مطالب مرتبط:
کتاب «نیرنگ نیزه ها» رونمایی شد
کتاب جشنواره بین المللی عکس خیام رونمایی می‎شود
رونمایی از کتاب «سفرنامه کربلا در بیش از نیم قرن گذشته» در شاهرود
کتاب نگاهی نو به تاریخ نگاری جمهوری آذربایجان رونمایی شد؛ کفاش: وارونه نویسی در تاریخ این کشور مشهود است
گزارش فارس از مراسم رونمایی از کتاب «اربعین مرثیه» سنگری: «اربعین مرثیه» اثری قابل اتکا برای کارهای مطالعاتی و پژوهشی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 05:222018-10-23سياسي

کتاب «نیرنگ نیزه ها» رونمایی شد


کتاب "نیرنگ نیزه ها" روایتی است از حیله هایی که سپاه معاویه در جنگ صفین به کار می بست، جنگی که نبرد خونبار و خسارت باری بود که معاویه ویارانش بر امیرالمومنین علی علیه السلام تحمیل کردند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری حوزه ، کرسی علمی با عنوان " نقد و بررسی کتاب نیرنگ نیزه ها" با سخنرانی غلام رضا آبروی نویسنده کتاب و نقادان و حضور اساتید و دانش پژوهان حوزه و دانشگاه در سالن اجلاس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

خلاصه کتاب نیرنگ نیزه هاروایتی از حیله ها در جنگ صفین می باشد جنگ صفین نبرد خونبار و خسارت باری بود که معاویه ویارانش بر امیرالمومنین علی علیه السلام تحمیل کردند، این جنگ چند ماه طول کشید و سربازان اردوگاه مولا علی علیه السلام رشادت های فراوانی از خود نشان دادند، اما برخی از آنها هم در نهایت گرفتار نیرنگ ها و حیله های معاویه و عمروعاص شدند و تن به حکمیت دادند تاسف بارتر اینکه در جریان حکمیت نیز ابوموسی اشعری، فریب عمروعاص را خورد، این اثر شرح غم بار این فریب می باشد.

معرفی اجمالی نویسندهآقای آبروی از فعالان تیم "مجله سلام بچه ها" می باشد، وی جوانی و عمرش را برای شکل گیری جریان انقلابی و اسلامی در حوزه قلم گذاشت تا این جریان شکل بگیرد، این نویسنده زبردست در تازه ترین اثر خویش داستانی از جنگ صفین را به رشته تحریر در آورده که عبارات آن بسیار گوش نواز و واژه پردازی هایش دلچسب می باشد این کتاب به گفته خود او در حقیقت یک رمان از این واقعه تاریخی غم باراست لازم به ذکر است که ناشر این اثر موسسه بوستان کتاب می باشد.

کتاب های آقای آبروی بسیار روان وشیواستمحمد باقر انصاری، مدیر عامل انتشارات بوستان کتاب نیز در ابتدای این جلسه بیان داشت: این موسسه افتخار نشراین چنین آثار وزین و صاحب سبکی را دارد وی همچنین اذعان داشت که داستان خوانی را با کتاب های آقای آبروی شروع کرده است و با اشاره به خصوصیت های کتاب های آقای آبروی افزود: در جایگاه ناشر باید بگویم که آنچه بنده با آن مواجه شدم کتاب بسیار روان و با قلمی هنرمندانه و ادبی بود که قابل استفاده برای عموم مردم بود لذا متصدی نشر آن شدیم.

آبروی از کودک نویسان برجسته ایران می باشداستاد جلالی نیز درابتدای سخنان خویش با اشاره به تجربه بالای آقای آبروی در عرصه نویسندگی برای کودک و نوجوان اظهار داشت: او از کودک ونوجوان نویس های برجسته تاریخ انقلاب است و برای بنده بسیار مسرت آوراست که کتاب کسی را بررسی می کنم که همه خاطرات خوبی با نوشته های او داریم.

چیستی رمان تاریخیوی سپس به بررسی دراماتورژی این کتاب پرداخت و بیان داشت: اول باید ببینیم رمان تاریخی چیست و اینکه ادعا می شود رمان تاریخی از قرن 19 به عرصه نوشتار آمده است آیا مطلب دقیقی است؟ البته همه می دانیم که قبل از قرن 19 نیز نوشسته جاتی در این مورد بود.

این استاد عرصه تئاتر در مورد شیوه محتوا نویسی رمان تاریخی نیز اظهار داشت: برخی معتقدند که رمان تاریخی با چهره های حقیقی به بیانی شاعرانه وغیرواقعی می پردازد و برخی نیز دیده شدن مسیر گذشته را در رمان تاریخی جزء اصول اصلی آن دانسته اند به این معنا که ما نیز در گذر زمان بتوانیم از تجربیات گذشتگان درس بگیریم.

وی همچنین با اشاره به کوته فکری برخی درغرب گفت: برخی در غرب با این مباحثی که که تحت عنوان رمان دینی بیان می شود، مخالفند و آنها را زیر سوال می برند، البته برخی مبانی برخی نویسندگان نیز به ما کمک می کند که به جایگاه رمان دینی باور داشته باشیم مثل نظریه یکی از کمونیست ها که می گوید: تاریخ در حال گذار است و می توانیم برگردیم و دوران گذار را با این روایت بررسی کنیم.

بصیرت افزایی کتاب "نیرنگ نیزه ها" درزمان مالذا با توجه به جایگاه رمان دینی این کتاب "نیرنگ نیزه ها" در زمان ما نیز جای خود را پیدا می کند چرا که امروز بیش از هر زمان میبینیم عده ای فریب حیله های شیطانی اهل زر و زور را می خورند.

وی با اشاره به قسمت هایی از واقعه غم بار جنگ صفین بیان کرد: در جنگ صفین سپاه معاویه علاوه بر قرآن به نیزه کردن، پرچم سیاهی نیز رو کردند که عمروعاص ادعا می کرد که پیامبر اکرم آن را به او داده است وعوامیان سپاه امیرالمومنین علی علیه السلام با دیدن این صحنه گفتند آیا ما با کسی دعوا کنیم که پرچم سیاه رسول خدا در دست اوست!! و ما امروز نیز با این مساله بسیار دست به گریبانیم.

کتاب نیرنگ نیزه ها برداشت آقای آبروی از جنگ صفینوی همچنین در ادامه به محدودیت فهم ها اشاره کرد و گفت: ما در مواجه با کتاب نیرنگ نیزه ها با یک رمان دینی با نگاه استاد آبروی مواجهیم و این را باید در نگاه تفسیری ایشان به واقعه صفین در نظر داشت.

وی با طرح این سوال که آیا ترجمه های قرآن و روایات عین همیشه عین سخن قرآن می باشند یا خیر؟ به مشکل برخی ترجمه ها اشاره کرده و اعمال سلیقه در برخی جاها را نکوهیده دانست و گفت: در غرب اینها آمدند و گفتند که برخی کتب دینی حتی دست مایه نگاه نویسندگان آنهاست و آنها این را دست مایه تغییر در کتاب مقدس نیز قرار دادند ولی این بر اساس یکسری مبانی بو که آنجا وجود داشت این مطلب را ما نیز مطرح می کنیم تا تاریخ را بدون ذهنیت بررسی کنیم.

آقای فیروزجایی مجری جلسه نیز معتقد بودند بین رمان دینی با تاریخ دین باید تفاوت قائل شویم ولی تفصیل بحث را به مجلس دیگری نگه داشتند.

شخصیت پردازی آقای آبروی بسیار خوب استاستاد پور وهاب نیز آقای آبروی را در شخصیت پردازی بسیار موفق توصیف کرد و بیان داشت: ایشان تصورات ذهنی شخصیت ها را خوب می تواند بیرون ب ریزد و این خیلی کارهای نوشتاری شان را جذاب کرده است.

وی همچنین با اشاره به واقعی بودن محتوای این رمان گفت: رمان ایشان شباهت هایی با رمان های رئال دارد، به عنوان مثال اینکه فضا سازی های این کتاب خیلی رئال و واقعی است و آشنایی زدایی بسیار عمیقی مخصوصا در فصل اول آن دیده می شود.

آشنایی زدایی هنر استاد آبرویاستاد جلالی نیز با اشاره به کیفیت بسیار خوب آشنایی زدایی داستان سرایی آقای آبروی گفت: یک اتفاقی در فصل اول وجود دارد و آن اینکه آشنایی زدایی خوبی در آن وجود دارد ما فکر می کردیم فقط ابن ملجم و یکبار یک شخص قصد ترور مولا علی علیه السلام را داشته است ولی در این داستان ما می بینیم علاوه بر ابن ملجم به افراد دیگر نیز پول داده می شده تا مولا علی علیه السلام را به شهادت برسانند یا در بحث برادر معاویه و پسر عمروعاص اینها چیزهای جدیدی بود که به خواننده برای شیرین کردن داستان کمک می کرد.

ولی مشکلی که من در این کتاب دیدم اینکه این آشنایی زدایی در در فصول بعدی مثل فصل اول وجود ندارد.

سوال خبرنگار خبرگزاری حوزه: استاد جلالی در مورد فهم متون گفتند: فهم نویسنده و راوی را نیز باید در ترجمه ها لحاظ کرد کاری که در غرب تحت عنوان هرمنوتیک به آن توجه می شود و فهم راوی را هم در روایات در نظر می گیرند؛ سوال بنده از ایشان این است که این مطلب را به دو شکل می توان مطرح کرد یک وقت بحث سر اصل متن است که بگوییم دو گونه کلام متفاوت از این متن استخراج می شود که این دو مفهوم در طول هم نیستند و ضد و نقیض هم می باشند که این همان بحثی است که هایدگر در هرمنوتیک فلسفی و ویکتنشتاین در نظریه "بازی های زبانی" دنبال آن است حتما می دانید که این تعدد قرائت در اصل متن به گونه ای که متن را خود متناقض کند و ماحی وجود مفهوم مشترک بین راوی و مخاطب باشد؛ امر محالی است و اصول الفاظ من جهه عامه را زیر سوال می برد؛ ولی یک وقت منظور شما تعدد عرضی در متن نیست بلکه منظور شما تفاوت فهم راوی ها و تفاوت های فهمی راویان است، به این معنا که چون همه انسان کامل نیستند که "علم آدم الأسماء کلها" در سینه داشته باشند و همه در فهم هایشان نقص و محدودیت دارند؛ لذا ما فهم هایمان دچار بافته ها و یافته های خودمان می تواند باشد، مراد شما کدام یک از این دو مسأله است؟پاسخ استاد جلالی: بلی قطعا منظور بنده به فهم های راویان بر می گردد یعنی من معتقدم یک مفهوم مشترکی بین راوی و مخاطب و ماتن وجود دارد ولی فهم افراد در مورد آن متفاوت است.

ترجمه های مترجمان باهم فرق دارد، نه اینکه به تشتت در اصل متن قائل باشم.

مثلا من مدام می بینم در برخی ترجمه های قرآنی اشتباهاتی وجود دارد و به عنوان مثال در بحثی که قرآن می فرماید: {هر کس از هر فرقه ای ایمان بیاورد اهل بهشت است} و در قسمتی از اینها صابیین را مطرح کرده است؛ برخی گفته اند صابیین، آتش پرست ها و ستاره پرست ها می باشند که این با صدر و ذیل آیه نمی سازد؛ چون بحث سر ایمان به خداست که هرکس از هر فرقه ای به خدا ایمان بیاورد به بهشت می رود و اگر مراد از صابیین ستاره پرستان باشند که این آیه اساسا غلط می شود.

یا برخی وقتها دیدم برخی از راویان فضای ذهنی خود را در شیوه روایتشان دخالت داده اند و إلا کسی شک ندارد که هر متنی یک مفهوم البته بسا ذومراتب طولی داشته باشد؛ و نمی تواند هیچ متنی خود متناقض باشد، چنانچه اشاره داشتید.


کلید واژه ها: کتاب - سلام - نویسنده - پایگاه اطلاع رسانی - تاریخ - خبرگزاری حوزه - کودک و نوجوان - داستان - تاریخی - اسلامی - برگزار - بوستان - نوجوان - کودک - اطلاع رسانی - نقد و بررسی - موسسه - خسارت - خبرگزاری - نبرد - روان - رمان - ابوموسی - رونمایی - تبلیغات - دانشگاه - سربازان - سخنرانی - فرهنگی - اجلاس

آخرین اخبار سرویس:
ابتکار: برای حتی یک لحظه حقی که ⁧ شهدا ⁩ گردن ما دارند را فراموش نمی کنیم

چاپ 142 عنوان کتاب با موضوع شهید و شهادت در خراسان جنوبی

ارتقاء دستگاه ثبت اطلاعات جوی هواشناسی

چالش عکس دو نفری امیرمهدی ژوله و مهراب قاسم خانی 12 سال پیش +عکس

حجت الاسلام انصاری: تصمیم گیری در خصوص لایحه پالرمو به جلسه بعد مجمع موکول شد

وقتی عکس «فرهاد» مانع مجوزش شد

استخدام بازاریاب با مزایا در گروه پجشگی در اصفهان

تاجگردون: ردیف بودجه مؤسسه آیت الله مصباح در ابتدا یک میلیارد تومان بود بعدا افزایش یافت

واکنش سردار سلیمانی به خبر مرگ خاوری

بی تفاوتی سنگدلانه مردم نسبت به سکته ناگهانی یک پیرمرد

طی اطلاعیه ای اعلام شد وزارت کشور دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین ندارد

وزارت کشور دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومان ندارد

با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبا هستند

راه اندازی مسیر 22کیلومتری دوچرخه سواری در شیراز

دهقان در گفت وگو با فارس: استانی شدن انتخابات بدون تغییر نظام انتخاباتی موجب رادیکال شدن اقلیت ها خواهد شد

روایت جوادیه و شهردارش

ضروررت اجرا و اصلاح طرح تحول نظام سلامت

ظرفیت های بین المللی رسانه ها ناشناخته مانده است

یک هزار و 540مدرسه غیردولتی درخوزستان فعالیت می کنند

وحدت حوزه و دانشگاه نقشه های دشمن را بی اثر می کند

وزارت کشور دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین ندارد

آسان شد روند صدور پروانه پایان کار ساختمان در مشهد

انقلاب اسلامی در40 سالگی به کمال رسیده است

سایت رادار 100درصد بومی بیرک زاهدان

استخدام تکنسین الکترونیک مسلط به مونتاژ SMD در تهران

استخدام کارشناس الکترونیک مسلط به برنامه نویسی PLC در کرج

امضای تفاهم نامه میان ایران و عربستان درباره حج سال 98

مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می کند!

5 شهید دوران دفاع مقدس شناسایی شد + اسامی

تقدیر حناچی از قدیمی ترین غسال تهران

ظرفیت های بین المللی رسانه ها ناشناخته مانده است

یک هزار و 540مدرسه غیردولتی درخوزستان فعالیت می کنند

وزیر ارشاد در آیین گرامیداشت شهید حسین قشقایی: نقش هنرمندان در روایت انقلاب 57/نیاز به شناخت بیشتر از هنرمندان انقلابی داریم

پنج اشتباه مهلک وزیر سابق بهداشت

جهانگیری: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور های همسایه است

جهانگیری: باید جهت تسهیل شرایط حج برای مردم تلاش کنیم/ ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور های همسایه است/ حج نقش موثری در ارتقاء سطح روابط کشور های اسلامی دارد

نقطه عطف تاریخ اسلام/ علت سکوت امام علی(ع) در جریان غصب خلافت

وحدت حوزه و دانشگاه نقشه های دشمن را بی اثر می کند

حج نقش موثری در ارتقاء سطح روابط کشورهای اسلامی دارد

داوطلبان هلال احمر پیشگام در بشر دوستی و سعادت جامعه هستند

درمان ناباروری در سایه فعالیت های جهاددانشگاهی درخشش خوبی داشته است

انقلاب اسلامی در40 سالگی به کمال رسیده است

حج نقش موثری در ارتقاء سطح روابط کشور های اسلامی دارد

برگزاری مسابقات قرآن با همکاری ایران در فیلیپین

مراسم بزرگداشت آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی

چهلمین نشست شنبه های انقلاب

جهانگیری: حج نقش موثری در ارتقاء سطح روابط کشورهای اسلامی دارد

واعظی از آیت الله مومن عیادت کرد

استخدام منشی و مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی میزبان(گارسون)،نیروی خدمات در هتل زندیه شیراز

ترامپ: اگر خواهان سقوط بازار سهام هستید، من را استیضاح کنید

هشدار کمال خرازی به اروپا

دادستان تهران: برخی روشنفکران به دنبال برپایی رفراندوم برای حجاب نباشند

حمایت اینستاگرامی دوستداران محیط زیست از توقف چاپ سررسید نامه در بانک ملت

دفترچه استخدام دستگاه های اجرایی دی 97

امرالله صالح: من روایت پولیس فاسد را تغییر دادم

لحظه دستگیری سارق مسلح در رشت + فیلم

گروه الشباب 60 کودک را ربود

اختتامیه سوگواره اربعین در آینه رسانه ها

بخش خبری 29-10-97

مشهد الرضا سوگوار شهادت ام ابیها فاطمه زهرا(س)

چهلمین نشست شنبه های انقلاب با موضوع رشد و تعالی انسانی

داوطلبان هلال احمر پیشگام در بشر دوستی و سعادت جامعه هستند

انقلاب اسلامی در40 سالگی به کمال رسیده است

فرمانداری های مازندران دارای تشکل های تخصصی پدافند غیرعامل می شوند

باید جهت تسهیل شرایط حج برای مردم تلاش کنیم

قانون تسهیل ازدواج جوانان به نحو مناسب اجرایی نشده است

نشست چهل سالگی انقلاب در چوئبده

دانلود آهنگ جدید وصال بنام بی معرفت

دانلود آهنگ جدید امیر عظیمی بنام مجمع الناز

شاخص های رشد رشته قرآن و حدیث در ایران بعد از انقلاب/ کمیت گرایی و آسیب های آن

جهت مشاهده اخبار پربازدید باشگاه خبرنگاران جوان yjc.ir اینجا کلیک کنید

معاون سیما: 80 درصد مردم بیش از 200 دقیقه تلویزیون می بینند

سنندج مقصد پنجاهمین خانه امید کشور

صنایع بزرگ به شرکت های دانش بنیان اعتماد کنند

حجاب و عفاف از سیاست های الزام آور و پایه ای نظام اسلامی است/ضرورت اجرایی کردن قانون تسهیل ازدواج جوانان

کرمانشاه دارای ظرفیت های خوبی برای ایجاد اشتغال است

فرمانداری های مازندران دارای تشکل های تخصصی پدافند غیرعامل می شوند

دادستان تهران: برخی روشنفکران به دنبال برپایی رفراندوم برای حجاب نباشند

نگاه سلیقه ای در صیانت از میراث فرهنگی کنار گذاشته شود

استانی شدن انتخابات به تقویت تحزب می انجامد

اجرای احکام جایگزین روشی مناسب برای مقابله با اعتیاد است

مشاوره یک زندانی امنیتی، به اعضای شورای شهر تهران!

افراد در زندگی فردی از وضع خود رضایت دارند

سوپرمارکت زنجیره ای در استرالیا برند اختصاصی حلال راه اندازی می کند

همسان سازی حقوق بازنشستگان150هزار میلیارد ریال نیاز دارد

ورود ویژه دادستانی کل کشور به موضوع خودرو

دادستان تهران: حجاب و عفاف از سیاست های الزام آور و پایه ای نظام اسلامی است و اغلب مردم به آن توجه دارند

اخبار پربازدید باشگاه خبرنگاران جوان yjc.ir

موقعیت خورشید در یک روز تابستانی قطبی + فیلم

جهانگیری در شورای عالی حج و زیارت: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور های همسایه است

فرمانده کمیته های انقلاب در اواخر جنگ: هر چه گفتم، حرفهایی بود که موسوی خویینی ها گفته بود

تلفات انفجار خط لوله نفت در مکزیک: 66 کشته و 76 زخمی

همایش تجلیل از فرهیختگان فرهنگی انتظامی در یزد

جشن های چهل سالگی انقلاب باید باشکوه خاص برگزار شود

توسعه روابط با جمهوری آذربایجان اولویت سیاست خارجی ایران است

حج نقش موثری در ارتقاء سطح روابط کشور های اسلامی دارد

حجاب سیاست های الزام آور و پایه ای نظام است

تعیین تکلیف شهردار یزد به عهده شورای حل اختلاف است

190 مبلّغ در ایام فاطمیه به مناطق مختلف ارومیه اعزام می شوند

کتاب «نیرنگ نیزه ها» رونمایی شد

کتاب «نیرنگ نیزه ها» رونمایی شد