مطالب مرتبط:
بیانیه مهم اتحادیه اروپا پس از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران
مبادلات تجاری ایران و آمریکا یک ماه قبل از بازگشت تحریم های غیرنفتی
نخست وزیر رژیم صهیونیستی از بازگشت تحریم های ایران استقبال کرد
کرسی های بی تاثیر بین المللی در ورزش ایران
اسکیت ایران صاحب کرسی آسیایی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 17 آبان 1397 ساعت 23:252018-11-08سياسي

بازگشت به ایران باستان برای احیای کرسی های آزاداندیشی


نزدیک به دو دهه از طرح «کرسی های آزاداندیشی» در دانشگاه ها می گذرد، اما باوجود مطالبه هرساله رهبر معظم انقلاب، سرگذشت این کرسی ها همچنان مجهول است.

- نزدیک به دو دهه از طرح کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها می گذرد، اما باوجود مطالبه هرساله رهبر معظم انقلاب، سرگذشت این کرسی ها همچنان مجهول است.

بعضی از استادان و صاحب نظران ریشه نرسیدن به هدف برگزاری کرسی های آزاداندیشی را در آموزش عالی می دانند، آن ها بر این باورند که افراد برجسته علمی چرا نباید بتوانند با آرامش و بدون وجود خصومت با یکدیگر به بحث، ارائه نظر و نقد بپردازند.

شعارسال": نزدیک به دو دهه از طرح کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها می گذرد، اما باوجود مطالبه هرساله رهبر معظم انقلاب، سرگذشت این کرسی ها همچنان مجهول است.

هدف از برگزاری کرسی های آزاداندیشی، آزادی بیان و تضارب آراء با رعایت اخلاق و منطق گفتگو در جامعه است؛ همچنین دیگر هدف برگزاری این کرسی ها ایجاد قانون گرایی و روحیه حقیقت جویی در جامعه به ویژه دانشجویان است.

بسیاری از صاحب نظران و متصدیان کرسی های آزاداندیشی معتقدند این کرسی ها به هدف خود رسیده و فرهنگ سازی در ارائه نظر و مباحثه دو حزب موافق و مخالف به خوبی انجام شده است، اما گروهی این باور را رد می کنند و معتقدند کرسی های آزاداندیشی به هدف خود نرسیده است.

مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان فردی که کرسی های آزاداندیشی را رصد کرده و در این زمینه اطلاع دارد، گفت: کسانی که عهده دار کرسی های آزاداندیشی هستند ادعا می کنند این کرسی ها به هدف خود رسیده است، اما برداشت من چنین نیست.

وی در ادامه توضیح داد: کرسی های آزاداندیشی به هدف خود نرسیده است؛ زیرا آزاداندیشی در محیط دانشگاه ها و جامعه رواج پیدا نکرده است؛ همان قدر که قبلاً دو طرف بحث با یکدیگر خصمانه برخورد می کردند، اکنون نیز بی حرمتی ها وجود دارد؛ تسامح در محیط باید حاکم شود و دو طرف مناظره تعامل، و منطقی برخورد کنند.

نگاه تصدی گرایانه دولت به کرسی های آزاداندیشی کرسی های آزاداندیشی رویای دور یا نزدیک دانشجویان است؛ ماهیت این کرسی ها به وجود و اراده دانشجو گره خورده است، اما این کرسی ها از مصوبه ها و آیین نامه ها در امان نمانده است؛ از طرفی شورای عالی انقلاب فرهنگی و از سوی دیگر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آیین نامه اجرایی برای برگزاری این کرسی ها صادر کرده اند.

بسیاری از دانشجویان بر این باورند که بسترهای لازم برای برگزاری این کرسی ها فراهم نشده است و از طرفی رخوت و بی حالی حاکم بر دانشگاه و دانشجویان باعث شده است که دانشجویان به سوی برگزاری این کرسی های نروند.

بسیاری معتقدند این آیین نامه ها مسیر آسانی را برای برگزاری این کرسی ها فراهم کرده است؛ عبدالحسین خسروپناه رییس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: آیین نامه ها بیانگر حقوق افراد، و بیانگر این است که افراد چه مسئولیتی دارند و حقوق دانشجو چیست؛ همچنین این آیین نامه به نوعی حق التکلیف است.

یک دانشجو و یک تشکل به راحتی و بدون هیچ مانعی می توانند کرسی های آزاداندیشی برگزار کنند.

بسیاری از صاحب نظران نیز وجود این آیین نامه ها را با مفهوم آزاداندیشی در تضاد می دانند و معتقدند که آیین نامه ها نه تنها کمکی به برگزاری این کرسی ها نکرده، بلکه به حریم کرسی های آزاداندیشی دست درازی شده است.

گلشنی هم معتقد است که آیین نامه های صادرشده از سوی وزارت علوم نگاه تصدی گرایانه دولت است و در همین زمینه توضیح داد: به همین جهت در کرسی های آزاداندیشی محصول خیلی عمده ای نمی بینم.

در محیط جامعه ما همه چیز فرمایشی انجام می شود؛ انتخاب اشخاص روی سلیقه است نه بر اساس صلاحیت! البته نمی گویم همیشه این طور است، اما مواردی را دیده ام که انتخاب ها براساس روابط شخصی انجام می شود؛ افراد در ایران تحملشان نسبت به همدیگر بسیار کم است که حتی این را خارجی ها هم متذکر شده اند؛ این ها باید اصلاح شود تا اثرگذاری صورت پذیرد.

سیدجواد میری عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی هم بر همین عقیده است، وی گفت: کرسی های آزاداندیشی از محافلی است که در گذشته در درون اجتماع وجود داشته، اما آن را ضعیف کرده اند و قواعدی گذاشته می شود که این قواعد و آیین نامه ها تحمیل به اهل علم است و همین می شود که آموزش عالی به جای تسهیل کننده فضای علمی، گفتمان علمی را به صورت بروکراتیک کنترل می کند که باعث به وجود آمدن مشکلات و معضلات علمی می شود.

بازگشت به ایران باستان برای احیای فرهنگ کرسی های آزاداندیشی بعضی از استادان و صاحب نظران ریشه نرسیدن به هدف برگزاری کرسی های آزاداندیشی را در آموزش عالی می دانند، آن ها بر این باورند که افراد برجسته علمی چرا نباید بتوانند با آرامش و بدون وجود خصومت با یکدیگر به بحث، ارائه نظر و نقد بپردازند.

مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیح داد: این چیزها خیلی طبیعی در غرب اجرا می شود و اثرگذار هم هست.

در غرب شاهد بودم که یک فیلسوف ملحد با یک فیلسوف خداباور با یکدیگر مناظره می کردند.

آن ها مناظره را با قرعه شروع کردند.

ابتدا 10 دقیقه یکی صحبت کرد و سپس 10 دقیقه دیگری؛ سپس هفت دقیقه اولی و هفت دقیقه دومی، تا نهایتاً یک دقیقه اولی صحبت کرد و یک دقیقه دیگری، و در پایان حضار خود نتیجه گیری کردند؛ آن ها یک کلمه هم به دیگری توهین نکردند.

وی معتقد است برای برپایی فرهنگ آزاداندیشی در جامعه باید به گذشته ایران مراجعه کرد و افزود: مدل کنونی مناظره در غرب، درگذشته ایران نیز وجود داشت؛ مکاتبات خواجه نصیر با تمام علمای عصر خود و چگونگی برخورد او صحت این موضوع است؛ خواجه نصیر با همه صنوف زمان خود مکاتبه داشت و با اینکه از همه آن ها بالاتر بود با همه بسیار محترمانه برخورد می کرد.

مؤیدالدین عُرضی که از دمشق به مراغه آمده بود، می گوید: این شیخ طوری رفتار می کرد که اصلاً خانواده خود را فراموش می کردیم.

اگر این نوع برخوردها در کرسی های آزاداندیشی حاکم باشد، خیلی پیشرفت خواهیم کرد، اما این نوع برخوردها امروزه کمتر دیده می شود.

به عقیده گلشنی برای برون رفت از این وضع، باید به مناظره بزرگان گذشته خود توجه داشته باشیم.

او در این خصوص با بیان این پرسش که سید مرتضی چگونه مناظره داشت؟ اظهار کرد: اکنون در غرب مناظره ها به این است که به طور مثال یک فیلسوف تراز اول خداباور با یک فیلسوف تراز اول ملحد باهم مناظره می کنند.

انتخاب ها بر اساس شناخت و صلاحیت است، نه اینکه بعضی افراد کم صلاحیت را بیاورند و بزرگ کنند.

اینجا بعضی افرادی که برای این کرسی ها انتخاب می شوند واقعاً صلاحیت لازم را ندارند.

متأسفانه در ایران همه صلاحیت برای خودشان می بینند که در همه چیز اظهارنظر کنند؛ این یک مشکل اساسی است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه باید روی فرهنگ محیط ما کار شود گفت: فرهنگ از اول انقلاب مغفول واقع شد؛ البته در ابتدا که دچار جنگ شدیم، مقداری معذور بودند، ولی بعداً فرهنگ قربانی سیاست و اقتصاد شد.

سیدجواد میری با بیان اینکه استفاده از تمدن اسلامی و پیش تر از آن استفاده از تمدن ایران باستان و الگوبرداری از آن ها، نکته مثبت و مهمی است و اظهار کرد: باید از گفتگوی علما، فقها و تضارب آراء آن ها الگوبرداری کنیم.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بابیان این سؤال که چرا در گذشته امکان گفتگو وجود داشت و افراد بدون اینکه به شخصیت یکدیگر جسارتی کنند با علم به اینکه افکارشان با یکدیگر متفاوت است، می توانستند گفتگو کنند، چرا امروز این اتفاق نمی افتاد؟ پاسخ داد: باید بررسی شود این افراد که توانایی گفتگو کردن را ندارند در کجا درس خوانده اند، اگر این افراد در دانشگاه و حوزه درس خوانده اند، باید بررسی شود در صد سال اخیر روند به کارگیری نیروهای آکادمیک و حوزوی بر چه مبنایی بوده و معیارهای جذب این افراد چه بوده است؟ وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت ها به جای ساماندهی به سازمان علم، این محافل را نحیف و ضعیف کرده اند و از طرفی نهادهای بدیل و ساماندهی های بدیل را در برابر اجتماعات عَلم کرده است.

سیدجواد میری تصریح کرد: 70درصد استادان مدارج علمی را درست طی نکرده اند و فاصله زیادی از نظر علمی با مدرک خود دارند به همین جهت توانایی گفتگو و اینکه مفهومی بایکدیگر وارد دیالوگ بشوند را ندارند به همین علت در گفتگو شخصیت همدیگر را می کوبند.

باتمام شرح حال و تفاسیر مطرح شده در این گزارش، در ذهن مخاطب این سؤال ایجاد می شود که وجود نظرات متعدد و نرسیدن به یک نظر واحد تا چه میزان بر عدم موفقیت این کرسی ها تأثیرگذار بوده و آیا راهکاری که ارائه می شود در میدان عمل اجرایی است؟ سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا ،تاریخ انتشار: 16آبان 97، کدمطلب: 323747،www.

ana.

ir
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - دانشگاه - دانشجویان - انقلاب فرهنگی - دانشجو - فرهنگ - جامعه - عالی - رهبر - فرهنگی - ایران باستان - شورای - نامه - محیط - آیین - بی حالی - برداشت - مناظره - فناوری - وزارت - ایران - گفتگو - قانون - آموزش - اطلاع - آرامش - آزادی - دولت - علمی - امان

آخرین اخبار سرویس:
کمبود آب، نیمی از مردم جهان را تهدید می کند

حاجی صادقی: انقلاب اسلامی مرگ تدریجی استکبار را رقم زده است

کلید شهرداری به حناچی تحویل داده شد

گفت و شنود/ جرثومه فساد!

انتصاب بازنشسته به جای معاونت بازنشسته!

با این کتاب ها رژیم پهلوی را بشناسید

پیشنهاد نمایندگان برای سرمایه گذاری مردم در پالایشگاه ها

پیام مکتوب رییس جمهور الجزائر به پادشاه مغرب

وزیر بهداشت: صدای مظلومیت بیماران به گوش جهان برسد

محمد دهقان دبیرکل جمعیت رهپویان شد

ایتالیا: انتخابات پارلمانی اروپا فضای سیاسی را تغییر می دهد

سبک زندگی ایرانی اسلامی تنها با اقامه نماز عملی می شود

احتمال صدور حکم شهردار تهران تا اوایل آذر ماه

فال روزانه دوشنبه 28 آبان 1397

فرصت دو هفته ای کمیسیون عمران به وزیر راه

محمد دهقان دبیرکل جمعیت رهپویان شد

با انجام این اعمال حتی پس از مرگ هم پاداش بگیرید

راهکار امام عسکری(ع) در نجات از فتنه های عصر غیبت

بازنشسته ها رفتند؟

بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور

احزاب محافظه کار آلمان در پی یافتن رهبران جدید

خیران110 هزار مدرسه در کشور ساختتند

دشمنان توهم شکست انقلاب اسلامی را به گور می برند

مبارزه با استکبار جهانی زمینه ساز ظهور است

سبک زندگی ایرانی اسلامی تنها با اقامه نماز مسیر است

انتخاب اعضای شورای مرکزی جمعیت رهپویان

درخشش استان یزد در آیین تجلیل از برگزیدگان کتابخانه های کشور

در کمیسیون امنیت ملی درباره FATF چه گفته شد؟

صحبتهای تأمل برانگیز رهبر انقلاب در حضور مداحان

انصاری لاری» مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان نمی شود

تخریب ویلای لوکس غیرمجاز در اوشان

محمد دهقان دبیرکل جمعیت رهپویان شد/الهیان قائم مقام و شریعتی سخنگو شدند

دوره آموزشی «بازار و رسالت های طلبگی» برگزار می شود

عمل انسان چه زمانی بی نتیجه می شود؟

تقاضأ جدی ترکیه از امریکا

یمن محور گفت وگوی جابری انصاری ودستیار دبیرکل سازمان ملل

روستاهای بابلسر میزبان طرح امام شدند

توییت سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح افزایش حداقل سن ازدواج

زیرساخت های حذف کنکور آماده نیست

واکنش ظریف به انتقادهای چند روز اخیر: افراد ببر کاغذی می سازند و آن را شکار می کنند/احمدی نژاد: مشایی از خودش آزاد شد!

گریز از کتاب موجب مشکلات جامعه شده است/بسیج همگانی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی ایجاد شود

فال روزانه دوشنبه 28 آبان 1397

غربت آرامگاه حضرت «سکینه و ام کلثوم (س)» در سوریه

مبارزه با استکبار جهانی زمینه ساز ظهور است

واکنش ظریف به مخالفان اظهاراتش درخصوص پولشویی

سبک زندگی ایرانی اسلامی تنها با اقامه نماز مسیر است

مبارزه با استکبار جهانی زمینه ساز ظهور است

امیرعبداللهیان: صهیونیست ها ببر کاغذی هستند

جزییات طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی در پالایشگاه ها

کارگاه استانی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد گردشگری

دشمنان توهم شکست انقلاب اسلامی را به گور می برند

عاملان به شهادت رساندن محیط بان پارک ملی گلستان باید به اشد مجازات برسند

دشمنان توهم شکست انقلاب اسلامی را به گور می برند

کارگاه استانی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد با هدف توسعه گردشگری

ویدئو؛ 33 حرکت جادویی کریم بنزما

تعیین نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت در دور دوم انتخابات

فشارهای اقتصادی دشمن مانع تداوم مشی انقلابی ملت نشده است

اخلاق در باورها ، عقاید ، تربیت عبادی و معنوی طلاب تاثیرگذاراست

کلید شهرداری به حناچی تحویل داده شد

ناگفته های یک تصادف و پلیس راه خطاکار

خیران110 هزار مدرسه در کشور ساختتند

در نشست «آسیب شناسی نقد ترجمه مطرح شد؛ طاهره صفارزاده نخستین مترجم علمی در برگزاری کارگاه ترجمه

صداوسیما افتخار به گذشته و امید به آینده را ترسیم می کند

تاکید علی لاریجانی بر واگذاری کشت و صنعت کارون به مردم بومی فروش شرکت باید متوقف شود

دیدار مشاور روحانی با رهبران اقلیت های مذهبی در ارومیه (عکس)

انتصابات جدید از سوی استاندار گیلان/هاشم پور معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان شد

توصیه شش گانه به والدین عصر ارتباطات و رسانه

برگزاری 61 برنامه در هفته بسیج/ لزوم توجه بیشتر رسانه ها به حوزه علم و فناوری

اسامی بازنشستگان جدید صداوسیما منتشر شد

گزارش به مردم

سوابق و گرایش سیاسی چهار استاندار جدید دولت روحانی

دشمنان مقاومت در مواجهه با روحیه انقلابی مردم یمن شکست سختی خورده اند

تبریک رییس جامعه روحانیت بلتستان به رییس جدید جامعه المصطفی(ص)

پروژه قطار شهری شهریار به کجا رسید ؟

اروپا باید آمادگی جنگ را داشته باشد

وقتی شهید مهدی زین الدین در جمع خانواده های شهدا آرزوی مرگ می کند + فیلم

صداوسیما افتخار به گذشته و امید به آینده را ترسیم می کند

جریان سازی چیست؟

عذرخواهی دبیر ایسنا از رییسی و علم الهدی

توییت بخشدار نیکشهر درباره کلاهبرداری چند میلیاردی

طاهره صفارزاده نخستین مترجم علمی در برگزاری کارگاه ترجمه

تذکرات لسانی موجب تقویت مسائل اخلاقی می شود/لزوم تقویت دروس اخلاق و موعظه برای طلاب در مدارس علمیه

میرزاده: بررسی میزان حق الزحمه معلمان در کمیسیون آموزش مجلس

تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور مرزنشینان

شکست ائتلاف متجاوز سعودی در جبهه حیران یمن

کشتی ایران پعد از ناکامی های فراوان بالاخره طلایی شد

خطر شیوع بیماری های خاص در گیلان

پیگیری طرح اجباری شدن 6ساعت مشاوره و آموزش قبل از ازدواج در مجلس

شروط نظارت مردم بر فعالیت نهاد های علمی/ دلایل اقبال جامعه به شبه علمی نظیر «طالع بینی»

تنها راه سعادت جهان اسلام به ویژه ایران تبعیت از فرامین رهبر معظم انقلاب است

وزیرخارجه تا 48 ساعت دیگر استیضاح می شود؟

تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور مرزنشینان

سلیمی: بررسی مشکلات معیشتی معلمان در جلسه کمیسیون آموزش مجلس

این طرف یا آن طرف؟

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 28 آبان 97

ایجاد بیش از 250 هزار شغل با حمایت بسیج سازندگی از سال 92 تاکنون

توسعه همه جانبه شهر بجنورد با تعامل شورای شهر و صداوسیمای شبکه اترک

امیرعبداللهیان:
 وضعیت انسان دوستانه در یمن فراتر از فاجعه است

روند برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره قرآن و عترت تشریح شد

ناتوانی در ایجاد ظرفیت نگهداشت جمعیت روستایی

بازگشت به ایران باستان برای احیای کرسی های آزاداندیشی

بازگشت به ایران باستان برای احیای کرسی های آزاداندیشی