مطالب مرتبط:
جامعه با این حد از تنش ها نیازمند رسانه آزاد است (گفت و گو با عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب)
فرماندار شیراز: هر گونه تجمع در فضای آزاد نیازمند مجوز قانونی است
فرماندار شیراز:هر گونه تجمع در فضای آزاد نیازمند مجوز قانونی است
جامعه با این حد از تنش ها نیازمند رسانه آزاد است
فرماندار شیراز:هر گونه تجمع در فضای آزاد نیازمند مجوز قانونی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 12:002018-10-23سياسي

گفت وگو نیازمند یک فضای سالم آزاد دموکراتیک برای رشد جامعه است


یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: گفت وگو می تواند در یک فضای سالم آزاد دموکراتیک بستر رشد جامعه را فراهم کند.

- جوادآرین منش در گفت وگو با ایکنا" از خراسان رضوی در خصوص ضرورت گفت وگو در جامعه اظهار کرد: ما با موضوعات و مسائل مختلفی در کشور مواجه هستیم که هر کس از ظن خود این مسائل را مورد بررسی قرار می دهد.

وی با بیان اینکه قرآن به تمام مسائل مورد نیاز زندگی دنیوی و اخروی عنایت و توجه دارد، عنوان کرد: قرآن می تواند پاسخ های مناسبی در حوزه مسائل مختلف داشته باشد.

از منظر معارف اسلامی و قرآنی می توان موضوعات مختلفی از جمله گفت وگو را مورد بررسی قرار داد.

آرین منش در خصوص چرایی گفت وگو در جامعه تصریح کرد: انسان موجودی اجتماعی بوده و اجتماعی بودن یکی از خصوصیات انسان است که برخی معتقد هستند این خصیصه ذاتی انسان بوده و برخی دیدگاه ها معتقد است که ضرورت ها سبب شده که انسان ها اجتماعی زندگی کنند؛ بنابراین هیچکس منکر اجتماعی بودن نیست.

لازمه اجتماعی زیستن استفاده از ابزار زبان بوده و زبان روابط بین افراد را برقرار می کند.

مهم ترین بهانه زیستن گفت وگو بین افراد است.

گفت وگو زمینه تکامل و رشد انسان را فراهم می کند این فعال سیاسی اصولگرا افزود: اهمیت گفت وگو را از زوایای مختلفی می توان مورد بررسی قرار داد.

اگر قرار باشد که مشکلات جامعه حل شود، مقدمه حل آن ها، تفاهم و گفت وگوی میان افراد است.

گفت وگو زمینه تکامل و رشد انسان را فراهم می کند.

امتیاز بزرگ انسان ناطق بودن است.

نطق، زبان، بیان، گفت و گو و مفاهمه به معنی رابطه کلامی بوده که رابطه کلامی مهم ترین نوع رابطه بین انسان هاست.

بنابراین از هر زاویه ای نگاه کنیم، گفت وگو امر بسیار حائز اهمیتی بوده و انتقال تجربیات ما از نسلی به نسل دیگر با زبان و گفت وگو اتفاق می افتد.

وی بیان کرد: افراد، گروه ها و خرده فرهنگ ها از تمایزات زیادی برخوردار هستند.

هر کدام به گونه ای فکر می کنند و دو فرد به یک صورت فکر نمی کنند.

بنابراین تنوع سلایق و دیدگاه ها اقتضا می کند که ما این اصل تغییر را بپذیریم و برای اینکه توانایی زندگی با یکدیگر را داشته باشیم، با هم گفت وگو کنیم.

از نگاه دیگر راه حل سوء تفاهمات استفاده از زبان بیان و گفت وگو است.

آرین منش خاطرنشان کرد: از زاویه نگاه اسلامی ما در قرآن داریم که فبشر عباد الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه ؛ یعنی قرآن به کسانی که همه احوال، دیدگاه ها و نظرات را می شنوند و بهترین آن را انتخاب می کنند، بشارت می دهد.

بنابراین گفت وگو و مفاهمه یک ارزش اسلامی تلقی می شود.

در سخنی دیگر می فرماید وجادلهم بالتی هی احسن .

در حقیقت قرآن توصیه می کند که جدال احسن داشته باشید.

جدال احسن یعنی ممکن است با هم اختلاف نظر داشته باشیم اما این اختلاف نظرها را باید با قول لین، سخن لطیف و گفت وگو به سرانجام و نتیجه رساند.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما و در سیره اهل بیت(ع) یکی از مهم ترین شاخصه های امام رضا(ع) مناظرات رضوی است، عنوان کرد: حضرت برای گفت و گو با ادیان و مذاهب گوناگون اعلام آمادگی می کردند تا با هم استدلال، دلیل و برهان بیاورند و یکدیگر را متقاعد کنند که چه کسی درست تر می اندیشد.

حتی با مخالفان، دشمنان و افرادی که دیدگاه های آن ها را قبول نداشتند نیز گفت وگو می کردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از نقایصی که ما امروز در جامعه داریم، این است که حتی با تفاوت مذاهبی که در کنار هم زندگی می کنیم نیز مفاهمه، مناظره و گفت وگوی درستی با یکدیگر نداریم.

در حالی که شیعه و سنی سال های طولانی در کنار هم زندگی می کنند، روابط مناسب و دوستانه ای ندارند، با وجود اینکه هر دو مسلمان هستیم و مشترکات فراوانی نیز داریم، حداقل می توانیم با هم در خصوص مشترکات خود گفت وگو کنیم اما این اتفاق رخ نمی دهد.

آرین منش اضافه کرد: اگر نهادهای اسلامی نتوانند این مفاهمه و گفت وگو را در داخل کشور بین مذاهب مختلف نهادینه کنند، مطمئنا نمی توانند این امر را به عرصه بین المللی نیز تعمیم دهند زیرا اهل سنت می توانند سفیران جمهوری اسلامی در خارج از کشور باشند؛ در حالی که هنوز چالش هایی بین ما وجود دارد که حل نشده است، بنابراین ما هم از منظر قرآن، باید گفت وگو را به عنوان یک اصل بپذیریم.

گفت وگو در فرهنگ ایرانی و سیره ائمه معصوین(ع) از یک اصالت خاصی برخوردار است که باید به آن توجه شود.

موانع فرهنگی و سیاسی علت شکل نگرفتن فرهنگ گفت وگو در جامعه این فعال سیاسی اصولگرا با طرح این سوال که چرا گفت وگو در جامعه ما به عنوان یک فرهنگ مطرح نشده است، تصریح کرد: ما با یکسری موانع مواجه هستیم که بخشی از آن موانع فرهنگی و بخشی سیاسی است.

یکی از موانع فرهنگی، نظام آموزش و پرورش ما بوده که یک نظام گفت وگو محور نیست.

در کلاس درس معلم مطالبی را بیان می کند، دانش آموز باید آن را حفظ کرده و بعد بازپس دهد.

وی افزود: نظام کنکور سراسری نیز از دانش آموز، گفت وگو، خلاقیت و ابتکار نمی خواهد بلکه می خواهد یک ضبط صوت قوی باشد که مطالب را هر چه بهتر حفظ کند و پس دهد.

یک نظام آموزشی پیشرفته حفظ محور نیست بلکه گفت وگو محور است؛ نظامی که فرد را برای جامعه تربیت می کند و می تواند ارتباط بهتری با دیگران برقرار کند.

مانع فرهنگی و آموزشی یکی از موانع است.

آرین منش با اشاره به اینکه مانع دیگر برای گفت و گو موانع سیاسی است، عنوان کرد: مقام معظم رهبری سال های طولانی است که در مباحث سیاسی روز موضوع مناظرات و کرسی های آزاداندیشی را در دانشگاه ها مورد تاکید قرار داده اند اما در کدام دانشگاه کرسی های آزاداندیشی، بحث، مناظره، نقد و گفت وگو رایج شده است؟ این امر بدین سبب است که رییس دانشگاه و مسئولان احساس می کنند که چون این گفت وگوها تضارب آرا، عقاید و دیدگاه های مختلف بوده، تنش زاست.

این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: به این دلیل که تنش معمولا فضای خوبی را ایجاد نمی کند، سعی می کنند که از این عرصه فرار کنند در حالی که ممکن است در ابتدای امر که هنوز روش گفت وگو را نمی دانیم و آمادگی ها و زیرساخت های لازم را فراهم نکرده ایم، قدری تنش هم وجود دارد اما با این تضارب آراست که رشد صورت می گیرد.

ما زیرساخت ها و زمینه های این فضای گفت وگو را فراهم نکردیم که این ناشی از برخی موانع سیاسی است.

وی با بیان اینکه مانع سوم، موانع امنیتی است، تصریح کرد: عدم وجود فضای امن برای گفت وگو در محافل مختلف علمی، سیاسی و.

نیز یکی از موانع است.

مانع دیگر رودربایستی بوده، زمانی که احساس می کنیم اگر دیدگاه مخالف خود را بیان کنیم، مورد پسند دیگران نیست؛ بنابراین خودسانسوری بر ما حاکم می شود.

در فضای رسانه ای نیز این خودسانسوری ها وجود دارد و ممکن است فردی مانع رسانه نشود که مطلبی را منتشر کند اما خود را سانسور کند.

یک عامل دیگر بی تفاوتی است که تصور می کنیم چرا باید دیدگاه درست تر خود را بیان کنیم؟ بنابراین یک بی تفاوتی حاکم می شود.

امر به معروف و نهی از منکر زیرساخت گفت وگو را فراهم می کندآرین منش گفت: امر به معروف و نهی از منکر اصلی است که زیرساخت گفت وگو را فراهم می کند.

امر به معروف و نهی از منکر مچ گیری نیست.

در این امر با فردی صحبت می کنیم تا دیدگاه مثبت خود را منتقل و در رفتار او تغییر ایجاد کنیم اما در جامعه ما مطلقا فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر نهادینه نشده و تنها تکرار این کلمه از اول انقلاب تاکنون فراوان شنیده شده و ستاد و شورا برای این امر ایجاد کردیم.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: نه افراد عادی بلکه علمایی که معتقد به ضرورت امر به معروف و نهی از منکر هستند نیز خودشان عامل این مساله نیستند.

مشاهده نمی شود که با همان شکل صحیحی که ویژگی های این امر را می گویند، با دیگران وارد گفت و گو شوند بلکه ترجیح می دهند که سکوت و خود را سانسور کنند که این امر نیز جزو مشکلات و موانع فرهنگی عدم ترویج گفت وگو است.

وی بیان کرد: نقش رسانه ها و صداوسیما نیز در این زمینه می تواند نقشی بسیار بی بدیل و تعیین کننده و مروج این تفکر باشد.

تنها در موارد سیاسی و آستانه انتخابات، بازار این گفت وگوها و مناظرات در مقطع کوتاهی داغ می شود که معمولا این موضوع به عنوان یک فرهنگ در رسانه ملی ما وجود ندارد.

آرین منش در خصوص موضوعات گفت وگو، خاطرنشان کرد: گفت وگو می تواند از موضوعات کاملا خانوادگی تا مسائل کلان ملی وجود داشته و در تمام زمینه ها مشکل گشا باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا عنوان کرد: در جامعه ما که سالیان طولانی تحت سلطه قرار داشته، هنوز هم نگاه به بالا است و هنوز هم تصور می شود که اگر قرار باشد کاری صورت گیرد باید در تهران رقم بخورد و نمی تواند از پایین به بالا باشد، تلقی ما این است.

بزرگان، مسئولان، علما و دانشگاهیان نهادهای مرجع هستند و گروه مرجع تلقی می شوند.

اگر آن ها شروع کنند به تدریج می تواند فراگیر شود.

گفت وگو می تواند در عرصه های مختلف چه مسائل کلان و مسائلی که به همه مربوط می شود همچون مشکلات اقتصادی، سیاسی، امنیتی و غیره و چه در مسائل خرد بین دو نفر شروع شود.

وی اضافه کرد: معمولا بین قوای سه گانه ما تنش وحود دارد.

روسای سه قوه ما که باید مسائل خود را حل کنند، این کار را با گفت وگو انجام نمی دهند بلکه مسئله در رسانه ها مطرح شده و این اختلافات به سطح جامعه تسری پیدا می کند، در حالی که جزو تاکیدات رهبری بوده که مسائل سه قوه باید در جلسات سران سه قوه حل شود نه اینکه به رسانه ها کشیده شود که فضای جامعه را نیز متاثر می کند.

اختلافاتی که بین سران سه قوه وجود دارد گاه تا پایین جامعه هم کشیده می شود.

آرین‎منش در خصوص راهکارهایی برای افزایش گفت وگو در جامعه، تصریح کرد: کافه ها و قهوه خانه های قدیمی ما پاتوق اصناف مختلف بوده که در زمانی که شاغل نبودند در این مکان ها مسائل خود را مطرح و با هم گفت وگو می کردند تا راه حل پیدا کنند، این کار برای آن ها تفریح نیز بود.

در حال حاضر از این الگو استفاده شده و مکان هایی چون کافه کتاب به راه افتاده است.

کافه گفت وگو، راهی برای افزایش آن در جامعهاین فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: ما می توانیم طرح کافه گفت وگو را نیز مطرح کنیم.

گروه های مختلف می توانند در کافه ها بحث های روزمره را مطرح کنند.

ایجاد این پاتوق های گفت وگو اقدام مناسبی است.

با این کار هم اوقات فراغت به طور مناسب سپری می شود و هم یک کارشناس می تواند در این بحث ها مشارکت و آن ها را هدایت و جمع بندی کند.

این امر سبب رشد افراد می شود.

اگر ما گفت وگو را یک امر مهم می ‎دانیم، باید بستر و مکانی نیز برای آن به وجود آوریم.

وی بیان کرد: ورود فرهنگ غرب یعنی حاکمیت فردگرایی بر جمع گرایی جزو مسائلی بوده که در جامعه ما رواج پیدا کرده و رابطه انسان با انسان، نقش خود را به رابطه انسان با شی داده است.

مشکلات و مسائل اقتصادی نیز در گفت وگو اثر دارد یعنی افراد به قدری گرفتار تامین معاش و زندگی خود شدند که دیگر وارد گفت وگو با افراد نمی شوند و وقت این کار را نیز ندارند و ان را نوعی وقت تلف کردن می پندارند.

آرین منش در خصوص مهارت گفت وگو، گفت: در هیچ کجا از جمله در نظام آموزش و پرورش، روش گفت وگو به مردم آموزش داده نشده و آداب گفت وگو و تمرین این موضوع به عنوان یک کار ارزشمند در نظام اموزش و پرورش مطرح نشده است.

ما مکانی در جامعه نداریم تا بستری فراهم شود که افراد گفت وگو را با یکدیگر تمرین کنند.

باید گفت وگو را تمرین کرد.

آداب و روش گفت وگو نیز آموزش داده نشده است.

ما مهارت و توانایی گفت وگو نداریم به همین دلیل تلاش می کنیم تا از این کار فرار و سکوت کنیم به جای اینکه با یکدیگر صحبت کنیم.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه یکی از دلایل کاهش زمینه های گفت وگو، گسترش رسانه های جمعی است، عنوان کرد: شبکه های اجتماعی و تلویزیون ارتباط افراد را روز به روز بیشتر قطع می کند.

این یکی از بحث هایی است که جزو آفت ها و موانع گفت وگو شده و وقت افراد در تسخیر شبکه های اجتماعی و رسانه ها قرار گرفته است.

وی در این رابطه که گاهی افراد از گفت ‎وگو با یکدیگر اقناع نمی شوند، تصریح کرد: درست است که افراد صد در صد به جمع بندی نمی رسند اما یقینا در گفت و گوهایی که صورت می گیرد، فرد تعدیل می شود و دیگر صد در صدی آن دیدگاه سابق خود را ندارد.

ممکن است افراد به جمع بندی کامل نرسند اما احساس می کنند که آنگونه که فکر می کردند هم نیست.

بخشی از حقیقت همیشه نزد ما است.

فرهنگ ها، کشورها و جوامع مختلف باید این اصل را بپذیرند که همیشه بخشی از حقیقت نزد آن ها بوده و همه چیز را همگان می دانند.

اگر این امر پذیرفته شود، تبادل فرهنگی اتفاق می افتد.

لازمه تبادل فرهنگی، گفت وگو است.

آرین منش با بیان اینکه بحث گفت وگو می تواند در یک فضای دموکراتیک شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: ما در شرایطی که افراد را آزاد، آگاه و برابر فرض می کنیم، می توانیم گفت وگو را تعلیم دهیم.

به هر میزان که تفکیک ها صورت بگیرد، شهروندان به درجه یک و دو تقسیم و افراد به حاکم و محکوم تبدیل شوند، رابطه برابر برای گفت وگو فراهم نمی شود و گفت وگو شکل نمی گیرد.

گفت وگو در یک فضای سالم آزاد دموکراتیک می تواند بستر رشد داشته باشد، بنابراین فضای دیکتاتوری با گفت وگو سازگاری ندارد.

این فعال سیاسی اصولگرا اضافه کرد: مردم بیشتر بحث های سیاسی را تعقیب می کنند تا بحث های فرهنگی.

ریشه مشکلات ما مباحث فرهنگی بوده اما به قدری مشکلات اقتصادی و سیاسی مهم شده که حوزه فرهنگ فراموش شده است.

اولین چیزی که در اثر مشکلات اقتصادی از سبد خانوار حذف می شود، محصولات فرهنگی بوده و آخرین چیزی هم که اضافه می شود، محصولات فرهنگی است.


کلید واژه ها: انسان - اجتماعی - جامعه - قرآن - زبان - اسلامی - زندگی - رابطه - انسان ها - خراسان رضوی - سیاسی - اهمیت - تکامل - آزاد - سالم - انتخاب - مشکلات - بهترین - انتقال - خراسان - قرآنی - روابط - فرهنگ - ناطق - صورت - کشور - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
سفر وزیر آموزش و پرورش به تکاب

امیری: با حمایت مردم از این گردنه تاریخی عبور می کنیم

مولوی فاروقی: رحم و محبت بین مسلمانان ترویج شود

روحانی: مناطق آزاد در دوران تحریم نقش تعیین کننده دارند

امیری: با حمایت مردم از این گردنه تاریخی عبور می کنیم

اینفوگرافی / درونگراها و برونگراها چه شغلی انتخاب کنند؟

رییس کمیسیون صنایع مجلس: مشکل کمبود کالا نداریم

خروجی جلسات مسئولان در رابطه با قیمت ها و مسائل اقتصادی باید برای مردم ملموس باشد

ایران اسلامی یکی از موفق ترین کشورها در حوزه کتاب است

در دیدار شمخانی و وزیر خارجه انگلیس چه گذشت؟

امیری: با حمایت مردم از این گردنه تاریخی عبور می کنیم

روحانی: مناطق آزاد در دوران تحریم نقش تعیین کننده دارند

توضیحات اژه ای درخصوص حاشیه های اعدام سلطان سکه

چهارشنبه موعد اعلام استانداران جدید

چرا ترامپ از نیکسون هم بدتر است؟

وزیر خارجه انگلیس: پس از سفر به عربستان، امروز در تهران درباره استفاده از نفوذش بر حوثی ها گفتگو کردم

معاون رییس جمهور: اکثر بچه پولدارها معتاد می شوند

روز آزمایش دولت نیست، روز آزمایش همه ملت است

خبر ناراحت کننده برای هواداران «رضا گلزار»/ عکس

این مرد یک معلم واقعی است! +عکس

مولوی فاروقی: رحم و محبت بین مسلمانان ترویج شود

اینفوگرافی / درونگراها و برونگراها چه شغلی انتخاب کنند؟

تمدید مهلت نسخه های فارسی تلگرام تا آذرماه

دیدار وزیر اطلاعات با مردم مهاباد

تثبیت و احیاء دریاچه ارومیه، جزو اهداف مهم دولت است

چه شغلی متناسب شخصیت شماست؟

تصاویر/ همایش وحدت شیعه و سنی در مسجدالنبی بیرجند

مولوی فاروقی: رحم و محبت بین مسلمانان ترویج شود

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) در مورد رانندگی زنان

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) در مورد مدارس مختلط

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) در مورد نگاه به عکس نامحرم

تصاویر/ چراغانی شهرهای پاکستان در آستانه جشن میلاد پیامبر(ص)

رابطه ایران وآمریکا، رابطه گرگ ومیش است وهرگز بین این دو آشتی نیست

توضیحات کدخدایی درباره لیست همراه آیت الله جنتی در انتخابات 94

وحدت و همگرایی رمز پیروزی ما در جنگ اقتصادی است

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) در مورد نگاه کردن

فتاوای آیت الله العظمی خویی (قدس سره) درمورد پوشش زن

فتاوای آیت الله العظمی اراکی (قدس سره) در مورد نگاه کردن

وحدت و همگرایی رمز پیروزی ما در جنگ اقتصادی است

نظام رتبه بندی فرهنگیان باید به ارتقا همه جانبه منجر شود

وحدت و همگرایی رمز پیروزی ما در جنگ اقتصادی است

کتابخانه کانون های مساجد مازندران نیازمند تجهیزات هستند

مسوولیت ها فرصتی مغتنم برای خدمت به مردم است

توسعه گردشگری در آذربایجان غربی مورد توجه جدی دولت است

فتاوای آیت الله العظمی گلپایگانی (قدس سره) در مورد نظر نمودن به زن نامحرم در تلویزیون

فتاوای آیت الله العظمی گلپایگانی (قدس سره) در مورد نظر و صحبت نمودن زن و مرد نا محرم با یکدیگر

انتخابات شورای طلاب در مدرسه علمیه امیرالمومنین(ع) رشت برگزار شد

تفاوت اعتراضات کارگران هفت تپه

شبیه یک آه کوتاه*

فال روزانه سه شنبه 29 آبان 1397

«امید»، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور شد

جریان تخریبی علیه نظام مهندسی متوقف شد

انسجام بین بخشی برای مقابله با تخریب منابع طبیعی ضروری است

معاون رییس جمهور: اکثر بچه پولدارها معتاد می شوند

جامعه اسلامی برای سعادتمندی باید از سیره پیامبر اکرم(ص) پیروی کند

ایران اسلامی پرچم دار وحدت و همبستگی در جامعه اسلامی است

وحدت می تواند عاملی در جهت خنثی سازی توطئه دشمنان باشد

سفر جرمی هانت؛ دغدغه ها و ملاحظات

اشباح سرگردان در پیاده روهای یخ زده

حمله تند پادشاه عربستان به ایران: جهان برنامه موشکی و هسته ای ایران را متوقف کند!

روحانی: روز آزمایش دولت در برابر آمریکا نیست، روز آزمایش همه ملت است

لیست کاندیدا ها در دستِ آیت الله جنتی تخلف بود؟

با داشتن این 2 خصیصه جز بندگان بد محسوب خواهید شد

انسجام بین بخشی برای مقابله با تخریب منابع طبیعی ضروری است

کتابخانه کانون های مساجد مازندران نیازمند تجهیزات هستند

مسوولیت ها فرصتی مغتنم برای خدمت به مردم است

مسوولیت ها فرصتی مغتنم برای خدمت به مردم است

توضیحات کدخدایی درباره لیست همراه آیت الله جنتی در انتخابات 94

زن ها و مردها برای چه ازدواج می کنند؟

تکرار سگ آزاری در شفت/ محیط زیست اقامه دعوی کرد

نوبخت خطاب به منتقدان ظریف: میلیاردهادلار قاچاق را نفی می کنید؟درآمد قاچاق پول کثیف نیست؟

فرد هتاک به انقلاب اسلامی و مقدسات در قرچک دستگیر شد

محمود صادقی: ماهی 9 میلیون از دانشگاه می گیرم

روحانی: نمی گذاریم فشار تأمین کالا های اساسی روی مردم باشد

اعزام فضانوردان روسیه به مهتاب

لیبرال های داخلی به دنبال عدول از اصول انقلاب اسلامی هستند

توضیحات کدخدایی درباره لیست همراه آیت الله جنتی در انتخابات 94

چراغانی شهرهای پاکستان در آستانه جشن میلاد پیامبر اسلام (ص)

توسعه گردشگری در آذربایجان غربی مورد توجه جدی دولت است

سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

روحانی: سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

تاکید بر لزوم افزایش توان نظام بانکی

گزارشی از بزرگداشت همایون کاتوزیان، توفیق سبحانی و اسماعیل کهرم

کمک جبرانی 200هزار تومانی دولت به خانواده ها/ تولید نفت به «صفر» نمی رسد

روحانی: سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

باید در مسیر تحقق فرایندهای الکترونیک گام برداریم

روحانی: سبد غذایی 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود

اجرای 90 ویژه برنامه هفته وحدت در گیلان

معاون رییس جمهور: اکثر بچه پولدارها معتاد می شوند

«علی ضیا» به دادستانی احضار شد؟

اقدام نژاد پرستانه یک کافه در تهران!+عکس

فال روزانه سه شنبه 29 آبان 1397

قوای بحری روسیه مجهز با راکت های مافوق سرعت صوت میگردد

ورزش کرمانشاه ازحواشی تا خبرهای داغ

ورزش کرمانشاه ازحواشی تا خبرهای داغ

اجازه ندادیم نیروهای جوان و انقلابی در مدیریت ها حضور پیدا کنند/ برخی مدیران به میزها چسبیده اند

طی حکمی از سوی معاون اول رییس جمهور.

از رهنمودهای مراجع عظام و علمای قم در کارها بهره می برم

با هیچ یک از مدیران عقد اخوتی به جز کار نبسته ام

اساس کار را دوری از حواشی گذاشتم / می توانستم با رای دیوان عدالت اداری استاندار بمانم

گفت وگو نیازمند یک فضای سالم آزاد دموکراتیک برای رشد جامعه است

گفت وگو نیازمند یک فضای سالم آزاد دموکراتیک برای رشد جامعه است