مطالب مرتبط:
تشکیل بیش از هزار پرونده تخلفات اداری در دیوان محاسبات/ بیش از 13 هزار میلیارد تومان به خزانه کشور بازگردانده شد
رییس کمیته انضباطی: می توانستیم استقلال را حداقل 50 میلیون تومان جریمه کنیم و چند میلیارد خسارت بگیریم
سیل 40 میلیارد تومان به کشاورزان جهرمی خسارت زد
سه هزار میلیارد تومان خسارت امسال به پسته کرمان وارد شد
فرماندارفیروزکوه:برآورد اولیه خسارت سیل 7 میلیارد تومان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 17 آبان 1397 ساعت 23:252018-11-08سياسي

آخوندی 320 میلیارد تومان به خزانه خسارت زد و رفت


احمد توکلی در نامه ای از دادستان کل کشور درخواست کرد که 5 اعلام جرم دیده بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی کشور سریع تر رسیدگی شود.

- شعارسال": احمد توکلی در نامه ای از دادستان کل کشور درخواست کرد که 5 اعلام جرم دیده بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی کشور سریع تر رسیدگی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدیده بان شفافیت و عدالت، متن کامل این نامه به شرح زیر است: برادر ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلیمن آقای منتظری دادستان کل محترم سلام علیکم جهت مزید اطلاع جنابعالی عرض می کنم که طی 15 ماه اخیر، دیده بان شفافیت و عدالت علیه اشخاص حقیقی و حقوقی متعددی به دلایل نقض فسادانگیز قوانین اعلام جرم نموده است.

خدا را سپاس می گویم و از قوه قضاییه تشکر می کنم که این اعلام جرم ها را برای رسیدگی، حسب مورد به شعب مختلف ارجاع داده و کار رسیدگی برخی از آن ها آغاز شده است.

در عین حال برخی از شعب ظاهرا به تکالیف خویش به موقع عمل نکرده اند.

عنایت دارید که خدمات سازمان های مردم نهاد، مانند دیده بان شفافیت و عدالت، در جهت تسهیل انجام وظایف قضات محترم در امر مبارزه با فساد است و توجه به اعلام جرم ها به کمال کار آنها کمک می کند.

در ارتباط با این اعلام جرم ها نکات زیر قابل توجه است: در اعلام جرم ها، علاوه بر متهمان از بخش خصوصی، برخی مسئولان یا مقامات نیز متهم به معاونت در جرم افراد خصوصی مذکور، یا به اتهام مباشرت در ارتکاب جرم، متهم گشته اند.

اگر رسیدگی با سرعت محقق گردد، و پیش از برکناری، یا جابجایی، در حالی که در مسند قدرت تکیه زده اند، به نتیجه برسد، اقتدار قوه قضاییه را در پی دارد و قدرت و رضایت خاطر عموم مردم را نتیجه می دهد و اسباب تنبه بیشتر مقامات و مسئولان دیگر می شود.

در این پرونده ها تقصیر مسئولانی که زمینه سوء استفاده و چپاول را به وجود می آورند سنگین تر است از کسانی که سوء استفاده را راساً مرتکب گشته اند.

مقام معظم رهبری درباره یکی از این موارد می فرمایند: ارز را یا سکّه را وقتی که به صورت غلط تقسیم می کنند، این دو طرف دارد: یکی آن که می آید این را می گیرد و مثلاً فرض کنید قاچاقچی است یا به قاچاقچی می فروشد؛ یکی آن که این را می دهد.

ما همه اش داریم دنبال آن کسی که می گیرد، می گردیم -مفسد اقتصادی، قاچاقچی- درحالی که تقصیر عمده متوجّه آن کسی است که داد؛ او را باید دنبال کرد.

دولتی ها اگر خودشان به فساد آلوده باشند مسئولیت ­شان از یک فرد بخش خصوصی سنگین تر است؛ چرا که امین فرض شده بودند و خیانت کرده اند؛ بنابراین در پرونده های مورد نظر باید بدون مماشات سریع و محکم با آنها برخورد کرد.

رسیدگی هر چه سریعتر به برخی از این پرونده ها اقدام جدیدی براساس قوانین تصویب شده در سال های اخیر است که امر به معروف و نهی از منکر، حقوق شهروندی و شفافیت را تقویت می کند.

مانند رواج ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1394 و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات.

بهتر است ثواب این سنت حسنه نصیب شما گردد تا آیندگان.

آنچه در پی به نظر شما می رسد گزارش مختصری از وضعیت پرونده های ارجاعی است که برای رسیدگی سریعتر محتاج تذکر و پشتیبانی جنابعالی است: پرونده مسئولان سازمان غذا و دارو این پرونده که پیرو اعلام جرم علیه مسئولان سازمان غذا و دارو در تاریخ 25/04/ 1396، پرونده به شعبه 15 بازپرسی دادسرای کارکنان دولت، ارجاع شده و هم اکنون در مرحله تکمیل تحقیقات است.

تأخیر در این پرونده بسیار مهم که با جان و مال مردم سروکار دارد، موجب شده است، متهم اصلی که با تلاش دیده بان شفافیت و عدالت از ریاست سازمان غذا و دارو عزل شده بود، مجددا با عنوان مسئول کمیته تخصیص ارز به سازمان برگردد.

این درحالی است که وی در گذشته با خیانت در امانت، در تخصیص سالانه 2000 میلیارد تومان یارانه دارو شرکت هایی را ترجیح می داد که خود یا بستگانش در آن ها ذینفع بوده اند.

حالا دولت مبلغ 500 میلیون دلار ارز به این وزارتخانه تخصیص داده و این فرد با آن عملکرد، متصدی تقسیم آن شده است.

در این باره مطالب دیگری هم هست که ذکر آنها در این نامه که به رسانه ها داده خواهد شد با ملاحظات امنیتی در تعارض قرار می گیرد.

پرونده مدیران ثامن الحجج و مقامات و مسئولان پیشین بانک مرکزی پرونده در شعبه 3 بازپرسی دادسرای تهران منجر به صدور کیفرخواست و صدور رأی شده است.

در این باره دو سه نکته درخور توجه است.

نخست آن که تنها آقای میرعلی، مدیرعامل مؤسسه و برخی مدیران دیگر آن محاکمه شده اند، و مقامات و مسئولان بانک مرکزی به عنوان شاکی در دادگاه حاضر بودند.

در حالی که آنان در جرائم ارتکابی مدیران ثامن الحجج معاونت داشته و رأسا نیز مرتکب جرائمی شده بودند.

بحمدالله برخی از دولتی های این پرونده دادسرای کارکنان دولت تحت تعقیب قرار گرفته اند.

از جمله آقای سیف، رییس کل سابق، معاون و مدیرکل نظارت وی ولی برخی دیگر مانند آقای محمود بهمنی رییس کل اسبق ظاهرا هنوز احضار نشده است.

در حالی که نقش وی از همان سنخ نقش آقای سیف است ولی با عمق و گستره بیشتر.

دوم، در رسیدگی به جرائم مدیران ثامن الحجج، اگر به تحقیقات دیده ­بان رجوع می شد، به احتمال قریب به یقین، پرونده به دادگاه انقلاب ارجاع می گردید و اگر هم در همین دادگاه باقی میماند، عناوین مجرمانه ای در اعلام جرم ما مطرح بود که نتیجه را به احتمال بسیار قوی تغییر می داد.

سوم، چون شکایت علیه مسئولان بانک مرکزی در پرونده کاسپین نیز با اتهامات مشابه تکرار می شود، درست به نظر می رسد بخش مربوط از آن شکایت نیز دادسرای کارکنان دولت رسیدگی شود.

پرونده مقامات و مسئولان اسبق و سابق بانک مرکزی و مدیران و سهامداران کاسپین و فرشتگان این پرونده همچون پرونده ثامن الحجج، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به واسطه این که رسیدگی به اتهام متهمان اصلی که مباشرت در ارتکاب جرم داشته اند، در دادسرای پولی و بانکی انجام می گیرد، نسبت به رسیدگی به اتهام معاونان جرائم ارتکابی بلاتکلیف است.

هر آنچه در مورد ثامن الحجج درسطور بالا گفته شد این جا قابل تکرار است؛ از ارجاع پرونده به دادگاه انقلاب تا ارجاع بخش مربوط به مقامات و مسئولان بانک مرکزی به دادسرای کارکنان دولت.

پرونده آلومینیم المهدی و هرمزال در واگذاری دو مجتمع مهم المهدی و هرمزال، خسارات هنگفتی متوجه منافع مردم و کشور گردید.

کوشش سخت تعدادی از نمایندگان وقت مجلس با اشتباه رجوع به هیئت داوری، نتوانست از این حراج ظالمانه بازدارد.

پس از این هبه مایملک دولت تخلفات بینی را متصرف جدید و سازمان خصوصی سازی در جهت منافع وی مرتکب گشته اند که بر اساس مقررات متقن معامله باید فسخ گردد.

شیوه کار، که مشابه زیاد دارد، این است که قیمت گذاری غیرواقعی صورت می گیرد.

با لطائف الحیل فرد خاصی برای خرید داوطلب می شود و مجموعه را به اصطلاح می خرد.

10درصد ثمن را نقدی می دهد و بقیه را به اقساط.

در حالی که موجودی انبار مواد اولیه و محصول چند برابر حصه نقدی می ارزد.

بعد هم به تعهدات عمل نمی کند.

طرف خریدار در معامله المهدی و هرمزال با همین شیوه تاکنون کارخانه های بسیار بزرگ و یا مهمی را تصاحب کرده است.

وی که در بازار آلومینیوم به انحصارگر تبدیل شده است در شورای رقابت نیز پرونده در حال رسیدگی دارد.

متاسفانه پرونده که پس از اعلام جرم مورخ 04/11/1396 دیده­ بان شفافیت و عدالت در شعبه اول دادسرای جرایم اقتصادی تشکیل شده است، به دلیل جابجایی بازپرس، معطل رسیدگی است.

متصرف فعلی، چنان که مکررا معترضان هشدار داده اند، مقدمات تعطیلی حساب شده مجتمع را فراهم می کند؛ به طوری که از 165 دیگ ذوب خط 1 المهدی الان 80 دیگ و از 180 دیگ خط 2 تنها 43 دیگ فعال است.

این کاهش شدید ظرف چند هفته اخیر اتفاق افتاده است.

موجودی ماده اولیه نیز 3500 تن است که تنها برای 3 ماه کفایت می کند.

ادامه این روند به تعطیلی مجتمع و ادعای عدم توان پرداخت دستمزد و تنش های کارگری کشیده خواهد شد.

یا باج تازه ای از دولت می گیرد یا تعطیلی مجتمع مقدمه فروش زمین آنجاست.

پرونده آقای عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی این پرونده که در پی اعلام جرم مورخ 16/02/97 دیده ­بان تشکیل شده است، در شعبه اول بازپرسی دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی است.

بر اساس اسناد و مدارک تقدیمی عدم انجام وظیفه آقای آخوندی در برپایی سامانه شناسایی خانه های خالی برای شفاف سازی در پایه مالیاتی، موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، مصوب 1394، تنها در سال اول اجرای قانون خسارت و زیانی در حدود 320 میلیارد تومان به خزانه وارد کرده است.

ماده 274 قانون مذکور نیز این ترک فعل را جرم شناخته است و طبق همان ماده 169 مکرر، وزیر ضامن جبران خسارت نیز هست.

یک شیوه ناحق و ضد توسعه ای رایج در کشور، بی اعتنایی مجریان به برخی تکالیف قانونی و اجرای گزینشی قوانین است.

این سلوک حکومتی مستبدانه و ضد دموکراتیک، آثار تخریبی بسیار پرهزینه ای برای سرمایه اجتماعی و در نتیجه، برای رشد تولید و اشتغال دارد.

بنا بر فرض، قانون برای تأمین منافع مردم تصویب می شود و باید اجرا گردد.

رسیدگی هرچه سریع تر به این پرونده موجب تنبیه سایر مقامات و رضایت عامه می گردد.

اقتضای عدالت این است که وقتی یک کارپرداز معمولی اداره راه مثلا شهر برداسکن در خرید لوازم التحریر، صرفه و صلاح اداره را رعایت نکند، تحت پیگرد قرار می گیرد و ضامن خسارت است، به طریق اولی وزیر با ایجاد خسارتی چند هزار برابر آن، باید تعقیب و مجازات شود.

خوشحالم به اطلاع جنابعالی برسانم که سازمان محترم بازرسی کل کشور نیز در این باره گزارش مشابه ای ارائه کرده است.

اذعان می فرمایید که اگر تأخیر در رسیدگی نبود و در دوره صدارت آقای آخوندی رسیدگی و مجازات محقق می شد، منافع به مراتب بیشتری برای اقتدار قوه قضاییه و سلامت جامعه داشت.

به نظر می رسد اهمیت و تناسب این پرونده ها از پرونده هایی که دادگاه های ویژه رسیدگی می کنند، کمتر نیست؛ بنابراین یک راه جبران تأخیرها ارجاع این پرونده ها به آنجا است.

امیدواریم با پشتیبانی جنابعالی، دادستانی محترم تهران پیشنهاد اخیرالذکر را بپذیرد و تحرک تازه ای از خود نشان دهد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا ،تاریخ انتشار: 16آبان 97، کدمطلب:323760 ،www.

ana.

ir
کلید واژه ها: مسئولان - دادستان کل - دادستان کل کشور - سوء استفاده - دادستان - قاچاقچی - احمد توکلی - قوه قضاییه - کشور - مقام معظم رهبری - نامه - فساد - مردم - سلام - میلیارد - مبارزه - ارجمند - قوانین - منتظری - حقیقی - گزارش - اطلاع - آلوده - خیانت - رهبری - خسارت - صورت

آخرین اخبار سرویس:
سخنگوی ارتش پاکستان: ادامه فعالیت دادگاه های نظامی نیاز جامعه پاکستان است

فارس گزارش می دهد نامه نگاری نظام پزشکی برای شفاف نشدن مالیات پزشکان در مجلس

مجموعه خبر شبانگاهی 20و 45 دقیقه:جمعه 97/10/29

شایسته گزینی، شفافیت و نظارت بر عملکرد نمایندگان به ارتقا جایگاه مجلس می انجامد

شعارهای تند و فشارهای ترامپ با هدف معامله صورت می گیرد و نه جنگ

حد و حدود تعداد رابطه زناشویی موفق

واگذاری برررسی پالرمو به دو کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت

اجبار شهرداری به استفاده از سمن ها

اکرمی: اگر مذاکره نمی کردیم با شرایط بدتری مواجه بودیم

ساماندهی سگ های ولگرد را قبول داریم

جنجال شرکت های کلاه بردار و نحوه شناسایی آن ها

ادامه بررسی 5 ساله سوم شهر تهران تا دو روزآینده

تبعیض مثبت جنسیتی برای ارتقا نقش زنان در مدیریت شهری پایتخت

«حجتی» به فراکسیون ولایی می رود

لیندسی گراهام:تصمیم خروج اشتباهی به سبک اوباماست

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به خلع لباس روحانی فعال در فضای مجازی

آنچه این روزها در نمازهای جمعه اتفاق می افتد

آغاز پیش فروش بلیت های جشنواره فیلم از فردا /قیمت بلیت های افزایش پیدا نکرده است

انتفاضه «بازگشت» موجب توجه بیشتر جامعه جهانی به اوضاع ملت فلسطین می شود

بار سنگین بدهی دولتی بر دوش مردم ایتالیا

سرزنش کردن خود یکی از مهمترین دلایل مبتلا شدن به افسردگی است!

انتقال 1100 میلیارد تومان از معوقات فرهنگیان به سال 98

استخدام مسئول دفتر خانم در یک کلینیک مشاوره روانکاوی در تهران

دادستانی ارمنستان حکم بازداشت رییس جمهوری سابق این کشور را تا 2 ماه دیگر تمدید کرد

احمد ولی مسعود به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز ثبت نام کرد

تماشا کنید: گیم پلی، داستان و فیتالیتی های خونین Mortal Kombat 11

نامه بسیج دانشگاه صنعتی خواجه نصیر به آیت الله لاریجانی: پیوستن به لوایح fatf مخاطرات جدی امنیتی برای کشور دربر دارد

نظر کدخدایی درباره طرح استانی شدن انتخابات

لرستان ، بخش خبری 20:00 جمعه 28 دی

استخدام 13 ردیف شغلی در یک سالن زیبایی معتبر در تهران

تجلیل از منتخبین طراحی معماری پلاسکو نو

چمران: موسوی خویینی ها از اول انقلاب به امام موسی دید مثبت نداشت/ همه می دانند که برادرم و امام موسی صدر علیه شاه مبارزه می کردند

ادعای نماینده عضو جبهه پایداری درباره وجود حیاط خلوت رانتی در برخی استانداری ها

سیزده به درهای «نابغه موشکی ایران» چگونه می گذشت؟

چهل سالگی انقلاب با نسیم خوش قرآن در کشور طنین انداز می شود

دوره آموزشی طرح ملی هر مسجد یک خبرنگار در سنندج برگزار شد

پویش منع خشونت علیه زنان در همدان راه اندازی شد

10 مجلس تعزیه در سوگواره کرمان اجرا می شود

فرهاد؛ نجواگر «وحدت» و پیام آور غرور یک ملت

شوراها ظرفیت مناسبی برای بهبود اداره امور جامعه هستند

200 سازمان مردم نهاد در اردبیل فعال شدند

حرکت در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی انتظار رهبری است

آیت الله مکارم شیرازی: فضای مجازی مشکلات و مفاسد بالایی به بار آورده| برای همه و افراد بی مایه تریبون درست کرده| قبلا تریبون ها در اختیار امامان جمعه و خطبای مساجد بود| باید مشخص شود که پهنای باند به چه کسانی داده شود| فردی که اخیرا خلع لباس شده بیش از یک میلیون مخاطب داشته

مسابقات قرآنی ایثارگران استان خراسان رضوی برگزار شد

حذف چاپگرها از سیستم اداری نهاد ریاست جمهوری

جزییات دیدار یک صنف سینمایی با نمایندگان مجلس

​شهدا عزت و عظمت را برای انقلاب اسلامی به ارمغان آوردند

پدر شهیدان «کمری» به فرزندان شهیدش پیوست

نظر حاج آقا دانشمند درباره فاطمیه

یاد شهدای غریب اسارت در مشهد مقدس گرامی داشته شد

به ادبیات ابر و باد برجامی خاتمه دهید

زمان تکمیل پلاسکو جدید اعلام شد

رییس جمهور دو قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

بررسی مجدد لایحه پالرمو در جلسه مجمع تشخیص؛ اعضا به نتیجه نرسیدند

قیمت واقعی ارز در کشور 8 هزار تومان است

واگذاری مسئولیت برررسی پالرمو به دو کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت نظام

آمریکا مجری طرح از بین بردن فلسطین است

هشدار به متقاضیان مسکن مهر؛ مراقب دلالان باشید

شب شهادت حضرت زهرا (س) هیات کجا برویم؟

«مقاومت» توان غافلگیر کردن دشمن را دارد

عشایر خوزستان به مناطق امن منتقل شدند

معاندین سال 97 را برای آشوب انتخاب کردند

تحلیل فرمانده تیپ 83 امام جعفرصادق علیه السلام از دین منهای سیاست

راز سرقت میلیاردی مرد میوه فروش فاش شد

مراسم تکریم و معارفه معاون هماهنگ کننده تیپ امام صادق(ع)برگزار شد

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله آملی لاریجانی برگزار شد

بازتاب تجارب جبهه شمال غرب و کردستان در «نگین ایران»

شایسته گزینی، شفافیت و نظارت بر عملکرد نمایندگان به ارتقای جایگاه مجلس می انجامد

مدیر حوزه علمیه خواهران یزد درگذشت محمدرضا اعتمادیان را تسلیت گفت

راه اندازی مراکز مشاوره در تمام کلانتری ها

فروپاشی اقتصاد مختص ایران نیست

فحاشی آشکار به هاشمی یا مستندسازی!

واگذاری برررسی پالرمو به دو کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت

رییس جمهور 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

فردا سینماها تعطیل است

چمران هم به موسوی خویینی ها پاسخ داد

تقدیر کانون بازنشستگان ارتش از تلاش مجلس در حمایت از قانون خدمات کشوری

بررسی الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص

قانون جدید بیمه شخص ثالث، به زیان مردم و به کام بیمه هاست/ مجلس ورود می کند

سالروز شهادت سرور زنان عالم حضرت فاطمه زهرا (س) به روایتی

«نسبت قاعده فقهی اهم و مهم با نظریه ماکیاولیسم» بررسی می شود

پالرمو با استقلال کشور منافات دارد/ با تنش آفرینی به نام حوزه مخالفم

مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) در دفتر ایت الله مکارم شیرازی برگزاری می شود

کارکرد مساجد به نیایش تشریفاتی تنزل یافته است/ غفلت حوزه در تربیت امام جماعت

ثبت نام 2000 زنجانی در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

شانزدهمین همایش مهندسی شیمی

ظرفیت پذیرش ازدواج دانشجویی تا 20 هزار زوج افزایش یافت

نشست خبری تشریح برنامه های دهه فجر رادیو قرآن

اعلام برنامه کرسی تلاوت نفحات القرآن ویژه ایام فاطمیه

شعر فاطمی در رادیو فرهنگ بررسی می شود

مواجه با بحران های زیست محیطی از عهده دولت ها خارج شده است

انتقاد نژاد بهرام از ابتر ماندن تنها ماده زنانه برنامه توسعه شهرداری تهران

امیر غفار منش در 2009 و 2019/عکس

چالش جالب ده سال قبل مهراب قاسم خانی /عکس

جذابترین سلبریتی های پاکستانی

برگزاری جشن باشکوه سالگرد انقلاب دشمن را مایوس تر می کند

مشاور ذیصلاح برای تالاب ها انتخاب شود

رییس جمهور 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

متقاضیان ترک اعتیاد از حمایت مالی بهزیستی برخوردار می شوند

فارس گزارش می دهد نامه نگاری نظام پزشکی برای شفاف و عادلانه شدن مالیات پزشکان در مجلس

آخوندی 320 میلیارد تومان به خزانه خسارت زد و رفت

آخوندی 320 میلیارد تومان به خزانه خسارت زد و رفت