مطالب مرتبط:
اقتصاد کشور درگیر جنگ روانی/ از مبادی رسمی اخبار را دریافت کنید
اقتصاد درگیر بحران است، نه جنگ
اقتصاد درگیر بحران است، نه جنگ
تحریم نفت ایران جنگ با اقتصاد دنیاست
مجید انصاری: امروز احتکار، مانند بستن آب بر یاران امام حسین(ع) در روز عاشوراست/امروز برای هیچ مسئولی روز استراحت نیست/ امروز در جنگ اقتصادی و تبلیغی به طور تمام عیار درگیر هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 19:302018-10-23اقتصادي

اقتصاد، درگیر جنگ خاموش


آمارها می گویند آنچه در دوره مابین سال های 57 تا 67 زیر سایه ناآرامی های داخلی پس از انقلاب و جنگ هشت ساله تحمیلی بر سر اقتصاد ایران رفت، - در دوره سال های 87 تا 97 نیز با همان شدت تکرار شده است.

در این دو دوره زمانی، اقتصاد ایران از یک سو با جهش 18برابری نرخ ارز مواجه بوده و از سوی دیگر با رشد اقتصادی نزدیک به صفر و حتی منفی.

این، چکیده یافته های همشهری است که کارشناسان اقتصادی نیز آن را تأیید می کنند.

از تحلیل کارشناسان اقتصادی چنین برمی آید که فساد، بی انضباطی مالی به ویژه در بانک ها، رشد فزاینده نقدینگی و مدیریت نادرست در سطوح کلان، در دوره 10ساله اخیر ازجمله عواملی بوده که توانسته نظیری همانند جنگ هشت ساله تحمیلی در اقتصاد ایران بیافریند و شرایطی را فراهم آورد که نماگرهای اقتصادی روایتی یکسان از وضعیت هر دو دوره به نمایش بگذارند.

محاسبات انجام شده در همشهری نشان می دهد، قیمت دلار آمریکا در دوره نخست یعنی در خلال سال های 57 تا 67 همزمان با آغاز پیروزی انقلاب تا آخرین روز جنگ، از 70ریال در بهمن ماه 57 به 1350ریال در تیرماه67 رسیده؛ در نتیجه رشدی معادل 1828درصدی را تجربه کرده است.

در این دوره زمانی، نرخ رشد اقتصادی ایران به طور میانگین منفی 1.

5درصد محاسبه شده است.

پس از این دوره، هم قیمت ارز و هم نرخ رشد اقتصادی در محدوده ای معقول حرکت کرده؛ به گونه ای که میانگین رشد نرخ دلار در فاصله سال های 68 تا 86 در محدوده 30درصد و میانگین نرخ رشد اقتصادی در محدوده 5درصد نوسان کرده است.

اما در دوره دوم یعنی در خلال سال های 87 تا 97 قیمت هر دلار آمریکا از 9100ریال در اردیبهشت 87 به 170هزار ریال در روزهای نخست مهرماه 97 رسید که بیانگر رشدی 1768درصدی است.

آمارها میانگین رشد اقتصادی ایران در این دوره را 1.

08درصد نشان می دهند که البته با نوسان نرخ رشد در محدوده 5.

8درصد تا منفی 6.

8درصد و بی ثباتی شدید اقتصاد همراه بوده است.

زنگ خطر افول اقتصاد هادی حق شناس، کارشناس مسائل اقتصادی، وجه اشتراک این دو دوره زمانی را تحریم های اقتصادی و مشکلات ایجاد شده در تجارت خارجی اعلام می کند که باعث شده اقتصاد ایران از نظر درآمدهای ارزی در مضیقه قرار بگیرد و به تبع آن توقف رشد اقتصادی و جهش نرخ ارز اتفاق بیفتد.

حق شناس به همشهری می گوید: جنگ نظامی هشت ساله علیه یک کشور، اتفاقی است که می تواند بنیان اقتصاد را متلاشی کند و بسیاری از عقب ماندگی های اقتصادی ایران در طول دوران دفاع مقدس نیز برخاسته از همین ماجراست.

او با اشاره به اینکه در دوره دوم مورد بررسی یعنی از سال 87 تا 97، تحریم ها با شدت بیشتری اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار داد، می افزاید: در این دوره برخلاف دوره جنگ، تحریم ها علیه ایران با اجماع جهانی همراه بود که همین مسئله هزینه های تجارت خارجی کشور را بالا برد و در ادامه نیز با تحریم های یکجانبه آمریکا در ماه های اخیر، کشورهای دیگر را در همکاری با ایران محتاط کرد و تجارت ایران را در وضعیت دوران جنگ قرار داد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در دوره دوم ایران با سیل درآمدهای افسانه ای نفت مواجه شده و منابع ارزی آن در مقایسه با دوره جنگ بسیار فراتر رفته است، می گوید: وجه تمایز اقتصاد دوره جنگ و اقتصاد دهه اخیر در همین است که دولت های مستقر در دوره دوم پول زیادی برای خرج کردن داشتند و اتفاقا بخش عمده آنها را نیز به ریال تبدیل کردند که تبعات آن شاید به پای تبعات جنگ برسد.

به گفته حق شناس، مقایسه نرخ تورم، ضریب رشد نقدینگی، انضباط بانک ها و میزان مطالبات آنها از دولت در دوره جنگ با همین شاخص ها در دهه اخیر نشان می دهد استفاده نادرست از درآمدهای ارزی افسانه ای چه بر سر اقتصاد ایران آورده است.

او می افزاید: وجه غیرمشترک دوره جنگ تحمیلی و دوره اخیر این است که اقتصاد ایران در دوره دوم تورم های پیاپی بالای 30درصدی را تجربه کرده و همواره با پول پاشی مواجه بوده است.

در دوره سال های 87 تا 97 همواره ضریب رشد نقدینگی نسبت به دهه اول انقلاب بیشتر بوده زیرا در دوره جنگ بانک ها منضبط تر بودند و دولت هم بدهی کمتری به آنها داشت اما حالا معیارها کاملا متفاوت شده است.

حق شناس یکی دیگر از وجه تمایزهای دو دوره مورد بررسی را فساد پولی، مالی و اختلاس می داند و می گوید: در دهه اول انقلاب، سطح فساد در اقتصاد ایران نسبت به دوره اخیر ناچیز بوده و حداقل به اندازه امروز نبوده است.

به عقیده حق شناس، رونمایی مکرر از فسادهای چندهزارمیلیاردی و معرفی سلاطین اقتصادی، زنگ خطری از افول اقتصاد بوده که در دوره اخیر نواخته شده و نتیجه آن را آمارها منعکس کرده اند.

غفلت از ابزارهای ضد سوداگری وحید شقاقی شهری، عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی هم تحریم های مقداری نفت را پایه جهش نرخ ارز و افت رشد اقتصادی در دوره مورد بررسی اعلام می کند که در دوره اول با چاشنی هزینه های جنگ بر سر اقتصاد ایران آوار شد و در دوره دوم به واسطه همراه شدن با نقدینگی سرگردان، سوداگری، تحریم های بانکی و نااطمینانی از آینده، ترمز رشد اقتصادی را کشید و فنر قیمت ارز را آزاد کرد.

شقاقی شهری در گفت وگو با همشهری تأکید می کند که در دوره نخست، با وجود هزینه های سرسام آور جنگ و تنگنای منابع ارزی، محدودیت های تجاری و مالی علیه ایران به اندازه محدودیت های اعمال شده در سال های اخیر نبوده است و دولت قادر بوده با همان منابع اندک کشور را اداره کند اما در دوره اخیر، دولت، هم به واسطه تحریم نفتی و بانکی با تنگنای منابع مواجه شده و هم راه های کمتری برای مراوده با جهان دارد.

شقاقی شهری می گوید: اینکه ما در سال های اخیر نتوانسته ایم ابزارهای محدودکننده سوداگری اعم از مالیات و شفافیت را در اقتصاد به کار بگیریم یکی از مسائلی است که باعث شده اثرگذاری مخرب نقدینگی سرگردان، بازارها را متشنج کند.

به گفته او، میانگین رشد فزاینده نقدینگی یکی از متهمان اصلی تنش های اقتصادی در دوره 87 تا 97 است.

در این دوره رشد نقدینگی تقریبا 27درصد بوده درحالی که رشد تولید اسمی کشور فقط 15درصد بوده است.

در سوگ سال های ازدست رفته بررسی های علی دینی ترکمانی، استادیار مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی نیز شباهت دو دوره 57 تا 67 و 87 تا 97 و یافته ها و گمانه های همشهری را تأیید می کند.

دینی ترکمانی می گوید: در دوره اول ایران هرچند از نظر فروش نفت منعی نداشت اما توان تولیدش در سایه جنگ و بمباران بسیار افت کرده بود؛ درنتیجه منابع ارزی کمتری وارد کشور می شد.

این مسئله از یک سو به جهش نرخ ارز و از سوی دیگر به فریز شدن رشد اقتصادی انجامید.

به اعتقاد او، در دوره اخیر یعنی در طول سال های 87 تا 97 نیز شرایط مشابه همان وضعیت دوران جنگ تجربه شده و ایران هرچند توان قابل توجهی برای تولید نفت داشته اما در سایه تحریم ها عملا فضایی برای فروش آن نداشته است؛ درنتیجه اقتصاد با افت نرخ رشد اقتصادی و جهش نرخ ارز مواجه شده است.

البته دینی ترکمانی این تحلیل را کلی ترین توصیفی می داند که قادر است شباهت نماگرهای اقتصادی در دوره جنگ و سال های اخیر را توجیه کند و معتقد است: سال های 1390 تا 1397 را باید سال های ازدست رفته اقتصاد ایران لقب داد که باوجود در دسترس بودن ظرفیت های موردنیاز برای توسعه اقتصادی، تحولات این حوزه در مسیری عکس حرکت کرده و میانگین رشد اقتصادی کشور فقط به یک هشتم میزان رشد هدفگذاری شده در سند بالادستی چشم انداز 20ساله رسیده است.

استادیار مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی این عملکرد ضعیف اقتصادی را از یک سو به معنای تشدید بحران فراگیر توسعه و تعمیق شکست نظام مند اقتصادی در ایران و از سوی دیگر به معنای عقب ماندگی تاریخی بیشتر با اقتصادهایی می داند که چهارنعل به پیش می تازند و ایران باید با حسرت، پیشرفت آنها را نظاره گر باشد.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - رشد اقتصادی - اقتصاد ایران - نرخ رشد اقتصادی - ایران - کارشناسان اقتصادی - رشد اقتصادی ایران - دلار آمریکا - کارشناس - همشهری - نرخ ارز - درآمدهای ارزی - قیمت - دلار - منفی - آمریکا - تحریم - قیمت دلار - دفاع مقدس - نشان - نرخ دلار - قیمت ارز - نقدینگی - مشکلات - متلاشی - مدیریت - نمایش - همراه - درگیر

آخرین اخبار سرویس:
قیمت گذاری ها به صنفوف واگذار شود

کشاورزان دزفول اراضی دیم را به کشت کلزا اختصاص دهند

تولید اسباب بازی در ایران بررسی می شود

اندونزی و هند برای سرمایه گذاری در نساجی یزد اعلام آمادگی کردند

عمارت شاهدخت در معرض تخریب

ضرر 5000 میلیاردی ایران خودرو و سایپا طی 6 ماه

توزیع 96 تن نهاده های دامی بین عشایر بهمیی

اندونزی و هند برای سرمایه گذاری در نساجی یزد اعلام آمادگی کردند

کشاورزان دزفول اراضی دیم را به کشت کلزا اختصاص دهند

ما عادت می کنیم لطفا شما عادت نکنید

خداحافظی بانک مرکزی با دو معاون بازنشسته

موشکافی چالش های بازار سرمایه و بررسی ابهامات سهام داران

افزایش 22 درصدی واردات دانه روغنی

بودجه عمرانی سال 98 را کاهش نمی دهیم

توقف کشت برنج در استان های غیرشمالی

بنزین دو نرخی شود/نرخ دوم براساس فوب خلیج فارس

زمان کشت کلزا در گلستان تمدید شد

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

روند کاهشی نرخ ارز و طلا

قیمت گوشی امروز 27 آبان 97

استارت خودروهای چینی تسلا زده شد

تیزری از نسل جدید کیا سول منتشر شد

بررسی مجدد قیمت گذاری خودرو کلید خورد

رانندگی با خودرو نو خود را چگونه آغاز کنیم؟

استخدام مهندس برق، الکترونیک و مخابرات - 27 آبان 97

اعلام میانگین حقوق فرهنگیان و جزییاتی از تسهیلات بانکی پرداختی به آنها

قیمت روز موبایل چند؟

دو سناریو از برگشت دلار

پیام تازه وارد ها به بورس

انتظار مردم برای کاهش قیمت خانه محقق می شود؟ / از نوسان واحدهای ریزمتراژ تا محتاط شدن فروشندگان

نحوه اطلاع از مشمول بودن دریافت بسته حمایتی دولت

وقتی صنعت اتوبوس سازی مسافران خود را پیاده می کند

ایربگ خودرو لندکروز چرا باز نشد؟

سازش پرونده ای به ارزش 190 میلیون ریال در شورای حل اختلاف تهران

کاهش محبوبیت ماکرون به 25 درصد

شما مشمول بسته حمایتی دولت هستید؟ به شماره 500499 پیامک بزنید

آبیاری تحت فشار در پنج هزار هکتار اراضی دره شهر اجرا شد

سه تن چای تقلبی در بازار مشهد کشف شد

مراسم تودیع ومعارفه سه معاون بانک مرکزی برگزار شد

کشت حفاظتی محصولات کشاورزی در نظرآباد+گزارش

واگذاری ابتکار عمل به بخش خصوصی در شرایط تحریم ضروری است

مشمول سبد حمایتی هستید یا نه؟/ پیامک بزنید

زعفران؛ فرصت طلایی رونق اقتصاد

651 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به قزوین وارد شد

پارک خطی بیرجند 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

آبیاری تحت فشار در پنج هزار هکتار اراضی دره شهر اجرا شد

قیمت مدل های مختلف خودروی بسترن در بازار+ جدول

اجازه نمی دهیم مأموریت های بنادر اصلی کشور دچار خلل شود

محبوبیت ماکرون به 25 درصد کاهش یافت

شماره پیامک برای اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی دولت

قیمت سکه امروز 27 آبان 97

میانگین حقوق فرهنگیان اعلام شد

عرضه سوخت یارانه ای برای تمام ناوگان دریایی

نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر شهرستان دیلم راه اندازی شد

استخدام کارمند دفتری و فروش جهت شرکت معتبر در قزوین

آیا شاخصی برای تعیین کیفیت خودروهای داخلی وجود دارد؟

زمان واریز مبلغ 200 هزار تومان سیاست جبرانی کارکنان دولت و بازنشستگان

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر در نمایندگی سامسونگ

شاخصی برای تعیین کیفیت خودروهای داخلی وجود دارد؟

تمام ناوگان دریایی می توانند از یارانه سوخت استفاده کنند

استخدام شرکت مهندسین مشاور نگراندیش

افزایش قیمت خودرو در انتظار تایید وزیر صنعت

پروازهای آزمایشی خودروهای پرنده در ژاپن با هدف استفاده عملی از آنها در سال 2020

آیا شما مشمول بسته حمایتی دولت هستید؟

اکثر تهرانی ها برای مهاجرت گرمدره را انتخاب می کنند

پارک خطی بیرجند 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (یکشنبه 27 آبان 1397)/ قیمت صبح

سرپرستان ایدرو و سازمان توسعه تجارت منصوب شدند

«مشیرالحق عابدی» سرپرست استانداری خراسان جنوبی شد

حذف کاغذبازی اداری شرط لازم برای اجرای طرح های کارآفرینی

بیت کوین و آنچه که باید از ارزهای دیجیتال بدانید

651 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به قزوین وارد شد

بنادر ایران 80 درصد زیر ظرفیت

زعفران؛ فرصت طلایی رونق اقتصاد

قدمت پایتخت 4 هزار سال قد کشید

واگذاری ابتکار عمل به بخش خصوصی در شرایط تحریم ضروری است

کسب و کار 21/تولید کیف زنانه

کشت حفاظتی محصولات کشاورزی در نظرآباد

استخدام برنامه نویس کامپیوتر،کارشناس فروش در تهران

مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران شد

نگاه ما در خدمت رسانی مبتنی بر شناسایی نیاز بیمه شدگان است

افزایش کیفیت خدمات، همسو با تکریم ارباب رجوع

بازداشت 19 اخلالگر بازار پتروشیمی + فیلم

کسب مقام دوم استان چهارمحال و بختیاری در اجرای مصوبات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

آمار عجیب از مصرف آب در ایران

هشدار به شهروندان برای کلاهبرداری های احتمالی برای اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی دولت

ریز هزینه سفر پاییزی به شهرهای گردشگری کشور

ارز مسافرتی 1500تومان ارزان شد

کلیه استخدامی های استان و شهر اصفهان - 27 آبان 97

طرز تهیه چیز کیک موزی به 2 روش

سرپرستان ایدرو و سازمان توسعه تجارت منصوب شدند

14واحد دانش بنیان در دشتی فعالیت دارند

امپراتوری هخامنشی صاحب موزه تخصصی می شود

توسعه شبکه قطارهای حومه ای نیاز ضروری کلانشهرها

استخدام انباردار مجرب با سابقه کار در مشهد

استخدام نیروی خانم جهت کارگاه نقره سازی در مشهد

استخدام آشپز در منزل در شرکت مامان پز در تهران

استخدام ساندویچ زن جهت فست فود سیمو در کرج

استخدام تعدادی کارگر ساده آقا جهت همکاری در شهر اصفهان

اقتصاد، درگیر جنگ خاموش

اقتصاد، درگیر جنگ خاموش