مطالب مرتبط:
بورس کالا قرارداد آتی «زعفران پوشال معمولی» را عملیاتی کرد
بورس کالا قرارداد آتی «زعفران پوشال معمولی» را عملیاتی کرد
راه اندازی قرارداد آتی «زعفران پوشال معمولی» در بورس کالا
قیمت زعفران بر تابلوی بورس کالا مرجع دنیا می شود/درج قیمت های آتی در نشریات بین المللی
بورس کالا خبر داد راه اندازی قرار داد آتی زعفران برای تحویل در آبان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 17:022018-10-23اقتصادي

همه چیز در مورد قرارداد آتی زعفران در بورس کالا


قراردادهای آتی یکی از مهم ترین ابزارهایی است که بورس های کالایی جهت کمک به مدیریت ریسک نوسانات قیمتی در اختیار فعالان بازارهای کالایی قرار می دهند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از تسنیم، زعفران تداعی کننده ارزش های فرهنگی، اجتماعی و تاریخی ایران زمین، گران ترین محصول کشاورزی و همچنین نمونه بسیار خوبی از سودآوری، دوام و تولید کاربر محور است.

در حال حاضر ایران با تولید بیش از 91 درصد از زعفران جهان، تولیدکننده برتر این محصول است.

با کاهش شدید قیمت جهانی زعفران در دهه 1310، تولید زعفران در کشورهای اروپایی با توجه به بالا بودن هزینه های نیروی کار در این کشورها و همچنین پایین بودن سطح عملکرد زعفران، توجیه اقتصادی خود را از دست داد و در نتیجه میزان تولید کشورهای اروپایی، از جمله اسپانیا به شدت کاهش یافت.

در همین حال مناسب بودن شرایط کشت زعفران در ایران و پایین بودن دستمزد نیروی کار، به شکل گیری تقاضای جهانی برای تولید زعفران ایران کمک کرد و به مرور زمان ایران به تولیدکننده اصلی این محصول تبدیل شد.

در ابتدای سال جاری بود که بورس کالای ایران در راستای کمک به اقتصاد ملی تصمیم گرفت با استفاده از پتانسیل های خود گامی عملی در جهت کمک به حل برخی از مشکلات موجود و گسترش بازار این محصول استراتژیک بردارد؛ این اقدام، راه اندازی بازار قراردادهای آتی بر پایه دارایی زعفران نگین بود که به عنوان یکی از اقدامات مثبت و مؤثر برای بهبود بازار زعفران و کمک به جهانی سازی این محصول مطرح است.

در این گزارش به معرفی ساختار این بازار پرداخته و در پایان آماری کلی از معاملات طلای سرخ در قالب قراردادهای آتی زعفران ارائه شده است.

قرارداد آتی، هدیه ای برای کشاورزان قراردادهای آتی یکی از مهم ترین ابزارهایی است که بورس های کالایی جهت کمک به مدیریت ریسک نوسانات قیمتی در اختیار فعالان بازارهای کالایی قرار می دهند.

قرارداد آتی قراردادی است که فروشنده بر اساس آن متعهد می شود در سررسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمتی که الان تعیین می کنند، بفروشد و در مقابل طرف دیگر قرارداد متعهد می شود آن کالا را با آن مشخصات خریداری کند.

همان طور که در تعریف فوق نیز اشاره شد قراردادهای قابل معامله در بورس باید از استاندارد و مشخصات معینی برخوردار باشند.

از این رو، هر دارایی که به عنوان دارایی پایه قراردادهای آتی در بورس کالای ایران انتخاب می شود باید شرایط خاص و استانداردهای لازم را داشته باشد.

پس برای راه اندازی قرارداد آتی روی هر کالا باید آن کالا در هیأت پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا مورد بررسی و پذیرش قرار گیرد.

خدمات بورس کالا در قراردادهای آتی بازار معاملات آتی مکانی معین برای خریداران و فروشندگان است و از طریق سامانه الکترونیکی دارای استاندارد بورس، معاملات آتی صورت می گیرد و این معاملات برای همه شرکت کنندگان در بازار به یک مفهوم عادلانه عرضه می شود.

مسئولیت بورس ها ایجاد بازاری عادلانه، بانظم و امنیت معاملاتی است.

تمام بورس های دنیا توسط مقام ناظر کنترل و اداره می شوند.

معاملات در بورس ها در اتاق پایاپای تسویه و تضمین می شوند؛ اتاق پایاپای در برابر خریدار نقش فروشنده و در برابر فروشنده نقش خریدار را ایفا می کند.

معاملات طلای سرخ در تالار نقره ای نخستین قرارداد آتی در دنیا به صورت سنتی روی محصولات کشاورزی صورت پذیرفت.

در بورس کالای ایران نیز مطالعات گسترده ای روی دارایی های مختلف جهت پذیرش در قراردادهای آتی انجام شده که یکی از این دارایی ها در حوزه محصولات کشاورزی، زعفران است.

معاملات زعفران در بورس کالای ایران هم به صورت گواهی سپرده کالایی و هم در بازار فیزیکی به صورت نقد، سلف و نسیه انجام می شود.

علی رغم اینکه ایران با تولید بیش از 91 درصد از زعفران جوان، تولیدکننده اصلی این محصول است، در ساختار معاملات سنتی این دارایی امکان پوشش ریسک برای تولیدکنندگان و فعالان بازار زعفران وجود نداشت.

از این رو، نگرانی از نوسانات قیمت این کالا همواره دغدغه فعالان این بازار بوده است.

در همین راستا بورس کالای ایران درصدد برآمد تا با راه اندازی معاملات قراردادهای آتی زعفران به توسعه و رونق این بازار و رفع دغدغه فعالان در راستای مدیریت ریسک نوسانات قیمتی بپردازد.

نگین، پایه قرارداد آتی زعفران قراردادهای آتی زعفران در بورس کالای ایران روی زعفران رشته ای بریده ممتاز نگین تعریف شده است.

هر قرارداد آتی که روی یک دارایی راه اندازی شود، یک مشخصات قرارداد دارد که حاوی اطلاعات مهم در خصوص قراردادی است که افراد اقدام به معامله آن می کنند و ویژگی های اصلی قرارداد آتی مد نظر را ذکر می کند.

در ادامه این مطلب به مهم ترین مزایای راه اندازی این قراردادها برای فعالان بازار زعفران و کشاورزان می پردازیم.

اهرم مالی: یکی از مهم ترین مزایای قرارداد آتی برای سرمایه گذاران در مقایسه با بازار نقدی وجود اهرم مالی است.

معاملات قراردادهای آتی دربرگیرنده ریسک بالایی بوده و به معامله گران فرصت به دست آوردن سود زیادی را می دهد؛ به این معنی که سرمایه گذار با اندکی سرمایه قادر است دارایی زیادی را تحت کنترل خود درآورد و با پرداخت مبلغ ناچیزی از کل ارزش یک کالا وارد یک قرارداد آتی می شود.

پوشش ریسک: پوشش ریسک به معنای اتخاذ موقعیتی در بازار است که هدف از آن به حداقل رساندن یا از بین بردن ریسک ناشی از نوسانات و تغییرات قیمت است.

در واقع سرمایه گذار می تواند با ورود به قرارداد آتی، دارایی خود را به قیمتی مشخص در آینده به فروش رساند.

در این صورت نوسانات بازار، تأثیری بر قیمت دارایی خریداری شده نخواهد داشت و سرمایه گذار این دارایی را در زمان آینده، با قیمتی مشخص، به فروش خواهد رساند.

با این شرایط کشاورز می تواند با ورود به قرارداد آتی زعفران، محصول خود را به قیمتی که مد نظر دارد، در آینده به فروش برساند و با این کار ریسک کاهش قیمت در زمان برداشت محصول را از بین ببرد.

تضمین معاملات: اتاق پایاپای هر بورس نقش مهمی را جهت تضمین عملکرد مالی قراردادهای آتی معامله شده ایفا می کند و به عنوان پشتوانه قابل اطمینان برای طرفین معامله است.

قیمت تسویه روزانه: قیمتی است که روزانه جهت به روزرسانی حساب ها توسط بورس محاسبه و اعلام می شود و بر اساس این قیمت تسویه سود و زیان معاملات مشتری محاسبه و به حساب وی واریز می شود.

هزینه اندک معاملات: معاملات قراردادهای آتی نسبت به معاملات نقدی از هزینه کمتری برخوردار است و مطالعات نشان می دهد که معاملات آتی هزینه ای معادل 1/0 درصد معاملات نقدی را دارد.

نگاهی به آمار با توجه به مزایای معامله در بورس کالای ایران، امکان استفاده از این ابزار معاملاتی در حالی برای زعفرانکاران، کشاورزان و سرمایه گذاران فراهم شده که معاملات آتی زعفران نگین از تاریخ دوم خرداد امسال آغاز شد که معاملات این نوع قراردادها تا پایان شهریور با راه اندازی سه سررسید شهریور، آبان و دی ماه 97 پیگیری شد.

بررسی آمار معاملات این قراردادها برای سه دوره تحویلی حاکی از آن است که زعفران نگین طی چهار ماه از زمان راه اندازی تا پایان شهریور ماه سال جاری در مجموع بیش از 3 میلیون و 653 هزار قرارداد آتی زعفران در قالب سه سررسید معاملاتی منعقد شد که انعقاد این تعداد قرارداد ارزش معاملاتی در حدود 40 هزار و 768 میلیارد ریال را در بازار مشتقه بورس کالا رقم زده است.

به این ترتیب در سررسید معاملاتی زعفران آتی تحویل شهریور ماه قرار گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازکالاخبر، در سررسید آبان نیز معامله گران بیش از 2 میلیون و 134 هزار قرارداد آتی منعقد کردند و ارزشی بیش از 23 هزار و 41 میلیارد و 218 میلیون ریال را به ثبت رساندند.

ارزش معاملاتی زعفران نگین برای تحویل در دی امسال نیز به رقمی بیش از 10 هزار و 547 میلیارد ریال رسید و طی اولین ماه راه اندازی این سررسید در شهریور امسال تعداد بیش از 682 هزار قرارداد از سوی معامله گران منعقد شد.


کلید واژه ها: قرارداد - زعفران - ایران - تولید - بازار - کشورهای اروپایی - بورس کالا - بورس - استاندارد - دارایی - قیمت - جهانی - اروپایی - توجیه اقتصادی - اقتصاد - مدیریت - شرایط - گزارش - گران ترین - کشاورزان - کاهش - فروشنده - کشاورزی - معاملات - اسپانیا - اجتماعی - اقتصادی - تاریخی - انتخاب - ساختار

آخرین اخبار سرویس:
برنامه جدیدی برای ثبت نام سهام عدالت وجود ندارد

اینستاگرام اتهام مخفی کردن پست ها از کاربرانش را تکذیب کرد

فیلم | افشاگری عجیب رییس دانشکده خودرو درباره خودرو!

سقوط قیمت دلار

برنامه جدیدی برای ثبت نام سهام عدالت وجود ندارد

قیمت دلار به 11510 تومان رسید

استخدام منشی خانم جهت دفتر املاک در اصفهان

استخدام تعدادی پیک موتوری با ظاهری آراسته در قم

مدیریت بازار گوشت و مرغ با تبدیل یارانه ارزی به یارانه ریالی

همه آنچه درباره سهام عدالت باید بدانید| برنامه جدیدی برای ثبت نام وجود ندارد

تصاویر| موتورسوارهای سرکوبگر در ونزوئلا

استخدام مدیر تولید،مهندس شیمی،مدیر آزمایشگاه،کارشناس حسابداری

استخدام منشی خانم جهت کار در املاک در تهران

تولید سالیانه بیش از 800 تن گوشت قرمز در ایرانشهر

استخدام تعدادی مراقب حرفه ای جهت نگهداری از کودک و سالمند

بازدید وزیر راه و شهرسازی از طرح آزادراه تهران - شمال

پیشرفت طرح پتروشیمی لردگان از مرز 94 درصد گذشت

اولین نشست استانی روابط عمومی ها در مبارزه با قاچاق کالا برگزار شد

فیلم جدید رامبد جوان چند میلیارد تومان آب خورد؟

رییس بنیاد مستضعفان در پاسخ به فارس اعلام کرد هزینه 3400 میلیارد تومانی در مناطق یک و دو آزادراه تهران-شمال/ تعیین فاینانسر منطقه 3 تا نیمه اول 98

از نامه وزرا به مقام معظم رهبری اطلاعی ندارم

سه شهر برتر کشور در نزاع و دعوا کدامند؟

نمایشگاه محصولات بهاره در ساوه برگزار می شود

تدوین طرح جامع توسعه صادرات کردستان به عراق در آیند ه ای نزدیک راه حل مشکلات بزرگنمایی آنها نیست

افزایش قیمت بنزین از سوی مجلس بعید است

دستور سرپرست وزارت بهداشت برای جلوگیری از واردات تجهیزات پزشکی مشابه تولید داخل

اعلام آمادگی چینی ها برای تامین فاینانس آزادراه تهران-شمال/ برگزاری مناقصه انتخاب فاینانسور تا پایان امسال

افزایش نرخ یورو و پوند/ کاهش قیمت رسمی 13 ارز

سقوط قیمت نفت در پی افزایش ذخایر نفت آمریکا

دامپزشکی: عرضه گوشت سگ در مشهد کذب است / گوشت کشف شده را آزمایش کردیم؛ گوشت «گوسفند و بز» بود / علت احتمالی متواری شدن فروشنده، عرضه گوشت های خارج از چرخه نظارت دامپزشکی بوده

نرخ ارز بین بانکی امروز 4 بهمن 97/ پیشخوان

استخدام نیروی خانم جهت کارگاه قنادی در اصفهان

جریمه 570 میلیون یورویی مسترکارت توسط اتحادیه اروپا

یورش تشدید شده غول های خودروسازی جهان به کارگران

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد منطقه یک آزادراه تهران-شمال تابستان 98 زیر بار ترافیک می رود

کارآفرینی در یکی از دورافتاده ترین روستاهای ایران سفره های اهالی را پربرکت کرده است صادرات هنر روستایی از نقطه صفر مرزی!

اولویت وزارت نفت تکمیل فازهای باقی مانده پارس جنوبی است

استخدام کارگر ماهر جهت کار در سوپرمارکت - تهران

کرکره صرافی ها بالا رفت/قیمت دلار به 11510 تومان رسید

استخدام ظرفشوی جهت رستوران با جای خواب در تهران

استخدام یک خانم آشنا به آشپزی و نظافت - تهران

کارگروه قاچاق کالا و ارز کردستان

استخدام کارگر ساده جهت کار در آشپزخانه ایتالیایی

بازدید وزیر راه و شهرسازی از پروژه آزادراه تهران - شمال

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت کار در انبار - شرق تهران

استخدام کارگر ساده جهت شرکت نظافتی در غرب تهران

استخدام یکنفر آقا جهت کار خدماتی - تهران

بازدید وزیر راه از آزادراه تهران- شمال

رفع تصرف هفت هزار متر مربع زمین دولتی در رابر

گروه خودرویی در انتظار امداد تالار/ اصلاح قیمتی در اکثر نماد ها +نمودار

رشد محدود قیمت طلای جهانی

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اعلام کرد برنامه های جلوگیری از خاموشی برق در غرب کشور

مومنی: تضعیف پول ملی، مخرب ترین شیوه اداره کشور است

افزایش تولید و کاهش هزینه ها با مدیریت مزارع و باغات در فصل زمستان

راه اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی آسیای مرکزی در قزاقستان

باید روند بی برنامگی در تولید فرش دستبافت را متوقف کنیم

غیبت طولانی بنزین سوپر و یورو4 در جایگاه های سوخت مازندران

بارندگی ها در خلخال 62درصد افزایش یافت

شهر مهاجران به عنوان شهر سبز کشور انتخاب شد

بهره برداری از قطعه یک آزادراه تهران-شمال در تابستان 98/ تا کِی مسئولان بابت تاخیر در تحویل پروژه ها از مردم خجالت بکشند؟

بن سلمان باید تصمیم به اجرای توافق سوئد بگیرد

بازدید وزیر راه و شهرسازی از آزادراه تهران- شمال

سامانه #4*4* برای کسب اطلاع بیمه شدگان تامین اجتماعی از علت عدم دریافت«بسته حمایتی»

8 بهمن، آغاز بررسی افزایش دستمزد کارگران

عضو کمیسیون انرژی: مجلس، با گرانی بنزین مخالف است/ شرایط جامعه برای دو نرخی شدن بنزین فراهم نیست

دلار کاهشی شد

خانه به متری 10 میلیون نزدیک شد

رایزنی مجلس با دولت برای تعیین تکلیف قیمت خودرو

آپارتمان حوالی میدان ونک چند؟ +جدول

10 خبر برتر اقتصادی در هفته ای که گذشت (هفته نخست بهمن)

یک انتقاد جدید از سامانه نیما

طرح نمایندگان مجلس برای سهمیه بندی بنزین + متن کامل

قیمت گوشت، مرغ و برنج در بازار

جلوگیری از فرار مالیاتی با اعتبارسنجی شرکت ها

استخدام کارگر نیمه ماهر جهت مکانیکی و جلوبندی در تهران

استخدام صافکار ماهر محدوده اسلامشهر

استخدام فروشنده جهت کار لوازم آرایشی در تهران

استخدام نقاش جهت همکاری در شهر تهران

استخدام تعدادی راننده طرح دار با ماشین سمند یا 405

استخدام کارگر صافکار جهت همکاری در تهران

استخدام تعدادی نیسان با راننده جهت کار در باربری

استخدام باطریساز ماهر به صورت درصدی در تهران

استخدام تعدادی وانت بار جهت کار در باربری منطقه 17 و 18

استخدام پیک موتوری جهت همکاری در تهران

استخدام مدیر شبکه های اجتماعی در وب سایت میهن مارکت در تهران

استخدام تحصیلدار در شرکت معتبر تامین کننده محصولات نفتی-تهران

استخدام سالن کار جهت کار در رستوران ایتالیایی در تهران

استخدام منشی کلینیک روانشناسی جهت شیفت عصر آشنا به کامپیوتر

استخدام دندانپزشک متخصص اندو جهت فعالیت در کلینیک مجهز

بدلیل عدم تصویب لوایحFATF حتی چینی ها قطعات خودرو به ایران نمی فروشند!

استخدام ساندویچ زن ماهر جهت همکاری در تهران

استخدام پزشک با مدرکMMT و پروانه تهران

زیتون  طارم همچنان بر دایره تولید

استخدام کباب پز ماهر با فر ذغالی در باغچه رستوران در تهران

استخدام پزشک عمومی با پروانه تهران بصورت تمام وقت

کلاهبرداری با اپلیکیشن های ایرانی!

سقوط قیمت نفت در پی افزایش ذخایر نفت آمریکا

برنامه جدیدی برای ثبت نام سهام عدالت وجود ندارد

برای خرید آپارتمان در منطقه ستارخان چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

برکناری مدیرعامل هما و سازمان بنادر صحت ندارد

همه چیز در مورد قرارداد آتی زعفران در بورس کالا

همه چیز در مورد قرارداد آتی زعفران در بورس کالا