مطالب مرتبط:
زائر اربعین چقدر پول عراقی لازم دارد
زائر اربعین چقدر پول عراقی لازم دارد؟
تسهیلات فرودگاه برای اعزام 50هزار زائر اربعین / سهم ایرلاین عراقی 25درصد
زائر اربعین چقدر پول عراقی لازم دارد؟
سازمان حج و زیارت: 270 هزار زائر برای اربعین ثبت نام کردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 21:122018-10-23اجتماعي

معامله ای خواندنی و عجیب میان دو عراقی بر سر زائر اربعین


حوزه/ هنوز غذا را تمام نکرده بودیم که سرو صدای دعوای شدیدی از حیاط خانه به گوشمان خورد.

هر چه می گذشت دعوا شدیدتر می شد، داد و فریاد آنها مرا به وحشت انداخته بود.

- پیش خودم گفتم: عراقی ها به روحانی خیلی احترام می کنند، بروم کنارشان شاید دست از دعوا بردارند.

بلند شدم و با ترس و لرز .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه ، رضا کشمیری در قالب کتاب پا به پای قافله عشق سفرنامه زیارت اربعین خود را به رشته تحریر درآورده که در شماره های مختلف تقدیم حضور علاقمندان می گردد.

- ادامه قسمت قبل 15)- نزدیک اذان مغرب بود که به عمود 250 رسیدم، کوله پشتی بابا را از کمرشان پایین گذاشتم و یک صندلی برای نشستن بی بی آماده کردم.

هوای ابری و گرد و خاک مسیر، نور زرد پررنگ غروب را به سرخی کشیده بود و هوا تاریکتر از آنچه باید بود به نظر می رسید.

کمی جلوتر یک پیرمردی چفیه به سر بسته بود و با دست خود خرمای مخلوط با ارده را در دهان زائران می گذاشت.

برای چسبناک نشدن دست ترفند خوبی بود، من که هر بار خرمای ارده ای برمی داشتم، دستم چسبناک می شد و فقط با آب، تمیز می شد.

پیرمرد با لبخندی بر لب دست و پا شکسته فارسی حرف می زد: خوش آمدید ، بفرما بفرما هلابیکم.

دندان های سفیدش در صورت آفتاب سوخته اش می درخشید و مثل دامادی که انگشت عسل به دهان عروس می گذارد لذت می برد.

یک جوان عراقی با شال مشکی به کمر به طرفمان آمد و با زبان فارسی و لهجه تهرانی گفت: سلام علیکم خوش آمدید خانه ما نزدیک است.

برویم خانه ما حمام و آب گرم هست بفرمایید.

به او گفتم ایرانی هستی گفت: من مادرم ایرانی است و خودم تهران زندگی می کنم فقط در ایام اربعین می آییم اینجا خانه داریم و به زائران خدمت می کنیم.

با این جوان ایرانی-عراقی به طرف خانه شان حرکت کردیم، به خانه ای بزرگ و دو طبقه وارد شدیم که زائرین دیگری هم در آنجا بودند، نماز جماعت خواندیم و بلافاصله سفره انداختند.

بعد از شام یکی از کلیپ هایی که قبلا روی موبایلم گذاشته بودم را باز کردم، مهدی کنارم چمباتمه زد و صدای خش خش خاراندن کله اش بلند شد.

ناگهان برق قطع شد، تعدادی نوجوان عراقی بیرون آتش روشن کرده بودند و دورش نشسته بودند.

در باز بود و نور آتش تا ته اتاق را روشن کرده بود.

می خواستم سر به سر بچه ها بگذارم، به محمد گفتم: بدو پنکه سقفی رو روشن کن گرممون شده! بلند شد کلید پنکه را تق تق چرخاند.

بچه ها پقّی زدند زیر خنده، خنده ها که فروکش کرد به مهدی گفتم: مهدی بدو لامپو روشن کن، میخام چیزی بنویسم نور کمه! هنوز حرفم تمام نشده بود، مهدی قهقهه ای زد و گردن درازش را بالا کشید، گفت: اوووه دایی رضا چقّه خنگی، خیلی خنگی! برقا رفته خیییلیی خنگی ! این بار همه از کوچک و بزرگ زدند زیر خنده، خیلی کم آوردم.

مهدی سوزنش گیر کرده بود و هی تکرار می کرد: خیییلی خنگی! قیافه حق به جانب گرفتم و گفتم: مهدی من خودم می دونم که برقا رفته می خواستم ببینم حواست جمع هست یا نه؟ معلوم میشه حواست خیلی هم جمعه، از بقیه سالم تری! دستان خشک و پوست پوست شده اش را بالا چرخاند و دوباره تکرار کرد: دایی رضا خیییلی خنگی! بقیه افراد داخل سالن با تعجب نیم نگاهی به عمامه ی من می کردند و نیم نگاهی به مهدی.

برای اینکه بیشتر از این آبروریزی نکند دستش را گرفتم و گفتم: بیا یک فیلم خوب روی موبایلم دارم برات بگذارم.

فیلم جوانی با دشداشه مشکی پر از خاک که چفیه ای را محکم به سر بسته بود و جلوی زائرین را می گرفت و التماس می کرد تا به موکب آنها بیایند.

هر کسی را که راضی می کرد به رفیقش می سپرد و سراغ شکار بعدی می رفت.

جلوی پیرمردی عبا به دوش و عصا به دست را گرفت، پیرمرد او را کنار زد و به راه خود ادامه داد، جوان جلوی او خودش را به زمین انداخت و دستارش را به خاک کوبید و به سرش می زد.

پای پیرمرد را گرفته بود و التماس می کرد.

پیرمرد چه می گفت، نمی دانم.

اما جوان ول کن نبود، پیرمرد دستان جوان را جدا کرد و راه افتاد.

هنوز چند قدمی نرفته بود که جوان با دشداشه مشکی اش روی خاک خوابید و عبای پیرمرد را کشید.

بالاخره پیرمرد راضی شد و به طرف ظرف خرما رفت، خرمایی در دهان گذاشت و زیرچشمی نگاهی به جوان کرد و فرار را بر قرار ترجیح داد.

مهدی ساکت و آرام نشسته بود، برق ها آمد و همه صلواتی فرستادیم.

یاد خاطره ای از سال گذشته افتادم که یکی از دوستانم برایم تعریف کرده بود، از مهمان نوازی عراقی ها، از خدمت به زائرین.

ماجرایش را اینگونه برایم تعریف کرده بود: سال گذشته بود که در مسیر حله به کربلا با 3 تن از دوستانم همراه بودم.

شب بود و باد ملایم و سردی صورتم را کرخت کرده بود.

انگار رطوبت سرد روی رودخانه نزدیک مسیر به همراه باد به سویمان حرکت می کرد و گرمای صورتم را می ربود، بوی بد آشغال ها و روده های گاو و گوسفند به همراه نسیم ملایم به مشام می رسید، بی اختیار شال مشکی دور گردنم را به دهانم گرفتم و زود حرکت کردم.

نزدیک ساعت 9 شب بود که دو جوان عراقی با آستین های ورمالیده و شال سبز به کمر بسته، جلویم را گرفتند و گفتند: شیخنا تفضّل، بیت موجود، تستریح، حمامات موجود.

خیلی اصرار کردند، دست مرا گرفته بودند و می کشیدند، به ناچار به دنبال آنها راه افتادیم.

دو برادر بودند که برادر بزرگتر ریش پرپشتی داشت و چشمانی ریز و هیکلی درشت، دست مرا گرفته بود و ول نمی کرد.

برادر کوچکتر هنوز ریش کاملی نداشت اما چهارشانه و ورزشکاری به نظر می رسید.

ار لابه لای موکب ها یکی پس از دیگری رد شدیم تا به انتهای کوچه ای رسیدم و وارد خانه ای بزرگ شدیم.

بلافاصله برای ما سفره ای پهن کردند که فقط ما 4 نفر مهمان آن بودیم، خانه بزرگ بود اما ظاهرا نتوانسته بودند زائری دیگر پیدا کنند.

مرد میانسالی با گشاده رویی به ما خوش آمد گفت و به سرعت بیرون رفت.

هنوز غذا را تمام نکرده بودیم که سرو صدای دعوای شدیدی از حیاط خانه به گوشمان خورد.

هر چه می گذشت دعوا شدیدتر می شد، داد و فریاد آنها مرا به وحشت انداخته بود.

پیش خودم گفتم: عراقی ها به روحانی خیلی احترام می کنند، بروم کنارشان شاید دست از دعوا بردارند.

بلند شدم و با ترس و لرز بیرون رفتم، دو مرد میانسال با لباس های شیک مثل ببر به هم غرّش می کردند، انگار هر که صدای غرش او شدیدتر باشد پیروز میدان است، یقه های هم را گرفته بودند و فقط فریاد می کشیدند.

صاحب خانه بود با یک مرد متشخّص دیگر! صاحب خانه با موهایی یکی در میان سفید و چهره ای آفتاب سوخته و دستانی زبر و خشن یقه مرد دیگر را گرفته بود و تکانش می داد، جلو رفتم و دستانش را گرفتم و با اشاره پرسیدم چه شده است؟ چرا دعوا می کنید؟ آنها با دیدن من و لباس روحانیت احترام کردند و از هم جدا شدند، اما باز هم با صدای بلند حرف می زدند.

با لهجه محلی و قبیله ای داد و فریاد می کردند، هر چه دقت کردم و به ذهنم فشار آوردم معنای جملات آنها را نفهمیدم! طرف دیگر دعوا، مردی با دشداشه عربی مشکی و برّاق بود که موهایی ژل زده و شانه کرده داشت ، بوی عطرش تند بود دماغم را سوزاند، تلخی مزه اش را ته حلقم حس کردم.

با دو نفر همراه بود که آن دو نفر آرامَش کردند.

بالاخره صاحب خانه مقتدرانه آنها را از خانه اش بیرون کرد اما صدای آنها از پشت در آرام و با لحنی شبیه التماس به گوش می رسید.

ول کن هم نبودند، اول خواستم به کنار صاحبخانه بروم که جرأت نکردم ، خیلی عصبانی بود، رفتم کنار پسر کوچکتر پرسیدم: اگر مشکلی پیش آمده بگوید شاید کمکی از دستم بربیاید؟! بعد از چند بار کلنجار رفتن ماجرا را فهمیدم.

این دو مرد طرف دعوا هر کدام از قبیله و عشیره ای بزرگ هستند که چند ماه قبل یک دعوای سختی بین جوانان آنها رخ داده بود و در این میان، یکی از جوانان قبیله مرد صاحب خانه که پسر خواهر او هم بوده، یکی از افراد عشیره مقابل را به قتل می رساند و قاتل خیلی زود دستگیر می شود و در دادگاه به قصاص محکوم می شود و زمان اجرای حکم بعد از ماه صفر و دو هفته دیگر است.

خانواده مقتول، بزرگ قبیله خود را به خانه قاتل فرستاده تا میانجی گری کند! چه میانجی گری که آن هم از طرف خانواده مقتول باشد!! بزرگ قبیله مقتول آمده است نزد بزرگ قبیله قاتل که دایی قاتل هم هست التماس می کند! التماسی همراه با دعوا که اگر مهمانان و زائران امشب خود را (یعنی ما 4 نفر را) به من بدهی، قبیله ما از حق قصاص قاتل می گذرد و او را می بخشد و اعدام نمی کند! اما جالب تر آنکه صاحب خانه می گوید: خیر!!! اگر 20 نفر دیگر هم از ما اعدام می کردی باز هم حاضر نبودم زائرانم را به شما بدهم!! من با چشمانی گرد و لب هایی لرزان آنها را نگاه می کردم، باورش برایم خیلی سخت بود اما حقیقت داشت.

خدمت یک شب به زائرین را با جان یک انسان آن هم پسر خواهرش معامله نمی کند! شرافت خدمت به زائر بیشتر از شرافت جان یک انسان! صاحب خانه با رگ های ورم کرده و چشمانی گرد شده که صورت گردش را گردتر نشان می داد ماجرا را دنبال می کرد، گفت: اصلا و ابدا زوّار را به او نمی دهم! نمی دانستم چه بگویم! لرزش استخوان های قفسه سینه ام را حسّ می کردم، قلبم به شدت می تپید.

از یک طرف ترس از هیبت و جدّیت دعوا در دلم لانه کرده بود و از طرف دیگر فکر فیصله دادن این دعوا گلویم را خشک کرده بود و زبانم در دهانم نمی چرخید! جرأت نکردم بگویم تو را به جان همان امام حسین علیه السلام امشب ما را به خانه خانواده مقتول بفرست تا شاید جان یک انسان این وسط حفظ شود! می خواستم بگویم خودم برایت زائر پیدا می کنم! شما ما را به خانه آنها بفرست.

اما زبان گفتنش را نداشتم، تا به حال چنین دعوایی ندیده بودم، خدمت یک شب به زائرین در مقابل جان یک انسان! عجب معامله ای! افراد قبیله مقتول هنوز پشت در خانه با لحنی التماس گونه حرف می زدند.

احتمالا نقشه شان همین بوده که تا به حال رضایت نداده بودند تا اینکه در این ایام در ازای بخشش قاتل، بهایی ارزشمند طلب کنند و از نظر آنها چه بهایی ارزشمندتر از یک شب خدمت به زائر الحسین علیه السلام .

بالاخره افراد پشت در خسته شدند و رفتند، هنوز قلب من به شدت می تپید، هنوز این دعوا و مفاد پیشنهادی طرفین دعوا برایم قابل هضم نبود.

با گلویی خشک و بغضی شکسته به اتاق برگشتم و به فکر فرو رفتم: ای کاش راهی بود که صاحب خانه را راضی کنم کوتاه بیاید و ما را به خانه قاتل بفرستد.

آیا بیتوته امشب ما در این خانه به قیمت از دست دادن جان یک جوان تمام می شود؟! چرا صاحب خانه قبول نمی کند؟ مگر دیوانه است؟! مصداق این جمله را به چشم خود دیدم: این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست! یا من دیوانه بودم که ارزش و عظمت خدمت به زوّار را درک نمی کردم یا این صاحب خانه! در هر صورت این وسط، یک دیوانگی وجود داشت که بسیار خودنمایی می کرد.

آیا این مرد، عاشقی دیوانه کننده بود یا دیوانه ای عاشق!؟ فرقی نمی کرد او من را دیوانه کرده اما با مزه عاشقی! برای دوستانم که هنوز ماجرا را نفهمیده بودند، جریان را بازگو کردم، دهان ها گشوده از تعجب، همدیگر را نگاه می کردیم.

نفهمیدم چطور شد! اما کاسه چشمم لرزید و بی اختیار اشک مرا از حفره نمناک خود به بیرون هل داد و از گوشه چشمم لغزید تا گوشه لبم.

زمزمه می کردم: خدایا قلب مرا برای درک این عاشقانه وسعت ببخش.

بابا با شنیدن این خاطره چشمانش تر شد و یک لا اله الا الله غلیظی گفت! از آن لا اله الا الله هایی که موقع گوشمالی بچه ها می گفت اما این کجا و آن کجا! این لا اله الا الله با مزه عشق بود و اشک چشم را به دنبال داشت و آن لا اله الا الله ها با عصبانیت و قهر! به قول شاعر: دانه فلفل سیاه و خال مه رویان سیاه * هر دو جان سوزند اما این کجا و آن کجا مهدی یک دست زیر سرش و دست دیگر مشت کرده روی دهانش، خوابیده بود، گاهی ریش زبرش را می خاراند و گاهی زیر چشمی اطراف را می پایید.

خیلی خسته بود اما حواسش به همه اطراف بود.

تا همه خواب نمی رفتند مهدی خواب نمی رفت.

علی در تاریکی بساطش را پهن کرده بود و چون آب جوش پیدا نکرده بود با آب معدنی مشغول درست کردن معجون های کذایی بود.

با اینکه خیلی بهداشت رعایت می کرد اما باز هم سینه اش گرفته بود و گلو درد داشت.

ناگهان مهدی دستان قوی خود را زیر بغل علی کرد، قلقلک داد و گفت: هوووی لفلکسی شده دوباره.

علی در تاریکی از جا پرید، همه زدند زیر خنده.

علی در تقلّا بود تا دستان مهدی را از خود جدا کند، نتوانست، اخمی کرد و گفت: یک غلطی ما کردیم گفتیم رفلکس ، چقدر من بدبختم که دیگه مهدی هم منو مسخره می کنه.

با لبخند موزیانه ای گفتم: حقّته تا تو باشی دیگه سوسول بازی درنیاری.

رو کردم به مهدی: مهدی دمت گرم، غلط کرد ولش کن.

دستان سیاه و خشک مهدی از بدن ورزشکاری علی جدا شد.

ادامه دادم: علی آقا اینقدر ادعا داری که کونگ فوکار هستی باز هم زورت به مهدی نمی رسه، عبرت بگیر! کمر به تشک ابری چسباندم و به نور آتشی که از لای در به داخل اتاق پاشیده می شد، خیره شدم.

سوال یکی از اقوام ذهنم را چند وقتی درگیر کرده بود، می گفت: این عراقی ها اینقدر برای امام حسین علیه السلام خرج می کنن و زحمت میکشن چیزی هم گیرشون میاد!؟ چی دیدن که اینقدر بر سر پیدا کردن زائر دعوا می کنن؟! من هم جواب می دادم: حتما کرامتی دیدن یا لطف امام حسین علیه السلام شاملشون میشه و شده که اینطور با اعتقاد کار میکنن.

همین قبل از سفر بخشی از یک مستند را دیدم که جواب این سوال بود.

پیرزنی قد خمیده با صورتی گرد و چروکیده، دست دختری 5-6 ساله در یک دستش و عصایی خشکیده بر دست دیگرش، بر خلاف جهت زائران حرکت می کرد و با التماس دنبال مهمان بود.

دست یک جوان را گرفته بود و با ناله از او درخواست می کرد که قدم روی چشمانش بگذارد! بعد از مدتی روی جدول کنار جاده نشست و عصایش را بر شانه تکیه داد، دست زیر چانه استخوانی اش گذاشته بود و به افق خیره ، نگاهی به زائران می کرد و می گفت: به خاطر امام حسین علیه السلام بفرمایید منزل من.

دست هایش را بالا می آورد و ادامه می داد: عزیزان دلم ، خونه ام ، خودم فدای چهرهاتون! بالاخره چند جوان را پیدا کرد و به منزل برد.

پای قابلمه نشسته بود و از لطف امام رضا علیه السلام تعریف می کرد: یک شب نماز مغرب که خواندم، خیلی گریه کردم از امام حسین علیه السلام زیارت مشهد را خواستم ، به امام رضا علیه السلام گفتم همه مردم اومدن شما را زیارت کردن، فقط من نباید بیام!؟ مگر من فرزند شما نیستم.

همان شب، عروسم خواب دید که یک ماشین اومده جلوی خونمون و دو نفر به نام محمد و عباس زیر بغلم را گرفته اند و میگن می بریمش زیارت امام رضا! دقیقا فرداش رفتم مشهد! خودش مرا طلبید و برد، نه گذرنامه داشتم و نه چیزی، پسرم هم سربازی بود.

چشمان ریز و گرد پیرزن جمع شد و با صدای گرفته ادامه داد: نمی دونم چطوری؟! فقط می دونم 11 شب مشهد موندم و برگشتم! دست هایش را روی چشم و سرش می گذاشت و می بوسید، ناله می زد: آی ولله .

آی والله.

ادامه دارد .

- سفرنامه اربعین هرشب رأس ساعت 21 از خبرگزاری حوزه منتشر خواهد شد
کلید واژه ها: خانه - اربعین - ایرانی - زائر - مهدی - زائران - دعوا - جوان - پیرمرد - زیارت اربعین - فارسی - تهران - گرد و خاک - خنده - دهان - خبرگزاری - دست و پا - زائرین - تهرانی - نوجوان - روحانی - انگشت - گزارش - زندگی - دندان - نشستن - دایی - زبان - کلیپ - صورت

آخرین اخبار سرویس:
بارش برف در اردبیل

اقدام پژوهی چگونه توانستم نظم و انضباط را در ساعت تدریس کار و فناوری پایه هشتم متوسطه اول در کلاس برقرار کنم؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم با تلفیق هنر در تدریس درس عربی باعث جذاب شدن این درس بشوم؟

شبیه سازی پل خواجوی در مالزی +عکس

اقدام پژوهی چگونه توانستم نمرات درس عربی سال دوم دانش آموزان مدرسه حضرت مرضیه را افزایش دهم؟

بهزیستی: آموزش رقص در مهدکودک ممنوع است

همدان زیر رخت سرما و برف

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل روخوانی دانش آموز پایه پنجم راحل کنم

تن بزرگان آرمیده یزد در گور می لرزند!

اقدام پژوهی چگونه توانستم آگاهی دانش آموزان دختر پایه اول و پیش دبستانی نسبت به مضرات عروسک باربی افزایش دهم؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل بی توجهی معلمان ابتدایی مدرسه را به درس هنر برطرف کنم؟

آمار تعداد کشته های سوانح رانندگی در هر شبانه روز

توقف کوچکترین آفرودکار جهان در مسیر ثبت گینس+فیلم

اقدام پژوهی چگونه می توان دانش آموزان رابه داشتن محیط آموزشی تمیز ترغیب کرد؟

مدیریت سیلاب امری مغفول مانده در گیلان

مدارس پاوه،سُنقر و کلیایی، شنبه تعطیل هستند/ مدارس کرمانشاه با
 2ساعت تأخیر آغاز به کار می کنند

تعطیلی و آغاز با تاخیر فعالیت مدارس برخی مناطق لرستان در روز شنبه

تمامی مدارس خوزستان در نوبت صبح شنبه تعطیل هستند

فرضیه جدید برای بوی نامطبوع تهران

طوفان اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

اقدام پژوهی چگونه توانستم ضعف پایه ای دانش آموزان پایه سوم دبیرستان را در درس فیزیک جبران نمایم؟

لزوم بررسی ایمنی 900 ساختمان بلندمرتبه تهران

پس از 16 روز پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

دانش آموزان کلاردشت فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

بهزیستی: آموزش رقص در مهدکودک ممنوع است

هوای لرستان در وضعیت بسیار خطرناک

دانش آموزان کلاردشت فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

مدارس برخی از شهرستان های خراسان رضوی فردا تعطیل است

مدارس شهرستان دلفان تعطیل شد

مدارس پیش دبستانی قزوین فردا شنبه تعطیل است

سد دز در آستانه سرریز شدن آماده باش برای بارش سنگین در 6 بهمن

در اتفاقی بی سابقه/سد دز در آستانه سرریز شدن/ آماده باش برای بارش سنگین در 6 بهمن

به دلیل بارش برف و برودت هوا مدارس برخی از شهرستان های خراسان رضوی فردا تعطیل است

بازگشت پارکبان ها، از شایعه تا واقعیت

مدارس استثنایی قزوین فردا شنبه تعطیل است

مدارس شهرستان دلفان تعطیل شد

کوچه انتخابیه کجاست و چرا به این نام خوانده می شود؟

زمان نام نویسی سفر عراق برای اسفند و نوروز اعلام شد

گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر

سد دز در آستانه سرریز شدن/ آماده باش برای بارش سنگین در 6 بهمن

سهم تهرانی ها امسال از «هوای پاک» چند روز بوده؟

آموزش و پرورش برخی مدارس استان سمنان را تعطیل اعلام کرد

برخی مدارس استان سمنان فردا تعطیل شد

هوای استان لرستان در وضعیت بسیار خطرناک است

جاده های شمالی استان سمنان یخبندان است

پرواز تابان به جای آسمان در آسمان بجنورد

برف و سرما برخی مدارس استان سمنان را تعطیل کرد

تعطیلی برخی مدارس استان سمنان در روز شنبه 29 دی

برف و سرما برخی مدارس استان سمنان را تعطیل کرد

برخی مدارس استان سمنان فردا تعطیل شد

یک گروه گردشگری در منطقه برفگیر سالند دزفول گرفتار شدند

فعالیت مدارس فیروزکوه روز شنبه با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

هشت گردشگر گرفتار در جاده برفگیر سالند دزفول نجات یافتند

اقدام پژوهی چگونه توانستم بوسیله آموزش روابط آسیب زای دختران مدرسه را کاهش دهم ؟

به علت بارش برف و یخبندان برخی مدارس استان سمنان فردا تعطیل شد

تعطیلی مدارس شهرستان طالقان و بخش آسارا

هشت گردشگر گرفتار در جاده برفگیر سالند دزفول نجات یافتند

گردنه امین الله بجنورد بازگشایی شد

مدارس الموت شرقی شنبه تعطیل است فعالیت مدارس آوج و الموت غربی با یکساعت تاخیر

بیش از یکهزار و 700 تن شن و نمک در فیروزکوه پاشیده شد

مدارس فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

حناچی: هوای شهرمان خوب نیست!

باد و گردوخاک اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

گردنه امین الله بجنورد بازگشایی شد

آخرین وضعیت راه و هوای خراسان شمالی + فیلم

مدارس الموت شرقی شنبه تعطیل است/ فعالیت مدارس آوج و الموت غربی با یکساعت تاخیر

فعالیت اداری دانشگاه بوعلی سینا فردا با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

مدارس کدام استان ها فردا شنبه تعطیل است

باد و گرد و خاک اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

بیش از یکهزار و 700 تن شن و نمک در فیروزکوه پاشیده شد

باد و گردوخاک اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

تردد به صورت روان در محورهای مختلف مازندران در جریان است احتمال ریزش برف و جاده در کندوان و هراز

برخی از مدارس 5 شهرستان خراسان شمالی تعطیل شد

مدارس کرمانشاه فردا تعطیل یا با تاخیر برگزار می شود

در پی برودت هوا برخی از مدارس 5 شهرستان خراسان شمالی تعطیل شد

دانش آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

مدارس همدان فردا تعطیل است

طوفان شدید در باکو /تصاویر

برخی از مدارس استان اردبیل فردا تعطیل شد

گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر

جزییات تعطیلی مدارس استان آذربایجان شرقی

مدارس فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش کرمانشاه: مدارس کرمانشاه فردا تعطیل یا با تاخیر برگزار می شود

بازدید معاون استاندار لرستان از مناطق سیل زده پلدختر

تردد به صورت روان در محورهای مختلف مازندران در جریان است/ احتمال ریزش برف و جاده در کندوان و هراز

گردنه های چری و شاه منصوری بازگشایی شدند/آخرین وضعیت بارش برف و باران در مازندران/طوفان برق 5 هزار مشترک کاشمری را قطع کرد

گرفتاری در برف و کولاک

دانش آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

به دلیل برودت هوا و یخبندان دانش آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

کوچه انتخابیه کجاست و چرا به این نام خوانده می شود؟

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

مدارس کدام شهرها تعطیل شد؟

فردا برخی مدارس گلستان تعطیل است

کلیه مدارس نوبت صبح خوزستان فردا تعطیل است

برف و باران و غبار در آسمان ایران

برخی مدارس گلستان شنبه تعطیل است

فردا برخی مدارس گلستان تعطیل است

آخر هفته و یک پیاده روی - طبس

روزی برای پاک کردن طبیعت از زباله - قاین

معامله ای خواندنی و عجیب میان دو عراقی بر سر زائر اربعین

معامله ای خواندنی و عجیب میان دو عراقی بر سر زائر اربعین