مطالب مرتبط:
اجازه نمی دهیم طمع ورزان زندگی مردم را به بازی بگیرند /موج معکوس بورس و دلار /چارچوب شفافیت
نزول 32 هزارمیلیارد تومانی بورس روی موج دلار
بورس روی موج نوسان گیری
شمارش معکوس برای عرضه نفت خام در بورس
موج جدید نقدینگی در آستانه ورود به بورس است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 09:122018-10-23اقتصادي

موج معکوس بورس و دلا ر


نخستین ماه سرد سال با دو فاز متفاوت در بازارها به پایان رسید؛ به طوری که بورس تهران با کسب بازدهی 17 درصدی یک کارنامه درخشان به ثبت رساند و بازارهای ارز و سکه بر خلاف سهام مسیر نزولی را طی کردند.

- همچنان با حمایت عوامل بنیادی برای فعالان اقتصادی جذابیت دارد.

هرچند ریسک های غیراقتصادی هنوز می توانند معادلات فعلی را دچار انحرافاتی کنند، اما در صورت ثبات نسبی شرایط، می توان موج کنونی بازارها در مهر را ادامه دار دانست.

جایی که سهام از پتانسیل هایی برای روند مثبت از منظر بهبود سودآوری ناشی از افزایش نرخ فروش شرکت ها برخوردار است.

در سوی دیگر، دلار و سکه درصورت اتخاذ تصمیمات صحیح اقتصادی، دست سفته بازان را برای ایجاد موج های صعودی بسته نگه می دارند.

معاملات بورس تهران در ماه گذشته با رشد17 درصدی شاخص کل به پایان رسید تا این بازار در شروع نیمه دوم سال در صدر جدولبازدهی بازارهای موازی در هفتمین ماه سال قرار گیرد.

پیشتر پیش بینی شده بود که بورس بتواند عملکرد بهتری نسبت به رقبا از خود بر جا بگذارد.

سقف شکنی نرخ دلار وقیمت سکه با افزایش ریسک سرمایه گذاری در این بازارها،نگاه ها را به عملکرد بازار سهامدر نیمه دوم سال جلب کرد.

اتمام معاملات مهرماه با ثبت بازدهی قابل توجه 17 درصدی و اختلاف قابل توجه نسبت به بازدهی دیگر بازارها استارت عملی شدن این پیش بینی ها را رقم زده است.

بورس در این ماه نوسانات زیادی را شاهد بود.

شاخص سهام در ابتدای مهرماه غالبا تحت تاثیر هیجان قله تاریخی 195 هزار واحدی را فتح کرد اما کم کم از این سطح عقب نشینی کرد و در نهایت با رشد 27 هزار واحدی معاملات خود را به پایان برد.

این بازار امروز در حالی وارد معاملات دومین ماه از فصل پاییز می شود که گزارش های ماهانه و شش ماهه شرکت ها در مشخص کردن مختصات داد وستد سهام موثر خواهد بود.

محتوای صورت های مالی شرکت ها پس از تجربه صعود و نزول های هیجانی اخیر، می تواند تفکیک دقیق تری در بین صنایع و شرکت ها به وجود آورد تا سهامداران در فضای روشن تر و منطقی تری به داد وستد سهام بپردازند.

بورس مهرماه زیر ذره بین رالی قیمت ها از روز های پایانی پاییز با افزایش تقاضا در سهام دارای توجیه بنیادی آغاز شد.

شرکت هایی که به لحاظ رشد سودآوری مورد توجه بازار بودند، متعاقب آزاد سازی نرخ ها در بورس کالا مورد توجه سهامداران قرار گرفتند.

سهامی که پیش تر در فصل تابستان نیز متعاقب افت ارزش ریال صعود قابل توجهی را به ثبت رسانده بود.

تداوم صعود قیمت این نماد ها در روزهای پایانی شهریور ماه، رکورد شکنی های متعددی پیش پای شاخص کل قرار داد و نگاه سرمایه گذاران را معطوف به بورس کرد.

بورس در این شرایط قدم به فصل پاییز نهاد.

در ابتدای مهرماه موج نقدینگی وارد شده به بازار تشدید شد و سقف شکنی های پی در پی در کارنامهشاخص کل به ثبت رسید.

این جهش ها به چند کانال شکنی طی یک روز منجر می شد.

ارزش روزانه معاملات خرد سهام نیز با رشد قابل توجه حتی مرز 1500 میلیارد تومانی را نیز پشت سر گذاشت.

با افزایش قابل توجه ارزش معاملات پای سهام صنایع دیگر نیز به رالی قیمت ها بازشد تا جایی که به تدریج دیگر تقریبا هیچ گونه تفکیک مشخصی بین سهام گروه های مختلف توسط خریداران گذاشته نمی شد.

حضور سهامداران حقیقی در سمت خرید قابل توجه بود و غالب سهام و صنایع بورسی به طور دسته جمعی رشد می کردند.

فارغ از دلایل و پشتوانه بنیادی و به دور از منطق خاصی همه نمادها در مسیر صعودی حرکت می کردند.

این وضعیت دلالت بر هیجان افراطی داشت و احتمال در پیش بودن روند اصلاحی نزد کارشناسان را تقویت می کرد.

به هر ترتیب این موجنقدینگی با صعود بی وقفه و پرشتاب قیمت سهام، رشد 15 درصدی نماگر اصلی بازار سهام را در هفته اول مهر ماه به دنبال داشت.

(بر این اساس در اولین هفته ماه گذشته شاخص" کل به طور میانگین روزانه 3 درصد افزایش ارتفاع داشته است).

به دنبال این صعود ها، افزایش احتمال در پیش بودن یک روند اصلاحی در برابر بورس، هشدار پی در پی کارشناسان سهام را به دنبال داشت.

این کارشناسان که تجربه تلخ این گونه صعود ها را به خاطر داشتند، نسبت به خرید هیجانی سهامداران هشدار می دادند.

از سویی همه نگاه ها به مقام ناظر بود تا با انجام دادن اقداماتی مانع از سیطره هیجان در بازار شوند.

این هشدارها اما از سوی سهامداران و مقام ناظر جدی شمرده نشد.

از میانه هفته دوم مهرماه اما روند بورس تهران مطابق پیش بینی ها متفاوت دنبال شد و با فزونی عرضه ها و عقب نشینی تقاضا، اصلاح قیمت سهام رقم خورد.

این تغییر مسیر پس از آن شدت گرفت که در بازار ارز نرخ دلاراز اوج هیجانی عقب نشینی و دولت هم بخشنامه ای مبنی بر محاسبه قیمت خوراک شرکت های پتروشیمی با نرخ ارز سامانه نیما صادر کرد.

این ریزش نیز دقیقا همان هیجانی را داشت که بورس در مسیر صعودی خود از آن بهره برده بود.

اما چرا می گوییم هیجانی؟ دو دلیل برای این موضوع عنوان می شود.

اول اینکه نرخ دلار در بازار غیر رسمی کاهش یافته بود.

نرخی که اتفاقا تطابق چندانی با ارزش گذاری محصولات در بورس کالا نداشت.

ثانیا در بین سهامداران اثر افزایش نرخ خوراک بر وضعیت سودآوری شرکت های زیر مجموعه صنعت محصولات شیمیایی چندان مشخص نبود.

اما با این اوصاف تمامی صنایع در مسیر نزولی حرکت کردند و قیمت غالب سهام با افت مواجه شد.

کارشناسان با توجه به تطابق نسبی ارزش ذاتی اکثر سهام شرکت های بزرگ درگروه های کالایی که عوامل بنیادی از قیمت سهام آن حمایت می کرد، دامنه موج اصلاحی را گسترده نمی دانستند و معتقد بودند به هر حال سهام با پشتوانه بنیادی راه خود را از معاملات جدا می کند؛ این روند کم کم هویدا شد.

برآورد ها از تفکیک سهام و صنایع بورسی به تدریج در بازار خودنمایی کرد و نشانه های اولیه از کنترل موج فروش سهمگین و به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا به نمایش گذاشته شد.

انتظار برای گزارش های شش ماهه شرکت ها که برآورد کارشناسان نسبت به آن مثبت بود، حامی تقویت تقاضای سهام با پشتوانه بنیادی شد.

این امر صعود قیمت در صنایع کالایی و بزرگتر بازار را به دنبال داشت.

فارغ از افت وصعودهای روزانه بورس توانست بخش قابل توجهی از زیان خود در دوره نزولی را جبران کند.

در مجموع شاخص بورس طی ماه گذشته رشد 17 درصدی را ثبت کرد و سومین ماه متوالی مثبت بورس تهران در سال جاری رقم خورد(مرداد ماه شاخص کل با رشد حدود 26 درصدی و در شهریورماه شاخص با رشد بیش از 2/ 17 درصدی مواجه شده بود).

به این ترتیب بورس بالاخره پس از مدت ها توانست از رقبا سبقت بگیرد.

دنیای اقتصاد در گزارش های متعددی به این موضوع تاکید کرد که به دلیل پتانسیل بنیادی بازار سهام در کنار رسیدن به سقف انتظارات در بازارهای ارز و سکه، جذابیت بورس در نیمه دوم سال از سایر رقبا بیشتر خواهد بود.

این پیش بینی ها با پیشتازی بازار سهام در اولین ماه نیمه دوم سال رنگ و بوی عملی شدن به خود گرفته است.

حالا باید دید مسیر بورس در ادامه چگونه خواهد بود.

آیا بورس توان پشت سر گذاشتن بازارهای رقیب را در ادامه دارد یا خیر؟ ادامه مسیر سهام ؟ امروز اولین روز معاملاتی از آبان ماه سال جاری است.

معاملات این ماه درحالی آغاز می شود که دو دسته از گزارش عملکرد ها از سوی ناشران مد نظر سهامداران قرار خواهد گرفت.

دیروز آخرین مهلت قانونی شرکت ها برای انتشار گزارش شش ماهه بود.

مطابق روال هر ساله، امسال نیز غالب ناشران زمان انتشار این گزارش ها را به دقیقه 90 انداختند و در نهایت در روزهای پایانی شمار قابل توجهی از شرکت ها گزارش عملکرد شش ماهه خود را روی سامانه کدال قرار دادند.

این همزمانی انتشار گزارش ها که ناشی از به تعویق انداختن زمان انتشار گزارش هاست، ترافیک بالایی در سامانه کدال ایجاد کرده و سردرگمی سهامداران را به دنبال داشته است.

چرا که سهامداران قادر نخواهند بود محتوای تمام این گزارش ها را رصد کنند.

این امر بار دیگر الزام وجود یک تقویم بورسی را به مقام ناظر تاکید می کند که البته بحث در مورد آن در این مقال نمی گنجد.

علاوه بر گزارش های شش ماه، از پایان مهرماه نیز به تدریج گزارش های عملکرد ماهانه شرکت ها به سمع و نظر سهامداران خواهد رسید.

این دو دسته گزارش ها فضای عینی تری از وضعیت شرکت ها به سهامداران ارائه می کنند و از این رو شاید استراتژی صبر و انتظاری که در روزهای پایانی ماه گذشته در بورس وجود داشت، به تدریج از فضای معاملات سهام دور شود.

علاوه بر این بورس تهران در آخرین روز معاملاتی این ماه با مصوبه جدیددولت در باره تغییر مبنای ارزی نرخ محصولات اصلی پالایشگاهی مواجه شد.

بر این اساس از ابتدای آبان ماه سال جاری نرخ تسعیر پالایشگاه ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده های تحویلی از پالایشگاه ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی)، برابر با متوسط ماهانه نرخ ارز در سامانه نیما خواهد بود.

به اعتقاد کارشناسان این مصوبه برای شرکت های زیر مجموعه فرآورده های نفتی مثبت به شمار می رود و به نظر می رسد در کوتاه مدت اثر روانی مثبتی بر معاملات نمادهای مرتبط برجا بگذارد.

تمامی این موضوعات در کنار یکدیگر می تواند تفکیک سهام و صنایع بورسی را به دنبال داشته باشد.

به این ترتیب پس از تجربه صعود نسبتا دسته جمعی سهام ناشی از افت ارزش ریال حالا باید انعکاس واقعی این موضوع را در گزارش عملکرد ماهانه و شش ماهه شرکت ها دید.

امری که قطعا بار دیگر بر لزوم تفکیک صنایع بورسی تاکید خواهد کرد.

پیشتازی بورس در مهرماه بورس تهران در مهرماه با کسب بازدهی 17 درصدی در صدر جدول بازدهی بازارهای سرمایه گذاری کشور قرار گرفت.

شاخص اصلی این بازار که در پایان شهریور ماه در نیمه کانال 160 هزار واحدی قرار داشت، معاملات خود در ماه گذشته را درسطح 187 هزار و 779 واحدی به پایان رساند تا بازدهی این بازار از ابتدای سال به 95 درصد برسد.

دو بازار ارز و سکه اما بعد از یک رالی پرشتاب با افت نرخ مواجه شدند.

در بازار ارز، نرخ هر دلار آمریکا با کاهش 4/ 3 درصدی طی مهرماه مواجه شد و عنوان زیان ده ترین بازار سرمایه گذاری کشور را به نام خود ثبت کرد.

به این ترتیب نرخ دلار که در پایان شهریور ماه در سطح حدود 14 هزار و 500 هزار تومانی قرار داشت، در پایان مهرماه در سطح 14 هزار تومانی قرار گرفت.

بررسی ها نشان می دهد، این اولین ریزش ماهانه نرخ دلار پس از 15 ماه به شمار می رود که می تواند آغاز گر روند متفاوتی برای این ارز و بالطبع وضعیت اقتصادی کشور باشد.

فروکش کردن تب خرید غیرتجاری ارز در مهرماه مهم ترین عامل افت نرخ این ارز مهم به شمار می رود.

اگرچه به نظر می رسد سفته بازان ارزی تلاش های زیادی برای صعودی شدن قیمت ها می کنند (این تلاش ها در معاملات دیروز این بازار به خوبی مشهود بود) اما نگرانی از آغاز موج دوم ریزش دلار مانع از تقاضای این ارز شد و دلار را در مجموع معاملات این ماه با افت قیمت مواجه کرد.

بازار سکه نیز دیگر بازار زیان ده در هفتمین ماه از سال جاری بود.

در مهرماه قیمت سکه نزول 4/ 2 درصدی را تجربه کرد.

قیمت هر سکه طرح جدید که در پایان شهریور ماه حدود 4 میلیون و 501 هزار تومان بود، در پایان مهرماه به 4 میلیون و 395 هزار تومان رسید.

کاهش نرخ دلار از ابتدای ماه گذشته مهم ترین عامل اثر گذار بر افت نرخ سکه بوده است.

بازدهی بازار پول نیز (طی ماه گذشته با احتساب نرخ سود بانکی 15 درصدی) حدود 25/ 1 درصد بوده است که پس از بازار سهام پربازده ترین بازار سرمایه گذاری بازارهای چهار گانه مزبور است.

نگاهی به روند این بازارها از ابتدای سال صدر نشینی بازار ارز را نشان می دهد.

به این ترتیب بازار ارز با ثبت بازدهی 187 درصدی از ابتدای سال پربازده ترین بازار سرمایه گذاری کشور در هفت ماه نخست سال بوده است.

پس از بازار ارز، بازار سکه با ثبت بازدهی 5/ 171 درصدی رتبه دوم پربازده ترین بازار سرمایه گذاری از ابتدای سال تاکنون را به خود اختصاص داده است.

بازار سهام و بازارپول نیز به ترتیب در رتبه های بعدی جدول" بازدهی بازارهای موازی از ابتدای سال قرار می گیرند.

عملکرد بازیگران بازار در مهرماه بررسی عملکرد دو دسته از معامله گران حقیقی و حقوقی در ماه گذشته نشان می دهد که مشارکت سهامداران حقیقی در مهرماه نسبت به شهریور ماه افزایش اندکی را تجربه کرده است.

در عین حال حقوقی ها در سمت خرید نسبت به داد و ستد شهریورماه فعال تر شدند.

بررسی ها نشان می دهد مشارکت 26 درصدی سهامداران عمده در شهریور ماه، در ماه گذشته به 33 درصد افزایش یافت.

این درحالی است که خالص تغییر مالکیت در این ماه به نفع سهامداران حقیقی رقم خورد.

بیشترین توجه سهامداران حقیقی در معاملات این ماه به صنعت بانک اختصاص داشت.

این صنعت در این بازه زمانی خالص تغییر مالکیت 384 میلیارد تومانی را به ثبت رساند.

فرآورده های نفتی نیز دیگر گروه مورد اقبال سهامداران خرد بود که با خالص تغییر مالکیت 190 میلیارد تومانی مواجه شد.

در مقابل سهامداران حقوقی به سهام گروه فلزات اساسی استقبال بیشتری نشان دادند.

خالص تغییر مالکیت گروه فلزاتاساسی در مهرماه بیش از 145 میلیارد تومان به نفع سهامداران حقوقی رقم خورد.

صنعت" استخراج کانه فلزی نیز با خالص تغییر مالکیت بیش از 94 میلیارد تومانی به نفع سهامداران عمده رقم خورد.

در مجموع معاملات ماه گذشته 1376 میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران عمده به سبد سهامداران حقیقی منتقل شد.

طی ماه گذشته، در مجموع بیش از 84 میلیارد و 166 میلیون سهم به ارزش حدود 25 هزار و 550 میلیارد معامله شدند (اثر معاملات بلوکی حذف شده است) که یک رکورد بی سابقه در طول تاریخ معاملات بورس تهران به شمار می رود.

بررسی دنیای اقتصاد نشان می دهد متوسط حجم و ارزش معاملات روزانه در این مدت به ترتیب بیش از 3826 میلیون سهم و 1250 میلیارد تومان بوده است که نسبت به شهریورماه رشد به ترتیب 37 و 69 درصدی نشان می دهد.

مروری بر روند صنایع بورسی در ماه گذشته بررسی روند صنایع مختلف بورسی طی معاملات ماه گذشته نیز حاکی از رشد شاخص بیشتر صنایع بورسی است.

طی معاملات ماه گذشته شاخص 23 صنعت با رشد مواجه شدند، 14 صنعت نیز با ریزش شاخص به کار خود پایان دادند.

در صدر صنایع با بیشترین رشد شاخص، استخراج کانه های فلزی و فرآورده های نفتی با رشد به ترتیب 41 و 36 درصدی قرار داشتند.

امری که حاکی از استقبال سهامداران از سهام کالایی و بزرگ تر بورس در ماه گذشته است.

دیگر صنایع بزرگ بازار یعنی محصولات شیمیایی و فلزات" اساسی با رشد به ترتیب 19 و 7/ 14 درصد مواجه شدند.

این چهار صنعت بیش از نیمی از ارزش کل بازار را به خود اختصاص می دهند.

از این رو این نتایج نشان می دهد که بیشتر رشد شاخص در معاملات مهرماه زیر سایه صنایع کالایی و بزرگ تر بازار رخ داده است.

در مقابل گروه استخراج سایر معادن و خودرو و قطعات با افت به ترتیب بیش از 20 و 16 درصدی بیشترین زیان را به سهامداران خود تحمیل کردند.


کلید واژه ها: بازار - سهام - معاملات - بورس - اقتصادی - بورس تهران - افزایش - پیش بینی - روزهای پایانی - سرمایه گذاران - قیمت - صورت - شاخص - سرمایه - سرمایه گذاری - پاییز - واحدی - هیجان - تهران - بورس کالا - فصل پاییز - دلار - هایی - بینی - نرخ دلار - کارنامه - تابستان - تاریخی - متفاوت - جذابیت

آخرین اخبار سرویس:
قیمت انواع تلویزیون سایز بزرگ دربازار تهران

قیمت انواع گوشی موبایل در بازار

جنگ تعرفه آمریکا و چین اعتماد تجاری در جهان را کاهش داد

اصلاح رفتار سازمانی در تامین اجتماعی لازم است

پژمانفر: نان و غذای مردم روی هواست

34 طرح عمرانی در نمین افتتاح می شود

دادستان تهران: ارزهای دولتی به شرکت های دارویی چگونه هزینه شد؟ |ماجرای متهمی که 400 میلیون دلار ارز گرفته، فروخته و کارخانه ماشین سازی تبریز را خرید| صدور کیفر خواست برای یک مقام دولتی به دلیل اظهار نظر درباره حصر

دلار آزاد به دلار بانکی نگاه کرد و ثابت ماند؛ تفاوت 7450 تومانی از بانکی تا آزاد

استخدام حسابدار،کارشناس فروش تلفنی در تهران

تقاضای عجیب وزیر کار از وزیر نفت

استخدام مدرس زبان انگلیسی ،منشی در یک آموزشگاه زبان در تهران

شایعه استعفای دسته جمعی وزرا/ یک سناریوی دیگر علیه دولت

رابطه بین جرم و بیکاری

قیمت طلا، سکه و ارز در 2 بهمن ماه

طلا 2 دلار گران شد

دادستان تهران: ارزهای دولتی به شرکت های دارویی چگونه هزینه شد؟ |ماجرای متهمی که 400 میلیون دلار ارز گرفته، فروخته و کارخانه ماشین سازی تبریز را خرید/صدور کیفر خواست برای یک مقام دولتی به دلیل اظهار نظر درباره حصر

ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در سوئد

بهای نفت برنت کاهش یافت

شرکت ذوب آهن مادر صنعت فولاد پیشتاز در عرصه صنعت کشور

پیش بینی عبور تورم اسفند ماه از 40 درصد !

قانون بیمه بیکاری از ثمرات انقلاب اسلامی است

انتقادات تند وزیر راه از فساد گسترده مالی در وزارت راه و شهرسازی

یک میلیارد و 500 میلیون ریال خشکبار قاچاق در مرند کشف شد

افزایش کشت گلخانه ای به 50 هزار هکتار نیازمند تجهیزات است

افزایش قیمت گوشت نظارت جدی می طلبد

تقابل دولت و مجلس بر سر افزایش وام مسکن

روزیاتو: درباره عرضه اولیه، بازار اولیه، بازار ثانویه، معاملات بلوکی و معاملات عمده در بورس بیشتر بدانید

بیمه ها افزایش قیمت دارو را نمی پردازند

استخدام کارشناس فروش،کارمند فروش در تهران

دادستان تهران: برخی مسئولان از اعلام منافذ وقوع فساد ناراحت می شوند

جزییات تورم 39 درصدی در دی ماه

دعوت به همکاری کارشناس بازاریابی و فروش در شرکت توان مدار

موانع صادرات مستقیم محصولات ایران به روسیه برطرف شود

قیمت انواع پیکان وانت (از 1380 تا 1393)

اختصاص تسهیلات اشتغالزایی به روستاییان آذربایجانغربی

30 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت تا پایان سال منتشر می شود

تورم 9.8 درصدی قیمت گوشت در دی ماه

امروز در بازار روی داد افت بهای سکه و ارز + جدول

1300 میلیارد ریال طرح خدماتی در بستان آباد بهره برداری میشود

نمایشگاه گل و گیاه شیراز

گله مندی از نصب نکردن برچسب قیمت

عرضه 10 هزار میلیارد اوراق مشارکت طرح های نفتی

توانمندسازی پیمانکاران الویت افزایش تولید نفت

نماینده جیرفت: به جای واردات میوه از خارج، از کشاورزان نجیب ما میوه بخرید

شاخص بورس 883 واحد رشد کرد

بورس انرژی در جزیره کیش راه اندازی می شود

کلاهبرداری 22 میلیاردی یک بیمارستان خصوصی

واردات مسافری گوشی آزاد شد

طرح نمایندگان مجلس برای بنزین اختصاص سهمیه بنزین به هر ایرانی/ پرداخت تسهیلات برای گازسوز کردن خودروها

فروش خطرناک بنزین در حاشیه بزرگراه های تهران

قیمت انواع رنو ساندرو صفر و کارکرده در بازار + جدول

تشدید نظارت ها بر عرضه کالاهای اساسی

آزمایشگاه کسب و کار

بازگشت به کار 80 کارگر قزوینی

بهره برداری از 26 طرح دهه فجر

استخدام شرکت صنایع پتروشیمی سبلان(سهامی خاص)

برنامه شهرداری برای مقابله با امضاهای طلایی

دستفروشی بنزین در خیابان های تهران!

25هزار واحد مسکن در قالب طرح جامع صدرا احداث می شود 93 درصد بودجه شرکت عمران تحقق یافت

9قراردادنفتی به ارزش یک میلیارددلاربا شرکت های ایرانی امضاشد

50 درصد چادرهای عشایر خراسان شمالی فرسوده است

جذب سپرده فقط در گروی افزایش سود بانکی نیست

صادرکنندگان در بازگشت ارز فعال تر شوند

سرانه ورزشی رباط کریم کمتر از استاندارد است

کارخانه سیمان؛ به نام آبیک به کام دیگران

سالانه بیش از 3500 جوجه شتر مرغ در رضوانشهر تولید می شود

کشف تخلف 22 میلیاردی هزینه خدمات بیمارستانی در البرز

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 97/11/02

توجه ویژه به سازندگان و پیمانکاران داخلی در طرح های افزایش تولید

9 قرارداد نفتی به ارزش یک میلیارد دلار با شرکت های ایرانی امضا شد

استخدام تعدادی راننده جهت وانت تلفنی ایرانیان – شیراز

وزیر اقتصاد: پوری حسینی استعفا نداده است

تقاضای عجیب وزیر کار از وزیر نفت

استخدام کمک آشپز آقا جهت یک شرکت در تهران

ورود تعزیرات به بازار مرغ شرایط را بدتر می کند

قیمت رنو ساندرو در بازار + جدول

تعویض روغن آنلاین با اپلیکیشن هاب کار

ارائه خدمات مسکن مهر در استان تهران به شهرداری ها واگذار می شود

انواع شاسی بلند تولید داخل + قیمت

هایما S5 بخریم یا جک S3 ؟

گزینه جدید برانکو برای بازی در پست هافبک دفاعی

گشایش 4 کتابخانه عمومی در جزیره قشم/ کتابخانه ها مهمترین پایگاه فرهنگی جامعه هستند

9 قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید نفت با شرکت‎های ایرانی امضا شد

دادستان تهران: سلطان سکه، سکه نداشت

مشعل سوزی پارس جنوبی تا 70 درصد کاهش می یابد

امضاء 9 قرارداد نفتی با شرکت های ایرانی

قیمت طلا، سکه و ارز در 2 بهمن ماه

تمدید مهلت پذیرش طرح های پژوهشی

4 دلیل اوج گیری دوباره قیمت سکه در سرمای زمستان

نگاه ها به مقوله اقتصاد باید تغییر کند/ تا وقتی خلأ قانونی داریم مشکلات برطرف نمی شود

مرحله نخست نمایشگاه بین المللی قم مهرماه 98 گشایش می یابد

معاون استاندار: سوریه مهمترین بازار هدف صادراتی قم است

« نقش قانون گذاری در پیشبرد صنعت » در تلویزیون

دادستان تهران: حصر باقی است/ دولت سه و نیم میلیارد دلار ارز برای واردات دارو به شرکت های دارویی تخصیص داد/ مشخص نیست این ارز ها چگونه هزینه شده است/ 670 نفر ممنوع الخروج شده اند

دستاورد تعاون روستایی در چهل سالگی انقلاب

25هزار واحد مسکن در قالب طرح جامع صدرا احداث می شود/93 درصد بودجه شرکت عمران تحقق یافت

ویدئو / امروز با فضای مجازی؛ تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار

نماینده جیرفت: به جای واردات میوه از خارج، از کشاورزان نجیب ما میوه بخرید

حمایت الهام فخاری از تحقیق و تفحص از بانک شهر

سوییس سازوکار مالی مستقل خود با ایران را آماده کرد

موج معکوس بورس و دلا ر

موج معکوس بورس و دلا ر