مطالب مرتبط:
استاندار تهران: امکان اداره پایتخت با مدیریت سه ضلعی از سوی دولت، شهرداری و استانداری وجود ندارد
معاون اجتماعی شهرداری تهران در گفت وگو با فارس: واگذاری 69 مجموعه بهاران، پرتو و مددسراها/اعتبارات ویژه دولت برای معتادین پایتخت
تغییر رویکرد شهرداری تهران در کمک به هیأت های مذهبی/دغدغه مدیریت شهری در برگزاری کنسرت های خیابانی
استخدام نیرو جهت مدیریت سایت و شبکه های اجتماعی در تهران
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در گفت و گوی تفصیلی با فارس: سرنوشت نامعلوم 30 تن زباله خطرناک درتهران/ بی خطرسازی نداریم!+تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 06:502018-10-24سياسي

تبلور مسئولیت اجتماعی در اداره و مدیریت شهرداری کلانشهر تهران


سید مجتبی تقوی نژاد معاون روابط عمومی مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران - در جهت تحقق اهداف و برنامه سازمانی، رسالت و مأموریت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، - ایجاد و تعمیق تعامل دوسویه مدیریت شهری و شهروندان، ارتقای اعتماد عمومی به مجموعه شهرداری، بسترسازی لازم جهت انعکاسی دقیق، شفاف و به موقع برنامه ها و عملکرد شهرداری تهران، تعریف و ریل گذاری شده است.

قریب به یازده دهه ازتاسیس بلدیه در طهران می گذرد.

در این یازده دهه، مفاهیم، مقررات و سیاستهای اداره شهر با فراز و نشیب ها و تحولات فراوانی مواجه گشته و در این فرایند، همواره با بهره گیری از تجربیات داخلی و الگوبرداری از تجربیات موفق سایر شهرهای دنیا، به سوی ایجاد مفهوم جدیدی از مدیریت شهری که مترصد تغییر و ارتقاء درک و بینش شهرنشینان و تبدیل آنان به شهروندان مسئولیت پذیر بوده؛ گام برداشته است.

حسب مدارک موجود در آغاز راه، برزن چیان1، درکی از مسئولیت اجتماعی به معنای امروزین آن نداشته و انجام امور خدماتی را وظیفه ذاتی سازمان خود می پنداشتند.

باید این نکته را مدنظر داشت که بلدیه طهران در ابتدای شکل گیری، به عنوان نهادی صرفاً خدماتی2 تاسیس گردید که بنا به تشخیص قانون گذار وقت، عمده فعالیت های آن حول محور مباحث خدماتی و بعضاً عمرانی تعریف شده بود.

در گذر زمان، با توسعه و ایجاد تغییرات کالبدی در شهر و در روند تحولات گوناگون اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و تبدیل طهران از قریه ای با جمعیت اندک به تهران، کلان شهری با انبوه جمعیت مهاجر از اقصی نقاط کشور ایجاد شد که از سویی با مباحث عمده ای چون رشد حاشیه نشینی، بروز جلوه های گوناگون فقر اعم از فقر مالی، استضعاف فرهنگی و بی عدالتی اجتماعی و شکل گیری واژه، ادبیات وخرده فرهنگ جنوب شهر و شمال شهر و تفاوت مفهومی و ماهوی فاحش نهفته در این دو واژه، پدیدآمدن آسیب های اجتماعی با زمینه های بروز مختلف از زیاده خواهی و تداخل اقوام و وجود خرده فرهنگ های قومی و بومی و.

مواجه بود و از سوی دیگر پدیدارشدن قرائت جدیدی از مفهوم فرهنگ شهرنشینی و لزوم پرداختن به ارتقاء سطح دانش زندگی شهری و نیز آشنایی شهروندان با حقوق و مفاهیم شهروندی و سایر مواردی از این قبیل، سبب ایجاد مطالبات و نیازهای جدید فرهنگی و اجتماعی، شهری و زیست محیطی گردید که این موارد باعث تغییر آهسته و نامحسوس رویکرد عملیاتی شهرداری تهران از نهادی خدماتی به سوی نهادی اجتماعی و فرهنگی شد.

سیر نامحسوس و آرام این تغییرات طوری بود که در گذر زمان، این اقدامات اخلاقی و شهرونددوستانه شهرداری تهران که غالباً در غیاب نهادهای متولی امر یا تعلل آن نهادها در انجام وظایف قانونی شان انجام می شد؛ اندک اندک به صورت وظیفه ذاتی شهرداری تهران تلقی شد.

از سویی نیز نقطه کانونی مطالبات شهروندان در حوزه اموری که شهرداری بر حسب حس مسئولیت اجتماعی و فارغ از مسئولیت های قانونی و به منظور اجرایی شدن سیاست های اجتماعی و فرهنگی شهرداران وقت تهران در گیر آن شده ، به جای نهادهای متولی، متوجه شهرداری تهران گردیده است.

در همین راستا امروزه شهرداری تهران به عنوان یک نهاد عمومی، خدماتی، اجتماعی و فرهنگی خدمت رسان، با برنامه مهم و راهبردی شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر ، علی رغم این که با کمبودها و موانع موجود در راه تأمین منابع مالی و سرمایه ای مواجه است؛ علاوه بر تلاش مضاعف و تمرکز بر ارائه خدمات جاری در حوزه شرح وظایف مصوب و قانونی خود در زمینه های گوناگون اعم از خدمات شهری و زیست محیطی، شهرسازی و عمرانی و توجه بر توسعه زیرساخت ها در این حوزه ها، با رویکرد جلب مشارکت شهروندان در اداره امور شهر، با شفافیت در امور و اقدام در فضایی شیشه ای، توسعه متوازن، دقّت و عمق بخشی در فعالیت ها را سرلوحه امور قرارداده و با تلاشی دو چندان در امور مرتبط با مسئولیت های اجتماعی مورد انتظار افکارعمومی از این ابرنهاد شهری را به منصه ظهور می رساند.

با توجه به آن چه در مقدمه بیان شد؛ اگر بخواهیم نظرات مدیریت شهری تهران را در حوزه مسئولیت اجتماعی و جلب مشارکت عمومی به گونه ای دیگر بیان کنیم باید گفت امروزه و در هزاره سوم، مفهوم مسئولیت اجتماعی سازمان، شامل موضوعاتی مرتبط با رفتار سازمان در محیط اجتماعی بوده و فراتر از قلمروهای صرفاً اقتصادی است که سازمان ها به طور سنتی با آن ها در ارتباط هستند.

وقتی زمینه ای را در نظر می گیریم که به طور خاص، اقتصادی و سودآور نبوده؛ به عنوان نمونه ایجاد خوابگاه های موقت برای افراد بی خانمان، مساعدت به توانمندسازی زنان سرپرست خانواده، جمع آوری معتادان متجاهر، ایجاد مراکز فرهنگی، هنری و سپردن مدیریت این مراکز به شهروندان و اداره آن ها توسط خود ساکنین محل، نشانگر آن است که شهرداری در انجام این امور، با مجموعه ای از حقوق و مسئولیت های مرتبط با جامعه ای که آن ها را دربرگرفته است؛ روبرو شده و به مدیران خود اجازه نمی دهد تا تنها بر روی مدیریت اقتصادی به منظور دستیابی به اهداف خود تمرکز کنند؛ بلکه با حسی نشأت گرفته از حس انسان دوستی و با روحیه مساعدت به همنوعان بر مبنای تأکیدات دینی و اصول و معیارهای اخلاقی اقدام نمایند.

باید توجه داشت مسئولیت اجتماعی اهداف گسترده تری را در بر می گیرد که شامل جنبه های اجتماعی- اقتصادی هستند.

این مفهوم فراتر از صرفاً اندیشیدن به منافع اقتصادی است؛ بلکه بهبود رفاه شهروندان جامعه را نیز شامل می گردد و از آن دفاع می نماید.

فعالیت های شهرداری تهران در حوزه های مبارزه با تکدی گری، اعتیاد، توانمندسازی معلولین و زنان سرپرست خانوار، ساماندهی افراد فاقد مکان و کارتن خوا ب ها، دستگیری از نیازمندان و ارائه سبدهای غذایی به فقرا و ایجاد سراهای محلات، مساعدت عمرانی به بازسازی مدارس، رفع مشکلات عمرانی و تأسیساتی مساجد، کمک های مناسبتی به هیأت ها و تکایا، ورود در حوزه نشاط شهروندی و.

بخشی از اموری است که گواه این جنبه از فعالیت های مرتبط با مسئولیت های اجتماعی است که شهرداری تهران بدون در نظرگرفتن منافع اقتصادی و تحمل نمودن بار هزینه های مالی مترتب بر این فعالیت ها، در کنار سایر سازمان های مسئول و بعضاً به نیابت از آن ها در حوزه های ذکرشده مبادرت به آن داشته است.

در حقیقت می توان گفت شهرداری تهران نه تنها از لحاظ مادی از این فعالیت ها منتفع نمی گردد؛ بلکه نیازهای مجموعه ای از بازیگران اجتماعی را برآورده می کند که به شهرداری تهران از لحاظ ساختاری وابستگی نداشته و رفع نیاز آنان توسط سایر حوزه ها و سازمان ها باید صورت پذیرد.

با نگاه از زاویه ای دیگر باید گفت شهرداری تهران، سازمانی مسئول در برابر شهروندان تهرانی است که از نظر ساختاری و ماهوی، سازمانی اقتصادی و رقابتی است و سعی بر انجام وظایفی دارد که درآمد حاصله از بخشی از آن فعالیت ها، تضمین کننده بقاء و دوام زندگی شهروندان و اداره شهر تهران هستند.

برانگیخته شدن حس مسئولیت اجتماعی در شهرداری تهران، شرایط خاصی را فراهم می کند و بخشی از فعالیت ها، این سازمان را به سمتی سوق دهد تا خدماتی را ارائه نماید که به نیازهای شهروندان، در حوزه هایی غیر از حدود وظایف تعیین شده در قوانین پاسخ دهند و یا از انجام حداقل ها فراتر روند و در فرایند انجام این خدمات و تصمیم گیری در مورد آن ها به طور اخلاقی و برمبنای اصول انسان دوستانه اقدام نمایند تا تهران، شهری زیست پذیر شود و در عین حال با در نظرگرفتن اقدامات فراوظیفه ای خود، شرایط کاری سالم و امنی را برای کارکنان به عنوان مهمترین سرمایه سازمان فراهم نمایند.

بر همین اساس و در جهت تحقق اهداف و برنامه سازمانی، رسالت و مأموریت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، ایجاد و تعمیق تعامل دوسویه مدیریت شهری و شهروندان، ارتقای اعتماد عمومی به مجموعه شهرداری، بسترسازی لازم جهت انعکاسی دقیق، شفاف و به موقع برنامه ها و عملکرد شهرداری تهران، تعریف و ریل گذاری شده است.

همچنین در راستای سیاست خارجی جمهوری اسلامی، توجه به ظرفیت های نوین و مؤثر دیپلماسی شهری و بهره مندی از فرصت عضویت تهران در مجامع و سازمان های بین المللی و منطقه ای در دستور کار حوزه بین الملل مرکز قرارگرفته است.

1.

لازم به ذکر است طهران در ابتدای تشکیل بلدیه به چندین برزن (محله) تقسیم شده بود و مسئولیت اداره آن بخشها به افرادی که برزنچی نامیده میشدند سپرده شده بود.

2.

بلدیه در لغتنامه دهخدا این چنین تعریف شده است: مؤسسه ای در هر شهر که به کار نظافت و خوبی آب ونان و چراغ و سوخت و خواربار و صحت نظر دارد .

این تعریف دهخدا موید آن است که شهرداری در آغاز صرفا به امور خدماتی می پرداخت.


کلید واژه ها: شهرداری تهران - اجتماعی - شهرداری - فرهنگ - تهران - فرهنگی - مدیریت - ارتباطات - آسیب های اجتماعی - طهران - جدید - برنامه - مسئولیت پذیر - روابط عمومی - جمعیت - اداره - زندگی شهری - مطالبات - ادبیات - مفهومی - زندگی - توسعه - وظیفه - روابط - تشخیص - سیاسی - معاون - حاشیه - قانون - تفاوت

آخرین اخبار سرویس:
http://www.shahidnews.com/view/214954/کارنامه-موفق-حجت-الاسلام-شهیدی-آرامش-را-به-جامعه-ایثارگری-هدیه-کرد

http://hawzahnews.com/detail/News/468190

https://www.etelanews.com/fa/news/67973/بررسی-گزارش-سازمان-برنامه-و-بودجه

https://www.etelanews.com/fa/news/67972/رواج-یک-جشن-خارجی-«طبیعت برانداز»-و

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-809931

https://www.isna.ir/news/97082311637/رواج-یک-جشن-خارجی-طبیعت-برانداز-و-مرگبار-در-ایران

news

https://www.gostaresh.news/politics/international/39654-%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F.html

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-809968

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-810273

https://www.etelanews.com/fa/news/67968/چرایی-مقاومت-برخی -در-برابر-قانون

http://vananews.com/fa/news/213695/پیام-تسلیت-وزیر-اطلاعات-در-پی-درگذشت-حجت الاسلام-مصطفی-جان نثاری

http://vananews.com/fa/news/213694/روحانیجوان ها-باید-مدیریت ها-را-برعهده-بگیرند

http://snn.ir/fa/news/724209/نظر-6-نماینده-مجلس-درباره-اظهارات-اخیر-ظریف-درباره-پولشویی

https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1055743

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560629

http://vananews.com/fa/news/213684/حضور-دو-و-نیم-میلیون-نفر-در-راهپیمایی-اربعین-حسینی-در-تهران

https://www.gostaresh.news/politics/irannews/39652-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%82%D9%85-%D9%86%D8%A7%D9%85%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D8%AF.html

http://snn.ir/fa/news/724208/علت-کارشکنی-اصلاح طلبان-در-مسیر-شهردار-شدن-هاشمی

https://www.isna.ir/news/97082311256/چرایی-مقاومت-برخی-در-برابر-قانون-منع-به-کارگیری-بازنشستگان

https://www.isna.ir/news/97082411665/پنج-شب-پنج-کتاب-پنج-شخصیت

https://www.etelanews.com/fa/news/67965/راه-انتخابی-آمریکایی ها-غلط-است-و

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560521

http://snn.ir/fa/news/724207/عناوین-روزنامه های-سیاسی-24-آبان-97-میراث-آخوندی-تصاویر

https://www.isna.ir/news/97082411663/تفاهم-نامه-ای-برای-اشاعه-حفاظت-بین-المللی-از-بناهای-تاریخی

https://www.etelanews.com/fa/news/67962/سردار-سلیمانی-خواب-را-از-چشم-ناوگان

https://setare.com/fa/news/26391/تعبیر-خواب-موش-در-حال-فرار-فرار-کردن-موش-در-خواب-چه-تعبیری-دارد

https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1055742

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-810272

http://bfnews.ir/vdcjymea.uqetxzsffu.html

http://shoaresal.ir/fa/news/169120/چیت چیان-استاندار-آذربایجان-شرقی-میشود

http://shoaresal.ir/fa/news/169127/ماجرای-گرانی-تعطیلی-و کنسرت بروها

https://iranestekhdam.ir/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%af%d8%a7%d9%85-%d9%85%d9%87%d9%86%d8%af%d8%b3-%d9%86%d8%b1%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d9%85%d9%87%d9%86%d8%af%d8%b3%db%8c/

http://www.tehran24.news/news/138886/خوزستان-به-حالت-آماده-باش-درآمد

http://aftabnews.ir/fa/news/556756/دعوت-معاون-مطبوعاتی-از-مدیران-رسانه ها-برای-شرکت-در-انتخابات-هیات-نظارت

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560616

1542236493

https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1055741

تلاش برای افشای نام افراد مشمول قانون«منع به کارگیری بازنشستگان» جزء حقوق قطعی رسانه ها است

https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1055739

https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1055738

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-809959

http://snn.ir/fa/news/724202/آب-را-گِل-نکنید

https://www.etelanews.com/fa/news/67953/میزگرد-بررسی-fatf-درصداو-سیما-برگزار-شود

http://www.tehran24.news/news/138878/نظر-6-نماینده-مجلس-درباره-اظهارات-اخیر-ظریف

http://fna.ir/bpo1i5

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232919

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232916

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232896

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-810271

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-809928

https://www.farsnews.com/news/13970824000029/اجرای-ارکستر-سمفونیک-تهران

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560456

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232874

https://setare.com/fa/news/26358/حکم-سجده-زیارت-عاشورا-برای-بانوان-چیست

http://hawzahnews.com/detail/Photo/468482

http://hawzahnews.com/detail/Photo/468481

http://www.hamshahrionline.ir/news/422659/مهرداد-بهار-اسطوره-اسطوره-شناسی-ایران

45129498

news

http://www.tehran24.news/news/138862/ضرغامی-بالاخره-به-علت-صبحانه-های-عجیبش-جواب-داد

news

45129481

http://tandorostnews.com/fa/news/19416/سایه-پررنگ-تردید-بر-سر-شهردار-شدن-حناچی

http://hawzahnews.com/detail/News/468375

45129445

http://www.irna.ir/fa/News/83100216/

http://www.irna.ir/fa/News/83100214/

45129435

45129434

https://www.isna.ir/news/97082311613/سالروز-پرتاب-بوران-کیهان-پیمای-ناکام

https://www.etelanews.com/fa/news/67946/پیام-تسلیت-وزیر-اطلاعات-در-پی-درگذشت

http://hawzahnews.com/detail/Photo/468480

http://hawzahnews.com/detail/Photo/468479

https://af.sputniknews.com/world/201811152859139-%D9%88%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%88%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87/

45129418

http://www.aryanews.com/News/120181115005722647/متن-روز-کتاب-و-کتابخوانی

متن روز کتاب و کتابخوانی

https://www.isna.ir/news/97082411658/پیام-تسلیت-وزیر-اطلاعات-در-پی-درگذشت-حجت-الاسلام-مصطفی-جان-نثاری

45129388

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560453

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560594

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560610

http://www.irna.ir/fa/Photo/3656489/

http://hawzahnews.com/detail/News/468478

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232859

http://www.tehran24.news/news/138859/دستگیری-معاون-آموزش-وپرورش-مانه-و-سملقان-تشکیل-پرونده-تخلف-5

http://www.irna.ir/fa/News/83100210/

http://www.irna.ir/fa/Photo/3656486/

http://www.aryanews.com/News/120181115003721330/شهرداران-به-دنبال-خلاقیت-باشند

https://www.etelanews.com/fa/news/67941/تاکید-سردار-سلامی-بر-حفظ-شرایط-مناسب

http://hawzahnews.com/detail/News/468477

http://khabaredagh.ir/fa/news/791474/حداد-عادل-به-خاطر-معادل-سازی-از-ما-شکایت-کردند

http://khabaredagh.ir/fa/news/791472/دیدار-دریادار-خانزادی-با-فرماندهان-نیروهای-دریایی-چین-و-روسیه

http://khabaredagh.ir/fa/news/791470/وکلا-فعالانه-در-امر-قانون گذاری-مشارکت-کنند-باید-از-استقلال-نهاد-وکالت-دفاع-کنیم

https://af.sputniknews.com/cartoons/201811152859052-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%B3%D8%B1%D8%AF/

http://www.tehran24.news/news/138857/شهردار-جوانرود-بازداشت-شد

http://www.aryanews.com/News/120181115002927455/میزگرد-بررسی-FATF-درصداو-سیما-برگزار-شود

1542229287

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-810303

تبلور مسئولیت اجتماعی در اداره و مدیریت شهرداری کلانشهر تهران

تبلور مسئولیت اجتماعی در اداره و مدیریت شهرداری کلانشهر تهران