مطالب مرتبط:
فلاحت پیشه: مشکلی برای مراودات سرمایه گذاران خارجی به ایران به وجود نمی آید
فلاحت پیشه: مشکلی برای مراودات سرمایه گذاران خارجی به ایران به وجود نمی آید
فلاحت پیشه: مشکلی برای مراودات سرمایه گذاران خارجی به ایران به وجود نمی آید
نایب رییس اتاق ایران، پاسخ می دهد: آیا فضای کسب وکار در ایران برای سرمایه گذار خارجی وسوسه انگیز است؟
عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران در گفت وگو با فارس: سال گذشته دو میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در ایران عملیاتی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 21:022018-10-23اقتصادي

چرا سرمایه گذار خارجی برای تولید به ایران نمی آید؟


در نشست برررسی راهکارهای جذب تولید کنندگان خارجی برای تولید در ایران موانع و راهکارهای حضور تولید کنندگان خارجی در اقتصاد ایران بررسی شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از تسنیم، در این نشست هم اندیشی که با حضور تولیدکنندگان ،پیشکسوتان و اعضای اتاق بازرگانی برگزار شد،ابراهیم جمیلی،رییس خانه اقتصاد ایران گفت:باید واقع گرایانه صحبت کنیم.

این تحریم یک فرصت است که ما از اروپا استفاده کنیم و آنها هم بتوانند با ما وارد تعامل اقتصادی شوند.

وی افزود:در شرایط کنونی باید مسائل سیاسی را حل کنیم اما در همین شرایط هم اگر کسی از خارج پول بیاورد برای تولید در ایران حتما سودآور است،چون نرخ ارز " در ایران بالاست و برای سرمایه گذاری خارجی به صرفه.

هم افزایی؛نیاز امروز اقتصاد ایران است رییس انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر در خصوص برگزاری هم اندیشی های اقتصادی گفت:اگر این هم اندیشی ها منجر به هم افزایی شود،منجر به تجمیع توان تولید کنندگان و صادرکنندگان بشود،در شرایط فعلی اقتصاد ایران مفید است.

وی افزود:ما در ایران تعداد دانشگاه هایمان هم از چین بیشتر است و هم از آمریکا.

تعداد کارخانجات موتور سیکلت سازی ما از چین هم بیشتر است اما میزان تولیدمان خیلی کمتر از آنهاست.

شعبه های بانکی ما خیلی زیاد است اما مشکلات اقتصادی ما ریشه در همین سیستم بانکی دارد.

در حال حاضر فرصت بومی سازی است و خیلی از کالاها را می شود بومی سازی کرد و ما توانمندیمان هم از دوره جنگ بالاتر است هم از دوره تحریم سابق و هم اندیشی ها می تواند منجر به استفاده از تجربیات دیگران و انتقال تجربیات شود.

وی افزود:در دو سه ماهه آینده فشارهای ارزی بیشتر خواهد شد و ما هم به دولت گفتیم که ارز 4200 تومانی کاری از پیش نمی برد اما گوشی بدهکار نبود و باید اصلاح ساختار شود وگرنه مشکلات روز به روز بیشتر خواهد شد.

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت:قرار نیست فقط با کشورهای بزرگ کار کنیم،در شرایطی که آنها علاقه مند به همکاری اقتصادی نیستند،می توانیم با کشورهای کوچک کار کنیم.

کشورهای اروپایی مثل لیتوانی،استونی هم کشورهایی هستند که می توانیم با پژوهش نیازهای آنها را بسنجیم و با آنها همکاری کنیم.

بخش خصوصی ضعف مطالبه گری دارد عبدالحسن مهنما،پیشکسوت صنایع نیز در این هم اندیشی گفت:باید ابتدا ببینیم ایران چه جاذبه هایی دارد.

مزیت های ایران در حوزه انرژی است.

گاز طبیعی حدود دو سنت در متر مکعب است اما وقتی از مرز خارج می شود به 12 سنت می رسد،یعین قیمت های ما واقعی نیست.

معدن و ماده معدنی هم مزیت دیگر ایران است.

در حال حاضر اگر ما فقط داخلی نگاه کنیم فرصت های سرمایه گذاری با پول ایرانی فوق العاده است.

اما اینکه چرا محقق نمی شود به دلیل ضعف هایی است که مثلا در سیستم بانکی مشاهده می شود.

معاون وزیر صنایع دولت های هفتم و هشتم گفت:ما انتظار داریم با این درآمدهای ریالی که دولت دارد بانک ها به صنایع کمک کنند و سرمایه گذاری رونق بگیرد.

متاسفانه بن بست های سیاسی هم وجود دارد اما اگر در هم اندیشی های اقتصادی بدون رودربایستی صحبت کنیم بخش خصوصی به غیر از کار اقتصادی باید کار فرهنگی هم در حوزه اقتصاد انجام بدهد.

باید لابی های تجاری را هم انجام بدهد.

باید بپذیریم که فیتیله نفت دارد خاموش می شود و دولت هم باید این را بپذیرد.

متاسفانه بخش خصوص ضعف مطالبه گری دارد و نمی تواند حقوق خود را محقق کند.

مهنما با اشاره به انقلاب صنعتی در اروپا و الگوی آن افزود:در اروپا بخش خصوصی دست روی دست نگذاشته است که حکومت لطفش شامل حالش شود،بلکه پیشنهاد داده،رهنمود داده و پای حرف خودش ایستاده است و البته هزینه هم داده است.

شرایط سیاسی بد ضد برند است،ضد تجارت است،ضد تولید است و صادرات است اما بخش خصوصی هم باید به وظایف خود عمل کند.

بازارسازی و بازاریابی باید انجام شود غلامرضا مصطفی پور،عضو سابق هیات مدیره بانک صادرات هم در این نشست گفت:ما وقتی از تولید صحبت می کنیم یعنی از عواملی صحبت می کنیم که منجر به تولید می شود و همه ای این عوامل تولید در ایران وجود دارد.

زمین و نیروی انسانی در حد وفور است.

اما چرا تشکیل سرمایه شکل نمی گیرد؟یکی از عمده ترین معضلات همین عوامل انسانی است.

جریان سرمایه مثل یک موجود زنده است و باید عوامل تشکیل دهنده این موجود زنده هارمونی داشته باشند و به هم بیایند.

فضای اقتصادی هم باید این نظم و هماهنگی وجود داشته باشد.

پیشکسوت حوزه بانک و بازار مالی افزود:سرمایه گذار وقتی سرمایه اش بر نمی گردد این اثر منفی روی سرمایه گذاری دارد و متاسفانه بیش از 90 درصد واحد های اقتصادی ما وابستگی دارند به سیستم بانکی و بیش از 20 سال است ما سیستم بانکی را اصلاح نکردیم.

مصطفی پور اضافه کرد:ضرورت دارد فرهنگ سازی،بازاریابی در حوزه صادرات و واردات و برند سازی و نیز شفافیت اقتصادی ایجاد شود تا سرمایه گذار بتواند چشم انداز داشته باشد و بداند قرار است چه اتفاقی در آینده بیفتد.

وی با اشاره به لزوم بازار سازی گفت:به جر بازاریابیی باید بازارسازی هم شکل بگیرد و در حوزه صادرات و واردات ما چاره ای نداریم جز اینکه مسائل سیاسی را حل کنیم تا دروازه های جهان در حوزه اقتصادی باز شود و بتوانیم تعامل داشته باشیم و تعامل با اقتصاد جهانی فرق دارد با حل شدن در آن که مورد پسند هم نیست.

بخش خصوصی نباید نظاره گر و منفعل باشد محمدرضا اسکندری،فعال صنعت اتصالات گفت:بخش خصوصی در شرایط فریز اقتصادی نباید دست روی دست بگذارد و فقط مشاهده گر باشد بلکه باید با همفکری و ارائه این فکر به تصمیم گیران بتواند نقش تاریخی خود را در این برهه از اقتصاد ایران ایفا کند.

مدیر عامل گروه صنعتی آتاما با اشاره به علاقه کشورهای کوچک جهت سرمایه گذاری در ایران گفت:کشورهای زیادی یک گام برای سرمایه گذاری در ایران برداشته اند اما بخش های تصمیم گیر منفعل عمل می کنند و این فعالیت های به سر انجام نمی رسد.

این فعال صنعت نفت و گاز افزود:رسالت تاریخی بخش خصوصی،هم افزایی و تجمیع ظرفیت های جامانده برای واکنشی تاریخی به کنشگران عرصه تحریم در این مقطع تاریخی است.

ایتالیایی ها می توانند جایگزین مناسبی برای فرانسوی ها باشند محمد حسین جبل عاملی،استاد کسب و کار در خصوص وضعیت کسب و کار در شرایط فعلی گفت:از دوران عصر مونتاژ در دنیا تجربه ی نیروی کار ارزان را کشورهای زیادی داشتند و انقلاب چین هم دستاورد همین فعل و انفعالات است.

بنا به این پتانسیل ما در ایران شاید بتوانیم به عنوان یک کشور صنعتی که توان تولید دارد و پایه مهندسی هم دارد،تولید کنیم چرا که کشورهای اطراف ما هیچ کدام تولید کننده نیستند،نه عراق نه پاکستان و نه افغانستان جزو کشورهای صنعتی قرار نمی گیرند.

جبل عاملی با اشاره به سیگنال کشورهای متقاضی تجارت با ایران گفت:مثلا ایتالیایی ها که مشترکاتی هم با ایران دارند و مقبول جامعه ی ایران هستند در چند حوزه از جمله دکوراسیون و گردشگری علاقه مند به همکاری با ایران هستند و به نظر می رسد که با توجه به اشتراکات تاریخی از یک سو و نا مطمئن بودن فرانسوی ها در تجارت با ایران از سوی دیگر،می شود ایتالیایی ها را جایگزین فرانسوی در اقتصادی ایران کرد.

این پژوهشگر اقتصادی گفت:در حوزه معدن هم ایران پتانسیل های بالایی دارد که اگر تکنولوژی های نوین را وارد کنیم می توانیم زنجیره ارزش را در اقتصادی برای ایران فراهم کنیم.

وی در خصوص فاینانس مالی پروژه های اقتصادی گفت:در گذشته شرایط مناسبی در این خصوص وجود داشت اما این بار قرار نیست یک سرمایه گذار و بانک برای سرمایه گذاری و تولید به ایران بیاید بلکه قرار است شرکت های اقتصادی کوچک و بزرگ به دلیل ارزان بودن نیروی کار برای سرمایه گذاری و تولید به ایران بیایند.

وی در خصوص موانع حقوقی گفت:ایفیک که یکی از سازمان های زیر مجموعه وزارت اقتصاد است این تضمین را به سرمایه گذاران خارجی می دهد که بتوانند در هر زمانی سرمایه خود را بدون ضرر خارج کنند.

ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم که هم افزایی توان تولید می تواند به جای تولید صرف محصول به انتقال تکنولوژی در صنعت منجر شود.

قوانین دست و پای تولید را بسته است شهرام رضایی،استاد دانشگاه در نشست هم اندیشی اقتصادی آتاما گفت:قوانین دست و پای تولید کننده را بسته است و باید این قوانین را که دارای ثبات نیستند به ثبات برسانیم.

وی افزود:چه تولید کننده داخلی و چه تولید کننده خارجی باید رد شرایط اقتصادی آرام فعالیت کند.

وقتی تلاطم اقتصادی وجود داشته باشد نمی شود فعالیت کرد.

وی با اشاره به واقعیت تحریم ها گفت:پژوهشی دانشگاهی نشان می دهد که واقعیت تحریم چیزی که می گویند نیست و مثلا ما در بخش هایی از حوزه گاز اصلا تحریم نیستیم و می توانیم جذب سرمایه گذار داشته باشیم.

وی در خصوص صنعت اتصالات انعطاف پذیر نیز گفت:بخش اتصالات انعطاف پذیر هم که تخصصی است و در صنعت نفت و گاز نقش مهمی دارد از جمله بخس هایی است که تحریم نیست و بازار جهانی هم به این حوزه نگاه دارد و ما تولید کنندگانی در ایران داریم که این نیاز را می توانند بر طرف کنند.

وی افزود:در کشورهای همسایه مثل آذربایجان و گرجستان در کمتر چند ساعت می شود شرکتی را ثبت کرد و فعالیت اقتصادی را آغاز کرد.

این یک تلنگر است به ما چرا که بوروکراسی آنقدر زیاد است که تولید کننده را خسته می کند و این معضل باید تسهیل شود.

تراب خانی،رییس هیات مدیره سیمان سازان در از فعالان صنعت سیمان گفت:تحریم چیز جدیدی نیست و از قبل هم وجود داشته است.

طبق بررسی های انجام شده نشان می دهد که خود تحریمی ها تاثیر بیشتری از تحریم ها در اقتصاد ایران دارد.

وی افزود:در حال حاضر بهترین روش،کار کردن با شرکت های کوچک اروپایی است تا آنها بیایند به ایران و فعالیت های اقتصادی رو را با توجه به مزیت های سرمایه گذاری ایران آغاز کنند چون در شرایط جدید ارزشی برای آنها سود آوری بسیار بالایی دارد.

من معتقدم که باید با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی همکاری کنیم.

مثل ژاپنی ها باید به جلو برویم امیر سلطانی،پیشکسوت صنعت سیمان نیز گفت:من معتقدم که باید مثل ژاپنی ها جلو برویم.

باید شرکتی تاسیس بشود با هدف بازاریابی برای شرکت های کوچک.

چینی ها هم هنوز همین سبک را انجام می دهند.

وقتی به چین می رویم شرکت های تجاری ای وجود دارند که کالا و خدمات را بازاریابی می کنند و با عوامل تولید در ارتباط هستند.

این در شرایطی است که بهترین شرایط تولید با دانش خارجی ها در کارخانجات ایرانی موجود است و ما بستر تولید بسیاری از محصولات را دارا هستیم.

وی افزود:اگر سرمایه گذاری مثلا 50 میلیون دلار سرمایه گذاری کند و کالا را تولید کند و ریال بفروشد به صرفه نیست.

اگر کسی بخواهد به ایران بیاید بهترین روش اینست که از پتانسیل های داخلی استفاده کند و سرمایه گذاری در شرایط فعلی سخت است.

جمیلی رییس خانه اقتصادی ایران در واکنش به این صحبت گفت:در حال حاضر سرمایه گذاری سخت شده است اما این هم قابل قبول نیست که بگویم کسی پول نیاورد.

کسی آمده است و کارخانه شیشه سازی ایجاد کرده است و ارزش آن 1 میلیون دلار است و ارزش آن هم ثابت است.

کسی اگر سرمایه را هم بیاورد سرمایه اش هدر نمی رود.

مگر بعد از برجام توتال نیامد.

رنو نیامد؟ اگر شرایط به ثبات برسد همه می آیند.

تولیدات نمی تواند صد در صد ایرانی باشد رییس اتاق بازرگانی ایران و هند با انتقاد از عملکرد اتاق بازرگانی هم گفت:در دولت های یازدهم و دوازدهم اتاق چه نقشی در کمک به بخش خصوصی داشته است؟به نظر نمی رسد اتاق بازرگانی توانسته باشد ظرفیت های بخش خصوصی را ارائه کرده باشد و موانع و مشکلات را بر طرف کند.

محمد حسین جبل عاملی نیز در تکمیل صحبت های پیشکسوتان صنایع در این هم اندیشی گفت:یکی از فعالیت های مهم انجام برند سازی خوشه ای است.

در کشورهای دنیا در حال حاضر وقتی نگاه می کنیم می بینیم که برندها در نهایت به یک شرکت واحد می رسند اما به صورت خوشه ای در تولید فعالیت می کنند و این یک روش تجربه شده جهانی است.

تنکابنی،فعال صنعتی و تولید کننده نیز گفت:در صنعت ایران حلقه های مفقوده ای است که تولید بسیاری از محصولات ما نمی تواند صد در صد ایرانی باشد و البته که در دنیا محصول تمام ملیتی دیگر معنایی ندارد و ترکیبی از تولید قطعات و محصولات است که در نهایت به یک برند ختم می شود.

در این نشست همچنین جعفر علوی،فعال صنعت نفت،سیامک مرشد،کارشناس نفت و انرژی ،سعید شهروی،کارشناس ارشد صنعتی نیز نقطه نظرات خود برای جذب تولید کنندگان خارجی برای تولید در ایران را بیان کردند.


کلید واژه ها: ایران - اقتصاد - اقتصاد ایران - تولید - تولید کنندگان - اقتصادی - اتاق بازرگانی - سرمایه گذار - شرایط - اتاق بازرگانی ایران - سرمایه گذاری خارجی - مشکلات اقتصادی - مشکلات - برگزار - سرمایه - سرمایه گذاری - کشورهای کوچک - سیستم بانکی - موتور سیکلت - اروپا - بانکی - تحریم - هایی - اتاق - اروپایی - دانشگاه - نرخ ارز - انتقال - ساختار - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
کم تحرکی و تغذیه ناسالم ازعوامل ابتلا به دیابت

بوروکراسی مسیر پیشرفت دندانپزشکی را سد کرده است

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

قیمت خودرو امروز 1397/08/23/ دنا 79 میلیونی شد

انتخاب یزد به عنوان نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان های سراسر کشور

آژانس بین المللی انرژی: کاهش صادرات نفت ایران به 90 هزار بشکه در روز

طرح تاپ تا پایان امسال در کشور نهایی می شود

از سوی وزارت راه منتشر شد رشد 83 درصد قیمت مسکن تهران در مهر ماه

مردم و اعدام اختاپوس ها

اسامی مدیران وزارت کار که چند جا عضو هیات مدیره هستند/اولین آزمون فساد ستیزی شریعتمداری

سهم 68.7 درصدی مخابرات از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات

سند ملی آب به روزرسانی شود

قیمت نفت بعد از تحریم؛ راز سقوط به جای صعود

زمینه سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری فراهم شده است

یک آگهی عجیب غریب!

انواع صلح و شرایط عقد انها چیست

رییس کل بیمه مرکزی خواب است

کسری بودجه خانوار های تهرانی با تورم دو رقمی امسال، به کجا خواهد رسید؟

چگونه شغل مناسب پیدا کنیم  / با انجام این روشها شغل مورد علاقه خود را بیابید

ردیاب سلامتی جدید ویتینگز با عمر باتری 20 روز معرفی شد

آخرین حرف های سلطان سکه قبل از اعدام: روزی یک میلیارد درآمد دارم!

ثبت 38 میلی متر بارندگی در کشور

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

قیمت دلار امروز چهارشنبه 23 آبان 97

قیمت سکه وارد کانال 3 میلیون تومان شد + جدول قیمت ها

ارائه پیشنهاد واردات اتوبوس های دست دوم

استخدام صندوقدار شیفت صبح در مجموعه غذایی رفتاری در تهران

​ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

سیر نزولی قیمت دلار در بازار

دولت تولید را رها کرده و مدام حرف از بسته حمایتی می زند

بازگشت دلار به کانال 12 هزار تومان / قیمت سکه کاهش یافت

قیمت خودرو امروز 1397/08/23

اجرای حکم اعدام سلطان سکه

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

روایتی از 26 سال اخلالگری سلطان سکه

ریزش قیمت ارز و سکه در بازار/ دلار صرافی ملی 12 هزار و 950 تومان

تقدیر معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدامات مدیرعامل بانک ملی ایران

اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد است

شوکِ بازار، سقوط آزاد نرخ طلا و سکه در تبریز/ امیدها برای کاهش قیمت ارز زنده شد

سکه امروز چند؟/ قیمت سکه و طلا امروز 23 آبان 97

قیمت طلا امروز 23 آبان 97

طلا 10 درصد ارزان شد

استخدام کارمند آژانس هواپیمایی

عکس| سلطان سکه در حال نوشتن وصیت نامه

طرح تاپ تا پایان امسال در کشور نهایی می شود

امروز در بازار مشخص شد قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / 207 دنده ای 92 میلیون تومان +جدول

حاجی آباد ری به قطب گردشگری جنوب پایتخت تبدیل می شود

زمینه سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری فراهم شده است

توتال، صنعت هوایی ایران را تحریم کرد

پروازهای امروز فرودگاه رامسر کنسل شد

معاون وزیر صنعت:قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

کمک صد میلیاردی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده کرمانشاه

آخرین گفت وگوی سلطان سکه:به هیچ عنوان هفتصد میلیارد حجم پول بالایی نیست/گرانترین سیگار ایران را می کشم

اجرای عملیات پیشگیری و کنترل آفات و بیماری های جنگلی در لرستان

ثبت بیست وقف جدید در مهاباد

آغاز هفته پژوهش از فردا

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

افزایش فرو ریزش زمین، زنگ خطری برای تهران

گوجه فرنگی گلخانه ای 11 هزار تومان شد

آقای زنگنه، در وزارت نفت چه خبر است؟

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

لحظاتی پیش از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین محمد اسماعیل قاسمی +تصاویر

پشیمانم از اینکه با کارتهای مردم کار کردم من و وحید شاخ بازار بودیم

درخواست کارگران برای تشکیل جلسه فوق العاده شورای عالی کار برای افزایش مزد

احتمال اعطای سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

استخدام کارمند فروش و بازاریابی در شرکت دیبا کام پردازش سدرا

بازنشسته‏‎های وزارت نفت دست به امضا شدند

جزییات سبد حمایتی مددجویان امداد/ پوشش 600 هزار خانواده جدید

سبقت گاز از زغال سنگ به عنوان منبع بزرگ انرژی جهان تا 2030

قیمت خودرو امروز 1397/08/23

قیمت فروش دلار در صرافی ملی امروز 97/08/23

قیمت ارز مسافرتی امروز 1397/08/23

لزوم کاهش اثرات تحریم با بهره گیری از سرمایه های اجتماعی

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/23

مدل های شیک بلوز زنانه مجلسی

مجید قاسمی چهره برگزیده صنعت بانکداری ایران شد

پراید 111 38 میلیون تومان شد/ قیمت خودرو امروز 23 آبان 97

گوجه فرنگی 11هزار تومان شد

رییس کمیته امداد خبر داد: بهره مندی 2 میلیون و 70 هزار خانوار از بسته حمایتی دولت

قیمت هر کیلو تخم مرغ 8200 تومان

افزایش قیمت شیر ارتباطی به میزان تولید ندارد

نتایج آزمون استخدامی شرکت نفت ستاره خلیج فارس

به آمریکایی ها فهماندیم نفت مان را می فروشیم

قیمت نفت بعد از تحریم؛ راز سقوط به جای صعود

نکوداشتی از جنس مادر

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

سند ملی آب به روزرسانی شود

سهم 68.7 درصدی مخابرات از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات

واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی سرعت می گیرد

قطع صدای باد در گوش موتورسواران با کلاه ایمنی جدید

پراید هاچبک 38 میلیون تومان شد

مجازات متهمان پرونده قاچاق کلان ارز و سکه

خسارت های سنگین شرکت های هواپیمایی امارات

7.4 میلیارد دلار محصول پتروشیمی در 7 ماه نخست امسال صادر شد

12هزار متر مربع از اراضی کشاورزی ورامین آزاد شد

ایمن سازی راه کجور به 5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی سرعت می گیرد

خودروهای 100 میلیون تومان در بازار را بشناسیم +جدول

نفت در بازارهای جهانی به قیمت 66.43 دلار در هر بشکه رسید

چرا سرمایه گذار خارجی برای تولید به ایران نمی آید؟

چرا سرمایه گذار خارجی برای تولید به ایران نمی آید؟