مطالب مرتبط:
دو کلینیک ویژه گردشگری سلامت در آبادان و خرمشهر راه اندازی می شود
نخستین کلینیک دیابت دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر راه اندازی شد
راه اندازی انجمن های فرهنگی و هنری در شهر پردیس لزوم بهره گیری از هنرمندان بومی در همایش و جشنواره ها
راه اندازی کوچکترین کتابخانه استان در یکی از مناطق حاشیه شهر سنندج
راه اندازی کلینیک اشتغال و کارآفرینی در دانشگاه علمی و کاربردی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 17:162018-10-23پزشكي

کلینیک های ویژه در 128 شهر راه اندازی می شوند


ایرنا- معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از راه اندازی و ایجاد کلینیک های ویژه در 128 شهر و 249 پلی کلینیک تخصصی برای فعالیت پزشکان خبر داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا از پایگاه خبری وزارت بهداشت، قاسم جان بابایی روز سه شنبه در گردهمایی مدیران بیمارستانی و مدیران پرستاری بیمارستان های سراسر کشور در خصوص نتایج اجرای طرح تحول سلامت اظهار داشت: طرح تحول سلامت با هدف پوشش کامل خدمات و دسترسی عادلانه آحاد جامعه به خدمات و مراقبت های با کیفیت سلامت، حفاظت مالی از مردم، ارتقای کیفیت خدمات درمانی و مدیریت منابع و افزایش بهره وری شکل گرفت.

وی اضافه کرد: توسعه زیرساخت ها، توزیع عادلانه خدمات، تعریف بسته های خدمت، اصلاح تعرفه ها و فرآیندهای موجود و توانمندسازی نیروی انسانی به عنوان راهبردهای اصلی طرح تحول سلامت، مد نظر قرار گرفته است.

معاون درمان وزارت بهداشت توضیح داد: از زمان استقرار طرح تحول سلامت تاکنون، سهم مردم از هزینه بستری از 37 درصد به 5 درصد برای روستاییان و 10 درصد برای شهرنشینان کاهش یافته است.

همچنین از 35 میلیون و 500 هزار بیمار بستری حمایت مالی صورت گرفته است.

همچنین کاهش ارجاعات مردم برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به بیرون از بیمارستان ها از دیگر دستاوردها بوده است.

جان بابایی با بیان اینکه طی این طرح بیش از 2 میلیون زایمان طبیعی به صورت رایگان در کشور انجام شده است، گفت: این طرح سبب شده که شیب سزارین که در کشور و پیش از اجرای طرح تحول سلامت در حال افزایش بود، به میزان 6.

5 درصد کاهش و میزان سزارین روند نزولی یابد.

همچنین به بیش از 700 هزار مادر باردار جهت توانمندسازی برای باروری و زایمان طبیعی آموزش های رایگان داده شده است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه هتلینگ بیمارستان ها تغییرات بسیار ملموسی طی اجرای طرح صورت گرفته که مصادیق عینی آن در اکثر بیمارستان های کشور قابل مشاهده است، بیان کرد: در این برنامه بیش از 2 میلیون و 700 هزار متر مربع از فضای بستری، بازسازی شده و 45 هزار تخت بیمارستانی کشور با استفاده 100 درصدی از تولیدات داخلی به صورت کامل نوسازی شده اند.

همچنین توزیع 130 هزار قلم تجهیزات هتلینگ و تامین 75 هزار قلم تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای بیمارستان های موجود و تازه تاسیس برای ایجاد رفاه و حفظ کرامت بیماران نیز صورت گرفته است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: بیش از 90 درصد مراجعات مردم درخصوص دریافت خدمات سرپایی است، از این رو برنامه ارتقای کیفیت ویزیت با انجام 13 میلیون بار ویزیت توسط 14 هزار متخصص و فوق تخصص در 385 شهر کشور با نرخ ارزان دولتی و با تمرکز بر دسترسی اقشار محروم تاکنون انجام شده است.

جان بابایی در ادامه این نشست عنوان کرد: 39 پایگاه اورژانس هوایی با هدف دسترسی مردم در مناطق صعب العبور به خدمات درمانی راه اندازی شده است که تاکنون انتقال 13 هزار و 79 بیمار و مصدوم طی 9 هزار 22 سورتی پرواز انجام شده است.

به گفته وی، هدف گذاری دیگر در طرح تحول سلامت، ساخت و گسترش اورژانس بیمارستان ها بوده که طی اجرای آن، 125 بخش اورژانس ییمارستانی ساخته شده و هزار و 500 تخت اورژانس به بیمارستان های کشور اضافه شده است.

همچنین بهسازی و استانداردسازی 180 بخش نیز انجام شده و 2 هزار و 400 تخت نیز به بخش های مراقبت ویژه کشور افزوده شده است.

وی با بیان اینکه طی اجرای برنامه حمایت از ناباروری پوشش 85 درصدی هزینه های ناباروری با تعرفه دولتی صورت گرفته است، گفت: 17 مرکز جدید نیز در این زمینه ایجاد و 24 مرکز هم، توسعه و تجهیز شده است.

جان بابایی گفت: بهره مندی 35 هزار نفر از خدمت پیشرفته و حیات بخش PCI Primary و سه هزار و 500 نفر از خدمت ترومبولیتیک تراپی از دستاوردهای بسیار مهم طرح تحول سلامت در قالب اجرای دو برنامه مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی بوده است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در ستاد طرح تحول سلامت و به صورت متناظر در دانشگاه ها 5 کمیته به منظور حفظ دستاوردهای طرح تشکیل شده است، اظهار داشت: این کمیته ها شامل کمیته مدیریت منابع و مصارف، پایش و نظارت، دارو، تجهیزات و لوازم پزشکی، بیمه سلامت و فناوری اطلاعات است.

وی با بیان این مطلب که اقدامات و فعالیت های جاری حوزه درمان نیز با تمرکز بر سطح بندی خدمات و نظام ارجاع، تدوین و استقرار راهنماهای بالینی و بحث مربوط به قواعد الکترونیک، در حال اجراست، تصریح کرد: در زمینه سطح بندی چینش تخت، نیروی تخصصی و نوع خدمات درمانی مد نظر بوده است.

همچنین 250 گایدلاین های بالینی نیز برای خدمات پرتواتر و پر هزینه به کمک انجمن ها و برد تخصصی هر رشته تدوین و ابلاغ شده است.

جان بابایی در ادامه افزود: راهکارهای نیز به صورت منتخب درخصوص طرح تحول توسط بیمارستان ها ایجاد شده است.

راه اندازی مراکز جراحی محدود، صدور کارنامه عملکردی ماهانه برای پزشکان معالج، تدوین فرمولاری دارویی برای بیمارستان، طراحی داشبورد بیمارستانی برای هر بخش، مدیریت خدمات گلوبال، استحقاق سنجی و رفع هم پوشانی بیمه ای از جمله این راهکارها بوده است.

معاون درمان خاطرنشان کرد: هنر پزشک و بیمارستان این است که بتواند میانگین هزینه را کاهش دهد تا تعداد بیشتری از افراد، خدمات را دریافت کنند.


کلید واژه ها: طرح تحول سلامت - بیمارستان - وزارت بهداشت - بیمار - سلامت - تجهیزات پزشکی - درمان - درصد - بهداشت - کشور - زایمان طبیعی - صورت - وزارت - بیمارستانی - مردم - پزشکی - معاون - افزایش - زایمان - کاهش - مدیران - رایگان - برنامه - سزارین - نیروی انسانی - میزان - طبیعی - آموزش - توزیع - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:

کلینیک های ویژه در 128 شهر راه اندازی می شوند

کلینیک های ویژه در 128 شهر راه اندازی می شوند