مطالب مرتبط:
استاندار تهران: امکان اداره پایتخت با مدیریت سه ضلعی از سوی دولت، شهرداری و استانداری وجود ندارد
معاون اجتماعی شهرداری تهران در گفت وگو با فارس: واگذاری 69 مجموعه بهاران، پرتو و مددسراها/اعتبارات ویژه دولت برای معتادین پایتخت
تغییر رویکرد شهرداری تهران در کمک به هیأت های مذهبی/دغدغه مدیریت شهری در برگزاری کنسرت های خیابانی
استخدام نیرو جهت مدیریت سایت و شبکه های اجتماعی در تهران
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در گفت و گوی تفصیلی با فارس: سرنوشت نامعلوم 30 تن زباله خطرناک درتهران/ بی خطرسازی نداریم!+تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 06:502018-10-24سياسي

تبلور مسئولیت اجتماعی در اداره و مدیریت شهرداری کلانشهر تهران


سید مجتبی تقوی نژاد معاون روابط عمومی مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران - در جهت تحقق اهداف و برنامه سازمانی، رسالت و مأموریت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، - ایجاد و تعمیق تعامل دوسویه مدیریت شهری و شهروندان، ارتقای اعتماد عمومی به مجموعه شهرداری، بسترسازی لازم جهت انعکاسی دقیق، شفاف و به موقع برنامه ها و عملکرد شهرداری تهران، تعریف و ریل گذاری شده است.

قریب به یازده دهه ازتاسیس بلدیه در طهران می گذرد.

در این یازده دهه، مفاهیم، مقررات و سیاستهای اداره شهر با فراز و نشیب ها و تحولات فراوانی مواجه گشته و در این فرایند، همواره با بهره گیری از تجربیات داخلی و الگوبرداری از تجربیات موفق سایر شهرهای دنیا، به سوی ایجاد مفهوم جدیدی از مدیریت شهری که مترصد تغییر و ارتقاء درک و بینش شهرنشینان و تبدیل آنان به شهروندان مسئولیت پذیر بوده؛ گام برداشته است.

حسب مدارک موجود در آغاز راه، برزن چیان1، درکی از مسئولیت اجتماعی به معنای امروزین آن نداشته و انجام امور خدماتی را وظیفه ذاتی سازمان خود می پنداشتند.

باید این نکته را مدنظر داشت که بلدیه طهران در ابتدای شکل گیری، به عنوان نهادی صرفاً خدماتی2 تاسیس گردید که بنا به تشخیص قانون گذار وقت، عمده فعالیت های آن حول محور مباحث خدماتی و بعضاً عمرانی تعریف شده بود.

در گذر زمان، با توسعه و ایجاد تغییرات کالبدی در شهر و در روند تحولات گوناگون اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و تبدیل طهران از قریه ای با جمعیت اندک به تهران، کلان شهری با انبوه جمعیت مهاجر از اقصی نقاط کشور ایجاد شد که از سویی با مباحث عمده ای چون رشد حاشیه نشینی، بروز جلوه های گوناگون فقر اعم از فقر مالی، استضعاف فرهنگی و بی عدالتی اجتماعی و شکل گیری واژه، ادبیات وخرده فرهنگ جنوب شهر و شمال شهر و تفاوت مفهومی و ماهوی فاحش نهفته در این دو واژه، پدیدآمدن آسیب های اجتماعی با زمینه های بروز مختلف از زیاده خواهی و تداخل اقوام و وجود خرده فرهنگ های قومی و بومی و.

مواجه بود و از سوی دیگر پدیدارشدن قرائت جدیدی از مفهوم فرهنگ شهرنشینی و لزوم پرداختن به ارتقاء سطح دانش زندگی شهری و نیز آشنایی شهروندان با حقوق و مفاهیم شهروندی و سایر مواردی از این قبیل، سبب ایجاد مطالبات و نیازهای جدید فرهنگی و اجتماعی، شهری و زیست محیطی گردید که این موارد باعث تغییر آهسته و نامحسوس رویکرد عملیاتی شهرداری تهران از نهادی خدماتی به سوی نهادی اجتماعی و فرهنگی شد.

سیر نامحسوس و آرام این تغییرات طوری بود که در گذر زمان، این اقدامات اخلاقی و شهرونددوستانه شهرداری تهران که غالباً در غیاب نهادهای متولی امر یا تعلل آن نهادها در انجام وظایف قانونی شان انجام می شد؛ اندک اندک به صورت وظیفه ذاتی شهرداری تهران تلقی شد.

از سویی نیز نقطه کانونی مطالبات شهروندان در حوزه اموری که شهرداری بر حسب حس مسئولیت اجتماعی و فارغ از مسئولیت های قانونی و به منظور اجرایی شدن سیاست های اجتماعی و فرهنگی شهرداران وقت تهران در گیر آن شده ، به جای نهادهای متولی، متوجه شهرداری تهران گردیده است.

در همین راستا امروزه شهرداری تهران به عنوان یک نهاد عمومی، خدماتی، اجتماعی و فرهنگی خدمت رسان، با برنامه مهم و راهبردی شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر ، علی رغم این که با کمبودها و موانع موجود در راه تأمین منابع مالی و سرمایه ای مواجه است؛ علاوه بر تلاش مضاعف و تمرکز بر ارائه خدمات جاری در حوزه شرح وظایف مصوب و قانونی خود در زمینه های گوناگون اعم از خدمات شهری و زیست محیطی، شهرسازی و عمرانی و توجه بر توسعه زیرساخت ها در این حوزه ها، با رویکرد جلب مشارکت شهروندان در اداره امور شهر، با شفافیت در امور و اقدام در فضایی شیشه ای، توسعه متوازن، دقّت و عمق بخشی در فعالیت ها را سرلوحه امور قرارداده و با تلاشی دو چندان در امور مرتبط با مسئولیت های اجتماعی مورد انتظار افکارعمومی از این ابرنهاد شهری را به منصه ظهور می رساند.

با توجه به آن چه در مقدمه بیان شد؛ اگر بخواهیم نظرات مدیریت شهری تهران را در حوزه مسئولیت اجتماعی و جلب مشارکت عمومی به گونه ای دیگر بیان کنیم باید گفت امروزه و در هزاره سوم، مفهوم مسئولیت اجتماعی سازمان، شامل موضوعاتی مرتبط با رفتار سازمان در محیط اجتماعی بوده و فراتر از قلمروهای صرفاً اقتصادی است که سازمان ها به طور سنتی با آن ها در ارتباط هستند.

وقتی زمینه ای را در نظر می گیریم که به طور خاص، اقتصادی و سودآور نبوده؛ به عنوان نمونه ایجاد خوابگاه های موقت برای افراد بی خانمان، مساعدت به توانمندسازی زنان سرپرست خانواده، جمع آوری معتادان متجاهر، ایجاد مراکز فرهنگی، هنری و سپردن مدیریت این مراکز به شهروندان و اداره آن ها توسط خود ساکنین محل، نشانگر آن است که شهرداری در انجام این امور، با مجموعه ای از حقوق و مسئولیت های مرتبط با جامعه ای که آن ها را دربرگرفته است؛ روبرو شده و به مدیران خود اجازه نمی دهد تا تنها بر روی مدیریت اقتصادی به منظور دستیابی به اهداف خود تمرکز کنند؛ بلکه با حسی نشأت گرفته از حس انسان دوستی و با روحیه مساعدت به همنوعان بر مبنای تأکیدات دینی و اصول و معیارهای اخلاقی اقدام نمایند.

باید توجه داشت مسئولیت اجتماعی اهداف گسترده تری را در بر می گیرد که شامل جنبه های اجتماعی- اقتصادی هستند.

این مفهوم فراتر از صرفاً اندیشیدن به منافع اقتصادی است؛ بلکه بهبود رفاه شهروندان جامعه را نیز شامل می گردد و از آن دفاع می نماید.

فعالیت های شهرداری تهران در حوزه های مبارزه با تکدی گری، اعتیاد، توانمندسازی معلولین و زنان سرپرست خانوار، ساماندهی افراد فاقد مکان و کارتن خوا ب ها، دستگیری از نیازمندان و ارائه سبدهای غذایی به فقرا و ایجاد سراهای محلات، مساعدت عمرانی به بازسازی مدارس، رفع مشکلات عمرانی و تأسیساتی مساجد، کمک های مناسبتی به هیأت ها و تکایا، ورود در حوزه نشاط شهروندی و.

بخشی از اموری است که گواه این جنبه از فعالیت های مرتبط با مسئولیت های اجتماعی است که شهرداری تهران بدون در نظرگرفتن منافع اقتصادی و تحمل نمودن بار هزینه های مالی مترتب بر این فعالیت ها، در کنار سایر سازمان های مسئول و بعضاً به نیابت از آن ها در حوزه های ذکرشده مبادرت به آن داشته است.

در حقیقت می توان گفت شهرداری تهران نه تنها از لحاظ مادی از این فعالیت ها منتفع نمی گردد؛ بلکه نیازهای مجموعه ای از بازیگران اجتماعی را برآورده می کند که به شهرداری تهران از لحاظ ساختاری وابستگی نداشته و رفع نیاز آنان توسط سایر حوزه ها و سازمان ها باید صورت پذیرد.

با نگاه از زاویه ای دیگر باید گفت شهرداری تهران، سازمانی مسئول در برابر شهروندان تهرانی است که از نظر ساختاری و ماهوی، سازمانی اقتصادی و رقابتی است و سعی بر انجام وظایفی دارد که درآمد حاصله از بخشی از آن فعالیت ها، تضمین کننده بقاء و دوام زندگی شهروندان و اداره شهر تهران هستند.

برانگیخته شدن حس مسئولیت اجتماعی در شهرداری تهران، شرایط خاصی را فراهم می کند و بخشی از فعالیت ها، این سازمان را به سمتی سوق دهد تا خدماتی را ارائه نماید که به نیازهای شهروندان، در حوزه هایی غیر از حدود وظایف تعیین شده در قوانین پاسخ دهند و یا از انجام حداقل ها فراتر روند و در فرایند انجام این خدمات و تصمیم گیری در مورد آن ها به طور اخلاقی و برمبنای اصول انسان دوستانه اقدام نمایند تا تهران، شهری زیست پذیر شود و در عین حال با در نظرگرفتن اقدامات فراوظیفه ای خود، شرایط کاری سالم و امنی را برای کارکنان به عنوان مهمترین سرمایه سازمان فراهم نمایند.

بر همین اساس و در جهت تحقق اهداف و برنامه سازمانی، رسالت و مأموریت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، ایجاد و تعمیق تعامل دوسویه مدیریت شهری و شهروندان، ارتقای اعتماد عمومی به مجموعه شهرداری، بسترسازی لازم جهت انعکاسی دقیق، شفاف و به موقع برنامه ها و عملکرد شهرداری تهران، تعریف و ریل گذاری شده است.

همچنین در راستای سیاست خارجی جمهوری اسلامی، توجه به ظرفیت های نوین و مؤثر دیپلماسی شهری و بهره مندی از فرصت عضویت تهران در مجامع و سازمان های بین المللی و منطقه ای در دستور کار حوزه بین الملل مرکز قرارگرفته است.

1.

لازم به ذکر است طهران در ابتدای تشکیل بلدیه به چندین برزن (محله) تقسیم شده بود و مسئولیت اداره آن بخشها به افرادی که برزنچی نامیده میشدند سپرده شده بود.

2.

بلدیه در لغتنامه دهخدا این چنین تعریف شده است: مؤسسه ای در هر شهر که به کار نظافت و خوبی آب ونان و چراغ و سوخت و خواربار و صحت نظر دارد .

این تعریف دهخدا موید آن است که شهرداری در آغاز صرفا به امور خدماتی می پرداخت.


کلید واژه ها: شهرداری تهران - اجتماعی - شهرداری - فرهنگ - تهران - فرهنگی - مدیریت - ارتباطات - آسیب های اجتماعی - طهران - جدید - برنامه - مسئولیت پذیر - روابط عمومی - جمعیت - اداره - زندگی شهری - مطالبات - ادبیات - مفهومی - زندگی - توسعه - وظیفه - روابط - تشخیص - سیاسی - معاون - حاشیه - قانون - تفاوت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب،کارمند اداری در یک شرکت معتبر در تهران

کارت آزمون استخدام سازمان امور اراضی کشور

30 دی | مهم ترین خبر روزنامه های صبح ایران

هزار شغل جدید در خلخال ایجاد شد

طرح استانی شدن انتخابات نظر شورای نگهبان را تامین نمی کند

تیزر/ نخ تسبیح قطره ها، ویژه ایام فاطمیه

کارنامه 40 ساله انقلاب اسلامی در اردبیل تدوین می شود

حوزه دنبال تمتع از بودجه کشور نیست/ موقوفات حوزه را بازگردانید

برپایی مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) در بیوت مراجع و علما

رفع مشکلات ایثارگران وظیفه همه دولتمردان است

لاریجانی: آمریکا «حقوق بشر» را برای دیگران می سراید

بودجه رؤسای قوا برای کمک به اشخاص در سال 98

ارتباط سازنده دادستان همدان با تشکل های دانشجویی/ پیگیر مطالبات مردم هستیم

طرح مراقبت الکترونیکی از زندانیان در خراسان جنوبی آغاز شد

هزار شغل جدید در خلخال ایجاد شد

کاری نکنید که اسلام از ما گله مند باشد/همه باید بر اساس نظم عمل کنند

تازه ترین قیمتهای خودرو داخلی در بازار

قاچاق، طبقه جدید اقتصادی ایجاد کرده است/ اداره جامعه مدرن با سیستم سنتی امکان پذیر نیست/ قاچاق به نام مرزنشینان؛ به کام دیگران

مهلت نام نویسی در طرح قرآنی بشارت تا 5 بهمن

اعلام پرواز های داخلی و خارجی فرودگاه اصفهان

بسیج سازندگی و اجرای طرح های کیفی و کم هزینه

مطهری: مجلس خبرگان کار خود را از نظارت بر رهبری به نظارت بر دولت تغییر داده

تظاهرات در صربستان همچنان ادامه دارد

پیشنهادات کُردهای سوریه برای توافق با دولت

آیا با نامزد خسیس خوشبخت می شویم؟

دانشجویان ارشد بخوانند / قانون جدید برای مردودی ها

استخدام طراح سازه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام میکاپ کار،شینیون کار،کوپ کار،ناخن کار،اکستنشن مو-تهران

یک کارشناس دینی: از حضرت زهرا (س) تنها پیام عفاف و حجاب را مخابره کرده ایم

چرا در 5نوبت شبانه روز،17رکعت نماز واجب شده؟

170 پناهجو در دریای مدیترانه غرق شدند

علت سکوت امام علی (ع) در جریان غصب خلافت چه بود؟

ادعای سقوط هواپیما در مسیر زاهدان تکذیب شد

استخدام کارشناس شبکه و سخت افزار با سابقه در یک شرکت معتبر

کارشناس سیاسی قرقیز در گفت وگو با فارس مطرح کرد ردّ پای غرب در ناآرامی های قرقیزستان؛ فضای مجازی آتش بیار فتنه ای حقیقی

خودروی کاروان معاون رییس جمهور همراه نوبخت واژگون شد

نماینده مجلس: پرتاب ماهواره و پیشرفت های دفاعی ایران جنبه تدافعی دارد

رونمایی از تولیدات رسانه ای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در صدا و سیمای مرکز بوشهر

آغاز جلسه علنی مجلس

ضعف اطلاع رسانی و نبود بانک اطلاعاتی واقفان و اهداکنندگان نسخ خطی

نگاه دینی؛ پیش شرط تحقق سیره حضرت زهرا(س)

حضرت زهرا(س) واسطه فیض آفرینش فضائل انسانی است/ تدوین سند چشم انداز 1404 فعالیت های قرآنی؛ رخدادی ویژه

چرا بیت المال خرج شرکت های دولتی بی نام و نشان می شود؟

آغازنام نویسی آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور

آموزگار: قریب بر قله افتخار فرهنگ ایران نشسته است

22 عنوان برنامه برای چهل سالگی انقلاب در هرمزگان تولید شد

توافق برای ایجاد اولین مزرعه های تک در بستان آباد

انقلاب اسلامی و توسعه چند برابری خدمات زیربنایی در روستاها

22 عنوان برنامه برای چهل سالگی انقلاب در هرمزگان تولید شد

لایحه CFT امروز در مجلس بررسی می شود

تنهایی انسان و عصر حاضر

جمعیت این منطقه از تهران در دوره قالیباف 3 برابر شد

لایحه CFT در دستور کار نمایندگان

با استانی شدن انتخابات، کسی با 9 هزار رای وارد مجلس نمی شود/ نقش هیات نظارت مجمع مثل مرکز پژوهش ها است/قومیت ها را به جان یکدیگر نیاندازیم

جان کری : ترامپ سناریوی تقلب در انتخابات را دنبال می کرد

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

انقلاب اسلامی و توسعه چند برابری خدمات زیربنایی در روستاها

لایحه CFT امروز در مجلس بررسی می شود

ورشکستگی صندوق های بازنشستگی یکی از سه ابر چالش کشور؛ 18 صندوق از 20 صندوق ورشکسته هستند

حیرت فرمانده عراقی از ریسک رزمندگان ایرانی

فضیلت های حضرت زهرا(س) کامل ترویج نشده است

چرا بودجه حوزه علم و فناوری برای سال 98 کاهش یافته؟

آغاز بیستمین دوره عتبات دانشجویی از فردا

کلیه استخدامی های زنجان - 30 دی 97

معاون میراث فرهنگی: منافع ملی نباید تحت تاثیر منافع شخصی قرارگیرد/ هر گونه توسعه ای باید با احترام به میراث فرهنگی صورت گیرد

استخدام تعدادی نیرو جهت امور حسابداری در خراسان رضوی

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح لایحه CFT در دستور کار نمایندگان

استخدام دستیاردندانپزشک جهت کلینیک دندانپزشکی در تهران

ائتلاف سعودی صنعا را هدف قرار داد

حجت اشرف زاده: هنرمند نباید از محدودیت ها بترسد

استخدام کارمند دفتری خانم در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام کارپرداز آقا در فروشگاه و مرکز تعمیرات بزرگ موبیران

چه کسی شهیدان بهشتی و رجایی را غسل داد؟

تصادف شدید همسر ملکه، دردسر تازه خاندان سلطنتی +فیلم

بسیج سازندگی و اجرای طرح های کیفی و کم هزینه

سرود هایی در رثای ام الشهدا: «تا فاطمه زنده ست علی خانه نشین نیست»

اصلاح ضروری بودجه ریزی

انقلاب اسلامی و توسعه چند برابری خدمات زیربنایی در روستاها

استخدام رستوران دیدار شاندیز در مشهد

استخدام برنامه نویس Back-End،کارشناس پشتیبانی و استقرار/اصفهان

صلح و سازش در پرونده اختلاف بر سر ارث در شورای حل اختلاف باوی

جلسه علنی مجلس با حضور 195 نماینده آغاز شد

مراسم یادبود شهدای سانحه هوایی بویینگ 707 نهاجا برگزار شد

اصول حاکم بر رسیدگی به تخلفات دانشجویی

عکسی که خانم بازیگر برای بستن دهان بعضی ها منتشر کرد!

اصلاح لایحه CFT و سوال از وزیر نفت در دستورکار امروز مجلس

طرح خرید خدمات آموزشی موجب گسترش اشرافیت آموزشی و فساد در مدارس می شود/ نمایندگان از اجرای این طرح خسارت بار جلوگیری کنند

منوی باز قلیان سرا ها از دو سیب تا گل و شیشه

بسیج سازندگی، مجری طرح های کیفی با هزینه اندک

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد/ بررسی چندباره « CFT» در دستور کار پارلمان

نگاهی به خروش انقلابیون مشهد در آذر و دی 57

دانشگاهها ظرفیت خوبی در حوزه درمان آسیبهای اجتماعی ناشی از اعتیاد دارند

بخش عمده ای از مردم نسبت به انتخابات آینده منفعل خواهند بود

ایجاد 380 تشکل مردم نهاد قرآنی در اردبیل

امام جمعه کرج: با چاقو هم می توان جان آدم ها را نجات داد و هم کشت ولی نباید چاقو را از بین برد

ایزوایکو تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده است/خودکفایی در انجام تعمیرات ریگ های حفاری

هتلی در ژاپن نیمی از ربات های خود را اخراج کرد [تماشا کنید]

حوزه انقلابی همراه و در کنار مردم است/ لزوم پاسخگویی حوزه به مسائل روز

راه های مدیریت «استرس» بررسی شد

استخدام دستیار دندانپزشک با تسلط کامل به ارتودنسی در تهران

تبلور مسئولیت اجتماعی در اداره و مدیریت شهرداری کلانشهر تهران

تبلور مسئولیت اجتماعی در اداره و مدیریت شهرداری کلانشهر تهران