مطالب مرتبط:
موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان
توصیه رییس دانشگاه فرهنگیان به دانش آموزان کنکوری
اعتراض دانشجویان و دانش آموزان ایتالیایی به سیاست های آموزشی دولت
توصیه رییس دانشگاه فرهنگیان به دانش آموزان کنکوری
سلامت روانی دانش آموزان باید در اولویت برنامه ریزی آموزشی باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 04:052018-10-24اجتماعي

موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان


مسؤول موزه تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی ضمن تأکید بر خاصیت تعاملی و شکل گرفتن گفت وگو در این موزه، آن را یک بسته تکمیلی برای دانش آموزان دانست و ضمن یادآوری عضویت این موزه در کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC)، - مسؤول موزه تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی ضمن تأکید بر خاصیت تعاملی و شکل گرفتن "گفت وگو" در این موزه، آن را یک بسته تکمیلی برای دانش آموزان دانست و ضمن یادآوری عضویت این موزه در کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC)، افزود: در حال حاضر تلاش معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه این است که امکان گذران دوره کارورزی دانشجویان در موزه فراهم شود.

نرگس شالچیان در گفت .

گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه اولین قدم ها برای تأسیس موزه علوم و تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان در سال 1375 به همت دکتر مهدی اقبال، رییس دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم وقت) برداشته شده است، زمان افتتاح این موزه را بهمن ماه 1378 اعلام کرد و توضیح داد: این موزه دارای 4 سالن اصلی علوم طبیعی، فیزیک، نجوم و زمین شناسی بوده و به موازات بازدیدهایی که از آن صورت می گیرد، بخش های دیگری نیز به موزه اضافه شده است.

وی این بخش ها را ادبیات در موزه، جغرافیا، تکنولوژی، دفاع مقدس، کارآفرینی و .

برشمرد و اضافه کرد: این بخش ها بر اساس سرفصل های درسی و منطبق با دروس مختلف مقاطع مختلف تحصیلی، از پیش دبستانی تا دانشگاه، تنظیم شده اند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه ایده ساخت موزه در این دانشگاه با هوشمندی زیادی همراه بوده است، پیشینه و ظرفیت شهر مشهد و نیز محور توسعه گردشگری- زیارتی که در سند توسعه راهبردی این شهر پیش بینی شده را یادآور شد و اظهار کرد: بخش دیگری از این هوشمندی از جهت آن است که معلمان در سطح جامعه مورد اعتماد مردم هستند.

شالچیان همچنین به بخش "اطلاعات عمومی" در این موزه اشاره و تشریح کرد: به منظور آن که افراد در سطوح مختلف به درک و ادبیات یکسانی از مفاهیم موزه های تعاملی برسند، آموزش های لازم در این بخش به بازدیدکنندگان ارائه می شود.

در این بخش سعی داریم شِمای کلی دانش را برای مخاطب عامه ترسیم کرده و جذابیت های دانش های گوناگون را به آن ها ارائه دهیم.

به عنوان مثال در این بخش کارشناس مربوطه به بیان ویژگی های نادر زندگی هر حیوان یا قوانین فیزیک که برای افراد جذابیت دارد، می پردازد.

وی وجود کارشناسان متخصص در بخش های مختلف این موزه را مصداقی بر تعاملی بودن آن دانست و با اشاره به اینکه این موزه نخستین موزه علوم و تاریخ طبیعی استان خراسان رضوی است، خاطرنشان کرد: در سال 1392 موزه دانشگاه فرهنگیان به عضویت کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC) درآمد که در آن زمان تنها 3 موزه ملی تاریخ علوم پزشکی دانشگاه تهران، موزه دانشگاه شیراز و موزه علوم و تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان عضو این کمیته بودند.

وی سپس برگزاری دوره های فراغتی در فصل تابستان را یادآور شد و توضیح داد: این دوره ها با عناوینی همچون "دانشمند کوچولو"، "معمار کوچولو"، "مهندس کوچولو" و .

، با مشارکت بخش خصوصی و به منظور آشنا کردن دانش آموزان با مهارت های مربوط به هر شغل برگزار می شود.

نقش پررنگ کارشناسان در آموزش/ بازدید از موزه، بسته تکمیلی برای دانش آموزان مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با اشاره به وجود بیش از 70 گونه از پرندگان، حیوانات اهلی و وحشی در این موزه به صورت تاکسیدرمی، خاطرنشان کرد: برخی افراد از روی کنجکاوی به موزه مراجعه و از آن بازدید می کنند.

این در حالی ست که کارشناسان زبده حاضر در موزه در طول 90 دقیقه بازدید آن ها، طوری به معرفی نمونه ها می پردازند که در پایان لازم است از آن ها خواهش کنیم ادامه بازدید از موزه را به زمان دیگری موکول کنند تا امکان بازدید برای افرادی که پیشتر نوبت گرفته اند، فراهم شود.

شالچیان با بیان اینکه کارشناسان حاضر در این موزه معلمان زبده آموزش و پرورش هستند، توضیح داد: زمانی که دانش آموزان یک مدرسه از موزه بازدید می کنند، این موضوع را که تا کجای کتاب به آن ها درس داده شده، جویا می شویم و کارشناس سعی می کند بر اساس سرفصل های کتاب، آموزش های لازم را بدهد به طوری که آموزش در موزه، یک بسته تکمیلی برای دانش آموزان به حساب آید.

وی شعار کمیته ملی موزه ها را "تعاملی بودن موزه ها" عنوان کرد و گفت: منظور از تعاملی بودن این است که آموزش به صورت خطی و یک طرفه نباشد؛ به عنوان مثال مفهوم "خلاء" در بخش فیزیک موزه با کمک جاروبرقی و یک توپ آموزش داده می شود.

این در حالی ست که اگر این مفهوم در داخل جعبه آموزش داده شود، از فیزیک یک هیولا می سازد که ارتباط برقرار کردن با آن برای دانش آموزان دشوار خواهد بود.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه جذابیت این موزه صرفاً جنبه بصری آن نیست، بر شکل گرفتن " گفت وگو" در موزه تأکید و اظهار کرد: این گفت وگو بین کارشناس موزه و بازدیدکننده شکل گرفته و مصداق درستی از موزه های تعاملی به شمار می آید.

شالچیان خاطرنشان کرد: آنچه طی سال ها در موزه انجام داده و به آن مفتخر هستیم، سعی در ایجاد ارتباط مستقیم بین مفاهیم علمی با مفاهیم انسان، خودشناسی و خداشناسی است.

تصویرسازی دروس و استفاده از تمثال حیوانات وی در ادامه به توصیف سایر بخش های موزه پرداخت و تشریح کرد: در ادبیات ایرانی گاهاً از تمثال حیوانات برای قابل فهم کردن موضوعات استفاده شده است.

به عنوان مثال داستان های روباه و زاغ، مرغابی و لاک پشت، ضامن آهو و .

داستان هایی دارای پند و اندرز هستند که در موزه تصویرسازی شده اند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی افزود: در بخش نجوم یک پلانتاریوم (آسمان نما) وجود داشته و کارشناسان به معرفی صور فلکی و کهکشان ها می پردازند که با توجه به جذابیت این بخش برای عامه مردم، آموزش های آن جزو اطلاعات عمومی به حساب می آید.

شالچیان ادامه داد: در بخش مردم شناسی موزه، لباس اقوام گوناگون و آداب و رسوم آن ها را به نمایش گذاشته ایم که برخی از آن ها اهدایی مردم هستند.

همچنین در بخش تکنولوژی، وسایل قدیمی از جمله نخستین نقشه اقتصادی ایران را به نمایش گذاشته ایم.

زمزمه ها برای فراهم شدن امکان گذران دوره کارورزی دانشجویان در موزه وی در خصوص امکان همکاری دانشجویان با موزه توضیح داد: تلاش معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه این است که دانشجویان دوره کارورزی خود را به عنوان سرفصل آموزشی در موزه بگذرانند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی اضافه شدن قسمت های مختلف به موزه را برآیند فعالیت های پژوهشی، تحقیقات میدانی و در نظر گرفتن نیاز مخاطبان دانست و گفت: اساتید این دانشگاه در تدوین شناسنامه اشیای موزه ای ایفای نقش داشته اند.

شالچیان در ادامه بازدیدهای دانشجویی از این موزه به ویژه دانشجویان رشته گردشگری را یادآور شد و افزود: بسیاری از مقامات دولتی از جمله وزیر آموزش و پرورش کشور عراق از این موزه بازدید داشته اند.

برون سپاری خدمات به بخش خصوصی در موزه/ نیازمند بودجه دولتی هستیم وی تعیین ردیف بودجه دولتی برای به روزرسانی موزه های دانشگاهی را ضروری دانست و گفت: چند سال پیش تلاش کردیم که برای موزه چارت مصوب تدوین شود و لازم است تعداد کارشناسان موزه در این چارت افزایش پیدا کند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی بازدید هفتگی از موزه را 2 هزار و 500 نفر اعلام کرد و افزود: سعی داریم از طریق برون سپاری خدمات به بخش خصوصی، ظرفیت های موزه را بیش از پیش محقق کنیم.

شالچیان در پایان مهم ترین نیازهای این موزه را افزایش بدنه کارشناسی و تعلق بودجه دولتی به آن عنوان و تأکید کرد: اگر در شهر مشهد بودجه ای به گردشگری و زیارت اختصاص یافته، باید توجه داشت که موزه نیز یکی از ظرفیت های این بخش به شمار می آید و لازم است که به آن بودجه دولتی تعلق گیرد.


کلید واژه ها: دانشگاه فرهنگیان - موزه - دانشگاه - فرهنگیان - دانش آموزان - خراسان رضوی - طبیعی - خراسان - دانشجویان - تاریخ - کارشناس - جذابیت - یونسکو - ادبیات - پیش دبستانی - آموزش - توسعه - زمین شناسی - کارآفرینی - بسته - معلم - مشهد - علوم - پیش بینی - خبرنگار - دبستانی - قوانین - افتتاح - معلمان - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
سوالات ارشد مجموعه علوم ارتباط اجتماعی - دولتی 82

استخدام نیروی حراست در یک مجتمع بزرگ اداری – رفاهی در شیراز

سوالات ارشد مجموعه علوم ارتباط اجتماعی - دولتی 86

سوالات ارشد مجموعه علوم ارتباط اجتماعی - دولتی 87

سوالات ارشد مجموعه علوم ارتباط اجتماعی - دولتی 89

توقف احتمالی اجرای طرح جریمه مشمولان غایب درسال 98

جلسه طرح ملی حفظ قرآن کریم در هرمزگان برگزار شد

آشنایی دانش آموزان البرزی با آیین باستانی شب یلدا

زمان تکیه بر اقتصاد تک محصولی به پایان رسیده است/ از تفکر سنتی خارج شویم

آغاز کنگره قرآنی مدارس سمپاد قطب یک کشور در یزد

فارس من| معاون توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: ادامه کار با 38 سال سابقه در آموزش و پرورش بعید به نظر می رسد

لیست بدهکاران طرح ترافیک به پلیس رفت

استخدام کارگر جهت تعویض روغنی ماهر یا نیمه ماهر

برف پاییزی

تصاویر/درخشش حرم مطهر سیدالشهدا(ع) در آسمان شب کربلا

مدارس شیفت عصر در زنجان امروز تعطیل است

تداوم بارش شدید برف در هراز و فیروزکوه

روش رنگ کردن ریش در خانه

باز هم آتش در مدرسه/ 4 دانش آموز دبستانی سوختند

بارش برف و تعطیلی برخی مدارس در چند استان

اراضی روبه روی پارک کوهستان یزد فاقد کاربری مسکونی و تجاری است

ارتفاع برف در مناطق کوهستانی کرج به 40 سانتی متر رسید

اجرای طرح «سفیران اجتماعی» در سمنان

ساخت وسازهای خلاف در اصفهان همچنان ادامه دارد

بارش برف در محور کرج - چالوس

مادر شهیدان «همت علی» درگذشت

کدام مدارس در شیفت عصر امروز تعطیل شد

تصاویر/ قامت سفید سنندج در واپسین روزهای پاییز

افتتاح مدارس و خانه بهداشت در روستاهای خراسان جنوبی

پیست اسکی سهند تا اطلاع ثانوی مسدود شد

احداث پارک جیبی از اولویت های شهرداری منطقه 3 قزوین است

ارتفاع برف در مناطق کوهستانی کرج به 40 سانتی متر رسید

باراش باران هم هوای تهران را سالم نکرد

تبریز در کام بی تدبیری مسؤولانش/ درختانی که قربانی افکار منفعت طلبانه شدند

توقف احتمالی اجرای طرح جریمه مشمولان غایب درسال 98

123 محور روستایی در استان زنجان مسدود است/رهاسازی 258 خودرو گرفتار در برف و کولاک

سوالات ارشد مجموعه علوم ارتباط اجتماعی - دولتی 90

استخدام تکنسین فنی خانم (کاردانی رشته های کامپیوتر، IT و برق)

سوالات ارشد مجموعه مطالعات زنان - دولتی 84

سوالات ارشد مجموعه مطالعات زنان - دولتی 90

خودداری ترکیه از تحصیل دانشجویانش در آمریکا

در زمینه آموزش و پژوهش موسیقی صورت گرفت امضای تفاهم نامه سه جانبه خانه موسیقی، ستاد مدیریت محله و دفتر مطالعات اجتماعی

طرح بوم گردی در بقعه بی بی گرامیه ماهان اجرا می شود

123 روستای استان زنجان درمحاصره برف

وزش باد شدید برای البرز پیش بینی شد

680 راس کل و بز در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر طارم شمارش شدند

نیروی انتظامی باید مرجع دانش و علوم امنیتی کشور باشد

توانمندسازی 250 نفر از فرزندان ایثارگر از طریق آموزش فنی و حرفه ای

برف و کولاک در 8 استان کشور

تخریب طبیعت

رزمایش مشترک طرح زمستانی 97/ مشارکت سازمان های خدمات رسان با 300 خودرو

مسابقات قرآن و عترت دانش آموزی خراسان شمالی

مجموعه بی نظیر هنر معماری و گچ بری خراسان در معرض نابودی است

بارش برف راه ارتباطی 100 روستا در کردستان را مسدود کرد

توقف احتمالی اجرای طرح جریمه مشمولان غایب درسال 98

هوای تهران پاک شد

توزیع 4 نوبت سرانه در مدارس

آمادگی بسیج شهرداری تهران در شرایط بحرانی در پایتخت

بررسی موضوع اشتغال زنان درشبکه الکوثر

میزگرد بایدها و نبایدهای مدیریت بحران قزوین برگزار شد

توضیح پلیس راهور درباره خودروهای جعلی پلیس نامحسوس

تعداد نوآموزان کهگیلویه و بویراحمدبالاتر از میانگین کشوری

27 آذر؛ اعلام وضعیت راه های کشور | ده محور مسدود

اقدامات حوزه آموزش و پرورش در چارچوب سند تحول بنیادین باشد/سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باید به یک گفتمان تبدیل شود

سد «سنگر»

دورترین جرم منظومه شمسی شناسایی شد

سوالات ارشد مجموعه مطالعات زنان - دولتی 89

سوالات ارشد مجموعه مطالعات زنان - دولتی 88

سوالات ارشد مجموعه مطالعات زنان - دولتی 82

سوالات ارشد مجموعه مطالعات زنان - دولتی 86

مردم شادگان روز خود را با آبگرفتگی معابر آغاز کردند

رونمایی از قرآن دست نویس دانش آموزان

عزاداری وفات حضرت معصومه (س) - خراسان جنوبی

ناپایداری های جوی در گیلان به طور موقت از امروز تضعیف می شود

راهکارهایی ساده برای پالایش هوای خانه

استخدام یک آشپز ماهر با جای خواب و حقوق مکفی در تهران

نکات سلامتی خوراکی های شب یلدا

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از آخر هفته

طرح توسعه ورزش فرهنگیان با اولویت زنان ابلاغ شد+ دستورالعمل

فراخوان مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها در دی 97

دربرگزاری ششمین برنامه از دهمین جشنواره نخستین واژه آب عنوان شد: درحال حاضر بیش از 90 درصد مشترکین در آبفا منطقه 3 مطابق با الگو، آب را مصرف می کنند

ناپایداری های جوی در گیلان به طور موقت از امروز تضعیف می شود

هوا بارانی بود، شهردار حناچی این سه شنبه با تاکسی رفت

کیفیت هوای تهران با شاخص 45 پاک است

مدارس برخی شهرهای کردستان در نوبت بعدازظهر تعطیل است

در سوگ کریمه اهل بیت (س)

هیچ پژوهشی تا به امروز فایده مشق شب را نشان نداده است

کیفیت هوای مشهد سالم است

شهرداری برای افزایش طرح ترافیک گمانه زنی میکند

شهردار تهران: دریافت رشوه در شهرداری را به 137 اطلاع دهید

امدادرسانی به 8 استان درگیر برف و کولاک

10 جاده کشور مسدود شد

نقشه راه آموزش های حرفه ای مدیریت زنان تهیه شد

875 اصله درخت در سنندج قربانی بارش برف شد

پرسمان دینی «حضرت معصومه(س)؛ الگوی عفاف» برای زائران غیر ایرانی

برگزاری محفل انس با قرآن در ساری+ عکس

طرح «اقوم» یکساله شد

18 دسامبر؛ سالروز حضور نخستین اخترشناسان در مدار زمین

زنجانی ها منتظر یخبندان باشند

استخدام نیروی حراست در یک مجتمع بزرگ اداری - رفاهی در شیراز

موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان

موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان