مطالب مرتبط:
جامعه با این حد از تنش ها نیازمند رسانه آزاد است (گفت و گو با عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب)
فرماندار شیراز: هر گونه تجمع در فضای آزاد نیازمند مجوز قانونی است
فرماندار شیراز:هر گونه تجمع در فضای آزاد نیازمند مجوز قانونی است
جامعه با این حد از تنش ها نیازمند رسانه آزاد است
فرماندار شیراز:هر گونه تجمع در فضای آزاد نیازمند مجوز قانونی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 12:002018-10-23سياسي

گفت وگو نیازمند یک فضای سالم آزاد دموکراتیک برای رشد جامعه است


یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: گفت وگو می تواند در یک فضای سالم آزاد دموکراتیک بستر رشد جامعه را فراهم کند.

- جوادآرین منش در گفت وگو با ایکنا" از خراسان رضوی در خصوص ضرورت گفت وگو در جامعه اظهار کرد: ما با موضوعات و مسائل مختلفی در کشور مواجه هستیم که هر کس از ظن خود این مسائل را مورد بررسی قرار می دهد.

وی با بیان اینکه قرآن به تمام مسائل مورد نیاز زندگی دنیوی و اخروی عنایت و توجه دارد، عنوان کرد: قرآن می تواند پاسخ های مناسبی در حوزه مسائل مختلف داشته باشد.

از منظر معارف اسلامی و قرآنی می توان موضوعات مختلفی از جمله گفت وگو را مورد بررسی قرار داد.

آرین منش در خصوص چرایی گفت وگو در جامعه تصریح کرد: انسان موجودی اجتماعی بوده و اجتماعی بودن یکی از خصوصیات انسان است که برخی معتقد هستند این خصیصه ذاتی انسان بوده و برخی دیدگاه ها معتقد است که ضرورت ها سبب شده که انسان ها اجتماعی زندگی کنند؛ بنابراین هیچکس منکر اجتماعی بودن نیست.

لازمه اجتماعی زیستن استفاده از ابزار زبان بوده و زبان روابط بین افراد را برقرار می کند.

مهم ترین بهانه زیستن گفت وگو بین افراد است.

گفت وگو زمینه تکامل و رشد انسان را فراهم می کند این فعال سیاسی اصولگرا افزود: اهمیت گفت وگو را از زوایای مختلفی می توان مورد بررسی قرار داد.

اگر قرار باشد که مشکلات جامعه حل شود، مقدمه حل آن ها، تفاهم و گفت وگوی میان افراد است.

گفت وگو زمینه تکامل و رشد انسان را فراهم می کند.

امتیاز بزرگ انسان ناطق بودن است.

نطق، زبان، بیان، گفت و گو و مفاهمه به معنی رابطه کلامی بوده که رابطه کلامی مهم ترین نوع رابطه بین انسان هاست.

بنابراین از هر زاویه ای نگاه کنیم، گفت وگو امر بسیار حائز اهمیتی بوده و انتقال تجربیات ما از نسلی به نسل دیگر با زبان و گفت وگو اتفاق می افتد.

وی بیان کرد: افراد، گروه ها و خرده فرهنگ ها از تمایزات زیادی برخوردار هستند.

هر کدام به گونه ای فکر می کنند و دو فرد به یک صورت فکر نمی کنند.

بنابراین تنوع سلایق و دیدگاه ها اقتضا می کند که ما این اصل تغییر را بپذیریم و برای اینکه توانایی زندگی با یکدیگر را داشته باشیم، با هم گفت وگو کنیم.

از نگاه دیگر راه حل سوء تفاهمات استفاده از زبان بیان و گفت وگو است.

آرین منش خاطرنشان کرد: از زاویه نگاه اسلامی ما در قرآن داریم که فبشر عباد الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه ؛ یعنی قرآن به کسانی که همه احوال، دیدگاه ها و نظرات را می شنوند و بهترین آن را انتخاب می کنند، بشارت می دهد.

بنابراین گفت وگو و مفاهمه یک ارزش اسلامی تلقی می شود.

در سخنی دیگر می فرماید وجادلهم بالتی هی احسن .

در حقیقت قرآن توصیه می کند که جدال احسن داشته باشید.

جدال احسن یعنی ممکن است با هم اختلاف نظر داشته باشیم اما این اختلاف نظرها را باید با قول لین، سخن لطیف و گفت وگو به سرانجام و نتیجه رساند.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما و در سیره اهل بیت(ع) یکی از مهم ترین شاخصه های امام رضا(ع) مناظرات رضوی است، عنوان کرد: حضرت برای گفت و گو با ادیان و مذاهب گوناگون اعلام آمادگی می کردند تا با هم استدلال، دلیل و برهان بیاورند و یکدیگر را متقاعد کنند که چه کسی درست تر می اندیشد.

حتی با مخالفان، دشمنان و افرادی که دیدگاه های آن ها را قبول نداشتند نیز گفت وگو می کردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از نقایصی که ما امروز در جامعه داریم، این است که حتی با تفاوت مذاهبی که در کنار هم زندگی می کنیم نیز مفاهمه، مناظره و گفت وگوی درستی با یکدیگر نداریم.

در حالی که شیعه و سنی سال های طولانی در کنار هم زندگی می کنند، روابط مناسب و دوستانه ای ندارند، با وجود اینکه هر دو مسلمان هستیم و مشترکات فراوانی نیز داریم، حداقل می توانیم با هم در خصوص مشترکات خود گفت وگو کنیم اما این اتفاق رخ نمی دهد.

آرین منش اضافه کرد: اگر نهادهای اسلامی نتوانند این مفاهمه و گفت وگو را در داخل کشور بین مذاهب مختلف نهادینه کنند، مطمئنا نمی توانند این امر را به عرصه بین المللی نیز تعمیم دهند زیرا اهل سنت می توانند سفیران جمهوری اسلامی در خارج از کشور باشند؛ در حالی که هنوز چالش هایی بین ما وجود دارد که حل نشده است، بنابراین ما هم از منظر قرآن، باید گفت وگو را به عنوان یک اصل بپذیریم.

گفت وگو در فرهنگ ایرانی و سیره ائمه معصوین(ع) از یک اصالت خاصی برخوردار است که باید به آن توجه شود.

موانع فرهنگی و سیاسی علت شکل نگرفتن فرهنگ گفت وگو در جامعه این فعال سیاسی اصولگرا با طرح این سوال که چرا گفت وگو در جامعه ما به عنوان یک فرهنگ مطرح نشده است، تصریح کرد: ما با یکسری موانع مواجه هستیم که بخشی از آن موانع فرهنگی و بخشی سیاسی است.

یکی از موانع فرهنگی، نظام آموزش و پرورش ما بوده که یک نظام گفت وگو محور نیست.

در کلاس درس معلم مطالبی را بیان می کند، دانش آموز باید آن را حفظ کرده و بعد بازپس دهد.

وی افزود: نظام کنکور سراسری نیز از دانش آموز، گفت وگو، خلاقیت و ابتکار نمی خواهد بلکه می خواهد یک ضبط صوت قوی باشد که مطالب را هر چه بهتر حفظ کند و پس دهد.

یک نظام آموزشی پیشرفته حفظ محور نیست بلکه گفت وگو محور است؛ نظامی که فرد را برای جامعه تربیت می کند و می تواند ارتباط بهتری با دیگران برقرار کند.

مانع فرهنگی و آموزشی یکی از موانع است.

آرین منش با اشاره به اینکه مانع دیگر برای گفت و گو موانع سیاسی است، عنوان کرد: مقام معظم رهبری سال های طولانی است که در مباحث سیاسی روز موضوع مناظرات و کرسی های آزاداندیشی را در دانشگاه ها مورد تاکید قرار داده اند اما در کدام دانشگاه کرسی های آزاداندیشی، بحث، مناظره، نقد و گفت وگو رایج شده است؟ این امر بدین سبب است که رییس دانشگاه و مسئولان احساس می کنند که چون این گفت وگوها تضارب آرا، عقاید و دیدگاه های مختلف بوده، تنش زاست.

این فعال سیاسی اصولگرا بیان کرد: به این دلیل که تنش معمولا فضای خوبی را ایجاد نمی کند، سعی می کنند که از این عرصه فرار کنند در حالی که ممکن است در ابتدای امر که هنوز روش گفت وگو را نمی دانیم و آمادگی ها و زیرساخت های لازم را فراهم نکرده ایم، قدری تنش هم وجود دارد اما با این تضارب آراست که رشد صورت می گیرد.

ما زیرساخت ها و زمینه های این فضای گفت وگو را فراهم نکردیم که این ناشی از برخی موانع سیاسی است.

وی با بیان اینکه مانع سوم، موانع امنیتی است، تصریح کرد: عدم وجود فضای امن برای گفت وگو در محافل مختلف علمی، سیاسی و.

نیز یکی از موانع است.

مانع دیگر رودربایستی بوده، زمانی که احساس می کنیم اگر دیدگاه مخالف خود را بیان کنیم، مورد پسند دیگران نیست؛ بنابراین خودسانسوری بر ما حاکم می شود.

در فضای رسانه ای نیز این خودسانسوری ها وجود دارد و ممکن است فردی مانع رسانه نشود که مطلبی را منتشر کند اما خود را سانسور کند.

یک عامل دیگر بی تفاوتی است که تصور می کنیم چرا باید دیدگاه درست تر خود را بیان کنیم؟ بنابراین یک بی تفاوتی حاکم می شود.

امر به معروف و نهی از منکر زیرساخت گفت وگو را فراهم می کندآرین منش گفت: امر به معروف و نهی از منکر اصلی است که زیرساخت گفت وگو را فراهم می کند.

امر به معروف و نهی از منکر مچ گیری نیست.

در این امر با فردی صحبت می کنیم تا دیدگاه مثبت خود را منتقل و در رفتار او تغییر ایجاد کنیم اما در جامعه ما مطلقا فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر نهادینه نشده و تنها تکرار این کلمه از اول انقلاب تاکنون فراوان شنیده شده و ستاد و شورا برای این امر ایجاد کردیم.

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: نه افراد عادی بلکه علمایی که معتقد به ضرورت امر به معروف و نهی از منکر هستند نیز خودشان عامل این مساله نیستند.

مشاهده نمی شود که با همان شکل صحیحی که ویژگی های این امر را می گویند، با دیگران وارد گفت و گو شوند بلکه ترجیح می دهند که سکوت و خود را سانسور کنند که این امر نیز جزو مشکلات و موانع فرهنگی عدم ترویج گفت وگو است.

وی بیان کرد: نقش رسانه ها و صداوسیما نیز در این زمینه می تواند نقشی بسیار بی بدیل و تعیین کننده و مروج این تفکر باشد.

تنها در موارد سیاسی و آستانه انتخابات، بازار این گفت وگوها و مناظرات در مقطع کوتاهی داغ می شود که معمولا این موضوع به عنوان یک فرهنگ در رسانه ملی ما وجود ندارد.

آرین منش در خصوص موضوعات گفت وگو، خاطرنشان کرد: گفت وگو می تواند از موضوعات کاملا خانوادگی تا مسائل کلان ملی وجود داشته و در تمام زمینه ها مشکل گشا باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا عنوان کرد: در جامعه ما که سالیان طولانی تحت سلطه قرار داشته، هنوز هم نگاه به بالا است و هنوز هم تصور می شود که اگر قرار باشد کاری صورت گیرد باید در تهران رقم بخورد و نمی تواند از پایین به بالا باشد، تلقی ما این است.

بزرگان، مسئولان، علما و دانشگاهیان نهادهای مرجع هستند و گروه مرجع تلقی می شوند.

اگر آن ها شروع کنند به تدریج می تواند فراگیر شود.

گفت وگو می تواند در عرصه های مختلف چه مسائل کلان و مسائلی که به همه مربوط می شود همچون مشکلات اقتصادی، سیاسی، امنیتی و غیره و چه در مسائل خرد بین دو نفر شروع شود.

وی اضافه کرد: معمولا بین قوای سه گانه ما تنش وحود دارد.

روسای سه قوه ما که باید مسائل خود را حل کنند، این کار را با گفت وگو انجام نمی دهند بلکه مسئله در رسانه ها مطرح شده و این اختلافات به سطح جامعه تسری پیدا می کند، در حالی که جزو تاکیدات رهبری بوده که مسائل سه قوه باید در جلسات سران سه قوه حل شود نه اینکه به رسانه ها کشیده شود که فضای جامعه را نیز متاثر می کند.

اختلافاتی که بین سران سه قوه وجود دارد گاه تا پایین جامعه هم کشیده می شود.

آرین‎منش در خصوص راهکارهایی برای افزایش گفت وگو در جامعه، تصریح کرد: کافه ها و قهوه خانه های قدیمی ما پاتوق اصناف مختلف بوده که در زمانی که شاغل نبودند در این مکان ها مسائل خود را مطرح و با هم گفت وگو می کردند تا راه حل پیدا کنند، این کار برای آن ها تفریح نیز بود.

در حال حاضر از این الگو استفاده شده و مکان هایی چون کافه کتاب به راه افتاده است.

کافه گفت وگو، راهی برای افزایش آن در جامعهاین فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: ما می توانیم طرح کافه گفت وگو را نیز مطرح کنیم.

گروه های مختلف می توانند در کافه ها بحث های روزمره را مطرح کنند.

ایجاد این پاتوق های گفت وگو اقدام مناسبی است.

با این کار هم اوقات فراغت به طور مناسب سپری می شود و هم یک کارشناس می تواند در این بحث ها مشارکت و آن ها را هدایت و جمع بندی کند.

این امر سبب رشد افراد می شود.

اگر ما گفت وگو را یک امر مهم می ‎دانیم، باید بستر و مکانی نیز برای آن به وجود آوریم.

وی بیان کرد: ورود فرهنگ غرب یعنی حاکمیت فردگرایی بر جمع گرایی جزو مسائلی بوده که در جامعه ما رواج پیدا کرده و رابطه انسان با انسان، نقش خود را به رابطه انسان با شی داده است.

مشکلات و مسائل اقتصادی نیز در گفت وگو اثر دارد یعنی افراد به قدری گرفتار تامین معاش و زندگی خود شدند که دیگر وارد گفت وگو با افراد نمی شوند و وقت این کار را نیز ندارند و ان را نوعی وقت تلف کردن می پندارند.

آرین منش در خصوص مهارت گفت وگو، گفت: در هیچ کجا از جمله در نظام آموزش و پرورش، روش گفت وگو به مردم آموزش داده نشده و آداب گفت وگو و تمرین این موضوع به عنوان یک کار ارزشمند در نظام اموزش و پرورش مطرح نشده است.

ما مکانی در جامعه نداریم تا بستری فراهم شود که افراد گفت وگو را با یکدیگر تمرین کنند.

باید گفت وگو را تمرین کرد.

آداب و روش گفت وگو نیز آموزش داده نشده است.

ما مهارت و توانایی گفت وگو نداریم به همین دلیل تلاش می کنیم تا از این کار فرار و سکوت کنیم به جای اینکه با یکدیگر صحبت کنیم.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه یکی از دلایل کاهش زمینه های گفت وگو، گسترش رسانه های جمعی است، عنوان کرد: شبکه های اجتماعی و تلویزیون ارتباط افراد را روز به روز بیشتر قطع می کند.

این یکی از بحث هایی است که جزو آفت ها و موانع گفت وگو شده و وقت افراد در تسخیر شبکه های اجتماعی و رسانه ها قرار گرفته است.

وی در این رابطه که گاهی افراد از گفت ‎وگو با یکدیگر اقناع نمی شوند، تصریح کرد: درست است که افراد صد در صد به جمع بندی نمی رسند اما یقینا در گفت و گوهایی که صورت می گیرد، فرد تعدیل می شود و دیگر صد در صدی آن دیدگاه سابق خود را ندارد.

ممکن است افراد به جمع بندی کامل نرسند اما احساس می کنند که آنگونه که فکر می کردند هم نیست.

بخشی از حقیقت همیشه نزد ما است.

فرهنگ ها، کشورها و جوامع مختلف باید این اصل را بپذیرند که همیشه بخشی از حقیقت نزد آن ها بوده و همه چیز را همگان می دانند.

اگر این امر پذیرفته شود، تبادل فرهنگی اتفاق می افتد.

لازمه تبادل فرهنگی، گفت وگو است.

آرین منش با بیان اینکه بحث گفت وگو می تواند در یک فضای دموکراتیک شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: ما در شرایطی که افراد را آزاد، آگاه و برابر فرض می کنیم، می توانیم گفت وگو را تعلیم دهیم.

به هر میزان که تفکیک ها صورت بگیرد، شهروندان به درجه یک و دو تقسیم و افراد به حاکم و محکوم تبدیل شوند، رابطه برابر برای گفت وگو فراهم نمی شود و گفت وگو شکل نمی گیرد.

گفت وگو در یک فضای سالم آزاد دموکراتیک می تواند بستر رشد داشته باشد، بنابراین فضای دیکتاتوری با گفت وگو سازگاری ندارد.

این فعال سیاسی اصولگرا اضافه کرد: مردم بیشتر بحث های سیاسی را تعقیب می کنند تا بحث های فرهنگی.

ریشه مشکلات ما مباحث فرهنگی بوده اما به قدری مشکلات اقتصادی و سیاسی مهم شده که حوزه فرهنگ فراموش شده است.

اولین چیزی که در اثر مشکلات اقتصادی از سبد خانوار حذف می شود، محصولات فرهنگی بوده و آخرین چیزی هم که اضافه می شود، محصولات فرهنگی است.


کلید واژه ها: انسان - اجتماعی - جامعه - قرآن - زبان - اسلامی - زندگی - رابطه - انسان ها - خراسان رضوی - سیاسی - اهمیت - تکامل - آزاد - سالم - انتخاب - مشکلات - بهترین - انتقال - خراسان - قرآنی - روابط - فرهنگ - ناطق - صورت - کشور - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
جماعت آموزش دیده با فرماندهی آمریکا به دنبال پروژه ای در تابستان 97 بودند / نام این پروژه «تابستان داغ» بود که شکست خورد

تامین بودجه 6 میلیارد تومانی برای سال98 توسط خیرین/ پوشش 500 نخبه در موسسه شجره طیبه

بازدید سرزده رییس کل دادگستری استان فارس از دادگاه عمومی بخش زرقان

ایران ایر هم در لیست تحریم قرار گرفته است

اختصاصی فارس جزییات نشست غیرانتخاباتی جامعه روحانیت مبارز با احزاب اصولگرا/همفکری با احزاب برای تعامل های بعدی

جنیدی: محتوای نامه وزرا به رهبری درباره ی FATF محرمانه است

سردار جعفری: آمریکا «پشتیبان و فرمانده» پروژه تابستان داغ بود

تیراندازی های امروز مربوط به رزمایش نیروهای مسلح است

همکاری سرویس امنیتی بحرین با ⁧موساد ⁩در سرکوب مردم اقدام علیه امنیت منطقه است

گوایدو: من رییس جمهور ونزوئلا هستم | ناآرامی و 14 کشته

برگزاری همایش گروه های سرود کانون های مساجد لرستان

صدور مجوز 275 حزب در کشور

ساده زیستی، همسرداری و مادری حضرت زهرا(س) الگوی زندگی قرآنی است

نشست پژوهشی مبانی قرآنی انقلاب اسلامی

FATF برای اجرا به رییس جمهور ابلاغ شد

ورژن جدید «برنده باش» در راه است!

گزارش تفصیلی از کرسی هم اندیشی« آسیب شناسی قوه مقننه ایران از منظر اقتصاد سیاسی»

با لباس اتو کشیده و نگاه غرب گرایانه نمی توان کشور را جهادی مدیریت کرد

راه اندازی خطوط هایپرلوپ تا سال 2020

قیمت آپارتمان در منطقه 5 تهران

دعوت گروه خودروسازی سایپا از مشتریان برای حل مشکلات

برخی از جزییات رزمایش بزرگ نیروی زمینی ارتش ایران

نشست جامعه روحانیت مبارز با احزاب اصولگرا برگزار شد

به زودی در چهل سالگی انقلاب اسلامی عفو گسترده ای اعلام می شود/ «معیشت مردم»، مرکز اصلی حملات دشمن است/ روسای دادگستری و دادستان ها از تعطیلی کارخانه ها جلوگیری کنند

یکی از لوایح FATF برای اجرا به رییس جمهور ابلاغ شد

ظریف درگذشت مادر همسر سرلشکر سلیمانی را تسلیت گفت

بی دعوت

8 هزار برنامه بزرگداشت چهل سالگی انقلاب در یزد اجرا می شود

نماز را به امری خصوصی و فردی تبدیل کردیم

فقرزدایی باید به صورت جدی در دستور کار نهادهای مسئول قرار گیرد

حزب، حلقه مفقوده توسعه سیاسی است

آمریکایی ها قبل از انقلاب از ایران حق توحش می گرفتند

نشست خبری «جامعه المصطفی در انقلاب اسلامی» برگزار می شود

مادورو از مردم ونزوئلا خواست هوشیار باشند

برخی از مردم حتی قدرت پرداخت قبض برق خود را ندارند/ مسئولان چاره اندیشی کنند

پاسخ آیت الله مکارم به کسانی که می گویند: حوزه در این سال ها چه کرده؟

رقابت سخت “کن” و “ونیز” در اسکار خارجی

حمایت رضا کیانیان از تیم ملی و انتقاد از تخریب سردار آزمون و مهدی طارمی

علت اصلی پیدایش زندگانی در زمین معلوم شد

تصویری دیده نشده از احمدی نژاد و فرزندانش

اصطلاحاتی که فقط سربازها می دانند!

یکی از لوایح FATF به رییس جمهور برای اجرا ابلاغ شد

وزیر دفاع: دومین ماهواره ایرانی به زودی به فضا می رود

نوری: استانی شدن انتخابات مجلس موجب شکاف بین مردم و مسئولین می شود

جو هیجانی کف خیابانی در مجمع وجود ندارد و مباحث کارشناسی شده در حال پیگیری است/ مجمع این اختیار را دارد که بنا به تشخیص مصلحت نظام تصمیم گیری کند

تصاویر/ نشست «فقه امنیت» در اصفهان

مرزبانان ربوده شده ایرانی در سلامت هستند

تصاویر/ هم اندیشی مدیران مدارس علمیه استان اصفهان

تصاویر/ حاشیه هایی از بیستمین همایش کتاب سال حوزه-5

وعده سناتور آمریکایی به پاکستان

ترامپ طرح «معامله قرن» را اواخر آوریل اعلام می کند

ایران را تحت فشار قرار دهید

زاکانی: ظریف سال 87 رسماً می گوید آمریکا روند انقلاب مخملی را در ایران پیش می برد/ تاجزاده: مردم از اعتراف گیری «بخشی» راضی نیستند

همایش خادمین، فعالان و خیرین اربعین حسینی در قائم شهر

آزمون بزرگ برای مجمع تشخیص مصلحت نظام/ پیوستن به کنوانسیون «پالرمو» چه سرنوشتی برای کشور رقم خواهد زد؟ / وقتی موافقان تصویب «پالرمو» و «CFT» هم تضمین نمی دهند!

استخدام پیک موتوری آقا در لابراتوار دندانسازی در تهران

استخدام کانتر فروش بلیط و تور داخلی، خارجی و یک روزه ، حسابدار

استخدام منشی آموزشگاه در موسسه شطرنج ایرانیان در خراسان رضوی

به دست خودمان «دست بند» نزنیم

نشست دادستان کل کشور با دادستان های عمومی و انقلاب مراکز استان ها برگزار شد

توضیح واعظی درباره نامه 8 وزیر به مقام معظم رهبری

جمله ای از صادق زیباکلام علیه اعتیاد (عکس)

نماینده مجلس: بی شک سال 98 سال سختی خواهد بود

همکاری سرویس امنیتی بحرین با ⁧موساد ⁩در سرکوب مردم اقدام علیه امنیت منطقه است

«کمبود اعتبار» بزرگ ترین مشکل متروی ورامین است

بازرسی آژانس اتمی از دانشگاه کاشان با پوشش شرکت تحقیقاتی

مهدی خانلری تشییع پیکر شهید علیرضا زیبرم پس از 30 سال

در ونزوئلا چه خبر است؟

دادستان کل کشور: قوه قضاییه مصمم است تا گلوی مفسدین را بفشارد/دادستان ها باید محور مقابله با مشکلات بازار باشند

سرلشکر جعفری : آمریکا فرمانده پروژه تابستان داغ بود

آیت الله شبستری: «پالرمو» و «سی.اف.تی» شنبه در مجمع تعیین تکلیف می شوند

خاطرات دفاع مقدس برای جوانان بازگو شود

وحدت شیعه و سنی دستاورد معنوی انقلاب اسلامی بود

طلاب انقلابی گرگان مخالفت خود با لوایح استعماری را اعلام کردند

ادعای کذب زاکانی درباره حضور ضارب حجاریان در ستاد موسوی

نتانیاهو: اسراییل ائتلاف های سری و آشکاری در جهان عرب دارد!

پدرخوانده سینمای آوانگارد آمریکا درگذشت

وقتی نفربر ماشین عروس می شود! + عکس

رییس مجلس، یکی از لوایح FATF را برای اجرا به رییس جمهور ابلاغ کرد

ترور شخصیت شاعران با نشر اشعار جعلی

نماینده مردم ورامین در مجلس: «کمبود اعتبار» بزرگ ترین مشکل متروی ورامین است

حاج قاسم بدون بادیگارد + عکس

مبلغ نجومی برای رضایت نامه قوچان نژاد/ دلیل فروش گوچی مشخص شد

دولت برای برگزاری استانی انتخابات مجلس درسال 98 آمادگی دارد؟

جشنواره ملی آیینه زمان زندگی به سبک روح الله

هدیه جناب خان به مریم طوسی

95 هزار متر مربع از اراضی ملی نهاوند در سال 97 رفع تصرف شد

بازدید پادشاه اسپانیا از غرفه گردشگری ایران (+عکس)

رییس جمهور خودخوانده ونزوئلا کیست؟

اختصاصی فارس نشست جامعه روحانیت مبارز با احزاب اصولگرا برگزار شد

دادستان کل کشور: برخورد قاطعانه قوه قضاییه با مفسدان تاثیر مستقیمی بر کاهش فساد دارد

آیت الله جوادی آملی: زنان به حوزه های علمی ورود پیدا کنند

توسعه مشهد در چارچوب برنامه عملیاتی میان مدت همسو کردن ذینفعان شهر برای تحقق اهداف واحد

استاندار در بهار

بخشی از کتب حوزوی متناسب با نیازهای روز نیست

بیستمین همایش کتاب سال حوزه برگزار شد

فواید تقوا از نظر آیت الله سیدان

حمایت مجالس ایران و ارمنستان از توسعه روابط بین دو کشور

وقتی علم دینی در دانشگاه جاری باشد، دانشجو روسری را کنار نمی گذارد

فرمانده سپاه: جماعتی آموزش دیده در دی 96 دنبال پروژه «تابستان داغ» بودند

گفت وگو نیازمند یک فضای سالم آزاد دموکراتیک برای رشد جامعه است

گفت وگو نیازمند یک فضای سالم آزاد دموکراتیک برای رشد جامعه است