مطالب مرتبط:
ضرورت ایجاد اصلاحات در قانون اساسی برای اجرایی کردن سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
برنامه استراتژیک راه تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است
ضرورت تنظیم برنامه های توسعه کشور بر مبنای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
ماموریت مرکز پژوهش های مجلس برای تهیه گزارش درباره «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»
ماموریت مجلس به کمیسیون ها و مرکز پژوهش ها درباره الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 08:252018-10-24سياسي

برنامه های اجرایی الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت در مجلس


ایرانی پیشرفت از چه اهمیتی برخوردار است؟ داشتن الگو های راهبردی برای توسعه آیا مختص ایران است یا سایر کشورها هم چنین تجربه ها و الگوهایی دارند؟ آیا تضمینی هست که این سند راهبردی به فرجام دیگر اسناد بالادستی ایران دچار نشود و به مرحله .

- الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت از چه اهمیتی برخوردار است؟ داشتن الگو های راهبردی برای توسعه آیا مختص ایران است یا سایر کشورها هم چنین تجربه ها و الگوهایی دارند؟ آیا تضمینی هست که این سند راهبردی به فرجام دیگر اسناد بالادستی ایران دچار نشود و به مرحله اجرا برسد؟ آیا مکانیسم نظارتی برای تحقق آن وجود دارد؟ اینها سؤالاتی است که با احسان قاضی‎زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در میان گذاشته ایم.

او معتقد است که این سند باید نقشه راه توسعه بلندمدت ایران اسلامی باشد.

الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت از چه اهمیتی برخوردار است؟ داشتن الگو های راهبردی برای توسعه آیا مختص ایران است یا سایر کشورها هم چنین تجربه ها و الگوهایی دارند؟ آیا تضمینی هست که این سند راهبردی به فرجام دیگر اسناد بالادستی ایران دچار نشود و به مرحله اجرا برسد؟ آیا مکانیسم نظارتی برای تحقق آن وجود دارد؟ اینها سؤالاتی است که با احسان قاضی‎زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در میان گذاشته ایم.

او معتقد است که این سند باید نقشه راه توسعه بلندمدت ایران اسلامی باشد.

اصل بهره‎مندی از الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت یا الگوها و سندهای دیگر که با صفت توسعه پیوند خورده، از چه اهمیتی برخوردار است؟ آیا سایر کشورها هم از چنین اسنادی برای دستیابی به توسعه و پیشرفت برخوردار هستند؟ قطعاً هر کشوری دارای سند پیشرفت و توسعه است.

اتفاقاً سایر کشورها همه دارای سندهای طولانی مدتی هم هستند.

یعنی نه تنها سندهای 5 ساله و 10 ساله بلکه بعضاً سندهای 20 ساله و 50 ساله هم در این میان دیده می شود.

ما هم باید یک طراحی بلندمدتی برای توسعه همه جانبه کشورمان داشته باشیم.

این سند نشان می‎دهد که افق آینده کشور چیست و به چه سمت‎ و سویی خواهیم رفت.

بدانیم که مزایای کشور ما چیست و اگر هم در کشورمان نقاط چالش‎برانگیز یا بحرانی وجود دارد بدانیم که باید به چه وسیله‎ای از پس این نقاط پرچالش و بحران بربیاییم.

این مجموعه ای از راهکارها است که باید در یک سند همه جانبه به درستی روشن و تبیین شود که البته در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت دیده می‎شود.

معتقدم که تدوین این سند برای کشور ما لازم و واجب بوده است.

ما باید افق‎های بلندمدت کشور را ببینیم.

ما همواره برنامه‎های کوتاه مدت برای توسعه داشته‎ایم که همین برنامه‎های 5 ساله‎ای است که مجلس آن را تصویب می‎کند.

برنامه 5 ساله ششم که در حال حاضر در حال اجرای آن هستیم و برنامه هایی که در 5 ساله های بعدی طراحی خواهیم کرد.

اما اینها برنامه‎های کوتاه مدت هستند.

برنامه های بلندمدت به عنوان یک سند چشم انداز 1404 یا 1420 جزو اسنادی است که مد نظر قرار گرفته و باید آن را عملیاتی کرد.

بعضی از کشورها تا سال 1450 هم برنامه‎ریزی می کنند.

ما باید برای تمامی افق‎های دور دست برنامه ‏ای داشته باشیم تا نقشه راه کشور را تعیین کنیم.

در غیر این صورت قطعاً دچار مشکل خواهیم شد.

برخی انتقادها در چند روز گذشته مطرح شده مبنی بر اینکه تنها به کلیات بسنده شده و نشانه‎هایی از راهکار برای رسیدن به اهداف در آن دیده نمی‎شود.

ارزیابی شما هم از این سند این گونه است؟ طبیعی است الگوهایی که ارائه می‏ شود به صورت کلی بیان می‎شوند.

راهکارهای اجرایی باید در قالب برنامه‎ها تعیین شود و شرح وظایف توسط دولت و دستگاه های اجرایی تبیین شده و بعد از آن در کمیسیون‏ های تخصصی مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.

یعنی آن الگوهایی که به صورت کلان مطرح می‎شود، توسط مجلس تبدیل به برنامه‏ های اجرایی خواهد شد.

بنابراین طبیعی است که عناوین الگوهای توسعه ‏ای بلندمدت عناوین کلی باشند اما در نهایت باید این را بدانیم که این الگوها را در قالب برنامه‎های 5 ساله تبدیل به سند راهبردی کوتاه مدت کنیم.

اینها همان قالب سیاسی‎های کلی است که برای اجرای آن نیازمند برنامه‎های 5 ساله هستیم.

یعنی این رویه وجود دارد که این الگو در مجلس بررسی شود؟ الگوهای سیاست‎های کلی برای برنامه‎ریزی و تبدیل آن به برنامه‎های موردی، نیازمند ورود مجلس است؛ یعنی به صورت برنامه‎های 5 ساله چیده شود.

فراخوان هم برای بررسی این الگو داده شده است.

از آنجا که ایراداتی همچون سایر برنامه‎ها و حتی قوانین در آن وجود دارد و از همه مهم تر اینکه مکانیزم نظارتی بر اجرایی شدن این الگو دیده نشده، ممکن است که مورد اصلاح قرار بگیرد؟ بله طبعاً وقتی موضوعی به نظر کارشناسی گذاشته می‎شود و این نظریات چکش‎کاری می‎شود هر دیدگاهی اعم از موافق و مخالف می‎تواند در مورد آن شکل بگیرد و وزن کارشناسی به آن افزوده شود.

این وزن کارشناسی می‎تواند منجر به واقعی و عملیاتی کردن این سیاست‏ ها باشد.

یعنی می‎توانیم از یکسری از عناوین کلی که قابلیت اجرایی نداشته باشد به تعاریفی برسیم که بتواند بعداً ضمانت‎های اجرایی پیدا کند.

نقطه قوت این الگو را چه می‎دانید؟ این سند نگاه بومی بر پایه ایرانی-اسلامی دارد و با شاکله‎های آینده ایران تدوین و تنظیم شده است.

ضمن اینکه به لحاظ اقتصادی هم هویت ایرانی و دینی را مدنظر قرار داده است.

توسعه ایران به عنوان کشوری که ام‎القرای شیعیان است نیازمند برنامه توسعه‎مند با زیرساخت‎های مناسب اقتصادی و اجتماعی و دفاعی است که توانمندی‎های لازم در این الگو دیده و نهادینه شده است.

نگرانی دیگری که نسبت به این سند وجود دارد این است که این هم به سرنوشت اسناد بالادستی خود دچار شود.

ما چشم انداز 1404 را داریم که از شاخص های آن عقب هستیم.

این نمونه و نمونه‏ های مشابه، این نگرانی را به وجود آورده که تنها مبالغی بودجه برای برگزاری همایش‎هایی با این موضوع خرج شود و در نهایت نیز تنها بخش کوچکی از آن اجرا شود.

برای جلوگیری از تکرار چنین وضعیتی چه باید کرد؟ حل این نگرانی نیازمند اراده همه جانبه مسئولان مخصوصاً قوه اجرایی کشور است.

برای اجرای این سند باید اراده جدی وجود داشته باشد.

این سند هم همچون برخی قوانین است.

ما قوانین خوب زیاد داریم اما آنها هم آن گونه که باید اجرایی نمی شود.

قانون باید محترم شمرده شود.

یک سند توسعه هم باید محترم باشد.

مخصوصاً اگر به مجلس بیاید و قالب های اجرایی آن تبدیل به قوانین لازم‎الاجرا شود، مثل برنامه ششم توسعه.

یکی از ضعف هایی که در حوزه برنامه ششم داریم هم همین است.

ما 5 برنامه 5 ساله را پشت سر گذاشته‎ایم اما طبق آمار متوسط اجرای برنامه‎ها در کشور ایران زیر 50 درصد است.

یعنی تنها نصف احکام برنامه ششم اجرایی شده است.

این جزو ضعف‎های برنامه‎های توسعه ما بوده است.

بعضی از این‎ برنامه‎ها حدود 40 درصد یعنی به طور مشخص 37 درصد اجرا شده است.

این ضعف را باید بتوانیم با اراده جدی همه دست اندرکاران حل کنیم.

برای اجرای برنامه توسعه داشته باشیم وگرنه اگر سیاست‏ ها و برنامه‎های خوب هم داشته باشیم اما اگر اراده‏ ای وجود نداشته باشد، عملاً نمی‎توانیم کاری از پیش ببریم.

همین برنامه ششم توسعه قریب 6 ماه در مجلس دهم چکش کاری شد.

مسئولان با اینکه نزدیک به دو سال از اجرایی شدن آن می‎گذرد بگویند تا بدانیم که چقدر از احکام آن اجرایی شده است.

پس نظارت مجلس چه می شود؟ اجرایی شدن برنامه‎ها در گرو اراده مجریان قانون است که باید این همت تقویت شود.

البته مجلس هم نظارت دقیق خود را انجام می‎دهد.

در این سند به نظر می ‏رسد مکانیزم نظارتی برای اجرایی شدن آن وجود ندارد نقش مجلس که همواره از وظیفه نظارتی آن حرف زده می‎شود چیست؟ مجلس از لحاظ قانونی وظیفه نظارت بر اجرای قوانین را برعهده دارد.

باید مقتدرانه برای نظارت ورود پیدا کند و گزارش‎هایی را به مردم ارائه دهد و عملکردها را ارزیابی و شفاف‎سازی‎های لازم را انجام دهد.

نقش مجلس شورای اسلامی همین نظارت و پایش حوزه اجرایی است و هرجا ضعف‎های اجرایی را می بیند باید قوانین را اصلاح کند.

این نظارت اگر وجود داشت چرا برنامه‎های دیگر تنها 40 درصد اجرایی شدند؟ یا حتی چرا در مورد سندهای مشابه سند الگوی پیشرفت، یعنی همان چشم انداز 20 ساله توسعه نظارتی نبود تا بتوان الان از اجرای آن صحبت کرد و به اجرایی شدن سند الگوی پیشرفت ایرانی و اسلامی هم امیدوار بود؟ آنها سند بالادستی بودند اما وقتی تبدیل به قوانین می‎شوند مورد توجه و نظارت مجلس قرار می ‏گیرند.

در این اسناد و سیاست‏ های کلی برنامه ‏هایی به عنوان برنامه 5ساله داریم و باید بتوانیم برنامه‏ های 5 ساله را در حوزه تقنینی به تصویب برسانیم که با اسناد بالادستی همخوانی داشته باشد.

یکی از نکات نظارتی همین اجرای دقیق برنامه ششم توسعه است تا بتوانیم آن را پیاده‎سازی کرده و در برنامه ‏های بعدی هم بتوانیم این اسناد را به کار ببندیم.

نقش رسانه ها در تحقق الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت داشتن یک الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت برای کشور بسیار خوب، مهم و ضروری است و بی شک نقش رسانه ها در ترویج آن غیرقابل انکار است.

رسانه ها از نظر طرح و اطلاع رسانی نسبت به برنامه های توسعه ملی در آینده، وضعیت فعلی و فاصله وضعیت فعلی با نقشه ترسیم شده در آینده نقش مهمی دارند چرا که پشتیبانی مردم از برنامه ها و طرح های مختلف جامعه مستلزم آگاهی رسانی توسط رسانه ها است.

محمد مهدی فرقانی در گفت وگو با ایرنا درباره اهمیت الگوی پایه ایرانی -اسلامی پیشرفت اظهار کرد: در طول تاریخ از نظر تجربه و تئوریک ثابت شده که هر کشوری برای تحقق بخشیدن به الگوهای توسعه، باید با توجه به مقتضیات تاریخی، فرهنگی و دینی خود به طراحی الگوها و برنامه های توسعه بپردازد.

وی افزود: الگوی توسعه بخشی دانیل لرنر به این دلیل در دهه 70 مورد انتقادهای جدی قرار گرفت که از نظر تجربه و تئوریک ثابت شد یک الگوی واحد جهانشمول برای توسعه وجود ندارد بلکه این الگو باید به صورت متناوب و غیرخطی طراحی شود.

این استاد ارتباطات با اشاره به توانایی الگوی ایرانی -اسلامی پیشرفت در جبران عقب ماندگی های گذشته جامعه ایران، گفت: اگر این الگو با واقعیت های جامعه ایران مطابق باشد و از سوی دیگر به بهترین شکل اجرا شود، نقش مهمی در توسعه حوزه های مختلف کشور از جمله سیاست، اقتصاد، فرهنگ، تکنولوژی و ارتباطات خواهد داشت.

فرقانی در ادامه حوزه ارتباطات را موضوع و عامل توسعه دانست و یادآور شد: باید با مهیا کردن بستر و زمینه های توسعه و رعایت حقوق مادی و معنوی اهالی رسانه با دید واقع بینانه ای به حوزه ارتباطات نگاه کرد، در این صورت می توان از رسانه ها و روزنامه نگاران هم طلب انجام مسئولیت اجتماعی خود در زمینه الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت را داشت.

وی افزود: از سوی دیگر بسیاری نسبت به حوزه ارتباطات دید محدودی دارند و تنها با به رسمیت شناختن مخابرات و حداکثر صدا و سیما از توجه به سایر رسانه ها درحالی خودداری می کنند که مطبوعات، خبرگزاری ها، پایگاه های خبری و حتی پیام رسان های فضای مجازی در آگاهی بخشی به عموم مؤثرتر از دستگاه های دیوانسالاری عمل می کنند.

رییس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به نقش مهم روزنامه نگاران به عنوان تولیدکنندگان محتوا در فضای سپهر رسانه ای امروز اظهار کرد: یکی از مهم ترین اشکالات بیشتر برنامه های توسعه نداشتن نگاهی جامع به حوزه ارتباطات و روزنامه نگاران بوده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران تاریخ انتشار 1 آبان97، کدمطلب: 486992، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: ایران - پیشرفت - کشور - توسعه - اسلامی - کمیسیون فرهنگی مجلس - ایرانی - الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت - اسناد - الگوی اسلامی ایرانی - فرهنگی - مجلس - بحران - نقشه - طولانی - آینده - طراحی - کشوری - نشان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند جهت مرکز سالمندان در البرز

لیست بدهی ها و مطالبات دولت به مجلس ارائه شود

استخدام فروشنده در فروشگاه لباس عروس و مجلسی

پرده برداری وزیر دولت نهم از ارتباطش با عابربانک پرسپولیس

استخدام بازاریاب موتوری با مزایا در شرکت پایدار تهویه کاسپین

استخدام بازرس کنترل کیفی خانم آشنا به ایزو در تهران

استخدام نیروی آشنا به کورل و فتوشاپ در خراسان رضوی

استخدام همکار خانم جهت موم زنی در کارگاه طلاسازی

کارگاه مهدویت در مدرسه فاطمه الزهرا (س) برگزار می شود

بیماران سرطانی نیازمند حمایتهای مالی هستند

تلف شدن بیش از 60 هزار دام در اثر آلودگی صنایع مس کرمان

صفری در نطق میان دستور حراج اموال بیت المال توسط سازمان خصوصی سازی/ استعفای نمایشی پوری حسینی نباید به دست فراموشی سپرده شود

رییس جمهور: در ایران رسانه آزاد نداریم| پایه گذار فیلترینگ، پهلوی اول بود| مبارزه با خواست مردم، شرعی و قانونی نیست| وزارت ارتباطات باید جلوی مزاحمت های تبلیغاتی برای مردم را بگیرد

آغاز حرکت کاروان قرآنی انقلاب از جوار حرم امام راحل

نمره منفی دارها در طرح جدید بیمه شخص ثالث نقره داغ می شوند

مراسم عزاداری بی بی دو عالم در قزوین به روایت تصویر

رسالت رسانه ملی آشنا کردن نسل جدید انقلاب با مبانی دینی است

مهم انقلابی ماندن است

شهید صدر حضرت زهرا(س) را کنشگر سیاسی می داند

جشنواره شبکه های اجتماعی لرستان برگزار می شود

افتتاح «کوچه های بنی هاشم» در وارمین

ثبت نام برنامه دستیار پزشک پژوهشگر آغاز شد

ادیانی: سود یک میلیون تومانی قاچاق 2 گالن سوخت/ حاجی دلیگانی: روش فعلی کنترل سوخت به ضرر مردم است

از ادامه اعتماد شما سپاسگزاریم...

زمان پخش برنامه های امروز سیما شبکه دنا

برگزاری انتخابات شورایاری ها تا خردادماه سال آینده

لزوم شبکه سازی و تقویت گروه های نخبگانی/از ظرفیت خیرین و واقفین استفاده شود

همه دستگاه ها به وظایف خود در قبال ایثارگران عمل کنند

برنامه های بنیاد کرمانشاه در دهه مبارک فجر اعلام شد

بازار ماهی فروشان به نام ماهی فروشان به کام دست های پشت پرده

پمپئو گاف توییتری خود درباره ایران را اصلاح کرد

ادامه راه شهدا، موجب تقویت و تداوم انقلاب و نظام می شود

شهادت حاج یدالله کلهر به روایت فرمانده لشکر 10 سیدالشهدا

آیا مردم باز هم بر مبنای «تکرار» رییس دولت اصلاحات یا به سازوکارهایی مثل «جمنا» رأی خواهند داد؟!

ذکر مصیبت حاج کاظم غفارنژاد برای شهادت حضرت زهرا (س)

بت کلیا: کشورهای ضعیف همسایه چشم دیدن پیشرفت ایران را ندارند

درخواست تعدادی از وزیران از رهبری برای تاکید بر تسریع در بررسی CFT و پالرمو

تماس تلفنی غیرمنتظره خبرنگار واشنگتن پست با ترامپ

ارتقاء شغلی زنان با حذف پست سازمانی «مشاور امور زنان»

سقوط مرگبار اتوبوس به دره

فرانسه و آلمان در آستانه برگزیت پیمان دوستی منعقد می کنند

سخنان روحانی در جمع وزیر و مدیران ارشد وزارت ارتباطات

اولین نمایشگاه مدارس و فرهنگیان برگزار می شود

علیرضا زاکانی: برخی نان اصلاحات را می خورند اما دیکتاتور هستند

واردات پوشاک همچنان ممنوع است

بانک ها به وظایف خود در قبال ایثارگران عمل کنند

افتتاح صندوق قرض الحسنه در مسجد ثارالله

دانشگاه هایتک کرمان به لغو یک برنامه تشکلی واکنش نشان داد

اعلام برنامه های کمیته قرآن و مساجد در ایام دهه فجر در مهاباد

ساخت 30 هزار خانه در مناطق زلزله کرمانشاه

کلیات طرح یک فوریتی «ساماندهی بازار خودرو» تصویب شد + تفکیک آراء و اظهارات موافقان و مخالفان

برخی مسوولان فضای مجازی را به پیام رسان تقلیل داده اند

ثبت نام 11 نامزد در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر

افتتاح 8000 خانه برای خانواده های دارای 2 معلول

یادداشت/ محسن صابر چرا اصلاح طلبان به واعظی می تازند؟

فرزند شهید اندرزگو در نشست رونمایی از کتاب گلستان انقلاب: شهدای دوران مبارزه آرزو داشتند در فضای جمهوری اسلامی نفس بکشند

مفتح در نشست خبری: دولت مکلف به ساماندهی حقوق مدیران عامل شرکت های دولتی شد

در پی حذف عبارت «زائر» از دکه های شهری مشهد صورت گرفت واکنش شاعران به اقدام شهرداری مشهد/ یکی از حُسن اصلاحات این بود، که «زائر» هم «مسافر» گشت آخر!

انتقاد رییس جمهور از فیلتر تلگرام

انتقاد روحانی از انحصار رادیو و تلویزیون

170 نماینده مجلس خواستار امهال وام های کشاورزی و بخشودگیی سود بانکی شدند

لطفی: امسال جشن پیروزی انقلاب به عنوان نماد بلوغ و بالندگی نظام خواهد بود

بررسی تخلفات احتمالی دانشگاه آزاد در پذیرش دانشجو/غلامی و بطحایی برای پاسخگویی به مجلس می روند

نقش مهم فناوری اطلاعات در توسعه گردشگری

برگزاری انتخابات شورایاری ها تا خرداد سال آینده

ارسال جدول زمان بندی برگزاری انتخابات عضویت در شورای عالی آموزش وپرورش به استان ها

طرح ساماندهی دفاتر وکلا و پزشکان در دستورکار کمیسیون های مجلس

کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو تصویب شد

عضو هیات رییسه مجلس: قانون گذاری فراتر از وظایف مجمع تشخیص است/ در مورد «FATF» برخی نهادهای تصمیم گیر تحت تاثیر فضای هیجانی قرار گرفتند

حرف های خنده دار معاون ترامپ

پیرترین مرد جهان درگذشت

ماندگاری هوای سرد در زنجان

واکنش رضا رشید پور به بیست وپنجمین سالگرد انتشار روزنامه ایران

دیدار دیپلمات های لهستانی با عراقچی با محوریت نشست ورشو

افزایش مصرف گاز در همدان

استخدام پرسنل خانم جهت امور بسته بندی در تبریز

مجلس با کلیات طرح ساماندهی بازار خودرو موافقت کرد

استخدام نیروی نیمه ماهر جهت کار کناف در اصفهان

مجلس با کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو موافقت کرد

استخدام کارمند آقا جهت یک دفتر در مشهد

استخدام قناد ماهر جهت کار یک واحد صنعتی در محدوده شهر ریِ

استخدام تراشکار ماهر آقا مسلط به دستگاه تراش و فرز در اصفهان

لیست بدهی ها و مطالبات دولت به مجلس ارائه شود

دولت مکلف به تعیین حقوق ورودی خودرو ها بر اساس میزان آلایندگی شد

لحن ها در فضای مجازی نامناسب است/اگر کسی ارز دولتی می گیرد، باید اطلاعاتش در اختیار همه مردم باشد

عضویت هزار معلول آران و بیدگلی در انجمن فعال سوره صبح

ویژگی های اولین نمایشگاه عکس حمید جبلی در ایران / عکسهای زمستانه از ماسوله سال 67

6 بهمن؛ آغاز هفته قرآن و عترت لرستان

دوفصلنامه قرآن پژوهی خاورشناسان به ایستگاه 24 رسید

قاچاق؛ تهدید اصلی تولید و اشتغال

پیام های متعدد کاروان قرآنی انقلاب

برگزاری نشست سیره تربیتی حضرت زهرا در هند

آیا میان حجاب زن و مرد تفاوتی وجود دارد؟ / ناگفته های حضرت زهرا (س) درباره حجاب

جلسه تفسیر قرآن آیت الله محقق داماد برگزار می شود

رسالت اصلی روحانیت تعامل با مردم است

به کارگیری ظرفیت چهل سالگی انقلاب به مثابه دفاع مقدس علیه نظام سلطه/ اعلام شعار محوری مراسم

همزمان با جشن انقلاب 200 پروژه در ابرکوه افتتاح می شود

رز رضوی از مردم تشکر کرد +عکس

استاد دانشگاه لندن: شفافیت، مهمترین گزاره عینی در فرایند مبارزه با فساد در جهان اسلام

امام (ره) با سرمایه قرآن و اسلام در مقابل دنیا ایستاد

برنامه های اجرایی الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت در مجلس

برنامه های اجرایی الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت در مجلس