مطالب مرتبط:
ضرورت ایجاد اصلاحات در قانون اساسی برای اجرایی کردن سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
برنامه استراتژیک راه تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است
ضرورت تنظیم برنامه های توسعه کشور بر مبنای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
ماموریت مرکز پژوهش های مجلس برای تهیه گزارش درباره «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»
ماموریت مجلس به کمیسیون ها و مرکز پژوهش ها درباره الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 08:252018-10-24سياسي

برنامه های اجرایی الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت در مجلس


ایرانی پیشرفت از چه اهمیتی برخوردار است؟ داشتن الگو های راهبردی برای توسعه آیا مختص ایران است یا سایر کشورها هم چنین تجربه ها و الگوهایی دارند؟ آیا تضمینی هست که این سند راهبردی به فرجام دیگر اسناد بالادستی ایران دچار نشود و به مرحله .

- الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت از چه اهمیتی برخوردار است؟ داشتن الگو های راهبردی برای توسعه آیا مختص ایران است یا سایر کشورها هم چنین تجربه ها و الگوهایی دارند؟ آیا تضمینی هست که این سند راهبردی به فرجام دیگر اسناد بالادستی ایران دچار نشود و به مرحله اجرا برسد؟ آیا مکانیسم نظارتی برای تحقق آن وجود دارد؟ اینها سؤالاتی است که با احسان قاضی‎زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در میان گذاشته ایم.

او معتقد است که این سند باید نقشه راه توسعه بلندمدت ایران اسلامی باشد.

الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت از چه اهمیتی برخوردار است؟ داشتن الگو های راهبردی برای توسعه آیا مختص ایران است یا سایر کشورها هم چنین تجربه ها و الگوهایی دارند؟ آیا تضمینی هست که این سند راهبردی به فرجام دیگر اسناد بالادستی ایران دچار نشود و به مرحله اجرا برسد؟ آیا مکانیسم نظارتی برای تحقق آن وجود دارد؟ اینها سؤالاتی است که با احسان قاضی‎زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در میان گذاشته ایم.

او معتقد است که این سند باید نقشه راه توسعه بلندمدت ایران اسلامی باشد.

اصل بهره‎مندی از الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت یا الگوها و سندهای دیگر که با صفت توسعه پیوند خورده، از چه اهمیتی برخوردار است؟ آیا سایر کشورها هم از چنین اسنادی برای دستیابی به توسعه و پیشرفت برخوردار هستند؟ قطعاً هر کشوری دارای سند پیشرفت و توسعه است.

اتفاقاً سایر کشورها همه دارای سندهای طولانی مدتی هم هستند.

یعنی نه تنها سندهای 5 ساله و 10 ساله بلکه بعضاً سندهای 20 ساله و 50 ساله هم در این میان دیده می شود.

ما هم باید یک طراحی بلندمدتی برای توسعه همه جانبه کشورمان داشته باشیم.

این سند نشان می‎دهد که افق آینده کشور چیست و به چه سمت‎ و سویی خواهیم رفت.

بدانیم که مزایای کشور ما چیست و اگر هم در کشورمان نقاط چالش‎برانگیز یا بحرانی وجود دارد بدانیم که باید به چه وسیله‎ای از پس این نقاط پرچالش و بحران بربیاییم.

این مجموعه ای از راهکارها است که باید در یک سند همه جانبه به درستی روشن و تبیین شود که البته در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت دیده می‎شود.

معتقدم که تدوین این سند برای کشور ما لازم و واجب بوده است.

ما باید افق‎های بلندمدت کشور را ببینیم.

ما همواره برنامه‎های کوتاه مدت برای توسعه داشته‎ایم که همین برنامه‎های 5 ساله‎ای است که مجلس آن را تصویب می‎کند.

برنامه 5 ساله ششم که در حال حاضر در حال اجرای آن هستیم و برنامه هایی که در 5 ساله های بعدی طراحی خواهیم کرد.

اما اینها برنامه‎های کوتاه مدت هستند.

برنامه های بلندمدت به عنوان یک سند چشم انداز 1404 یا 1420 جزو اسنادی است که مد نظر قرار گرفته و باید آن را عملیاتی کرد.

بعضی از کشورها تا سال 1450 هم برنامه‎ریزی می کنند.

ما باید برای تمامی افق‎های دور دست برنامه ‏ای داشته باشیم تا نقشه راه کشور را تعیین کنیم.

در غیر این صورت قطعاً دچار مشکل خواهیم شد.

برخی انتقادها در چند روز گذشته مطرح شده مبنی بر اینکه تنها به کلیات بسنده شده و نشانه‎هایی از راهکار برای رسیدن به اهداف در آن دیده نمی‎شود.

ارزیابی شما هم از این سند این گونه است؟ طبیعی است الگوهایی که ارائه می‏ شود به صورت کلی بیان می‎شوند.

راهکارهای اجرایی باید در قالب برنامه‎ها تعیین شود و شرح وظایف توسط دولت و دستگاه های اجرایی تبیین شده و بعد از آن در کمیسیون‏ های تخصصی مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.

یعنی آن الگوهایی که به صورت کلان مطرح می‎شود، توسط مجلس تبدیل به برنامه‏ های اجرایی خواهد شد.

بنابراین طبیعی است که عناوین الگوهای توسعه ‏ای بلندمدت عناوین کلی باشند اما در نهایت باید این را بدانیم که این الگوها را در قالب برنامه‎های 5 ساله تبدیل به سند راهبردی کوتاه مدت کنیم.

اینها همان قالب سیاسی‎های کلی است که برای اجرای آن نیازمند برنامه‎های 5 ساله هستیم.

یعنی این رویه وجود دارد که این الگو در مجلس بررسی شود؟ الگوهای سیاست‎های کلی برای برنامه‎ریزی و تبدیل آن به برنامه‎های موردی، نیازمند ورود مجلس است؛ یعنی به صورت برنامه‎های 5 ساله چیده شود.

فراخوان هم برای بررسی این الگو داده شده است.

از آنجا که ایراداتی همچون سایر برنامه‎ها و حتی قوانین در آن وجود دارد و از همه مهم تر اینکه مکانیزم نظارتی بر اجرایی شدن این الگو دیده نشده، ممکن است که مورد اصلاح قرار بگیرد؟ بله طبعاً وقتی موضوعی به نظر کارشناسی گذاشته می‎شود و این نظریات چکش‎کاری می‎شود هر دیدگاهی اعم از موافق و مخالف می‎تواند در مورد آن شکل بگیرد و وزن کارشناسی به آن افزوده شود.

این وزن کارشناسی می‎تواند منجر به واقعی و عملیاتی کردن این سیاست‏ ها باشد.

یعنی می‎توانیم از یکسری از عناوین کلی که قابلیت اجرایی نداشته باشد به تعاریفی برسیم که بتواند بعداً ضمانت‎های اجرایی پیدا کند.

نقطه قوت این الگو را چه می‎دانید؟ این سند نگاه بومی بر پایه ایرانی-اسلامی دارد و با شاکله‎های آینده ایران تدوین و تنظیم شده است.

ضمن اینکه به لحاظ اقتصادی هم هویت ایرانی و دینی را مدنظر قرار داده است.

توسعه ایران به عنوان کشوری که ام‎القرای شیعیان است نیازمند برنامه توسعه‎مند با زیرساخت‎های مناسب اقتصادی و اجتماعی و دفاعی است که توانمندی‎های لازم در این الگو دیده و نهادینه شده است.

نگرانی دیگری که نسبت به این سند وجود دارد این است که این هم به سرنوشت اسناد بالادستی خود دچار شود.

ما چشم انداز 1404 را داریم که از شاخص های آن عقب هستیم.

این نمونه و نمونه‏ های مشابه، این نگرانی را به وجود آورده که تنها مبالغی بودجه برای برگزاری همایش‎هایی با این موضوع خرج شود و در نهایت نیز تنها بخش کوچکی از آن اجرا شود.

برای جلوگیری از تکرار چنین وضعیتی چه باید کرد؟ حل این نگرانی نیازمند اراده همه جانبه مسئولان مخصوصاً قوه اجرایی کشور است.

برای اجرای این سند باید اراده جدی وجود داشته باشد.

این سند هم همچون برخی قوانین است.

ما قوانین خوب زیاد داریم اما آنها هم آن گونه که باید اجرایی نمی شود.

قانون باید محترم شمرده شود.

یک سند توسعه هم باید محترم باشد.

مخصوصاً اگر به مجلس بیاید و قالب های اجرایی آن تبدیل به قوانین لازم‎الاجرا شود، مثل برنامه ششم توسعه.

یکی از ضعف هایی که در حوزه برنامه ششم داریم هم همین است.

ما 5 برنامه 5 ساله را پشت سر گذاشته‎ایم اما طبق آمار متوسط اجرای برنامه‎ها در کشور ایران زیر 50 درصد است.

یعنی تنها نصف احکام برنامه ششم اجرایی شده است.

این جزو ضعف‎های برنامه‎های توسعه ما بوده است.

بعضی از این‎ برنامه‎ها حدود 40 درصد یعنی به طور مشخص 37 درصد اجرا شده است.

این ضعف را باید بتوانیم با اراده جدی همه دست اندرکاران حل کنیم.

برای اجرای برنامه توسعه داشته باشیم وگرنه اگر سیاست‏ ها و برنامه‎های خوب هم داشته باشیم اما اگر اراده‏ ای وجود نداشته باشد، عملاً نمی‎توانیم کاری از پیش ببریم.

همین برنامه ششم توسعه قریب 6 ماه در مجلس دهم چکش کاری شد.

مسئولان با اینکه نزدیک به دو سال از اجرایی شدن آن می‎گذرد بگویند تا بدانیم که چقدر از احکام آن اجرایی شده است.

پس نظارت مجلس چه می شود؟ اجرایی شدن برنامه‎ها در گرو اراده مجریان قانون است که باید این همت تقویت شود.

البته مجلس هم نظارت دقیق خود را انجام می‎دهد.

در این سند به نظر می ‏رسد مکانیزم نظارتی برای اجرایی شدن آن وجود ندارد نقش مجلس که همواره از وظیفه نظارتی آن حرف زده می‎شود چیست؟ مجلس از لحاظ قانونی وظیفه نظارت بر اجرای قوانین را برعهده دارد.

باید مقتدرانه برای نظارت ورود پیدا کند و گزارش‎هایی را به مردم ارائه دهد و عملکردها را ارزیابی و شفاف‎سازی‎های لازم را انجام دهد.

نقش مجلس شورای اسلامی همین نظارت و پایش حوزه اجرایی است و هرجا ضعف‎های اجرایی را می بیند باید قوانین را اصلاح کند.

این نظارت اگر وجود داشت چرا برنامه‎های دیگر تنها 40 درصد اجرایی شدند؟ یا حتی چرا در مورد سندهای مشابه سند الگوی پیشرفت، یعنی همان چشم انداز 20 ساله توسعه نظارتی نبود تا بتوان الان از اجرای آن صحبت کرد و به اجرایی شدن سند الگوی پیشرفت ایرانی و اسلامی هم امیدوار بود؟ آنها سند بالادستی بودند اما وقتی تبدیل به قوانین می‎شوند مورد توجه و نظارت مجلس قرار می ‏گیرند.

در این اسناد و سیاست‏ های کلی برنامه ‏هایی به عنوان برنامه 5ساله داریم و باید بتوانیم برنامه‏ های 5 ساله را در حوزه تقنینی به تصویب برسانیم که با اسناد بالادستی همخوانی داشته باشد.

یکی از نکات نظارتی همین اجرای دقیق برنامه ششم توسعه است تا بتوانیم آن را پیاده‎سازی کرده و در برنامه ‏های بعدی هم بتوانیم این اسناد را به کار ببندیم.

نقش رسانه ها در تحقق الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت داشتن یک الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت برای کشور بسیار خوب، مهم و ضروری است و بی شک نقش رسانه ها در ترویج آن غیرقابل انکار است.

رسانه ها از نظر طرح و اطلاع رسانی نسبت به برنامه های توسعه ملی در آینده، وضعیت فعلی و فاصله وضعیت فعلی با نقشه ترسیم شده در آینده نقش مهمی دارند چرا که پشتیبانی مردم از برنامه ها و طرح های مختلف جامعه مستلزم آگاهی رسانی توسط رسانه ها است.

محمد مهدی فرقانی در گفت وگو با ایرنا درباره اهمیت الگوی پایه ایرانی -اسلامی پیشرفت اظهار کرد: در طول تاریخ از نظر تجربه و تئوریک ثابت شده که هر کشوری برای تحقق بخشیدن به الگوهای توسعه، باید با توجه به مقتضیات تاریخی، فرهنگی و دینی خود به طراحی الگوها و برنامه های توسعه بپردازد.

وی افزود: الگوی توسعه بخشی دانیل لرنر به این دلیل در دهه 70 مورد انتقادهای جدی قرار گرفت که از نظر تجربه و تئوریک ثابت شد یک الگوی واحد جهانشمول برای توسعه وجود ندارد بلکه این الگو باید به صورت متناوب و غیرخطی طراحی شود.

این استاد ارتباطات با اشاره به توانایی الگوی ایرانی -اسلامی پیشرفت در جبران عقب ماندگی های گذشته جامعه ایران، گفت: اگر این الگو با واقعیت های جامعه ایران مطابق باشد و از سوی دیگر به بهترین شکل اجرا شود، نقش مهمی در توسعه حوزه های مختلف کشور از جمله سیاست، اقتصاد، فرهنگ، تکنولوژی و ارتباطات خواهد داشت.

فرقانی در ادامه حوزه ارتباطات را موضوع و عامل توسعه دانست و یادآور شد: باید با مهیا کردن بستر و زمینه های توسعه و رعایت حقوق مادی و معنوی اهالی رسانه با دید واقع بینانه ای به حوزه ارتباطات نگاه کرد، در این صورت می توان از رسانه ها و روزنامه نگاران هم طلب انجام مسئولیت اجتماعی خود در زمینه الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت را داشت.

وی افزود: از سوی دیگر بسیاری نسبت به حوزه ارتباطات دید محدودی دارند و تنها با به رسمیت شناختن مخابرات و حداکثر صدا و سیما از توجه به سایر رسانه ها درحالی خودداری می کنند که مطبوعات، خبرگزاری ها، پایگاه های خبری و حتی پیام رسان های فضای مجازی در آگاهی بخشی به عموم مؤثرتر از دستگاه های دیوانسالاری عمل می کنند.

رییس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به نقش مهم روزنامه نگاران به عنوان تولیدکنندگان محتوا در فضای سپهر رسانه ای امروز اظهار کرد: یکی از مهم ترین اشکالات بیشتر برنامه های توسعه نداشتن نگاهی جامع به حوزه ارتباطات و روزنامه نگاران بوده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران تاریخ انتشار 1 آبان97، کدمطلب: 486992، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: ایران - پیشرفت - کشور - توسعه - اسلامی - کمیسیون فرهنگی مجلس - ایرانی - الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت - اسناد - الگوی اسلامی ایرانی - فرهنگی - مجلس - بحران - نقشه - طولانی - آینده - طراحی - کشوری - نشان

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ رفتارهای متناقض کی روش نسبت به بازیکنان و رسانه ها

اسامی نمایندگان غیرفعال در رای گیری های مجلس منتشر می شود/ شفافیت در آراء نمایندگان چه دستاوردی برای قوه مقننه دارد؟

برخی از فعالان سیاسی در استان دچار افسردگی شده اند!

علت سوءظن آن خانم به عباس چه بود؟

حجاریان: براندازها شانسی ندارند| ریزش جدی از حامیان اصولگرایان به سمت اصلاحات

ثبت 17 وقف جدید از آغاز سال در طبس

همایش بزرگ اسلام شناسی در استان مرکزی

چهل سال انقلاب؛ چهل سال نماز جمعه

آغاز انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت+اسامی نامزدها

هشترود و چاراویماق هنوز به آبادانی مورد نظر مردم نرسیده اند

بندپی؛ سرپرست سازمان تامین اجتماعی شد

سعید حجاریان: ریزش حامیان اصولگرا به سوی جریان اصلاحات / براندازها شانسی ندارند

تولیدات ارگانیک نقش بارزی در افزایش سرانه سلامت تغذیه دارند

گوشت به اندازه کافی وارد کردیم/مشکلی برای انفلوآنزای پرندگان نداریم

استعفای مسئول سیاست گذاری آمریکا در زمینه عربستان

ادعای عجیب ترامپ درخصوص قتل خاشقچی

پیش بینی حیرت آور امام علی (ع) از ظهور داعش

محسن هاشمی :درباره زمان اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان ابهام وجود دارد

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

نماینده رفسنجان: مجلس در جلسه غیرعلنی راهکارهای مقابله با تحریم را بررسی کرد

وحی و شبهات معاصران در حوزه علمیه نجف اشرف بررسی شد

تتوی خواننده مشهور پاپ جنجالی شد + عکس

نماد غرور ایران در معرض خطر است

بهداشت و درمان آذربایجان غربی روی ریل توسعه

بهداشت و درمان آذربایجان غربی بر ریل توسعه

وعده وزیر اقتصاد هم کارگران هفت تپه را راضی نکرد

کتابخوانی باید همگانی و فراگیر شود/خانواده، نقطه آغازین ایجاد عشق به کتابخوانی

سناریوهای مقابله با تحریم ها در جلسه غیر علنی بررسی شد

حجاریان: براندازها شانسی برای پیشرفت ندارند/ ریزش جدی از حامیان اصولگرایان به سمت جریان اصلاحات صورت می گیرد

هشدار چین به آمریکا درباره جنگ تجاری

وعده وزیر اقتصاد هم کارگران هفت تپه را راضی نکرد

راه مبارزه با فساد، شفافیت است نه برخورد قضایی

نظام یکپارچه تولید اسبا ب بازی های اسلامی -ایرانی ایجاد می شود

برگزاری نشست مشترک علمای اهل سنت و تشیع در خراسان جنوبی

600 اثر تاریخی کهگیلویه و بویراحمد نیازمند تعیین حریم

راهکار شتاب به موتور اجتهاد تمیز ادله مرجع و عادی است/ لزوم توسعه منطقه الفراغ و حجیت ادراکات عقلایی

تاکید مسجد جامعی بر عدم استفاده از نمک در برف روبی ها

کتاب خوب باید گمشده انسان را به او بازگرداند

آخرین وضعیت مصوبه پرحاشیه/ رحیمی: مجلس به نظر خود درباره سی اف تی اصرار دارد

بگم بگم یک نماینده دلواپس/ دهقان: حقایقی را در مورد پول شویی بیان می کنم

استخدام بازاریاب خانم و آقا جهت دکوراسیون داخلی در یزد

طرح نذر خون نبوی در هفته وحدت در مشهد اجرا می شود

برنامه های سیمای مرکز فارس ، یکشنبه 27 آبان

استخدام سالن کار خانم جهت کار در رستوران در یزد

شهرداری تهران؛ با سرپرست یا بی سرپرست؟

چهار ایراد مهم شورای نگهبان به کنوانسیون CFT

عراق می تواند نقش مهمی در حل مشکل سوریه داشته باشد

استخدام یک شرکت معتبر و بزرگ در حوزه صنایع غذایی/تهران،قزوین

عکسی زیبا از مه آلود شدن تهران

نگاهی به معیار های برتر ازدواج

دلیل اصلی ستم های بنی امیه و بنی عباس به اهل بیت

لزوم آمادگی مدیریت شهری در برابر برف و سرما

اجرای طرح «بند رسوب گیری بتن غلتکی» با همکاری دانشگاه شهید مدنی و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری

تحویل یک ناوشکن و یک زیردریایی در آینده نزدیک به نداجا

در صورت لزوم درباره پرونده تجاوز به پسران شوشتری اعلام نظر می کنیم

هند مشتری وفادار نفت ایران

ایده کره ای برای کنسرت حمید هیراد جنجال ساز شد

قانون در زمینه زمان اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان ابهام دارد

استخدام بازاریاب بصورت حضوری و تلفنی جهت کار در قزوین

استخدام کارشناس مطالعاتی جهت پروژه سیستم و روش ها در تهران

استخدام منشی با روابط عمومی مطلوب در قزوین

مدیرهایی که رفتنی شدند!

استخدام دستیار دندانپزشک در کلینیک نیکان عظیمیه کرج

نیم میلیون کشته حاصل جنگ طلبی آمریکا بعد از 11 سپتامبر

استخدام بازاریاب مجرب آقا و خانم برای شرکتی در قزوین

عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد

استخدام طراح صنعتی مسلط به solid work در چهاردانگه

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران تعیین شد

استخدام بازاریاب جهت شرکت پخش در قزوین

استخدام دو نفر مشاور در املاک آرمان

عقرب یک کودک خوزستانی را به کام مرگ فرستاد

استخدام مهندس مکانیک

استخدام حسابدار

افشانی تا 15 آذر درشهرداری پایتخت به کار خود ادامه می دهد

نشست هایی از جنس اتلاف وقت

نگاه شدیدا منفی مردم بحرین به انتخابات در این کشور

هفته نامه: مسئولیت پذیری نیاز روز جامعه

تصاویر/ زندگی شاهزاده چالز پسر ارشد ملکه انگلیس

سالگرد پرواز مرد خدا

اگر دو سه ماه به درستی در برابر تحریم ها مقاومت کنیم تحریم کنندگان از راه شان بر می گردند

پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

بوی سیاست از محیط زیست می آید؟

معرفی استانداران جدید در روزهای آینده

توییت ظریف پس از دیدار های برهم صالح در تهران

راهنمای شرکت در هفدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت

بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند

روابط ایران و عراق؛ راهبردی و مستحکم

آغاز ­جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی

عکسی دیدنی از آیت الله جنتی با لباسی متفاوت

توییتر:: کاری به دلخوشی مردم نداشته باشید

نگاه آخوندی به نظام مهندسی تخریبی بود نه اصلاحی

اینستاگرام:: بچه داری شاهرخ استخری

ما نمی توانیم + فیلم

توییتر:: ظریف راست می گویید

اینستاگرام:: رفتار دوگانه بهنوش بختیاری

توییتر:: عملکرد گنبد آهنین+فیلم

اینستاگرام:: عاشقانه ای که دیده نشود

اینستاگرام:: شعر طوفانی حمیدرضا برقعی در مدح امیرالمؤمنین

کلاهبرداران در کمین بسته های حمایتی دولت

مردی که تمام سیستم های جاسوسی، نظارت و قضاوت را زیر نظر داشت/نباید بگذاریم خواجه نظام را به سرقت ببرند و با لعاب های دروغین بپوشانند

برنامه های اجرایی الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت در مجلس

برنامه های اجرایی الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت در مجلس