مطالب مرتبط:
آنگاه که یک پدیده «هواشناسی» به «آسیب اجتماعی» بدل می شود
چرخه آسیب های اجتماعی در بافت های فرسوده شهری
54 سمن در کاهش آسیب های اجتماعی همکاری می کنند
همه آسیب های اجتماعی اعتیاد و طلاق نیست
وزیرکشور: رهبری حاشیه نشینی را از اولویت های دوم آسیب های اجتماعی برشمردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 05:452018-10-24اقتصادي

آنگاه که یک پدیده «هواشناسی» به «آسیب اجتماعی» بدل می شود


رییس سازمان هواشناسی، تاثیر گرمایش جهانی روی سکونت گاه های انسانی اعم از شهری و روستایی را تایید می کند و معتقد است که گرمایش جهانی به عنوان یک پدیده مخرب هواشناختی، - پتانسیل آن را دارد که به یک پدیده مخرب اجتماعی هم تبدیل شود.

به نقل از ایسنا، تغییر اقلیم پدیده ای است که بر اثر افزایش دمای کره زمین یا همان گرمایش جهانی ایجاد می­ شود و گرمایش جهانی خود پدیده ­ای است که به دنبال صنعتی شدن کشورها و به سبب افزایش غلظت گازهای گلخانه ای به ویژه گاز دی اکسیدکربن در جو به وجود آمده است.

شاید در دنیای امروز بتوان گرمایش جهانی و پدیده تغییر اقلیم ناشی از آن را از شرایطی که برای زیست پیرامون ما ایجاد کرده است؛ بهتر درک کرد.

برای مثال اثر این پدیده طی حداقل یک دهه اخیر روی میزان بارش ها، سرما یا گرمای ناگهانی، کم شدن بارش برف، زیاد شدن باران های سیل آسا، و از همه بدتر روی گسترش خشکسالی در کشور؛ قابل مشاهده است.

یکی از مهمترین عرصه هایی که می­ تواند تحت تاثیر گرمایش جهانی باشد، سکونتگاه های انسانی است؛ خطری که با وجود ظهور عینی آن در ایران، هنوز حساسیتی نسبت به آن ایجاد نشده است امروز (24 اکتبر و 2 آبان) به مناسبت روز جهانی مبارزه با تغییرات اقلیمی ایسنا در این باره با داود پرهیزکار-معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور- گفت وگویی تفصیلی انجام داده که مشروح این گفت وگو به شرح زیر است: با اینکه بحث گرمایش جهانی و تغییر اقلیم طی دو، سه سال اخیر مورد توجه تعدادی از کارشناسان و اساتید دانشگاه در داخل کشور قرار گرفته و گاهی گزارش هایی هم درمورد اهمیت جهانی این موضوع ارائه می دهند اما هنوز دامنه اثرگذاری این پدیده روی سایر پدیده های جوی تبیین نشده و گرمایش جهانی ابعاد پنهان و مجهولی برای ما دارد.

قبل از صحبت در مورد تاثیرات گرمایش جهانی باید اشاره کنم که تا مدتی پیش هنوز برخی کارشناسان و سیاستمداران در داخل و خارج کشور از پذیرش واقعیتی به نام گرمایش جهانی سر باز می زدند اما با مشاهده تاثیرات ناشی از آن متوجه شدند که گرمایش جهانی پدیده ای است که انکارناپذیر و در حال حاضر به عنوان یکی از مهمترین و پیچیده ترین مسائل علمی جهان مطرح است.

اخیرا هم شاهد بودیم که موضوع چهل و هشتمین نشست هیات بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) به نقل از ویژه افزایش 1.

5 درجه ­ای دمای کره زمین تا سال 2030 متمرکز بود این درحالیست که پیش از این، جامعه جهانی به این توافق رسیده بود که افزایش دما را تا زیر دو درجه سلسیوس کنترل کند و حالا می بینیم که حداکثر حد مجاز افزایش دمای زمین نیم درجه هم کمتر شده است و باید اقدامات لازم توسط کشورها برای کاهش گازهای گلخانه ای و در نهایت کاهش دما اتخاذ و عملیاتی شود.

در اهمیت گرمایش جهانی و تغییر اقلیم همین بس که تاکنون 195 کشور دنیا بحث گرمایش جهانی را پذیرفته و در راستای کاهش دمای کره زمین فعال شده اند.

تشکیل توافق نامه پاریس در سال 1394، با هدف کاهش دما، نمونه بارز واکنش جهانی برای مبارزه با گرمایش جهانی است.

جامعه علمی دنیا تاثیرات گرمایش جهانی روی پدیده های مختلف از جمله گونه های گیاهی، جانوری و زیستگاه ها را به طور پیوسته مورد بررسی قرار داده و متاسفانه مرتب اخبار ناگواری در این زمینه ­ها منتشر می شود بنابراین ضمن اینکه تاکید دارم که پدیده گرمایش جهانی پدیده قابل انکاری نیست باید بگویم که در میان حوزه­ های متاثر از گرمایش جهانی، اثرپذیری سکونتگاه های انسانی اعم از شهری و روستایی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است که باید مطالعات گسترده­ ای روی آنها صورت گیرد تا برنامه ریزی های مدیریتی و طرح ­های توسعه­ ای بر مبنای این مطالعات انجام شود.

آمارهای هواشناسی نشان می دهند که طی 50 سال گذشته، از میانگین بارش های ایران، بیش از 50 میلی متر کم شده است.

از طرف دیگر، طی همین نیم قرن گذشته، دمای هوای کشور نیز بیش از دو درجه سلسیوس افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که میانگین افزایش دمای کره زمین حدود یک درجه بوده است اما در ایران تا دو درجه ثبت شده است که نتیجه این وضعیت، افزایش پتانسیل تبخیرو تعرق در کشور است.

معنا و مفهوم این شرایط این است که میزان آب در دسترس در ایران کاهش یافته است.

هنوز برای من شیوه اثرگذاری گرمایش جهانی روی سکونتگاه ها روشن نیست؟ از قدیم می­ گفتند که هرجا آب هست آبادانی هم هست.

به عبارت دیگر آب مهمترین عامل تمرکز جمعیت در یک منطقه است.

متاسفانه طی 11 سال گذشته متوسط بارش کشور زیر خط نرمال یا نهایتا در حد نرمال بوده است و در بیش از یک دهه گذشته، حتی یک بار هم شاهد ترسالی نبوده ایم.

آمارهای هواشناسی نشان می دهند که طی 50 سال گذشته، از میانگین بارش های ایران، بیش از 50 میلی متر کم شده است.

از طرف دیگر، طی نیم قرن گذشته، دمای هوای کشور نیز بیش از دو درجه سلسیوس افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که میانگین افزایش دمای کره زمین حدود یک درجه بوده است اما در ایران تا دو درجه ثبت شده است که نتیجه این وضعیت، افزایش پتانسیل تبخیرو تعرق در کشور است.

معنا و مفهوم این شرایط این است که میزان آب در دسترس در ایران کاهش یافته است، به ویژه در مناطقی که چندین سال پی درپی دچار کم بارشی قابل توجه یا حتی خشکسالی بوده اند.

کم شدن مقدار آب در دسترس به معنی ایجاد مشکل در تامین آب مورد نیاز مردم و در نتیجه به هم ریختگی سکونتگاه های آنها خواهد بود.

روستاییانی که آبی برای کشاورزی ندارند مجبور به ترک روستای خود و مهاجرت به شهرها می­شوند.

در نتیجه اولین سکونتگاهی که از شرایط بد اقلیمی دچار به هم ریختگی می ­شود، روستا است و دومین سکونتگاهی که به سبب مهاجرت اجباری روستاییان دچار به هم ریختگی می­ شود، شهرهایی است که این روستاییان به حاشیه نشینی آن روی می­ آورند.

در حال حاضر مناطق شرق، جنوب شرق و مرکز کشور بیش از سایر مناطق تحت تاثیر گرمایش جهانی و تغییر اقلیم قرار دارد و لازم است که گزارش ویژه ای در مورد تاثیر این پدیده جهانی روی سکونتگاه های این مناطق تهیه کنیم و نشان دهیم که خشکسالی های رخ داده تا چه میزان باعث افزایش مهاجرت از روستاها به شهرها شده است.

سازمان هواشناسی مطالعه ای در این زمینه داشته است؟ این مطالعه در برنامه سازمان هواشناسی قرار دارد و برای تهیه این گزارش برنامه داریم.

آیا این کار وظیفه سازمان هواشناسی است؟ مشکل همین جاست که سازمان هواشناسی به دلیل دانشی که در زمینه تغییر اقلیم و گرمایش جهانی دارد و از آنجا که نماینده ایران در هیات بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) سازمان جهانی هواشناسی است، در مورد تاثیرات تغییر اقلیم حساس تر است، برای همین هم با وجود اینکه هنوز این موضوع در کشور ما جای خود را باز نکرده است و بسیاری از بخش های دولتی نیاز به چنین گزارش هایی را احساس نمی کنند، سازمان هواشناسی پذیرفته است که این گزارش را تهیه کند اما متاسفانه همه داده های مورد نیاز در اختیار سازمان هواشناسی کشور قرار ندارد و به همکاری سایر دستگاه ها احتیاج است.

چه تعداد از ایرانی ها دراثر گرمایش جهانی مهاجرت کرده اند؟، در سال هایی که خشکسالی رخ داده؛ آهنگ مهاجرت چقدر رشد کرده است؟، از جمله سئوالاتی است که باید طی گزارشی جامع به آنها پاسخ داد.

موضوع مهم دیگر در این مطالعه آن است که بدانیم؛ مهاجران از روستاها به کجاها رفته اند و چه سرنوشتی داشته اند؟ چرا وزارت کشور این مطالعه را انجام نمی دهد؟ اتفاقا اولین دستگاهی که باید نهایت همکاری با سازمان هواشناسی را در این زمینه داشته باشد، وزارت کشور است چون آمار روستاها، شهرها، حاشیه نشینی و زندانیان را در اختیار دارد.

در حقیقت این مطالعه یک کار مشترک و بین دستگاهی است.

برای این مطالعه به اطلاعات سازمان هواشناسی در زمینه خشکسالی هواشناختی نیاز است، همچنین به اطلاعات خشکسالی هیدرولوژیک (آب شناسی)، خشکسالی کشاورزی و خشکسالی اجتماعی احتیاج داریم.

طبیعتا باید وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی و کشور همکاری لازم را در زمینه ارائه داده های مورد نیاز داشته باشند.

چرا سازمان هواشناسی تهیه گزارش تاثیر تغییر اقلیم روی سکونتگاه های انسانی را ضروری می بیند؟ وقوع پی در پی خشکسالی هواشناختی در برخی مناطق کشور - که ناشی از افزایش دما و کمبود بارش است - باعث شده که خشکسالی هیدرولوژیک و در مراحل بعدی خشکسالی کشاورزی و درنهایت اجتماعی رخ دهد.

طبیعی است که این وضعیت، معیشت و رفاه حداقلی مردم منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد چون بی آبی باعث از بین رفتن کشاورزی و دامپروری روستاییان می شود.

برای همین هم این افراد از تامین معاش ناتوان می شوند و بتدریج با از دست دادن سرمایه مالی خود، زندگی خود را هم در روستا از دست می دهند و در نهایت برخلاف میل باطنی مجبور به مهاجرت از روستا به شهر می شوند.

اینکه چه تعداد از ایرانی ها بر اثر گرمایش جهانی مهاجرت کرده اند؟ در سال هایی که خشکسالی رخ داده آهنگ مهاجرت چقدر رشد کرده است؟ از جمله سئوالاتی است که باید طی گزارشی جامع به آن ها پاسخ داد.

موضوع مهم دیگر در این مطالعه آن است که بدانیم مهاجران از روستاها به چه مناطقی رفته اند و چه سرنوشتی داشته اند؟ چون باید بدانیم مهاجران در کدام منطقه ساکن شده اند؟ آیا در شهر ساکن شده اند و آیا در شهر از امکانات مناسب رفاهی برخوردارند؟ در شهری که مستقر شده ­اند محل کسب درآمد آنان کجاست؟ و عمدتا به چه کاری مشغول هستد؟ آیا توانسته اند ضمن حفظ خانواده، یک زندگی متوسط برای خود فراهم کنند؟ یا اینکه مهاجران ازروستا مجبور به حاشیه نشینی شده اند؟ شهرهای که حاشیه نشین دارند،کدام شهرها هستند؟جمعیت حاشیه نشین ها چه تعدادی است؟ محل درآمد روستاییان حاشیه نشین چیست؟ چه تعداد از خانواده هایی که مهاجرت کرده اند موفق به حفظ کانون خانواده شده اند و چه تعدادی خانواده شان متلاشی شده است؟ هر یک از اعضای خانواده چه سرنوشتی داشته اند؟ چه تعداد از اعضای هرخانواده، تبدیل به بزهکار شده اند؟ بزهکاری بیشتر در چه حوزه هایی است؟ چه تعداد از این افراد بزهکار، دستگیر و زندانی شده اند؟ مهاجران بزهکار چند درصد زندانیان را شامل می شوند؟ چند درصد زندانیان امروز کشور، همان روستاییانی هستند که در اثر خشکسالی، مجبور به مهاجرت شده اند و تبدیل به مجرم شده اند؟ این ها سئوالاتی است که حتما باید پاسخ داده شود.

مقصود کلی شما این است که شرایط اقلیمی، جبری را ایجاد می کند که در درازمدت منجر به فربه شدن چرخه بزهکاری و جرائم می شود.

به گمانم حساسیت به این موضوع در حال جهانی شدن است چون چند روز پیش دیدم که رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ گفته بود که تغییرات اقلیمی درگیری ها و تنش های محلی و بین المللی را تشدید می کند.

دقیقا منظورم همین است.

همان طور که می بینید در عرصه بین الملل حساسیت هایی نسبت به تاثیر تغییر اقلیم روی سکونتگاه ها و افزایش جرم و جنایت ناشی از آن ایجاد شده است.

این موضوعات در دنیا نو است اما در برخی کشورها در این زمینه مطالعاتی شروع شده است.

در ایران هم سازمان هواشناسی به دنبال آن است که گزارش تاثیر گرمایش جهانی روی سکونتگاه های انسانی را تهیه کند که برای این مهم، به همکاری دستگاه های دیگر احتیاج داریم.

بدیهی است که اگر این گزارش ­ها با دقت کافی تهیه شود، می­ تواند مسائل بسیاری را برای ما روشن کند و از جمله به این پرسش پاسخ دهد که چگونه یک پدیده هواشناسی می ­تواند به یک پدیده های اجتماعی و حتی آسیب اجتماعی تبدیل شود؟ چه تعداد از ایرانی ها دراثر گرمایش جهانی مهاجرت کرده اند؟ در سال هایی که خشکسالی رخ داده آهنگ مهاجرت چقدر رشد کرده است؟ از جمله سئوالاتی است که باید طی گزارشی جامع به آنها پاسخ داد.

موضوع مهم دیگر در این مطالعه آن است که بدانیم؛ مهاجران از روستاها به کجاها رفته اند و چه سرنوشتی داشته اند؟ طرح تهیه گزارش تا کجا پیش رفته است؟ ما طرح تهیه گزارش تاثیر گرمایش روی سکونتگاه های انسانی و مهاجرت ناشی از آن را با دولت مطرح کرده ایم و خواسته ایم که دستگاه های مربوطه را ملزم به ارائه آمار و اطلاعات کند تا بتوانیم این گزارش ها را تهیه کنیم البته به دلیل نو بودن خیلی به آن توجه نمی شود.

برای مثال در جلسات متعدد مانند آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه حضور یافته و این موضوع را پیگیری کرده ایم.

متاسفانه استقبال مورد انتظار صورت نگرفته است.

با این وجود، حاضر نیستیم این طرح را رها کنیم و سعی داریم حتی بدون تخصیص بودجه، گزارشی را تهیه کنیم، چون نسبت به اثر مثبت این گزارش ها در تصمیم گیری مسئولان کشور مطمئن هستیم.

باید ثابت کنیم که یک پدیده هواشناسی مثل خشکسالی می تواند تبدیل به یک پدیده اجتماعی یا حتی آسیب اجتماعی تبدیل شود.

به عبارت ساده تر یک پدیده مخرب جوی می تواند به یک پدیده مخرب اجتماعی بدل شود.

چشم اندازی برای تهیه این گزارش ها دارید؟ کدام بخش از سازمان هواشناسی مامور تهیه این گزارش ها شده است؟ از آنجا که داده های مورد نیاز برای تهیه گزارش، خارج از دسترس ماست و گرفتن آن از دستگاه های متولی بسیار دشوار است بنابراین تعیین زمان دقیق برای تهیه گزارش هم کار بسیار سختی است.

هسته اصلی اجرای این طرح در مرکز ملی خشکسالی است که از دوره دولت یازدهم فعال شده و آرشیو خوبی هم در زمینه گزارش های بارش، دما و مساحت و جمعیت تحت تاثیر خشکسالی تهیه کرده است.

به گونه ­ای که طی حداقل دو سه سال اخیر، داده ها و محصولات این مرکز مبنای تصمیم گیری کلان کشورقرار گرفته است.

لذا قصد داریم گزارش های مربوط به تاثیرگرمایش جهانی بر سکونتگاه های انسانی نیز با محوریت این مرکز تهیه شود.

آیا سازمان هواشناسی تاکنون بررسی اجمالی در زمینه تاثیر گرمایش روی سکونتگاه های انسانی و بحث مهاجرت انجام داده است؟ تا حدی روی این موضوع کار کرده ایم.

بر اساس بررسی ­های اینترنتی می دانیم که در حال حاضر بیش از 220 هزار زندانی در کشور وجود دارد که 75 درصد این تعداد حاشیه نشین بوده اند که عدد قابل توجهی است.

اگر این افراد همان روستاییان یا فرزندان آنان باشند که بعد از مهاجرت از روستا به چنین روزی افتاده اند پس بخشی از جامعه ما ناخواسته و تحت یک واداشت اقلیمی به یک مجرم اجتماعی تبدیل شده است.

کمترین حُسن این گزارش­ ها این است که دولت ها را ترغیب می کند که به جای اختصاص بودجه برای مدیریت زندان و زندانیان، این مبالغ را قبل از بروز معضلات اجتماعی در همان روستا هزینه کنند تا از وقوع جرایم جلوگیری شود.

خوب به این موضوع توجه کنید و چرخه را معکوس ببینید.

مثل فیلمی که به عقب برمی گردانیم.

به این ترتیب که اگر سازمان هواشناسی، منطقه ای را به عنوان یک منطقه دچار خشکسالی اعلام کند و بروز خشکسالی آب شناسی و کشاورزی در این منطقه تایید شود، دولت سعی کند با اختصاص یارانه و ایجاد مشاغل روستایی کوچک که نیاز به آب نداشته باشند مخارج زندگی آنان را تامین کند و یا با اختصاص وام های کوچک کم بهره امکان رونق شغل های جایگزین را در این مناطق ایجاد کند که استفاده از پتانسیل گردشگری و صنایع دستی از آن جمله است.

در نتیجه روستاییان را در محل سکونت خود نگه می دارد و مجبور به مهاجرت نمی­ شوند.

در این صورت کانون خانواده­ آنان از فروپاشی حفظ و به سبب حضورشان در روستا، امنیت اجتماعی آن محل نیز تامین می ­شود.

جالب است بدانید که بر اساس همان بررسی ­های سال 92، هزینه نگهداری هر زندانی به طور روزانه 50 هزار تومان بود که طبیعتا این رقم اکنون حداقل به 100 هزار تومان رسیده است.

اگر عواقب ناخوشایند خشکسالی و مهاجرت ناشی از آن خوب تبیین شود، مسلما به صرفه است که دولت این 100 هزار تومان را به جای زندان، درهمان روستا هزینه کند.

این اقدام آسیب ها و هزینه های ناشی از پدیده خشکسالی هواشناسی را به حداقل می رساند.

اولین اثر مثبت این روش آن است که خانواده ها در روستا حفظ می شوند، مهاجرت صورت نمی گیرد و در نتیجه امنیت سیاسی و اجتماعی روستاها و شهرها حفظ می شود.

اگر مهاجرت صورت پذیرد در مرحله اول جایی که امنیت آن به خطر می افتد روستاست، چون خالی از سکنه شده است که این موضوع به ویژه برای مناطق مرزی که امکان حضور قاچاقچیان، اشرار و سایر متخلفین فراهم است، خطرناک­تر است.

در مرحله بعدی، امنیت اجتماعی شهری که حاشیه نشینی دراطراف آن ایجاد شده است به خطر می ­افتد چون بزهکاران این منطقه را تحت الشعاع خود قرار می دهند.

در نتیجه بزه زیادتر می شود و به دنبال آن نیاز به نیروی پلیس، دادگاه و زندان نیز افزایش می ­یابد.

بنا بر گزارش­ های اینترنتی در حال حاضر 15 میلیون پرونده در دادگاه ها داریم.

بیاید یک حساب سرانگشتی در این باره انجام دهیم، بدین ترتیب که اگر هر پرونده قضایی برای یک خانواده باشد و چهار نفر درگیر ذهنی آن باشند حدود 60 میلیون نفر از جمعیت کشور درگیر مسائل قضایی هستند که عدد بسیار بزرگی است بنابراین اگر بتوانیم مهاجرت از روستا را به حداقل برسانیم بزه کم می شود و اگر بزه کمتر شود نیاز به پلیس و دادگاه و زندانی نیز کمتر می شود و تعداد زندان ها کاهش می یابد.

از همه مهم ترتعداد اعدام ها کاهش می یابد، موضوعی که از منظر حقوق بشر مورد توجه جامعه بین المللی و رسانه های خارجی است.

اگر مهاجرت صورت پذیرد در مرحله اول جایی که امنیت آن به خطر می افتد روستاست، چون خالی از سکنه شده است که این موضوع به ویژه برای مناطق مرزی که امکان حضور قاچاقچیان، اشرار و سایر متخلفین فراهم است، خطرناک­تر است.

در مرحله بعدی، امنیت اجتماعی شهری که حاشیه نشینی دراطراف آن ایجاد شده است به خطر می­ افتد.

فراموش نکنیم که بزهکاران ناشی از خشکسالی هرگز دوست نداشتند در این شرایط گرفتارشوند اما تنها به دلیل شرایط اقلیمی نامناسب در مسیری افتاده اند که پایان آن زندان و اعدام است.

برای اجرای این پروژه کمک های بین المللی دارید؟ دولت فرانسه قرار است برای چنین مطالعاتی هزینه کند.

هیات بین الدولی تغییر اقلیم (Intergovernmental Panel on Climate Change) در سازمان جهانی هواشناسی، تنها نهادی در دنیا است که سازمان ملل گزارش های آن را مبنای تصمیمات خود در حوزه تغییر اقلیم قرار می­ دهد.

همین هیات تهیه گزارش های مربوط به تاثیر گرمایش روی سکونتگاه ها را در دستور کار قرار داده است و طبیعتا از کشورهایی که در این زمینه مطالعه می کنند، حمایت می کند.

ضمن اینکه هیات بین الدولی تغییر اقلیم هر دوره پنج تا شش ساله در حوزه تغییر اقلیم یک گزارش ارزیابی (Assessment Report) تهیه می کند که تا به حال پنج گزارش تهیه شده و قرار است برای دوره جدید، علاوه بر گزارش ارزیابی ششم، مجموعه ای از گزارش ارزیابی ویژه (Assessment Report Special) برای موضوعات خاص تهیه کند.

گزارش سازمان هواشناسی ایران هم می تواند یکی از این ارزیابی های خاص باشد که روی سکونتگاه ها متمرکز است بنابراین حمایت فنی بین­ المللی در این زمینه وجود دارد.

به دنبال اعلام آمادگی دولت فرانسه برای حمایت مالی از این نوع مطالعات، سازمان هواشناسی کشور پیشنهادهای خود و بخش­های مختلف کشور را جمع­آوری کرده و برای آنان فرستاده است که در دست بررسی است.


کلید واژه ها: جهانی - جهان - پدیده - افزایش - سازمان هواشناسی - هواشناسی - کشور - وزیر راه و شهرسازی - گازهای گلخانه ای - اجتماعی - تغییرات اقلیمی - سیاستمداران - امروز - ایسنا - زمین - بارش - هایی - وزیر راه - شهرسازی - دانشگاه - خشکسالی - روستایی - مبارزه - میزان - اهمیت - باران - گزارش - توافق - جامعه - مجاز

آخرین اخبار سرویس:
کرمان از خاک فولاد می سازد

قیمت انواع آپارتمان دوخوابه در تهران /جدول

ویلاسازی علت گرانی آجیل و خشکبار

نیازمند سنت شکنی در مدیریت پروژه هستیم/مدیریت پروژه حلقه مفقوده بین صنعت و فضاهای آکادمیک

درخواست واردات جگر

لزوم توجه جدی به برند سازی در کشور

تولید زعفران در یکی از روستاهای کرمانشاه

دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟

موضع ایران درباره کاهش تولید نفت اوپک چیست؟

قیمت جهانی طلا افزایش یافت

7 نکته درباره بیابان ها

قیمت نفت پس از جهش 2 درصدی دوباره افت کرد

در هیات مدیره ایران خودرو چه می گذرد؟

یارانه نقدی آبان شنبه واریز می شود

پرداخت کمک هزینه 200هزار تومانی به کارگران و کارمندان

قیمت طلا و سکه 20 درصد از ابتدای هفته تا به امروز کاهش یافت

7 نکته درباره بیابان ها

تکذیب خبر افزایش قیمت خودرو

چرا صادرات فرش کاهش یافت؟

چرا بیکاری یک استان 8 و استان همجوارش 20 درصد است

قیمت جدید انواع پژو در بازار تهران/جدول

افزایش 13 درصدی صادرات کشور در سال جاری

سقوط قیمت سکه به 3 میلیون و 600 هزار تومان

عشق «منوچ جیور» قناری است نه زن و بچه اش !

براتعلی با موتور هوندایش سر رسید و گرد و خاکی به پا کرد

ادامه روند نزولی قیمت سکه / نرخ دلار 12600 تومان

چرا دلار ارزان شد؟

کشتی آرای: سقوط قیمت سکه به 3 میلیون و 600 هزار تومان

قیمت سکه و ارز تا کجا می ریزد؟

کاهش 16درصدی قیمت سکه و طلا در بازار

چرا دلار ارزان شد؟ / اقدامات پارتیزانی بانک مرکزی دلیل اصلی کاهش

خروج بیش از 3.5 میلیون دلار برای واردات بلندگوی خودرو به کشور + جدول

قیمت سکه و ارز تا کجا می ریزد؟

چرا نرخ دلار کاهش یافت؟

پرداخت یارانه 200 هزار تومانی به کارگران و کارمندان

جزییات تصادف خودروی مسوولان وزارت رفاه در استان گلستان

کاهش 20درصدی قیمت طلاوسکه

قیمت اجاره بهای آپارتمان نوساز در تهران/جدول

خبر خوش برای پسته داران در راه است

موضع ایران درباره کاهش تولید نفت اوپک

واگذاری پراید جای ساندرو عاقبت چیست؟

خرید کتری برقی چقدر هزینه دارد؟

هاوالH2 با چه قیمتی به فروش می رسد؟

تحویل سوخو-100 به ایران را بعد از کاهش قطعات آمریکایی آن بررسی می کنیم

کشف تخلف میلیاردی در 2 بانک اردبیل

یک وان حمام پول برای خرید آیفون جدید +عکس

مخالفت رییس اتاق بازرگانی اسلواکی با تحریم ایران و اخلال در تجارت جهانی

اطلاعیه مهم وزارت صنعت درباره قیمت خودرو

حباب قیمت خانه زمستان 97 می‎ترکد

تولید هزار مگاوات برق خورشیدی تا پایان امسال

اولین نمایشگاه تخصصی حوزه کشاورزی در نمایشگاه بین المللی قائم شهر

سقوط آزاد قیمت سکه و دلار ادامه دارد

موشک های ایرانی ضدِ زرهِ، بلای جان دشمنان

«پژو پارس اتوماتیک» 3 میلیون تومان ارزان شد

بازار میوه در تب گرانی می سوزد/ دست خریداران کوتاه تر از همیشه!

شرایط فاینانس خارجی هشت طرح در کشور اجرایی شد

شرایط فاینانس خارجی هشت طرح در کشور اجرایی شد

یکهزارکیلومتر راه آسفالته روستایی در جنوب کرمان ایجاد شده است

توزیع عادلانه و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

یکهزارکیلومتر راه آسفالته روستایی در جنوب کرمان ایجاد شده است

قیمت سکه و ارز تا کجا می ریزد؟

نرخ طلا هم در بازار جهانی بالا رفت

توزیع عادلانه منابع و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

جاری شدن نفت خام در گناوه!

عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت شد

42 میلیارد ریال به اثرهای تاریخی آران و بیدگل اختصاص یافت

گردشگری ظرفیتی مهم برای دور زدن تحریم ها

دومای روسیه توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری ایران و اوراسیا را تایید کرد

گرانی 25.6 درصدی قیمت تولید زراعی،باغی و دامداری

خشم عربستان از اقدام آمریکا در صدور معافیت برای خرید نفت ایران

قیمت سکه و ارز تا کجا می ریزد؟

دومای روسیه توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری ایران و اوراسیا را تایید کرد

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلات ایران:تنها راه نجات آبزیان دریای خزر اقدام مشترک پنج کشور ساحلی است

تداوم تلاش ها و اقدام های اوپک برای برقراری تعادل بین عرضه و تقاضای نفت در بازارهای جهانی

جلوگیری از قاچاق سوخت توسط کامیون های ترکیه ای

انتصاب معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت

نمایشگاه صنایع دستی در یزد

خبرهای معاون وزیر از قیمت گذاری خودرو

کنفرانس آبزی پروری پایدار در دریای خزر در باکو برگزار شد

بازخوانی فرمایشات رهبر انقلاب در خصوص برخورد با مفسدان اقتصادی/ عامل به وجود آمدن «سلطان سکه» و «سلطان ارز» چیست؟

لغو سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گیلان

توزیع گوشت منجمد و بذر و کود تا نفت سفید

دولت از تامین مواد اولیه صنعت پوشاک حمایت می کند

عدم اتخاذ تصمیم برای افزایش قیمت خودرو از سوی وزارت صمت

قیمت کتری برقی در بازار

قیمت گوشی نوکیا در بازار

قیمت فروش هاوالH2 در بازار

22 تن گوجه فرنگی قاچاق توقیف شد

افزایش قیمت نفت با احتمال کاهش عرضه در بازار

افتتاح نیروگاه ماکو با مشارکت یک شرکت چینی

رشد سهام آسیایی

هویت «زعفران ایرانی» در خطر

مجوز 54 دفتر خدمات مسافرت هوایی لغو شد

کشتی آرای: سقوط قیمت سکه به 3 میلیون و 600 هزار تومان

چرا دلار ارزان شد؟؟

کاهش 16 درصدی قیمت سکه و طلا در بازار

چرا نرخ دلار کاهش یافت؟

محصولات دامی و مرغ ایران به ویتنام صادر می شود

پیشنهاد به دولت برای بررسی شیوه راندن خودروهای دولتی‎

محصولات دامی و مرغ ایران به ویتنام صادر می شود

آنگاه که یک پدیده «هواشناسی» به «آسیب اجتماعی» بدل می شود

آنگاه که یک پدیده «هواشناسی» به «آسیب اجتماعی» بدل می شود