مطالب مرتبط:
استقبال اسراییل از بازگشت ارتش سوریه به مرزهای مشترک
مرزهای مشترک ایران و افغانستان فرصت برای همکاری های مشترک مرزی
حمایت رییس فیفا از دوروکوویچ در انتخابات فیده اینفانتینو:فوتبال و شطرنج نقطه مشترک زیاد دارند
درگیری های سنگین در شمال غرب یمن و مرزهای مشترک با عربستان
استقبال اسراییل از بازگشت ارتش سوریه به مرزهای مشترک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 09:002018-10-24سياسي

شطرنج با مرزهای مشترک


ما یک جزیره دورافتاده نیستیم؛ میان دیگران ، با دیگران و شاید هم برای دیگران زندگی می کنیم.

اینگونه است که مراودات اجتماعی و بین المللی هم شکل می گیرد.

- البته بماند که بعضی از سیاسیون و حتی کارشناسان، یک جورهایی فکر می کنند که ما یک جزیره دورافتاده هستیم و باید سعی کنیم که در همین جزیره بودن خودمان بمانیم و کاری به دیگران نداشته باشیم.

اما عقل و تجربه و دانسته های مذهبی و امثالهم به ما می گوید که در این دنیا، نمی شود به تنهایی زیست و باید دیگران را هم برای این زیستن، مدنظر داشته باشیم تا دیگران نیز برای خود زیستن شان، ما را مدنظر داشته باشند.

ما یک جزیره دورافتاده نیستیم؛ میان دیگران ، با دیگران و شاید هم برای دیگران زندگی می کنیم.

اینگونه است که مراودات اجتماعی و بین المللی هم شکل می گیرد.

البته بماند که بعضی از سیاسیون و حتی کارشناسان، یک جورهایی فکر می کنند که ما یک جزیره دورافتاده هستیم و باید سعی کنیم که در همین جزیره بودن خودمان بمانیم و کاری به دیگران نداشته باشیم.

اما عقل و تجربه و دانسته های مذهبی و امثالهم به ما می گوید که در این دنیا، نمی شود به تنهایی زیست و باید دیگران را هم برای این زیستن، مدنظر داشته باشیم تا دیگران نیز برای خود زیستن شان، ما را مدنظر داشته باشند.

بخشی از این دیگران، همسایگان ما هستند؛ فرقی هم نمی کند، خاکی و آبی، معنوی و فرهنگی و .

چه بسا که با همین همسایه ها، توانسته ایم و بتوانیم که از بخشی از گردنه های سخت اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی مان عبور کنیم و کرده ایم چه بسا که باز هم توسط بعضی از این همسایه ها، درگیر جنگ ها و تنش های بی خود و باخود بوده و هستیم.

کوتاه کلام اینکه، ما همسایگانی داریم و در زندگی بین المللی، نه تنها نمی توانیم که نمی شود نسبت به آنها بی تفاوت باشیم؛ همانطور که آنها نه تنها نمی توانند که اساساً نمی شود نسبت به ما بی تفاوت باشند.

این، البته منطقی سیاسی است که هر کشوری موفق به درک آن نمی شود و نیاز به یک پختگی و ثبات رویه سیاسی دارد.

از اینکه بگذریم، ما همسایگانی داشته و با هر کدام، رویه و رفتاری داریم و هر کدام نیز با ما رویه و رفتاری دارند.

نگاهی کوتاه انداخته ایم به این رویه ها و رفتارهای فی مابین که ببینیم چگونه و چه سان است.

افغانستان؛ چشم اندازی نه چندان مثبت افغانستان، زمانی پاره تن ایران بوده است.

دو کشور اشتراکات تاریخی و فرهنگی زیادی دارند اما در کل افغانستان برای ایران، همسایه خوش یمنی نبوده است؛ چرا که هم اکنون حضور نیروهای چند ملیتی در این کشور و نیز نیروهای افراطی همچون طالبان و القاعده و حتی این اواخر داعش و همچنین بحث عدم ایجاد امنیت در مرزها و قاچاق مواد مخدر و مهاجران، باعث ایجاد دردسرهای زیادی برای کشورمان شده است.

اما در کل افغانستان را نمی توان جزو کشورهای مشکل دار با ایران قلمداد کرد؛ هرچند اختلافات آبی اخیر دو کشور، کدورت هایی بین دوطرف است.

پاکستان؛ 2 غریبه بزرگ پاکستان، کشوری مسلمان، پرجمعیت و هسته ای در جنوب شرقی ایران محسوب می شود اما روابط چندان حسنه ای با ایران نداشته است.

اختلافات دینی و عدم ثبات رویه سیاسی در پاکستان، باعث شده تا ایران نسبت به این کشور، نگاهی چندان جدی نداشته باشد.

البته پاکستان را جزو کشورهای ایران ستیز نمی توان محسوب کرد.

اما در کل، فعالیت های گروه های تندروی مذهبی در این کشور، فعالیت گروه های تروریستی ایران ستیز در خاک پاکستان و تمایل بیشتر به ائتلاف سعودی به واسطه منافع اقتصادی، باعث شده است تا روابط ایران و پاکستان، در سطحی عالی نباشد.

ضمن اینکه دو کشور سعی می کنند با نزدیکی و دوری به هند و عربستان سعودی، فشارهایی نامحسوس هم به یکدیگر وارد کنند که البته جزو رفتارهای استراتژیک دو کشور نیست.

آذربایجان؛ پاره تن دیروز، دشمن جان امروز جمهوری آذربایجان، در سال های نه چندان دور، بخشی از خاک ایران بوده است اما حالا روابط دو کشور، در سطح چندان قابل قبولی نیست.

اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور، باعث مهاجرت های موقت و دائمی بین شهروندان شان شده است.

اما اختلافات مرزی بر سر سهم کشورها از دریای خزر، حضور آمریکا و مخصوصا رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان و نیز ماهیت لاییک حکومت این کشور و ماهیت اسلامی حکومت ایران و تقابل این ماهیت ها، باعث شده تا رابطه فی مابین، نسبتاً سرد باشد.

ترکمنستان؛ این دوخویشاوند تاریخی روابط ما و ترکمنستان، یک برایند مثبت داشته و دارد؛ هرچند اختلاقات و کدورت های اقتصادی و آبی هم بین ما به وجود آمده است.

رهبر ایران این دو ملت را، 2خویشاوند توصیف کرده است.

ایران جزو اولین هایی بود که استقلال این کشور را بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به رسمیت شناخت.

در سال های اخیر، اختلافات گازی بین این دوکشور دارنده منابع عظیم گازی، کمی باعث ایجاد کدورت شد اما مسائل مشترکی چون مقابله با زیاده خواهی افغان ها در حوزه های آبی، مقابله با تروریسم و.

باعث شد تا دو کشور روابط حسنه ای داشته باشند.

ترکیه؛ دو رقیب نسبتاً دوست و عاقل برخی کارشناسان، ایران و ترکیه را دو رقیب می دانند؛ رقبایی که می خواهند بیشترین اثرگذاری را در خاورمیانه داشته باشند.

اما در اینکه ترکیه یک بازیگر نسبتا درجه دوم در خاورمیانه محسوب می شود، بحثی نیست.

بازیگران اصلی خاورمیانه را می توان روسیه، ایران، آمریکا و اعراب و تا حدودی رژیم صهیونیستی دانست.

ترکیه هم در ابتدا خیلی سعی کرد که خودش را به عنوان یک بازیگر درجه اول مطرح کند اما با وجود پتانسیل های تاریخی و اقتصادی، موفق به این کار نشد.

ولی روی هم رفته و جدا از رقابت های تاریخی ایران و ترکیه، دو کشور دارای رویه و رفتار سیاسی تعریف شده ای نسبت به هم هستند؛ این رویه ثابت را در واکنش ایران به کودتایی که علیه اردوغان اتفاق افتاد، می توان مشاهده کرد.

ترک ها که زمانی در ماجرای سوریه، ایران را دشمن خود می دانستند، بعد از ماجرای کودتا، دانستند که می توانند روی ایرانیان حساب کنند؛ به همان نسبتی که نمی توانند روی اعراب که دوستان سابق شان محسوب می شدند، حساب باز کنند.

هم اکنون روابط اقتصادی و سیاسی و گردشگری ایران و ترکیه، قابل قبول است.

عراق؛ دوستان امروز عراق از زمان حکومت پهلوی در ایران، نگاه رسمی جالبی به کشورمان نداشته و موضعی از منظر دشمنی پنهان ولی خویشتندارانه داشته است.

انقلاب اسلامی، فرصتی به صدام داد تا جنگی خانمان سوز را علیه ایران به راه بیندازد.

اما سرنوشت، صدام را به تاریخ سپرد و حالا نزدیک ترین گروه ها به ایران، اثرگذاران بزرگ عراق هستند.

در کل روابط اقتصادی و سیاسی و حتی اجتماعی و گردشگری ایران و عراق در سطحی بالاست.

این اواخر، البته مواضع رسمی ایران ستیزانه ای از سوی دولتمردان عراقی مطرح شده بود که باعث کدورت اجتماعی و سیاسی در ایران، نسبت به عراقی ها شد اما بعد از ائتلافات و انتخابات اخیر، باز هم کفه ترازو به سمت ایران چرخید و طرفداران آمریکا و ائتلاف سعودی، در تنگنا قرار گرفتند.

ارمنستان؛ دو همسایه چندهزار ساله ایرانیان و ارمنیان را می توان دو قومی دانست که از 3هزاره پیش تا به امروز، در کنار هم به خوبی و خوشی زیسته اند.

امروزه ارامنه، جزو خوشنام ترین اقوام ساکن در ایران محسوب می شوند.

در کل روابط ایران و ارمنستان، روابطی حسنه و همراه با حسن نیت بوده است.

این روابط گرم، البته موجب ایجاد کدورت هایی بین ایران و جمهوری آذربایجان هم شده است؛ خاصه در جنگ مرزی دو کشور آذربایجان و ارمنستان.

ارمنستان نیز تا به حال، علاوه بر مراودات اقتصادی و فرهنگی با ایران، رفتار تنش زایی علیه ایران نداشته است.

قزاقستان؛ ایستاده در میان قدرت ها قزاقستان، هم جزو همسایگان آبی ما محسوب می شود.

بیشتر مراودات ما با این کشور، به مباحث مرتبط با دریای خزر بازمی گردد.

این کشور پهناور و سردسیر، البته روابط چندان خوبی با ایران ندارد، اما رابطه اش به اندازه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هم ایران ستیزانه نیست.

در کل، سهم خواهی این کشور از دریای خزر، همکاری اش با آمریکا و.

باعث ایجاد نگرانی هایی نزد ایران و روسیه، به عنوان همسایگان این کشور شده است.

روسیه؛ دوستی زیر سایه دشمنان مشترک روابط روسیه و ایران از زمان صفویه شروع شده و بیشتر بار منفی داشته؛ مخصوصاً با درگیری های نظامی زمان قاجارها و جدایی بخش هایی از مناطق شمالی ایران توسط روس ها، همسایه آبی شمالی ما، نزد افکار عمومی مان چهره ای موجه نداشته است.

در روزگار پهلوی نیز که ایران تحت سیطره معنوی آمریکا بود، روابط ما و روسیه تعریفی نداشت.

اما هم اکنون، منافع مشترک در قفقاز و دریای خزر و خاورمیانه، ما و روسیه را به هم پیوند زده است؛ هرچند شایعاتی مبنی بر معامله بزرگ روس ها با غرب، بر سر ایران مطرح شده بود.

اما به نظر می رسد که این دو کشور، خوب می دانند چه دشمنان مشترکی دارند و به قول برخی از کارشناسان ایرانی، ما دیگر آن ایران قاجاری نیستیم و در یک سطح با روس ها مذاکره می کنیم.

اخباری مبتنی بر توافقات پنهانی نفتی ایران و روسیه، ظاهراً نشان می دهد که این دو همسایه، نمی خواهند علیه هم باشند؛ هرچند تاریخ مشترک شان، نشان می دهد که نمی توانند نسبت به هم دوستان تمام و کمالی هم باشند.

اعراب خلیج فارس؛ توهم دشمنی بزرگ در کل، 6 کشور عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین، امارات متحده عربی و عمان، شورای همکاری خلیج فارس را تشکیل می دهند که دست بر قضا همگی نیز جزو همسایگان آبی ایران محسوب می شوند.

این شورای همکاری خلیج فارس را بیشتر به تحریف نام خلیج فارس و نیز بیانیه های ایران ستیزانه اش می شناسیم.

از بین این کشورها، تا یکی، 2سال پیش، تنها عمان و تا حدودی کویت سعی می کردند با ایران، برخورد متناسبی داشته باشند.

روابط ایران و عمان روابطی در سطح عالی بوده و این کشور به نوعی، پیام آور و واسطه مذاکرات ایران و اعراب و نیز ایران و آمریکا بوده و هست.

کویت هم هر از چندی سعی می کند که برخلاف رویه بزرگان شورای همکاری خلیج فارس، حرکت کند؛ هرچند در مجموع روابط حسنه ای با ایران نداشته و ندارد.

روابط سعودی و بحرین و امارات نیز با ایران، کاملاً از منظر دشمنی تعریف شده است.

جنگ داخلی سوریه، حمله ائتلاف عربی به یمن، اتهام به ایران درباره حمایت از نیروهای نیابتی در عراق و لبنان و حتی خود این کشورها و.

باعث شده است تا کدورت فی مابین به این راحتی ها قابل حل و فصل نباشد.

در این میانه، روابط سعودی و ایران؛ مناسب نیست طوری که هر دو کشورگاهی تهدیدات ضمنی نیز نسبت به یکدیگر داشته و دارند.

البته بخش اعظمی از کارشناسان، ایران را برنده جنگ سرد خاورمیانه میان ایران و سعودی و طرفداران شان می دانند.

امارات هم دشمنی خودش را در جنگ اقتصادی با ایران و محدودیت های شدید علیه ایران و تاجران ایرانی در این کشور علنی کرده است.

بحرین هم که به واسطه اتهام حمایت ایران از مبارزان بحرینی، علناً به جبهه سعودی پیوسته است.

اما ماجرای قطر، ماجرایی خاص و خواندنی است.

در آستانه سقوط سوریه و درحالی که تروریست ها کاخ ریاست جمهوری را خمپاره باران کرده و اردوغان تصور می کرد که طی روزهای آتی نماز را در مسجد اموی دمشق خواهد خواند، قطر نیز مواضعی کاملاً ایران ستیزانه داشت.

اما اختلافات پیش آمده میان این کشور و ائتلاف سعودی- امارات- بحرین، باعث شد تا قطر به طور موقت و تاکتیکی، روابط حسنه ای با ایران برقرار کند؛ البته کسی هم انتظار نداشت که قطر به یار غار ایران تبدیل شود اما همین که میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، گزینه ای به نام قطر و علیه ائتلاف سعودی ها هم وجود داشته باشد، برای سیاست خارجه ایران یک برد محسوب می شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری تاریخ انتشار 1 ابان97، کدمطلب: 35198، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: جزیره دورافتاده - جزیره - بین المللی - افغانستان - زیست - اجتماعی - سیاسی - فرهنگی - زندگی - کشور - تفاوت - ایران - القاعده - اقتصادی - تاریخی - طالبان - افراطی - کشوری - درگیر - موفق - داعش

آخرین اخبار سرویس:
جانشین ناجا: خرید غیبت خدمت سربازی به صلاح کشور نیست

پاسخ بنیاد شهید به ادعای مطرح شده در برنامه فرمول یک

مهارت فوق العاده خلبان جت جنگنده در پرتاب فلر

دبیر انجمن فیلم بسیج هنرمندان استان تهران مستند زندگی شهدای مدافع حرم پاکدشت ساخته می شود

روند افزایشی نرخ بیکاری در استان تا حدودی کنترل شده است

پاسخ بنیاد شهید به فرمول یک

گردهمایی روابط عمومی اداره های جغتای

اولین نشست دبیران قرآن و عترت در مشهد

پیکرهای 10 شهید در مشهد تشییع می شود

دیدار فرمانده بسیج و مدیرکل بنیاد تهران بزرگ با خانواده شهید صارمی

بقای نظام و انقلاب اسلامی در حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است

جانشین ناجا: خرید غیبت خدمت سربازی به صلاح کشور نیست/ سال آینده این طرح منتفی شود

«محمدرضا اعتمادیان» یار دیرینه انقلاب به رحمت الهی پیوست

نشست بررسی نامه امام خمینی(ره) به گورباچف در حرم امام برگزار می شود

فرشته های نجات را چگونه رسانه ای کنیم؟

سخنرانی سالانه ترامپ لغو شد

برگزاری نشست تکریم و معارفه مدیرکل جدید دفتر انتخابات

امروز چند نفر یارانه می گیرند؟

پاسخ بنیاد شهید به ادعای مطرح شده در برنامه فرمول یک

نامه سرگشاده تشکل های دانشجویی تبریز خطاب به رییس مجلس درباره پرونده نماینده ملکان

جایگاه شهید، جایگاه صدیقین و صالحین است

آموزش در روند خدمت رسانی کارکنان بنیاد به ایثارگران حائز اهمیت است

فرزندان مجری بازداشت شده پرس تی وی به دادگاه احضار شده اند

خشم ترامپ از قایق های تندروی ایران در خلیج فارس

از 192 نماینده امضاکننده طرح شفافیت آرا فقط 53 نفر در رای گیری شرکت کردند

ریزش یک خانه تاریخی در دزفول بر اثر بارندگی

بالن مدیریت بحران در آسمان البرز برای اولین بار

پامنبری های موسوی خویینی ها، هاشمی رفسنجانی را ترور کردند؟ / نقل قول های شگفت انگیز ناطق نوری، بازرگان و شهید مطهری از جلسات مرموز «مسجد جوزستان»/ آقای خویینی ها! نوار جلسات «تفسیر قرآنِ» خود را منتشر کنید!

مفقود شدن 7 نفر در برف و کولاک کوهرنگ

مدیرعامل شرکت مخابرات: برای افزایش رضایتمندی کارکنان تلاش کرده ام

روحانی: لزوم فعالیت بیشتر استانداران برای عبور از تحریم/دوباره ماهواره به فضا می فرستیم

تاکید دوباره ستادکل نیروهای مسلح بر مخالفت با طرح جریمه ریالی غیبت از سربازی در سال آینده

حفظ انقلاب؛ یکی از اولویت های مهم مسئولان نظام است

نشست بررسی نامه امام خمینی(ره) به گورباچف در حرم امام برگزار می شود

ایثار اجتماعی یکی از ضرورت های امروز ایران اسلامی است

کانون بازنشستگان مخزن تجربیات همکاران در بنیاد است

شهرت جهانی موزه ملی تاریخ علوم پزشکی/اعلام 3 شرط اساسی برای ثبت موزه های دانشگاهی در ایکوم

استانی شدن انتخابات مجلس به نفع کدام جریان سیاسی است؟

چند پرونده زمین خواری در مجلس مفتوح است؟

«محمدرضا اعتمادیان» یار دیرینه انقلاب درگذشت

دیدار جمعی از سران قبایل عراق با ظریف

لزوم استفاده از ابزار های نوین برای اطلاع رسانی خدمات بانک ملی ایران

تصمیم گیری در اتحادیه اروپا برای تحریم دانشگاهها و ترور دانشمندان ایرانی

معالجه عداوت و دشمنی به بیان ملا احمد نراقی

10 روستای کوهین با مشکلات صدور اسناد ملکی مواجه هستند

10 روستای کوهین با مشکلات صدور اسناد ملکی مواجه هستند

مردم به ارتقاء کیفیت آموزشی کمک کنند

پنالتی ایران گرفته نشد/ قدوس باید اخراج می شد

10 روستای کوهین با مشکلات صدور اسناد ملکی مواجه هستند

امانوئل ماکرون: بعضی از فقرا ادا در می آورند

دستور قرآن به قدیمی ها: جدیدی ها را تحویل بگیرید و معرفی کنید

تاکید دوباره ستادکل نیروهای مسلح بر مخالفت با طرح جریمه ریالی غیبت از سربازی در سال آینده

استخدام سرآشپز ،کمک آشپز،سالاد زن،خدمات آشپزخانه در تهران

استخدام کارگر فنی جهت شرکت بین المللی آنیل پک در اصفهان

ناظران احزاب سیاسی: انتخابات کابل دوباره برگزار شود

با 10 شماره شاد ترین انسان های دنیا شوید

ماندگارترین تیتر تاریخ مطبوعات ایران کدام است؟ + عکس

انفجار راکت فضایی ژاپن 4 ثانیه پس از پرتاب!

همایش تخصصی اداره های مبارزه با سرقت اداره آگاهی کشور

ساخت مسجد حضرت عبدالعظیم (ع) در شهرری به پایان رسید

مردم به ارتقاء کیفیت آموزشی کمک کنند

پارلمان روسیه ظرف مدت دوماه لایحه ارزهای دیجیتال را مورد بحث قرار خواهد داد

عکس| دیدار جمعی از سران قبایل و عشایر عراق با ظریف

امضای تفاهم نامه همکاری های نظامی و دفاعی/ بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آینده تهران و باکو

بزرگ ترین شکست تاریخی در صحنه سیاسی انگلیس

تلاوت معنامحور بر مستمع اثرگذار است

تاکید دوباره ستادکل نیروهای مسلح بر مخالفت با طرح جریمه ریالی غیبت از سربازی در سال آینده

او عصای پدر و دستگیر مادر بود

جانبازان نمونه برجسته فداکاری و ایثارگری هستند

رسیدگی به 15 پرونده شکایت کامپیوتری در هرهفته/ گرانفروشی در صدر

جذب 250 نفر در سازمان تعزیرات از طریق ششمین آزمون دستگاه های اجرایی

ثبت نام 137 پیر و جوان برای انتخابات اتاق بازرگانی تهران

گسترش مناسبات مرزی ایران و ترکیه

ظریف: جهان متوجه شده آمریکا همان شاه برهنه است

جزیره کیش دارای بالاترین شاخصه های امنیتی درکشور است

دکتر حسین زاده تاکید کرد: لزوم استفاده از ابزارهای نوین برای اطلاع رسانی خدمات بانک ملی ایران

جایزه من تقدیم به همسرم

استخدام مسئول کلینیک آقا بصورت تمام وقت در تهران

عرضه اولین مانتو مشاغل با رویکرد ایرانی اسلامی ویژه پرستاران

ساخت مسجد حضرت عبدالعظیم (ع) در شهرری به پایان رسید

در حاشیه حوزه/ از دستگیری مزاحم طلبه قمی تا انتقادات مراجع تقلید نسبت به وضعیت جامعه

میزگرد حوضه آبخیر رود اترک در خبرگزاری ایرنا خراسان شمالی

ایرانیان توان شکستن مرزهای علمی جهان را دارند

خطر فضاهای بی دفاع شهری را جدی بگیریم

جای مامان بدری خالی

همایش” غزه تا یمن،نماد مقاومت

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران سایت ایثار-26

پیکر نبی الله وقتی آمد که مادر رفته بود

خدمت رسانی به جامعه ایثارگران وظیفه همه مسئولان است

واکنش رییس رسانه ملی به دستگیری مجری پرس تی وی

فرمانده ناجا: متهمان اقتصادی فراری را از طریق اینترپل به کشور بازخواهیم گرداند

صدرنشین شدیم اما انتقام نگرفتیم

سخنرانی سالانه رییس جمهور آمریکا به دلیل تعطیلی دولت لغو شد

تشخیص جنسیت جنین از طریق نمونه خون در هفته های اول آبستنی مادیان

پوری حسینی از یک پست مهم برکنار شد

جذب 250 نفر در سازمان تعزیرات از طریق ششمین آزمون دستگاه های اجرایی

دشمنان برای بر هم زدن امنیت کشور ناکام مانده اند/ ناجا دومین سازمان مورد اعتماد مردم در سال 97 است

مناسبات مرزی ایران و ترکیه گسترش می یابد

ایرانیان توان شکستن مرزهای علمی جهان را دارند

450 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در کرمان پرداخت شد

شطرنج با مرزهای مشترک

شطرنج با مرزهای مشترک