مطالب مرتبط:
توصیه رییس دانشگاه فرهنگیان به دانش آموزان کنکوری
اعتراض دانشجویان و دانش آموزان ایتالیایی به سیاست های آموزشی دولت
توصیه رییس دانشگاه فرهنگیان به دانش آموزان کنکوری
سلامت روانی دانش آموزان باید در اولویت برنامه ریزی آموزشی باشد
توصیه رییس دانشگاه فرهنگیان به دانش آموزان کنکوری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 03:152018-10-23اجتماعي

موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان


مسؤول موزه تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی ضمن تأکید بر خاصیت تعاملی و شکل گرفتن "گفت وگو" در این موزه، آن را یک بسته تکمیلی برای دانش آموزان دانست و ضمن یادآوری عضویت این موزه در کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC)، - موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان مسؤول موزه تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی ضمن تأکید بر خاصیت تعاملی و شکل گرفتن "گفت وگو" در این موزه، آن را یک بسته تکمیلی برای دانش آموزان دانست و ضمن یادآوری عضویت این موزه در کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC)، افزود: در حال حاضر تلاش معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه این است که امکان گذران دوره کارورزی دانشجویان در موزه فراهم شود.

نرگس شالچیان در گفت .

گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه اولین قدم ها برای تأسیس موزه علوم و تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان در سال 1375 به همت دکتر مهدی اقبال، رییس دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم وقت) برداشته شده است، زمان افتتاح این موزه را بهمن ماه 1378 اعلام کرد و توضیح داد: این موزه دارای 4 سالن اصلی علوم طبیعی، فیزیک، نجوم و زمین شناسی بوده و به موازات بازدیدهایی که از آن صورت می گیرد، بخش های دیگری نیز به موزه اضافه شده است.

وی این بخش ها را ادبیات در موزه، جغرافیا، تکنولوژی، دفاع مقدس، کارآفرینی و .

برشمرد و اضافه کرد: این بخش ها بر اساس سرفصل های درسی و منطبق با دروس مختلف مقاطع مختلف تحصیلی، از پیش دبستانی تا دانشگاه، تنظیم شده اند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه ایده ساخت موزه در این دانشگاه با هوشمندی زیادی همراه بوده است، پیشینه و ظرفیت شهر مشهد و نیز محور توسعه گردشگری- زیارتی که در سند توسعه راهبردی این شهر پیش بینی شده را یادآور شد و اظهار کرد: بخش دیگری از این هوشمندی از جهت آن است که معلمان در سطح جامعه مورد اعتماد مردم هستند.

شالچیان همچنین به بخش "اطلاعات عمومی" در این موزه اشاره و تشریح کرد: به منظور آن که افراد در سطوح مختلف به درک و ادبیات یکسانی از مفاهیم موزه های تعاملی برسند، آموزش های لازم در این بخش به بازدیدکنندگان ارائه می شود.

در این بخش سعی داریم شِمای کلی دانش را برای مخاطب عامه ترسیم کرده و جذابیت های دانش های گوناگون را به آن ها ارائه دهیم.

به عنوان مثال در این بخش کارشناس مربوطه به بیان ویژگی های نادر زندگی هر حیوان یا قوانین فیزیک که برای افراد جذابیت دارد، می پردازد.

وی وجود کارشناسان متخصص در بخش های مختلف این موزه را مصداقی بر تعاملی بودن آن دانست و با اشاره به اینکه این موزه نخستین موزه علوم و تاریخ طبیعی استان خراسان رضوی است، خاطرنشان کرد: در سال 1392 موزه دانشگاه فرهنگیان به عضویت کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC) درآمد که در آن زمان تنها 3 موزه ملی تاریخ علوم پزشکی دانشگاه تهران، موزه دانشگاه شیراز و موزه علوم و تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان عضو این کمیته بودند.

وی سپس برگزاری دوره های فراغتی در فصل تابستان را یادآور شد و توضیح داد: این دوره ها با عناوینی همچون "دانشمند کوچولو"، "معمار کوچولو"، "مهندس کوچولو" و .

، با مشارکت بخش خصوصی و به منظور آشنا کردن دانش آموزان با مهارت های مربوط به هر شغل برگزار می شود.

نقش پررنگ کارشناسان در آموزش/ بازدید از موزه، بسته تکمیلی برای دانش آموزان مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با اشاره به وجود بیش از 70 گونه از پرندگان، حیوانات اهلی و وحشی در این موزه به صورت تاکسیدرمی، خاطرنشان کرد: برخی افراد از روی کنجکاوی به موزه مراجعه و از آن بازدید می کنند.

این در حالی ست که کارشناسان زبده حاضر در موزه در طول 90 دقیقه بازدید آن ها، طوری به معرفی نمونه ها می پردازند که در پایان لازم است از آن ها خواهش کنیم ادامه بازدید از موزه را به زمان دیگری موکول کنند تا امکان بازدید برای افرادی که پیشتر نوبت گرفته اند، فراهم شود.

شالچیان با بیان اینکه کارشناسان حاضر در این موزه معلمان زبده آموزش و پرورش هستند، توضیح داد: زمانی که دانش آموزان یک مدرسه از موزه بازدید می کنند، این موضوع را که تا کجای کتاب به آن ها درس داده شده، جویا می شویم و کارشناس سعی می کند بر اساس سرفصل های کتاب، آموزش های لازم را بدهد به طوری که آموزش در موزه، یک بسته تکمیلی برای دانش آموزان به حساب آید.

وی شعار کمیته ملی موزه ها را "تعاملی بودن موزه ها" عنوان کرد و گفت: منظور از تعاملی بودن این است که آموزش به صورت خطی و یک طرفه نباشد؛ به عنوان مثال مفهوم "خلاء" در بخش فیزیک موزه با کمک جاروبرقی و یک توپ آموزش داده می شود.

این در حالی ست که اگر این مفهوم در داخل جعبه آموزش داده شود، از فیزیک یک هیولا می سازد که ارتباط برقرار کردن با آن برای دانش آموزان دشوار خواهد بود.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه جذابیت این موزه صرفاً جنبه بصری آن نیست، بر شکل گرفتن " گفت وگو" در موزه تأکید و اظهار کرد: این گفت وگو بین کارشناس موزه و بازدیدکننده شکل گرفته و مصداق درستی از موزه های تعاملی به شمار می آید.

شالچیان خاطرنشان کرد: آنچه طی سال ها در موزه انجام داده و به آن مفتخر هستیم، سعی در ایجاد ارتباط مستقیم بین مفاهیم علمی با مفاهیم انسان، خودشناسی و خداشناسی است.

تصویرسازی دروس و استفاده از تمثال حیوانات وی در ادامه به توصیف سایر بخش های موزه پرداخت و تشریح کرد: در ادبیات ایرانی گاهاً از تمثال حیوانات برای قابل فهم کردن موضوعات استفاده شده است.

به عنوان مثال داستان های روباه و زاغ، مرغابی و لاک پشت، ضامن آهو و .

داستان هایی دارای پند و اندرز هستند که در موزه تصویرسازی شده اند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی افزود: در بخش نجوم یک پلانتاریوم (آسمان نما) وجود داشته و کارشناسان به معرفی صور فلکی و کهکشان ها می پردازند که با توجه به جذابیت این بخش برای عامه مردم، آموزش های آن جزو اطلاعات عمومی به حساب می آید.

شالچیان ادامه داد: در بخش مردم شناسی موزه، لباس اقوام گوناگون و آداب و رسوم آن ها را به نمایش گذاشته ایم که برخی از آن ها اهدایی مردم هستند.

همچنین در بخش تکنولوژی، وسایل قدیمی از جمله نخستین نقشه اقتصادی ایران را به نمایش گذاشته ایم.

زمزمه ها برای فراهم شدن امکان گذران دوره کارورزی دانشجویان در موزه وی در خصوص امکان همکاری دانشجویان با موزه توضیح داد: تلاش معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه این است که دانشجویان دوره کارورزی خود را به عنوان سرفصل آموزشی در موزه بگذرانند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی اضافه شدن قسمت های مختلف به موزه را برآیند فعالیت های پژوهشی، تحقیقات میدانی و در نظر گرفتن نیاز مخاطبان دانست و گفت: اساتید این دانشگاه در تدوین شناسنامه اشیای موزه ای ایفای نقش داشته اند.

شالچیان در ادامه بازدیدهای دانشجویی از این موزه به ویژه دانشجویان رشته گردشگری را یادآور شد و افزود: بسیاری از مقامات دولتی از جمله وزیر آموزش و پرورش کشور عراق از این موزه بازدید داشته اند.

برون سپاری خدمات به بخش خصوصی در موزه/ نیازمند بودجه دولتی هستیم وی تعیین ردیف بودجه دولتی برای به روزرسانی موزه های دانشگاهی را ضروری دانست و گفت: چند سال پیش تلاش کردیم که برای موزه چارت مصوب تدوین شود و لازم است تعداد کارشناسان موزه در این چارت افزایش پیدا کند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی بازدید هفتگی از موزه را 2 هزار و 500 نفر اعلام کرد و افزود: سعی داریم از طریق برون سپاری خدمات به بخش خصوصی، ظرفیت های موزه را بیش از پیش محقق کنیم.

شالچیان در پایان مهم ترین نیازهای این موزه را افزایش بدنه کارشناسی و تعلق بودجه دولتی به آن عنوان و تأکید کرد: اگر در شهر مشهد بودجه ای به گردشگری و زیارت اختصاص یافته، باید توجه داشت که موزه نیز یکی از ظرفیت های این بخش به شمار می آید و لازم است که به آن بودجه دولتی تعلق گیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه فرهنگیان - موزه - دانشگاه - فرهنگیان - دانش آموزان - خراسان رضوی - دانشجویان - طبیعی - خراسان - تاریخ - آموزش - مشهد - یونسکو - ادبیات - پیش دبستانی - توسعه - زمین شناسی - کارآفرینی - بسته - معلم - علوم - پیش بینی - خبرنگار - دبستانی - کارشناس - قوانین - افتتاح - جذابیت - معلمان - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت کیفی هوای البرز سالم است

مدرسه ای قربانی گودبرداری غیراصولی

ایده ای برای نجات زمین و مردمان فقیرش

وضعیت جوی اصفهان پایدار است

سیل پل های پلدختر را برای همیشه بُرده؟

یک روستا در دشت آزادگان زیر آب رفت

تجمع آلاینده ها در هوای تهران طی امروز

زنجان در مه

تشکیل کارگروه استخدام نیرو های حق التدریس و آموزشیاران نهضت

کریمی در تذکر شفاهی خواستار شد ضرورت حذف نگاه های 2 گانه به فرهنگیان شاغل و بازنشسته در وزارت آموزش و پرورش

آموزش مهارت آموزی هشت هزار و 800زندانی در اصفهان

سرازیر شدن ده ها هزار ماهی در تونلی در چین

سارا منجزی پور هم در چالش این روزها شرکت کرد/عکس

فرجام سد لاسک در گیلان

500 هزار زن در آموزش و پرورش فعالیت می کنند

مراسم جالب ازدواج در قوم قزاق +عکس

محدودیت در 17 محور مواصلاتی کشور

آموزش مهارت آموزی هشت هزار و 800 زندانی در اصفهان

آنچه که درباره آزمون معارفی مسابقات قرآن اوقاف باید بدانیم

پیش ثبت نام سفر به عتبات در نوروز آغاز می شود

ویژگی طرح یک ساله حفظ حرم حضرت معصومه(س)

تایید آلودگی آب منطقه سرخون در آزمایش ها

دبیرستان یا هنرستان؟

کیفیت هوای تهران در 2 بهمن 97 ناسالم است

پدیده زیبای اَبَرماه در شهر نانجینگ چین

بیشترین ثبت نام ابتدایی بیشترین ترک تحصیل متوسطه

وکیل کیست و به چه کسی وکیل پایه یک دادگستری گفته می شود؟

اخذ عوارض زوج و فرد بر چه مبنایی صورت می گیرد؟

آغاز پیش ثبت نام سفر نوروزی به عتبات

بیوگرافی احسان علیخانی + تصاویر

آلودگی هوای پایتخت سه شنبه افزایش می یابد

احیای قنات حسین آباد ایرانشهر

سومین نشست «سلامت معنوی کودک و نوجوان؛ چالش ها و راه کارها» برگزار می شود

احیای 417 هکتار از بافت فرسوده ارومیه در دستور کار است

آخرین جزییات رانش زمین در الیگودرز قطع ارتباط 147 روستا با مرکز شول آباد

استخدام

دلیل هوای پاک فنلاند چیست؟

پروژه های اولویت دار منطقه 8 شهرداری اصفهان

استخدام نیروی خدماتی خانم یک آموزشگاه هنری کودکان در تهران

اوقات شرعی بجنورد

همایش هوای پاک در گچساران

وزارت نیرو موظف است حقابه تالاب ها را به محیط زیست پرداخت کند

شستشوی مکانیزه پنل های خورشیدی

برگزاری اولین المپیاد علمی جغرافیا / ثبت نام 84 هزار نفر در المپیاد های علمی

ارسال برنامه مقابله با پدیده گرد و غبار استان تهران به سازمان محیط زیست

از سوی صندوق رفاه وزارت علوم / مبالغ مصوب وام دانشجویی در سال تحصیلی 98-97

معتادان بی خانمانی که به دیوار می خورند

مساحت و جزییات حداقل و حداکثر بارش برف در کشور/حداکثر بارش برف در استان های آذربایجان شرقی و غربی رخ داده است

شرکت 5 هزار دانش آموز کهگیلویه و بویراحمدی در جشنواره «دانایی و توانایی»

تلفیق حفظ با معارف؛ عامل جذابیت کلاس های قرآن/ ویژگی طرح یکساله حفظ حرم حضرت معصومه(س)

افزایش دما در خوزستان/ مه و غبار در راه است

تبریز؛ پیشتاز کاهش تصادفات در کشور

گردهمایی مدیران مدارس متوسطه دوره اول سمای کشور در مشهد

رضوان مطهری مدرسه متفاوت ؛ معلم متفاوت

اختصاصی فارس/ شهرداری بی سر و صدا چه می کند/ اخذ عوارض زوج و فرد بر چه مبنایی صورت می گیرد؟

چاره ای جز اجرای طرح اتلاف سگ های ولگرد در خرمشهر نیست

تمدید پذیرش جامعه الزهرا(س) تا 22بهمن

پلیس برای 17 محور مواصلاتی کشور محدودیت اعلام کرد

جوی آرام در اغلب مناطق کشور/ ماندگاری هوای سرد تا دو روز آینده ادامه دارد

تجمع آلاینده ها در هوای تهران طی امروز

معماری حمام ها

باز هم تکنیک «می خواهند در پیاده روها دیوار بکشند»!

تمدید پذیرش جامعه الزهرا(س) تا 22 بهمن

استقرار جوی آرام و پایدار در اغلب تقاط کشور/ دمای 21 استان به زیر صفر رسید/ افزایش غلظت آلاینده ها در شهرهای صنعتی

رفاه در روستاهای خدابنده

عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست

ابر ماه خونین به روایت عکاسان سرتاسر جهان

انتقال آب دریا به سمنان سودآور یا آسیب زا

تصویری ناب و دیده نشده از حرم امامین کاظمین(ع)

سالانه 10هزار خودرو به موج ترافیک ایلام اضافه می شود

استاندار البرز با دوچرخه به استقبال هفته هوای پاک رفت

حمام سلطان امیر احمد کاشان ، بنایی زیبا و تاریخی

آغاز پیش ثبت نام سفر نوروزی به عتبات از 6 بهمن

گشت و گذار در چشمه سلیمانیه کاشان بعد از چهل سال

ارسال برنامه مقابله با پدیده گرد و غبار استان تهران به سازمان محیط زیست

طبق قانون سوابق تحصیلی باید جایگزین کنکور شود

تست اگزوز خودروها در کرج

افتتاح دومین مدرسه مقاوم دربرابر زلزله و آتش سوزی، زاهدان

راه اندازی آزمایشگاه سیار در مدارس گلستان

تسخیر خانه 100 میلیارد ستاره توسط هابل!

هوای سرد در کشور ماندگار است

امکان استفاده از معافیت تحصیلی برای همزمان 2 دانشگاه وجود دارد

فقر و نداری عامل ازدواج زود هنگام دختران در راسک

جولان سرما و یخبندان در خراسان جنوبی

اعزام 15 هزار نفر از دانشگاهیان به عتبات عالیات

پای هنر به خیابان های شهر باز می شود

استخدام طراح و گرافیست در شرکت دانیال دیزان در البرز

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت به فارس خبر داد آغاز پیش ثبت نام سفر نوروزی به عتبات از 6 بهمن

تجمع آلاینده ها در هوای تهران طی امروز

استقرار جوی آرام و پایدار در بیشتر مناطق

جای خالی آموزش در حفاظت از محیط زیست

مساحت و جزییات حداقل و حداکثر بارش برف در کشور را نشان داد

هواشناسی: هوای سرد در کشور ماندگار است

اتفاقی عجیب و باورنکردنی ؛ سردار چگونه به بیرانوند تقلب داد ؟

همدردی همکلاسی های مهربان با دانش آموز سرطانی به یک روش زیبا+ عکس

هوای سرد تا آخر هفته در کشور ماندگار است

آلودگی هوا، زنگ ورزش مدارس تهران را تعطیل کرد

رصد 24 ساعته برج میلاد توسط 200 دکتر

جشن بهمنگان چیست؟

تکذیب آلودگی خوراک طیور در فارس

موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان

موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان