مطالب مرتبط:
پیشنهاد پرداخت تسهیلات به سیل زدگان استان های شمالی/ تخریب صد درصدی واحد های بستر رودخانه
نتایج هفته سوم لیگ برتر فوتسال بانوان/ دختران کویر مس بازهم پرگل بردند
تقدیم سروده های «رندان تشنه لب» به خالقان حماسه کربلا
سلول های خورشیدی ظرفیت پنهان کویر- الناز ملکی*
چرا گورخر های ایرانی به پارک کویر نرسیدند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 04:312018-10-23اجتماعي

کویر تشنه بر بستر آب


ایرنا - آب سطحی و زیرزمینی زیادی در نوار مرزی ایران و افغانستان وجود دارد که هرساله بخش عمده ان هدر می رود و باید برای جلوگیری از هدر رفت آن چاره ای اساسی اندیشید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، زیرکوه با 147 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در شمال شرقی خراسان جنوبی تا فروردین 1391 یکی از بخش های قاینات بود که در این تاریخ به شهرستان ارتقا یافت.

کویر بکر همت آباد در این شهرستان یکی از غنی ترین و فعال ترین زیست بوم های بیابانی از نظر پوشش و تنوع گیاهی و جانوری در ایران است.

آب در این شهرستان کویری حکم کیمیا را دارد، به طوری که مدیر امور آب و فاضلاب روستایی زیرکوه از کم آبی به عنوان بزرگترین چالش پیش روی این شهرستان مرزی یاد می کند و می گوید: مشکل کمبود آب شرب در زیرکوه نسبت به برخی شهرستان ها حادتر است .

در زمان حاضر آب 22 روستای زیرکوه با جمعیت 3 هزار و 453 نفر با تانکرهای سیار تامین می شود و بر اثر خشکسالی روز به روز هم بر تعداد این روستاها اضافه می شود.

با وجود این شرایط بحرانی به گفته فرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی زیرکوه، 150 لیتر بر ثانیه آب در نوار مرز و روستاهای مرزی این شهرستان هدر می رود و در برخی نقاط مرزی سطح آب زیرزمینی بالا و کمتر از یک متر است که این موضوع برای این شهرستان کویری که 19 سال با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده، یک فاجعه است.

برهمین اساس ضروری است مسئولان برای رفع تنش آبی روستاییان، آب های نقاط مرزی را به داخل مرز انتقال دهند و آب های روان در سایر نقاط شهرستان را به گونه ای مدیریت کنند تا زمینه اشتغال و مشکل کم آبی بسیاری از روستاییان رفع و با مهاجرت نکردن آنان امنیت مرز نیز تثبیت شود.

**هدررفت آب 6 رشته قنات در روستاهای کبوده و یزدان یکی از اهالی منطقه بارنجگان زیرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای تامین امنیت مرز در دهه 1370 اهالی روستاهای کبوده و یزدان به دلیل استقرار در نقطه صفر مرز جابه جا و در روستا بارنجگان مستقر شدند.

ابراهیم عابدینی افزود: در حالی که در روستاهای کبوده و یزدان 6 رشته قنات با دبی آب خیلی زیاد وجود دارد، مقداری کمی از این آب برای دامداری و بقیه آن بر روی زمین جاری و هدر می رود.

وی با بیان اینکه با حضور نیروهای مرزبانی امنیت منطقه مطلوب است و هیچ مشکلی دامداران را تهدید نمی کند، تصریح کرد: به دلیل خشکسالی و نداشتن صرفه اقتصادی دامداری، مردم روستاهای یزدان و کبوده خواهان بازگشت به منطقه و استفاده از این منابع آبی برای کشاورزی هستند.

عابدینی ادامه داد: در چند سال اخیر تعداد زیادی از اهالی بارنجگان به دلیل بیکاری و مشکلات ناشی از کم آبی، برای کارگری به شهرها مهاجرت کرده اند، درحالی که آب در عمق کمتر از یک متر زمین منطقه قرار دارد که استفاده بهینه از این آب نیازمند همراهی دولت با مردم است.

** لب تشنه کنار چشمهیکی از دامداران منطقه پترگان زیرکوه هم دراین باره گفت: در دق پترگان شهرستان چشمه های شاخصی از جمله خوش آبه و مار زنگی با دبی آب 40 لیتر بر ثانیه وجود دارد که اطراف این 2 چشمه شاخص، چشمه های کوچک و پرآبی زیادی وجود دارد که متاسفانه آب تمام این چشمه ها 30 سال است که بر روی زمین جاری است تا اینکه در پایین دست به زمین نفوذ می کند.

علی تقی زاده افزود: آب چشمه خوش آبه به رغم قرار گرفتن در نمک زار شیرین و آب چشمه مازنگی لب شور ولی برای کشاورزی مفید است.

وی با بیان اینکه سطح آب زیرزمینی در دق پترگان خیلی بالا است و در برخی نواحی حتی با کمی حفاری(حتی با دست) آب جاری می شود، اظهار داشت: دق پترگان به وسعت 60 کیلومترمربع حالت باتلاق و ظاهر نمکی دارد که زیر این باتلاق مملو از آب است چرا که در برخی نقاط آن اگر دام یا شتری در باتلاق فرو برود، امکان نجات آن وجود ندارد.

تقی زاده با تاکید بر اینکه ما لب چشمه قرار داریم ولی لب تشنه هستیم، گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر پرورش دام برای دامداران صرفه اقتصادی ندارد و از مسئولان تقاضا داریم این آب را برای کشاورزی در دشت های پایین دست در اختیار دامداران قرار دهند.

وی ادامه داد: دق پترگان در 15 کیلومتری مرز افغانستان قرار دارد و این دق آب دارد ولی آبادی در آن وجود ندارد چرا که در دهه 70 بسیاری از روستاهای منطقه برای تامین امنیت مرز جابه جا شد.

**هدررفت 70 لیتر بر ثانیه آب در گزخت یکی از اهالی روستای گزخت زیرکوه هم دراین خصوص گفت: در اطراف روستای گزخت 28 چشمه وجود دارد که در مجموع این تعداد چشمه 100 لیتر بر ثانیه آب دارند، مردم با روش های سنتی فقط 20 تا 30 درصد از این آب را برای کشاورزی استفاده می کنند و مابقی آن هدر می رود.

علی اکبر فروهر افزود: آب چشمه سارهای گزخت در ماسه ها فرو می رود و در آخر به سمت افغانستان سرازیر می شود.

وی ادامه داد: همچنین در یکی از دره های این روستا نیز رودخانه ای دائمی روان است که استفاده بهینه از آب آن نیازمند تدبیر و همکاری مسئولان است چرا که مردم توان سرمایه گذاری برای استفاده بهینه از این رودخانه را ندارند.

فروهر از مسئولان خواست آب رودخانه و چشمه سارهای این روستا را برای استفاده در بخش کشاورزی به وسیله لوله به دشت های پایین دست روستا منتقل کنند تا زمینه اشتغال جوانان روستا نیز فراهم شود.

** هدررفت آب و خشکسالی هافرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی زیرکوه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مجموع 150 لیتر بر ثانیه آب در نقاط مرزی زیرکوه هدر می رود و علاوه بر این در برخی نقاط مرزی شهرستان سطح آب زیرزمینی آنقدر بالا است که با کندن یک متر زمین به آب می رسیم.

سرهنگ حسین میری افزود: شیب سرزمین ایران و افغانستان به سمت دق پترگان شهرستان است، دق پترگان همانند کاسه ای است که آب های زیرزمینی مناطق مرزی دو کشور به سمت این کاسه سرازیر می شود.

وی ادامه داد: این دق مملو از آب است و در فصل زمستان با توجه به حجم بارندگی ها امکان تردد خودرو در آن وجود ندارد.

سرهنگ میری با بیان اینکه بیشترین میزان هدر رفت آب را در نوار مرزی شهرستان زیرکوه داریم و تردد مرزنشینان با مشکلاتی همراه است، گفت: آب این بخش باید از طریق مشارکت فعال و سرمایه گذاری دولتی به داخل شهرستان زیرکوه منتقل و در دشت های قابل کشت در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مرزنشینان زیرکوه بالاترین ضریب محرومیت را در خراسان جنوبی دارند، ادامه داد: با انتقال آب های مرزی شهرستان به خارج از محدوده ممنوعه مرز و دشت های قابل کشت برای صدها نفر از جوانان این شهرستان محروم شغل ایجاد می شود.

فرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی زیرکوه اظهار داشت: برای شهرستانی که 19 سال با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و بسیاری از روستاهای آن با تانکر آبرسانی می شود، هدر رفت 150 لیتر آب شیرین در هر ثانیه فاجعه است.

سرهنگ میری افزود: همچنین در برخی دیگر از روستاهای مرزی زیرکوه از جمله چشمه بید و همت آباد در عمق چهار متر به آب می رسیم، اگر این آب استخراج شود هم امنیت برای منطقه دارد و هم سود و اشتغال.

به گفته وی، همچنین رودخانه دائمی تجنود شهرستان 60 لیتر بر ثانیه آب دارد که امسال با احداث سد و پمپاژ آب به دشت های پایین دست تنها 10 تا 15 لیتر بر ثانیه در اختیار کشاورزان قرار گرفته و مابقی آب این رودخانه هدر و به سمت دق پترگان جاری است.

سرهنگ میری اظهار داشت: در دهگردشی های مختلف در روستاهای شهرستان خواسته اکثر روستاییان فقط آب است در حالی که حجم عظیمی آب سطحی و زیرزمینی در این شهرستان کویری هدر می رود و مردم چشم انتظار مدیریت مسئولان برای استفاده بهینه از این آبها هستند.


کلید واژه ها: روستا - روستاها - روستاهای - روستای - روستایی - خشکسالی - افغانستان - روستاییان - کم آبی - زمین - زیرزمینی - مشکل - منطقه - ایرنا - امنیت - عابدینی - دامداری - خراسان جنوبی - تامین - ایران - مدیر - دامداران - بزرگترین - رشته - کمبود آب - کشاورزی - اقتصادی - خبرنگار - آبادانی - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
آخرین تدابیر شورای عالی ترافیک برای کنترل آلودگی هوا/تاکید بر اجرای دقیق طرح کاهش در کشور

تخریب بنای غیرمجاز احداث شده در حاشیه تالاب انزلی

تغییر سبک زندگی در استان بوشهر ضروری است

توییتر:: ابزار تاثر چمران از سخنان ظریف

جزییات امتحانات نهایی دی ماه منتشر شد+برنامه

بدون زنجیر چرخ به این سه جاده نزنید

مدرسه بین الملل نیجریه حجاب اسلامی را ممنوع ساخت

دانلود سوالات ضمن خدمت ﻣﺮاﻗﺒﺖ ﺟﺴﻤﺎﻧﯽ و عاطفی

توییتر:: واکنش جالب به اعدام سلطان سکه

زنجیره انسانی نه به اعتیاد در دهدشت تشکیل شد

تجلیل از بازنشستگان آموزش وپرورش استان زنجان

همایش کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور

شهری که با تار عنکبوت پوشانده شد! + تصاویر

سوالات ضمن خدمت تربیت در پرتو عبادت(ویژه فرهنگیان)

اجلاس کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور

تهرانی‎ها روزی 5 تن دل و جگر می خورند/جر و بحث ترامپ و ترزامی بر سر ایران/بارش برف و باران در 13 استان کشور

کتابداران مهریزی تجلیل شدند

22هزار خانوار زیر پوشش بیمه روستایی و عشایر است

آمار 12 هزار کودک بازمانده از تحصیل در خوزستان از کجا آمد

برگزاری یکصد و چهل و هفتمین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک/ تاکید بر اجرای دقیق طرح کاهش (LEZ) در کلانشهرها

بارش باران و طراوت پاییزی مهاباد

تصاویر/ اختتامیه دوازدهمین هم اندیشی ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش در مشهد

تصاویر/ میزگرد دوازدهمین هم اندیشی ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش

آخرین تدابیر شورای عالی ترافیک برای کنترل آلودگی هوا/تاکید بر اجرای دقیق طرح کاهش در کشور

کانون فرهنگی، مرکز تقویت مهارت ورزی

توییتر:: اعتراف کارشناس من و تو به کار آمدی قالیباف+ فیلم

برنامه امتحانات نهایی دی ماه منتشر شد+دانلود برنامه

توزیع بیش از 1500 بسته آموزشی بین دانش آموزان مناطق روستایی ایرانشهر

علت پلمب مدرسه طبیعت مشهد نداشتن مجوز فعالیت آموزشی است

شیوه نامه «تأمین و استقرار روحانی در مدارس و مراکز آموزشی و تربیتی» ابلاغ شد+جزییات

مدیر حوزه های علمیه کشور: آموزش و پرورش باید در اولویت مسائل کشور قرار گیرد

احداث مجتمع خیرساز کودکان بی سرپرست و سرطانی در اردبیل

افتتاح مدرسه ای در دورترین نقطه شهرستان هریس

برگزاری نخستین دوره آموزشی مدیریت بحران در شرق تهران

محدودیت های ترافیکی آخر هفته

آخرین وضعیت آب وهوایی و ترافیکی کشور/ بارش برف و باران ادامه دارد

تجلیل کتابداران نمونه جنوب کشور در شیراز

استقرار روحانی در مدارس ایران

پذیرش 171 هزار نفر شب مددجو در گرمخانه ها طی شش ماه نخست امسال

پارک علم و فن اوری سیستان و بلوچستان پارکی با اعتبار علمی در کشور

برگزاری جلسه ستاد بحران خوزستان

دومین مسابقات همخوانی قرآن و مدیحه سرایی در اصفهان آغاز شد

قرآن بخوان، سکه طلا بگیر

قرآن بخوان، سکه طلا بگیر

استخدام عکاس در یک مجموعه معتبر در اصفهان

آغاز محدودیت های ترافیکی در محورهای مازندران

ادامه بارش ها در استان قزوین

توزیع بیش از 1500 بسته آموزشی بی دانش آموزان مناطق روستایی ایرانشهر

اعمال محدودیت ترافیکی در محورهای مازندران

ثبت ملی «دارکوب قهوه ای» در چهارمحال و بختیاری

برنامه ریزی آموزش و پرورش برای ارتقای جایگاه بازنشستگان

تاکید پلیس بر استفاده از زنجیر چرخ در سه محور

ثبت نام جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا آغاز شد

فیلم | حرف های سلطان سکه قبل از اعدام

ذوب آهنی ها خبر برکناری نمازی را پاک کردند(عکس)

تقاضای تخفیف در حکم محیط بان «نشر»/ پرداخت 3 میلیارد تومان برای دیات محیط بانان

طعنه قلعه نویی به قوانین پارکینگ نقش جهان (عکس)

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور مطرح کرد تقاضای تخفیف در حکم محیط بان «نشر»/ پرداخت 3 میلیارد تومان برای دیات محیط بانان

افتتاح مدرسه برای بازماندگان از تحصیل در زاهدان

فیلم | گردن بند قاپی از یک خانم در پوشش تصادف ساختگی

محدودیت های ترافیکی آخر هفته جاده ها اعلام شد

دماوند سفیدپوش شد/ عکس

همایش نقش آموزش های حرفه ای در اشتغال دانش آموزان در علی آباد کتول+فیلم

وقف قرآنی 2 میلیارد ریالی در جوین ثبت شد

توصیه های مهم هواشناسی به کشاورزان و دامداران

باران شدید و آبگرفتگی معابر در انتظار یزدی ها

تعطیلی بیش از 40 مدرسه به دلیل فعالیت داعش در افغانستان

آغاز طرح تشدید الزام معاینه فنی خودرو در اصفهان

تجهیز پایتخت به 162 سایت برف روبی

بازداشت یکی از معاونین آموزش و پرورش مانه و سملقان

توییتر:: کدام کشور را سراغ دارید کارگزارانش اپوزیسیون باشند

تخصیص مزایای ویژه برای دانش آموزان حافظ جزء 30 در کردستان

آمادگی 162 سایت برف روبی و 3 سایت پشتیبان مجهز به تجهیزات لازم در مناطق 22 گانه شهر تهران

ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در شهرری

شیوه نامه تأمین و استقرار روحانی در مدارس و مراکز آموزشی و تربیتی ابلاغ شد

هشدار هواشناسی در زمینه آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه ها

پیش بینی هواشناسی: سیلابی شدن مسیل ها در جنوب و جنوب غرب کشور

تاکید پلیس بر استفاده از زنجیر چرخ در سه محور

حرم حضرت سکینه(س) در داریا

اجرای طرح مکمل یاری با قرص ویتامین D و آهن در مدارس در کیش

پژمانفر در جمع کتابفروشان مشهدی عنوان کرد؛ وجود مافیای کتاب های درسی/ نگارش کتاب های درسی به بخش خصوصی واگذار شود

فاصله29 درصدی پوشش پیش دبستانی کشور با کشورهای توسعه یافته

محدودیت های ترافیکی آخر هفته/محدودیت تردد در محور کرج چالوس، محور هراز

سایت های برف روبی پایتخت راه اندازی شد

اعزام 1000 دانش آموز منطقه شمال غرب شیراز به اردوی راهیان نور

استخدام وردپرس(جوملا) کار حرفه ای در یک شرکت معتبر

سوالات ضمن خدمت فرهنگیان - روابط انسانی در مدرسه

محدودیت های ترافیکی آخر هفته

وقوع بارش باران در خوزستان

مراقب این مهمانان ناخوانده باشید +عکس

در شهر یزد چند شبانه روز باران می بارد

یک خبر خوب کم سابقه: در «یزد» چند شبانه روز باران می بارد

اعلام برنامه امتحانات نهایی دوره های اول و دوم متوسطه و پیش دانشگاهی

ثبت ملی «دارکوب قهوه ای» در چهارمحال و بختیاری

مطالبات فرهنگیان پرداخت شد

ابلاغ دستورالعمل جشنواره «من و آینده ایران» به استان ها

استخدام مشروط مربیان پیش دبستانی در آموزش و پرورش

سایت های برف روبی پایتخت راه اندازی شد

فاصله 29 درصدی پوشش پیش دبستانی کشور با کشورهای توسعه یافته

تصاویر/ با دیدن این ساختمان ها سرگیجه می گیرید

کویر تشنه بر بستر آب

کویر تشنه بر بستر آب