مطالب مرتبط:
موج معکوس بورس و دلا ر
موج معکوس بورس و دلا ر
اجازه نمی دهیم طمع ورزان زندگی مردم را به بازی بگیرند /موج معکوس بورس و دلار /چارچوب شفافیت
نزول 32 هزارمیلیارد تومانی بورس روی موج دلار
بورس روی موج نوسان گیری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 11:202018-10-23اقتصادي

موج معکوس بورس و دلا ر


رالی قیمت ها از روز های پایانی پاییز با افزایش تقاضا در سهام دارای توجیه بنیادی آغاز شد.

- شعار سال: شرکت هایی که به لحاظ رشد سودآوری مورد توجه بازار بودند، متعاقب آزاد سازی نرخ ها در بورس کالا مورد توجه سهامداران قرار گرفتند.

سهامی که پیش تر در فصل تابستان نیز متعاقب افت ارزش ریال صعود قابل توجهی را به ثبت رسانده بود.

نخستین ماه سرد سال با دو فاز متفاوت در بازارها به پایان رسید؛ به طوری که بورس تهران با کسب بازدهی 17 درصدی یک کارنامه درخشان به ثبت رساند و بازارهای ارز و سکه بر خلاف سهام مسیر نزولی را طی کردند.

به این ترتیب، نرخ دلار پس از 15 ماه کاهشی شد و افت 4/ 3 درصدی را تجربه کرد و سکه نیز با نزول 4/ 2 درصدی مواجه شد.

پیش تر تاکید شده بود که نیمه دوم سال می تواند مسیر متفاوتی برای بازارها رقم بزند و سهام به گزینه نخست سرمایه گذاری تبدیل شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد، نزدیک شدن دلار و سکه به اوج های تاریخی و عدم حمایت عوامل بنیادی از رشد بیشتر قیمت ها در این دو بازار باعث عقب نشینی معامله گران شد.

این در حالی است که بورس تهران همچنان با حمایت عوامل بنیادی برای فعالان اقتصادی جذابیت دارد.

هرچند ریسک های غیراقتصادی هنوز می توانند معادلات فعلی را دچار انحرافاتی کنند، اما در صورت ثبات نسبی شرایط، می توان موج کنونی بازارها در مهر را ادامه دار دانست.

جایی که سهام از پتانسیل هایی برای روند مثبت از منظر بهبود سودآوری ناشی از افزایش نرخ فروش شرکت ها برخوردار است.

در سوی دیگر، دلار و سکه درصورت اتخاذ تصمیمات صحیح اقتصادی، دست سفته بازان را برای ایجاد موج های صعودی بسته نگه می دارند.

معاملات بورس تهران در ماه گذشته با رشد17 درصدی شاخص کل به پایان رسید تا این بازار در شروع نیمه دوم سال در صدر جدول بازدهی بازارهای موازی در هفتمین ماه سال قرار گیرد.

پیشتر پیش بینی شده بود که بورس بتواند عملکرد بهتری نسبت به رقبا از خود بر جا بگذارد.

سقف شکنی نرخ دلار وقیمت سکه با افزایش ریسک سرمایه گذاری در این بازارها،نگاه ها را به عملکرد بازار سهام در نیمه دوم سال جلب کرد.

اتمام معاملات مهرماه با ثبت بازدهی قابل توجه 17 درصدی و اختلاف قابل توجه نسبت به بازدهی دیگر بازارها استارت عملی شدن این پیش بینی ها را رقم زده است.

بورس در این ماه نوسانات زیادی را شاهد بود.

شاخص سهام در ابتدای مهرماه غالبا تحت تاثیر هیجان قله تاریخی 195 هزار واحدی را فتح کرد اما کم کم از این سطح عقب نشینی کرد و در نهایت با رشد 27 هزار واحدی معاملات خود را به پایان برد.

این بازار امروز در حالی وارد معاملات دومین ماه از فصل پاییز می شود که گزارش های ماهانه و شش ماهه شرکت ها در مشخص کردن مختصات داد وستد سهام موثر خواهد بود.

محتوای صورت های مالی شرکت ها پس از تجربه صعود و نزول های هیجانی اخیر، می تواند تفکیک دقیق تری در بین صنایع و شرکت ها به وجود آورد تا سهامداران در فضای روشن تر و منطقی تری به داد وستد سهام بپردازند.

بورس مهرماه زیر ذره بین رالی قیمت ها از روز های پایانی پاییز با افزایش تقاضا در سهام دارای توجیه بنیادی آغاز شد.

شرکت هایی که به لحاظ رشد سودآوری مورد توجه بازار بودند، متعاقب آزاد سازی نرخ ها در بورس کالا مورد توجه سهامداران قرار گرفتند.

سهامی که پیش تر در فصل تابستان نیز متعاقب افت ارزش ریال صعود قابل توجهی را به ثبت رسانده بود.

تداوم صعود قیمت این نماد ها در روزهای پایانی شهریور ماه، رکورد شکنی های متعددی پیش پای شاخص کل قرار داد و نگاه سرمایه گذاران را معطوف به بورس کرد.

بورس در این شرایط قدم به فصل پاییز نهاد.

در ابتدای مهرماه موج نقدینگی وارد شده به بازار تشدید شد و سقف شکنی های پی در پی در کارنامه شاخص کل به ثبت رسید.

این جهش ها به چند کانال شکنی طی یک روز منجر می شد.

ارزش روزانه معاملات خرد سهام نیز با رشد قابل توجه حتی مرز 1500 میلیارد تومانی را نیز پشت سر گذاشت.

با افزایش قابل توجه ارزش معاملات پای سهام صنایع دیگر نیز به رالی قیمت ها بازشد تا جایی که به تدریج دیگر تقریبا هیچ گونه تفکیک مشخصی بین سهام گروه های مختلف توسط خریداران گذاشته نمی شد.

حضور سهامداران حقیقی در سمت خرید قابل توجه بود و غالب سهام و صنایع بورسی به طور دسته جمعی رشد می کردند.

فارغ از دلایل و پشتوانه بنیادی و به دور از منطق خاصی همه نمادها در مسیر صعودی حرکت می کردند.

این وضعیت دلالت بر هیجان افراطی داشت و احتمال در پیش بودن روند اصلاحی نزد کارشناسان را تقویت می کرد.

به هر ترتیب این موج نقدینگی با صعود بی وقفه و پرشتاب قیمت سهام، رشد 15 درصدی نماگر اصلی بازار سهام را در هفته اول مهر ماه به دنبال داشت.

(بر این اساس در اولین هفته ماه گذشته شاخص کل به طور میانگین روزانه 3 درصد افزایش ارتفاع داشته است).

به دنبال این صعود ها، افزایش احتمال در پیش بودن یک روند اصلاحی در برابر بورس، هشدار پی در پی کارشناسان سهام را به دنبال داشت.

این کارشناسان که تجربه تلخ این گونه صعود ها را به خاطر داشتند، نسبت به خرید هیجانی سهامداران هشدار می دادند.

از سویی همه نگاه ها به مقام ناظر بود تا با انجام دادن اقداماتی مانع از سیطره هیجان در بازار شوند.

این هشدارها اما از سوی سهامداران و مقام ناظر جدی شمرده نشد.

از میانه هفته دوم مهرماه اما روند بورس تهران مطابق پیش بینی ها متفاوت دنبال شد و با فزونی عرضه ها و عقب نشینی تقاضا، اصلاح قیمت سهام رقم خورد.

این تغییر مسیر پس از آن شدت گرفت که در بازار ارز نرخ دلار از اوج هیجانی عقب نشینی و دولت هم بخشنامه ای مبنی بر محاسبه قیمت خوراک شرکت های پتروشیمی با نرخ ارز سامانه نیما صادر کرد.

این ریزش نیز دقیقا همان هیجانی را داشت که بورس در مسیر صعودی خود از آن بهره برده بود.

اما چرا می گوییم هیجانی؟ دو دلیل برای این موضوع عنوان می شود.

اول اینکه نرخ دلار در بازار غیر رسمی کاهش یافته بود.

نرخی که اتفاقا تطابق چندانی با ارزش گذاری محصولات در بورس کالا نداشت.

ثانیا در بین سهامداران اثر افزایش نرخ خوراک بر وضعیت سودآوری شرکت های زیر مجموعه صنعت محصولات شیمیایی چندان مشخص نبود.

اما با این اوصاف تمامی صنایع در مسیر نزولی حرکت کردند و قیمت غالب سهام با افت مواجه شد.

کارشناسان با توجه به تطابق نسبی ارزش ذاتی اکثر سهام شرکت های بزرگ درگروه های کالایی که عوامل بنیادی از قیمت سهام آن حمایت می کرد، دامنه موج اصلاحی را گسترده نمی دانستند و معتقد بودند به هر حال سهام با پشتوانه بنیادی راه خود را از معاملات جدا می کند؛ این روند کم کم هویدا شد.

برآورد ها از تفکیک سهام و صنایع بورسی به تدریج در بازار خودنمایی کرد و نشانه های اولیه از کنترل موج فروش سهمگین و به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا به نمایش گذاشته شد.

انتظار برای گزارش های شش ماهه شرکت ها که برآورد کارشناسان نسبت به آن مثبت بود، حامی تقویت تقاضای سهام با پشتوانه بنیادی شد.

این امر صعود قیمت در صنایع کالایی و بزرگتر بازار را به دنبال داشت.

فارغ از افت وصعودهای روزانه بورس توانست بخش قابل توجهی از زیان خود در دوره نزولی را جبران کند.

در مجموع شاخص بورس طی ماه گذشته رشد 17 درصدی را ثبت کرد و سومین ماه متوالی مثبت بورس تهران در سال جاری رقم خورد(مرداد ماه شاخص کل با رشد حدود 26 درصدی و در شهریورماه شاخص با رشد بیش از 2/ 17 درصدی مواجه شده بود).

به این ترتیب بورس بالاخره پس از مدت ها توانست از رقبا سبقت بگیرد.

دنیای اقتصاد در گزارش های متعددی به این موضوع تاکید کرد که به دلیل پتانسیل بنیادی بازار سهام در کنار رسیدن به سقف انتظارات در بازارهای ارز و سکه، جذابیت بورس در نیمه دوم سال از سایر رقبا بیشتر خواهد بود.

این پیش بینی ها با پیشتازی بازار سهام در اولین ماه نیمه دوم سال رنگ و بوی عملی شدن به خود گرفته است.

حالا باید دید مسیر بورس در ادامه چگونه خواهد بود.

آیا بورس توان پشت سر گذاشتن بازارهای رقیب را در ادامه دارد یا خیر؟ ادامه مسیر سهام ؟ امروز اولین روز معاملاتی از آبان ماه سال جاری است.

معاملات این ماه درحالی آغاز می شود که دو دسته از گزارش عملکرد ها از سوی ناشران مد نظر سهامداران قرار خواهد گرفت.

دیروز آخرین مهلت قانونی شرکت ها برای انتشار گزارش شش ماهه بود.

مطابق روال هر ساله، امسال نیز غالب ناشران زمان انتشار این گزارش ها را به دقیقه 90 انداختند و در نهایت در روزهای پایانی شمار قابل توجهی از شرکت ها گزارش عملکرد شش ماهه خود را روی سامانه کدال قرار دادند.

این همزمانی انتشار گزارش ها که ناشی از به تعویق انداختن زمان انتشار گزارش هاست، ترافیک بالایی در سامانه کدال ایجاد کرده و سردرگمی سهامداران را به دنبال داشته است.

چرا که سهامداران قادر نخواهند بود محتوای تمام این گزارش ها را رصد کنند.

این امر بار دیگر الزام وجود یک تقویم بورسی را به مقام ناظر تاکید می کند که البته بحث در مورد آن در این مقال نمی گنجد.

علاوه بر گزارش های شش ماه، از پایان مهرماه نیز به تدریج گزارش های عملکرد ماهانه شرکت ها به سمع و نظر سهامداران خواهد رسید.

این دو دسته گزارش ها فضای عینی تری از وضعیت شرکت ها به سهامداران ارائه می کنند و از این رو شاید استراتژی صبر و انتظاری که در روزهای پایانی ماه گذشته در بورس وجود داشت، به تدریج از فضای معاملات سهام دور شود.

علاوه بر این بورس تهران در آخرین روز معاملاتی این ماه با مصوبه جدید دولت در باره تغییر مبنای ارزی نرخ محصولات اصلی پالایشگاهی مواجه شد.

بر این اساس از ابتدای آبان ماه سال جاری نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده های تحویلی از پالایشگاه ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی)، برابر با متوسط ماهانه نرخ ارز در سامانه نیما خواهد بود.

به اعتقاد کارشناسان این مصوبه برای شرکت های زیر مجموعه فرآورده های نفتی مثبت به شمار می رود و به نظر می رسد در کوتاه مدت اثر روانی مثبتی بر معاملات نمادهای مرتبط برجا بگذارد.

تمامی این موضوعات در کنار یکدیگر می تواند تفکیک سهام و صنایع بورسی را به دنبال داشته باشد.

به این ترتیب پس از تجربه صعود نسبتا دسته جمعی سهام ناشی از افت ارزش ریال حالا باید انعکاس واقعی این موضوع را در گزارش عملکرد ماهانه و شش ماهه شرکت ها دید.

امری که قطعا بار دیگر بر لزوم تفکیک صنایع بورسی تاکید خواهد کرد.

پیشتازی بورس در مهرماه بورس تهران در مهرماه با کسب بازدهی 17 درصدی در صدر جدول بازدهی بازارهای سرمایه گذاری کشور قرار گرفت.

شاخص اصلی این بازار که در پایان شهریور ماه در نیمه کانال 160 هزار واحدی قرار داشت، معاملات خود در ماه گذشته را درسطح 187 هزار و 779 واحدی به پایان رساند تا بازدهی این بازار از ابتدای سال به 95 درصد برسد.

دو بازار ارز و سکه اما بعد از یک رالی پرشتاب با افت نرخ مواجه شدند.

در بازار ارز، نرخ هر دلار آمریکا با کاهش 4/ 3 درصدی طی مهرماه مواجه شد و عنوان زیان ده ترین بازار سرمایه گذاری کشور را به نام خود ثبت کرد.

به این ترتیب نرخ دلار که در پایان شهریور ماه در سطح حدود 14 هزار و 500 هزار تومانی قرار داشت، در پایان مهرماه در سطح 14 هزار تومانی قرار گرفت.

بررسی ها نشان می دهد، این اولین ریزش ماهانه نرخ دلار پس از 15 ماه به شمار می رود که می تواند آغاز گر روند متفاوتی برای این ارز و بالطبع وضعیت اقتصادی کشور باشد.

فروکش کردن تب خرید غیرتجاری ارز در مهرماه مهم ترین عامل افت نرخ این ارز مهم به شمار می رود.

اگرچه به نظر می رسد سفته بازان ارزی تلاش های زیادی برای صعودی شدن قیمت ها می کنند (این تلاش ها در معاملات دیروز این بازار به خوبی مشهود بود) اما نگرانی از آغاز موج دوم ریزش دلار مانع از تقاضای این ارز شد و دلار را در مجموع معاملات این ماه با افت قیمت مواجه کرد.

بازار سکه نیز دیگر بازار زیان ده در هفتمین ماه از سال جاری بود.

در مهرماه قیمت سکه نزول 4/ 2 درصدی را تجربه کرد.

قیمت هر سکه طرح جدید که در پایان شهریور ماه حدود 4 میلیون و 501 هزار تومان بود، در پایان مهرماه به 4 میلیون و 395 هزار تومان رسید.

کاهش نرخ دلار از ابتدای ماه گذشته مهم ترین عامل اثر گذار بر افت نرخ سکه بوده است.

بازدهی بازار پول نیز (طی ماه گذشته با احتساب نرخ سود بانکی 15 درصدی) حدود 25/ 1 درصد بوده است که پس از بازار سهام پربازده ترین بازار سرمایه گذاری بازارهای چهار گانه مزبور است.

نگاهی به روند این بازارها از ابتدای سال صدر نشینی بازار ارز را نشان می دهد.

به این ترتیب بازار ارز با ثبت بازدهی 187 درصدی از ابتدای سال پربازده ترین بازار سرمایه گذاری کشور در هفت ماه نخست سال بوده است.

پس از بازار ارز، بازار سکه با ثبت بازدهی 5/ 171 درصدی رتبه دوم پربازده ترین بازار سرمایه گذاری از ابتدای سال تاکنون را به خود اختصاص داده است.

بازار سهام و بازار پول نیز به ترتیب در رتبه های بعدی جدول بازدهی بازارهای موازی از ابتدای سال قرار می گیرند.

عملکرد بازیگران بازار در مهرماه بررسی عملکرد دو دسته از معامله گران حقیقی و حقوقی در ماه گذشته نشان می دهد که مشارکت سهامداران حقیقی در مهرماه نسبت به شهریور ماه افزایش اندکی را تجربه کرده است.

در عین حال حقوقی ها در سمت خرید نسبت به داد و ستد شهریورماه فعال تر شدند.

بررسی ها نشان می دهد مشارکت 26 درصدی سهامداران عمده در شهریور ماه، در ماه گذشته به 33 درصد افزایش یافت.

این درحالی است که خالص تغییر مالکیت در این ماه به نفع سهامداران حقیقی رقم خورد.

بیشترین توجه سهامداران حقیقی در معاملات این ماه به صنعت بانک اختصاص داشت.

این صنعت در این بازه زمانی خالص تغییر مالکیت 384 میلیارد تومانی را به ثبت رساند.

فرآورده های نفتی نیز دیگر گروه مورد اقبال سهامداران خرد بود که با خالص تغییر مالکیت 190 میلیارد تومانی مواجه شد.

در مقابل سهامداران حقوقی به سهام گروه فلزات اساسی استقبال بیشتری نشان دادند.

خالص تغییر مالکیت گروه فلزات اساسی در مهرماه بیش از 145 میلیارد تومان به نفع سهامداران حقوقی رقم خورد.

صنعت استخراج کانه فلزی نیز با خالص تغییر مالکیت بیش از 94 میلیارد تومانی به نفع سهامداران عمده رقم خورد.

در مجموع معاملات ماه گذشته 1376 میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران عمده به سبد سهامداران حقیقی منتقل شد.

طی ماه گذشته، در مجموع بیش از 84 میلیارد و 166 میلیون سهم به ارزش حدود 25 هزار و 550 میلیارد معامله شدند (اثر معاملات بلوکی حذف شده است) که یک رکورد بی سابقه در طول تاریخ معاملات بورس تهران به شمار می رود.

بررسی دنیای اقتصاد نشان می دهد متوسط حجم و ارزش معاملات روزانه در این مدت به ترتیب بیش از 3826 میلیون سهم و 1250 میلیارد تومان بوده است که نسبت به شهریورماه رشد به ترتیب 37 و 69 درصدی نشان می دهد.

مروری بر روند صنایع بورسی در ماه گذشته بررسی روند صنایع مختلف بورسی طی معاملات ماه گذشته نیز حاکی از رشد شاخص بیشتر صنایع بورسی است.

طی معاملات ماه گذشته شاخص 23 صنعت با رشد مواجه شدند، 14 صنعت نیز با ریزش شاخص به کار خود پایان دادند.

در صدر صنایع با بیشترین رشد شاخص، استخراج کانه های فلزی و فرآورده های نفتی با رشد به ترتیب 41 و 36 درصدی قرار داشتند.

امری که حاکی از استقبال سهامداران از سهام کالایی و بزرگ تر بورس در ماه گذشته است.

دیگر صنایع بزرگ بازار یعنی محصولات شیمیایی و فلزات اساسی با رشد به ترتیب 19 و 7/ 14 درصد مواجه شدند.

این چهار صنعت بیش از نیمی از ارزش کل بازار را به خود اختصاص می دهند.

از این رو این نتایج نشان می دهد که بیشتر رشد شاخص در معاملات مهرماه زیر سایه صنایع کالایی و بزرگ تر بازار رخ داده است.

در مقابل گروه استخراج سایر معادن و خودرو و قطعات با افت به ترتیب بیش از 20 و 16 درصدی بیشترین زیان را به سهامداران خود تحمیل کردند.


کلید واژه ها: بازار - سهام - بورس تهران - معاملات - بورس - سرمایه گذاری - اقتصادی - افزایش - دلار - پیش بینی - نرخ دلار - تهران - تاریخی - قیمت - متفاوت - سرمایه - پاییز - گزارش - حمایت - واحدی - بورس کالا - فصل پاییز - هایی - شاخص - صورت - بینی - تابستان - کارنامه - جذابیت - نخستین

آخرین اخبار سرویس:
افزایش آب بهای مصرفی برای کم مصرف ها و پرمصرف ها آغاز شد

صندوقی که برای خریداران خودرو 50 میلیون تومان آب خورد + سند

صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

هزینه یک درصدی غول های نفتی روی انرژی پاک

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

بازار نفت 180 درجه چرخید

قیمت طلا به کمترین رقم یک ماه گذشته رسید

انواع لوازم مصرفی موتورسیکلت + قیمت

قیمت انواع ماشین اصلاح در بازار

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

معاون صدا: خنداندن مردم سخت است

نفت برنت 71 دلار شد

کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

عتیقه برزیلی در تهران!/ عکس

موانع واگذاری بنگاه های دولتی و شبه دولتی

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

‍‍‍ بیش از 2 هزار تخلف صنفی در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد

قیمت امروز مرغ 3000 تومان بالاتر از نرخ مصوب شد

جهش 346 درصدی صادرات زغالسنگ

درخواست کشاورزان برای افزایش 50درصدی نرخ خرید تضمینی گندم

قیمت کاغذ به بندی 260 هزار تومان رسید

واردات نفت چین رکورد زد

برای خرید آپارتمان در ستارخان چقدر باید پرداخت کرد؟

شیر چند درصد گران شد؟

فیلم/ رها شدن صدها تن گوجه فرنگی در اطراف زنجان

وزیر نیرو: سالانه حدود 4.3 میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می شود

چین نخستین پروژه حفاری گاز طبیعی از اعماق دریا را آغاز کرد

افتتاح فاز نخست کارخانه کمپوست تنکابن

شعر خوانی کنایه دار پیرمرد طبسی برای وزیر کشاورزی

پایان سودآوری شرکت ها

مرگ سالانه 17 هزار نفر در جاده های ایران

سیلاب تحریم و تورم

محمد خزاعی به دلیل بازنشستگی وزارت اقتصاد را ترک می کند

چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

آخرین وضعیت بارش های ایران

دسترسی بانک مرکزی ایران به سیستم سوییفت قطع شد

مقصد کارت سوخت های خریداری شده کجاست؟

مناظره مرعیشی و بادامچیان بر سر موضوع تعامل یا تقابل با آمریکا/نمی شود مردم را به زور به بهشت برد

از عیدانه تا جبرانی

مدیرعامل بانک جهانی رییس بانک توسعه برزیل می شود

تمدید ثبت سفارش بدون کارمزد شد

قدرت نمایی دلار در برابر ارزهای اصلی جهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در گفت وگو با فارس خبر داد افزایش آب بهای مصرفی برای کم مصرف ها و پرمصرف ها آغاز شد

توضیحات درباره پول های جمع آوری شده توسط نیکی کریمی

آخرین تصمیم بنزینی/ یک خانواده 4 نفره 120 لیتر در ماه بنزین دریافت می کند

مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی تغییر کرد

دوسوم معاملات مسکن را سوداگران انجام داده اند

مقام آمریکایی مدعی شد: دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 22آبان

ماجرای توزیع کارت انرژی چیست؟

خریداران عنوان کردند صندوقی که برای خریداران خودرو 50 میلیون تومان آب خورد + سند

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

شیر چند درصد گران شد؟

صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

سهام واگذار شده فولاد اکسین مبنای قانونی ندارد

راندمان آبیاری با استفاده از سامانه های نوین افزایش می یابد

خالص حساب سرمایه در بهار امسال به منفی 5.3 میلیارد دلار رسید

پروژه ساخت رصدخانه ملی/ عکس

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان خبر داد صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

بیکاری 6 هزار نفر در نتیجه سیاست ممنوعیت واردات خودرو

استان زنجان 317 کیلومتر بزرگراه در دست احداث دارد

بزرگترین تصفیه خانه کشور در اهواز به بهره برداری رسید

سفره گران بدون افزایش حقوق

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 22 آبان

ترامپ: قیمت نفت باید بیش از این کاهش یابد!

چرخش نفتی عربستان

پشت کردن عربستان به امریکا

فال روزانه سه شنبه 22 آبان 1397

قیمت مسکن مهر افزایش می‎یابد؟

یک استاد اقتصاد در گفت وگو با فارس مطرح کرد راهکارهای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی/ دولت با کنترل بازار، قیمت واقعی ارز را تعیین کند

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان: استان زنجان 317 کیلومتر بزرگراه در دست احداث دارد

ترامپ: قیمت نفت باید باز هم پایین تر بیاید

آمارهای اقتصادی شهریور سال 97 را بخوانید

نرخ تخم مرغ داخلی در بازار

برزیل برای توسعه روابط اقتصادی با ایران آمادگی دارد

مالیات فعالیت های اقتصادی از سوی بنیاد مستضعفان پرداخت شده است

نرخ انواع ماشین اصلاح در بازار

33 هزار پرواز در فرودگاه های کشور انجام شد

عمر مفید تجهیزات ایمنی هوانوردی دو برابر افزایش یافت

عدم نقش سوییفت در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی

سیب ایرانی به بازارهای جدید بین المللی وارد شد

دولت داد گندم کاران را درآورد

اصلاحیه بخشنامه نحوه بازگشت ارز صادراتی فردا ابلاغ می شود

5 هزار حساب جعلی با موجودی5.3 میلیارد دلار در پاکستان کشف شد

صورت سود و زیان 18 بانک و موسسه اعتباری کشور

ورود سیب ایرانی به بازارهای جدید بین المللی

قسمت سوم مجموعه مستند «چرخ دنده» خروج 40 میلیون دلاری ارز برای 4 هزار دستگاهی که توان تولید داخلی آن وجود دارد

قطعی گاز در برخی مناطق شیراز

سهام واگذار شده فولاد اکسین مبنای قانونی ندارد

ارتباط بانک مرکزی ایران با سوییفت قطع شد

جزییات توزیع بسته های حمایتی/ توزیع «بسته حمایتی» کارمندان با حقوق ماه جاری

آیا میدانید؛ چند درصد مردم جهان هر روز دعا می خوانند؟! اینفوگرافی

رکورد فروش بی نظیر علی بابا در یک روز

سهام واگذار شده فولاد اکسین مبنای قانونی ندارد

وزیر کشور: فضای کلی جامعه وضع خوبی دارد/ ضرورت بررسی علل افزایش قیمت ها

قیمت خودرو در بازار امروز+ جدول

ترامپ: قیمت نفت باید باز هم پایین تر بیاید/ از عربستان متشکرم

خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

کاهش 5000تومانی قیمت گوشت در بازار تهران

موج معکوس بورس و دلا ر

موج معکوس بورس و دلا ر