مطالب مرتبط:
اقتصاد کشور درگیر جنگ روانی/ از مبادی رسمی اخبار را دریافت کنید
اقتصاد درگیر بحران است، نه جنگ
اقتصاد درگیر بحران است، نه جنگ
تحریم نفت ایران جنگ با اقتصاد دنیاست
مجید انصاری: امروز احتکار، مانند بستن آب بر یاران امام حسین(ع) در روز عاشوراست/امروز برای هیچ مسئولی روز استراحت نیست/ امروز در جنگ اقتصادی و تبلیغی به طور تمام عیار درگیر هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 19:302018-10-23اقتصادي

اقتصاد، درگیر جنگ خاموش


آمارها می گویند آنچه در دوره مابین سال های 57 تا 67 زیر سایه ناآرامی های داخلی پس از انقلاب و جنگ هشت ساله تحمیلی بر سر اقتصاد ایران رفت، - در دوره سال های 87 تا 97 نیز با همان شدت تکرار شده است.

در این دو دوره زمانی، اقتصاد ایران از یک سو با جهش 18برابری نرخ ارز مواجه بوده و از سوی دیگر با رشد اقتصادی نزدیک به صفر و حتی منفی.

این، چکیده یافته های همشهری است که کارشناسان اقتصادی نیز آن را تأیید می کنند.

از تحلیل کارشناسان اقتصادی چنین برمی آید که فساد، بی انضباطی مالی به ویژه در بانک ها، رشد فزاینده نقدینگی و مدیریت نادرست در سطوح کلان، در دوره 10ساله اخیر ازجمله عواملی بوده که توانسته نظیری همانند جنگ هشت ساله تحمیلی در اقتصاد ایران بیافریند و شرایطی را فراهم آورد که نماگرهای اقتصادی روایتی یکسان از وضعیت هر دو دوره به نمایش بگذارند.

محاسبات انجام شده در همشهری نشان می دهد، قیمت دلار آمریکا در دوره نخست یعنی در خلال سال های 57 تا 67 همزمان با آغاز پیروزی انقلاب تا آخرین روز جنگ، از 70ریال در بهمن ماه 57 به 1350ریال در تیرماه67 رسیده؛ در نتیجه رشدی معادل 1828درصدی را تجربه کرده است.

در این دوره زمانی، نرخ رشد اقتصادی ایران به طور میانگین منفی 1.

5درصد محاسبه شده است.

پس از این دوره، هم قیمت ارز و هم نرخ رشد اقتصادی در محدوده ای معقول حرکت کرده؛ به گونه ای که میانگین رشد نرخ دلار در فاصله سال های 68 تا 86 در محدوده 30درصد و میانگین نرخ رشد اقتصادی در محدوده 5درصد نوسان کرده است.

اما در دوره دوم یعنی در خلال سال های 87 تا 97 قیمت هر دلار آمریکا از 9100ریال در اردیبهشت 87 به 170هزار ریال در روزهای نخست مهرماه 97 رسید که بیانگر رشدی 1768درصدی است.

آمارها میانگین رشد اقتصادی ایران در این دوره را 1.

08درصد نشان می دهند که البته با نوسان نرخ رشد در محدوده 5.

8درصد تا منفی 6.

8درصد و بی ثباتی شدید اقتصاد همراه بوده است.

زنگ خطر افول اقتصاد هادی حق شناس، کارشناس مسائل اقتصادی، وجه اشتراک این دو دوره زمانی را تحریم های اقتصادی و مشکلات ایجاد شده در تجارت خارجی اعلام می کند که باعث شده اقتصاد ایران از نظر درآمدهای ارزی در مضیقه قرار بگیرد و به تبع آن توقف رشد اقتصادی و جهش نرخ ارز اتفاق بیفتد.

حق شناس به همشهری می گوید: جنگ نظامی هشت ساله علیه یک کشور، اتفاقی است که می تواند بنیان اقتصاد را متلاشی کند و بسیاری از عقب ماندگی های اقتصادی ایران در طول دوران دفاع مقدس نیز برخاسته از همین ماجراست.

او با اشاره به اینکه در دوره دوم مورد بررسی یعنی از سال 87 تا 97، تحریم ها با شدت بیشتری اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار داد، می افزاید: در این دوره برخلاف دوره جنگ، تحریم ها علیه ایران با اجماع جهانی همراه بود که همین مسئله هزینه های تجارت خارجی کشور را بالا برد و در ادامه نیز با تحریم های یکجانبه آمریکا در ماه های اخیر، کشورهای دیگر را در همکاری با ایران محتاط کرد و تجارت ایران را در وضعیت دوران جنگ قرار داد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در دوره دوم ایران با سیل درآمدهای افسانه ای نفت مواجه شده و منابع ارزی آن در مقایسه با دوره جنگ بسیار فراتر رفته است، می گوید: وجه تمایز اقتصاد دوره جنگ و اقتصاد دهه اخیر در همین است که دولت های مستقر در دوره دوم پول زیادی برای خرج کردن داشتند و اتفاقا بخش عمده آنها را نیز به ریال تبدیل کردند که تبعات آن شاید به پای تبعات جنگ برسد.

به گفته حق شناس، مقایسه نرخ تورم، ضریب رشد نقدینگی، انضباط بانک ها و میزان مطالبات آنها از دولت در دوره جنگ با همین شاخص ها در دهه اخیر نشان می دهد استفاده نادرست از درآمدهای ارزی افسانه ای چه بر سر اقتصاد ایران آورده است.

او می افزاید: وجه غیرمشترک دوره جنگ تحمیلی و دوره اخیر این است که اقتصاد ایران در دوره دوم تورم های پیاپی بالای 30درصدی را تجربه کرده و همواره با پول پاشی مواجه بوده است.

در دوره سال های 87 تا 97 همواره ضریب رشد نقدینگی نسبت به دهه اول انقلاب بیشتر بوده زیرا در دوره جنگ بانک ها منضبط تر بودند و دولت هم بدهی کمتری به آنها داشت اما حالا معیارها کاملا متفاوت شده است.

حق شناس یکی دیگر از وجه تمایزهای دو دوره مورد بررسی را فساد پولی، مالی و اختلاس می داند و می گوید: در دهه اول انقلاب، سطح فساد در اقتصاد ایران نسبت به دوره اخیر ناچیز بوده و حداقل به اندازه امروز نبوده است.

به عقیده حق شناس، رونمایی مکرر از فسادهای چندهزارمیلیاردی و معرفی سلاطین اقتصادی، زنگ خطری از افول اقتصاد بوده که در دوره اخیر نواخته شده و نتیجه آن را آمارها منعکس کرده اند.

غفلت از ابزارهای ضد سوداگری وحید شقاقی شهری، عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی هم تحریم های مقداری نفت را پایه جهش نرخ ارز و افت رشد اقتصادی در دوره مورد بررسی اعلام می کند که در دوره اول با چاشنی هزینه های جنگ بر سر اقتصاد ایران آوار شد و در دوره دوم به واسطه همراه شدن با نقدینگی سرگردان، سوداگری، تحریم های بانکی و نااطمینانی از آینده، ترمز رشد اقتصادی را کشید و فنر قیمت ارز را آزاد کرد.

شقاقی شهری در گفت وگو با همشهری تأکید می کند که در دوره نخست، با وجود هزینه های سرسام آور جنگ و تنگنای منابع ارزی، محدودیت های تجاری و مالی علیه ایران به اندازه محدودیت های اعمال شده در سال های اخیر نبوده است و دولت قادر بوده با همان منابع اندک کشور را اداره کند اما در دوره اخیر، دولت، هم به واسطه تحریم نفتی و بانکی با تنگنای منابع مواجه شده و هم راه های کمتری برای مراوده با جهان دارد.

شقاقی شهری می گوید: اینکه ما در سال های اخیر نتوانسته ایم ابزارهای محدودکننده سوداگری اعم از مالیات و شفافیت را در اقتصاد به کار بگیریم یکی از مسائلی است که باعث شده اثرگذاری مخرب نقدینگی سرگردان، بازارها را متشنج کند.

به گفته او، میانگین رشد فزاینده نقدینگی یکی از متهمان اصلی تنش های اقتصادی در دوره 87 تا 97 است.

در این دوره رشد نقدینگی تقریبا 27درصد بوده درحالی که رشد تولید اسمی کشور فقط 15درصد بوده است.

در سوگ سال های ازدست رفته بررسی های علی دینی ترکمانی، استادیار مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی نیز شباهت دو دوره 57 تا 67 و 87 تا 97 و یافته ها و گمانه های همشهری را تأیید می کند.

دینی ترکمانی می گوید: در دوره اول ایران هرچند از نظر فروش نفت منعی نداشت اما توان تولیدش در سایه جنگ و بمباران بسیار افت کرده بود؛ درنتیجه منابع ارزی کمتری وارد کشور می شد.

این مسئله از یک سو به جهش نرخ ارز و از سوی دیگر به فریز شدن رشد اقتصادی انجامید.

به اعتقاد او، در دوره اخیر یعنی در طول سال های 87 تا 97 نیز شرایط مشابه همان وضعیت دوران جنگ تجربه شده و ایران هرچند توان قابل توجهی برای تولید نفت داشته اما در سایه تحریم ها عملا فضایی برای فروش آن نداشته است؛ درنتیجه اقتصاد با افت نرخ رشد اقتصادی و جهش نرخ ارز مواجه شده است.

البته دینی ترکمانی این تحلیل را کلی ترین توصیفی می داند که قادر است شباهت نماگرهای اقتصادی در دوره جنگ و سال های اخیر را توجیه کند و معتقد است: سال های 1390 تا 1397 را باید سال های ازدست رفته اقتصاد ایران لقب داد که باوجود در دسترس بودن ظرفیت های موردنیاز برای توسعه اقتصادی، تحولات این حوزه در مسیری عکس حرکت کرده و میانگین رشد اقتصادی کشور فقط به یک هشتم میزان رشد هدفگذاری شده در سند بالادستی چشم انداز 20ساله رسیده است.

استادیار مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی این عملکرد ضعیف اقتصادی را از یک سو به معنای تشدید بحران فراگیر توسعه و تعمیق شکست نظام مند اقتصادی در ایران و از سوی دیگر به معنای عقب ماندگی تاریخی بیشتر با اقتصادهایی می داند که چهارنعل به پیش می تازند و ایران باید با حسرت، پیشرفت آنها را نظاره گر باشد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - رشد اقتصادی - اقتصاد ایران - نرخ رشد اقتصادی - ایران - کارشناسان اقتصادی - رشد اقتصادی ایران - دلار آمریکا - کارشناس - همشهری - نرخ ارز - درآمدهای ارزی - قیمت - دلار - منفی - آمریکا - تحریم - قیمت دلار - دفاع مقدس - نشان - نرخ دلار - قیمت ارز - نقدینگی - مشکلات - متلاشی - مدیریت - نمایش - همراه - درگیر

آخرین اخبار سرویس:
سازمان آمار آمریکا: 48 درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می کنند

وزیر صنعت معدن و تجارت: طرح وزارت صنعت برای توسعه صادرات به 15 کشور همسایه و چین

تعاونی های توسعه در سه شهرستان گیلان راه اندازی می شود

پر درآمدترین شغل ها در دوران رکود

27.5 درصد آثار تاریخی بافق به ثبت رسیده است

سهمیه هر کشور در توافق کاهش تولید اوپک چقدر است؟+ جدول

توضیح رییس پلیس پایتخت درباره فرار 3 اخلالگر بازار کاغذ

بخش کشاورزی محور توسعه اقتصادی و اشتغال استان کرمانشاه است

حفاری های شهر قزوین تا قبل از پایان سال مرمت می شوند

دو طرح تصفیه فاضلاب روستایی طی دهه فجر به بهره برداری می رسد

فارس من| از 580 واحد نانوایی در همدان فقط چند واحد تخلف دارند

قیمت قطعی محصولات ایران خودرو تغییر نمی کند

خیرین 15 میلیارد ریال به بهزیستی شهر ری کمک کردند

طرح پایش بازار کالا ویژه نوروز از فردا در یزد آغاز می شود

116 میلیون دلار کالا از شهرک های صنعتی قزوین صادر شد

جلبک، گیاه ثروت آفرین

کمک های مردمی به مراکز نیکوکاری در هرمزگان

عضویت 7هزار نفر در کتابخانه های لرستان

خراسان رضوی، پیشرو و رکورددار در صنعت گاز

تولید 25 درصد مواد شوینده کشور در استان سمنان+ فیلم

ثبت سفارش واردات تلفن همراه با شرایط خاص صورت می گیرد

خودروسازان برای خودرو های ضرر ده جایگزین پیدا نکنند/ 80درصد تولید به تعهدات قبلی اختصاص می یابد

فاز 3 پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال راه اندازی است/ 95 میلیون لیتر بنزین تولید می شود

صادرات میوه و تره بار افزایش یافت

تجمع ثبت نام کنندگان خودرو مقابل مجلس

دلار ثابت ماند

دلار ثابت ماند

وجود تمام امکانات در شهرداری تهران برای امداد هوایی

پیش فروش خودرو بدون مجوز وزارت صمت غیر قانونی است

‍ ورود اولین مرسدس بنز 2019 در ایران! + عکس

پرونده مسکن مهر در شهر هایی با جمعیت 25 هزار نفر بسته می شود

نرخ 47 ارز بین بانکی ثابت ماند + جدول

نیازی به واردات سیب نداریم/ افزایش 30 درصدی تولید مرکبات

قیمت انواع چای کیسه ای در بازار + جدول

دلار ثابت ماند

ایران خودرو: خودروهای فروش قطعی بدون افزایش قیمت تحویل می شود

رویترز: رشد اقتصادی چین به کمترین میزان در 28 سال گذشته می رسد

گزارش از تالار شیشه ای؛ افت 556 واحدی شاخص بورس

تصمیمات غیرکارشناسی دولت و مجلس عین تحریم است

شهرداری تهران تا 20 سال آینده نیاز به افزایش پست مدیریتی ندارد

پیشگیری مقدم بر مبارزه و مقابله است/ صرف ثبت شرکت، رافع مسئولیت سایر دستگاه ها نیست

آتش نشانی جزو مشاغل سخت و زیان آور است

برخورد با متخلفین اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان

انتقاد شافعی از پیشنهاد های بودجه ای بخش خصوصی

تأمین هزینه خرید 2000 لباس تخصصی آتش نشانان

ثبت سفارش کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی تا سال 1400 ممنوع شد

میزان تلفات محصولات باغی در کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است

اشتغالزایی 250 نفر همزمان با افتتاح «بازارچه موقت پرنده فروشان» همدان

مشکل اصلی زنان کارآفرین چیست؟

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

صادرات میوه و تره بار افزایش یافت

آب انتقالی کوهرنگ به یزد ساعت هفت صبح دوشنبه قطع می شود

5500 انشعاب برق غیرمجاز در کردستان به غیردائم تبدیل شد

سود و جریمه وام های کمتر از 100 میلیون تومان بخشیده می شود

لایحه سی اف تی به مجمع تشخیص مصلحت رفت

کمباین چینی به درد برداشت برنج ایرانی نمی خورد

حضور نمایندگان 12کشور جهان در نمایشگاه انرژی کیش

اگر شرکت های دولتی 5درصد در هزینه شان صرفه جویی کنند چه خواهد شد؟

کارگران فاقد بیمه سبد کالا می گیرند؟

وام قرض الحسنه برای نمونه سازی محصولات دانش بنیان/تلاش برای کاهش فرآیند اعطای تسهیلات

برای دریافت بسته حمایتی اینجا کلیک کنید

طرح سهمیه بندی بنزین اعلام وصول شد

سهم 60 درصدی صنعت ساختمان در فوتی های ناشی از حوادث کار

تصمیم جدید گمرک 500 هزار نفر را بیکار می کند

20 میلیون تومان وام در اختیار گردشگران مناطق آزاد قرار می گیرد

سبقت بدهی خودروسازان از تولید قطعه سازان

693 طرح اشتغالزایی برای مددجویان کمیته امداد قم ایجاد شد

880 هزار نفر از تسهیلات وام ازدواج استفاده کردند

5 درصد آثار تاریخی بافق به ثبت رسیده است

استخدام کارمند فروش مسلط به آفیس محدوده میدان امام خمینی

تعاونی های توسعه در سه شهرستان گیلان راه اندازی می شود

استخدام سالن کار،آشپز،صندوق دار در یک رستوران معتبر

استخدام کارمند فروش خانم جهت کلینیک پوست و مو

دلایل خروج سرمایه و رغبت مردم به خرید مسکن در خارج از کشور چیست؟

بخش کشاورزی محور توسعه اقتصادی و اشتغال استان کرمانشاه است

استخدام نجار ماهر جهت یک شرکت معتبر در تهران

استخدام رویه کوب ماهر و نیمه ماهر مبل در تهران

استخدام کارگر نیمه ماهر و ماهر جهت نصب پنجره های upvc در تهران

استخدام یکنفر خانم جهت ارتباط با مشتریان ترجیحاً بدون سابقه

استخدام تعدادی برشکار جهت کارگاه کابینت سازی - تهران

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

پرفروش ترین شاسی بلندهای 7 نفره بازار

محبوب ترین رنگ برای خودروها در سال 2018

ب ام و M3 فقط و فقط برای حرفه ای ها

تغییر اندک نرخ سکه نسبت به دیروز

3 اخلالگر بازار کاغذ پیش از تشکیل پرونده و پیگیری از سوی پلیس، فرار کردند

شاخص 559 واحد اصلاح شد

امروز از طرح های ساختمان جدید پلاسکو رونمایی شد/ تلاش می کنیم فضای معماری شهر را بهبود ببخشیم

افزایش 83 درصدی تولید بنزین در کشور/ عقد اخوت با هیچ کس در کار نبسته ام

دلار ثابت ماند

620 مرکز درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت در لرستان هستند

12 میلیارد ریال برای احداث نمایشگاه صنایع دستی اردبیل اختصاص یافت

پرداخت حقوق معوقه کارگران شهرداری بروجرد در اولویت قرار دارد

مشمولان بیمه بیکاری بسته حمایتی دریافت می کنند

باید مقاومت صنایع مقابل محصولات دانش بنیان شکسته شود

بیش از چهار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد

تامین اقلام مورد نیاز مردم برای شب عید+فیلم

توسعه شهری همراه با توزیع متعادل خدمات باشد

حکم قطعی 5 صراف صادر شد

تأمین هزینه خرید 2000 لباس تخصصی آتش نشانان

اقتصاد، درگیر جنگ خاموش

اقتصاد، درگیر جنگ خاموش