مطالب مرتبط:
درویشوند در گفت وگو با فارس: ارجاع دو لایحه درخواستی FATF به مجمع از سوی لاریجانی خلاف قانون بوده است
ارجاع دو لایحه درخواستی FATF به مجمع از سوی لاریجانی خلاف قانون بوده است
علی مطهری: ارجاع این دو لایحه به مجمع تشخیص خلاف است/ ما 2 شورای نگهبان نداریم
توضیح لاریجانی درباره ارجاع لوایح FATF به مجمع تشخیص
لاریجانی لوایح پالرمو و پولشویی را به مجمع تشخیص ارجاع داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 آبان 1397 ساعت 20:212018-10-25سياسي

ارجاع به مجمع از سوی لاریجانی خلاف قانون بود


ارجاع دو لایحه درخواستی FATF به مجمع از سوی لاریجانی خلاف قانون بوده است.

- "، ابوالفضل درویشوند استاد حقوق اساسی، در مورد اقدام عجیب رییس مجلس شورای اسلامی در ارجاع دو لایحه درخواستی FATF به مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون در نظر گرفتن روند قانونی آن گفت: رییس مجلس شورای اسلامی به موجب نامه­ شماره 60290 مورخ 19 مهرماه 97 مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (کنوانسیون پالرمو) و در همان روز و به موجب نامه مشابهی مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال نموده است.

وی ادامه داد: این مصوبات به دلیل عدم رفع ایرادات هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­ های کلی نظام ، توسط شورای نگهبان مغایر بند (2) اصل یکصد و دهم قانون اساسی، تشخیص داده و اعلام شده بود.

این استاد دانشگاه در مورد اینکه چطور رییس مجلس شورای اسلامی بدون برگزاری هیچ جلسه ای از سوی کمیسیون مربوطه چنین اقدامی را انجام داده است بیان داشت: به موجب اصل یکصد و دوازدهم قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی صرفاً در هنگامی صلاحیت دارد بر مصوبه خود اصرار کرده و آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دهد که شورای نگهبان مصوبه مجلس را خلاف موازین شرع و یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان را تأمین نکند.

درویشوند خاطر نشان کرد: به موجب ماده (202) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در صورتی که مصوبه مجلس شورای اسلامی که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته است اصلاح نشود، باید مصوبه مجدداً در مجلس طرح شود و در صورت اصرار برای مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود.

استاد حقوق اساسی در پاسخ به این سوال که آیا اصرار بر اجرای یک لایحه یا طرح باید از سوی مجلس شورای اسلامی باشد یا رییس خانه ملت تاکید کرد: به موجب ماده (25) آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس باید در هنگام اصرار بر مصوبه خود، مصوبه را مجدداً بر اساس به مصلحت بودن یا نبودن آن مورد بررسی قرار داده و در خصوص آن رأی گیری نماید و مشروح مذاکرات بررسی مصوبه باید به همراه مصوبه برای مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود.

وی خاطر نشان کرد: شورای نگهبان به موجب نامه شماره 97/100/5891 مورخ 17 تیرماه 97 نظرات هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام در خصوص لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (کنوانسیون پالرمو) را به همراه نظرات خود برای اقدام لازم به مجلس شورای اسلامی ارسال نموده است و مجلس شورای اسلامی در تاریخ سوم مهرماه سال جاری اقدام به تصویب مصوبه و ارسال آن می­نماید.

شورای نگهبان در جلسه 18 مهر 97 مغایرت مصوبه را به دلیل عدم رفع ایرادات اعلامی هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام مغایر بند 2 اصل یکصد و دهم قانون اساسی تشخیص داده است.

درویشوند در ادامه اقدام خلاف آیین نامه رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ییس مجلس شورای اسلامی در تاریخ 19 مهر ماه 97 ضمن اعلام اصرار مجلس بر مصوبه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (کنوانسیون پالرمو) آن را برای مجمع ارسال نموده است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: همچنین در تاریخ سوم مهرماه 97 (قبل از اعلام ایراد شورای نگهبان نسبت به مصوبه) را به عنوان زمان اصرار مجلس بر مصوبه خود اعلام نموده است.

این در حالی است که ایراد شورای نگهبان به مصوبه در تاریخ هجدهم مهرماه اعلام شده است و بر اساس مستندات فوق اگر مجلس شورای اسلامی قصد اصرار بر مصوبه خود در این خصوص را دارد باید در خصوص موضوع و مصلحت بودن عدم تأمین نظر شورای نگهبان بحث کرده و نسبت به مصلحت بودن آن رأی گیری نماید.

صلاحیت اصرار بر مصوبه اختصاص به مجلس شورای اسلامی دارد و رییس مجلس بدون مصوبه مجلس صلاحیت اصرار بر مصوبه و ارسال آن برای مجمع تشخیص مصلحت نظام را ندارد.

وی گفت: اینکه نماینده ای در هنگام بررسی مصوبه اخطار قانون اساسی داده و رییس مجلس بگوید اگر شورای نگهبان مصوبه را مغایر قانون اساسی تشخیص داد، مصوبه به مجمع ارجاع می­ شود نیز رافع ایراد فوق نبوده و همانگونه که بیان شد بعد از اعلام مغایرت مصوبه توسط شورای نگهبان، باید مجلس شورای اسلامی در صورتی که مصوبه را مطابق مصلحت نظام بداند بر آن اصرار نماید.

درویشوند با تاکید بر اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز تا زمانی که این فرآیند طی نشود مجاز به بررسی مصوبه نیست و باید آن را برای طی فرآیند قانونی به مجلس شورای اسلامی بازگرداند، گفت: در سابق نیز برخی موارد وجود دارد که مجلس شورای اسلامی بدون طی فرآیند قانونی اقدام به ارسال مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام کرده که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته است.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: دبیر شورای نگهبان در تاریخ 14 اسفند 75 و به موجب نامه 1534/21/75 خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی طی تذکری اعلام کرده است: چون به صراحت اصل 112قانون اساسی مصوبه های مجلس شورای اسلامی در صورتی قابل ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت است که شورای نگهبان آن را خلاف موازین شرع و یا قانون اساسی تشخیص داده و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورا را تأمین نکند، علی هذا ارجاع موضوع از ناحیه ریاست و به تشخیص اعضاء کمیسیون حتی با اطلاع مجلس کافی به تأمین قیود و شرایط اصل مزبور نمی باشد و لازم است مصوبه پس از یأس از دستیابی به راه حل مناسب در جهت تأمین نظر این شورا و رأی مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شود.

درویشوند ادامه داد: در انتهای دوره ششم مجلس شورای اسلامی نیز این اتفاق روی داد و مجلس بدون طی فرآیند مذکور، مصوباتی را برای مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال نمود که مجمع تشخیص نیز با تذکر شورای نگهبان این مصوبات را برای طی فرآیند قانونی به مجلس بازگرداند.

وی بیان داشت: شورای نگهبان مشکل ارسال مصوبه مورد ایراد این شورا را بدون بررسی در مجلس در هنگام تصویب قانون آیین نامه داخلی مجلس اعلام کرده است.

مجلس شورای اسلامی به موجب ماده (187) مصوب مقرر کرده بود که رییس مجلس بتواند بدون اعلام مصلحت مورد نظر و تصویب آن توسط مجلس شورای اسلامی، مصوبه را به مجمع تشخیص مصلحت ارسال نماید.

درویشوند اضافه کرد: شورای نگهبان به موجب نظر شماره4551/21/78 مورخ 8 اردیبهشت 78 در این خصوص اعلام نمود: ماده (187) از این نظر که در صورت عدم توافق و یا عدم تأمین مجدد نظر شورای نگهبان، رییس مجلس مصوبه را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می دارد، خلاف اصل 112 قانون اساسی است و باید مطابق این اصل در صورتی که در نهایت مجلس رأی دهد که با در نظر گرفتن مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان را تأمین نمی‏کند مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شود.

وی در خاتمه تاکید کرد: با توجه به مستندات و رویه فوق اقدام رییس مجلس در ارسال مصوبات به مجمع تشخیص مصلحت نظام بر خلاف قانون بوده و مجمع مجاز به بررسی مصوبه نیست و باید آن را برای طی فرآیند قانونی به مجلس بازگرداند.

فارس 106
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجمع تشخیص مصلحت - شورای - اسلامی - رییس مجلس شورای اسلامی - شورای نگهبان - مجلس - قانون - مصوبه مجلس - نظام - تشخیص - قانون اساسی - نگهبان - سازمان ملل متحد - رییس مجلس - جمهوری اسلامی - نامه - سازمان ملل - مبارزه - لاریجانی - استاد دانشگاه - جمهوری - اصلاح - جرائم - نظارت - ایران - آیین - حقوق - صورت

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 3 اردیبهشت 98

آتش گرفتن بی دلیل خودروی آمریکایی

شاگردان برانکو در آستانه حذف! +تصاویر

آقای قالیباف کلی گویی بس است، راهکار بدهید

تصویری دیده نشده از سرلشکر جعفری در نبرد با داعش

«لیلا بلوکات» متفاوت تر از همیشه/ عکس

اسرار داخل خودروی پوتین را از لنز دوربین مشاهده کنید+فیلم

گزارش دستاورد داخلی در اجلاس خارجی مطابق سندی که قبول نداریم

توصیف عمران خان از دیدار با رهبر انقلاب

بازسازی خانه های سیل زدگان نیازمند عزم جدی مسجدی ها و بسیج امکانات محله است

آشنایی با مجازات های قانونی برای زمین خواران

بازتاب جهانی تغییر در فرماندهی کل سپاه پاسداران

«عهد»؛دعایی که برای عاقبت به خیری تاثیر زیادی دارد/فیلم

فرماندار پلدختر: فقط نگاه می کنند

اقدام احمقانه معلم در خوراندن مشروبات الکلی به کودک! +فیلم

استخدام منشی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مسئول دفتر خانم تسلط به زبان انگلیسی در فردیس

آیا کالایی سازی آموزش در سال 98 تداوم خواهد داشت؟/ خصوصی سازی به معنای استفاده از معلمان با حقوق 500 هزار تومانی است!

ائتلاف احمدی نژاد و قالیباف برای 1400

پیشنهاد محاکمه اینستاگرام!

میرزایی: سر دادن شعارهای غیر عملی منجر به افزایش نامعقول انتظارات می شود

هنوز نمی دانیم کلاک شهرک است یا نه! / با تمرکز بر لواسان از تخلف های بزرگتر اطراف تهران غافل نشویم!

استخدام متخصص اندروید در شرکت رسانه هنر نقش جهان در اصفهان

استخدام کارمند اداری آشنابا office وشبکه های اجتماعی در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل خانم در تهران

استخدام منشی در یک شرکت معتبر ساختمانی در شیراز

استخدام کارشناس it در شرکت داده پردازی خوارزمی-تهران

بازتاب توییتری تغییر فرمانده کل سپاه پاسداران

هرگز فروش نفت ایران به کمتر از 1 میلیون بشکه در روز نمی رسد

سپاه آبروی ولایت و انقلاب را حفظ کرده است

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- سه شنبه 3 اردیبهشت

فال آنلاین دیوان حافظ سه شنبه سوم اردیبهشت ماه 98

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز سه شنبه

عکس پُرانرژی تازه عروس و داماد سینمای ایران

استخدام پشتیبان سایت آشنا به فتوشاپ و عکاسی در تهران

استخدام مونتاژکار حرفه ای خانم در البرز

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه

رییس ستاد انتخاباتی روحانی، میرحسین و رییسی آماده ورود به مجلس یازدهم

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت و پورسانت عالی در تهران

استخدام منشی خانم با مزایا در شرکت نواوران سامانه پژواک- تهران

استخدام بازاریاب آشنا به امور اداری و منشی گری در تهران

استخدام یک نفر آی تی کار آقا مسلط به فتوشاپ در تهران

گزارش بطحایی از وضعیت مناطق سیل زده در کمیسیون آموزش

نگاهی بر احکام اتانازی (قتل از روی ترحّم)

علائم عجیب آخرالزمان گه از آن بی اطلاعید

فضای دوقطبی، قتلگاه مصالح کشور

ایران؛ دوازدهمین تولیدکننده کفش در دنیا

پیام حشمت الله فلاحت به همتایان خود در کشورهای مختلف

سپاه پاسداران در دهه چهارم و پنجم انقلاب

التیام آلام ناشی از سیل به بهترین شکل و در حداقل زمان در قالب طرح «جهاد همبستگی ملی»

پیشنهادهای دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت برای نمایشگاه کتاب/ از تاریخ سیاسی تشیع تا آزادی و آزاداندیشی!

رییس جمهور منتخب اوکراین به کریمه دعوت شد

کانادا گردی خانم بازیگر به همراه پژمان جمشیدی/ عکس

کوری عاطفی چیست؟

واردات پازل به 32 تن رسید

طرح «جهاد همبستگی ملی» مبتنی بر مبانی قرآنی است

الزامات تحقق شعار سال زیر ذره بین دانشجویان/ ارتباط پایان نامه ها با صنعت؛ راهی برای رونق تولید

نمایندگان مجلس بپذیرند که آنها قانونگذارند، نه استراتژیست

طرح جدید مجلس برای تغییر در شیوه برگزاری کنکور

بارندگی حدود 50 و 60 میلی متری در کرمان طی یک هفته

یک ریال از اعتبارات دولتی کرمان در بحران حمیدیه هزینه نشد

مراسم جشن میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) در بنیاد اهل بیت(ع) بلژیک برگزار شد+ تصاویر

با تصویب CFT و پالرمو دشمنان ایران اسلامی وقیح تر می شوند

اوقات شرعی سوم اردیبهشت در سمنان

بازیگر زن کم حاشیه سینما در جشنواره جهانی فجر/ عکس

با انجام این کار ساده ثواب شهید را خواهید برد

تغییر فرماندهی سپاه چه پیامی دارد؟

تفاوت عبادت جوان و پیر در کلام پیامبر(ص)

انتصاب مدیر بومی خواسته مردم از استاندار بوشهر

میرزایی: سر دادن شعارهای غیر عملی منجر به افزایش نامعقول انتظارات می شود

فعالیت انتخاباتی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها پس از ماه رمضان آغاز می شود

جدیدترین وضعیت حضور صادراتی ایران در اروپا

نقش مدیران دستگاه های دولتی در مواجهه با بحران چیست؟

تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان دهنده آینده نگری حضرت امام خمینی(ره) بود

40 سالگی سپاه پاسداران با 8 فرمانده +عکس

زن بیلبوردی، تحت حمایت فعالان حقوق زن +عکس

وقتی «رضا گلزار» ریلکس می کند/ عکس

نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کرد

راه های دورزدن تحریم ها چیست؟ /اولویت هایی که مهم تر از حذف صفر ها از پول ملی هستند! /معادله پیچیده رابطه تهران و اسلام آباد

سفر هیئت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به چین

تعداد سرلشکر های نیرو های مسلح ایران به 14 نفر رسید

نحوه قتل رییس شعبه کرج یکی از موسسات مالی

تصاویری متفاوت از زنان افغان

طرح هر مسجد یک خانه مشکل سرپناه سیل زدگان را حل می کند/کمک 3 میلیاردی مردم ابهر به سیل زدگان

سفر رییس جمهور به استان کردستان لغو شد

فعالیت انتخاباتی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها پس از ماه رمضان آغاز می شود

تصاویر/ اعطای درجه سرلشکری به سردار سلامی

عناوین روزنامه های سیاسی 3 اردیبهشت 98/ پاکستان به دنبال الگوی انقلاب ایران است +تصاویر

احتمال سفر قریب الوقوع وزیر بهداشت به ارومیه

پنهان شدن جغد بازیگوش در موتور هواپیما!/ عکس

روابط ایران و پاکستان بر خلاف میل دشمنان آن باید تقویت شود

گام دوم «خودسازی» انقلاب اسلامی و نسبت آن با «دولت¬سازی»

از استانداری در سوئد تا کسب جایزه انجمن ریاضیات اروپا

رییس جمهور پنجشنبه به کرمانشاه سفر می کند

گذشته و آینده فلسفه تشکیل سپاه از منظر مقام معظم رهبری

نمی توانید مرا استیضاح کنید

کوچولوهای بانمک آقای بازیگر/ عکس

کارتون| آتش در قلمروی زنوزی

ادای احترام نخست وزیر پاکستان به مقام شامخ امام خمینی(ره)+عکس

محسن هاشمی: امیدواریم در دوران پساسیل هم کنار مردم باشیم

ارجاع به مجمع از سوی لاریجانی خلاف قانون بود

ارجاع به مجمع از سوی لاریجانی خلاف قانون بود