مطالب مرتبط:
ثبت اطلاعات زنان سرپرست خانوار در سامانه ای جامع در برنامه ششم توسعه
جزییات بسته حمایتی دولت برای زنان سرپرست خانوار
ارائه وام 3 میلیون تومانی به زنان سرپرست خانوار
زنان سرپرست خانوار و ضرورت یک چتر حمایتی
تولیدات پوشاک زنان سرپرست خانوار تهران عرضه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 17 آبان 1397 ساعت 20:312018-11-08سياسي

سالانه 60 هزار نفر به جمعیت زنان سرپرست خانوار اضافه می شود/ تبعات زنانه شدن فقر در جامعه چیست؟


آمار ها نشان می دهد 12 درصد خانوار های کشور تحت سرپرستی زنان است، اما 80 درصد این زنان فاقد شغل و درآمد لازم بوده و تحت پوشش نهاد های حمایتی هستند.

- آنگونه که رییس کمییته امداد می گوید، 60 درصد خانوار های تحت پوشش این نهاد مربوط به زنان سرپرست خانوار هستند، اما زنانه شدن فقر به مفهوم جدید در کشور تبدیل شده است.

رویداد24 "زنانه شدن فقر"؛ این عبارت سه کلمه ای، کلیدواژه ای بود که پس از نشست رییس جدید کمیته امداد با اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس به فضای اجتماعی و رسانه ای کشور وارد شد.

سخنان پرویز فتاح به مثابه زنگ هشداری برای توجه بیشتر به یک معضل فراگیر و از یاد رفته بود.

فتاح در دیدار خود با نمایندگان مجلس با بیان اینکه از یک میلیون و 700 هزار خانوار تحت حمایت این نهاد، یک میلیون نفر را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند، خواستار توجه جدی و اصولی به مسئله فقر زنان در کشور شده بود.

از سویی دیگر نتایج سرشماری انجام شده در سال 90 حکایت از آن دارد که 12 درصد خانوار ها زن سرپرست بوده و بیش از 80 درصد این زنان فاقد شغل و درآمد برای تامین زندگی خود بوده اند.

همه ی آمار و ارقام منتشرشده از سوی نهاد ها و مقامات مسئول بر افزایش روزافزون تعداد زنان سرپرست خانوار در سطح کشور صحه می گذارند.

دکتر مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری در تشریح این مسئله می گوید: "وجود 2 میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار که 80 درصد آن ها فاقد شغل هستند و سالانه نیز 60 هزار زن به آن ها اضافه می شود، باعث شده تا جامعه با آسیب های جدی در مورد این گروه از زنان مواجه شود.

" با این همه کاوش در چیستی مفهوم زنانه شدن فقر و پیامد های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ناشی از آن درخور توجهی جداگانه است.

زنانه شدن فقر یا "Feminisation of poverty"؛ نخستین بارتوسط دیاناپپرس، جامعه شناس آمریکایی به دایره واژگانی علوم اجتماعی وارد شد.

پژوهشگران بعدی استدلال کردند که ادغام جهان سوم در اقتصاد جهانی منجر به زنانه تر شدن فقر در این کشور ها شده است و همچنین موجب افزایش محرومیت های زنان شده است.

فارغ از اهداف فمینیستی برخی دنبال کنندگان موضوع گسترش فقر در بین زنان؛ افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور و بیکاری تعداد زیادی از آنان؛ لزوم توجه به این امر مهم را به همگان گوشزد می کند.

چه اینکه افزایش آمار طلاق در سال های اخیر روند رو به گسترش جمعیت زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار را به صورت قابل توجهی افزایش داده است.

به صورتی که برخی مددکاران اجتماعی معتقدند به زودی سهم طلاق در زمینه بی سرپرست شدن زنان از عواملی همچون فوت، از کارافتادگی همسر و .

پیشی خواهد گرفت.

از طرفی تعداد قابل توجهی دختران مجرد در کشور وجود دارند که از آستانه سن امید به ازدواج گذشته، هر ساله به جمعیت زنان خودسرپرست اضافه می شوند.

تبعات اجتماعی و فرهنگی این وضعیت در سطح جامعه بسیار گسترده، چندبعدی و در مواردی غیرقابل جبران خواهد بود.

با این همه شرایط زندگی برای زنان سرپرست خانوار به مراتب سخت تر از زنان خودسرپرست است.

چه اینکه آن ها باید علاوه بر تامین معاش خود؛ زمینه ی تامین مایحتاج فرزندان و دیگر اعضای خانواده را نیز فراهم نمایند.

همه ی این ها این قشر قابل توجه جامعه را تبدیل به یکی از آسیب پذیرترین اقشار موجود می کند.

مهمترین معضل پیش روی خانواده های زن سرپرست، مشکلات اقتصادی و مسکن است.

یکی از مهمترین مشکلات این زنان، پیدا کردن یک شغل متناسب با شأن آن ها برای تامین هزینه های زندگی است.

ولیکن در فضایی که زمینه اشتغال ثابت و پایدار برای بسیاری از مردان جوان تحصیلکرده به سختی پیدا می شود؛ حساب یک زن تنها از پیش مشخص خواهد بود! این زنان در صورت شاغل شدن نیز اغلب بایستی به کار در شغل های دون شان خود و با دستمزد های بسیار کم تن در دهند.

اگرچه در روزگاری که زنان دارای سرپرست با همکاری شوهر و فرزندانشان به سختی از عهده تامین معاش خود برمی آیند، خبر شاغل شدن این زنان نیز نمی تواند خبر چندان خوشایندی به حساب آید.

آنگونه که گفته شد؛ تبعات زنانه شدن فقر در سطح اجتماع چندبعدی و بسیار فراگیر خواهد بود.

جدا از آسیب های وارد شده بر خود این زنان؛ فرزندان تحت تکفل آن ها اولین قشر در معرض آسیب فقر خواهند بود.

فرزندان این خانواده ها اغلب به علت فقر ناشی از نبود پدر بایستی در سنین نوجوانی و حتی کودکی به دنبال انجام کار و تامین معاش خانواده خود بروند.

در این زمینه نیز طبیعتاً آسیب های واردشده بر دختران می تواند بیش از پسران باشد.

این خانواده ها به طور بالقوه در معرض مسائلی مانند کار کودکان در مشاغل سیاه و غیررسمی، بزهکاری اجتماعی، محرومیت از تحصیل و سوءتغذیه قرار دارند و عمدتاً یکی از علائم بیماری های روانی مانند افسردگی، اضطراب، وسواس و پرخاشگری در آن ها دیده می شود.

اغلب فرزندان این خانواده ها-فارغ از جنسیت آنان- مجبور به ترک تحصیل می شوند.

در چنین خانواده ای حوصله و فرصتی برای تربیت صحیح فرزندان باقی نمی ماند، درنتیجه زمینه های شکل گیری انواع بزه در فرزندان در سال های آینده فراهم خواهد شد.

در واقع اجتماع دیر یا زود بهای بی توجهی به این بخش از اقشار نیازمند توجه خود را خواهد پرداخت.

پس چه بهتر است که از هم اکنون به فکر راه چاره باشیم.

مروری کوتاه بر خیل خبر های مربوط به زنان بی سرپرست و خودسرپرست در لابلای صفحات روزنامه ها و نشریات در سال های اخیر نشان می دهدکه مشکل ما در این زمینه؛ ناآگاهی از وضعیت موجود نیست.

واقعیت آن است که دولت توان حمایت از این خیل عظیم رو به افزایش را ندارد.

سید حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در یادداشتی که به یکی از روزنامه های کشور سپرده است؛ در تشریح این معضل می نویسد:" نگاهی گذرا به قوانین کشور ما درباره زنان سرپرست خانوار وظایف اساسی دولت ها را در قبال این افراد گوشزد می کند.

یکی از قوانین مورد استناد در این زمینه قانون تامین زنان و کودکان بی سرپرست است.

بر اساس مفاد این قانون افرادی که حقوق آن ها حداقل یک سوم حقوق کارمندان دولت باشد باید تحت پوشش سازمان های حمایتی قرار بگیرند و سازمان های حمایتی هم باید حداقل یک سوم دستمزد ماهیانه یک کارمند دولت را به این افراد پرداخت کنند.

با فرض حداقل حقوق یک کارمند یعنی 600 هزار تومان در ماه باید گفت: 200 هزار تومان ماهیانه باید به این افراد پرداخت شود.

در حالی که در حال حاضر ما از 50 هزار تومان تا 100 هزار تومان مستمری ماهانه به خانواده هایی که از یک تا پنج نفر هستند پرداخت می کنیم.

"جمعیت بالای این گروه و محدودیت منابع سبب شده است در هیچ دوره ای دولت ها نتوانند از این گروه به درستی حمایت کنند.

محدودیت منابع به دولت ها فشار می آورد و خانواده های زن سرپرست در کنار من و شما در میان سیل مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دست و پا می زنند.

ولی باید توجه داشت که عدم توجه به مشکلات این افراد که می توانند همسایه های من یا شما باشند، در آینده گریبانگیر خود ما نیز خواهد شد.

از همین رو است که جامعه شناسان جامعه را به مثابه یک موجود زنده مورد مطالعه قرار می دهند که همه اجزای آن با هم مرتبط هستند؛ لذا جای ورود سازمان های مردم نهاد و خیرین در این عرصه واقعاً خالی است.

مسئله ای که باید در مسیر فرهنگ سازی و معرفی آن به جامعه بیش از پیش کوشید.

باید موجی رسانه ای در خدمت شکل گیری جمعیت خیرین "حامیان خانواده های زن سرپرست" در جامعه به وجود آید تا در آینده شاید بتوان امیدی به مرتفع شدن مشکلات این قشر آسیب پذیر جامعه داشت.

استفاده از ادبیات و آموزه های دینی در این مسیر می تواند بسیار راهگشا باشد.

چه آنکه تاکید بسیار دین مبین اسلام بر خوش رفتاری با یتیمان و دستگیری از مستمندان و همسایگان بر همگان روشن و آشکار است.

ولیکن گرفتاری های زندگی مدرن گاهی افراد را آنقدر به خود مشغول می کند که خود را نیز از یاد می برند چه رسد به همسایه و دیگران! از این رو نقش رسانه در بازخوانی و یادآوری مشکلات زنان سرپرست خانوار نقشی کلیدی و بی بدیل به حساب می آید.

دیگر راهکار قابل ارائه در این زمینه؛ جلوگیری از شکل گیری خانواده های زن سرپرست می باشد.

جلوگیری از موج رو به افزایش طلاق های بی مورد در سال های اخیر می تواند به عنوان یکی از بااولویت ترین کار های ممکن در این زمینه در دستور کار دستگاه های مسئول قرار گیرد.

اهمیت دادن مضاعف به نقش مشاوره در دادگاه های خانواده می تواند یکی از این راهکار های در دسترس به حساب آید.

با این همه به نظر می رسد تنها راه حل این معضل فراگیر در کوتاه مدت، ورود خیرین، سازمان های مردم نهاد و افراد مختلف به عرصه کمک رسانی به خانواده های مذکور می باشد.

در این مسیر همه باید به این فکر کنیم که شاید خانواده ما یا یکی از بستگان مان در آینده نزدیک به جمع خانواده های زن سرپرست اضافه شوند! پس بیایید مشکل جامعه را از خود بدانیم و در جهت رفع آن بکوشیم.


کلید واژه ها: سرپرست خانوار - زنان سرپرست خانوار - زنان - اجتماعی - افزایش - زنانه - کشور - درصد - مددکاران اجتماعی - جامعه - زن سرپرست خانوار - نمایندگان مجلس - اقتصاد - آمار - علوم اجتماعی - آمار و ارقام - کمیته امداد - جمعیت - امداد - درآمد - حمایت - علوم - جدید - فتاح - جهان - صورت - آمریکایی - مجلس - محرومیت - سرشماری

آخرین اخبار سرویس:
پیام تسلیت وزیر دفاع در پی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تأمین اجتماعی کشور

آغاز ولایت امام زمان(عج) باید گرامی داشته شود

تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه خوزستان‎/ شعار کارگران: صداوسیمای میلی نمی خواهیم، این همه لشکر اومده جونش دیگه سراومده، نماینده مجلس استعفا استعفا، سرمایه دار شیاد نمی کنیم اعتماد

آیت الله مصباح: الان بعضی به این فکر هستند که دین را به رفراندم بگذارند / می گویند اگر مردم رأی دادند که نیازی به ولایت فقیه نیست / این سخنان بسیار خطرناک است

افزایش سرانه مطالعه از نشانه های مهم رشد فرهنگی جامعه است

بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان

بیدار باشید که منافقین در کمین هستند

نحوه سانحه رانندگی منجر به فوت رییس سازمان تامین اجتماعی

همایش تجدید بیعت طلاب و روحانیون با امام عصر(عج) در مسجد مقدس جمکران

رعایت نظارت براستانداردهای لازم در اجرای طرح های عمرانی

بیشترین جرم در نیروهای مسلح فرار از خدمت وظیفه است

چگونگی انتقال امامت به امام زمان (عج)

انتشار عکس کودکان شوشتری، راهگشا نیست!

بررسی حقوقی لایحه جدید قانون مطبوعات و خبرگزاری ها

فلسفه؛ گمشده معاصر

تمرکزگرایی، سبب گسترش فساد می شود

هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی

7 وزیر هفته آینده به کمیسیون های تخصصی مجلس می روند

نگاهی به شهرداران تهران ازابتدای انقلاب اسلامی تاکنون

آماری از شکست جهانی حفاظت از خبرنگاران

دیده بان شفافیت و عدالت علیه مفسدین اقتصادی اعلام جرم می کند

این مادر «چشم» بچه هایش است

گرامیداشت سالگرد شهادت سردارطهرانی مقدم

خواست قوم بلوچ برای تأمین حقوق شان در ساختار سیاسی کشور

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

مادر باردار در یک عملیات هشت ساعت نجات یافت

مردهک در کرمان لرزید

موگرینی: از موضع عراق مقابل تحریمهای ضد ایرانی حمایت می کنیم

واکنش سردار کمالی به شایعه مشکل سربازی سامان قدوس

‏تصمیمی برای تعیین سرپرست شهرداری نداشته ایم

فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) در مورد احضار ارواح

فال روزانه شنبه 26 آبان 1397

ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

امیدواری گوترش به خاتمه هر چه سریع تر جنگ در یمن

پدر مرحوم نوربخش: پسرم پاک به دنیا آمد و پاک رفت

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد احضار ارواح

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد احضار ارواح

منزلت روز نهم ربیع الاول ( عید بقر = شروع امامت حضرت امام زمان عج )

شکوری راد: طوفان پرسشگری مردم اصلاح طلبان را منفعل کرده است(خبر ویژه)

انتقاد شاگرد مورد توجه امام خمینی از ساختن مقبره مجلل برای ایشان / این مقبره چه ربطی به امام دارد؟

تونس خواستار جلوگیری از ادامه تجاوز به حقوق فلسطینی ها شد

قانون با برهم زنندگان مراسم دانشگاه اصفهان برخورد کند

بعضی به فکر هستند که دین را به رفراندم بگذارند/ می گویند با رای مردم، نیازی به ولایت فقیه نیست

اهالی فساد با محدودیت پولشویی مخالف هستند/ نداشتن شاهد و مدرک برای پولشویی تعجب ندارد

سلامت اولویت سیاست مداران نبوده است

کمیته اصلاح آیین نامه شورای عالی اصلاح طلبان آغاز به کار کرد

کمیته اصلاح آیین نامه شورای عالی اصلاح طلبان آغاز به کار کرد

تاکید رییس پلیس پایتخت بر ضرورت توجه به کرامت انسانی

برخورد دستگاه قضا با اخلالگران اقتصادی عامل ثبات در بازار می شود

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 26 آبان 97

جهانگیری: نوربخش عاشق محرومین بود

نائب رییس مجلس: با تمام توان در خدمت معلمان هستم

تصویر| خودروی شخصی وزیر ارتباطات

مقامات کشوری درگذشت نوربخش را تسلیت گفتند

روز «قم» به تقویم اضافه شد

پایان ماموریت خوشرو در سازمان ملل

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

دانلود آهنگ جدید صدرا راثی بنام تو بیستی

سرتیپ نصیرزاده با خانواده دو فرمانده اسبق نیروی هوایی دیدار کرد

جامعه جهانی باید در مقابل اقدامات خودسرانه آمریکا ایستادگی کند

لزوم توجه شیعیان به فضائل اهل بیت(ع) و الگو قرار دادن آنان در زندگی

رییس قوه قضاییه درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

تست حساس بودن؛ تا چه اندازه روحیه حساس و زودرنجی دارید؟

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

انتصاب جدید در شورای عالی اصلاح طلبان

همکاریهای علمی و پژوهشی ایران و عمان گسترش می یابد

از کارگری میدان میوه و تره بار تا نمایندگی مجلس

معرفی برترین گلزنان تاریخ انگلیس +عکس

تاکید رییس پلیس پایتخت بر ضرورت توجه به کرامت انسانی

جنتی: متاسفانه کسی به داد مردم فلسطین نمی رسد

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 26 آبان 97

امام رضا(ع) تعامل نیکو و سازنده ای در تقریب مذاهب با اهل سنت داشت

گودهای پرخطر - گودهای رها شده

عکس خودروی شخصی وزیر ارتباطات و توضیحاتش در این خصوص

سردار حاجی زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

گزارش تصویری از خانه های تاریخی کاشان

عزاداری شهادت امام عسکری(ع) – محلات

شریعتمداری: نوربخش هیچ گاه از سختی ها شکایت نکرد

رییس جمنا: کسانی که در پی مذاکره و جلب رضایت آمریکا هستند، غیرخودی اند

رتبه شخصیت های سیاسی ایران در اینستاگرام

پیام درگذشت رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) درپی درگذشت دکتر نوربخش

نامه ای محرمانه از مرحوم نوربخش که ربیعی بازگو کرد

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) در مسجد جمکران

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | شنبه 26 آبان 97

ریشه همه بدی ها از زبان امام علی(ع)

نماهنگ چشم امید با صدای علی فانی

پاسخ به شبهات فیلمی از حناچی درباره استفاده از متخصصان خارجی

توضیحات استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، مدیریت گروه های خودسر و کشف 2 بمب

در دیدار صالحی با وزیر فرهنگ روسیه چه گذشت؟+عکس

امام جمعه قم: سخنان وزیر امور خارجه در مورد پولشویی سنجیده نبود/امام جمعه شهرکرد: ارزش پول ملی وضع مناسب ندارد/امام جمعه شیراز: امکانات دسترسی به حرم حضرت شاهچراغ(ع) کم است

ناگفته های استاندار خراسان از دوره استانداری

پیام های تسلیت به مناسبت درگذشت مدیر عامل و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی

فیلم | ولایت پذیری رمز پیروزی شیعه

نشست اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با شورای عالی جامعه مدرسین

اجرای پروژه های عمرانی در غرب تهران

خوشرو در دیدار با گوترش: جامعه جهانی باید در مقابل اقدامات خودسرانه آمریکا ایستادگی کند

دیدار مونسان با معاون اول رییس جمهوری بلغارستان

توافق بر سر تشکیل کمیته فنی مشترک در دیدار مونسان و وزیر گردشگری بلغارستان

دستگیری 3 نفر در رابطه با تجاوز به نوجوانان در شوشتر

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته چهارم آبان 97

سالانه 60 هزار نفر به جمعیت زنان سرپرست خانوار اضافه می شود/ تبعات زنانه شدن فقر در جامعه چیست؟

سالانه 60 هزار نفر به جمعیت زنان سرپرست خانوار اضافه می شود/ تبعات زنانه شدن فقر در جامعه چیست؟