مطالب مرتبط:
اجازه نمی دهیم طمع ورزان زندگی مردم را به بازی بگیرند /موج معکوس بورس و دلار /چارچوب شفافیت
نزول 32 هزارمیلیارد تومانی بورس روی موج دلار
بورس روی موج نوسان گیری
شمارش معکوس برای عرضه نفت خام در بورس
موج جدید نقدینگی در آستانه ورود به بورس است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 09:122018-10-23اقتصادي

موج معکوس بورس و دلا ر


نخستین ماه سرد سال با دو فاز متفاوت در بازارها به پایان رسید؛ به طوری که بورس تهران با کسب بازدهی 17 درصدی یک کارنامه درخشان به ثبت رساند و بازارهای ارز و سکه بر خلاف سهام مسیر نزولی را طی کردند.

- همچنان با حمایت عوامل بنیادی برای فعالان اقتصادی جذابیت دارد.

هرچند ریسک های غیراقتصادی هنوز می توانند معادلات فعلی را دچار انحرافاتی کنند، اما در صورت ثبات نسبی شرایط، می توان موج کنونی بازارها در مهر را ادامه دار دانست.

جایی که سهام از پتانسیل هایی برای روند مثبت از منظر بهبود سودآوری ناشی از افزایش نرخ فروش شرکت ها برخوردار است.

در سوی دیگر، دلار و سکه درصورت اتخاذ تصمیمات صحیح اقتصادی، دست سفته بازان را برای ایجاد موج های صعودی بسته نگه می دارند.

معاملات بورس تهران در ماه گذشته با رشد17 درصدی شاخص کل به پایان رسید تا این بازار در شروع نیمه دوم سال در صدر جدولبازدهی بازارهای موازی در هفتمین ماه سال قرار گیرد.

پیشتر پیش بینی شده بود که بورس بتواند عملکرد بهتری نسبت به رقبا از خود بر جا بگذارد.

سقف شکنی نرخ دلار وقیمت سکه با افزایش ریسک سرمایه گذاری در این بازارها،نگاه ها را به عملکرد بازار سهامدر نیمه دوم سال جلب کرد.

اتمام معاملات مهرماه با ثبت بازدهی قابل توجه 17 درصدی و اختلاف قابل توجه نسبت به بازدهی دیگر بازارها استارت عملی شدن این پیش بینی ها را رقم زده است.

بورس در این ماه نوسانات زیادی را شاهد بود.

شاخص سهام در ابتدای مهرماه غالبا تحت تاثیر هیجان قله تاریخی 195 هزار واحدی را فتح کرد اما کم کم از این سطح عقب نشینی کرد و در نهایت با رشد 27 هزار واحدی معاملات خود را به پایان برد.

این بازار امروز در حالی وارد معاملات دومین ماه از فصل پاییز می شود که گزارش های ماهانه و شش ماهه شرکت ها در مشخص کردن مختصات داد وستد سهام موثر خواهد بود.

محتوای صورت های مالی شرکت ها پس از تجربه صعود و نزول های هیجانی اخیر، می تواند تفکیک دقیق تری در بین صنایع و شرکت ها به وجود آورد تا سهامداران در فضای روشن تر و منطقی تری به داد وستد سهام بپردازند.

بورس مهرماه زیر ذره بین رالی قیمت ها از روز های پایانی پاییز با افزایش تقاضا در سهام دارای توجیه بنیادی آغاز شد.

شرکت هایی که به لحاظ رشد سودآوری مورد توجه بازار بودند، متعاقب آزاد سازی نرخ ها در بورس کالا مورد توجه سهامداران قرار گرفتند.

سهامی که پیش تر در فصل تابستان نیز متعاقب افت ارزش ریال صعود قابل توجهی را به ثبت رسانده بود.

تداوم صعود قیمت این نماد ها در روزهای پایانی شهریور ماه، رکورد شکنی های متعددی پیش پای شاخص کل قرار داد و نگاه سرمایه گذاران را معطوف به بورس کرد.

بورس در این شرایط قدم به فصل پاییز نهاد.

در ابتدای مهرماه موج نقدینگی وارد شده به بازار تشدید شد و سقف شکنی های پی در پی در کارنامهشاخص کل به ثبت رسید.

این جهش ها به چند کانال شکنی طی یک روز منجر می شد.

ارزش روزانه معاملات خرد سهام نیز با رشد قابل توجه حتی مرز 1500 میلیارد تومانی را نیز پشت سر گذاشت.

با افزایش قابل توجه ارزش معاملات پای سهام صنایع دیگر نیز به رالی قیمت ها بازشد تا جایی که به تدریج دیگر تقریبا هیچ گونه تفکیک مشخصی بین سهام گروه های مختلف توسط خریداران گذاشته نمی شد.

حضور سهامداران حقیقی در سمت خرید قابل توجه بود و غالب سهام و صنایع بورسی به طور دسته جمعی رشد می کردند.

فارغ از دلایل و پشتوانه بنیادی و به دور از منطق خاصی همه نمادها در مسیر صعودی حرکت می کردند.

این وضعیت دلالت بر هیجان افراطی داشت و احتمال در پیش بودن روند اصلاحی نزد کارشناسان را تقویت می کرد.

به هر ترتیب این موجنقدینگی با صعود بی وقفه و پرشتاب قیمت سهام، رشد 15 درصدی نماگر اصلی بازار سهام را در هفته اول مهر ماه به دنبال داشت.

(بر این اساس در اولین هفته ماه گذشته شاخص" کل به طور میانگین روزانه 3 درصد افزایش ارتفاع داشته است).

به دنبال این صعود ها، افزایش احتمال در پیش بودن یک روند اصلاحی در برابر بورس، هشدار پی در پی کارشناسان سهام را به دنبال داشت.

این کارشناسان که تجربه تلخ این گونه صعود ها را به خاطر داشتند، نسبت به خرید هیجانی سهامداران هشدار می دادند.

از سویی همه نگاه ها به مقام ناظر بود تا با انجام دادن اقداماتی مانع از سیطره هیجان در بازار شوند.

این هشدارها اما از سوی سهامداران و مقام ناظر جدی شمرده نشد.

از میانه هفته دوم مهرماه اما روند بورس تهران مطابق پیش بینی ها متفاوت دنبال شد و با فزونی عرضه ها و عقب نشینی تقاضا، اصلاح قیمت سهام رقم خورد.

این تغییر مسیر پس از آن شدت گرفت که در بازار ارز نرخ دلاراز اوج هیجانی عقب نشینی و دولت هم بخشنامه ای مبنی بر محاسبه قیمت خوراک شرکت های پتروشیمی با نرخ ارز سامانه نیما صادر کرد.

این ریزش نیز دقیقا همان هیجانی را داشت که بورس در مسیر صعودی خود از آن بهره برده بود.

اما چرا می گوییم هیجانی؟ دو دلیل برای این موضوع عنوان می شود.

اول اینکه نرخ دلار در بازار غیر رسمی کاهش یافته بود.

نرخی که اتفاقا تطابق چندانی با ارزش گذاری محصولات در بورس کالا نداشت.

ثانیا در بین سهامداران اثر افزایش نرخ خوراک بر وضعیت سودآوری شرکت های زیر مجموعه صنعت محصولات شیمیایی چندان مشخص نبود.

اما با این اوصاف تمامی صنایع در مسیر نزولی حرکت کردند و قیمت غالب سهام با افت مواجه شد.

کارشناسان با توجه به تطابق نسبی ارزش ذاتی اکثر سهام شرکت های بزرگ درگروه های کالایی که عوامل بنیادی از قیمت سهام آن حمایت می کرد، دامنه موج اصلاحی را گسترده نمی دانستند و معتقد بودند به هر حال سهام با پشتوانه بنیادی راه خود را از معاملات جدا می کند؛ این روند کم کم هویدا شد.

برآورد ها از تفکیک سهام و صنایع بورسی به تدریج در بازار خودنمایی کرد و نشانه های اولیه از کنترل موج فروش سهمگین و به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا به نمایش گذاشته شد.

انتظار برای گزارش های شش ماهه شرکت ها که برآورد کارشناسان نسبت به آن مثبت بود، حامی تقویت تقاضای سهام با پشتوانه بنیادی شد.

این امر صعود قیمت در صنایع کالایی و بزرگتر بازار را به دنبال داشت.

فارغ از افت وصعودهای روزانه بورس توانست بخش قابل توجهی از زیان خود در دوره نزولی را جبران کند.

در مجموع شاخص بورس طی ماه گذشته رشد 17 درصدی را ثبت کرد و سومین ماه متوالی مثبت بورس تهران در سال جاری رقم خورد(مرداد ماه شاخص کل با رشد حدود 26 درصدی و در شهریورماه شاخص با رشد بیش از 2/ 17 درصدی مواجه شده بود).

به این ترتیب بورس بالاخره پس از مدت ها توانست از رقبا سبقت بگیرد.

دنیای اقتصاد در گزارش های متعددی به این موضوع تاکید کرد که به دلیل پتانسیل بنیادی بازار سهام در کنار رسیدن به سقف انتظارات در بازارهای ارز و سکه، جذابیت بورس در نیمه دوم سال از سایر رقبا بیشتر خواهد بود.

این پیش بینی ها با پیشتازی بازار سهام در اولین ماه نیمه دوم سال رنگ و بوی عملی شدن به خود گرفته است.

حالا باید دید مسیر بورس در ادامه چگونه خواهد بود.

آیا بورس توان پشت سر گذاشتن بازارهای رقیب را در ادامه دارد یا خیر؟ ادامه مسیر سهام ؟ امروز اولین روز معاملاتی از آبان ماه سال جاری است.

معاملات این ماه درحالی آغاز می شود که دو دسته از گزارش عملکرد ها از سوی ناشران مد نظر سهامداران قرار خواهد گرفت.

دیروز آخرین مهلت قانونی شرکت ها برای انتشار گزارش شش ماهه بود.

مطابق روال هر ساله، امسال نیز غالب ناشران زمان انتشار این گزارش ها را به دقیقه 90 انداختند و در نهایت در روزهای پایانی شمار قابل توجهی از شرکت ها گزارش عملکرد شش ماهه خود را روی سامانه کدال قرار دادند.

این همزمانی انتشار گزارش ها که ناشی از به تعویق انداختن زمان انتشار گزارش هاست، ترافیک بالایی در سامانه کدال ایجاد کرده و سردرگمی سهامداران را به دنبال داشته است.

چرا که سهامداران قادر نخواهند بود محتوای تمام این گزارش ها را رصد کنند.

این امر بار دیگر الزام وجود یک تقویم بورسی را به مقام ناظر تاکید می کند که البته بحث در مورد آن در این مقال نمی گنجد.

علاوه بر گزارش های شش ماه، از پایان مهرماه نیز به تدریج گزارش های عملکرد ماهانه شرکت ها به سمع و نظر سهامداران خواهد رسید.

این دو دسته گزارش ها فضای عینی تری از وضعیت شرکت ها به سهامداران ارائه می کنند و از این رو شاید استراتژی صبر و انتظاری که در روزهای پایانی ماه گذشته در بورس وجود داشت، به تدریج از فضای معاملات سهام دور شود.

علاوه بر این بورس تهران در آخرین روز معاملاتی این ماه با مصوبه جدیددولت در باره تغییر مبنای ارزی نرخ محصولات اصلی پالایشگاهی مواجه شد.

بر این اساس از ابتدای آبان ماه سال جاری نرخ تسعیر پالایشگاه ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده های تحویلی از پالایشگاه ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی)، برابر با متوسط ماهانه نرخ ارز در سامانه نیما خواهد بود.

به اعتقاد کارشناسان این مصوبه برای شرکت های زیر مجموعه فرآورده های نفتی مثبت به شمار می رود و به نظر می رسد در کوتاه مدت اثر روانی مثبتی بر معاملات نمادهای مرتبط برجا بگذارد.

تمامی این موضوعات در کنار یکدیگر می تواند تفکیک سهام و صنایع بورسی را به دنبال داشته باشد.

به این ترتیب پس از تجربه صعود نسبتا دسته جمعی سهام ناشی از افت ارزش ریال حالا باید انعکاس واقعی این موضوع را در گزارش عملکرد ماهانه و شش ماهه شرکت ها دید.

امری که قطعا بار دیگر بر لزوم تفکیک صنایع بورسی تاکید خواهد کرد.

پیشتازی بورس در مهرماه بورس تهران در مهرماه با کسب بازدهی 17 درصدی در صدر جدول بازدهی بازارهای سرمایه گذاری کشور قرار گرفت.

شاخص اصلی این بازار که در پایان شهریور ماه در نیمه کانال 160 هزار واحدی قرار داشت، معاملات خود در ماه گذشته را درسطح 187 هزار و 779 واحدی به پایان رساند تا بازدهی این بازار از ابتدای سال به 95 درصد برسد.

دو بازار ارز و سکه اما بعد از یک رالی پرشتاب با افت نرخ مواجه شدند.

در بازار ارز، نرخ هر دلار آمریکا با کاهش 4/ 3 درصدی طی مهرماه مواجه شد و عنوان زیان ده ترین بازار سرمایه گذاری کشور را به نام خود ثبت کرد.

به این ترتیب نرخ دلار که در پایان شهریور ماه در سطح حدود 14 هزار و 500 هزار تومانی قرار داشت، در پایان مهرماه در سطح 14 هزار تومانی قرار گرفت.

بررسی ها نشان می دهد، این اولین ریزش ماهانه نرخ دلار پس از 15 ماه به شمار می رود که می تواند آغاز گر روند متفاوتی برای این ارز و بالطبع وضعیت اقتصادی کشور باشد.

فروکش کردن تب خرید غیرتجاری ارز در مهرماه مهم ترین عامل افت نرخ این ارز مهم به شمار می رود.

اگرچه به نظر می رسد سفته بازان ارزی تلاش های زیادی برای صعودی شدن قیمت ها می کنند (این تلاش ها در معاملات دیروز این بازار به خوبی مشهود بود) اما نگرانی از آغاز موج دوم ریزش دلار مانع از تقاضای این ارز شد و دلار را در مجموع معاملات این ماه با افت قیمت مواجه کرد.

بازار سکه نیز دیگر بازار زیان ده در هفتمین ماه از سال جاری بود.

در مهرماه قیمت سکه نزول 4/ 2 درصدی را تجربه کرد.

قیمت هر سکه طرح جدید که در پایان شهریور ماه حدود 4 میلیون و 501 هزار تومان بود، در پایان مهرماه به 4 میلیون و 395 هزار تومان رسید.

کاهش نرخ دلار از ابتدای ماه گذشته مهم ترین عامل اثر گذار بر افت نرخ سکه بوده است.

بازدهی بازار پول نیز (طی ماه گذشته با احتساب نرخ سود بانکی 15 درصدی) حدود 25/ 1 درصد بوده است که پس از بازار سهام پربازده ترین بازار سرمایه گذاری بازارهای چهار گانه مزبور است.

نگاهی به روند این بازارها از ابتدای سال صدر نشینی بازار ارز را نشان می دهد.

به این ترتیب بازار ارز با ثبت بازدهی 187 درصدی از ابتدای سال پربازده ترین بازار سرمایه گذاری کشور در هفت ماه نخست سال بوده است.

پس از بازار ارز، بازار سکه با ثبت بازدهی 5/ 171 درصدی رتبه دوم پربازده ترین بازار سرمایه گذاری از ابتدای سال تاکنون را به خود اختصاص داده است.

بازار سهام و بازارپول نیز به ترتیب در رتبه های بعدی جدول" بازدهی بازارهای موازی از ابتدای سال قرار می گیرند.

عملکرد بازیگران بازار در مهرماه بررسی عملکرد دو دسته از معامله گران حقیقی و حقوقی در ماه گذشته نشان می دهد که مشارکت سهامداران حقیقی در مهرماه نسبت به شهریور ماه افزایش اندکی را تجربه کرده است.

در عین حال حقوقی ها در سمت خرید نسبت به داد و ستد شهریورماه فعال تر شدند.

بررسی ها نشان می دهد مشارکت 26 درصدی سهامداران عمده در شهریور ماه، در ماه گذشته به 33 درصد افزایش یافت.

این درحالی است که خالص تغییر مالکیت در این ماه به نفع سهامداران حقیقی رقم خورد.

بیشترین توجه سهامداران حقیقی در معاملات این ماه به صنعت بانک اختصاص داشت.

این صنعت در این بازه زمانی خالص تغییر مالکیت 384 میلیارد تومانی را به ثبت رساند.

فرآورده های نفتی نیز دیگر گروه مورد اقبال سهامداران خرد بود که با خالص تغییر مالکیت 190 میلیارد تومانی مواجه شد.

در مقابل سهامداران حقوقی به سهام گروه فلزات اساسی استقبال بیشتری نشان دادند.

خالص تغییر مالکیت گروه فلزاتاساسی در مهرماه بیش از 145 میلیارد تومان به نفع سهامداران حقوقی رقم خورد.

صنعت" استخراج کانه فلزی نیز با خالص تغییر مالکیت بیش از 94 میلیارد تومانی به نفع سهامداران عمده رقم خورد.

در مجموع معاملات ماه گذشته 1376 میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران عمده به سبد سهامداران حقیقی منتقل شد.

طی ماه گذشته، در مجموع بیش از 84 میلیارد و 166 میلیون سهم به ارزش حدود 25 هزار و 550 میلیارد معامله شدند (اثر معاملات بلوکی حذف شده است) که یک رکورد بی سابقه در طول تاریخ معاملات بورس تهران به شمار می رود.

بررسی دنیای اقتصاد نشان می دهد متوسط حجم و ارزش معاملات روزانه در این مدت به ترتیب بیش از 3826 میلیون سهم و 1250 میلیارد تومان بوده است که نسبت به شهریورماه رشد به ترتیب 37 و 69 درصدی نشان می دهد.

مروری بر روند صنایع بورسی در ماه گذشته بررسی روند صنایع مختلف بورسی طی معاملات ماه گذشته نیز حاکی از رشد شاخص بیشتر صنایع بورسی است.

طی معاملات ماه گذشته شاخص 23 صنعت با رشد مواجه شدند، 14 صنعت نیز با ریزش شاخص به کار خود پایان دادند.

در صدر صنایع با بیشترین رشد شاخص، استخراج کانه های فلزی و فرآورده های نفتی با رشد به ترتیب 41 و 36 درصدی قرار داشتند.

امری که حاکی از استقبال سهامداران از سهام کالایی و بزرگ تر بورس در ماه گذشته است.

دیگر صنایع بزرگ بازار یعنی محصولات شیمیایی و فلزات" اساسی با رشد به ترتیب 19 و 7/ 14 درصد مواجه شدند.

این چهار صنعت بیش از نیمی از ارزش کل بازار را به خود اختصاص می دهند.

از این رو این نتایج نشان می دهد که بیشتر رشد شاخص در معاملات مهرماه زیر سایه صنایع کالایی و بزرگ تر بازار رخ داده است.

در مقابل گروه استخراج سایر معادن و خودرو و قطعات با افت به ترتیب بیش از 20 و 16 درصدی بیشترین زیان را به سهامداران خود تحمیل کردند.


کلید واژه ها: بازار - سهام - معاملات - بورس - اقتصادی - بورس تهران - افزایش - پیش بینی - روزهای پایانی - سرمایه گذاران - قیمت - صورت - شاخص - سرمایه - سرمایه گذاری - پاییز - واحدی - هیجان - تهران - بورس کالا - فصل پاییز - دلار - هایی - بینی - نرخ دلار - کارنامه - تابستان - تاریخی - متفاوت - جذابیت

آخرین اخبار سرویس:
دستمزد مهناز افشار برای بازی در «الیور توییست» لو رفت/ عکس

صادرات کفش افزایش یافت

فرش ایرانی جزو کالا های پرطرفدار و صادراتی ایران

معاون سازمان توسعه تجارت سرپرست شد

رشد اقتصادی به دنبال افزایش بهره وری / حوزه های موفق در بهره وری نیروی کار کدام اند؟

کاوه یغمایی آذرماه روی صحنه می‎رود

جابه جایی 6.9 میلیون مسافر در ایستگاه راه آهن تهران

خودپردازهای بانکی در برابر هکرها چقدر آسیب پذیرند؟

قهوه بخورید تا دیابت نگیرید

غیبت آقای وزیر در جلسه تعیین تکلیف قیمت خودرو

تحریم های ضدایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود

گرمخانه مردان در کرج فعلا تعطیل است

طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزییات

گران قیمت ترین هنرمند تجسمی جهان کیست؟

شیوع دیابت در آذربایجان غربی رو به افزایش است

موشکافی چالش های بازار سرمایه و بررسی ابهامات سهام داران

رشد 12 درصدی درآمدهای دولت

افزایش ارزش افزوده با برندسازی محصولات کشاورزی

ضرورت سیاستگذاری جدید در اتحادیه های ملی روستایی و کشاورزی

گران تر شدن طلای جهانی در هفته جاری

زعفران؛ فرصت طلایی رونق اقتصاد

زعفران؛ فرصت طلایی رونق اقتصاد

مانع جدید بر سر صادرات فرش ایران

سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت

البرز سالی 21 سانتیمتر پایین تر می رود

آغاز طرح بسته حمایتی دولت

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

سر و کله فروچاله ها در دشت های البرز هم پیدا شد

روغن نباتی ارزان شد

ساخت سردخانه مرکز ی 5 هکتاری در شیراز

اکثر تهرانی ها برای مهاجرت گرمدره را انتخاب می کنند

تصمیمی در دولت که همه از آن فراری اند!/راه نجات از وضعیت خسارت بار اقتصادی /بوی سیاست از محیط زیست می آید؟

نگاهی به شرایط بازار دست دوم هیوندای i20؛ گران قیمت ترین هاچ بک تولید داخل

راننده ای که از پرداخت خسارت مات و مبهوت ماند

راه آهن ارومیه در مسیر پنج مرز قرار دارد

واکنش دادستان تهران به شبهات مطرح شده درباره اعدام وحید مظلومین

تالار شهر بیرجند به کما رفت؛ پروژه ای 7 ساله با پیشرفت فیزیکی 13 درصدی

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آن ها

مکش منابع نفتی و استقراضی

سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت/ اعتبار رتبه بندی در بودجه 98 لحاظ شود

نخستین اعتراض به طبقات صادراتی

هدف گذاری های جدید برای صنعت پوشاک

غربال 7 مرحله ای نیمه تمام ها

پیام ورود طیب نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

چند درصد بازار عراق شامل اجناس ایرانی است؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

قیمت طلا، سکه و ارز بازار امروز

کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

دستگیری 19 دلال اصلی فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد / صدور 6 کیفرخواست در حوزه ارز

روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد/ سکه طرح قدیم 3 میلیون و 550 هزار تومان +جدول

در نظر سنجی کیتکو هر دو گروه وال استریتی و مین استریتی به افزایش قیمت اعتقاد داشتند

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی + جدول

محدوده مقاومتی ریزش قیمت ارز کجاست؟

آینده بازار ارز و سکه

واردات 173 تن کارواش خانگی + جدول

ارز مسافرتی 1500تومان ارزان شد

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

تخلفات 54 میلیون یورویی در مناقصات شرکت نفت

بازگشت نفت از سرازیری

پای مجلس به بررسی قاچاق لوازم بهداشتی و آرایشی باز شد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سه انتقاد به پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در بخشنامه بودجه 98

صادرات از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

نگرانی بابت تامین گوشت مرغ نداریم

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می گیرد؟

قیمت نفت حدود 70 دلار باقی می ماند

افزایش حقوق سال 98 بیشتر از سال 97 خواهد بود

فروش 39 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در 6 ماه

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 27آبان

آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز200هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت

مدیر کل صادارت گمرک : صادرات کشور از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

قیمت نفت‎خام سنگین ایران حدود 8 دلار افزایش یافت

وضعیت اشتغال در عسلویه تا مرز بحران رسیده

قیمت میوه اوج گرفت

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

انجام پروژه های دیوار حائل و تثبیت بستر با اعتبار 375 میلیون تومانی در گلوگاه

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

هپکو بعد از یک و نیم سال توقف به تولید بازگشت

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

خرید لوازم جانبی دوچرخه چقدر هزینه دارد؟

مروری بر تاریخچه پرفراز و نشیب مرسدس بنز

برق آبی ها زنده می شوند؟

تقصیر دولت بود روایت سیف از رانت 18 میلیارد دلاری

آیین تجلیل فعالان اقتصادی استان همدان از خدمات محمد ناصر نیکبخت

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

اصلاح سیاست ارزی، گامی اساسی ولی ناکافی

اینفوگرافی / بانک ها امسال چقدر وام داده اند؟

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

یک مقام بانک مسکن: روند رشد شدید قیمت در ماه های آینده کنترل می شود

گرانی قیمت میوه و لبنیات حاصل ضعف نظارت

سهم ناچیز مازندران از صادرات مرکبات/ گره هایی که هر سال کورتر می شوند!

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد

لزوم تشکیل اتحادیه اسباب بازی

موج معکوس بورس و دلا ر

موج معکوس بورس و دلا ر