مطالب مرتبط:
آنگاه که یک پدیده «هواشناسی» به «آسیب اجتماعی» بدل می شود
چرخه آسیب های اجتماعی در بافت های فرسوده شهری
54 سمن در کاهش آسیب های اجتماعی همکاری می کنند
همه آسیب های اجتماعی اعتیاد و طلاق نیست
وزیرکشور: رهبری حاشیه نشینی را از اولویت های دوم آسیب های اجتماعی برشمردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 05:452018-10-24اقتصادي

آنگاه که یک پدیده «هواشناسی» به «آسیب اجتماعی» بدل می شود


رییس سازمان هواشناسی، تاثیر گرمایش جهانی روی سکونت گاه های انسانی اعم از شهری و روستایی را تایید می کند و معتقد است که گرمایش جهانی به عنوان یک پدیده مخرب هواشناختی، - پتانسیل آن را دارد که به یک پدیده مخرب اجتماعی هم تبدیل شود.

به نقل از ایسنا، تغییر اقلیم پدیده ای است که بر اثر افزایش دمای کره زمین یا همان گرمایش جهانی ایجاد می­ شود و گرمایش جهانی خود پدیده ­ای است که به دنبال صنعتی شدن کشورها و به سبب افزایش غلظت گازهای گلخانه ای به ویژه گاز دی اکسیدکربن در جو به وجود آمده است.

شاید در دنیای امروز بتوان گرمایش جهانی و پدیده تغییر اقلیم ناشی از آن را از شرایطی که برای زیست پیرامون ما ایجاد کرده است؛ بهتر درک کرد.

برای مثال اثر این پدیده طی حداقل یک دهه اخیر روی میزان بارش ها، سرما یا گرمای ناگهانی، کم شدن بارش برف، زیاد شدن باران های سیل آسا، و از همه بدتر روی گسترش خشکسالی در کشور؛ قابل مشاهده است.

یکی از مهمترین عرصه هایی که می­ تواند تحت تاثیر گرمایش جهانی باشد، سکونتگاه های انسانی است؛ خطری که با وجود ظهور عینی آن در ایران، هنوز حساسیتی نسبت به آن ایجاد نشده است امروز (24 اکتبر و 2 آبان) به مناسبت روز جهانی مبارزه با تغییرات اقلیمی ایسنا در این باره با داود پرهیزکار-معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور- گفت وگویی تفصیلی انجام داده که مشروح این گفت وگو به شرح زیر است: با اینکه بحث گرمایش جهانی و تغییر اقلیم طی دو، سه سال اخیر مورد توجه تعدادی از کارشناسان و اساتید دانشگاه در داخل کشور قرار گرفته و گاهی گزارش هایی هم درمورد اهمیت جهانی این موضوع ارائه می دهند اما هنوز دامنه اثرگذاری این پدیده روی سایر پدیده های جوی تبیین نشده و گرمایش جهانی ابعاد پنهان و مجهولی برای ما دارد.

قبل از صحبت در مورد تاثیرات گرمایش جهانی باید اشاره کنم که تا مدتی پیش هنوز برخی کارشناسان و سیاستمداران در داخل و خارج کشور از پذیرش واقعیتی به نام گرمایش جهانی سر باز می زدند اما با مشاهده تاثیرات ناشی از آن متوجه شدند که گرمایش جهانی پدیده ای است که انکارناپذیر و در حال حاضر به عنوان یکی از مهمترین و پیچیده ترین مسائل علمی جهان مطرح است.

اخیرا هم شاهد بودیم که موضوع چهل و هشتمین نشست هیات بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) به نقل از ویژه افزایش 1.

5 درجه ­ای دمای کره زمین تا سال 2030 متمرکز بود این درحالیست که پیش از این، جامعه جهانی به این توافق رسیده بود که افزایش دما را تا زیر دو درجه سلسیوس کنترل کند و حالا می بینیم که حداکثر حد مجاز افزایش دمای زمین نیم درجه هم کمتر شده است و باید اقدامات لازم توسط کشورها برای کاهش گازهای گلخانه ای و در نهایت کاهش دما اتخاذ و عملیاتی شود.

در اهمیت گرمایش جهانی و تغییر اقلیم همین بس که تاکنون 195 کشور دنیا بحث گرمایش جهانی را پذیرفته و در راستای کاهش دمای کره زمین فعال شده اند.

تشکیل توافق نامه پاریس در سال 1394، با هدف کاهش دما، نمونه بارز واکنش جهانی برای مبارزه با گرمایش جهانی است.

جامعه علمی دنیا تاثیرات گرمایش جهانی روی پدیده های مختلف از جمله گونه های گیاهی، جانوری و زیستگاه ها را به طور پیوسته مورد بررسی قرار داده و متاسفانه مرتب اخبار ناگواری در این زمینه ­ها منتشر می شود بنابراین ضمن اینکه تاکید دارم که پدیده گرمایش جهانی پدیده قابل انکاری نیست باید بگویم که در میان حوزه­ های متاثر از گرمایش جهانی، اثرپذیری سکونتگاه های انسانی اعم از شهری و روستایی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است که باید مطالعات گسترده­ ای روی آنها صورت گیرد تا برنامه ریزی های مدیریتی و طرح ­های توسعه­ ای بر مبنای این مطالعات انجام شود.

آمارهای هواشناسی نشان می دهند که طی 50 سال گذشته، از میانگین بارش های ایران، بیش از 50 میلی متر کم شده است.

از طرف دیگر، طی همین نیم قرن گذشته، دمای هوای کشور نیز بیش از دو درجه سلسیوس افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که میانگین افزایش دمای کره زمین حدود یک درجه بوده است اما در ایران تا دو درجه ثبت شده است که نتیجه این وضعیت، افزایش پتانسیل تبخیرو تعرق در کشور است.

معنا و مفهوم این شرایط این است که میزان آب در دسترس در ایران کاهش یافته است.

هنوز برای من شیوه اثرگذاری گرمایش جهانی روی سکونتگاه ها روشن نیست؟ از قدیم می­ گفتند که هرجا آب هست آبادانی هم هست.

به عبارت دیگر آب مهمترین عامل تمرکز جمعیت در یک منطقه است.

متاسفانه طی 11 سال گذشته متوسط بارش کشور زیر خط نرمال یا نهایتا در حد نرمال بوده است و در بیش از یک دهه گذشته، حتی یک بار هم شاهد ترسالی نبوده ایم.

آمارهای هواشناسی نشان می دهند که طی 50 سال گذشته، از میانگین بارش های ایران، بیش از 50 میلی متر کم شده است.

از طرف دیگر، طی نیم قرن گذشته، دمای هوای کشور نیز بیش از دو درجه سلسیوس افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که میانگین افزایش دمای کره زمین حدود یک درجه بوده است اما در ایران تا دو درجه ثبت شده است که نتیجه این وضعیت، افزایش پتانسیل تبخیرو تعرق در کشور است.

معنا و مفهوم این شرایط این است که میزان آب در دسترس در ایران کاهش یافته است، به ویژه در مناطقی که چندین سال پی درپی دچار کم بارشی قابل توجه یا حتی خشکسالی بوده اند.

کم شدن مقدار آب در دسترس به معنی ایجاد مشکل در تامین آب مورد نیاز مردم و در نتیجه به هم ریختگی سکونتگاه های آنها خواهد بود.

روستاییانی که آبی برای کشاورزی ندارند مجبور به ترک روستای خود و مهاجرت به شهرها می­شوند.

در نتیجه اولین سکونتگاهی که از شرایط بد اقلیمی دچار به هم ریختگی می ­شود، روستا است و دومین سکونتگاهی که به سبب مهاجرت اجباری روستاییان دچار به هم ریختگی می­ شود، شهرهایی است که این روستاییان به حاشیه نشینی آن روی می­ آورند.

در حال حاضر مناطق شرق، جنوب شرق و مرکز کشور بیش از سایر مناطق تحت تاثیر گرمایش جهانی و تغییر اقلیم قرار دارد و لازم است که گزارش ویژه ای در مورد تاثیر این پدیده جهانی روی سکونتگاه های این مناطق تهیه کنیم و نشان دهیم که خشکسالی های رخ داده تا چه میزان باعث افزایش مهاجرت از روستاها به شهرها شده است.

سازمان هواشناسی مطالعه ای در این زمینه داشته است؟ این مطالعه در برنامه سازمان هواشناسی قرار دارد و برای تهیه این گزارش برنامه داریم.

آیا این کار وظیفه سازمان هواشناسی است؟ مشکل همین جاست که سازمان هواشناسی به دلیل دانشی که در زمینه تغییر اقلیم و گرمایش جهانی دارد و از آنجا که نماینده ایران در هیات بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) سازمان جهانی هواشناسی است، در مورد تاثیرات تغییر اقلیم حساس تر است، برای همین هم با وجود اینکه هنوز این موضوع در کشور ما جای خود را باز نکرده است و بسیاری از بخش های دولتی نیاز به چنین گزارش هایی را احساس نمی کنند، سازمان هواشناسی پذیرفته است که این گزارش را تهیه کند اما متاسفانه همه داده های مورد نیاز در اختیار سازمان هواشناسی کشور قرار ندارد و به همکاری سایر دستگاه ها احتیاج است.

چه تعداد از ایرانی ها دراثر گرمایش جهانی مهاجرت کرده اند؟، در سال هایی که خشکسالی رخ داده؛ آهنگ مهاجرت چقدر رشد کرده است؟، از جمله سئوالاتی است که باید طی گزارشی جامع به آنها پاسخ داد.

موضوع مهم دیگر در این مطالعه آن است که بدانیم؛ مهاجران از روستاها به کجاها رفته اند و چه سرنوشتی داشته اند؟ چرا وزارت کشور این مطالعه را انجام نمی دهد؟ اتفاقا اولین دستگاهی که باید نهایت همکاری با سازمان هواشناسی را در این زمینه داشته باشد، وزارت کشور است چون آمار روستاها، شهرها، حاشیه نشینی و زندانیان را در اختیار دارد.

در حقیقت این مطالعه یک کار مشترک و بین دستگاهی است.

برای این مطالعه به اطلاعات سازمان هواشناسی در زمینه خشکسالی هواشناختی نیاز است، همچنین به اطلاعات خشکسالی هیدرولوژیک (آب شناسی)، خشکسالی کشاورزی و خشکسالی اجتماعی احتیاج داریم.

طبیعتا باید وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی و کشور همکاری لازم را در زمینه ارائه داده های مورد نیاز داشته باشند.

چرا سازمان هواشناسی تهیه گزارش تاثیر تغییر اقلیم روی سکونتگاه های انسانی را ضروری می بیند؟ وقوع پی در پی خشکسالی هواشناختی در برخی مناطق کشور - که ناشی از افزایش دما و کمبود بارش است - باعث شده که خشکسالی هیدرولوژیک و در مراحل بعدی خشکسالی کشاورزی و درنهایت اجتماعی رخ دهد.

طبیعی است که این وضعیت، معیشت و رفاه حداقلی مردم منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد چون بی آبی باعث از بین رفتن کشاورزی و دامپروری روستاییان می شود.

برای همین هم این افراد از تامین معاش ناتوان می شوند و بتدریج با از دست دادن سرمایه مالی خود، زندگی خود را هم در روستا از دست می دهند و در نهایت برخلاف میل باطنی مجبور به مهاجرت از روستا به شهر می شوند.

اینکه چه تعداد از ایرانی ها بر اثر گرمایش جهانی مهاجرت کرده اند؟ در سال هایی که خشکسالی رخ داده آهنگ مهاجرت چقدر رشد کرده است؟ از جمله سئوالاتی است که باید طی گزارشی جامع به آن ها پاسخ داد.

موضوع مهم دیگر در این مطالعه آن است که بدانیم مهاجران از روستاها به چه مناطقی رفته اند و چه سرنوشتی داشته اند؟ چون باید بدانیم مهاجران در کدام منطقه ساکن شده اند؟ آیا در شهر ساکن شده اند و آیا در شهر از امکانات مناسب رفاهی برخوردارند؟ در شهری که مستقر شده ­اند محل کسب درآمد آنان کجاست؟ و عمدتا به چه کاری مشغول هستد؟ آیا توانسته اند ضمن حفظ خانواده، یک زندگی متوسط برای خود فراهم کنند؟ یا اینکه مهاجران ازروستا مجبور به حاشیه نشینی شده اند؟ شهرهای که حاشیه نشین دارند،کدام شهرها هستند؟جمعیت حاشیه نشین ها چه تعدادی است؟ محل درآمد روستاییان حاشیه نشین چیست؟ چه تعداد از خانواده هایی که مهاجرت کرده اند موفق به حفظ کانون خانواده شده اند و چه تعدادی خانواده شان متلاشی شده است؟ هر یک از اعضای خانواده چه سرنوشتی داشته اند؟ چه تعداد از اعضای هرخانواده، تبدیل به بزهکار شده اند؟ بزهکاری بیشتر در چه حوزه هایی است؟ چه تعداد از این افراد بزهکار، دستگیر و زندانی شده اند؟ مهاجران بزهکار چند درصد زندانیان را شامل می شوند؟ چند درصد زندانیان امروز کشور، همان روستاییانی هستند که در اثر خشکسالی، مجبور به مهاجرت شده اند و تبدیل به مجرم شده اند؟ این ها سئوالاتی است که حتما باید پاسخ داده شود.

مقصود کلی شما این است که شرایط اقلیمی، جبری را ایجاد می کند که در درازمدت منجر به فربه شدن چرخه بزهکاری و جرائم می شود.

به گمانم حساسیت به این موضوع در حال جهانی شدن است چون چند روز پیش دیدم که رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ گفته بود که تغییرات اقلیمی درگیری ها و تنش های محلی و بین المللی را تشدید می کند.

دقیقا منظورم همین است.

همان طور که می بینید در عرصه بین الملل حساسیت هایی نسبت به تاثیر تغییر اقلیم روی سکونتگاه ها و افزایش جرم و جنایت ناشی از آن ایجاد شده است.

این موضوعات در دنیا نو است اما در برخی کشورها در این زمینه مطالعاتی شروع شده است.

در ایران هم سازمان هواشناسی به دنبال آن است که گزارش تاثیر گرمایش جهانی روی سکونتگاه های انسانی را تهیه کند که برای این مهم، به همکاری دستگاه های دیگر احتیاج داریم.

بدیهی است که اگر این گزارش ­ها با دقت کافی تهیه شود، می­ تواند مسائل بسیاری را برای ما روشن کند و از جمله به این پرسش پاسخ دهد که چگونه یک پدیده هواشناسی می ­تواند به یک پدیده های اجتماعی و حتی آسیب اجتماعی تبدیل شود؟ چه تعداد از ایرانی ها دراثر گرمایش جهانی مهاجرت کرده اند؟ در سال هایی که خشکسالی رخ داده آهنگ مهاجرت چقدر رشد کرده است؟ از جمله سئوالاتی است که باید طی گزارشی جامع به آنها پاسخ داد.

موضوع مهم دیگر در این مطالعه آن است که بدانیم؛ مهاجران از روستاها به کجاها رفته اند و چه سرنوشتی داشته اند؟ طرح تهیه گزارش تا کجا پیش رفته است؟ ما طرح تهیه گزارش تاثیر گرمایش روی سکونتگاه های انسانی و مهاجرت ناشی از آن را با دولت مطرح کرده ایم و خواسته ایم که دستگاه های مربوطه را ملزم به ارائه آمار و اطلاعات کند تا بتوانیم این گزارش ها را تهیه کنیم البته به دلیل نو بودن خیلی به آن توجه نمی شود.

برای مثال در جلسات متعدد مانند آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه حضور یافته و این موضوع را پیگیری کرده ایم.

متاسفانه استقبال مورد انتظار صورت نگرفته است.

با این وجود، حاضر نیستیم این طرح را رها کنیم و سعی داریم حتی بدون تخصیص بودجه، گزارشی را تهیه کنیم، چون نسبت به اثر مثبت این گزارش ها در تصمیم گیری مسئولان کشور مطمئن هستیم.

باید ثابت کنیم که یک پدیده هواشناسی مثل خشکسالی می تواند تبدیل به یک پدیده اجتماعی یا حتی آسیب اجتماعی تبدیل شود.

به عبارت ساده تر یک پدیده مخرب جوی می تواند به یک پدیده مخرب اجتماعی بدل شود.

چشم اندازی برای تهیه این گزارش ها دارید؟ کدام بخش از سازمان هواشناسی مامور تهیه این گزارش ها شده است؟ از آنجا که داده های مورد نیاز برای تهیه گزارش، خارج از دسترس ماست و گرفتن آن از دستگاه های متولی بسیار دشوار است بنابراین تعیین زمان دقیق برای تهیه گزارش هم کار بسیار سختی است.

هسته اصلی اجرای این طرح در مرکز ملی خشکسالی است که از دوره دولت یازدهم فعال شده و آرشیو خوبی هم در زمینه گزارش های بارش، دما و مساحت و جمعیت تحت تاثیر خشکسالی تهیه کرده است.

به گونه ­ای که طی حداقل دو سه سال اخیر، داده ها و محصولات این مرکز مبنای تصمیم گیری کلان کشورقرار گرفته است.

لذا قصد داریم گزارش های مربوط به تاثیرگرمایش جهانی بر سکونتگاه های انسانی نیز با محوریت این مرکز تهیه شود.

آیا سازمان هواشناسی تاکنون بررسی اجمالی در زمینه تاثیر گرمایش روی سکونتگاه های انسانی و بحث مهاجرت انجام داده است؟ تا حدی روی این موضوع کار کرده ایم.

بر اساس بررسی ­های اینترنتی می دانیم که در حال حاضر بیش از 220 هزار زندانی در کشور وجود دارد که 75 درصد این تعداد حاشیه نشین بوده اند که عدد قابل توجهی است.

اگر این افراد همان روستاییان یا فرزندان آنان باشند که بعد از مهاجرت از روستا به چنین روزی افتاده اند پس بخشی از جامعه ما ناخواسته و تحت یک واداشت اقلیمی به یک مجرم اجتماعی تبدیل شده است.

کمترین حُسن این گزارش­ ها این است که دولت ها را ترغیب می کند که به جای اختصاص بودجه برای مدیریت زندان و زندانیان، این مبالغ را قبل از بروز معضلات اجتماعی در همان روستا هزینه کنند تا از وقوع جرایم جلوگیری شود.

خوب به این موضوع توجه کنید و چرخه را معکوس ببینید.

مثل فیلمی که به عقب برمی گردانیم.

به این ترتیب که اگر سازمان هواشناسی، منطقه ای را به عنوان یک منطقه دچار خشکسالی اعلام کند و بروز خشکسالی آب شناسی و کشاورزی در این منطقه تایید شود، دولت سعی کند با اختصاص یارانه و ایجاد مشاغل روستایی کوچک که نیاز به آب نداشته باشند مخارج زندگی آنان را تامین کند و یا با اختصاص وام های کوچک کم بهره امکان رونق شغل های جایگزین را در این مناطق ایجاد کند که استفاده از پتانسیل گردشگری و صنایع دستی از آن جمله است.

در نتیجه روستاییان را در محل سکونت خود نگه می دارد و مجبور به مهاجرت نمی­ شوند.

در این صورت کانون خانواده­ آنان از فروپاشی حفظ و به سبب حضورشان در روستا، امنیت اجتماعی آن محل نیز تامین می ­شود.

جالب است بدانید که بر اساس همان بررسی ­های سال 92، هزینه نگهداری هر زندانی به طور روزانه 50 هزار تومان بود که طبیعتا این رقم اکنون حداقل به 100 هزار تومان رسیده است.

اگر عواقب ناخوشایند خشکسالی و مهاجرت ناشی از آن خوب تبیین شود، مسلما به صرفه است که دولت این 100 هزار تومان را به جای زندان، درهمان روستا هزینه کند.

این اقدام آسیب ها و هزینه های ناشی از پدیده خشکسالی هواشناسی را به حداقل می رساند.

اولین اثر مثبت این روش آن است که خانواده ها در روستا حفظ می شوند، مهاجرت صورت نمی گیرد و در نتیجه امنیت سیاسی و اجتماعی روستاها و شهرها حفظ می شود.

اگر مهاجرت صورت پذیرد در مرحله اول جایی که امنیت آن به خطر می افتد روستاست، چون خالی از سکنه شده است که این موضوع به ویژه برای مناطق مرزی که امکان حضور قاچاقچیان، اشرار و سایر متخلفین فراهم است، خطرناک­تر است.

در مرحله بعدی، امنیت اجتماعی شهری که حاشیه نشینی دراطراف آن ایجاد شده است به خطر می ­افتد چون بزهکاران این منطقه را تحت الشعاع خود قرار می دهند.

در نتیجه بزه زیادتر می شود و به دنبال آن نیاز به نیروی پلیس، دادگاه و زندان نیز افزایش می ­یابد.

بنا بر گزارش­ های اینترنتی در حال حاضر 15 میلیون پرونده در دادگاه ها داریم.

بیاید یک حساب سرانگشتی در این باره انجام دهیم، بدین ترتیب که اگر هر پرونده قضایی برای یک خانواده باشد و چهار نفر درگیر ذهنی آن باشند حدود 60 میلیون نفر از جمعیت کشور درگیر مسائل قضایی هستند که عدد بسیار بزرگی است بنابراین اگر بتوانیم مهاجرت از روستا را به حداقل برسانیم بزه کم می شود و اگر بزه کمتر شود نیاز به پلیس و دادگاه و زندانی نیز کمتر می شود و تعداد زندان ها کاهش می یابد.

از همه مهم ترتعداد اعدام ها کاهش می یابد، موضوعی که از منظر حقوق بشر مورد توجه جامعه بین المللی و رسانه های خارجی است.

اگر مهاجرت صورت پذیرد در مرحله اول جایی که امنیت آن به خطر می افتد روستاست، چون خالی از سکنه شده است که این موضوع به ویژه برای مناطق مرزی که امکان حضور قاچاقچیان، اشرار و سایر متخلفین فراهم است، خطرناک­تر است.

در مرحله بعدی، امنیت اجتماعی شهری که حاشیه نشینی دراطراف آن ایجاد شده است به خطر می­ افتد.

فراموش نکنیم که بزهکاران ناشی از خشکسالی هرگز دوست نداشتند در این شرایط گرفتارشوند اما تنها به دلیل شرایط اقلیمی نامناسب در مسیری افتاده اند که پایان آن زندان و اعدام است.

برای اجرای این پروژه کمک های بین المللی دارید؟ دولت فرانسه قرار است برای چنین مطالعاتی هزینه کند.

هیات بین الدولی تغییر اقلیم (Intergovernmental Panel on Climate Change) در سازمان جهانی هواشناسی، تنها نهادی در دنیا است که سازمان ملل گزارش های آن را مبنای تصمیمات خود در حوزه تغییر اقلیم قرار می­ دهد.

همین هیات تهیه گزارش های مربوط به تاثیر گرمایش روی سکونتگاه ها را در دستور کار قرار داده است و طبیعتا از کشورهایی که در این زمینه مطالعه می کنند، حمایت می کند.

ضمن اینکه هیات بین الدولی تغییر اقلیم هر دوره پنج تا شش ساله در حوزه تغییر اقلیم یک گزارش ارزیابی (Assessment Report) تهیه می کند که تا به حال پنج گزارش تهیه شده و قرار است برای دوره جدید، علاوه بر گزارش ارزیابی ششم، مجموعه ای از گزارش ارزیابی ویژه (Assessment Report Special) برای موضوعات خاص تهیه کند.

گزارش سازمان هواشناسی ایران هم می تواند یکی از این ارزیابی های خاص باشد که روی سکونتگاه ها متمرکز است بنابراین حمایت فنی بین­ المللی در این زمینه وجود دارد.

به دنبال اعلام آمادگی دولت فرانسه برای حمایت مالی از این نوع مطالعات، سازمان هواشناسی کشور پیشنهادهای خود و بخش­های مختلف کشور را جمع­آوری کرده و برای آنان فرستاده است که در دست بررسی است.


کلید واژه ها: جهانی - جهان - پدیده - افزایش - سازمان هواشناسی - هواشناسی - کشور - وزیر راه و شهرسازی - گازهای گلخانه ای - اجتماعی - تغییرات اقلیمی - سیاستمداران - امروز - ایسنا - زمین - بارش - هایی - وزیر راه - شهرسازی - دانشگاه - خشکسالی - روستایی - مبارزه - میزان - اهمیت - باران - گزارش - توافق - جامعه - مجاز

آخرین اخبار سرویس:
برخورد با گران فروشی بلیت هواپیما در تعطیلات 22 بهمن

عیدی 97 چقدر است؟

قانون مورفی در صدر؛ کلمبوس از مارموز جلو زد

انجمن صرع: افزایش قیمت داروهای صرع بعد از تحریم

گوشت سگ در قصابی مشهد!

خانه به دوش های لاکچری در تهران

وزیر نیرو : ساختار بخش آب وزارت نیرو تا پایان امسال اصلاح می شود

رضا قوچان نژاد در کنار خواننده مشهور ترکیه + عکس

بهره برداری از 9 طرح عمرانی وخدماتی در منطقه 12 اصفهان

نرخ عوارض ورود به طرح ترافیک افزایش می یابد

پیش بینی افزایش تولید نفت شیل آمریکا به رکورد 8.179 میلیون بشکه در روز

قیمت انواع محصولات پارس خودرو در روز چهارشنبه 1397/11/03

قیمت دلار در روز چهارشنبه 1397/11/03

اروپا مسترکارت را 570 میلیون یورو جریمه کرد

قیمت انواع محصولات سایپا در روز چهارشنبه 1397/11/03

قیمت انواع محصولات ایران خودرو در روز چهارشنبه 1397/11/03

رشد 883 واحد شاخص بورس

ژاپن باز هم از ایران نفت خرید؛ این بار دو میلیون بشکه

تحلیلی از میزان تعطیلی واحدهای تولیدی وصنعتی نداریم/ افزایش تعداد واحدهای تولیدی به دلیل اوضاع بد اقتصادی/ عدم آمادگی برای میزان دستمزد کارگران در سال 98

کاهش 38 درصدی ورود به محدوده طرح ترافیک

چاراویماق در جمع 5 شهرستان برتر آذربایجان شرقی

کاهش چشمگیر نسبت خسارت بیمه های حوادث کوثر

نوآوری موسسه ملل در بانکداری الکترونیک

دوپینگ بورس با سهام بانکی و خودرویی

برای شکستن دیوار سرمایه داری جهانی، هیچ مسیر آسانی وجود ندارد

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

استخدام بازاریاب تمام وقت آقا جهت کار در شیراز

مشکل صدور کارت خودرو برطرف شد

کمیسیون تلفیق بودجه تصویب کرد دریافت 200 ریال به ازای هر متر مکعب آب شرب بر روی قبوض

کد رنگ خودرو را از کجا بفهمیم؟

مشخصات فنی و آپشن/ جیلی امگرند X7

عزم دستگاهای نظارتی واجرایی برای برخورد با قاچاق دام

کاهش 2.4 درصدی حجم دولت | 66 هزار و 700 نفر رفتند

استارت صادرات نفت ایران به کره جنوبی زده شد

شش باور غلط درباره چمن مصنوعی

کاش مسئولان «دوراندیشی» را از کاسبان بازار داغ چهارشنبه سوری بیاموزند!

ناگفته های مدیرعامل سابق سایپا از صنعت خودرو

400 میلیارد ریال کتاب در کشور فروخته شد

خانه به دوش های لاکچری در تهران

تاکید بر ضرورت تقویت نسبت کفایت سرمایه بانک ها

افزایش 60 درصدی تعداد تراکنش های درگاه های پرداخت اینترنتی بانک صادرات ایران

هجدهمین نمایشگاه رنگ و پوشش های صنعتی

قیمت سبد نفتی اوپک به 61.49 دلار رسید

سایه رکود و رشد منفی بر سر اقتصاد

چالش های مهندسی خوردگی در فن بازاری تخصصی حل می شود

استخدام بازاریاب،منشی در یک شرکت معتبر در تهران

بهای اجاره واحد های 80 متری در تهران + جدول

نرخ خرید آپارتمان های بالای 100 متر + جدول

افزایش 23 ارز بین بانکی در 3 بهمن ماه 97 + جدول

واحدهای مسکن مهر سند دار می شوند

استخدام کارشناس پشتیبان نرم افزار آقا در اصفهان

اهمیت استراتژیک تولید دانه های روغنی در اقتصاد ایران

عیدی 97 چقدر است؟

احتمال تغییر سود سپرده های ماه شمار

8 فساد ناشی از تخصیص ارز 4200 تومانی به کالا های اساسی

رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی شود؟

مسکو: ادلب تحت کنترل النصره است

کشف گوشت سگ در یک قصابی غیرمجاز

چاه اکتشافی در آبادان به نفت رسید

تأثیر گرم شدن زمین روی نرخ تولد دختر و پسر

عیدی 97 کارکنان دولت چقدر است؟

افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

افزایش اعتبارات توسعه زیر ساخت های اربعین در استان ایلام

توسعه همکاری تجاری ایران و اسپانیا

کشف نفت در منطقه آبادان برای نخستین بار

زیاده روی مردم در خرید مرغ

کانال مالی ایران و سوییس راه اندازی شد

افزایش میزان بارندگی ها در کشور

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

فروش بلیت های چارتری ممنوع شد

قیمت جهانی نفت در 3 بهمن 97

ارتش در حوزه «جنگ های شناختی» سرمایه گذاری خوبی انجام داده است

برنامه ریزی برای کاهش 70 درصدی سوختن گازهای مشعل در برخی فازها

اعمال 50 استاندارد از 120 استاندار اروپایی برای خودروهای داخلی

افزایش 7 درصدی آمار نزاع در سال 97

خانه به دوش های لاکچری در تهران

افزایش سرمایه گذاری با فراگیری ورزش باستانی

استاندار گیلان:ساخت راه آهن رشت - آستارا به زودی آغاز می شود

اختصاص مالیات بر ارزش افزوده به آبیک منصفانه نیست

سپرده گذاری 30.300 میلیارد ریالی صندوق توسعه ملی در 15 بانک

باید از روشهای مختلف برای افزایش اثربخشی واگذاریها بهره بگیریم

بانک کشاورزی هم به جمع تحریم کنندگان چاپ سررسید پیوست

6 میلیون کارگر فاقد بیمه بسته حمایتی نگرفتند

ضریب نفوذ بازار سرمایه افزایشی است

همتی: سیاست های ارزی ایران مستقل از چرخه مالی اروپاست

ترخیص 85 درصد از واگن های مترو از گمرک/تحویل تمامی بالابرهای آتش نشانی اوایل سال آینده

توضیح سخنگوی ناجا درباره تعلل در روند صدور و تحویل کارت خودرو

جذابیت صندوق های با درآمد ثابت نسبت به سودهای روزشمار

برنامه بانک مرکزی برای تغییر و تحول جدی در صنعت پرداخت

افزایش 60 درصدی تعداد تراکنش های درگاه های پرداخت اینترنتی بانک صادرات

بهره برداری از پنج طرح عمرانی وخدماتی در منطقه 12 اصفهان

پرداخت سه هزار و 608 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

افتتاح پنل خورشیدی درزید آباد سیرجان

چقازردی: سپرده های بانک سپه از یک هزار هزار میلیارد ریال عبور کرد

مرحله اول باغ موزه دفاع مقدس ایلام آماده بهره برداری است

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

رمزگشایی از ممنوعیت ثبت سفارش کالاهای مشابه ایرانی/ آینده توافق نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه چه خواهد شد؟

عیدی 97 چقدر است؟

پرفروش ترین بازی های 2018 اعلام شدند؛ پیشتازی شاهکار راک استار

قیمت شکلات در بازار چقدر است؟ + جدول

آنگاه که یک پدیده «هواشناسی» به «آسیب اجتماعی» بدل می شود

آنگاه که یک پدیده «هواشناسی» به «آسیب اجتماعی» بدل می شود