مطالب مرتبط:
450 میلیارد تومان وام شهریه پرداخت شده است/ راه اندازی 30 کارگاه مهارت محور در دانشگاه فنی و حرفه ای
رشد63درصدی پرداخت وام خرید مسکن/ کاهش 12 درصدی تسهیلات ساخت
جوانان یزدی 703 میلیارد ریال وام ازدواج دریافت کردند
یک هزار و 100 مددجوی قزوین در نوبت دریافت وام هستند
دانشگاه آزاد اسلامی با 2 بانک برای اعطای وام به دانشجویان با کارمزد 2/5 درصد قرارداد منعقد کرده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 17:122018-10-23اقتصادي

مقایسه ای بین وام و صکوک


کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اینکه صکوک در بورس با 2گلوگاه سخت ضامن و حسابرسی رو به رو است گفت: تنگای مالی و نقدینگی باعث شده شرکتهای خصوصی تمایل شان برای انتشار صکوک بیشتر شود و وام هم برایشان پرهزینه است.

- اکوفارس: کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اینکه صکوک در بورس با 2گلوگاه سخت "ضامن" و "حسابرسی" رو به رو است گفت: تنگای مالی و نقدینگی باعث شده شرکتهای خصوصی تمایل شان برای انتشار صکوک بیشتر شود و وام هم برایشان پرهزینه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، بعد از سایه انداختن رکود در سال 91 شاهد بودیم که بازپرداخت تسهیلات بانکی با برای شرکتها دشواری فراوانی همراه داشته است.

بنابراین با توجه به بانک محور بودن اقتصاد ایران و تنگنای شدید مالی بانک ها، بازار پول در تامین مالی شرکتها در چند سال اخیر رضایت صاحبان بنگاه ها را همراه نداشته است.

اما در این میان نقش بورس و ابزارتامین مالی تحت عنوان اوراق بدهی(صکوک) در کشورمان مغفول مانده است.

اوراق صکوک دارای تجربه موفق جهانی هست به گونه ای که این اوراق در کشورهای توسعه یافته سهم بالایی از سبد تامین مالی شرکت ها را در اختیار دارد و درصد آن از سهم تسهیلات بانکی نیز بیشتر است .

حتی چنان نقش برجسته ای را دربازار مالی این کشورها ایفا می کند که آن را به عنوان یک بازار مستقل در نظر می گیرند و بازارهای مالی خود را به سه بازار سرمایه،پول و بدهی تقسیم بندی می کنند.

اوراق بدهی(صکوک) به عنوان یک ابزار مالی- اسلامی پر جاذبه در جهان در داخل با موانعی همچون: ضامنهای بانکی، قوانین سختگیرانه (کارشناس رسمی دادگستری و موسسات حسابرسی)، نبود موسسات رتبه بندی، تنوع پایین اوراق موجود ونبود فرهنگ سازی دست و پنجه نرم می کند.

در همین باره گفت و گویی داشته ایم با میثم فدایی کارشناس بازار سرمایه.

*دو گلوگاه سخت انتشار صکوک تسنیم: اگر بخواهیم به طور خلاصه موانع و دست اندازهای انتشار اوراق صکوک و بدهی اشاره کنیم به نظرتان به چه مواردی می توان اشاره کرد؟ انتشار اوراق صکوک در بورس با دو گلوگاه مهم و سخت روبرو است.

یکی فرآیند پیچیده حسابرسی و دومی بحث ضوامین اوراق است که اکثرا بانکها رایج شده که ضمانت نکول نشدن اوراق را می پذیرند.

اما از سوی دیگر دیده می شود که بانکها شرکتهای متقاضی را وسوسه می کنند تا در مسیر پیچیده تامین مالی از طریق صکوک وارد نشوند و در عوض از خود بانک وام دریافت کنند.

مزیت تامین مالی از صکوک نسبت به بانک یکی بحث مزیت بازپرداخت های بلندمدت و چند ساله آن به صاحبان اوراق است و دیگری قابلیت دریافت میزان مبالغ ریالی بیشتر نسبت به وام است.

*مقایسه ای بین وام وصکوک؛ صکوک راه حل بن بست نقدینگی شرکتها تسنیم: به طور دقیق تر تفاوت های تامین مالی از طریق صکوک و وام برای شرکتهایی که بین این دو راهی قرار دارند چیست؟ مثلا با صکوک رقمی حدود صد میلیارد به راحتی می توان برای شرکت آورده به همراه بیاورد، اما وام طبق قاعده معمولا مبالغ کوچکتری از این را برای شرکتها دربر می گیرد.

به علاوه اینکه صکوک این مزیت را دارد که درصد انحراف منابع کمتر در آن واقع می شود.

بدین گونه که در اوراقی مثل مرابحه شرکت موظف است منابع حاصل از فروش اوراق را دقیقا همان کالایی که به سازمان بورس اعلام کرده را خریداری کند و حق تخطی از متن قرارداد را ندارد و سازمان بورس هم نظارت مستمر و جدی بر آن دارد.

ولی در وام بانکی اینگونه نیست و قراردادها و فاکتورهای صوری به طور فراوان دیده می شود که منابع را منحرف می کند و بدین سان برنامه ریزی های کلان بانک مرکزی برای تزریق وام به بخش های مختلف اقتصاد عملا به بن بست میخورد.

شرکتهای خصوصی روز به روز تمایل شان برای انتشارصکوک بیشتر می شود چرا که واقعا به بن بست نقدینگی رسیده اند و مجبور هستند صکوک را برای فرار از تنگنای مالی خود و ادامه دادن به حیات خود انتخاب کنند و وام برای آنان پرهزینه و سنگین تمام می شود.

*ضمانت سهام جایگزین ضمانت بانکی تسنیم: برای رفع کارشکنی بانکها در بحث ضمانت و آسان تر شدن انتشار صکوک، بحث ضمانت سهام به جای ضمانت بانکی مطرح شد.

لطفا توضیح دهید؟ اگر بخواهیم ضامن را همان سهام های رایج بورسی قرار دهیم دو اشکال ممکن است پیش آید: 1.

معضل نقدشوندگی آن است.

بدینگونه که اگر آن صکوک نکول شود و سهام بخواهد آن را جبران کند ممکن است کسی خریداری برای آن سهام پیدا نشود و متقاضی برای آن حجم انبوه خرید آن نباشد تا بتوان از محل فروش سهام به صاحبان اوراق صکوک پول پرداخت کرد، مثلا 800 میلیاد صکوک منتشر می شود و 1200 میلیارد سهام یک شرکت ضمانت آن را می کند که معلوم نیست این 1200 میلیارد آیا نقد بشود و یا اینکه چه مدت زمانی طول بکشد تا به پول تبدیل بشود.

2 .

مورد بعدی ناتوانی درقیمت گذاری سهام است، چون صورتهای مالی شرکتهای ایرانی آنچنان که باید شفاف نیست و وضعیت سودآوری و قوت آن نامعلوم است بنابراین قیمت گذاری سهام مورد ضمانت باعث ایجاد اختلاف نظر بین کارشناسان می شود که چه میانگین قیمتی می توان برای آن سهام مدنظر گرفت.

فقط به قیمت روزانه سهم نمی توان اتکا کرد چرا که در بورس ایران به کرات تجربه شده و رایج است که مثلا یک سهم در طول زمان ممکن است قیمت اش به یک پنجم هم برسد و یا بالعکس.

حال به نظرم راه حل این است که برای ضمانت فقط یک سهم واحد را ضامن قرار ندهند بلکه پرتفویی از سهام تشکیل بدهند و این مجموعه سهام را به عنوان ضامن قرار بدهند تا بتوان ریسک آن را کنترل کرد.

تسنیم: بازارهای مالی مالزی و علی الخصوص صکوک درطی یک دهه اخیر رشد خیره کننده ای را در سطح جهانی داشته است.

آیا برای ایران هم امکان انتشار صکوک بین المللی میسر است؟ در مالزی چون فقه اهل سنت کمی آسانتر است صکوک بیشتری رشد پیدا کرده است.

مثل اوراق تورق که در ایران ممنوع اعلام شده است.

البته تشیع هم ابزارهای کاربردی را در اختیار دارد که اهل سنت از آن محروم است مثل تنزیل دین و فروش بدهی.

همچنین در مالزی شرکتهای رتبه بندی زیادی فعال هستند که باعث شده صکوک بدون نیاز به ضامن و دردسرهای آن به راحتی انتشار پیدا کنند که خود مسئله کلیدی است.

همچنین حمایتهای دولت مالزی در رشد بازار صکوک قطعا اثرگذار بوده است.

متاسفانه اکنون پیش نیازهای انتشار صکوک بین المللی در کشورمان فراهم نیست چرا که به علت تحریمها قابلیت نقل و انتقال پول با دشواری همراه است.

*نرخ صکوک و وام در واقع برابراست؛ 2گروه بانکهای خصوصی خوب و بد تسنیم: بعضی بانکها اعتراض دارند که با وجود کاهش نرخ سود، صکوک سود بیشتری نسبت سپرده به مردم می پردازد.

به طور کلی وضعیت کنونی بانکها را چگونه ارزیابی می کنید؟ الان تقریبا نرخ سپرده بانکی و صکوک با یکدیگر فیکس شده است چرا که در فضای حقیقی بانکها ارقام بالاتری را از نرخ مصوب، سود سپرده می دهند بنابراین به همین خاطر نرخ اوراق بدهی و صکوک که حدود 23 درصد است پس در فضای واقعی با سود بانکی هماهنگ است.

متاسفانه بانکها از نرخهای مصوب خود تخلف می کنند.

الان گروهی از بانکهای خصوصی به هر دری می زنند تا بتوانند به حیات خود ادامه بدهند.

بعضی بانکهای دولتی با مشکل انبوه مطالبات معوق و وامهای بازنگشته مواجه هستند و بانکهای خصوصی ما در کل از لحاظ وضعیت دو نوع هستند: یک گروه بدون مشکل هستند و دارای کفایت سرمایه ی مطلوبی هستند و بدهی های آنها به طور معقولی در سطح استانداردی قرار دارد.

اما گروهی دیگر از بانکهای خصوصی با بنگاهداری و سهامداری که انجام داده اند در حقیقت منابع نقد خود را منجمد و قفل کرده اند و بنابراین اکنون با مشکل شدید کمبود نقدینگی روبرو هستند که بانکهای غیرمجاز در این گروه بودند.

البته من با واژه غیرمجاز برای اینها موافق نیستم چرا که اگر بانک مرکزی به آنها مجوز نداشتند از سایر ارگانها مثل وزارت تعاون مجوز گرفته بودند بنابراین غیرمجاز واقعی در بین آنها نبوده است.


کلید واژه ها: اوراق - مالی - بازار - بانک - کارشناس - تسهیلات بانکی - تامین - بازارسرمایه - بورس - بانکی - تسهیلات - نقدینگی - اقتصاد ایران - همراه - خبرنگاران - دادگستری - جهان - اسلامی - قوانین - اقتصاد - ایران - توسعه - گزارش - جهانی - فرهنگ - رکود - موفق - درصد - رتبه

آخرین اخبار سرویس:
معاون صنعت و تجارت روسیه: مبادلات تجاری ترکیه و روسیه با ارزهای ملی افزایش یافت/ لزوم اتحاد ترکیه، روسیه و ایران برای پیمان های تجاری

1000 جلد کتاب به کتابخانه های روستایی مهاباد اهدا می شود

ادامه روند کاهشی قیمت سکه و طلا

کیفیت سقف نیست، پایه استاندارد است

استخدام نیروی آقا جهت گروه تولیدی پارسا در شیراز

استخدام صندوقدار خانم جهت همکاری با کبابی در شیراز

استخدام منشی دارای روابط عمومی قوی در شهر شیراز

استخدام تعدادی استادکار ام دی اف در شهر شیراز

آغاز اجرای طرح تولید متراکم میگو در دیلم

مشکل ساکنان مسکن مهر آبشناسان رباط کریم

برداشت غیرمجاز آب در استان مرکزی 250 میلیون متر مکعب است

آژانس بین المللی انرژی:تا سال 2030گاز جای زغالسنگ را می گیرد

هیات تجاری کهگیلویه و بویراحمد با رییس سازمان سرمایه گذاری اسلواکی دیدار کرد

دولت 240 میلیارد تومان صرف آبرسانی به روستاهای تهران کرد

جزییات سبد حمایتی مددجویان امداد

استخدام تعدادی رنگ کار ماهر جهت کار در تولیدی مبل

استخدام تکنسین فنی جهت شرکت تولید مواد غذایی در کمالشهر

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر با جای خواب در کارگاه MDF

استخدام فروشنده دانشجوی آقا با حقوق ساعتی در اصفهان

سلطان سکه اعدام شد/ آخرین گفتگوی وحید مظلومین: گرانترین سیگار ایران را می کشم / نمی توانید من را گوشه رینگ ببرید

پیش بینی یک عضو شورای پول و اعتبار با اشاره به قیمت ارز و سکه در روزهای آینده

حرف های شنیدنی سلطان سکه قبل از اعدام

استخدام وسط کار و فروشنده آقا در عبدل آباد تهران

اولین واکنش ها به اعدام سلطان سکه در تهران ! + عکس ها

استخدام صندوقدار جهت یک فست فود معتبر در همدان

فیلم/ حرف های شنیدنی سلطان سکه قبل از اعدام

سلطان سکه و همدستانش

5 پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

پشت پرده نزولی شدن قیمت دلار و سکه در روزهای گذشته

مسیر طلا عوض شد

شرایط ویژه توزیع سبد کالا!

پایتخت نشینان 7 میلیون بار با 110 تماس گرفتند

استخدام پیک موتوری

آخرین مهلت تحویل سکه های پیش فروش با سررسید یکماهه

احتمال اعطای سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو

ترخیص کالا در گمرک عادی شد

دولت 240 میلیارد تومان صرف آبرسانی به روستاهای تهران کرد

هیات تجاری کهگیلویه و بویراحمد با رییس سازمان سرمایه گذاری اسلواکی دیدار کرد

توزیع 6700 کیلوگرم گوشت یارانه ای در مهاباد آغاز شد

آژانس بین المللی انرژی:تا سال 2030گاز جای زغالسنگ را می گیرد

کرمان بهشت معادن کشور است

94 مددجوی کمیته امداد در شاهین دژ صاحب شغل شدند

برداشت غیرمجاز آب در استان مرکزی 250 میلیون متر مکعب است

صندوق بین المللی پول: رشد اقتصادی ایران منفی می شود/ کنترل بازار ارز و تورم اثر تحریم ها را می کاهد

آغاز اجرای طرح پلاک گذاری مسکن روستایی در تایباد

خبر خوش برای کم درآمدها و اقشار آسیب پذیر

هم اندیشی تولیدکنندگان فرآورده های دامی

تسلا مدل 3 با دفرانسیل عقب تولید می شود

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شهرکرد

استاندار کرمانشاه: به زودی رسمی شدن مرز سومار تصویب می شود

ادعای نماینده شیراز درباره پشت پرده افزایش قیمت دلار

بانک ها امسال چقدر وام دادند؟

معاملات اوراق تسهیلات مسکن آب رفت/نرخ در کانال 60 هزار تومان

پارسایی: اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد است

با کاهش ارزش دلار رخ داد: افزایش قیمت جهانی طلا

اجرای زیر ساخت مسکن مهر پردیس در انتظار تامین اعتبار/ انتظار 7ساله به پایان می رسد؟

منابع اشتغال روستایی چگونه 18 هزار میلیارد تومان شد؟

بانک ها امسال چقدر وام دادند؟

کدام دستگاه ها صورت حساب های صوری دارند؟

80 درصد فرش دستباف ایران صادر می شود

امکان جدید در فروش اقساطی واحدهای احداثی در تسهیلات بافت فرسوده شهری

پرداخت 463 میلیارد ریال وام به زلزله زدگان کرمانشاه توسط بانک صادرات

حضور متفاوت رنا در نمایشگاه بین المللی قطعات تهران

قطعه سازان، یاران استراتژیک گروه سایپا هستند

خدا کند حرف هایم به نفع مردم تمام شود

افزایش 25 تا 30درصدی سود سهام عدالت

آخرین گفت وگوی سلطان سکه: گرانترین سیگار ایران را می کشم / نمی توانید من را گوشه رینگ ببرید / به هیچ عنوان هفتصد میلیارد حجم پول بالایی نیست

دو عاملی که بازار نفت راتحت فشار قرار داده است

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/23

بیکاری شش هزار نفری واردکنندگان خودرو

غفلت از بهره برداری از پساب ها در شهر تهران

اجرای بتن الیافی در عوارضی زنجان – تبریز

بیمه ایران نخستین شرکت سبدگردانی سهام را تاسیس کرد

ضریب مکانیزاسیون کشاورزی به 1.7 رسید

دولت امکانات خوبی برای زیرساخت های مسکن مهر فراهم کرده است

تخلفات نانوایی های سمنان بالغ بر 528 میلیون ریال شد

تأثیرگذاری وقف در اقتصاد اسلامی

ضرب الاجل بانک مرکزی در روز اعدام سلطان سکه

تالاب های 11 گانه پلدختر باید ثبت ملی شوند

ارایه تسهیلات ویژه به تاکسی ها برای کاهش آلودگی هوا

پنج راهکار برای بهبود اوضاع مسکن

امسال بانک ها چقدر وام دادند؟

میزان تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه سوم سال کاهش یافت

استخدام کارشناس ارشد فروش با مزایا در یک شرکت معتبر بین المللی

دو شرط بانک مرکزی برای برگزاری مجمع بانک حکمت ایرانیان

استخدام وزارت صنایع و معادن در سال 97 (خبر جدید)

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی در شرکت پارس سینوهه در تهران

رونمایی از 50 وقف جدید در شیراز

بهره برداری رسیدن طرح ایجاد اشتغال در آینده

نگاه صادرکنندگان به اصلاحیه شیوه بازگشت ارز صادراتی/ بخشنامه جدید ساختمان لاجوردی چه خواهد بود؟

پنج پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

آخرین گفت وگوی وحید مظلومین/ گرانترین سیگار ایران را می کشم/ نمی توانید من را گوشه رینگ ببرید

پیشنهاد جدید مجلس به دولت برای سهمیه بندی بنزین

دولت دارد فاتحه صنعت پوشاک را می خواند

مستند اختاپوس با موضوع اقدامات اخلال گرایانه وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی +فیلم

چرا قیمت دلار و سکه روبه کاهش است؟

باران پاییزی کم آبی ها را جبران نمی کند/ حداقل باید 11 سال بارش بالای نرمال داشته باشیم

اقدامات وحید مظلومین سلطان سکه؛ از سکه هایی که پوشش بود تا دلارهایی که به خارج از کشور منتقل شد

کاهش قیمت ارز مسافرتی و خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/23

جمهوری آذربایجان برای توسعه انرژی سبز از بانک توسعه اروپا کمک می گیرد

مقایسه ای بین وام و صکوک

مقایسه ای بین وام و صکوک