مطالب مرتبط:
450 میلیارد تومان وام شهریه پرداخت شده است/ راه اندازی 30 کارگاه مهارت محور در دانشگاه فنی و حرفه ای
رشد63درصدی پرداخت وام خرید مسکن/ کاهش 12 درصدی تسهیلات ساخت
جوانان یزدی 703 میلیارد ریال وام ازدواج دریافت کردند
یک هزار و 100 مددجوی قزوین در نوبت دریافت وام هستند
دانشگاه آزاد اسلامی با 2 بانک برای اعطای وام به دانشجویان با کارمزد 2/5 درصد قرارداد منعقد کرده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 17:122018-10-23اقتصادي

مقایسه ای بین وام و صکوک


کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اینکه صکوک در بورس با 2گلوگاه سخت ضامن و حسابرسی رو به رو است گفت: تنگای مالی و نقدینگی باعث شده شرکتهای خصوصی تمایل شان برای انتشار صکوک بیشتر شود و وام هم برایشان پرهزینه است.

- اکوفارس: کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اینکه صکوک در بورس با 2گلوگاه سخت "ضامن" و "حسابرسی" رو به رو است گفت: تنگای مالی و نقدینگی باعث شده شرکتهای خصوصی تمایل شان برای انتشار صکوک بیشتر شود و وام هم برایشان پرهزینه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، بعد از سایه انداختن رکود در سال 91 شاهد بودیم که بازپرداخت تسهیلات بانکی با برای شرکتها دشواری فراوانی همراه داشته است.

بنابراین با توجه به بانک محور بودن اقتصاد ایران و تنگنای شدید مالی بانک ها، بازار پول در تامین مالی شرکتها در چند سال اخیر رضایت صاحبان بنگاه ها را همراه نداشته است.

اما در این میان نقش بورس و ابزارتامین مالی تحت عنوان اوراق بدهی(صکوک) در کشورمان مغفول مانده است.

اوراق صکوک دارای تجربه موفق جهانی هست به گونه ای که این اوراق در کشورهای توسعه یافته سهم بالایی از سبد تامین مالی شرکت ها را در اختیار دارد و درصد آن از سهم تسهیلات بانکی نیز بیشتر است .

حتی چنان نقش برجسته ای را دربازار مالی این کشورها ایفا می کند که آن را به عنوان یک بازار مستقل در نظر می گیرند و بازارهای مالی خود را به سه بازار سرمایه،پول و بدهی تقسیم بندی می کنند.

اوراق بدهی(صکوک) به عنوان یک ابزار مالی- اسلامی پر جاذبه در جهان در داخل با موانعی همچون: ضامنهای بانکی، قوانین سختگیرانه (کارشناس رسمی دادگستری و موسسات حسابرسی)، نبود موسسات رتبه بندی، تنوع پایین اوراق موجود ونبود فرهنگ سازی دست و پنجه نرم می کند.

در همین باره گفت و گویی داشته ایم با میثم فدایی کارشناس بازار سرمایه.

*دو گلوگاه سخت انتشار صکوک تسنیم: اگر بخواهیم به طور خلاصه موانع و دست اندازهای انتشار اوراق صکوک و بدهی اشاره کنیم به نظرتان به چه مواردی می توان اشاره کرد؟ انتشار اوراق صکوک در بورس با دو گلوگاه مهم و سخت روبرو است.

یکی فرآیند پیچیده حسابرسی و دومی بحث ضوامین اوراق است که اکثرا بانکها رایج شده که ضمانت نکول نشدن اوراق را می پذیرند.

اما از سوی دیگر دیده می شود که بانکها شرکتهای متقاضی را وسوسه می کنند تا در مسیر پیچیده تامین مالی از طریق صکوک وارد نشوند و در عوض از خود بانک وام دریافت کنند.

مزیت تامین مالی از صکوک نسبت به بانک یکی بحث مزیت بازپرداخت های بلندمدت و چند ساله آن به صاحبان اوراق است و دیگری قابلیت دریافت میزان مبالغ ریالی بیشتر نسبت به وام است.

*مقایسه ای بین وام وصکوک؛ صکوک راه حل بن بست نقدینگی شرکتها تسنیم: به طور دقیق تر تفاوت های تامین مالی از طریق صکوک و وام برای شرکتهایی که بین این دو راهی قرار دارند چیست؟ مثلا با صکوک رقمی حدود صد میلیارد به راحتی می توان برای شرکت آورده به همراه بیاورد، اما وام طبق قاعده معمولا مبالغ کوچکتری از این را برای شرکتها دربر می گیرد.

به علاوه اینکه صکوک این مزیت را دارد که درصد انحراف منابع کمتر در آن واقع می شود.

بدین گونه که در اوراقی مثل مرابحه شرکت موظف است منابع حاصل از فروش اوراق را دقیقا همان کالایی که به سازمان بورس اعلام کرده را خریداری کند و حق تخطی از متن قرارداد را ندارد و سازمان بورس هم نظارت مستمر و جدی بر آن دارد.

ولی در وام بانکی اینگونه نیست و قراردادها و فاکتورهای صوری به طور فراوان دیده می شود که منابع را منحرف می کند و بدین سان برنامه ریزی های کلان بانک مرکزی برای تزریق وام به بخش های مختلف اقتصاد عملا به بن بست میخورد.

شرکتهای خصوصی روز به روز تمایل شان برای انتشارصکوک بیشتر می شود چرا که واقعا به بن بست نقدینگی رسیده اند و مجبور هستند صکوک را برای فرار از تنگنای مالی خود و ادامه دادن به حیات خود انتخاب کنند و وام برای آنان پرهزینه و سنگین تمام می شود.

*ضمانت سهام جایگزین ضمانت بانکی تسنیم: برای رفع کارشکنی بانکها در بحث ضمانت و آسان تر شدن انتشار صکوک، بحث ضمانت سهام به جای ضمانت بانکی مطرح شد.

لطفا توضیح دهید؟ اگر بخواهیم ضامن را همان سهام های رایج بورسی قرار دهیم دو اشکال ممکن است پیش آید: 1.

معضل نقدشوندگی آن است.

بدینگونه که اگر آن صکوک نکول شود و سهام بخواهد آن را جبران کند ممکن است کسی خریداری برای آن سهام پیدا نشود و متقاضی برای آن حجم انبوه خرید آن نباشد تا بتوان از محل فروش سهام به صاحبان اوراق صکوک پول پرداخت کرد، مثلا 800 میلیاد صکوک منتشر می شود و 1200 میلیارد سهام یک شرکت ضمانت آن را می کند که معلوم نیست این 1200 میلیارد آیا نقد بشود و یا اینکه چه مدت زمانی طول بکشد تا به پول تبدیل بشود.

2 .

مورد بعدی ناتوانی درقیمت گذاری سهام است، چون صورتهای مالی شرکتهای ایرانی آنچنان که باید شفاف نیست و وضعیت سودآوری و قوت آن نامعلوم است بنابراین قیمت گذاری سهام مورد ضمانت باعث ایجاد اختلاف نظر بین کارشناسان می شود که چه میانگین قیمتی می توان برای آن سهام مدنظر گرفت.

فقط به قیمت روزانه سهم نمی توان اتکا کرد چرا که در بورس ایران به کرات تجربه شده و رایج است که مثلا یک سهم در طول زمان ممکن است قیمت اش به یک پنجم هم برسد و یا بالعکس.

حال به نظرم راه حل این است که برای ضمانت فقط یک سهم واحد را ضامن قرار ندهند بلکه پرتفویی از سهام تشکیل بدهند و این مجموعه سهام را به عنوان ضامن قرار بدهند تا بتوان ریسک آن را کنترل کرد.

تسنیم: بازارهای مالی مالزی و علی الخصوص صکوک درطی یک دهه اخیر رشد خیره کننده ای را در سطح جهانی داشته است.

آیا برای ایران هم امکان انتشار صکوک بین المللی میسر است؟ در مالزی چون فقه اهل سنت کمی آسانتر است صکوک بیشتری رشد پیدا کرده است.

مثل اوراق تورق که در ایران ممنوع اعلام شده است.

البته تشیع هم ابزارهای کاربردی را در اختیار دارد که اهل سنت از آن محروم است مثل تنزیل دین و فروش بدهی.

همچنین در مالزی شرکتهای رتبه بندی زیادی فعال هستند که باعث شده صکوک بدون نیاز به ضامن و دردسرهای آن به راحتی انتشار پیدا کنند که خود مسئله کلیدی است.

همچنین حمایتهای دولت مالزی در رشد بازار صکوک قطعا اثرگذار بوده است.

متاسفانه اکنون پیش نیازهای انتشار صکوک بین المللی در کشورمان فراهم نیست چرا که به علت تحریمها قابلیت نقل و انتقال پول با دشواری همراه است.

*نرخ صکوک و وام در واقع برابراست؛ 2گروه بانکهای خصوصی خوب و بد تسنیم: بعضی بانکها اعتراض دارند که با وجود کاهش نرخ سود، صکوک سود بیشتری نسبت سپرده به مردم می پردازد.

به طور کلی وضعیت کنونی بانکها را چگونه ارزیابی می کنید؟ الان تقریبا نرخ سپرده بانکی و صکوک با یکدیگر فیکس شده است چرا که در فضای حقیقی بانکها ارقام بالاتری را از نرخ مصوب، سود سپرده می دهند بنابراین به همین خاطر نرخ اوراق بدهی و صکوک که حدود 23 درصد است پس در فضای واقعی با سود بانکی هماهنگ است.

متاسفانه بانکها از نرخهای مصوب خود تخلف می کنند.

الان گروهی از بانکهای خصوصی به هر دری می زنند تا بتوانند به حیات خود ادامه بدهند.

بعضی بانکهای دولتی با مشکل انبوه مطالبات معوق و وامهای بازنگشته مواجه هستند و بانکهای خصوصی ما در کل از لحاظ وضعیت دو نوع هستند: یک گروه بدون مشکل هستند و دارای کفایت سرمایه ی مطلوبی هستند و بدهی های آنها به طور معقولی در سطح استانداردی قرار دارد.

اما گروهی دیگر از بانکهای خصوصی با بنگاهداری و سهامداری که انجام داده اند در حقیقت منابع نقد خود را منجمد و قفل کرده اند و بنابراین اکنون با مشکل شدید کمبود نقدینگی روبرو هستند که بانکهای غیرمجاز در این گروه بودند.

البته من با واژه غیرمجاز برای اینها موافق نیستم چرا که اگر بانک مرکزی به آنها مجوز نداشتند از سایر ارگانها مثل وزارت تعاون مجوز گرفته بودند بنابراین غیرمجاز واقعی در بین آنها نبوده است.


کلید واژه ها: اوراق - مالی - بازار - بانک - کارشناس - تسهیلات بانکی - تامین - بازارسرمایه - بورس - بانکی - تسهیلات - نقدینگی - اقتصاد ایران - همراه - خبرنگاران - دادگستری - جهان - اسلامی - قوانین - اقتصاد - ایران - توسعه - گزارش - جهانی - فرهنگ - رکود - موفق - درصد - رتبه

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد تند نماینده مجلس سبزوار از روحانی: سلطان موز با شما چه نسبتی دارد؟

حذف ثبت سفارش گمرکی و تخصیص ارز نیمایی به واردات کتاب

جریمه به ازای هر ماه تاخیر در بازگشت ارز صادراتی

روزها گرم ، شبها سرد

صادرات 116میلیون دلاری کالا از شهرک های صنعتی قزوین

تعطیلی 11 هزار شعبه بانکی صحت دارد؟

ورود نخستین محموله نفتی ایران + اسامی شرکت ها

بلاتکلیفی یکی دیگر از منابع درآمدی پایدار در حوزه حمل و نقل

تنظیم موتور رایگان تاکسی های تهران توسط سایپا یدک

بهترین و بدترین خودروهای نمایشگاه دیترویت را بشناسید

واردات ملزومات خطوط تولید بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار مجاز شد

60 درصد حقوق کارگران برای اجاره خانه می رود

تذکرات نماینده ارومیه به رییس جمهور، رییس مجلس و 5 وزیر کابینه

تولید نفت چین رکورد زد

الزام ساختمان های جدید برای نصب تجهیزات بهینه سازی مصرف آب

آغاز فروش اقساطی جک S3 با تحویل یکماهه+جدول

سلیمانی: اولویت ما در سایپا مشتری مداری خواهد بود

11 هزار شعبه بانکی در ایران تعطیل می شود؟

بازار خودرو ساماندهی می شود؟ / واکنش مجلسی ها به گران شدن قیمت خودرو

قیمت انواع خودرودرپایتخت

چرا زنان معتاد ایران زیادتر شده اند؟

ممنوع الخروجی پوری حسینی تکذیب شده است

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/01

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/11/01| دلار 11650 تومان شد

بارگیری اولین محموله نفت ژاپن پس از دور جدید تحریم آمریکا علیه ایران

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/11/01| یورو 13517 تومان شد

بیش از 348 میلیون سهم در بورس آذربایجان غربی معامله شد

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی در گفت وگو با فارس خبر داد واریز عیدی بازنشستگان روستایی در اواسط بهمن ماه

حذف ثبت سفارش گمرکی و تخصیص ارز نیمایی به واردات کتاب

ابهامات مالیاتی بودجه/ بی اطلاعی دولت از میزان سرمایه گذاری آستان

2 ساختمان دهیاری در شهرستان ری به بهره برداری رسید

موافقت سازمان برنامه بااحداث راه آهن رشت-آستارا/ساخت از ابتدای 98

1000 واحد روستایی مقاوم در آذربایجان غربی افتتاح می شود

پرداخت سود متناسب با ماهیت سپرده ها از امروز

بازارهای جهانی در انتظار اخبار برگزیت

جعل نشان استاندارد درخوزستان مدیر کارخانه را راهی زندان کرد

سپرده گذاران یک موسسه اعتباری به استانداری خراسان رضوی مراجعه کردند

طرح نظارتی ویژه نوروز در دشتستان آغاز شد

رییس سازمان خصوصی سازی: به من نگفته اند ممنوع الخروجم

برگزاری دومین نمایشگاه کار ایران با حمایت ویژه همراه اول

پرداخت 328 میلیون تومان برای تهیه لوازم زندگی نیازمندان

لزوم کاهش شعب نظام بانکی به 12 هزار شعبه

واگن های جدید مترو تیرماه سال آینده وارد خطوط می شوند

چرا بعد از محاصره اقتصادی قطر، نتوانستیم بازار این کشور را بدست آوریم؟ / بازار قطر در تسخیر کالا های ترکیه/ چالش صادرکننده ایرانی با تحریم داخلی است نه خارجی

چند کارمند سازمان صمت لرستان به اتهام اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شدند

دولت ها با کمک به خودروسازان بزرگترین خیانت را به تولید ملی کرده اند

قیمت نفت به بالاترین سطح در سال 2109 رسید

پیشنهادات 9 گانه برای تقویت بورس کالا به کمیسیون اقتصادی مجلس

مجموعه خبری ساعت بیست 30 دیماه

دوشنبه یکم بهمن | نرخ طلا، سکه و ارز؛ قیمت سکه طرح جدید 4 میلیون و 68 هزار تومان

مالیات پزشکان تلاشی برای انحراف افکار

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/01

چرا زنان معتاد ایران زیادتر شده اند؟

کدام بناهای تاریخی کردستان امسال مرمت شدند؟

واردات ملزومات خطوط تولید بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار مجاز شد

اجرای سیستم های نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان بدون محدودیت اعتبار

افزایش چندبرابری قیمت؛ از درب کارخانه تا کف بازار

قیمت برخی خودروهای داخلی افزایش یافت+ جدول

انتقاد «ساعی» از پیش بینی افزایش 20 درصدی حقوق در لایحه بودجه 98

محدودیتی در توزیع گوشت و مرغ وجود ندارد/ واردات تخم مرغ متوقف شد

فیلمی از ثروتمندترین بانک های دنیا و میزان دارایی

سلیمی: بسته های حمایتی دولت به برخی مردم نرسیده است

استخدام مدیر لجستیک جهت برنامه ریزی تولید و انبار و ارسال 

استخدام سرپرست انبارها در شرکت سرام نگار در مرکزی

تعطیلی 11 هزار شعبه بانکی در ایران؟

تخصیص 3 میلیارد تومان بودجه برای عمران شهرک شهید کشوری

استخدام کارگر فنی (جهت خط تولید) در راک صنعت سرام/تهران

علت تمدید نشدن استاندارد سمند دوگانه سوز EF7 اعلام شد

چرایی افزایش پاسخ مثبت به استعلامات محیط زیستی در تهران

سکه از مرز 4 میلیون تومان گذشت + جدول

«اعتماد استراتژیک» نیاز امروز خودروسازان است

خودروهای جالب نمایشگاه دیترویت + ویدیو

تاکید بر لزوم تلاش خودروسازان برای انجام تعهدات خود

فیلم | راهکارهایی برای استفاده کمتر از تلفن همراه هوشمند

گوشت های منجمد چگونه سر از رستوران ها در می آورد؟!

جزییات طرح اختصاص روزانه 1 لیتر بنزین به هر ایرانی

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نشده است

هایلوکس گلکسی کمپر با چاشنی هتل های دهه 90 ژاپن

هواپیماهای لوکس امارات+عکس

برنامه ریزی دولت تاجیکستان به منظور افزایش تولید گندم

رونمایی از جدیدترین محصولات گیمینگ ایسوس در خاورمیانه

افزایش 12 درصدی بودجه معاونت پژوهشی دانشگاه لرستان/ برای راه اندازی آزمایشگاه نانو نیازمند بودجه 10 تا 15 میلیارد تومانی هستیم

دوره سدسازی به سر آمده است

صنعت بانکرینگ قربانی سهل انگاری/سالی 10میلیارد دلار از کف می رود

بندهای خاکی پرآب

توزیع بیش از 2000 تن گوشت گرم و منجمد از ابتدای سال در بازار خوزستان

9 پاسگاه محیط بانی به پاسگاه های تهران اضافه شده است

خدمات رسانی به 13.3 میلیون نفر سفر/جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به مرز 70 میلیون تن رسید

انقلاب اسلامی، متکی به آموزه های ولایی و فاطمی است

تدوین اولین تقویم گردشگری جامع استان مرکزی

افزایش تولید 160 درصدی محصولات زراعی در قزوین

تذکرات نماینده ارومیه به رییس جمهور، رییس مجلس و 5 وزیر کابینه

هیچ کشتی چینی در آب های ما فعالیت نمی کند

کشت برنج حمایت نمی شود

پوری حسینی: به من نگفته اند ممنوع الخروجم

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی: بلاکچین انقلابی بزرگ در بانکداری الکترونیک ایجاد می کند

تاکید «رحمان» بر ضرورت تسریع در روند صنعتی شدن تاجیکستان

معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد: ممنوعیت پرداخت سود روزشمار از امروز/سود براساس ماهیت سپرده ها پرداخت می شود

استخدام ماما جهت همکاری در درمانگاه در شیراز

استخدام نیرو جهت کار در املاک مرکزی در شهر شیراز

مقایسه ای بین وام و صکوک

مقایسه ای بین وام و صکوک