مطالب مرتبط:
کتاب «نیرنگ نیزه ها» رونمایی شد
کتاب جشنواره بین المللی عکس خیام رونمایی می‎شود
رونمایی از کتاب «سفرنامه کربلا در بیش از نیم قرن گذشته» در شاهرود
کتاب نگاهی نو به تاریخ نگاری جمهوری آذربایجان رونمایی شد؛ کفاش: وارونه نویسی در تاریخ این کشور مشهود است
گزارش فارس از مراسم رونمایی از کتاب «اربعین مرثیه» سنگری: «اربعین مرثیه» اثری قابل اتکا برای کارهای مطالعاتی و پژوهشی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 05:222018-10-23سياسي

کتاب «نیرنگ نیزه ها» رونمایی شد


کتاب "نیرنگ نیزه ها" روایتی است از حیله هایی که سپاه معاویه در جنگ صفین به کار می بست، جنگی که نبرد خونبار و خسارت باری بود که معاویه ویارانش بر امیرالمومنین علی علیه السلام تحمیل کردند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری حوزه ، کرسی علمی با عنوان " نقد و بررسی کتاب نیرنگ نیزه ها" با سخنرانی غلام رضا آبروی نویسنده کتاب و نقادان و حضور اساتید و دانش پژوهان حوزه و دانشگاه در سالن اجلاس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

خلاصه کتاب نیرنگ نیزه هاروایتی از حیله ها در جنگ صفین می باشد جنگ صفین نبرد خونبار و خسارت باری بود که معاویه ویارانش بر امیرالمومنین علی علیه السلام تحمیل کردند، این جنگ چند ماه طول کشید و سربازان اردوگاه مولا علی علیه السلام رشادت های فراوانی از خود نشان دادند، اما برخی از آنها هم در نهایت گرفتار نیرنگ ها و حیله های معاویه و عمروعاص شدند و تن به حکمیت دادند تاسف بارتر اینکه در جریان حکمیت نیز ابوموسی اشعری، فریب عمروعاص را خورد، این اثر شرح غم بار این فریب می باشد.

معرفی اجمالی نویسندهآقای آبروی از فعالان تیم "مجله سلام بچه ها" می باشد، وی جوانی و عمرش را برای شکل گیری جریان انقلابی و اسلامی در حوزه قلم گذاشت تا این جریان شکل بگیرد، این نویسنده زبردست در تازه ترین اثر خویش داستانی از جنگ صفین را به رشته تحریر در آورده که عبارات آن بسیار گوش نواز و واژه پردازی هایش دلچسب می باشد این کتاب به گفته خود او در حقیقت یک رمان از این واقعه تاریخی غم باراست لازم به ذکر است که ناشر این اثر موسسه بوستان کتاب می باشد.

کتاب های آقای آبروی بسیار روان وشیواستمحمد باقر انصاری، مدیر عامل انتشارات بوستان کتاب نیز در ابتدای این جلسه بیان داشت: این موسسه افتخار نشراین چنین آثار وزین و صاحب سبکی را دارد وی همچنین اذعان داشت که داستان خوانی را با کتاب های آقای آبروی شروع کرده است و با اشاره به خصوصیت های کتاب های آقای آبروی افزود: در جایگاه ناشر باید بگویم که آنچه بنده با آن مواجه شدم کتاب بسیار روان و با قلمی هنرمندانه و ادبی بود که قابل استفاده برای عموم مردم بود لذا متصدی نشر آن شدیم.

آبروی از کودک نویسان برجسته ایران می باشداستاد جلالی نیز درابتدای سخنان خویش با اشاره به تجربه بالای آقای آبروی در عرصه نویسندگی برای کودک و نوجوان اظهار داشت: او از کودک ونوجوان نویس های برجسته تاریخ انقلاب است و برای بنده بسیار مسرت آوراست که کتاب کسی را بررسی می کنم که همه خاطرات خوبی با نوشته های او داریم.

چیستی رمان تاریخیوی سپس به بررسی دراماتورژی این کتاب پرداخت و بیان داشت: اول باید ببینیم رمان تاریخی چیست و اینکه ادعا می شود رمان تاریخی از قرن 19 به عرصه نوشتار آمده است آیا مطلب دقیقی است؟ البته همه می دانیم که قبل از قرن 19 نیز نوشسته جاتی در این مورد بود.

این استاد عرصه تئاتر در مورد شیوه محتوا نویسی رمان تاریخی نیز اظهار داشت: برخی معتقدند که رمان تاریخی با چهره های حقیقی به بیانی شاعرانه وغیرواقعی می پردازد و برخی نیز دیده شدن مسیر گذشته را در رمان تاریخی جزء اصول اصلی آن دانسته اند به این معنا که ما نیز در گذر زمان بتوانیم از تجربیات گذشتگان درس بگیریم.

وی همچنین با اشاره به کوته فکری برخی درغرب گفت: برخی در غرب با این مباحثی که که تحت عنوان رمان دینی بیان می شود، مخالفند و آنها را زیر سوال می برند، البته برخی مبانی برخی نویسندگان نیز به ما کمک می کند که به جایگاه رمان دینی باور داشته باشیم مثل نظریه یکی از کمونیست ها که می گوید: تاریخ در حال گذار است و می توانیم برگردیم و دوران گذار را با این روایت بررسی کنیم.

بصیرت افزایی کتاب "نیرنگ نیزه ها" درزمان مالذا با توجه به جایگاه رمان دینی این کتاب "نیرنگ نیزه ها" در زمان ما نیز جای خود را پیدا می کند چرا که امروز بیش از هر زمان میبینیم عده ای فریب حیله های شیطانی اهل زر و زور را می خورند.

وی با اشاره به قسمت هایی از واقعه غم بار جنگ صفین بیان کرد: در جنگ صفین سپاه معاویه علاوه بر قرآن به نیزه کردن، پرچم سیاهی نیز رو کردند که عمروعاص ادعا می کرد که پیامبر اکرم آن را به او داده است وعوامیان سپاه امیرالمومنین علی علیه السلام با دیدن این صحنه گفتند آیا ما با کسی دعوا کنیم که پرچم سیاه رسول خدا در دست اوست!! و ما امروز نیز با این مساله بسیار دست به گریبانیم.

کتاب نیرنگ نیزه ها برداشت آقای آبروی از جنگ صفینوی همچنین در ادامه به محدودیت فهم ها اشاره کرد و گفت: ما در مواجه با کتاب نیرنگ نیزه ها با یک رمان دینی با نگاه استاد آبروی مواجهیم و این را باید در نگاه تفسیری ایشان به واقعه صفین در نظر داشت.

وی با طرح این سوال که آیا ترجمه های قرآن و روایات عین همیشه عین سخن قرآن می باشند یا خیر؟ به مشکل برخی ترجمه ها اشاره کرده و اعمال سلیقه در برخی جاها را نکوهیده دانست و گفت: در غرب اینها آمدند و گفتند که برخی کتب دینی حتی دست مایه نگاه نویسندگان آنهاست و آنها این را دست مایه تغییر در کتاب مقدس نیز قرار دادند ولی این بر اساس یکسری مبانی بو که آنجا وجود داشت این مطلب را ما نیز مطرح می کنیم تا تاریخ را بدون ذهنیت بررسی کنیم.

آقای فیروزجایی مجری جلسه نیز معتقد بودند بین رمان دینی با تاریخ دین باید تفاوت قائل شویم ولی تفصیل بحث را به مجلس دیگری نگه داشتند.

شخصیت پردازی آقای آبروی بسیار خوب استاستاد پور وهاب نیز آقای آبروی را در شخصیت پردازی بسیار موفق توصیف کرد و بیان داشت: ایشان تصورات ذهنی شخصیت ها را خوب می تواند بیرون ب ریزد و این خیلی کارهای نوشتاری شان را جذاب کرده است.

وی همچنین با اشاره به واقعی بودن محتوای این رمان گفت: رمان ایشان شباهت هایی با رمان های رئال دارد، به عنوان مثال اینکه فضا سازی های این کتاب خیلی رئال و واقعی است و آشنایی زدایی بسیار عمیقی مخصوصا در فصل اول آن دیده می شود.

آشنایی زدایی هنر استاد آبرویاستاد جلالی نیز با اشاره به کیفیت بسیار خوب آشنایی زدایی داستان سرایی آقای آبروی گفت: یک اتفاقی در فصل اول وجود دارد و آن اینکه آشنایی زدایی خوبی در آن وجود دارد ما فکر می کردیم فقط ابن ملجم و یکبار یک شخص قصد ترور مولا علی علیه السلام را داشته است ولی در این داستان ما می بینیم علاوه بر ابن ملجم به افراد دیگر نیز پول داده می شده تا مولا علی علیه السلام را به شهادت برسانند یا در بحث برادر معاویه و پسر عمروعاص اینها چیزهای جدیدی بود که به خواننده برای شیرین کردن داستان کمک می کرد.

ولی مشکلی که من در این کتاب دیدم اینکه این آشنایی زدایی در در فصول بعدی مثل فصل اول وجود ندارد.

سوال خبرنگار خبرگزاری حوزه: استاد جلالی در مورد فهم متون گفتند: فهم نویسنده و راوی را نیز باید در ترجمه ها لحاظ کرد کاری که در غرب تحت عنوان هرمنوتیک به آن توجه می شود و فهم راوی را هم در روایات در نظر می گیرند؛ سوال بنده از ایشان این است که این مطلب را به دو شکل می توان مطرح کرد یک وقت بحث سر اصل متن است که بگوییم دو گونه کلام متفاوت از این متن استخراج می شود که این دو مفهوم در طول هم نیستند و ضد و نقیض هم می باشند که این همان بحثی است که هایدگر در هرمنوتیک فلسفی و ویکتنشتاین در نظریه "بازی های زبانی" دنبال آن است حتما می دانید که این تعدد قرائت در اصل متن به گونه ای که متن را خود متناقض کند و ماحی وجود مفهوم مشترک بین راوی و مخاطب باشد؛ امر محالی است و اصول الفاظ من جهه عامه را زیر سوال می برد؛ ولی یک وقت منظور شما تعدد عرضی در متن نیست بلکه منظور شما تفاوت فهم راوی ها و تفاوت های فهمی راویان است، به این معنا که چون همه انسان کامل نیستند که "علم آدم الأسماء کلها" در سینه داشته باشند و همه در فهم هایشان نقص و محدودیت دارند؛ لذا ما فهم هایمان دچار بافته ها و یافته های خودمان می تواند باشد، مراد شما کدام یک از این دو مسأله است؟پاسخ استاد جلالی: بلی قطعا منظور بنده به فهم های راویان بر می گردد یعنی من معتقدم یک مفهوم مشترکی بین راوی و مخاطب و ماتن وجود دارد ولی فهم افراد در مورد آن متفاوت است.

ترجمه های مترجمان باهم فرق دارد، نه اینکه به تشتت در اصل متن قائل باشم.

مثلا من مدام می بینم در برخی ترجمه های قرآنی اشتباهاتی وجود دارد و به عنوان مثال در بحثی که قرآن می فرماید: {هر کس از هر فرقه ای ایمان بیاورد اهل بهشت است} و در قسمتی از اینها صابیین را مطرح کرده است؛ برخی گفته اند صابیین، آتش پرست ها و ستاره پرست ها می باشند که این با صدر و ذیل آیه نمی سازد؛ چون بحث سر ایمان به خداست که هرکس از هر فرقه ای به خدا ایمان بیاورد به بهشت می رود و اگر مراد از صابیین ستاره پرستان باشند که این آیه اساسا غلط می شود.

یا برخی وقتها دیدم برخی از راویان فضای ذهنی خود را در شیوه روایتشان دخالت داده اند و إلا کسی شک ندارد که هر متنی یک مفهوم البته بسا ذومراتب طولی داشته باشد؛ و نمی تواند هیچ متنی خود متناقض باشد، چنانچه اشاره داشتید.


کلید واژه ها: کتاب - سلام - نویسنده - پایگاه اطلاع رسانی - تاریخ - خبرگزاری حوزه - کودک و نوجوان - داستان - تاریخی - اسلامی - برگزار - بوستان - نوجوان - کودک - اطلاع رسانی - نقد و بررسی - موسسه - خسارت - خبرگزاری - نبرد - روان - رمان - ابوموسی - رونمایی - تبلیغات - دانشگاه - سربازان - سخنرانی - فرهنگی - اجلاس

آخرین اخبار سرویس:
153 برنامه برای اجرا در هفته بسیج تدارک شده است

رتبه امنیتی استان مرکزی 10 پله افزایش یافت

تلاش دمکرات ها برای رفع ممنوعیت حجاب در مجلس نمایندگان آمریکا

جاذبه ای به نام توالت! / عکس هایی از توالت های برتر جهان

روایت مطهری از نظر وزیر اطلاعات درباره حناچی

رتبه امنیتی استان مرکزی 10 پله افزایش یافت

نوریان: آرامش جامعه به رعایت شئونات تمامی خرده اقوام و فرهنگ ها بستگی دارد

تخفیف تورهای خارجی تا نوروز

انتصابات سفارشی در خراسان شمالی/ مدیری که با یک پیامک تغییر کرد

ظریف: مستندات پولشویی در دسترس عموم است

دیوان محاسبات: زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان 26 آبان بوده/ شلاق، حبس و جزای نقدی در انتظار متخلفان

بیست و پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی

ضرورت ایجاد فضای اقتصادی مشترک میان تبریز و آنتالیا

دریادار خانزادی: مکالمات نظامیان آمریکا توسط نیروی دریایی ارتش شنود می شود

عباسی: گول روحانی را نخورید!/ ریاست جمهوری روحانی مرهون تلاش احمدی نژاد است/ احمدی نژاد گفت برو با کیهان برخورد کن

روحانی: در برابر هیچ قدرتی سر فرود نخواهیم آورد

“کلمبوس جایزه بزرگ فستیوال سینه ایران را گرفت

تست جالب روانشناسی که شخصیت درونیتان را فاش می کند!+ تصاویر

تکذیب میانجی گری رییس جمهور عراق میان تهران و ریاض

اکتفا به برنامه های روزمره در مقابله با تهاجمات دشمن کافی نیست

ثبت نام ٢٤٠ هزار کودک دارای معلولیت در سامانه بهزیستی

حفظ و کاربست سنت های اخلاقی حوزویان و خانواده های آنان یک ضرورت است/از تربیت خطبای قوی غفلت نشود

ترامپ بار دیگر پاکستان را متهم کرد

دوره آموزشی نقد مسیحیت در گیلان برگزار شد

سوتی جدید «طارمی» بازهم حاشیه ساز شد! /عکس

تایید خبر بازداشت مهدی صدرالساداتی از سوی برادرش

لزوم ایجاد یک بانک اطلاعاتی برای شناسایی کودکان معلول نیازمند

اعتراض ستاد حقوق بشر ایران به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در سازمان ملل

سوال 9 نماینده وزیر نیرو را به مجلس کشاند

زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان 26 آبان بوده

وعده جهانگیری برای پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه

بازدید مونسان از مسجد مطلب خان و بازار تاریخی خوی

تعریف توییتری سفیر ایران در مسکو از ظریف

جزییات تقابل آخوندی با نظام مهندسی

روحانی شیعه ای که پای درد دل اهل سنت می نشیند و گره گشایی می کند

انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت به مرحله دوم رفت

استخدام نگهبان

استخدام کارگر ماهر

استخدام صندوقدار

امنیت استان کرمان در اغلب شاخص ها مطلوب است

پنجمین همایش ملی معماری و شهرسازی در قزوین

مردم ایران اسلامی با تفکر بسیجی در برابر بحران ها ایستاده اند

استاد حوزه: سرقت آثار از مهمترین آسیب های حوزه کتاب است

پیگیری رفع مشکلات فرودگاه قم درحال نتیجه دادن است

31 مجتمع آموزشی برای دانش آموزان مستعد بی بضاعت ساخته می شود

این بالادستی ها هستند که باید خود را با منافع کارآفرینان تطبیق دهند

بیانیه ستاد حقوق بشرقوه قضاییه در واکنش به صدور قطعنامه حقوق بشری علیه ایران

جواد ظریف؛ دیپلماتی در تراز جهانی

احتمال فوران انفجاری دماوند در آینده نزدیک/ضرورت پایش مستمر فعالیت آتشفشانی

مطهری: اگر حجاب اختیاری باشد، کار به جاهای باریک می کشد| رفراندوم هم شود، اکثریت به حجاب رأی می دهند| تا حالا از مقامات بالا چیزی به من نگفته اند| در هر دو جناح آدم دلسوز کم داریم

افرادی که سنخیتی با ذات دانشگاه ندارند، در مقام تصمیم گیری قرار می گیرند/ حوادث اخیر دانشگاه کرمان و اصفهان را شخصا پیگیری می کنم

دانشگاه های افسری ارتش مهد تربیت فرماندهان و مدیران آینده ارتش هستند

تاکید بر مقابله با ساخت و ساز غیرقانونی

ظریف: مستندات پولشویی در دسترس عموم است

دلاورمردی مردم کردستان در دفاع از کشور هرگز فراموش نمی شود

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد

تکمیل طرحهای عمرانی بخش فرهنگ نیازمند اعتبار فراوان است

بسیج نمود بزرگترین پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی است

توسعه روابط ایران و عراق ضریب امنیت منطقه را ارتقا می دهد

«سعید پرویزی» در جمع دانشجویان قرآنی بوشهر

برگزاری یادواره شهدای ناجای گیلان با محوریت شهید «حسن پاینده»

6 دلیل طلاق در ایران/ اگر قانون مهریه تغییر نکند به اپیدمی دروغ می رسیم

استاندار در رفع نیازهای استان قم اولویت بندی کند/ کارهای فراوان بر زمین مانده

اجرای 1700 برنامه در زنجان به مناسبت هفته بسیج

رییس سازمان انرژی اتمی چه کتاب هایی می خواند؟

پیکر 2 شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود 

برگزاری جشن آغاز امامت حضرت حجت(عج) در هند

دوره آموزش صوت و لحن در دارالتحفیظ ساوه برگزار می شود

تحیکم شیرازه خانواده با درک نیازهای معنوی

فعالیت کارگروه‎های 13گانه برگزاری مراسم چهلمین سال انقلاب اسلامی

برپایی دوره تربیت مربی مهد کودک با همکاری جهاددانشگاهی

اعتقاد شیعیان به امامت و اجتهاد؛ علت کینه داعش

ایجاد فرهنگ استفاده صحیح از تکنولوژی و فضا های مجازی ضروری است

قانون گریبان گیر متخلفین ساخت وساز در حریم غرب تهران

ثبت تخصص جوانان از 15 سالگی در سامانه سرباز ماهر

راه آهن ارومیه تا ساعتی دیگر توسط رییس جمهوری افتتاح می شود

دلاورمردی مردم کردستان در دفاع از کشور هرگز فراموش نمی شود

شناسایی «جشن مریم» با لباس مبدل

توییتر:: شما فیلم مصاحبه تان را دوباره ببینید

توییتر:: صدا وسیما دنبال استثنا برای بازنشستگی

موسوی تبریزی: «همه باهم» در کلام امام، عین تفسیر قرآن است

وزیر کار: بسته حمایتی حقوق بگیران دولت ظرف روزهای آینده به فیش های حقوقی واریز می شود

نیک سرشت، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان شد

زندگی عشایری، الگوی شهرنشین ها

یونسی: هیچ زبان و قومی در ایران بر دیگری ارجحیت ندارد

نمایشگاه خودکفایی صنعت رسانه و رسانه های نوین

افتتاح یک بیمارستان 225 تختخوابی در خوی با حضور روحانی

اعضای ستاد جشنواره بین المللی تئاتر کودک از ایرنا دیدن کردند

مرتضی بانک: ترامپ برای مردم آمریکا و جامعه جهانی خطرناک است/ راه مبارزه با فساد، شفافیت است

مراسم بزرگداشت مدیرعامل فقید تأمین اجتماعی در سنندج

سنندج صاحب بزرگترین مجتمع رفاهی غرب کشور می شود

درگذشت رییس ستاد دیه گیلان

استخدام انباردار (کارشناس مکانیک و الکترونیک)در گیلان

کتابخانه ها در هفته کتاب مخاطبان خود را گسترش می دهند

مسعود نیلی: نه در ستاد کروبی بودم،نه پیشنهاد دلار10000تومانی دادم

مزیت های ایران تا ابد باقی نمی مانند

دیدار وزرای خارجه انگلیس و ایران

با تلاش مشترک ایران و عراق ،امنیت و ثبات منطقه تقویت می شود

سازمان سینمایی؛ چرا سرپرست؟

ظریف دیپلماتی در تراز جهانی است

کتاب «نیرنگ نیزه ها» رونمایی شد

کتاب «نیرنگ نیزه ها» رونمایی شد