مطالب مرتبط:
تشکیل بیش از هزار پرونده تخلفات اداری در دیوان محاسبات/ بیش از 13 هزار میلیارد تومان به خزانه کشور بازگردانده شد
رییس کمیته انضباطی: می توانستیم استقلال را حداقل 50 میلیون تومان جریمه کنیم و چند میلیارد خسارت بگیریم
سیل 40 میلیارد تومان به کشاورزان جهرمی خسارت زد
سه هزار میلیارد تومان خسارت امسال به پسته کرمان وارد شد
فرماندارفیروزکوه:برآورد اولیه خسارت سیل 7 میلیارد تومان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 17 آبان 1397 ساعت 23:252018-11-08سياسي

آخوندی 320 میلیارد تومان به خزانه خسارت زد و رفت


احمد توکلی در نامه ای از دادستان کل کشور درخواست کرد که 5 اعلام جرم دیده بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی کشور سریع تر رسیدگی شود.

- شعارسال": احمد توکلی در نامه ای از دادستان کل کشور درخواست کرد که 5 اعلام جرم دیده بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی کشور سریع تر رسیدگی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدیده بان شفافیت و عدالت، متن کامل این نامه به شرح زیر است: برادر ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلیمن آقای منتظری دادستان کل محترم سلام علیکم جهت مزید اطلاع جنابعالی عرض می کنم که طی 15 ماه اخیر، دیده بان شفافیت و عدالت علیه اشخاص حقیقی و حقوقی متعددی به دلایل نقض فسادانگیز قوانین اعلام جرم نموده است.

خدا را سپاس می گویم و از قوه قضاییه تشکر می کنم که این اعلام جرم ها را برای رسیدگی، حسب مورد به شعب مختلف ارجاع داده و کار رسیدگی برخی از آن ها آغاز شده است.

در عین حال برخی از شعب ظاهرا به تکالیف خویش به موقع عمل نکرده اند.

عنایت دارید که خدمات سازمان های مردم نهاد، مانند دیده بان شفافیت و عدالت، در جهت تسهیل انجام وظایف قضات محترم در امر مبارزه با فساد است و توجه به اعلام جرم ها به کمال کار آنها کمک می کند.

در ارتباط با این اعلام جرم ها نکات زیر قابل توجه است: در اعلام جرم ها، علاوه بر متهمان از بخش خصوصی، برخی مسئولان یا مقامات نیز متهم به معاونت در جرم افراد خصوصی مذکور، یا به اتهام مباشرت در ارتکاب جرم، متهم گشته اند.

اگر رسیدگی با سرعت محقق گردد، و پیش از برکناری، یا جابجایی، در حالی که در مسند قدرت تکیه زده اند، به نتیجه برسد، اقتدار قوه قضاییه را در پی دارد و قدرت و رضایت خاطر عموم مردم را نتیجه می دهد و اسباب تنبه بیشتر مقامات و مسئولان دیگر می شود.

در این پرونده ها تقصیر مسئولانی که زمینه سوء استفاده و چپاول را به وجود می آورند سنگین تر است از کسانی که سوء استفاده را راساً مرتکب گشته اند.

مقام معظم رهبری درباره یکی از این موارد می فرمایند: ارز را یا سکّه را وقتی که به صورت غلط تقسیم می کنند، این دو طرف دارد: یکی آن که می آید این را می گیرد و مثلاً فرض کنید قاچاقچی است یا به قاچاقچی می فروشد؛ یکی آن که این را می دهد.

ما همه اش داریم دنبال آن کسی که می گیرد، می گردیم -مفسد اقتصادی، قاچاقچی- درحالی که تقصیر عمده متوجّه آن کسی است که داد؛ او را باید دنبال کرد.

دولتی ها اگر خودشان به فساد آلوده باشند مسئولیت ­شان از یک فرد بخش خصوصی سنگین تر است؛ چرا که امین فرض شده بودند و خیانت کرده اند؛ بنابراین در پرونده های مورد نظر باید بدون مماشات سریع و محکم با آنها برخورد کرد.

رسیدگی هر چه سریعتر به برخی از این پرونده ها اقدام جدیدی براساس قوانین تصویب شده در سال های اخیر است که امر به معروف و نهی از منکر، حقوق شهروندی و شفافیت را تقویت می کند.

مانند رواج ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1394 و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات.

بهتر است ثواب این سنت حسنه نصیب شما گردد تا آیندگان.

آنچه در پی به نظر شما می رسد گزارش مختصری از وضعیت پرونده های ارجاعی است که برای رسیدگی سریعتر محتاج تذکر و پشتیبانی جنابعالی است: پرونده مسئولان سازمان غذا و دارو این پرونده که پیرو اعلام جرم علیه مسئولان سازمان غذا و دارو در تاریخ 25/04/ 1396، پرونده به شعبه 15 بازپرسی دادسرای کارکنان دولت، ارجاع شده و هم اکنون در مرحله تکمیل تحقیقات است.

تأخیر در این پرونده بسیار مهم که با جان و مال مردم سروکار دارد، موجب شده است، متهم اصلی که با تلاش دیده بان شفافیت و عدالت از ریاست سازمان غذا و دارو عزل شده بود، مجددا با عنوان مسئول کمیته تخصیص ارز به سازمان برگردد.

این درحالی است که وی در گذشته با خیانت در امانت، در تخصیص سالانه 2000 میلیارد تومان یارانه دارو شرکت هایی را ترجیح می داد که خود یا بستگانش در آن ها ذینفع بوده اند.

حالا دولت مبلغ 500 میلیون دلار ارز به این وزارتخانه تخصیص داده و این فرد با آن عملکرد، متصدی تقسیم آن شده است.

در این باره مطالب دیگری هم هست که ذکر آنها در این نامه که به رسانه ها داده خواهد شد با ملاحظات امنیتی در تعارض قرار می گیرد.

پرونده مدیران ثامن الحجج و مقامات و مسئولان پیشین بانک مرکزی پرونده در شعبه 3 بازپرسی دادسرای تهران منجر به صدور کیفرخواست و صدور رأی شده است.

در این باره دو سه نکته درخور توجه است.

نخست آن که تنها آقای میرعلی، مدیرعامل مؤسسه و برخی مدیران دیگر آن محاکمه شده اند، و مقامات و مسئولان بانک مرکزی به عنوان شاکی در دادگاه حاضر بودند.

در حالی که آنان در جرائم ارتکابی مدیران ثامن الحجج معاونت داشته و رأسا نیز مرتکب جرائمی شده بودند.

بحمدالله برخی از دولتی های این پرونده دادسرای کارکنان دولت تحت تعقیب قرار گرفته اند.

از جمله آقای سیف، رییس کل سابق، معاون و مدیرکل نظارت وی ولی برخی دیگر مانند آقای محمود بهمنی رییس کل اسبق ظاهرا هنوز احضار نشده است.

در حالی که نقش وی از همان سنخ نقش آقای سیف است ولی با عمق و گستره بیشتر.

دوم، در رسیدگی به جرائم مدیران ثامن الحجج، اگر به تحقیقات دیده ­بان رجوع می شد، به احتمال قریب به یقین، پرونده به دادگاه انقلاب ارجاع می گردید و اگر هم در همین دادگاه باقی میماند، عناوین مجرمانه ای در اعلام جرم ما مطرح بود که نتیجه را به احتمال بسیار قوی تغییر می داد.

سوم، چون شکایت علیه مسئولان بانک مرکزی در پرونده کاسپین نیز با اتهامات مشابه تکرار می شود، درست به نظر می رسد بخش مربوط از آن شکایت نیز دادسرای کارکنان دولت رسیدگی شود.

پرونده مقامات و مسئولان اسبق و سابق بانک مرکزی و مدیران و سهامداران کاسپین و فرشتگان این پرونده همچون پرونده ثامن الحجج، از اهمیت بالایی برخوردار است.

به واسطه این که رسیدگی به اتهام متهمان اصلی که مباشرت در ارتکاب جرم داشته اند، در دادسرای پولی و بانکی انجام می گیرد، نسبت به رسیدگی به اتهام معاونان جرائم ارتکابی بلاتکلیف است.

هر آنچه در مورد ثامن الحجج درسطور بالا گفته شد این جا قابل تکرار است؛ از ارجاع پرونده به دادگاه انقلاب تا ارجاع بخش مربوط به مقامات و مسئولان بانک مرکزی به دادسرای کارکنان دولت.

پرونده آلومینیم المهدی و هرمزال در واگذاری دو مجتمع مهم المهدی و هرمزال، خسارات هنگفتی متوجه منافع مردم و کشور گردید.

کوشش سخت تعدادی از نمایندگان وقت مجلس با اشتباه رجوع به هیئت داوری، نتوانست از این حراج ظالمانه بازدارد.

پس از این هبه مایملک دولت تخلفات بینی را متصرف جدید و سازمان خصوصی سازی در جهت منافع وی مرتکب گشته اند که بر اساس مقررات متقن معامله باید فسخ گردد.

شیوه کار، که مشابه زیاد دارد، این است که قیمت گذاری غیرواقعی صورت می گیرد.

با لطائف الحیل فرد خاصی برای خرید داوطلب می شود و مجموعه را به اصطلاح می خرد.

10درصد ثمن را نقدی می دهد و بقیه را به اقساط.

در حالی که موجودی انبار مواد اولیه و محصول چند برابر حصه نقدی می ارزد.

بعد هم به تعهدات عمل نمی کند.

طرف خریدار در معامله المهدی و هرمزال با همین شیوه تاکنون کارخانه های بسیار بزرگ و یا مهمی را تصاحب کرده است.

وی که در بازار آلومینیوم به انحصارگر تبدیل شده است در شورای رقابت نیز پرونده در حال رسیدگی دارد.

متاسفانه پرونده که پس از اعلام جرم مورخ 04/11/1396 دیده­ بان شفافیت و عدالت در شعبه اول دادسرای جرایم اقتصادی تشکیل شده است، به دلیل جابجایی بازپرس، معطل رسیدگی است.

متصرف فعلی، چنان که مکررا معترضان هشدار داده اند، مقدمات تعطیلی حساب شده مجتمع را فراهم می کند؛ به طوری که از 165 دیگ ذوب خط 1 المهدی الان 80 دیگ و از 180 دیگ خط 2 تنها 43 دیگ فعال است.

این کاهش شدید ظرف چند هفته اخیر اتفاق افتاده است.

موجودی ماده اولیه نیز 3500 تن است که تنها برای 3 ماه کفایت می کند.

ادامه این روند به تعطیلی مجتمع و ادعای عدم توان پرداخت دستمزد و تنش های کارگری کشیده خواهد شد.

یا باج تازه ای از دولت می گیرد یا تعطیلی مجتمع مقدمه فروش زمین آنجاست.

پرونده آقای عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی این پرونده که در پی اعلام جرم مورخ 16/02/97 دیده ­بان تشکیل شده است، در شعبه اول بازپرسی دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی است.

بر اساس اسناد و مدارک تقدیمی عدم انجام وظیفه آقای آخوندی در برپایی سامانه شناسایی خانه های خالی برای شفاف سازی در پایه مالیاتی، موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، مصوب 1394، تنها در سال اول اجرای قانون خسارت و زیانی در حدود 320 میلیارد تومان به خزانه وارد کرده است.

ماده 274 قانون مذکور نیز این ترک فعل را جرم شناخته است و طبق همان ماده 169 مکرر، وزیر ضامن جبران خسارت نیز هست.

یک شیوه ناحق و ضد توسعه ای رایج در کشور، بی اعتنایی مجریان به برخی تکالیف قانونی و اجرای گزینشی قوانین است.

این سلوک حکومتی مستبدانه و ضد دموکراتیک، آثار تخریبی بسیار پرهزینه ای برای سرمایه اجتماعی و در نتیجه، برای رشد تولید و اشتغال دارد.

بنا بر فرض، قانون برای تأمین منافع مردم تصویب می شود و باید اجرا گردد.

رسیدگی هرچه سریع تر به این پرونده موجب تنبیه سایر مقامات و رضایت عامه می گردد.

اقتضای عدالت این است که وقتی یک کارپرداز معمولی اداره راه مثلا شهر برداسکن در خرید لوازم التحریر، صرفه و صلاح اداره را رعایت نکند، تحت پیگرد قرار می گیرد و ضامن خسارت است، به طریق اولی وزیر با ایجاد خسارتی چند هزار برابر آن، باید تعقیب و مجازات شود.

خوشحالم به اطلاع جنابعالی برسانم که سازمان محترم بازرسی کل کشور نیز در این باره گزارش مشابه ای ارائه کرده است.

اذعان می فرمایید که اگر تأخیر در رسیدگی نبود و در دوره صدارت آقای آخوندی رسیدگی و مجازات محقق می شد، منافع به مراتب بیشتری برای اقتدار قوه قضاییه و سلامت جامعه داشت.

به نظر می رسد اهمیت و تناسب این پرونده ها از پرونده هایی که دادگاه های ویژه رسیدگی می کنند، کمتر نیست؛ بنابراین یک راه جبران تأخیرها ارجاع این پرونده ها به آنجا است.

امیدواریم با پشتیبانی جنابعالی، دادستانی محترم تهران پیشنهاد اخیرالذکر را بپذیرد و تحرک تازه ای از خود نشان دهد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا ،تاریخ انتشار: 16آبان 97، کدمطلب:323760 ،www.

ana.

ir
کلید واژه ها: مسئولان - دادستان کل - دادستان کل کشور - سوء استفاده - دادستان - قاچاقچی - احمد توکلی - قوه قضاییه - کشور - مقام معظم رهبری - نامه - فساد - مردم - سلام - میلیارد - مبارزه - ارجمند - قوانین - منتظری - حقیقی - گزارش - اطلاع - آلوده - خیانت - رهبری - خسارت - صورت

آخرین اخبار سرویس:
آشنایی با شرایط و موانع قانونی اجرای حکم اعدام

جمع بندی روز: پنج شنبه، 24 آبان 1397

رییس مجلس درگذشت مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

ایران بر مبنای موافقتنامه دفاعی به همکاری خود با سوریه ادامه می دهد

اوج فشار و تنگنا در زمان امامت امام حسن عسکری (ع)/نگاهی به زندگی امام یازدهم شیعیان

دیبالا پیراهنش را به نوجوان ایرانی داد+عکس

استخدام کارشناس برق ساختمان،کارشناس شبکه در یک شرکت معتبر

استخدام نماینده توزیع با شرایط عالی در شهر چالوس یا نوشهر

استخدام نیروی خدمات در شرکت ایده برتر پارسیان خاورمیانه

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت ایده برتر پارسیان خاورمیانه- تهران

استخدام نگهبان/حراست آقا در هلدینگ معتبر در شهر مامونیه،ساوه

آشنا نبودن با مدیریت پروژه، علت تاخیر در اجرا

شکنجه، قتل و ناپدیدسازی خاشقجی از منظر حقوق بین الملل

برنامه ای که امام خمینی(ره) حتی در ماه رمضان گرم نجف هم ترک نکرد

واکنش دبیر کل جمعیت ایثارگران به اظهارات ظریف درباره پولشویی

دانلود اصل دفترچه سوالات استخدامی دستگاه های اجرایی (همراه با سوالات 97)

عزت و عظمت امام حسن عسکری علیه السلام

آیت الله مکارم شیرازی: آسیب های فضای مجازی در کشور غوغا می کند

بررسی اوضاع سیاسی دوران امام حسن عسکری(ع)

وزرای دولت روحانی چند سال سن دارند؟

استخدام طراح آشنا به ادیت و تدوین ویدئو با حقوق ثابت و بیمه

استخدام طراح وب با مزایا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

اللهم صلی علی محمد و آل محمد

درخواست سفیر ایران از رییس کل پلیس ملی سنگال

وجود فساد اعتقاد مردم به نظام اسلامی و دین را متزلزل می کند

اعتراض فراکسیون حقوق بشر مجلس به تردد آزادانه تروریست ها در دانمارک

فراخوان استعدادیابی برای شرکت در مسابقات بین المللی GeCCo

اقدامات امام حسن عسکری(ع) در جامعه برای غیبت امام عصر(عج)

با خواندن این سوره های با فضیلت از اموات خود یاد کنید

رییس شورای هماهنگی تبلیغات خراسان رضوی ریسک پذیری ندارد/ مسئولان با سابقه مدیریتی بالا از مسئولیت خود دل بکنند

حضور بانوان در استادیوم ها مشکل امروز مردم نیست

حسن بیگی: 31 میلیارد دلار درآمد خصولتی ها به کشور برنگشته است

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

مدل درب ورودی ساختمان؛ انواع در ورودی و نکات مهم در انتخاب آن

چرا در زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان اختلاف وجود دارد؟

رییس جمهور درگذشت مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

دستاوردهای انقلاب برای جوانان تشریح شود

سفیر ایران در واتیکان عضو هیات مدیره هیچ یک از شرکت های شستا نیست

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیام تسلیت وزیر کار و استاندار گلستان در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی

پیام تسلیت رییس مجلس به مناسبت درگذشت دکتر نوربخش و معاونش

رییس جمهور درگذشت رییس و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

وزیر بهداشت درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیام تسلیت دکتر جهانگیری در پی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

اوقات شرعی بیست و پنجم آبان در سمنان

مهدهای کودک؛ فرصت یا تهدید؟

تاکید رییس کمیسیون خارجی مجلس ایتالیا بر گسترش روابط دوجانبه این کشور با ایران

واکنش سروری به پیش نویس قانون جدید احزاب

اهمیت نماز شب در بیان امام حسن عسکری (ع): آیت الله جوادی آملی

لزوم توجه به کیفیت دستاوردهای پژوهشی و اخلاق علمی

وزیر فرهنگ مراکش از نقش پیروان یهود در توسعه کشور قدردانی کرد

ممنوعیت شناوری کشتی های اوکراین در دریای آزوف

امیدوارم روزی بتوانم کارخانه نساجی را در گلستان احیاء کنم

ماجرای مناظره امام حسن عسکری(ع) و اسحاق کندی در مورد قرآن کریم

عدم موافقت 98 کشور با قطعنامه حقوق بشری علیه ایران

توکلی: مردم به دیده بان شفافیت و عدالت اعتماد و با آن همکاری خوبی دارند

40 فروند سوخو سوپرجت 100 در راه ایران

تصاویر/ مراسم سوگواری شهادت امام حسن عسکری (ع) در بیت آیت الله العظمی جوادی آملی

تصاویر/ مراسم گرامیداشت علامه طباطبایی و ششمین همایش انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه

آیا می دانید دلیل تأخیر در استجابت دعاهایتان چیست؟

سفر وزیر راه و شهرسازی به کرمان

ساز ایرانی در خارج از کشور فراموش شده!

آفریقای جنوبی و اروپا بر حفظ برجام و لغو تحریمها تاکید کردند

توضیحات احمد توکلی در مورد فعالیت های «دیده بان شفافیت و عدالت»

رحیمیان: شیفتگان آمریکاغیرخودی هستند

مراسم تشییع نوربخش و تاج الدین امروز برگزار می شود

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) در مسجد جمکران

حسن بیگی: 31 میلیارد دلار درآمد خصولتی ها به کشور برنگشته است

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می شود

پیشوای یازدهم بنیانگذار رساله نویسی بود/ بسترسازی زمینه های غیبت خاتم الاوصیا(عج) در شرایط حصر

ماهیت انقلاب اسلامی و ماهیت آمریکایی ها در تقابل حق و باطل قرار دارد

سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی ها 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند

تعداد کتابخانه های عمومی کشور بعد از انقلاب 9 برابر شده است

استفاده از ظرفیت‎های ملی برای رفع مشکلات اقتصادی نیازمند توجه به اقتصاد مقاومتی است

ویژگی مبلغ واقعی از دید قرآن

گزارش ایسنا از حاشیه های کنگره ملی شهدا

حسن بیگی: 31 میلیارد دلار درآمد خصولتی ها به کشور برنگشته است

هلند: از تحریم تسلیحاتی عربستان حمایت می کنیم

زمان تشییع پیکرمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام شد

کریستیانو رونالدو و جورجینا به زودی جشن عروسی می گیرند

حکم شرعی «احضار روح» از نظر مراجع تقلید

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می شود

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

پیام تسلیت جهانگیری در پی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

تشییع جنازه وحید مظلومین مشهور به سلطان سکه(فیلم)

پیام تسلیت جهانگیری در پی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

مضجع شریف امام حسن عسکری(ع): تصویری از نمای نزدیک

القاب حضرت علی (ع) چیست و ایشان با چه نام هایی شناخته شده اند؟

امام جمعه موقت تهران: شهدا مدال افتخار را بر سینه ایران و ایرانی نصب کرده اند

98 کشور جهان با قطعنامه حقوق بشری علیه ایران موافقت نکردند

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

اخلاق مداری و رفتار حکیمانه با مردم؛ ضرورت کار پلیس

تشییع جنازه وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه +فیلم

سردار سلامی: دور ریز ایرانی ها، آمریکا را سیر میکند

ترقی: خانه احزاب دست پخت دولت های اصلاح طلب است

محروم کردن جامعه از دانش روز با ادعای دروغگو دانستن علم !

اگر آن کس که جهاد می کند زنده بماند همچون طفلی است که تازه متولد شده است

اهی گیلان برگزار شد

آخوندی 320 میلیارد تومان به خزانه خسارت زد و رفت

آخوندی 320 میلیارد تومان به خزانه خسارت زد و رفت