مطالب مرتبط:
حل مشکلات حوزه سلامت نیازمند اصلاح سبک زندگی/بیمه سلامت موهبتی که باید قدر دانست
مدارک مورد نیاز پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سازمان بیمه سلامت اعلام شد
3هزار میلیارد تومان طلب بیمه سلامت به صورت اوراق پرداخت شد
چگونگی مدیریت منابع مالی در سازمان بیمه سلامت
استخدام سازمان بیمه سلامت (اطلاعیه جدید)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 09:062018-10-23پزشكي

هوشمندسازی پیش نیاز حل مشکلات بیمه سلامت


ایرنا- بسیاری از دغدغه های مالی بیماران نیازمند در دولت تدبیر و امید با گسترش چتر بیمه سلامت و به ویژه بیمه همگانی حل شده اما سوء استفاده ها و فرهنگ نادرست استفاده از دفترچه های بیمه، - مشکلات عدیده ای را برای دستگاه های اجرایی ایجاد کرده است؛ چالش هایی که پیش نیاز حل آنها هوشمندسازی این بخش در قالب هایی چون تشکیل پرونده های بیماران و راه اندازی نظام ارجاع آنان به صورت الکترونیکی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا سامانه پرونده الکترونیک بیمار، نرم افزاری است که مراقبت های دوره ای ارائه شده به وسیله مراکز درمانی را توصیف می کند و در بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، کلینیک های جراحی، کلینیک های زیبایی و پوست و دندانپزشکی، مطب های خصوصی پزشکان و سایر مراکز ارائه خدمات درمانی همچون واحدهای تخصصی یا مراکز بهداشتی به کار گرفته می شود.

هدایت درست بیماران به سمت درمان، کاهش هزینه های بیمار و دولت و برقراری هماهنگی کامل بین حوزه بهداشت، درمان و امور اجتماعی نیز از مزیت های نظام ارجاع است که اجرای الکترونیکی آن با جدیت در دولت تدبیر و امید دنبال می شود.

میزگرد ایرنای آذربایجان غربی با موضوع بیمه سلامت، پوشش بیمه همگانی و حفاظت مالی از بیمه شدگان با حضور مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان ظرفیت این بخش جهت عرضه خدمات مطلوب تر را بیش از پیش مشخص می کند.

** ایرنا: وضعیت پوشش بیمه همگانی در آذربایجان غربی چگونه است؟مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: 2 میلیون و 50 نفر از جمعیت سه میلیون و 265 هزار نفری این استان با 61 درصد پوشش از خدمات بیمه سلامت استفاده می کنند.

نادر نانبخش افزود: یک میلیون و 880 هزار نفر در صندوق بیمه روستایی و عشایری و همگانی، 195 هزار نفر در صندوق بیمه کارکنان دولت، 20 هزار و 200 نفر در صندوق بیمه ایرانیان و مابقی در صندوق بیمه سایر اقشار عضو هستند.

وی ادامه داد: حدود 38 میلیون نفر در سطح کشور تحت پوشش بیمه سلامت ایران هستند و با این آمار بزرگترین سازمان بیمه گر کشور سازمان بیمه سلامت است و سازمان های تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و کمیته حضرت امام بعد از این سازمان قرار دارد.

** ایرنا: چه خدماتی توسط موسسه های درمانی علوم پزشکی به دارندگان دفترچه های بیمه سلامت عرضه می شود؟معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: از نظر نوع ارایه خدمت به صندوق های مختلف بیمه سلامت هیچگونه تفاوتی وجود ندارد و همه خدمات یکسان دریافت می کنند.

ابراهیم حسنی ادامه داد: فقط در عرضه خدمات به صندوق بیمه روستاییان کمی تفاوت وجود دارد که به نفع بیمه شدگان است.

وی افزود: از وقتی طرح بیمه همگانی راه اندازی شد، زیرساخت های بخش درمان تحت فشار قرار گرفت زیرا دفترچه های بیمه سلامت به عنوان چک سفید هستند و مراجعه مردم با این دفترچه های به مراکز درمانی افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه با راه اندازی طرح بیمه همگانی و اجرای طرح تحول نظام سلامت، پرداخت از جیب مردم به مراکز درمانی کاهش یافته است، اضافه کرد: با وجود افزایش تعداد مراجعه ها، دانشگاه علوم پزشکی نیز زیرساخت های درمانی را توسعه داده است تا خدمات مطلوب به مراجعه کنندگان عرضه شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی بیان کرد: از آبان سال 1396 به دارندگان بیمه همگانی الزام شد که از خدمات دانشگاه های علوم پزشکی و موسسه های دولتی استفاده کنند و از مراجعه به مراکز خصوصی پرهیز شود.

** ایرنا: چه تعداد مرکز درمانی در آذربایجان غربی به دفترچه های بیمه سلامت خدمات عرضه می کند و تعداد مراجعه به این مراکز چقدر افزایش یافته است؟ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: 24 بیمارستان دانشگاهی در سطح استان وجود دارد که 2 مورد از این تعداد در شهرستان خوی بوده و مابقی در سطح استان فعالیت دارد و خدمات بهداشتی درمانی را به بیمه شدگان ارائه می کند.

حسنی ادامه داد: بیمه شدگان از خدمات کلینیک ها، درمانگاه های عمومی، پاراکلینیک، آزمایشگاه ها و رادیولوژی طرف قرارداد دانشگاهی و دولتی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: افزایش بار مراجعه ها متفاوت بوده ولی حدود 10 تا 15 درصد در بخش بستری و حدود 25 تا 30 درصد در بخش سرپایی افزایش مراجعه ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش سرپایی با توجه به توسعه کلینیک های تخصصی مراجعات 70 درصدی افزایش دارد، بیان کرد: بیمه شدگان غیر روستایی 6 درصد و روستایی سه درصد از هزینه ها را پرداخت می کنند.

** ایرنا: بیمه سلامت به چه میزان دغدغه مردم را در بخش تامین هزینه های درمانی کاهش داد؟مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: این استان پنجمین استان کشور از نظر تعداد بیمه شدگان سلامت نسبت به جمعیت بیمه شده در کشور است و همچنین در بخش صندوق بیمه روستایی رتبه هفتم، در بخش صندوق کارکنان رتبه هشتم و در بخش صندوق بیمه سلامت همگانی رتبه سوم را دارد.

نانبخش ادامه داد: با اجرای طرح بیمه سلامت همگانی 650 هزار نفر از جمعیت این استان که پیش از این مشمول هیچ بیمه ای نبودند از بیمه سلامت همگانی استفاده می کنند و در حال حاضر این افراد با استفاده از این دفترچه می توانند از خدمات موسسه های دانشگاهی و دولتی بهره مند شوند.

وی بیان کرد: 88.

5 درصد جمعیت آذربایجان غربی با یک میلیو ن و 880 هزار نفر در 2 صندوق بیمه همگانی و روستایی بدون پرداخت حق بیمه از خدمات بیمه همگانی استفاده می کنند که این رقم در کشور 85 درصد است.

وی افزود: با توجه به افزایش جمعیت بیمه شدگان همگانی از سال 1396 مقرر شد که این بیمه شدگان فقط به موسسه های طرف قرارداد دانشگاهی و دولتی مراجعه کنند و از مراجعه به موسسه های درمانی خصوصی پرهیز شود.

وی با اشاره به بار مراجعه افراد به مراکز درمانی گفت: هر فرد بیمه شده 4.

5 بار به موسسه های درمانی این سازمان در طول سال مراجعه می کند و به طور میانگین در آذربایجان غربی 9 میلیون بار به کل موسسه های درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت مراجعه می شود.

مدیر کل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: قوانین مقرر کرده است که تمامی مردم فاقد بیمه پایه تحت پوشش بیمه همگانی قرار گیرد.

** ایرنا: بیمه سلامت سالانه چه میزان هزینه درمان در آذربایجان غربی پرداخت می کند؟ مدیر کل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: بجز صندوق روستایی، به طور متوسط سالانه حدود یکهزار و 100 میلیارد ریال هزینه درمان بیمه شدگان سلامت در این استان است.

نانبخش افزود: البته این رقم سال به سال دارای تفاوت است زیرا رقم سرانه هر فرد و رسیدگی ها به بیمار بر اساس نوع خدمت فرق دارد.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد خدمات ارائه شده به بیمه شدگان سلامت توسط موسسه های دانشگاهی و دولتی ارائه می شود، گفت: حدود 85 درصد خدمات بستری نیز از طریق این موسسه ها عرضه می شود.

وی بیان کرد: در بخش درمان سرپایی نیز حدود 70 درصد خدمات توسط بخش خصوصی به بیمه شدگان ارائه می شود.

مدیر کل بیمه سلامت آذربایجان غربی ادامه داد: هزینه های بستری هر فرد 12 میلیون ریال و درمان سرپایی هر فرد 150 هزار ریال است.

نانبخش با اشاره به اینکه در 1387 حدود 22 هزار نفر در بیمارستان های استان بستری شده بودند، گفت: این رقم در سال جاری به 200 هزار نفر رسید که این امر نیز عامل مهمی برای افزایش هزینه هاست.

** ایرنا: چالش های پیش روی بیمه سلامت چیست؟معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: مهمترین چالش پرداخت نشدن به روز مطالبه های موسسه ها و پزشکان طرف قرارداد بیمه سلامت بوده و این امر موجب نارضایتی آنان شده است.

حسنی ادامه داد: مطالبه های سال جاری به روز پرداخت می شود ولی مطالبه های سال 1396 از خردادماه تا پایان سال مانده است.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی نیز گفت: چالش ها در سه بعد قابل بررسی است؛ بیمه شدگان باید فرهنگ صحیح بهره مندی از دفترچه بیمه در جامعه را رعایت کنند تا به صورت اصولی از این دفترچه ها استفاده شود.

نانبخش ادامه داد: موسسه های بیمه گذار دومین چالش ما هستند زیرا برخی تمایل دارند تا بیش از اندازه به فرد خدمات ارائه دهند و این امر هزینه اضافی را برای سازمان به وجود می آورد.

وی ادامه داد: سومین عامل و چالش پیش روی سازمان بیمه سلامت، پرداختی های این سازمان است که باید به روز و با نظم به موقع به طرف قرارداد پرداخت شود و این امر نیز به جد مورد پیگیری است.

** ایرنا: چه پیشنهادی برای عرضه مطلوب تر خدمات بیمه ای دارید؟مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان غربی گفت: اجرای دقیق پزشک خانواده، سیستم ارجاع ضابطه مند و هوشمندسازی دفترچه های درمانی منجر می شود تا از هزینه تراشی های اضافی و مراجعه های بی مورد به مراکز درمانی جلوگیری شود.

نانبخش با بیان اینکه هوشمندسازی دفترچه های درمانی و حذف کاغذی دفترچه در سطح کشور آغاز شده است، ادامه داد: اگر برنامه پزشک خانواده و حذف دفترچه به درستی اجرا شود، هر فرد بر اساس نیاز خود و در صورت لزوم به مراکز درمانی مراجعه می کند و همچنین افراد سودجو نمی توانند دفترچه بیمه خود را در اختیار سایر افراد قرار دهند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی نیز گفت: پرونده الکترونیک سلامت راهکار مناسبی تسهیل کار است و برای راه اندازی آن زیرساخت های مناسب باید ایجاد شود.

حسنی ادامه داد: عرصه سلامت نیازمند مدیریت و برنامه ریزی مناسب بوده تا به کسانی خدمات عرضه شود که نیازمند خدمت باشند و از ارائه خدمات بیشتر جلوگیری شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر برنامه سیستم ارجاع به صورت کاغذی اجرا می شود و استفاده از سامانه یکپارچه بهداشت با عنوان سیب نیز در حال اجراست.

وی ادامه داد: علت افزایش مراجعه ها به مراکز درمانی به این دلیل است که مراجعه بر اساس نیاز صورت نمی گیرد و هر کس بر اساس علاقه خود اقدام می کند و اگر پرونده الکترونیک سلامت اجرایی شود هم هزینه ها کاهش می یابد و هم خدمت مناسبی به نیازمندان ارائه می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا بیمه سلامت از دستاوردهای امیدبخش دولت تدبیر و امید بوده که از سال 1393 اجرا شده و در کنار صندوق های بیمه تامین اجتماعی و نیروهای مسلح حرفی برای گفتن دارد و با اجرای آن آحاد مختلف جامعه و به خصوص نیازمندان از خدمات مناسب بهداشتی و درمانی بهره مند شده اند و هوشمندسازی مسیر تعالی روز افزون این دستاورد را هموار خواهد کرد.


کلید واژه ها: بیمه سلامت - بیمه - آذربایجان غربی - سلامت - آذربایجان - درمان - دانشگاه علوم پزشکی - دولت تدبیر و امید - بیمار - الکترونیک - صندوق - ایرنا - تدبیر و امید - بیماران - پزشکی - دولت - دانشگاه - اجتماعی - علوم - مشکلات - دفترچه - نیروهای مسلح - سوء استفاده - معاون - استان - ایران - کاهش هزینه - بیمارستان - بزرگترین - هایی

آخرین اخبار سرویس:
سند درمان کشور تصویب شد/این سند از پارتی بازی ها جلوگیری می کند

سند درمان کشور تصویب شد/این سند از پارتی بازی ها جلوگیری می کند

طرز تهیه عدس پلو با مرغ

دادستانی: برخورد قاطع با مقصرین تصادف خودروی مدیرعامل تامین اجتماعی

سند درمان کشور تصویب شد/این سند از پارتی بازی ها جلوگیری می کند

چگونه بهبود زخم ها را سرعت بخشیم؟

رهایی از شکم آبجویی

انفجار لباس عروسی در جشن طلاق

رویت حیوان عجیب انسان نما در دهانه غار!/گزارش جالب شبکه آلمانی از زنده کردن مرده ها در مشهد/صحنه ای در آسمان که زن میانسال را شوکه کرد!

راه های طبیعی و خانگی برای درمان سرماخوردگی +اینفوگرافی

دلیل انجام آزمایش HPV چیست؟

سند درمان کشور تصویب شد

حمله به پزشک یکی از درمانگاه های مشهد

اینفوگرافی / راهکارهایی برای افزایش انرژی

اینفوگرافی / 5 راه ساده برای از بین بردن بوی بد دهان

اینفوگرافی / 7 راه مناسب برای کاهش درد مفاصل

اینفوگرافی / 10 علامت هشداردهنده آلزایمر

اینفوگرافی / 6 راه طبیعی برای درمان سرماخوردگی

اینفوگرافی / سینوزیت و راه های درمان آن

عوارض هولناک قرص های ضد بارداری که از آن ها بی خبرید

با این شیوه ها دیابت را کنترل کنید

دلایل تنگی نفس را بشناسید

چرا رژیم گرفتن لاغرتان نمی کند؟

جلوگیری از جوش صورت بعد از وکس با چند پیشنهاد ساده

عوارض مصرف خودسرانه دمنوش ها

تشخیص باکتری غذا با نگاه کردن به بسته بندی آن!

سند درمان کشور تصویب شد/ وزیر بهداشت: از پارتی بازی ها جلوگیری می شود

داروهای یک هفته در یک کپسول

نوشیدن روزانه قهوه این دو بیماری را از شما دور می کند

توضیح در خصوص درگیری شب گذشته همراهان چند مجروح در شوش

رییس سازمان غذا و دارو: آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد

چرا رژیم گرفتن لاغرتان نمی کند؟

روشی جدید برای تشخیص باکتری غذا

4736 معتاد در مراکز اقامتی درمان قزوین پذیرش شدند

این سبزی مانند بوتاکس عمل می کند

سرانه دانشگاه های علوم پزشکی کمتر از دانشگاه های آموزش عالی

روشن شدن و تغییر رنگ چشم با یک ادویه!

الکترونیکی شدن خدمات سلامت و نظام ارجاع دو کار مهم وزارت بهداشت

چرا بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی می کنید؟

سند درمان کشور تصویب شد/ وزیر بهداشت: از پارتی بازی ها جلوگیری می شود

اشتباهات رایج و باورهای غلط در مورد واکسن آنفولانزا

توضیح در خصوص درگیری شب گذشته همراهان چند مجروح در شوش

مشروب مرگ به مازندران هم رسید !

واژه ایدز خراسانی کذب محض است

حمله به یکی از پزشکان در حال خدمت در مشهد +عکس

کج شدن شکم پس از جراحی زیبایی!

کارهای روزمره که موهایتان را زیبا می کند

رژیم غذایی که به حفظ کاهش وزن کمک می کند

طرح تحول سلامت، مهمترین وظیفه وزارت بهداشت

حذف کنکور تا 10 سال دیگر هم غیرممکن است

استفاده از شرایط تحریم به عنوان فرصت

بیشترین استفاده بانک خون بندناف کجاست؟

قدردانی از دانشگاه های برتر علوم پزشکی با حضور وزیر بهداشت

عیادت خادمان جمکران از بیماران کرمانی

ویدئو / غذای آتشین هندی ها ؛ این غذا را باید با آتش شعله ور بخورید !

رکودشکنی ارائه خدمات اورژانسی در زلزله کرمانشاه

آیا میدانید؛ پس از ترک سیگار چه اتفاقی برایتان می افتد؟! +اینفوگرافی

سند درمان کشور تصویب شد

مصرف آنتی بیوتیک در دامپزشکی سلامت مردم را تهدید می کند

18 باور غلط درباره دیابت

آشنایی با برنامه های کشورهای جهان برای پیشگیری از چاقی

آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد

سازمان غذا و دارو: آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد

حذف کنکور تا 10 سال دیگر هم غیرممکن است

دانشگاه علوم پزشکی: وضع جسمانی مدیر کل استان های وزارت کار مطلوب است

حذف کنکور تا 10 سال دیگر هم غیرممکن است

ماجرای ایست قلبی صدها پرنده در لاهه هلند چیست؟!

آیین پاسداشت بنیانگذار گوارش و کبد کودکان در شیراز

پدافند غیرعامل و آشنایی با محصولات تراریخته + فیلم

برگزاری همایش پیشگیری و درمان دیابت

با این شیوه ها دیابت را کنترل کنید

5 روش برای کاهش درد دندان در آوردن کودک

کم شنوایی در زمان سرماخوردگی را جدی بگیرید

آقایان برای اینکه سکته نکنند این راهکار را انجام دهند

ماجرای درگیری همراهان چند مجروح در شوش

فواید لبو برای بدن که از آن بی خبر بودید

بیشترین استفاده بانک خون بند ناف کجاست ؟

راه اندازی دستگاه انجام تست های آزمایشگاه در مرکز درمانی فیض

سند درمان کشور تصویب شد

بی خوابی چه تبعات وحشتانکی به دنبال دارد+ اینفوگرافی

5 خاصیت ویتامین A که درباره آن نمی دانید

سند درمان کشور تصویب شد

تشخیص باکتری غذا با نگاه کردن به بسته بندی آن!

حضور وزیر بهداشت بر سر مزار دکتر نوربخش در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

دستگاه شتابدهنده خطی درمان سرطان آماده بهره برداری

35 کانون تب برفکی دامی در اصفهان شناسایی و مهار شد

چکاپ های مردانه را جدی بگیرید

35 کانون تب برفکی دامی در اصفهان شناسایی و مهار شد

تشخیص باکتری غذا با نگاه کردن به بسته بندی آن!

ترفند هایی حیرت انگیز برای مقابله با نگرانی

تولید پرده آمنیون در دانشگاه علوم پزشکی ایران

آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد

داروسازان صلاحیت تجویز دارو ندارند

تفاهم نامه همکاری میان پژوهشکده معتمد و دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران

توضیح در خصوص درگیری شب گذشته همراهان چند مجروح در شوش

خط و نشان برای حقِ بر بدن

رییس سازمان غذا و دارو: آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد

آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد

کمبود رادیولوژیست در شهرهای کوچک بیماران را به تهران می کشاند

مضرات مصرف خودسرانه پروتیین

هوشمندسازی پیش نیاز حل مشکلات بیمه سلامت

هوشمندسازی پیش نیاز حل مشکلات بیمه سلامت