مطالب مرتبط:
بیانیه مهم اتحادیه اروپا پس از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران
مبادلات تجاری ایران و آمریکا یک ماه قبل از بازگشت تحریم های غیرنفتی
نخست وزیر رژیم صهیونیستی از بازگشت تحریم های ایران استقبال کرد
کرسی های بی تاثیر بین المللی در ورزش ایران
اسکیت ایران صاحب کرسی آسیایی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 17 آبان 1397 ساعت 23:252018-11-08سياسي

بازگشت به ایران باستان برای احیای کرسی های آزاداندیشی


نزدیک به دو دهه از طرح «کرسی های آزاداندیشی» در دانشگاه ها می گذرد، اما باوجود مطالبه هرساله رهبر معظم انقلاب، سرگذشت این کرسی ها همچنان مجهول است.

- نزدیک به دو دهه از طرح کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها می گذرد، اما باوجود مطالبه هرساله رهبر معظم انقلاب، سرگذشت این کرسی ها همچنان مجهول است.

بعضی از استادان و صاحب نظران ریشه نرسیدن به هدف برگزاری کرسی های آزاداندیشی را در آموزش عالی می دانند، آن ها بر این باورند که افراد برجسته علمی چرا نباید بتوانند با آرامش و بدون وجود خصومت با یکدیگر به بحث، ارائه نظر و نقد بپردازند.

شعارسال": نزدیک به دو دهه از طرح کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها می گذرد، اما باوجود مطالبه هرساله رهبر معظم انقلاب، سرگذشت این کرسی ها همچنان مجهول است.

هدف از برگزاری کرسی های آزاداندیشی، آزادی بیان و تضارب آراء با رعایت اخلاق و منطق گفتگو در جامعه است؛ همچنین دیگر هدف برگزاری این کرسی ها ایجاد قانون گرایی و روحیه حقیقت جویی در جامعه به ویژه دانشجویان است.

بسیاری از صاحب نظران و متصدیان کرسی های آزاداندیشی معتقدند این کرسی ها به هدف خود رسیده و فرهنگ سازی در ارائه نظر و مباحثه دو حزب موافق و مخالف به خوبی انجام شده است، اما گروهی این باور را رد می کنند و معتقدند کرسی های آزاداندیشی به هدف خود نرسیده است.

مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان فردی که کرسی های آزاداندیشی را رصد کرده و در این زمینه اطلاع دارد، گفت: کسانی که عهده دار کرسی های آزاداندیشی هستند ادعا می کنند این کرسی ها به هدف خود رسیده است، اما برداشت من چنین نیست.

وی در ادامه توضیح داد: کرسی های آزاداندیشی به هدف خود نرسیده است؛ زیرا آزاداندیشی در محیط دانشگاه ها و جامعه رواج پیدا نکرده است؛ همان قدر که قبلاً دو طرف بحث با یکدیگر خصمانه برخورد می کردند، اکنون نیز بی حرمتی ها وجود دارد؛ تسامح در محیط باید حاکم شود و دو طرف مناظره تعامل، و منطقی برخورد کنند.

نگاه تصدی گرایانه دولت به کرسی های آزاداندیشی کرسی های آزاداندیشی رویای دور یا نزدیک دانشجویان است؛ ماهیت این کرسی ها به وجود و اراده دانشجو گره خورده است، اما این کرسی ها از مصوبه ها و آیین نامه ها در امان نمانده است؛ از طرفی شورای عالی انقلاب فرهنگی و از سوی دیگر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آیین نامه اجرایی برای برگزاری این کرسی ها صادر کرده اند.

بسیاری از دانشجویان بر این باورند که بسترهای لازم برای برگزاری این کرسی ها فراهم نشده است و از طرفی رخوت و بی حالی حاکم بر دانشگاه و دانشجویان باعث شده است که دانشجویان به سوی برگزاری این کرسی های نروند.

بسیاری معتقدند این آیین نامه ها مسیر آسانی را برای برگزاری این کرسی ها فراهم کرده است؛ عبدالحسین خسروپناه رییس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: آیین نامه ها بیانگر حقوق افراد، و بیانگر این است که افراد چه مسئولیتی دارند و حقوق دانشجو چیست؛ همچنین این آیین نامه به نوعی حق التکلیف است.

یک دانشجو و یک تشکل به راحتی و بدون هیچ مانعی می توانند کرسی های آزاداندیشی برگزار کنند.

بسیاری از صاحب نظران نیز وجود این آیین نامه ها را با مفهوم آزاداندیشی در تضاد می دانند و معتقدند که آیین نامه ها نه تنها کمکی به برگزاری این کرسی ها نکرده، بلکه به حریم کرسی های آزاداندیشی دست درازی شده است.

گلشنی هم معتقد است که آیین نامه های صادرشده از سوی وزارت علوم نگاه تصدی گرایانه دولت است و در همین زمینه توضیح داد: به همین جهت در کرسی های آزاداندیشی محصول خیلی عمده ای نمی بینم.

در محیط جامعه ما همه چیز فرمایشی انجام می شود؛ انتخاب اشخاص روی سلیقه است نه بر اساس صلاحیت! البته نمی گویم همیشه این طور است، اما مواردی را دیده ام که انتخاب ها براساس روابط شخصی انجام می شود؛ افراد در ایران تحملشان نسبت به همدیگر بسیار کم است که حتی این را خارجی ها هم متذکر شده اند؛ این ها باید اصلاح شود تا اثرگذاری صورت پذیرد.

سیدجواد میری عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی هم بر همین عقیده است، وی گفت: کرسی های آزاداندیشی از محافلی است که در گذشته در درون اجتماع وجود داشته، اما آن را ضعیف کرده اند و قواعدی گذاشته می شود که این قواعد و آیین نامه ها تحمیل به اهل علم است و همین می شود که آموزش عالی به جای تسهیل کننده فضای علمی، گفتمان علمی را به صورت بروکراتیک کنترل می کند که باعث به وجود آمدن مشکلات و معضلات علمی می شود.

بازگشت به ایران باستان برای احیای فرهنگ کرسی های آزاداندیشی بعضی از استادان و صاحب نظران ریشه نرسیدن به هدف برگزاری کرسی های آزاداندیشی را در آموزش عالی می دانند، آن ها بر این باورند که افراد برجسته علمی چرا نباید بتوانند با آرامش و بدون وجود خصومت با یکدیگر به بحث، ارائه نظر و نقد بپردازند.

مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیح داد: این چیزها خیلی طبیعی در غرب اجرا می شود و اثرگذار هم هست.

در غرب شاهد بودم که یک فیلسوف ملحد با یک فیلسوف خداباور با یکدیگر مناظره می کردند.

آن ها مناظره را با قرعه شروع کردند.

ابتدا 10 دقیقه یکی صحبت کرد و سپس 10 دقیقه دیگری؛ سپس هفت دقیقه اولی و هفت دقیقه دومی، تا نهایتاً یک دقیقه اولی صحبت کرد و یک دقیقه دیگری، و در پایان حضار خود نتیجه گیری کردند؛ آن ها یک کلمه هم به دیگری توهین نکردند.

وی معتقد است برای برپایی فرهنگ آزاداندیشی در جامعه باید به گذشته ایران مراجعه کرد و افزود: مدل کنونی مناظره در غرب، درگذشته ایران نیز وجود داشت؛ مکاتبات خواجه نصیر با تمام علمای عصر خود و چگونگی برخورد او صحت این موضوع است؛ خواجه نصیر با همه صنوف زمان خود مکاتبه داشت و با اینکه از همه آن ها بالاتر بود با همه بسیار محترمانه برخورد می کرد.

مؤیدالدین عُرضی که از دمشق به مراغه آمده بود، می گوید: این شیخ طوری رفتار می کرد که اصلاً خانواده خود را فراموش می کردیم.

اگر این نوع برخوردها در کرسی های آزاداندیشی حاکم باشد، خیلی پیشرفت خواهیم کرد، اما این نوع برخوردها امروزه کمتر دیده می شود.

به عقیده گلشنی برای برون رفت از این وضع، باید به مناظره بزرگان گذشته خود توجه داشته باشیم.

او در این خصوص با بیان این پرسش که سید مرتضی چگونه مناظره داشت؟ اظهار کرد: اکنون در غرب مناظره ها به این است که به طور مثال یک فیلسوف تراز اول خداباور با یک فیلسوف تراز اول ملحد باهم مناظره می کنند.

انتخاب ها بر اساس شناخت و صلاحیت است، نه اینکه بعضی افراد کم صلاحیت را بیاورند و بزرگ کنند.

اینجا بعضی افرادی که برای این کرسی ها انتخاب می شوند واقعاً صلاحیت لازم را ندارند.

متأسفانه در ایران همه صلاحیت برای خودشان می بینند که در همه چیز اظهارنظر کنند؛ این یک مشکل اساسی است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه باید روی فرهنگ محیط ما کار شود گفت: فرهنگ از اول انقلاب مغفول واقع شد؛ البته در ابتدا که دچار جنگ شدیم، مقداری معذور بودند، ولی بعداً فرهنگ قربانی سیاست و اقتصاد شد.

سیدجواد میری با بیان اینکه استفاده از تمدن اسلامی و پیش تر از آن استفاده از تمدن ایران باستان و الگوبرداری از آن ها، نکته مثبت و مهمی است و اظهار کرد: باید از گفتگوی علما، فقها و تضارب آراء آن ها الگوبرداری کنیم.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بابیان این سؤال که چرا در گذشته امکان گفتگو وجود داشت و افراد بدون اینکه به شخصیت یکدیگر جسارتی کنند با علم به اینکه افکارشان با یکدیگر متفاوت است، می توانستند گفتگو کنند، چرا امروز این اتفاق نمی افتاد؟ پاسخ داد: باید بررسی شود این افراد که توانایی گفتگو کردن را ندارند در کجا درس خوانده اند، اگر این افراد در دانشگاه و حوزه درس خوانده اند، باید بررسی شود در صد سال اخیر روند به کارگیری نیروهای آکادمیک و حوزوی بر چه مبنایی بوده و معیارهای جذب این افراد چه بوده است؟ وی ادامه داد: از سوی دیگر دولت ها به جای ساماندهی به سازمان علم، این محافل را نحیف و ضعیف کرده اند و از طرفی نهادهای بدیل و ساماندهی های بدیل را در برابر اجتماعات عَلم کرده است.

سیدجواد میری تصریح کرد: 70درصد استادان مدارج علمی را درست طی نکرده اند و فاصله زیادی از نظر علمی با مدرک خود دارند به همین جهت توانایی گفتگو و اینکه مفهومی بایکدیگر وارد دیالوگ بشوند را ندارند به همین علت در گفتگو شخصیت همدیگر را می کوبند.

باتمام شرح حال و تفاسیر مطرح شده در این گزارش، در ذهن مخاطب این سؤال ایجاد می شود که وجود نظرات متعدد و نرسیدن به یک نظر واحد تا چه میزان بر عدم موفقیت این کرسی ها تأثیرگذار بوده و آیا راهکاری که ارائه می شود در میدان عمل اجرایی است؟ سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا ،تاریخ انتشار: 16آبان 97، کدمطلب: 323747،www.

ana.

ir
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - دانشگاه - دانشجویان - انقلاب فرهنگی - دانشجو - فرهنگ - جامعه - عالی - رهبر - فرهنگی - ایران باستان - شورای - نامه - محیط - آیین - بی حالی - برداشت - مناظره - فناوری - وزارت - ایران - گفتگو - قانون - آموزش - اطلاع - آرامش - آزادی - دولت - علمی - امان

آخرین اخبار سرویس:
خاطره احمدی نژاد درباره مخالفان تعطیلات عید فطر!

پیکر آیت الله مومن فردا در قم تشییع می شود

سردار سلامی: با دنباله های تروریست ها درگیر خواهیم شد

رییس کل سازمان نظام پزشکی منصوب شد

خاطره احمدی نژاد از مخالفان تعطیلات عید فطر: می گفتند تعطیلات را زیاد کنیم مردم می روند گناه می کنند

پیام تسلیت دکتر ولایتی در پی درگذشت حضرت آیت الله مؤمن

جنتی: آیت الله مؤمن منشأ خدمات فراوانی برای نظام و انقلاب بود

فارس من| موسوی لارگانی در گفت وگو با فارس: استقبال از قضایی شدن موضوع عدم اهتمام زنگنه برای دور زدن تحریم ها/ اسناد را علنی می کنیم

حسین مرصادی کاشت 40 اصله درخت چنار در حاشیه خیابان ولیعصر (عج)

اجمالی/ امام جمعه مشهد: دسیسه های شیطان سلامت اخلاقی جامعه را تهدید می کند

پیکر آیت الله مومن فردا در قم تشییع می شود/ روز شنبه در قم عزای عمومی اعلام شد

پیکر آیت الله مومن در قم تشییع می شود

فرمانده کل ارتش از تیپ 45 نیرو مخصوص نیروی زمینی بازدید کرد

عملیات تاخت آبخاکی تکاوران نیروی دریایی ارتش در سواحل مکران

تشییع پیکر آیت الله مومن ؛ ساعت 10 صبح فردا

گزارش تصویری آریا از دومین همایش سادات

ششمین هم اندیشی مدیران اعتکاف کشور

حضور 60 هزار دانش آموز و فرهنگی کرمانشاهی در طرح ملی حفظ

پیام تسلیت آملی لاریجانی در پی درگذشت آیت الله مومن

واکنش مهناز افشار به ازدواج سیاسی مریم کاویانی

اعلام عزای عمومی در قم

شنبه عزای عمومی در قم اعلام شد

تسلیت دبیرشورای نگهبان به مناسبت ارتحال آیت الله مومن

فرماندار پاکدشت عذرخواهی کرد+عکس

طرح مجلس برای تشکیل وزارتخانه دریایی در دستورکار است

قراردادهای خرید ایرباس و بویینگ زیر ذره بین مجلس

پیکر آیت الله مومن فردا در قم تشییع می شود

احیای چنارهای خیابان ولیعصر (عج) با کاشت 40 درخت آغاز شد

قاچاق دام زنده با برنامه ریزی دشمن انجام می شود/ از مسیر شهدا منحرف نخواهیم شد

خدمات آیت الله مومن در راه اعتلای اسلام و انقلاب

بانک ها توان مردم را گرفته اند

روایت ظریف از دورویی و استاندارد های دوگانه امریکا

فرهنگ شهادت سبب می شود که افراد جامعه برای دفاع از ارزش های ملی و دینی، وارد عرصه شوند و جانشان را فدا کنند

جنتی: آیت الله مؤمن منشأ خدمات فراوانی برای نظام و انقلاب بود

فارس من| شیران: «درج نشدن برچسب» علت گرانی دارو در چالوس است

با انتشار پیامی رییس قوه قضاییه درگذشت آیت الله مؤمن را تسلیت گفت

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق: ادبیات تمدن نوین اسلامی ذیل انقلاب اسلامی مطرح می شود

قاچاق دام زنده با برنامه ریزی دشمن انجام می شود

حضور زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند در رزمایش ولایت 97 + عکس

پیام تسلیت آیت الله جنتی به مناسبت ارتحال آیت الله مومن

رزمایش دریایی «ولایت97» با رژه یگان های نداجا آغاز شد

تقسیم ایران به 254 منطقه در حوزه مدیریت پسماند

رزمایش بزرگ دریایی ولایت 97 از صبح امروز آغاز شد

ظفرقندی رییس سازمان نظام پزشکی کشور شد

آخرین وضعیت تفحص مجلس از وزارت امور خارجه

سردار سلامی: مقیاس انتقام ایران درگیری با 4 تروریست نیست/ حوادثی مانند حادثه تروریستی جاده خاش برای ما کوچک به شمار می رود؛ افق نگاه ما شکست قدرت های بزرگ است

کاظم صدیقی: ما اگر از مسئولان گله داریم چون عادل نیستند، چون برجام را امضا کردند، چون FATF را دامن می زنند

آیت الله جنتی: اوف بر شما بی حیاها که تهمت می زنید و اوف بر شما که شرف ندارید

مسئولین رفع مشکلات مردم را اولویت جدی خود قرار دهند

همزیستی شاه گیش و گاوکوسه در عکس روز نشنال جئوگرافیک

رزمایش بزرگ دریایی «ولایت 97» آغاز شد

برگزاری آیین نیایش کلیمیان در شوش خوزستان

فارس من| فرماندار پاکدشت عذرخواهی کرد+عکس

اولین حضور زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند در رزمایش «ولایت97»

پیام تسلیت روحانی به مناسبت درگذشت آیت الله مؤمن

عزای عمومی در قم در پی ارتحال آیت الله مومن

گُل فروشان در دام پلیس

قرار غیرعلنی بودن دادگاه حسین فریدون صادر نشده است

لاریجانی در پیام تسلیتی: آیت الله مؤمن همواره منشأ ثمر بودند

طبخ وتوزیع پنج تن سمنوی سنتی در کاشان

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی رحلت آیت الله مومن

رزمایش بزرگ دریایی «ولایت 97» آغاز شد

مطهری نژاد: نگاه ما به مهدویت باید قرآن محور و مسئله محور باشد

فرمانده کل ارتش از تیپ 45 نیرو مخصوص نزاجا بازدید کرد

1100 اصله درخت چنار در خیابان ولیعصر (عج) کاشته شد

آیت الله محمد دانش زاده قمی به حق، مومن نام گرفته بودند/ نقش مهم ایشان در شکل گیری قوه قضاییه

در هر کوششی که اصل عضویت ایران در FATF را زیر سوال ببرد شائبه خیانت می بینم/ اگر FATF را نپذیریم ایران را کشوری همدل با قاچاق مواد مخدر و تروریسم معرفی کردیم

شنتوپ کاندیدای حزب حاکم برای ریاست مجلس ترکیه

ساماندهی و احیای درختان چنار خیابان ولیعصر

اعلام آمار داوطلبان آزمون ارشد در مهلت مجدد ثبت نام

واکنش جدید واعظی به پژمانفر: مقابل توسعه فضای مجازی سنگ اندازی کردید و به من کارت زرد دادید/ به آن کارت زرد افتخار می کنم

رییس سازمان اتمی: ایران نظری به ثروت عربستان ندارد/ آماده مذاکره با آنها هستیم

شرط بهره مندی مشمولان غایب از کسرخدمت ایثارگری چیست؟

گروه فشار علیه دولت/ پشت پرده تحرکات مشکوک علیه رییس‎جمهور چیست؟ آیا دولت مسبب همه مشکلات است؟/رمزگشایی از اقدامات و طرح های ضد دولتی جبهه مخالفان

تجلیل از روحانیون ممتاز عرصه تبلیغ در قزوین+ عکس

آیت الله جنتی: مرحوم آیت الله مؤمن خنثی کننده نقشه دشمنان بودند

قصه عشق عمو پورنگ، روی آنتن زنده

امضای تفاهمنامه 2 میلیون دلاری میان ایران و هند در حوزه کارآفرینی

کاشت دوباره درختان گیلاس و آلبالو در تهران

کاشت 40 اصله درخت چنار در بلندترین خیابان مشجر کشور

آغاز رزمایش دریایی ولایت 97

حقوق کارگران ایرانی جزو کمترین حقوق کارگران دنیاست

رأی گیری انتخابات نمایندگان معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش تمدید شد

آیت الله محمد دانش زاده قمی به حق، مومن نام گرفته بودند/ ایشان در شکل گیری قوه قضاییه نقش مؤثری داشتند

نماینده سوریه در سازمان ملل خواهان پایان استعمارگری در جهان شد

وزیر آموزش و پرورش:زمان رأی گیری انتخابات نمایندگان معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش یک هفته تمدید شد

اولین دوره آموزشی خادمیاران امام رضا(ع) در فیروزکوه

شنبه در قم عزای عمومی اعلام شد

فارس من| فرماندار پاکدشت عذرخواهی کرد+عکس

سردار سلامی: مقیاس انتقام ایران درگیری با چهار تروریست نیست

نکوداشت نماینده دور اول مردم لاهیجان در مجلس

احیای چنارهای خیابان ولیعصر(عج) با کاشت 40 درخت آغاز شد

فرمانده نیروی دریایی سپاه: در برابر مردم مسئولیم

ولایتی درگذشت آیت الله مومن را تسلیت گفت

قوانینی در مجلس باید برای عملیاتی شدن بیانیه رهبری تصویب شود/ نباید شخصی 10 شغل داشته باشد و یک جوان تحصیلکرده بیکار بماند

کمیته ویژه بررسی و عملی کردن بیانیه گام دوم انقلاب تشکیل شود

مقاومت نشان داد که اگر ما بایستیم همه قدرت ها را می شکنیم/ روز به روز قدرت جمهوری اسلامی زیاد می شود

فیلم/ اسلام از زبان رهبر سیاهان مسلمان آمریکا

امیری:
 
 به عنوان معاون پارلمانی دولت از لاریجانی تا نگهبان مجلس در ارتباط هستم/ نشست کمیسیون های تخصصی با رییس جمهور برگزار خواهد شد

سردار سلامی: مقیاس انتقام ایران درگیری با 4 تروریست نیست

بازگشت به ایران باستان برای احیای کرسی های آزاداندیشی

بازگشت به ایران باستان برای احیای کرسی های آزاداندیشی