مطالب مرتبط:
توصیه رییس دانشگاه فرهنگیان به دانش آموزان کنکوری
اعتراض دانشجویان و دانش آموزان ایتالیایی به سیاست های آموزشی دولت
توصیه رییس دانشگاه فرهنگیان به دانش آموزان کنکوری
سلامت روانی دانش آموزان باید در اولویت برنامه ریزی آموزشی باشد
توصیه رییس دانشگاه فرهنگیان به دانش آموزان کنکوری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 03:152018-10-23اجتماعي

موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان


مسؤول موزه تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی ضمن تأکید بر خاصیت تعاملی و شکل گرفتن "گفت وگو" در این موزه، آن را یک بسته تکمیلی برای دانش آموزان دانست و ضمن یادآوری عضویت این موزه در کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC)، - موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان مسؤول موزه تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی ضمن تأکید بر خاصیت تعاملی و شکل گرفتن "گفت وگو" در این موزه، آن را یک بسته تکمیلی برای دانش آموزان دانست و ضمن یادآوری عضویت این موزه در کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC)، افزود: در حال حاضر تلاش معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه این است که امکان گذران دوره کارورزی دانشجویان در موزه فراهم شود.

نرگس شالچیان در گفت .

گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه اولین قدم ها برای تأسیس موزه علوم و تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان در سال 1375 به همت دکتر مهدی اقبال، رییس دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم وقت) برداشته شده است، زمان افتتاح این موزه را بهمن ماه 1378 اعلام کرد و توضیح داد: این موزه دارای 4 سالن اصلی علوم طبیعی، فیزیک، نجوم و زمین شناسی بوده و به موازات بازدیدهایی که از آن صورت می گیرد، بخش های دیگری نیز به موزه اضافه شده است.

وی این بخش ها را ادبیات در موزه، جغرافیا، تکنولوژی، دفاع مقدس، کارآفرینی و .

برشمرد و اضافه کرد: این بخش ها بر اساس سرفصل های درسی و منطبق با دروس مختلف مقاطع مختلف تحصیلی، از پیش دبستانی تا دانشگاه، تنظیم شده اند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه ایده ساخت موزه در این دانشگاه با هوشمندی زیادی همراه بوده است، پیشینه و ظرفیت شهر مشهد و نیز محور توسعه گردشگری- زیارتی که در سند توسعه راهبردی این شهر پیش بینی شده را یادآور شد و اظهار کرد: بخش دیگری از این هوشمندی از جهت آن است که معلمان در سطح جامعه مورد اعتماد مردم هستند.

شالچیان همچنین به بخش "اطلاعات عمومی" در این موزه اشاره و تشریح کرد: به منظور آن که افراد در سطوح مختلف به درک و ادبیات یکسانی از مفاهیم موزه های تعاملی برسند، آموزش های لازم در این بخش به بازدیدکنندگان ارائه می شود.

در این بخش سعی داریم شِمای کلی دانش را برای مخاطب عامه ترسیم کرده و جذابیت های دانش های گوناگون را به آن ها ارائه دهیم.

به عنوان مثال در این بخش کارشناس مربوطه به بیان ویژگی های نادر زندگی هر حیوان یا قوانین فیزیک که برای افراد جذابیت دارد، می پردازد.

وی وجود کارشناسان متخصص در بخش های مختلف این موزه را مصداقی بر تعاملی بودن آن دانست و با اشاره به اینکه این موزه نخستین موزه علوم و تاریخ طبیعی استان خراسان رضوی است، خاطرنشان کرد: در سال 1392 موزه دانشگاه فرهنگیان به عضویت کمیته ملی موزه های دانشگاهی یونسکو (UMAC) درآمد که در آن زمان تنها 3 موزه ملی تاریخ علوم پزشکی دانشگاه تهران، موزه دانشگاه شیراز و موزه علوم و تاریخ طبیعی دانشگاه فرهنگیان عضو این کمیته بودند.

وی سپس برگزاری دوره های فراغتی در فصل تابستان را یادآور شد و توضیح داد: این دوره ها با عناوینی همچون "دانشمند کوچولو"، "معمار کوچولو"، "مهندس کوچولو" و .

، با مشارکت بخش خصوصی و به منظور آشنا کردن دانش آموزان با مهارت های مربوط به هر شغل برگزار می شود.

نقش پررنگ کارشناسان در آموزش/ بازدید از موزه، بسته تکمیلی برای دانش آموزان مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با اشاره به وجود بیش از 70 گونه از پرندگان، حیوانات اهلی و وحشی در این موزه به صورت تاکسیدرمی، خاطرنشان کرد: برخی افراد از روی کنجکاوی به موزه مراجعه و از آن بازدید می کنند.

این در حالی ست که کارشناسان زبده حاضر در موزه در طول 90 دقیقه بازدید آن ها، طوری به معرفی نمونه ها می پردازند که در پایان لازم است از آن ها خواهش کنیم ادامه بازدید از موزه را به زمان دیگری موکول کنند تا امکان بازدید برای افرادی که پیشتر نوبت گرفته اند، فراهم شود.

شالچیان با بیان اینکه کارشناسان حاضر در این موزه معلمان زبده آموزش و پرورش هستند، توضیح داد: زمانی که دانش آموزان یک مدرسه از موزه بازدید می کنند، این موضوع را که تا کجای کتاب به آن ها درس داده شده، جویا می شویم و کارشناس سعی می کند بر اساس سرفصل های کتاب، آموزش های لازم را بدهد به طوری که آموزش در موزه، یک بسته تکمیلی برای دانش آموزان به حساب آید.

وی شعار کمیته ملی موزه ها را "تعاملی بودن موزه ها" عنوان کرد و گفت: منظور از تعاملی بودن این است که آموزش به صورت خطی و یک طرفه نباشد؛ به عنوان مثال مفهوم "خلاء" در بخش فیزیک موزه با کمک جاروبرقی و یک توپ آموزش داده می شود.

این در حالی ست که اگر این مفهوم در داخل جعبه آموزش داده شود، از فیزیک یک هیولا می سازد که ارتباط برقرار کردن با آن برای دانش آموزان دشوار خواهد بود.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه جذابیت این موزه صرفاً جنبه بصری آن نیست، بر شکل گرفتن " گفت وگو" در موزه تأکید و اظهار کرد: این گفت وگو بین کارشناس موزه و بازدیدکننده شکل گرفته و مصداق درستی از موزه های تعاملی به شمار می آید.

شالچیان خاطرنشان کرد: آنچه طی سال ها در موزه انجام داده و به آن مفتخر هستیم، سعی در ایجاد ارتباط مستقیم بین مفاهیم علمی با مفاهیم انسان، خودشناسی و خداشناسی است.

تصویرسازی دروس و استفاده از تمثال حیوانات وی در ادامه به توصیف سایر بخش های موزه پرداخت و تشریح کرد: در ادبیات ایرانی گاهاً از تمثال حیوانات برای قابل فهم کردن موضوعات استفاده شده است.

به عنوان مثال داستان های روباه و زاغ، مرغابی و لاک پشت، ضامن آهو و .

داستان هایی دارای پند و اندرز هستند که در موزه تصویرسازی شده اند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی افزود: در بخش نجوم یک پلانتاریوم (آسمان نما) وجود داشته و کارشناسان به معرفی صور فلکی و کهکشان ها می پردازند که با توجه به جذابیت این بخش برای عامه مردم، آموزش های آن جزو اطلاعات عمومی به حساب می آید.

شالچیان ادامه داد: در بخش مردم شناسی موزه، لباس اقوام گوناگون و آداب و رسوم آن ها را به نمایش گذاشته ایم که برخی از آن ها اهدایی مردم هستند.

همچنین در بخش تکنولوژی، وسایل قدیمی از جمله نخستین نقشه اقتصادی ایران را به نمایش گذاشته ایم.

زمزمه ها برای فراهم شدن امکان گذران دوره کارورزی دانشجویان در موزه وی در خصوص امکان همکاری دانشجویان با موزه توضیح داد: تلاش معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه این است که دانشجویان دوره کارورزی خود را به عنوان سرفصل آموزشی در موزه بگذرانند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی اضافه شدن قسمت های مختلف به موزه را برآیند فعالیت های پژوهشی، تحقیقات میدانی و در نظر گرفتن نیاز مخاطبان دانست و گفت: اساتید این دانشگاه در تدوین شناسنامه اشیای موزه ای ایفای نقش داشته اند.

شالچیان در ادامه بازدیدهای دانشجویی از این موزه به ویژه دانشجویان رشته گردشگری را یادآور شد و افزود: بسیاری از مقامات دولتی از جمله وزیر آموزش و پرورش کشور عراق از این موزه بازدید داشته اند.

برون سپاری خدمات به بخش خصوصی در موزه/ نیازمند بودجه دولتی هستیم وی تعیین ردیف بودجه دولتی برای به روزرسانی موزه های دانشگاهی را ضروری دانست و گفت: چند سال پیش تلاش کردیم که برای موزه چارت مصوب تدوین شود و لازم است تعداد کارشناسان موزه در این چارت افزایش پیدا کند.

مسؤول موزه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی بازدید هفتگی از موزه را 2 هزار و 500 نفر اعلام کرد و افزود: سعی داریم از طریق برون سپاری خدمات به بخش خصوصی، ظرفیت های موزه را بیش از پیش محقق کنیم.

شالچیان در پایان مهم ترین نیازهای این موزه را افزایش بدنه کارشناسی و تعلق بودجه دولتی به آن عنوان و تأکید کرد: اگر در شهر مشهد بودجه ای به گردشگری و زیارت اختصاص یافته، باید توجه داشت که موزه نیز یکی از ظرفیت های این بخش به شمار می آید و لازم است که به آن بودجه دولتی تعلق گیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه فرهنگیان - موزه - دانشگاه - فرهنگیان - دانش آموزان - خراسان رضوی - دانشجویان - طبیعی - خراسان - تاریخ - آموزش - مشهد - یونسکو - ادبیات - پیش دبستانی - توسعه - زمین شناسی - کارآفرینی - بسته - معلم - علوم - پیش بینی - خبرنگار - دبستانی - کارشناس - قوانین - افتتاح - جذابیت - معلمان - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
ورود سامانه بارشی جدید به ایران از امشب

مربیان و اعضای برگزیده ی عرصه کتاب و کتاب خوانی تجلیل شدند

رعد و برق و آبگرفتگی معابر عمومی

جلسه آموزشی توجیهی مسئولان سامانه جذب و سازماندهی پیشتازان استان های کشور

یک پسر 11 ساله ژاپنی سخت ترین تست ریاضی را حل کرد

سهمیه شاغلین در برخی رشته شغل های این دانشگاه حذف می شود

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی

تونل حیران در جاده اردبیل- آستارا سه روز مسدود است

هشدار مدیرکل میراث فرهنگی قم در خصوص خانه های اسکان غیرمجاز

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی

سهمیه شاغلین در برخی رشته شغل های این دانشگاه حذف می شود

دریاچه ارومیه توان از دست دادن حتی یک قطره آب دیگر را ندارد/ فرونشست زمین تاسیسات زیربنایی را تهدید می کند

برچیدن مدارس خشتی و گلی تا پایان سال تحصیلی جاری/ معلم حرف اصلی توسعه را می زند

اهمیت موسیقی در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان

18 رام قطار فوق العاده برای مشهد در نظر گرفته شد

تپه های مریخی دامغان

بارش های رگباری و پراکنده ، از فردا در فارس

212 دانش آموز گتوندی به اردوی راهیان نور اعزام شدند

212 دانش آموز گتوندی به اردوی راهیان نور اعزام شدند

تشکیل 165 سایت برف روبی و شناسایی 164 نقطه آبگرفتگی در تهران

آب شرب شهر شریفیه به صورت موقت قطع می شود

با عجایب زیرزمینی جهان آشنا شوید؛ از زیستگاه کرم های شب تاب تا دخمه اسکلت های رم

بارش های سیل آسا در راه است

پیش بینی سازمان هواشناسی درباره رعد و برق و آبگرفتگی معابر عمومی

تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی میاندوآب به بهره برداری رسید

آب شرب شهر شریفیه به صورت موقت قطع می شود

تصاویر/ اختتامیه دوره آموزش عالی تربیت مدرس در قم

قدیمی بودن تجهیزات این هنرستان گلایه اصلی دانش آموزان و معلمان

خواب آشفته خرس های آهار | حیوانات گرسنه برای تأمین غذا به روستاهای شمیران هجوم می آورند

آغاز لای روبی حوض های باغ شاهزاده ماهان

رقابت رویای کهکشانی من با هدف آشنایی مردم با اهمیت نجوم

شهرداری شهر گلستان برای توزیع عادلانه امکانات چه رویکردی دارد ؟

برچیدن مدارس خشتی و گلی تا پایان سال تحصیلی جاری

برچیدن مدارس خشتی و گلی تا پایان سال تحصیلی جاری

اردوهای راهیان نور تنها به یک بازدید خلاصه نشود

خانه گفت وگو در استان بوشهر راه اندازی شد

زندگی در روستاهای محروم خراسان شمالی (عکس)

یک واحد آلاینده زیست محیطی در شهرستان تنگستان پلمپ شد

تشکیل 165 سایت برف روبی در پایتخت

600 کلاس تخریبی در استان بوشهر بازسازی شد

رفع موانع اجرایی آزمون صدای اگزوز وسایل نقلیه در مراکز معاینه فنی

زیباترین خیابان های جهان + تصاویر

ابلاغ دستورالعمل تعیین تکلیف فعالیت مؤسسات آموزشی آزاد در این هفته

روش های علمی و تحقیقی به کمک بخش کشاورزی استان می آید

طرح آبرسانی به پایانه مسافری چذابه به سرانجام نرسید

وزیر آموزش و پرورش: مدارس خشتی و گلی تا پایان سال تحصیلی برچیده می شود

600 کلاس تخریبی در استان بوشهر بازسازی شد

پیش بینی بارندگی در خراسان شمالی برای امشب

بارش های رگباری و پراکنده از فردا در فارس

انتقال نیم ضریح خیمه گاه امام حسین (ع) به کربلا

پنجره ضریح شهدای کربلا ماه آینده در حرم امام حسین (ع) نصب می شود

​توزیع 250 بخاری بین مردم زلزله زده سرپل ذهاب از محل اجرای نیت واقفین

واحد آلاینده زیست محیطی در تنگستان مهر و موم شد

شرکت 25 هزار دانش آموز گچسارانی در المپیاد درون مدرسه ای

احتمال فعالیت آتشفشان دماوند وجود دارد

آلودگی 80 درصدی هوای تهران با تردد 20 درصد از خودروها؛ راه چاره ای هست؟

بازگشت هوای آلوده به کلانشهرها

هوای پایتخت ناسالم شد

واحد آلاینده زیست محیطی در تنگستان مهر و موم شد

بهشتی کوچک در دل رشته کوه زاگرس +عکس

تلف شدن گوسفندان یک دامدار شهربابکی

اعزام کاروان راهیان نور از کازرون

محیط بانان کردستان به لوازم و تجهیزات حفاظتی مجهز شدند

المپیاد دانش آموزی در تفت+ فیلم

سوزن بانان، راهبانان، راهداران

محدودیت ثبت نام دانشجویان برای جلوگیری از تراکم جمعیت در پایتخت

تحریم بخش کشتیرانی خلاف قوانین بین المللی دریانوردی است

هویت تاریخی اصفهان بازنگری می شود

عمده معابر رشت نیازمند آسفالت

سوالات ضمن خدمت مدیریت کلاس درس

بارش های سنگین و سیل آسا در انتظار بسیاری از استان های کشور

آبفار اصلاح شبکه آبرسانی روستایی خوزستان را دراولویت قراردهد

دانلود سوالات ایمنی و امنیت مدارس +پاسخ نامه

دانلود سوالات ﻣﺮاﻗﺒﺖ ﺟﺴﻤﺎﻧﯽ و عاطفی(ضمن خدمت فرهنگیان)

الهیار ترکمن: اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به معلمان

دریاچه ارومیه از مرحله خشک شدن رهایی یافته است

آذربایجان غربی نیازمند 4500 کلاس درس است

پیش بینی سازمان هواشناسی درباره رعد و برق و آبگرفتگی معابر عمومی

اجرای اقدامات جدید برای خوشایندسازی سربازی

جزییات تولید رایحه طبیعی حرم در ایران/آمادگی تامین عطر حرم کربلا و بقاع متبرکه

اعزام کاروان راهیان نور پارس آباد به مناطق عملیاتی

نشست دشت های خراسان رضوی روند افزایشی دارد

استخدام مسئول خدمات خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس حسابداری،کارشناس بازرگانی درشرکت میتاکیش-تهران

دادستان کرج : ریختن گازوییل در محور کرج - چالوس صحت ندارد

حرکت به طرف بین المللی شدن آموزش و پرورش شتاب گیرد

14 رام قطار فوق العاده مشهد راه اندازی می شود

تحریم بخش کشتیرانی خلاف قوانین بین المللی دریانوردی است

شهروندان، قربانی تاخیر در اجرای طرح کاهش- مهدی نجفی خواه*

اینفوگرافیک: شاخص آلودگی هوای تهران در 97/8/28

قایم موشک بازی با حیوانات

سفر به دیار باقی با انسداد دو خیابان

چگونه مشکل اتصال بلوتوث آیفون را برطرف کنیم؟

پلی که 16 سال در حال ساخت بود و در 5 ماه فرو ریخت!+ تصاویر

آمادگی استان قزوین برای استقبال از زمستان

ثبت زلزله های متعدد در شرق تهران

مراکز متخلف معاینه فنی شناسایی و با آنها برخورد می شود

اهدای 7 میلیارد تومان کتاب به دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه

ورود سامانه بارشی جدید به ایران از امشب

مدارس خشتی و گلی تا پایان سال تحصیلی برچیده می شود

موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان

موزه دانشگاه فرهنگیان مشهد مکمل آموزشی دانش آموزان/برنامه موزه جهت ایجاددوره کارورزی دانشجویان