مطالب مرتبط:
پیشنهاد پرداخت تسهیلات به سیل زدگان استان های شمالی/ تخریب صد درصدی واحد های بستر رودخانه
نتایج هفته سوم لیگ برتر فوتسال بانوان/ دختران کویر مس بازهم پرگل بردند
تقدیم سروده های «رندان تشنه لب» به خالقان حماسه کربلا
سلول های خورشیدی ظرفیت پنهان کویر- الناز ملکی*
چرا گورخر های ایرانی به پارک کویر نرسیدند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 04:312018-10-23اجتماعي

کویر تشنه بر بستر آب


ایرنا - آب سطحی و زیرزمینی زیادی در نوار مرزی ایران و افغانستان وجود دارد که هرساله بخش عمده ان هدر می رود و باید برای جلوگیری از هدر رفت آن چاره ای اساسی اندیشید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، زیرکوه با 147 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در شمال شرقی خراسان جنوبی تا فروردین 1391 یکی از بخش های قاینات بود که در این تاریخ به شهرستان ارتقا یافت.

کویر بکر همت آباد در این شهرستان یکی از غنی ترین و فعال ترین زیست بوم های بیابانی از نظر پوشش و تنوع گیاهی و جانوری در ایران است.

آب در این شهرستان کویری حکم کیمیا را دارد، به طوری که مدیر امور آب و فاضلاب روستایی زیرکوه از کم آبی به عنوان بزرگترین چالش پیش روی این شهرستان مرزی یاد می کند و می گوید: مشکل کمبود آب شرب در زیرکوه نسبت به برخی شهرستان ها حادتر است .

در زمان حاضر آب 22 روستای زیرکوه با جمعیت 3 هزار و 453 نفر با تانکرهای سیار تامین می شود و بر اثر خشکسالی روز به روز هم بر تعداد این روستاها اضافه می شود.

با وجود این شرایط بحرانی به گفته فرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی زیرکوه، 150 لیتر بر ثانیه آب در نوار مرز و روستاهای مرزی این شهرستان هدر می رود و در برخی نقاط مرزی سطح آب زیرزمینی بالا و کمتر از یک متر است که این موضوع برای این شهرستان کویری که 19 سال با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده، یک فاجعه است.

برهمین اساس ضروری است مسئولان برای رفع تنش آبی روستاییان، آب های نقاط مرزی را به داخل مرز انتقال دهند و آب های روان در سایر نقاط شهرستان را به گونه ای مدیریت کنند تا زمینه اشتغال و مشکل کم آبی بسیاری از روستاییان رفع و با مهاجرت نکردن آنان امنیت مرز نیز تثبیت شود.

**هدررفت آب 6 رشته قنات در روستاهای کبوده و یزدان یکی از اهالی منطقه بارنجگان زیرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای تامین امنیت مرز در دهه 1370 اهالی روستاهای کبوده و یزدان به دلیل استقرار در نقطه صفر مرز جابه جا و در روستا بارنجگان مستقر شدند.

ابراهیم عابدینی افزود: در حالی که در روستاهای کبوده و یزدان 6 رشته قنات با دبی آب خیلی زیاد وجود دارد، مقداری کمی از این آب برای دامداری و بقیه آن بر روی زمین جاری و هدر می رود.

وی با بیان اینکه با حضور نیروهای مرزبانی امنیت منطقه مطلوب است و هیچ مشکلی دامداران را تهدید نمی کند، تصریح کرد: به دلیل خشکسالی و نداشتن صرفه اقتصادی دامداری، مردم روستاهای یزدان و کبوده خواهان بازگشت به منطقه و استفاده از این منابع آبی برای کشاورزی هستند.

عابدینی ادامه داد: در چند سال اخیر تعداد زیادی از اهالی بارنجگان به دلیل بیکاری و مشکلات ناشی از کم آبی، برای کارگری به شهرها مهاجرت کرده اند، درحالی که آب در عمق کمتر از یک متر زمین منطقه قرار دارد که استفاده بهینه از این آب نیازمند همراهی دولت با مردم است.

** لب تشنه کنار چشمهیکی از دامداران منطقه پترگان زیرکوه هم دراین باره گفت: در دق پترگان شهرستان چشمه های شاخصی از جمله خوش آبه و مار زنگی با دبی آب 40 لیتر بر ثانیه وجود دارد که اطراف این 2 چشمه شاخص، چشمه های کوچک و پرآبی زیادی وجود دارد که متاسفانه آب تمام این چشمه ها 30 سال است که بر روی زمین جاری است تا اینکه در پایین دست به زمین نفوذ می کند.

علی تقی زاده افزود: آب چشمه خوش آبه به رغم قرار گرفتن در نمک زار شیرین و آب چشمه مازنگی لب شور ولی برای کشاورزی مفید است.

وی با بیان اینکه سطح آب زیرزمینی در دق پترگان خیلی بالا است و در برخی نواحی حتی با کمی حفاری(حتی با دست) آب جاری می شود، اظهار داشت: دق پترگان به وسعت 60 کیلومترمربع حالت باتلاق و ظاهر نمکی دارد که زیر این باتلاق مملو از آب است چرا که در برخی نقاط آن اگر دام یا شتری در باتلاق فرو برود، امکان نجات آن وجود ندارد.

تقی زاده با تاکید بر اینکه ما لب چشمه قرار داریم ولی لب تشنه هستیم، گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر پرورش دام برای دامداران صرفه اقتصادی ندارد و از مسئولان تقاضا داریم این آب را برای کشاورزی در دشت های پایین دست در اختیار دامداران قرار دهند.

وی ادامه داد: دق پترگان در 15 کیلومتری مرز افغانستان قرار دارد و این دق آب دارد ولی آبادی در آن وجود ندارد چرا که در دهه 70 بسیاری از روستاهای منطقه برای تامین امنیت مرز جابه جا شد.

**هدررفت 70 لیتر بر ثانیه آب در گزخت یکی از اهالی روستای گزخت زیرکوه هم دراین خصوص گفت: در اطراف روستای گزخت 28 چشمه وجود دارد که در مجموع این تعداد چشمه 100 لیتر بر ثانیه آب دارند، مردم با روش های سنتی فقط 20 تا 30 درصد از این آب را برای کشاورزی استفاده می کنند و مابقی آن هدر می رود.

علی اکبر فروهر افزود: آب چشمه سارهای گزخت در ماسه ها فرو می رود و در آخر به سمت افغانستان سرازیر می شود.

وی ادامه داد: همچنین در یکی از دره های این روستا نیز رودخانه ای دائمی روان است که استفاده بهینه از آب آن نیازمند تدبیر و همکاری مسئولان است چرا که مردم توان سرمایه گذاری برای استفاده بهینه از این رودخانه را ندارند.

فروهر از مسئولان خواست آب رودخانه و چشمه سارهای این روستا را برای استفاده در بخش کشاورزی به وسیله لوله به دشت های پایین دست روستا منتقل کنند تا زمینه اشتغال جوانان روستا نیز فراهم شود.

** هدررفت آب و خشکسالی هافرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی زیرکوه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مجموع 150 لیتر بر ثانیه آب در نقاط مرزی زیرکوه هدر می رود و علاوه بر این در برخی نقاط مرزی شهرستان سطح آب زیرزمینی آنقدر بالا است که با کندن یک متر زمین به آب می رسیم.

سرهنگ حسین میری افزود: شیب سرزمین ایران و افغانستان به سمت دق پترگان شهرستان است، دق پترگان همانند کاسه ای است که آب های زیرزمینی مناطق مرزی دو کشور به سمت این کاسه سرازیر می شود.

وی ادامه داد: این دق مملو از آب است و در فصل زمستان با توجه به حجم بارندگی ها امکان تردد خودرو در آن وجود ندارد.

سرهنگ میری با بیان اینکه بیشترین میزان هدر رفت آب را در نوار مرزی شهرستان زیرکوه داریم و تردد مرزنشینان با مشکلاتی همراه است، گفت: آب این بخش باید از طریق مشارکت فعال و سرمایه گذاری دولتی به داخل شهرستان زیرکوه منتقل و در دشت های قابل کشت در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مرزنشینان زیرکوه بالاترین ضریب محرومیت را در خراسان جنوبی دارند، ادامه داد: با انتقال آب های مرزی شهرستان به خارج از محدوده ممنوعه مرز و دشت های قابل کشت برای صدها نفر از جوانان این شهرستان محروم شغل ایجاد می شود.

فرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی زیرکوه اظهار داشت: برای شهرستانی که 19 سال با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و بسیاری از روستاهای آن با تانکر آبرسانی می شود، هدر رفت 150 لیتر آب شیرین در هر ثانیه فاجعه است.

سرهنگ میری افزود: همچنین در برخی دیگر از روستاهای مرزی زیرکوه از جمله چشمه بید و همت آباد در عمق چهار متر به آب می رسیم، اگر این آب استخراج شود هم امنیت برای منطقه دارد و هم سود و اشتغال.

به گفته وی، همچنین رودخانه دائمی تجنود شهرستان 60 لیتر بر ثانیه آب دارد که امسال با احداث سد و پمپاژ آب به دشت های پایین دست تنها 10 تا 15 لیتر بر ثانیه در اختیار کشاورزان قرار گرفته و مابقی آب این رودخانه هدر و به سمت دق پترگان جاری است.

سرهنگ میری اظهار داشت: در دهگردشی های مختلف در روستاهای شهرستان خواسته اکثر روستاییان فقط آب است در حالی که حجم عظیمی آب سطحی و زیرزمینی در این شهرستان کویری هدر می رود و مردم چشم انتظار مدیریت مسئولان برای استفاده بهینه از این آبها هستند.


کلید واژه ها: روستا - روستاها - روستاهای - روستای - روستایی - خشکسالی - افغانستان - روستاییان - کم آبی - زمین - زیرزمینی - مشکل - منطقه - ایرنا - امنیت - عابدینی - دامداری - خراسان جنوبی - تامین - ایران - مدیر - دامداران - بزرگترین - رشته - کمبود آب - کشاورزی - اقتصادی - خبرنگار - آبادانی - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
رییس گروه نجات: فکر نمی کنم سالا زنده مانده باشد!

قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

هوای تهران برای حساس ها ناسالم است

انتقال صرف دانش در مدارس شهروند دوستدار محیط زیست تربیت نمی کند

سالانه 490 هزار لیتر شیرابه به منابع آب آذربایجان شرقی وارد می شود

فرودگاه امام خمینی(س)، تخت جمشید، سی وسه پل و… در خطر فرونشست زمین

افزایش آلودگی هوا تا آخر هفته/بارندگی در زاگرس

شهردار تهران با مترو و اتوبوس در ساختمان بهشت حاضر شد

ضرورت توجه ویژه به نیازهای 500 هزار زن شاغل در آموزش وپرورش

توجه به روحیه و رفاه سربازان یکی از اولویت های فرماندهان است

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه تهران و سازمان آموزش فنی و حرفه ای

پر آب شدن تالاب گمیشان

در روزهای آلوده ادکلن نزنید/ ممنوعیت ورزش در فضای باز مدارس

گردهمایی شهرداران استان اصفهان

برپایی نخستین نمایشگاه دستاورد کانونهای کودک در منطقه 15

ترک تحصیل برای ازدواج و قاچاق

اختلاف بین آموزش و پرورش و سازمان سنجش!خدایی: سوابق تحصیلی مانند گذشته اعمال می شود

گریم مردانه ویشکا آسایش؛ 10 سال قبل

نام مشهد و دلی که پر می کشد / مشهد با زیارت گره خورده است

ساخت مدرسه جایگزین آخرین فضای کانکسی هندیجان آغاز شد

کاهش دمای 18 شهر خوزستان

سوراخ کردن بدن در یک جشن عجیب +تصاویر

پول طرح ترافیک صرف حمل ونقل عمومی می شود

ضرورت توجه ویژه به نیازهای 500 هزار زن شاغل در آموزش وپرورش

ترک تحصیل برای ازدواج و قاچاق

ادامه کارحوزه امور زنان و خانواده در ساختارجدید آموزش وپرورش با عنوان«مشاور وزیر»

برگزاری دوره آموزش تخصصی حفظ قرآن کریم در مازندران

همایش کنترل خشونت + گزارش

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست

چالش 10 سال سلبریتی ها را هم آلوده کرد +تصاویر

یگان حفاظت سازمان امور اراضی آغاز بکار کرد

کارگران شهرداری مریوان سفره خالی پهن کردند

زیر آب رفتن یکی از روستاهای دشت آزادگان

جایگاه برتر علم و اندیشه در اسلام

زیر آب رفتن یکی از روستاهای دشت آزادگان

استقرار جوی آرام و پایدار در بیشتر مناطق

هوای کودکان را در پایانه های مسافربری داریم

رنگ ، جانی تازه در کالبد خاکستری شهر

ترک تحصیل دانش آموزان برای ازدواج و قاچاق

پدر شهید حسن ذاکری قشمی به فرزند شهیدش پیوست

ایرانیان 20 سال بیشتر عمر می کنند

شهرداریها برای روان سازی امور مردم اقدام نوآورانه و خلاقانه باشند

سمنان 2 کتابخانه قدیمی و در معرض خطر دارد

تجلیل از صادرکننده های نمونه آذربایجان غربی

تاریخ پیش ثبت نام های عتبات نوروزی اعلام شد

مراسم قرعه کشی مسابقه سوال روز سری 84

اخذ عوارض زوج و فرد بر چه مبنایی صورت می گیرد؟

تاریخ پیش ثبت نام های عتبات نوروزی اعلام شد

هوای سرد در کشور ماندگار است

تاریخ پیش ثبت نام های عتبات نوروزی اعلام شد

عکس/ باغی زیبا در شیراز

هوای تبریز ناسالم است

توده سرما فردا از استان بوشهر خارج می شود

50 مورد عملیات امداد و نجات هلال احمر البرز

شهرداری کرج زیر ساخت های دوچرخه سواری را توسعه دهد

سرعت تغییرات نامطلوب زیست محیطی در ساحل شهر بندرعباس بالاست

افزایش سگ های ولگرد با بی تدبیری شهروندان/ توصیه هایی برای قبل و بعد از حیوان گزیدگی

فارس گزارش می دهد خوابی که خانواده خیر اهوازی را به حرم بی بی حکیمه(س) کشاند/ لحظات نابی که نمی شود وصف کرد

راهکارهای شهرهای اروپایی برای کاهش آلودگی هوا

50 مورد عملیات امداد و نجات هلال احمر البرز

ثبت نام 8 هزار نفر در آزمون سراسری حفظ قرآن در کرمانشاه

یادواره شهدای مدافعان حرم در قم برگزار می‎شود

تصاویر جذاب ابرماه گرگ خونین 2019

شنیده شدن صدا های عجیب از برج میلاد

صید ماهی از سد شیرین دره متوقف شد

ورزقان سردترین شهر ایران اختلاف 45 درجه ای سردترین و گرم ترین نقطه کشور

فعالیت 9 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان یزد

هوای سرد در کشور ماندگار است

آبگیری بیش از 60 درصد تالاب بین المللی گمیشان

تردد 11 میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور

مرزبانان حامی مرزنشینان و ساحل نشینان هستند/تسهیل و رفاه مرزنشینان از اولویت کاری مرزبانی

استخدام کارمند اداری رشته های طراحی لباس ، معماری در تهران

21 هزار نفر در محاصره برف

حل مشکل آلودگی با حمل و نقل عمومی

ورزقان سردترین شهر ایران/ اختلاف 45 درجه ای سردترین و گرم ترین نقطه کشور

ابرماه خونین در نقاط مختلف جهان‎

فارس من| مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران در گفت وگو با فارس: قضای حاجت حیوانات خانگی در پارک های عمومی/فضولات ناقل بیماری است

هدایت تحصیلی؛ آغاز مسیر سرنوشت ساز دانش آموزان

ارتقای کیفی جایگاه های سه گانه عرضه دام در پایتخت

ترک تحصیل دانش آموزان برای ازدواج و قاچاق!

هوای پایتخت ناسالم است

آغاز پیش ثبت نام سفر نوروزی به عتبات

رییس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس: سرعت تغییرات نامطلوب زیست محیطی در ساحل شهر بندرعباس بالاست

راه اندازی کلاس تقویتی رایگان در یزد

بازدید بیش از یک میلیون نفر از مناطق عملیاتی کرمانشاه

راهکارهای شهرهای اروپایی برای کاهش آلودگی هوا

اعلام زمان شروع پیش ثبت نام های نوروزی عتبات عالیات

ثبت ملی 175 اثر تاریخی در بروجرد؛ تاریخی ترین مسجد غرب کشور نیازمند مرمت است

آماسیا، شهری خوش آب و هوا در ترکیه

راهکارهای شهرهای اروپایی برای کاهش آلودگی هوا

تجلیل از دانش آموزان و مربیان برگزیده مسابقات فرهنگی و هنری و پرسش مهر زاهدان

همدان تا انتهای هفته سرد و آفتابی است

شهردار تبریز با تاکسی به محل کار خود رفت

بازدید معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از پروژه های عمرانی منطقه 14

برپایی نخستین نمایشگاه دستاورد کانونهای کودک در منطقه 15

پیش ثبت نام عتبات عالیات برای نوروز 98

طبیعت زیبای شوشتر در زمستان

دوچرخه در خدمت هوای پاک

یادمان یاس کبود از دریچه دوربین

دانش آموزان کدبانو در بافق

کویر تشنه بر بستر آب

کویر تشنه بر بستر آب