مطالب مرتبط:
استقبال اسراییل از بازگشت ارتش سوریه به مرزهای مشترک
مرزهای مشترک ایران و افغانستان فرصت برای همکاری های مشترک مرزی
حمایت رییس فیفا از دوروکوویچ در انتخابات فیده اینفانتینو:فوتبال و شطرنج نقطه مشترک زیاد دارند
درگیری های سنگین در شمال غرب یمن و مرزهای مشترک با عربستان
استقبال اسراییل از بازگشت ارتش سوریه به مرزهای مشترک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 09:002018-10-24سياسي

شطرنج با مرزهای مشترک


ما یک جزیره دورافتاده نیستیم؛ میان دیگران ، با دیگران و شاید هم برای دیگران زندگی می کنیم.

اینگونه است که مراودات اجتماعی و بین المللی هم شکل می گیرد.

- البته بماند که بعضی از سیاسیون و حتی کارشناسان، یک جورهایی فکر می کنند که ما یک جزیره دورافتاده هستیم و باید سعی کنیم که در همین جزیره بودن خودمان بمانیم و کاری به دیگران نداشته باشیم.

اما عقل و تجربه و دانسته های مذهبی و امثالهم به ما می گوید که در این دنیا، نمی شود به تنهایی زیست و باید دیگران را هم برای این زیستن، مدنظر داشته باشیم تا دیگران نیز برای خود زیستن شان، ما را مدنظر داشته باشند.

ما یک جزیره دورافتاده نیستیم؛ میان دیگران ، با دیگران و شاید هم برای دیگران زندگی می کنیم.

اینگونه است که مراودات اجتماعی و بین المللی هم شکل می گیرد.

البته بماند که بعضی از سیاسیون و حتی کارشناسان، یک جورهایی فکر می کنند که ما یک جزیره دورافتاده هستیم و باید سعی کنیم که در همین جزیره بودن خودمان بمانیم و کاری به دیگران نداشته باشیم.

اما عقل و تجربه و دانسته های مذهبی و امثالهم به ما می گوید که در این دنیا، نمی شود به تنهایی زیست و باید دیگران را هم برای این زیستن، مدنظر داشته باشیم تا دیگران نیز برای خود زیستن شان، ما را مدنظر داشته باشند.

بخشی از این دیگران، همسایگان ما هستند؛ فرقی هم نمی کند، خاکی و آبی، معنوی و فرهنگی و .

چه بسا که با همین همسایه ها، توانسته ایم و بتوانیم که از بخشی از گردنه های سخت اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی مان عبور کنیم و کرده ایم چه بسا که باز هم توسط بعضی از این همسایه ها، درگیر جنگ ها و تنش های بی خود و باخود بوده و هستیم.

کوتاه کلام اینکه، ما همسایگانی داریم و در زندگی بین المللی، نه تنها نمی توانیم که نمی شود نسبت به آنها بی تفاوت باشیم؛ همانطور که آنها نه تنها نمی توانند که اساساً نمی شود نسبت به ما بی تفاوت باشند.

این، البته منطقی سیاسی است که هر کشوری موفق به درک آن نمی شود و نیاز به یک پختگی و ثبات رویه سیاسی دارد.

از اینکه بگذریم، ما همسایگانی داشته و با هر کدام، رویه و رفتاری داریم و هر کدام نیز با ما رویه و رفتاری دارند.

نگاهی کوتاه انداخته ایم به این رویه ها و رفتارهای فی مابین که ببینیم چگونه و چه سان است.

افغانستان؛ چشم اندازی نه چندان مثبت افغانستان، زمانی پاره تن ایران بوده است.

دو کشور اشتراکات تاریخی و فرهنگی زیادی دارند اما در کل افغانستان برای ایران، همسایه خوش یمنی نبوده است؛ چرا که هم اکنون حضور نیروهای چند ملیتی در این کشور و نیز نیروهای افراطی همچون طالبان و القاعده و حتی این اواخر داعش و همچنین بحث عدم ایجاد امنیت در مرزها و قاچاق مواد مخدر و مهاجران، باعث ایجاد دردسرهای زیادی برای کشورمان شده است.

اما در کل افغانستان را نمی توان جزو کشورهای مشکل دار با ایران قلمداد کرد؛ هرچند اختلافات آبی اخیر دو کشور، کدورت هایی بین دوطرف است.

پاکستان؛ 2 غریبه بزرگ پاکستان، کشوری مسلمان، پرجمعیت و هسته ای در جنوب شرقی ایران محسوب می شود اما روابط چندان حسنه ای با ایران نداشته است.

اختلافات دینی و عدم ثبات رویه سیاسی در پاکستان، باعث شده تا ایران نسبت به این کشور، نگاهی چندان جدی نداشته باشد.

البته پاکستان را جزو کشورهای ایران ستیز نمی توان محسوب کرد.

اما در کل، فعالیت های گروه های تندروی مذهبی در این کشور، فعالیت گروه های تروریستی ایران ستیز در خاک پاکستان و تمایل بیشتر به ائتلاف سعودی به واسطه منافع اقتصادی، باعث شده است تا روابط ایران و پاکستان، در سطحی عالی نباشد.

ضمن اینکه دو کشور سعی می کنند با نزدیکی و دوری به هند و عربستان سعودی، فشارهایی نامحسوس هم به یکدیگر وارد کنند که البته جزو رفتارهای استراتژیک دو کشور نیست.

آذربایجان؛ پاره تن دیروز، دشمن جان امروز جمهوری آذربایجان، در سال های نه چندان دور، بخشی از خاک ایران بوده است اما حالا روابط دو کشور، در سطح چندان قابل قبولی نیست.

اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور، باعث مهاجرت های موقت و دائمی بین شهروندان شان شده است.

اما اختلافات مرزی بر سر سهم کشورها از دریای خزر، حضور آمریکا و مخصوصا رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان و نیز ماهیت لاییک حکومت این کشور و ماهیت اسلامی حکومت ایران و تقابل این ماهیت ها، باعث شده تا رابطه فی مابین، نسبتاً سرد باشد.

ترکمنستان؛ این دوخویشاوند تاریخی روابط ما و ترکمنستان، یک برایند مثبت داشته و دارد؛ هرچند اختلاقات و کدورت های اقتصادی و آبی هم بین ما به وجود آمده است.

رهبر ایران این دو ملت را، 2خویشاوند توصیف کرده است.

ایران جزو اولین هایی بود که استقلال این کشور را بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به رسمیت شناخت.

در سال های اخیر، اختلافات گازی بین این دوکشور دارنده منابع عظیم گازی، کمی باعث ایجاد کدورت شد اما مسائل مشترکی چون مقابله با زیاده خواهی افغان ها در حوزه های آبی، مقابله با تروریسم و.

باعث شد تا دو کشور روابط حسنه ای داشته باشند.

ترکیه؛ دو رقیب نسبتاً دوست و عاقل برخی کارشناسان، ایران و ترکیه را دو رقیب می دانند؛ رقبایی که می خواهند بیشترین اثرگذاری را در خاورمیانه داشته باشند.

اما در اینکه ترکیه یک بازیگر نسبتا درجه دوم در خاورمیانه محسوب می شود، بحثی نیست.

بازیگران اصلی خاورمیانه را می توان روسیه، ایران، آمریکا و اعراب و تا حدودی رژیم صهیونیستی دانست.

ترکیه هم در ابتدا خیلی سعی کرد که خودش را به عنوان یک بازیگر درجه اول مطرح کند اما با وجود پتانسیل های تاریخی و اقتصادی، موفق به این کار نشد.

ولی روی هم رفته و جدا از رقابت های تاریخی ایران و ترکیه، دو کشور دارای رویه و رفتار سیاسی تعریف شده ای نسبت به هم هستند؛ این رویه ثابت را در واکنش ایران به کودتایی که علیه اردوغان اتفاق افتاد، می توان مشاهده کرد.

ترک ها که زمانی در ماجرای سوریه، ایران را دشمن خود می دانستند، بعد از ماجرای کودتا، دانستند که می توانند روی ایرانیان حساب کنند؛ به همان نسبتی که نمی توانند روی اعراب که دوستان سابق شان محسوب می شدند، حساب باز کنند.

هم اکنون روابط اقتصادی و سیاسی و گردشگری ایران و ترکیه، قابل قبول است.

عراق؛ دوستان امروز عراق از زمان حکومت پهلوی در ایران، نگاه رسمی جالبی به کشورمان نداشته و موضعی از منظر دشمنی پنهان ولی خویشتندارانه داشته است.

انقلاب اسلامی، فرصتی به صدام داد تا جنگی خانمان سوز را علیه ایران به راه بیندازد.

اما سرنوشت، صدام را به تاریخ سپرد و حالا نزدیک ترین گروه ها به ایران، اثرگذاران بزرگ عراق هستند.

در کل روابط اقتصادی و سیاسی و حتی اجتماعی و گردشگری ایران و عراق در سطحی بالاست.

این اواخر، البته مواضع رسمی ایران ستیزانه ای از سوی دولتمردان عراقی مطرح شده بود که باعث کدورت اجتماعی و سیاسی در ایران، نسبت به عراقی ها شد اما بعد از ائتلافات و انتخابات اخیر، باز هم کفه ترازو به سمت ایران چرخید و طرفداران آمریکا و ائتلاف سعودی، در تنگنا قرار گرفتند.

ارمنستان؛ دو همسایه چندهزار ساله ایرانیان و ارمنیان را می توان دو قومی دانست که از 3هزاره پیش تا به امروز، در کنار هم به خوبی و خوشی زیسته اند.

امروزه ارامنه، جزو خوشنام ترین اقوام ساکن در ایران محسوب می شوند.

در کل روابط ایران و ارمنستان، روابطی حسنه و همراه با حسن نیت بوده است.

این روابط گرم، البته موجب ایجاد کدورت هایی بین ایران و جمهوری آذربایجان هم شده است؛ خاصه در جنگ مرزی دو کشور آذربایجان و ارمنستان.

ارمنستان نیز تا به حال، علاوه بر مراودات اقتصادی و فرهنگی با ایران، رفتار تنش زایی علیه ایران نداشته است.

قزاقستان؛ ایستاده در میان قدرت ها قزاقستان، هم جزو همسایگان آبی ما محسوب می شود.

بیشتر مراودات ما با این کشور، به مباحث مرتبط با دریای خزر بازمی گردد.

این کشور پهناور و سردسیر، البته روابط چندان خوبی با ایران ندارد، اما رابطه اش به اندازه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هم ایران ستیزانه نیست.

در کل، سهم خواهی این کشور از دریای خزر، همکاری اش با آمریکا و.

باعث ایجاد نگرانی هایی نزد ایران و روسیه، به عنوان همسایگان این کشور شده است.

روسیه؛ دوستی زیر سایه دشمنان مشترک روابط روسیه و ایران از زمان صفویه شروع شده و بیشتر بار منفی داشته؛ مخصوصاً با درگیری های نظامی زمان قاجارها و جدایی بخش هایی از مناطق شمالی ایران توسط روس ها، همسایه آبی شمالی ما، نزد افکار عمومی مان چهره ای موجه نداشته است.

در روزگار پهلوی نیز که ایران تحت سیطره معنوی آمریکا بود، روابط ما و روسیه تعریفی نداشت.

اما هم اکنون، منافع مشترک در قفقاز و دریای خزر و خاورمیانه، ما و روسیه را به هم پیوند زده است؛ هرچند شایعاتی مبنی بر معامله بزرگ روس ها با غرب، بر سر ایران مطرح شده بود.

اما به نظر می رسد که این دو کشور، خوب می دانند چه دشمنان مشترکی دارند و به قول برخی از کارشناسان ایرانی، ما دیگر آن ایران قاجاری نیستیم و در یک سطح با روس ها مذاکره می کنیم.

اخباری مبتنی بر توافقات پنهانی نفتی ایران و روسیه، ظاهراً نشان می دهد که این دو همسایه، نمی خواهند علیه هم باشند؛ هرچند تاریخ مشترک شان، نشان می دهد که نمی توانند نسبت به هم دوستان تمام و کمالی هم باشند.

اعراب خلیج فارس؛ توهم دشمنی بزرگ در کل، 6 کشور عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین، امارات متحده عربی و عمان، شورای همکاری خلیج فارس را تشکیل می دهند که دست بر قضا همگی نیز جزو همسایگان آبی ایران محسوب می شوند.

این شورای همکاری خلیج فارس را بیشتر به تحریف نام خلیج فارس و نیز بیانیه های ایران ستیزانه اش می شناسیم.

از بین این کشورها، تا یکی، 2سال پیش، تنها عمان و تا حدودی کویت سعی می کردند با ایران، برخورد متناسبی داشته باشند.

روابط ایران و عمان روابطی در سطح عالی بوده و این کشور به نوعی، پیام آور و واسطه مذاکرات ایران و اعراب و نیز ایران و آمریکا بوده و هست.

کویت هم هر از چندی سعی می کند که برخلاف رویه بزرگان شورای همکاری خلیج فارس، حرکت کند؛ هرچند در مجموع روابط حسنه ای با ایران نداشته و ندارد.

روابط سعودی و بحرین و امارات نیز با ایران، کاملاً از منظر دشمنی تعریف شده است.

جنگ داخلی سوریه، حمله ائتلاف عربی به یمن، اتهام به ایران درباره حمایت از نیروهای نیابتی در عراق و لبنان و حتی خود این کشورها و.

باعث شده است تا کدورت فی مابین به این راحتی ها قابل حل و فصل نباشد.

در این میانه، روابط سعودی و ایران؛ مناسب نیست طوری که هر دو کشورگاهی تهدیدات ضمنی نیز نسبت به یکدیگر داشته و دارند.

البته بخش اعظمی از کارشناسان، ایران را برنده جنگ سرد خاورمیانه میان ایران و سعودی و طرفداران شان می دانند.

امارات هم دشمنی خودش را در جنگ اقتصادی با ایران و محدودیت های شدید علیه ایران و تاجران ایرانی در این کشور علنی کرده است.

بحرین هم که به واسطه اتهام حمایت ایران از مبارزان بحرینی، علناً به جبهه سعودی پیوسته است.

اما ماجرای قطر، ماجرایی خاص و خواندنی است.

در آستانه سقوط سوریه و درحالی که تروریست ها کاخ ریاست جمهوری را خمپاره باران کرده و اردوغان تصور می کرد که طی روزهای آتی نماز را در مسجد اموی دمشق خواهد خواند، قطر نیز مواضعی کاملاً ایران ستیزانه داشت.

اما اختلافات پیش آمده میان این کشور و ائتلاف سعودی- امارات- بحرین، باعث شد تا قطر به طور موقت و تاکتیکی، روابط حسنه ای با ایران برقرار کند؛ البته کسی هم انتظار نداشت که قطر به یار غار ایران تبدیل شود اما همین که میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، گزینه ای به نام قطر و علیه ائتلاف سعودی ها هم وجود داشته باشد، برای سیاست خارجه ایران یک برد محسوب می شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری تاریخ انتشار 1 ابان97، کدمطلب: 35198، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: جزیره دورافتاده - جزیره - بین المللی - افغانستان - زیست - اجتماعی - سیاسی - فرهنگی - زندگی - کشور - تفاوت - ایران - القاعده - اقتصادی - تاریخی - طالبان - افراطی - کشوری - درگیر - موفق - داعش

آخرین اخبار سرویس:
ظریف: هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نکردم

بازگشت تلگرام؟ ابلاغ لغو حمایت از داخلی ها

الاغ؛ قبل از عمل، بعد از عمل!

اوضاع یمن محور گفتگوی دستیار دبیرکل سازمان ملل با جابری انصاری

کلیات طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت ایجاد پالایشگاه در کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شد

اصلاح قانون نظام مهندسی در کمیسیون عمران بررسی شد

باید دلیرانه جلوی جنازه ام قدم بزنید

نیمایوشیج؛ شاعر مردمی در خدمت بیان آرمان های مردم ایران

کلید شهرداری به حناچی تحویل داده شد

مذهب بزرگترین پایگاه زندگی دموکراتیک است

صدور دستور نبش قبر پدر معنوی طالبان

2 مدیر وزارت کشور در قزوین مشمول قانون بازنشستگی شدند

مشخصات یازده هزار بازنشسته صداوسیما در بیست سال / چرا نام برخی بازنشستگان مشهور در لیست نیست؟

2 مدیر وزارت کشور در قزوین مشمول قانون بازنشستگی شدند

2 مدیر وزارت کشور در قزوین مشمول قانون بازنشستگی شدند

واکنش معاون روحانی به شایعه استعفای ظریف

تاکید دکتر لاریجانی بر واگذاری کشت و صنعت کارون به مردم بومی/ فروش شرکت باید متوقف شود

«شادی و نشاط در اسلام» رونمایی شد

نیازسنجی کارآمد و راهکار عملیاتی در نمایشگاه مدیریت مسجد

طرح مجلس درباره عوارض خروج از کشور مرزنشینان

کلید شهرداری به حناچی تحویل داده شد

کم کاری در خصوص شعر شهید و شهادت را جبران کنیم

سخنان ظریف مغایر منافع ملی و خلاف شأن یک وزیر است/به این اظهارات بی پایه رسیدگی شود

شاعر و مترجمی که عنوان خادم القرآن را گرفت + فیلم

پاسخ وزیر بهداشت به ادعای پمپئو

روحانی روز ملی سلطنت عمان را تبریک گفت

فردا 7 وزیر دولت یازدهم وارد آذربایجان غربی می شوند

نمایشگاه صحرایی کتاب در آستارا بر پا شد

نمایشگاه صحرایی کتاب در آستارا بر پا شد

هشت گروه جهادی راهی مناطق محروم اسفراین می شوند

بی ارزش بودن انسان در گلستان

تصویب کلیات طرح کاهش میزان عوارض خروج از کشور مرزنشینان در کمیسیون اقتصادی

بیش از 2 هزار و 500 برنامه در هفته بسیج در استان خراسان جنوبی اجرا می شود

انقلاب اسلامی تمام قد جلوی جبهه شیطان ایستاده است

شرایط و نحوه پذیرش سربازان امریه در سازمان قضایی نیرو های مسلح اعلام شد

نتانیاهو وزیر دفاع شد

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد؟/پرونده دانشجویان ستاره دار برای همیشه بسته می شود/اصولگرایان مجلس پیگیر پرونده برادر روحانی ، برادر جهانگیری و سیف شدند/بازداشت چهار تن در جریان اعتراض کارگران هفت تپه

هشت گروه جهادی راهی مناطق محروم اسفراین می شوند

بی ارزش بودن انسان در گلستان

با هیچ مدیری عقد اخوتی به جز کار نبسته ام

استاد خرم موتزارت موسیقی ایران است/ گام بلند جشنواره نوای خرم در شناسایی استعدادها

با هیچ مدیری عقد اخوتی به جز کار نبسته ام

توطئه سنگین دشمنان نشان از اقتدار انقلاب اسلامی در منطقه و جهان

معاون هماهنگ کننده سپاه: تا 22 بهمن به قدرت های بیشتری مجهز می شویم

بی ارزش بودن انسان در گلستان

یمن محور گفت وگوی جابری انصاری ودستیار دبیرکل سازمان ملل

وحدت هستی و هستی واحد

هیئت اندیشه ورز در جهت آسیب شناسی برنامه های هفته وحدت تشکیل شود

برگزاری همایش با حضور 10 هزار نفر از بسیجیان در بیرجند

برخی از مشکلات جامعه به واسطه جدا شدن از فضای معنویت است

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

توضیحات کدخدایی درباره طرح افزایش سن ازدواج

بخش خصوصی «واقعی» می تواند اقتصاد کشور را علاج کند

استفاده از صندلی کودک در خودرو اجباری شد

ترامپ: دوست ندارم فایل صوتی عذاب آور مرگ خاشقچی را بشنوم/ بن سلمان به من گفت که نقشی در این قتل نداشته است

کدخدایی: نظر شورای نگهبان درباره افزایش حداقل سن ازدواج پس از تصویب در مجلس و ارسال به شورا بیان می شود

عذرخواهی مدیرعامل شرکت ملی پست از حواشی مراسم معرفی مدیرکل جدید پست خراسان شمالی

انتصابات جدید از سوی استاندار گیلان

یونسی: بدخواهان به دنبال برهم زدم همزیستی اقوام ایرانی هستند

سرپرست فرمانداری های رضوانشهر و لنگرود منصوب شدند

اتحاد مسلمانان و مسیحیان ایران ناگسستنی است

انتصابات جدید از سوی استاندار گیلان

یونسی: بدخواهان به دنبال برهم زدم همزیستی اقوام ایرانی هستند

برگزاری یادواره شهدای خلبان در خلخال

واکنش به یک خبر درباره طرح افزایش حداقل سن ازدواج

خبر خوب برای کارگران نیشکر هفت تپه

عکس قدیمی و کمتر دیده شده از خانواده هاشمی رفسنجانی

دیدار اشرف غنی با حامد کرزی

یمن محور گفت وگوی جابری انصاری ودستیار دبیرکل سازمان ملل

واعظی: بخش خصوصی واقعی می تواند بیماری اقتصاد را علاج کند

تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور مرزنشینان

معلم تمام وقت یک اشتباه است / رتبه بندی معلمان را تسریع دهید

بزرگداشت شهدای پایگاه مقاومت بسیج شهید چمران سمنان

باید به مردم حق داد که حس کنند درباره برجام به آنها دروغ گفته شده است/ برجام به FATF وصل می شود

نحوه اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی دولت

یونسی: بدخواهان به دنبال برهم زدم همزیستی اقوام ایرانی هستند

سرپرست فرمانداری های رضوانشهر و لنگرود منصوب شدند

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

سرپرست فرمانداری های رضوانشهر و لنگرود منصوب شدند

دانلود آهنگ جدید محمد علیزاده بنام خاطرت تخت

شورای شهر کرج از استارتاپ ها حمایت می کند

کتاب خاطرات حاج حسین یکتا یه چاپ چهارم رسید

مراسم سالروز شکست حصر سوسنگرد در خوزستان برگزار شد

کدخدایی: در حل مشکلات فرهنگی کشور نباید صرفا به دنبال اجبار قانونی باشیم

زنی که جانشین ابوبکر البغدادی شده است+ تصاویر

هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نکردم

نشست کمیسیون اجتماعی به دلیل حضور اعضا در مراسم ترحیم مرحوم تاج الدین برگزار نشد

بررسی طرح سرمایه گذاری مردم در پالایشگاه ها/ دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی با بهره 3 تا 4 درصد

بخش خصوصی «واقعی» می تواند اقتصاد کشور را علاج کند

درخواست قطعه سازان از روحانی: از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی جلوگیری کنید / موج دوم بیکاری که حدود 80 هزار نفر تا 100 هزار نفر برآورد می شود

یک ایرانی در لیست 15 باهوش دنیا

قالیباف کاریزمای لازم برای ریاست مجلس را ندارد / در مقابل گزینه ای مانند لاریجانی، نه اصلاح طلبان و مستقل ها به او رای می دهند و نه اصولگرا ها / ممکن است از مشهد یا از شهر های کوچکتر رای بیاورد، اما در پست های انتخابی موفق نخواهد بود / او و محسن رضایی مردودان همیشگی انتخابات هستند

تاکید عضو هیات مدیره بانک ملی ایران بر ضرورت دوره های آموزشی ضمن خدمت

زنگنه قانون را دور زد؟

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح دوشنبه 28 آبان 97

مسابقات هوایی رنو در چین + فیلم

شرایط و نحوه پذیرش سربازان امریه در سازمان قضایی نیرو های مسلح اعلام شد

انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت به دور دوم کشیده شد

اتحاد مسلمانان و مسیحیان ایران ناگسستنی است

قائم مقام وزیر کشور ترکیه به ایران می آید

شطرنج با مرزهای مشترک

شطرنج با مرزهای مشترک