را نداشتند و این بیانگر دقت بالای دانشگاه در حفظ مقوله کیفیت است.

وی با اشاره به این که 5 هزار نفر در بخش تکمیل ظرفیت هم به تازگی به دانشگاه فرهنگیان اعلام شده که پیش بینی می شود حدود 4 هزار نفر از این طریق پذیرش می شوند، گفت: پیش بینی می شود با پذیرش دانشجو-معلمان در بخش تکمیل ظرفیت در مجموع امسال حدود 40 هزار نفر جذب دانشگاه فرهنگیان شوند که اگر این اتفاق در چند سال آینده هم بیافتد آن هنگام است که آموزش و پرورش به لحاظ تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود نفس راحتی خواهد کشید.

خنیفر در ادامه به نمونه هایی از فعالیت های انجام شده در راستای ارتقای کیفیت در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: برای کیفیت بخشی فعالیت ها در مراکز و پردیس های دانشگاه فرهنگیان بسته های فرهنگی به جای برنامه های فرهنگی ارائه می کنیم، برای کیفیت بخشی به فضا، فعالیت هایی نظیر پیش بینی 5 میلیارد تومان برای ترمیم آشپزخانه ها انجام شده و برای کیفیت بخشی آموزشی با اعلام فراخوان به دانشگاه های طراز اول استان ها برای جذب استاد و درخواست 400 ردیف برای جذب هیات علمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وارد عمل می شویم که تاکنون با 100 ردیف آن موافقت شده است.

وی با بیان این نکته که بحث کیفیت را نیز در فضاها، مسائل فرهنگی، دانشجویی، رفاهی، حقوقی، آموزشی و محتوای درسی دنبال می کنیم، گفت: وقتی کمیتی وجود نداشته باشد کیفیت هرگز اتفاق نمی افتد؛ اکنون کلاس های ما بدون معلم است و نمی توان با شعار کیفیت این مشکل را حل کرد و این خلاء باعث کمبود در ماه مهر شد به گونه ای که برخی کلاس های درس در آغاز سال تحصیلی معلم نداشتند؛ اگر در سال های گذشته حداقل 8 هزار دانشجو معلم جذب می شد این اتفاق به وقوع نمی پیوست.

رییس دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: در کشورهای جهان سوم که مطالعات آینده پژوهی ضعیف است باید ابتدا کمیت را ثابت کرد و بعد به سراغ کیفیت رفت و گرنه اگر منتظر شرایط جامع و بی نقص برای عمل باشیم هیچ کاری آغاز نخواهد شد.

خنیفر یادآور شد: تراکم کلاس های کنونی درس به خاطر کمیت فراموش شده سال های قبل است در حالی که در 6 سال قبل می توانستیم هم به کمیت پرداخته و هم کیفیت را بالا ببریم چرا که کمیت و کیفیت دو بال هستند و این پرنده نمی تواند با یک بال پرواز کند و اگر برای کمیت ارزش قائل نبوده و برنامه نداشته باشیم چگونه می توانیم شعار کیفیت بدهیم.

وی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین بر تامین منابع انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش با نگاه به افق آینده تاکید دارد و 54 صفحه سند درباره منابع انسانی است، اضافه کرد: این تامین نیرو و تعداد پذیرش دانشجو معلم باید بر اساس تحولات جمعیتی صورت گیرد و با توجه به اینکه اکنون جمعیت دانش آموزی حدود 14 میلیون نفر است که این تعداد سال 99 به 15 میلیون و 500 هزار نفر و در سال 1404 به 17 میلیون نفر می رسد، باید از هم اکنون به فکر تامین معلم برای این دانش آموزان باشیم.

رییس دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: اکنون 910 هزار معلم داریم که سال 1399 از این تعداد 320 هزار نفر و 1404 نیز 330 هزار نفر بازنشسته می شوند و اگر صرفا فقط با شعار کیفیت به جلو حرکت کنیم چگونه می توانیم جانشین این معلمان را فراهم کنیم؟ در اینجا هم باید کمیت مورد نظر باشد هم کیفیت.

خنیفر تصریح کرد: خرد جمعی اقتضا می کند که هر دو مقوله کمیت و کیفیت باید به هم گره زده شوند و هنگامی که نیروی مورد نیاز برای معلمی از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب شود به طور طبیعی باید بودجه لازم برای آنها نیز از روش های مختلف از جمله صندوق سرمایه ملی یا تلفیق بودجه فراهم شود.

وی ادامه داد: برای کیفیت بخشی در نظر است دوره های کارشناسی تربیت معلم را سه ساله کنیم و از طرف دیگر بازسازی فضاهای آموزشی دانشگاه فرهنگیان، تغذیه مناسب دانشجو-معلمان و تامین استاد و مواد درسی و محتوای درسی را در دستور کار داریم اما زمانی می توانیم این امور را به پیش ببریم که کمیت را لحاظ و برای کیفیت گام به گام برنامه داشته باشیم.

رییس دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: البته برای تامین منابع انسانی مورد نیاز سال های آینده از یک سناریو استفاده نمی کنیم بلکه از ماده 28 نیز بهره برده و از میان فارغ التحصیلان فاضل و علاقه مند به حرفه معلمی با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و سن زیر 30 سال استفاده می کنیم.

رییس دانشگاه فرهنگیان در خصوص نقشه جامع تربیت معلم نیز گفت: توجه به نقشه جامع، فراتر از آنچه که قبلا پیش بینی شده در حال انجام است زیرا درصدد ایجاد مراکز 31 گانه بالای 60 هکتار در مراکز استان ها هستیم به این دلیل که مرکز هر استان به امکانات و تجهیزات مهم از جمله فرودگاه، ایستگاه قطار، استادان مجرب و باتجربه دیگر دانشگاه ها، مراکز فرهنگی، تفریحی، کتابخانه ها مجهزند و ما می توانیم از این امکانات به راحتی بهره ببریم.

خنیفر با تاکید بر اینکه عملیاتی کردن نقشه جامع تربیت معلم با یکسری الفاظ وارداتی اتفاق نمی افتد، گفت: اکنون وظیفه ما تربیت افراد متخصص برای حرفه معلمی است و از آنجا که تا چهار سال آینده تحصیل این افراد در دانشگاه فرهنگیان بار مالی ندارد و صرفا کمک هزینه به آنها پرداخت می شود می توان این کار را ادامه داد و پس از آن نیز دولت باید تسهیلات لازم را برای حقوق و مزایای آنها فراهم کند.

وی یادآورشد: اگر در نظام تعلیم و تربیت، کمیت و کیفیت را کنار هم ببینیم می توانیم امیدوار باشیم که در ردیف 10کشور تراز اول دنیا قرار بگیریم زیرا لیاقت و امکانات لازم را داریم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا ،تاریخ انتشار: 16آبان 97، کدمطلب:83092149 ،www.

irna.

ir
کلید واژه ها: دانشگاه فرهنگیان - دانشگاه - فرهنگیان - آموزش و پرورش - معلم - وزارت آموزش و پرورش - آموزش - دانشجو - نیروی انسانی - تربیت - وزارت - دانشجویان - چهارشنبه - مدیریت - مطالعه - محققان - مدیران - برنامه - مدارس - جمعیت - تراکم - شرایط - سرباز - تامین - سال 93 - دفتر - وزیر - ساعت - خرید - ماده

آخرین اخبار سرویس:
احتمال صد درصدی رانش کوه در روستای میراحمد غریبی ها

سالم سازی هوای اراک رو به بهبود است

آنچه از جابه جایی روستای در معرض خطر دراویزه باوی جلوگیری می کند

برگزاری آزمون المپیادهای علمی از اول تا پنجم بهمن ماه + جدول زمانی

برف و کولاک در 22 استان

خبر بد رانندگان تاکسی های اینترنتی

تردد شبانه در جاده کرج - چالوس تا اطلاع ثانوی ممنوع

وقوع پدیده ماه گرفتگی و ابر ماه در یک روز

اقدام پژوهی چگونه توانستم بوسیله روش تدریس ایفای نقش و نمایش درس فلسفه را برای دانش آموزان جذاب نمایم ؟

معلمان سیاه پوست؛ محرک دانشجویان برای ورود به آموزش عالی

هوای آرام در اغلب مناطق کشور/خلیج فارس مواج است

اختصاص بیست و نهمین برنامه زنگ آموزش به موضوع حال خوب دنیای مطلوب

تصاویر / امضای سبز خداوند در آسمان

تعویض رایگان کنیستر تاکسی ها به مناسبت روز هوای پاک

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در گفت وگو با فارس خبرداد تشکیل کمیته ای مشترک برای حل مشکلات بیمه ای و بازنشستگی خبرنگاران

آموزش آفرود حرفه ای در برف

برفی که از اروپا به مازندران رسید

برگزاری آزمون المپیادهای علمی از اول تا پنجم بهمن ماه + جدول زمانی

درسی که از پلاسکو نگرفتیم

استفاده ازفناوری کاربرد لجن های نفتی درسیمان اردستان آغاز شد

سرعت تولید ذرات آلاینده کاهش 21 درصدی داشته است

بررسی راهکارهای ساماندهی کودکان کار ومتکدی در کرمان

آخرین وضعیت آب و هوای کشور در 72 ساعت آینده

بهره مندی 13 هزار بازنشسته و مستمری بگیر از خدمات تامین اجتماعی در ایلام

مدرسه اوتیسم در تمامی استان های کشور راه اندازی می شود

اقدام پژوهی چگونه توانستم ضعف پایه ای دانش آموزان پایه سوم دبیرستان را در درس جبر و هندسه تحلیلی جبران نمایم؟

کارنامه فقط نمره معدل نیست!

مشکلات اهواز در پس ویترین های زیبای شهر

تخریب سازه های غیرمجاز دریایی در سواحل مازندران

بهره برداری از 3 اقامت گاه بوم گردی ،بزودی

چتر آلودگی اراک و مصوبات مانده بر کاغذ - مژگان حیدری*

فردا مدارس «ازنا» و «الیگودرز» با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

سرعت تولید ذرات آلاینده کاهش 21 درصدی داشته است

هزار و 700 سیستانی و بلوچستانی در آزمون قرآن نام نویسی کردند

مشترکان کنتورهای آب منازل شان را از یخ زدگی محافظت کنند

فردا مدارس «ازنا» و «الیگودرز» با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

استخدام مشاور تحصیلی در یک مجموعه معتبر/ تهران

گرد و غبار و آلایندگی صنایع منشا اصلی آلودگی هوا

ایران زیباست؛ طبیعت برفی منطقه دودانگه استان مازندران

رونمایی از تقویم محیط زیستی سال98 منطقه چهار

آغاز المپیادهای علمی دانش آموزان از اول بهمن

دانشگاه ها در حوزه اوتیسم خوب عمل نکردند

دختر خوش چهره ای که متفاوت ترین مجری هواشناسی می باشد! عکس

آلاینده های جوی در استان تهران افزایش پیدا می کند

حذف گازهای سمی از هوای اراک

هزار و 700 سیستانی و بلوچستانی در آزمون قرآن نام نویسی کردند

مشترکان کنتورهای آب منازل شان را از یخ زدگی محافظت کنند

بازوی رباتیک همه کاره از راه می رسد

فارس از وضعیت آب و هوا گزارش می دهد افزایش آلودگی هوا در کلان شهرها/ یخبندان در 26 استان

طی دو سال گذشته 270 ساختمان مثل پلاسکو را شناسایی کردیم

خبری از مصوبه آلودگی هوا نیست

بازداشت مدیرکل سابق محیط زیست استان یزد

فاصله اعتیاد تا کارتن خوابی از 15 سال به 5 سال رسید

تحصیل دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمدی در مدارس غیردولتی از میانگین کشوری بالاتر است

نخستین سایت موزه زمین گردشگری در شیراز راه اندازی می شود

رفع خطر سقوط دکل صداوسیمای مرکز قزوین

پیگیری «تعطیلات زمستانی» از سوی محیط زیست و آموزش و پرورش

باید برای ارتقا فرهنگ ایمنی در اصفهان تلاش کرد

امضای تفاهم نامه همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری و اداره کل راهداری

شکار کردن از نظر محیط زیست مطلقا ممنوع است

اقدام پژوهی چگونه توانستم ضعف دانش آموزان درساعت انشا را موشکافانه مورد کنکاش قرار داده واین کلاس ها رااز یک نواختی خارج سازم؟

چنارهای میامی، جاذبه ای به قدمت چهار قرن

دیشب تکاب و چالدران سردترین شهرهای آذربایجان غربی بودند

شورای شهر تهران تماشاچی آلودگی هوا

دانشگاه ها در حوزه اوتیسم عملکرد مناسبی ندارند

تصاویری از طبیعت زمستانی خراسان شمالی

سمنانی ها علاقه ای به ازدواج کردن ندارند؟

ژاپن با موفقیت از موشک اپسیلون با هفت ماهواره استفاده کرد

عملی شدن 89 درصد مصوبات 13شورای آموزش و پرورش استان

انتقاد شهردار تهران از زیان ده بودن برخی بخش های شهرداری

جریمه 14 میلیاردی برای قاچاق بیش از 2 هزار گوشی همراه

سرپرست اداره منابع طبیعی ماسال معرفی شد

مقصران مرگ کودک گرگانی شناخته شدند

خطر سقوط دکل صداوسیمای مرکز قزوین رفع شد

بیشتر کودکان کار کرمان، افغانی هستند

50 موسسه غیرانتفاعی تعطیل شدند

درگذشت استاد پیشکسوت شهید بهشتی

چنارهای میامی، جاذبه ای به قدمت چهار قرن

دیشب تکاب و چالدران سردترین شهرهای آذربایجان غربی بودند

مقصران مرگ کودک گرگانی شناخته شدند

مه صبحگاهی در مناطق جلگه ای و یخبندان در ارتفاعات گیلان

نبود نشاط اجتماعی جامعه را مستعد اعتیاد می کند

9500 دانش آموز خراسان جنوبی از شیر رایگان بهره مند می شوند

افزایش دما و آلاینده گی هوا برای البرز پیش بینی شد

سردترین دمای بوشهر درسال 97 با دمای یک درجه رقم خورد

خطر سقوط دکل صدا و سیمای مرکز قزوین مرتفع شد

مشارکت مردم راهکار حفاظت از محیط زیست

آمادگی دستگاه های امدادی یزد برای طرح نوروزی 98

امضا تفاهم نامه همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری و اداره کل راهداری

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم می شود

هفته هوای پاک در محلات شمال تهران برگزار می شود

اقدام پژوهی چگونه توانستم با استفاده از برد هوشمند ، یادگیری و توجه دانش آموزان پایه ششم را در درس ریاضی افزایش دهم؟

کلانشهرها؛ قربانی خودروهای آلاینده داخلی

استخدام مشاور تحصیلی در یک آموزشگاه معتبر در تهران

پذیرش سرباز در آستان قدس رضوی

تعویض رایگان کنیستر تاکسی ها به مناسبت روز هوای پاک

سردترین دمای بوشهر در سال 97 با دمای یک درجه رقم خورد

734 قلاده سگ در بوکان علیه بیماری هاری واکسینه شدند

سفر دانشجویان خراسان جنوبی به اردوهای راهیان نور

تهران پیشگام در عرضه دام بهداشتی است

دانشگاه فرهنگیان با توجه به اصول کمیت و کیفیت گام برمی دارد

دانشگاه فرهنگیان با توجه به اصول کمیت و کیفیت گام برمی دارد