مطالب مرتبط:
سلطانی فر بعد از ملاقات های جداگانه با مدیران عامل استقلال و پرسپولیس دستور وزیر ورزش و جوانان برای ایجاد دو کمپ مجهز برای سرخابی ها با مشارکت بخش خصوصی
وزیر بهداشت: تاکنون در مقابل خبرنگاران کم نیاورده ام
رفیعی، ترابی و شیری از نظر اخلاقی نباید مقابل پرسپولیس بازی کنند/ وزیر بیکار نیست که وارد ریز مسائل پرسپولیس و استقلال شود/ خبر نداشتم بازیکن ها از من حمایت کردند!
یادداشت معاون اجتماعی وزیر بهداشت به مناسبت روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی
وزیر دارایی فرانسه: حفظ استقلال اروپا مقابل آمریکا ضرورت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 06:562018-10-24سياسي

استقلال و مشارکت نهادهای مدنی به رسمیت شناخته شود/مقابل وزیر بهداشت محکم تر بایستید‍!


نمایندگان تشکل های کارگری، کارفرمایی و انجمن های مدنی در دیدار با محمد شریعتمداری، مهم ترین مطالبات خود را مطرح و خواستار توجه به آنها شدند.

- --> کد خبر: 684002 1397/08/02 07:00:00 نمایندگان تشکل های کارگری، کارفرمایی و انجمن های مدنی در دیدار با محمد شریعتمداری، مهم ترین مطالبات خود را مطرح و خواستار توجه به آنها شدند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، امروز، اول آبان ماه، نمایندگان 30 تشکل های کارگری و انجمن های مردم نهاد با حضور در خبرگزاری کار ایران در دیدار با محمد شریعتمداری (وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی) به بیان دغدغه ها و مطالبات خود پرداختند.

دغدغه ی اصلی این فعالان مدنی، بالا رفتن سطح مشارکت نهادهای مدنی و البته بهبود معیشت مردم است.

در ابتدای کار، فاطمه قاسم زاده (رییس هیئت مدیره شبکه یاری کودکان کار) با بیان اینکه در ایران تغییرات زیادی در مدیریت ها شاهد هستیم، گفت: این تغییرات مداوم موجب می شود که سازمان های مردم نهاد در سیاست گذاری عاجز باشند.

اگر بناست سیاستگذاری کنیم باید در جریان تغییرات قرار گیریم.

وی با اشاره به لایحه حمایت از حقوق کودکان که تصویب آن در مجلس 10 سال است که به طول انجامیده، گفت: مجلسی که برای تصویب یک لایحه مهم 10 سال وقت می گذارد چگونه می خواهد از کودکان حمایت کند.

نگاه به کودکان در جامعه ما قیم مابانه است رحیمی دیگر عضو هیئت مدیره شبکه یاری کودکان با تاکید بر اینکه زیر ساخت های لازم در وزارت رفاه برای حمایت از سازمان های مردم نهاد وجود ندارد، با اشاره به نگاه هایی که به مسئله حمایت از کودکان وجود دارد، افزود: نگاه به کودکان در جامعه ما قیم مابانه است.

این نگاه کودک را متعلق به پدر می داند.

وی افزود: انجمن ها مرغ عزا و عروسی هستند و این ابداع کمکی به پیشبرد مسائل نمی کند.

مسئولان وقتی می خواهند رای بیاورند یاد انجمن ها می افتند و به سراغ آنها می روند و در حمایت از جایگاه آنها صحبت می کنند اما همین که که کار تمام شد، یادشان می رود که چه کرده اند.

نهادهای مدنی و انجمن های صنفی مورد بی مهری قرار می گیرند شهریار شمس مستوفی (عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران) هم با انتقاد از رویکرد وزارت کار در مواجه با تنها انجمن مستقل روزنامه نگاری کشور، گفت: نهادهای مدنی و انجمن های صنفی مورد بی مهری قرار می گیرند.

نمونه آن انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران است.

از سویی روزنامه با بحران مواجه هستند و از سویی گرفتار خود تحریمی.

اینها موجب شده تا روزنامه ها مرجعیت خود را از دست بدهند.

وی افزود: سه جانبه گرایی به شدت با مشکل رو به روست.

توجه داشته باشید که تنها در هنگام تعیین دستمزد سه جانبه گرایی رعایت می شود.

در کل به انجمن های صنفی آنقدر بی توجهی شده است که زمانی که دولت در بحث سه جانبه گرایی به آنها رجوع می کند توان دفاع از حقوق صنفی اعضای خود را ندارد.

مثال آن انجمن صنفی کامیون داران است که در زمان اعتصاب ضعیف عمل کردند و قدرت چانه زنی بالایی نداشتند.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با بیان اینکه در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی فضا برای فعالیت سازمان های مردم نهاد باز شد، گفت: متاسفانه پس از آن دوره های بدی آمد.

امیدواریم با تقویت سه جانبه گرایی، حمایت از نهادهای مدنی و حمایت جدی از صنف روزنامه نگاران اجحافی که به حقوق صنفی روزنامه نگاران می شود، به پایان برسد.

واریز منابع درمان سازمان تامین اجتماعی به خزانه داری فاجعه آفرین است محمد عطاردیان (رییس هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایان) هم با حق الناس خواندن منابع سازمان تامین اجتماعی گفت: متاسفانه منابع سازمان تامین اجتماعی به حساب خزانه داری دولت می رود که کانون ما به شدت با آن مخالفت کرد.

وی افزود: کار وزارت بهداشت به جایی رسید که بر اموال وزارت بهداشت دست گذاشته است.

از همین رو کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی و کارگری پیشنهاد اصلاح در قانون را داده است که من آن را به آقای شریعتمداری ارائه می کنم.

واریز منابع درمان سازمان تامین اجتماعی به خزانه داری فاجعه آفرین است.

هفت ماده قانون کار به اتباع بیگانه اختصاص دارد ولی فقط دو ماده مربوط به حقوق معلولان تدوین شده محمود کاری (مدیرعامل انجمن ندای معلولین ایران) در ارتباط با حقوق معلولان گفت: وزارت کار رعایت حقوق معلولان را نکرده است؛ در قانون کار نیز تنها دو ماده 108 و 119 به معلولان و حقوق آنها اختصاص یافته که این دو ماده نیز تاکنون اجرایی نشده است.

وی غفلت در حقوق معلولان را هم در حوزه قانونگذاری و هم در حوزه اجرا می داند و می گوید: هفت ماده قانون کار به اتباع بیگانه اختصاص دارد ولی فقط دو ماده مربوط به حقوق معلولان تدوین شده؛ همین دو ماده نیز اجرا نشده است؛ نه مراکز آموزش برای معلولان طراحی شده و نه فرضت اشتغال برای آنها به وجود آمده است.

کاری؛ آمارهای مربوط به معلولان را نیز نادرست و غیرواقعی توصیف کرد و گفت: وقتی ممالک پیشرفته تا مرز 15 درصد معلول دارند، چطور ممکن است آمار معلولان ما فقط 3.

4 درصد باشد؟ این فعال حقوق معلولان، 200 هزار تومان کمک هزینه معلولان را ناکافی دانست و افزود: این مبلغ کفاف هزینه های سه روز زندگی را نمی دهد؛ اگر برای معلولان اشتغال ایجاد کنند و حداقل دستمزد مصوب وزارت کار را به آنها بپردازند، بخش اعظم مشکلات حل می شود.

معلولان نمی خواهند که بهزیستی کفیل و قیم آنها باشد؛ خودشان توانمندند و می خواهند کار کنند اما کمبود فرصت های اشتغال، غیرقابل کتمان است.

670 هزار تومان، هزینه پوشکِ سالمندان و معلولان کم توان هم نمی شود سعید سعدآبادی (فعال حقوق معلولان و رییس انجمن معلولان) نیز، وضعیت شغلی 25 هزار شاغل در مراکز نگهداری معلولان را سخت توصیف کرد و افزود: یارانه دولت برای نگهداری معلولان، فقط ماهی 670 هزار تومان است؛ این مبلغ، هزینه پوشکِ سالمندان و معلولان کم توان هم نمی شود؛ بارها وعده های گوناگون داده اند اما هیچ زمان اوضاع به صورت عینی و ملموس بهبود پیدا نکرده؛ برای هر پرونده مددکاری که تعدادشان 300 هزار پرونده در سراسر کشور است، فقط ماهی 12 هزار تومان می پردازند؛ با این مبلغ چطور می شود مددکاری مفید انجام داد؟ در ادامه اکبر شوکت (رییس انجمن صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور و عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کشور) وضعیت انجمن های صنفی را نسبت به دولت های نهم و دهم روبه بهبود توصیف کرد و گفت: فقط در بخش ساختمان، حدود 400 انجمن صنفی کارگری داریم که با حق عضویت و بدون کمک دولت اداره می شوند.

او به ضعف قانونگذاری در زمان احمدی نژاد پرداخت و گفت: سوءمدیریت ها، منابع مالی تامین اجتماعی از محل پروانه های ساختمان را به یک سوم کاهش داده است؛ از آن سو، بیمه گروه های خاص مثل رانندگان و قالیبافان، بار مالی بر دوش تامین اجتماعی گذاشته است؛ اینها مشکلاتی است که باید حل شود.

سبد معیشت کارگران را به رسمیت بشناسید شوکت، خطاب به شریعتمداری از ظرفیت بالای تشکل های صنفی دفاع کرد و گفت: شرکای اجتماعی را به میدان بیاورید و از ظرفیت آنها استفاده کنید؛ انتظار ما علاوه بر تقویت شرکای اجتماعی و تقویت مشارکت آنها، به رسمیت شناختن سبد معیشت کارگران و اجتناب از آمارهای غیرواقعی تورم در مذاکرات مزدی ست.

این فعال کارگری صریحاً به دست اندازی های وزارت بهداشت به منابع مالی تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: مقابل وزیر بهداشت محکم تر بایستید و نگذارید که بیش از این از جیب کارگران، خرج طرحِ ناکامِ تحول سلامت کنند.

یک پزشک ساده ی تامین اجتماعی ماهی 60 میلیون تومان درآمد دارد او با بیان اینکه تاکنون 20-30 هزار میلیارد از بودجه دولت خرج تحول سلامت شده، تصریح کرد: سالانه 10 هزار میلیارد از جیب کارگر به جیب پزشکان منتقل می شود؛ سوال اینجاست که ما کارگران، چه تحولی را در تحول سلامت شاهد بوده ایم؟! وزیر بهداشت با افزایش تعرفه های پزشکی، کاری کرده که یک پزشک مامای ساده در تامین اجتماعی، ماهی 60 تا 70 میلیون تومان درآمد داشته باشد و این عادلانه نیست.

در ادامه محسن باقری (عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) با اشاره به اهمیت سه جانبه گرایی گفت: روح حاکم بر قانون کار و تامین اجتماعی، سه جانبه گرایی ست که در زمان سرپرستی بندپی بر وزارت کار، کاملاً مخدوش شده است؛ در این دوران علیرغم درخواست رسمی نمایندگان کارگری، شورای عالی کار برگزار نشد؛ لذا درخواست موکد ما احیای سه جانبه گرایی ست.

وی وضعیت تامین اجتماعی را نگران کننده دانست و گفت: انتصاباتی در سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته که منابع سازمان را کاهش داده؛ بایستی این مشکل مرتفع شود.

رفع نظارت استصواب وزارت کار، خواسته ی کارگران است باقری، استقلال تشکل های کارگری را یکی دیگر از خواسته ها دانست و گفت: در حال حاضر برگزاری انتخابات تشکل ها و تایید صلاحیت اعضا، برعهده وزارت کار است و وزارت کار نیز هرگز به صرافت نیفتاده این مشکل را حل کند؛ یکی از مهم ترین خواسته های ما کارگران، حفظ استقلال و آزادی تشکل های صنفی و رفع نظارت استصوابیِ وزارت کار است.

پس از آن، محمدرضا تاجیک (رییس مجمع عالی نمایندگان کارگری استان تهران) رشته صحبت را در دست گرفت و در حمایت از حقوق کارگران به حجم وسیع مطالبات انباشته ی تاریخی اشاره کرد و گفت: مثلث معیشت، امنیت شغلی و تشکل یابی، شاکله ی اصلی مطالبات کارگران است که تاکنون به هیچکدام از اضلاع این مثلث توجه نشده است.

ترمیم 800 هزارتومانیِ دستمزد، جدی گرفته شود وی بحث ترمیم دستمزد را مهم و لازم الاجرا دانست و گفت: افزایش 19.

5 درصدی دستمزد، در ماه های آغازین سال به علت رشد افسارگسیخته ی تورم زایل شد؛ لذا ما درخواست داریم فوراً شورای عالی کار تشکیل شده و محاسبات کمیته دستمزد مبنی بر کاهش 800 هزار تومانی قدرت خرید کارگران اِعمال شود.

موضوع بعدی در صحبت های تاجیک، بحران تامین اجتماعی ست؛ او در این رابطه گفت: مشکلات منابع تامین اجتماعی، دغدغه کارگران و بازنشستگان است؛ بایستی دست اندازی ها به این منابع متوقف شده و دولت بدهی های خود را به سازمان بپردازد.


کلید واژه ها: محمد شریعتمداری - کودکان - روزنامه - کودک - شریعتمداری - مدنی - روزنامه نگاران - مردم نهاد - حمایت - لایحه حمایت از حقوق کودکان - استان تهران - مطالبات - مردم - مدیره - دیدار - روزنامه نگاری - محمد - وزیر بهداشت - تهران - جامعه - ایران - وزارت - استان - مجلس - وزیر - رفاه - شبکه - خبرگزاری - مسئولان - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

نبیونی در گفت وگو با فارس مطرح کرد ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی عرضگی کابینه است

ماجراهای بامزه «علی اوجی» و هواپیما سوارشدنش/عکس

موتورسیکلت قابل شارژی که با یک چرخ کار می کند

طرح پیشنهاد ارتش مستقل اروپا به دنبال یکه تازی های ترامپ

مقاومت فلسطین، صهیونیست ها را متوقف می کند

شک در صحت قرائت صیغه ازدواج

من شرمنده این همه شهید و مجروح انقلاب و جنگ تحمیلی هستم

پولشویی در ایران یک واقعیت است/ ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند

ساخت مجتمع مدرن شهربازی کیش آغاز شد

سی ان ان از دولت دونالد ترامپ شکایت کرد

معاون استاندار یزد خواستار شد؛ روابط عمومی ها در فعالیت های ترویجی کتاب و کتابخوانی پیش قدم باشند

تاج صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را بشناسیم

آغاز فعالیت شهردار جدید تهران در توییتر / سلام بر طهران «شهری برای همه»

تیپ دهه شصتی «لیندا کیانی» را دیده اید؟ /عکس

متن شکواییه 10 بندی نمایندگان از آخوندی منتشر شد

احیای فرهنگ وقف لازمه رفع مشکلات جامعه است

جمعه دوم آذر بزرگترین حراج سال بامیلو برگزار می شود

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن منصوب شد

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

عضو کمیسیون حقوقی مجلس: رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد/ موضوع ممانعت از فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی به روابط 2 کشور ربطی ندارد

دادستان تهران در گفت وگوی اختصاصی با فارس: نمی توان در همه احکام قضایی تخفیف قائل شد/باید سراغ وحدت رویه برویم قوانین کافی است

فتاوای آیت الله العظمی مظاهری (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد اجاره

10 جمله ممنوعه در محل کار!!

ویدئو / تئاتری با هنرمندی مددجویان کهریزک

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد سر قفلی

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد متفرقه اجاره

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد احکام اجاره

خشونت در سیما و بازتاب آن در جامعه

هجمه سخت به حقیقت ظریف

اروپا به دنبال ایجاد ساز و کاری در مقابل سوییفت است

عکس نوشته زن و شوهری عاشقانه

اختلاف تصاویر را بیابید

سکینه ی کبری (س)، مشعل معرفت و دانش عربی +سخن نگاشت

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد مال مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد سرقفلی و حق کسب

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد رهن و اجاره

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) درمورد اجاره طلا

جامعه به وقف نیازمند است /تشکیل بنیاد یاوران وقف علم و فناوری در قم

دو سخنگو با دو مأموریت

راه دشوار شهردار تهران

آغازگر حمله مقصر است! البته اگر «اسراییل» نباشد

کلاه شرعی

فال روزانه چهارشنبه 23 آبان 1397

رحیم پور ازغدی: در کاهش جمعیت از غرب جلو افتاده ایم

تاکید بر یکپارچگی در راهبرد ملی کیفیت و نظام استانداردسازی

همکاری موسسات خیریه با «فارس من»

همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم آغاز شد

کنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز

نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های صنعت بیمه

چند نفر دیگر می گویند خودتان می دانید و مملکتتان

معرفت، ایمان و رفتار قرآنی اضلاع توسعه فرهنگ قرآنی هستند

معنی رحمان و رحیم بودن خداوند متعال چیست؟

طرح بومی گزینی ظلم به فرزندانمان است

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

اوج هیجان و لذت در بهترین شهربازی های جهان

سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

منفورترین افراد نزد خداوند چه کسانی هستند؟

درخواست های رهبری از اعضای سپاه

14 هزار میلیارد فرار مالیاتی به عنوان پولشویی کشف شده است

گنبد بارگاه امام رضا (ع) در اوایل سال 1310/ عکس

آشنا به بولتون: دعا کنید هسته ما بیرون نزند!

طرح نمایندگان برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی

در گفت وگوی علیرضا اکبری با فارس مطرح شد؛ اعتراض استاتیک بهترین رویکرد در مقابل اهمال غرب در رفع تحریم هاست

ترتیل صفحه 506 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

وقتی با مرگ فقط یک آینه فاصله داری!

آغاز به کار سومین همایش بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم

امیرعبداللهیان: مقاومت ⁩فلسطین، ⁧⁩صهیونیست ها را متوقف و پشیمان می کند

طرح بومی گزینی ظلم به فرزندانمان است

گزارش مجلس از عملکرد هیات عالی مقررات زدایی

کشف 810 تن موادمخدر توسط ایران در سال 96

قدردانی امیرعبداللهیان از حمایت های سیاسی دولت ژاپن

معاون وزیر خارجه هلند با ظریف دیدار کرد

وقوع زلزله قوی در کابل

اهمیت حضور پارک های علم و فناوری در اقتصاد کشور

تکذیب ماجرای اذن پدر و همسر برای کوهنوردی

مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر فرخشهر آغاز به کار کرد

ضرب الاجل 7 روزه وزیر کار

خیرین به خوابگاه سازی ورود کنند

مقاومت فلسطین، صهیونیست ها را متوقف می کند

قدردانی سران طوایف و ریش سفیدان از تلاش شبانه روزی مرزبانان

مشاور رییس جمهوری:باید قبول کنیم که قالیباف در نوسازی خانه های فرسوده تهران موفق عمل کرد/ شهردار جدید تهران، اقدامات افشانی در بازآفرینی شهر را ادامه دهد

پیام تسلیت سرلشکر باقری به مناسبت شهادت جانبار «نورخدا موسوی»

ارسال شکواییه تعدادی از نمایندگان مجلس از آخوندی به قوه قضاییه

دشمنان، نقش سازنده ایران در منطقه را هدف گرفته اند

رحمانی فضلی: مناطق مرزی اولویت ما است

آلمان اقدامات دولت آلمان علیه انتشار «مطالب نفرت انگیز» نئونازی ها در شبکه های اجتماعی

روشنفکران کوتاهی کرده اند/ مذاکره همیشه برد-برد نیست

واکنش مهراب قاسم خانی به بخشنامه مربوط به کوهنوردی زنان؛ من به تپه هم بدبینم!

دیدار رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با سفیر آمریکا در کابل

بازدید حاج حسین یکتا از فعالیت جهادگران در کرمانشاه

دوران بزن و در روی ‎صهیونیست ها گذشته است

بعیدی نژاد: بازگشت ایران به سیاست غنی سازی صفر، غیرممکن است

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

تعبیر خواب آماده نبودن برای امتحان (دیر رسیدن به امتحان)

بایدن و سندرز گزینه مطلوب دموکرات ها برای انتخابات 2020 آمریکا

«روایت انحراف» احمدی نژاد از «معجزه هزاره سوم»+عکس

استقلال و مشارکت نهادهای مدنی به رسمیت شناخته شود/مقابل وزیر بهداشت محکم تر بایستید‍!

استقلال و مشارکت نهادهای مدنی به رسمیت شناخته شود/مقابل وزیر بهداشت محکم تر بایستید‍!