مطالب مرتبط:
​ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ
راز مرگ کوروش / داستان آخرین نبرد شاه مقتدر ایران (فیلم)
اضطراب مرگ و کارناوال تولد
محرومیت از شیر مادر در بدو تولد خطر مرگ نوزاد رابیشتر می کند
چهارم مهر ماه روز تولد و مرگ بازیگر از کرخه تا راین/هما روستا بازیگری که فراموش نمی شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 00:112018-10-22سياسي

ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو ، کورش هخامنشی یکی از پادشاهان بزرگ دوره باستان است که مطالب زیادی در مدح او در سال های اخیر مطرح شده است، - اغلب مطالبی که درباره زندگانی کورش داریم مربوط به مورخین یونانی است.

مورخینی که سال ها بعد از کورش می زیسته و از کشوری بوده اند که صد ها فرسنگ با ایران فاصله دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو"، کورش هخامنشی یکی از پادشاهان بزرگ دوره باستان است که مطالب زیادی در مدح او در سال های اخیر مطرح شده است، اما بسیاری از این مطالب مستند و دقیق نیستند و ابهامات زیادی درباره این شخصیت تاریخی وجود دارد.

در ادامه به برخی از این ابهامات پرداخته ایم.

کودکی کورش به روایت یونانی ها نه ایرانی ها از زندگی کوروش در کودکی و جوانی اطلاع زیادی در دست نیست و تنها برخی مورخین یونانی افسانه هایی از آن نقل کرده اند که قابلیت استناد زیادی ندارد.

دکتر باستانی پاریزی در مقاله ای که در سال 1346 با نام کورش در روایات ایرانی نوشته، آورده است: متاسفانه تاریخ حیات این پدیدآورنده مدنیت آریایی بر ما روشن نیست.

مطالبی که از زندگانی او داریم مربوط به مورخین یونانی است.

مورخینی که سال ها بعد از کورش می زیسته اند و از کشوری بودند که صدها فرسنگ تا پارس فاصله دارد و زبان آن ها هیچ نسبتی با زبان فارسی نداشته است و از نظر تاریخ و فرهنگ و آداب کمتر مناسبتی با هم داشته اند و علاوه بر آن وقایع زمان او را فقط تا آنجا ضبط می کرده اند که مربوط به تاریخ یونان می شده است.

این است که دوران کودکی کورش، محیط زندگانی او، وضع حکومت و سیاست فلات ایران، حکام و امرای قبلی کورش و بسیاری از اختصاصات ملی و مملکتی بالکل مجهول مانده است.

بنده در طی مرور بعضی تواریخ شرقی، متوجه شدم که نام کورش در بسیاری از این کتاب ها آمده است.

منتهی منبع و مآخذ اصلی آن کتب نیز بیشتر روایات یهود بوده است.

[1] در روایت های مختلف یونانی سه نظر پیرامون تولد کوروش وجود دارد.

کتزیاس کورش را پسر چوپانی از قبیله مردیان می داند که از شدت احتیاج مجبور به راهزنی می شود.

او در ایام جوانی به کارهای پست اشتغال داشته و از این جهت مکرر تازیانه می خورده است.

در روایت هردوت کورش فرزند دختر آستیاگ، مندانه یا ماندانا، است و به نظر می رسد آنچه در خصوص کودکی کورش شامل بزرگ شدنش نزد یک چوپان و.

بیان شده، بیشتر به افسانه های یونانی شبیه است تا حقیقت.

در روایت گزنفون نیز پدر کورش کمبوجیه، پادشاه پارس و مادرش ماندانا، دختر آستیاگ است.

اقدامات کورش؛ تسخیر سارد و بابل کورش در سال 559 قبل از میلاد به پادشاهی رسید.

باستانی پاریزی درباره به قدرت رسیدن کورش می نویسد: کورش توانست با اتحاد طوایف پارس و ماد و مکران و پارت (خراسان) وحدت آرایی را پدید آورد.

این وحدت به او این قدرت را بخشید که به فکر تسخیر سارد افتد و برای انجام این منظور قبل از آنکه اتحادی در میان سارد و بابل پیش آید به نواحی غربی تاخت و تا بابل خواست از خواب شهوت آلود خود برخیزد سارد را در هم کوفت و کرزوس را از تخت جبروت خود پایین کشید.

[2] مهم ترین اتفاقی که در دوران کورش رخ داد، فتح بابل به دست وی بود.

تنها نبرد میان سپاهیان کورش بزرگ با سپاه نبونایید در اوپا بر کناره رود دجله روی داد که در آن نبرد، سپاهیان بابلی شکست خوردند و در نهایت روز سوم ماه اخسمنو (7 آبان) کورش وارد بابل شد.

با ورود کورش به بابل، او دستورهای لازم برای عدم کشتار و برقراری امنیت، احترام به اعتقادات و خدایان بابلی و بازسازی شهر بابل و بناهای کهن آنان را که دچار آسیب شده بود، صادر کرد.

پس از تصرف بابل به دست کورش، به یهودیان که سال ها در بابل تبعید بودند، اجازه داده شد تا به اورشلیم بازگردند.

آیا کورش همان ذوالقرنین است؟ از دیرباز مفسران مختلف درگیر این پرسش بوده اند که مراد از فرد صاحب دو قَرن (شاخ) چه می تواند باشد.

مشهورترین قول آن است که ذوالقرنین، همان اسکندر مقدونی (356 ـ323 پیش از میلاد) جهانگشای معروف یونانی است.

ظاهراً این دیدگاه در ادبیات تفسیری، نخستین بار توسط مقاتل بن سلیمان (درگذشته 150 قمری) مطرح گردیده، و بعد از جانب عمده ی مفسران با استقبال روبه رو شده است.

حتی اگر در انتساب این فرضیه به مقاتل تردید روا داشته شود، شکی نیست که این دیدگاه یک سده بعد و در دوران حیات جاحظ، ادیب مشهور، طرفدارانی داشته است نخستین فردی که در دوران معاصر، کورش را همان ذوالقرنین خواند، سیداحمد خان هندی بود که تفاسیر مادی گرایانه اش از قرآن مشهور است.

آن گاه ابوالکلام کوشید نظریه ی سید احمد خان را مستدل و مستند به شواهد تاریخی کند.

از نظر ابوالکلام، نظریاتی که شخصیت ذوالقرنین را با اسکندر، یا پادشاهانی از یمن تطبیق می دهند، با صفاتی که در قرآن برای ذوالقرنین آمده است، قابل انطباق نیست.

اسکندر سدی بنا نکرد و با مردمان خود نیز بر سر مهر نبود.

سد مأرب نیز که در ناحیه ی یمن قرار دارد، با صفات سد ذوالقرنین که از مس و آهن ساخته شده، نامنطبق است.

در نهایت، پس از یادکرد شواهد تاریخی و باستانی بسیار، وی استدلالی را سامان می دهد که می توان به نحو زیر صورت بندی کرد: اولاً، کوروش شخصیتی است که در عهد عتیق از او به نیکی یاد شده است و مسلماً یهودیان یگانه پرست، فردی را که برخوردار از ایمان به خدا نباشد، چنین به نیکی یاد نمی کنند.

ثانیاً، ذوالقرنین قرآن شخصیتی است که خداوند به او تمکن و قدرت و اختیار بخشیده است و این، با شخصیت کوروش که بر بخش عظیمی از آسیا و اروپا دست یافت و بزرگ ترین امپراطوری را تأسیس کرد، منطبق است.

ثالثاً، ذوالقرنین قرآن مردی مؤمن به خدا و روز جزاء و متدین به دین حق بوده و کوروش هم خداشناس و یکتاپرست است.

رابعاً، ذوالقرنین سفرها یا لشکرکشی هایی به غرب و شرق عالم داشته است و این با لشکرکشی های کوروش به لیدیه در غرب و مکران و سیستان در شرق، و حدود بلخ در شمال قلمرو وی مطابقت می کند.

خامسا، ذوالقرنین با قومی وحشی رویارو شده است و این، با رفتن کوروش به سمت شمال و نبرد با سکاهاـ که به یک تعبیر همان یأجوج و مأجوج هستند ـ انطباق دارد.

سادساً، کوروش این اقوام وحشی را به عقب راند و در معبر داریال که تنها معبر آنان بود، سدی با مس و آهن ساخت که هنوز بقایای آن در منطقه ی قفقاز باقی است.

ابوالکلام این اقوام وحشی را همان ها می داند که در یونان باستان لیت ، در اروپای عصرهای اخیر مجار ، و در آسیا تاتار نامیده اند؛ به عبارت بهتر، این اقوام از دید وی با مغولان قابل انطباق اند.

علامه طباطبایی در تفسیر المیزان خویش، قبل از تفسیر آیات مرتبط با بحث متذکر می شود که روایات شیعه و اهل سنت درباره ی داستان ذوالقرنین، بسیار اختلاف دارد؛ اختلاف هایی عجیب نه در یک بخش داستان، بلکه در تمامی خصوصیات آن.

بر این پایه، او یادآور می شود که این اخبار در عین حال مشتمل بر مطالب شگفت آوری است که نه تنها هر ذوق سلیمی از آن وحشت می نماید، که عقل سالم نیز آن را محال می داند.

نیز، اگر خردمند اهل بحث آن روایات را با یکدیگر مقایسه نماید، شک نمی کند که مجموع آن ها خالی از دسیسه و دستبرد و جعل و مبالغه نیست.

بنابراین، استقصاء و احصاء آن ها را با کثرت و تفصیلی که دارند، بی فایده می داند.

با وجود استقبال گسترده از نظریه پردازی های ابوالکلام، بسیاری از عالمان مسلمان و پژوهشگران تاریخ اسلام، نظریه ی تطابق ذوالقرنین با اسکندر مقدونی را قابل دفاع تر دانستند.

چنان که مونتگمری وات گزارش کرده است که بسیاری از محققان غربی از این باور بازنگشتند.

اندکی پس از نظریه پردازی ابوالکلام در باره ی ذوالقرنین، محمد راغب طباخ، عالم سوری، در کتابش ذوالقرنین و سد الصین، از این دیدگاه دفاع کرد که سد ذوالقرنین در قرآن، همان دیوار چین و ذوالقرنین نیز، تسان چی هوانگ، امپراطور چین در حدود 260 ـ 210 پیش از میلاد است.

[3] مرگ کورش در شمال شرق یا جنوب غرب ایران؟ حسن پیرنیا، در صفحه 404 کتاب تاریخ ایران باستان درباره مرگ کورش در مرزهای شمالی و شرقی ایران می نویسد: از تمام روایات غیر از روایات گزنفون، چنین استنباط می شود که کورش پس از تسخیر بابل، در شمال و شرق ایران به سکاها پرداخته و حدود ایران را به سیحون رسانیده ولی در باب جنگی که در آن کشته یا زخم برداشته، گفته های مورخین مذکور مختلف است.

یعنی قومی را که با کورش طرف بوده، هردوت: ماساژت، کتزیاس: دربیک و برس کلدانی: دها می نامد.

از جغرافیای استرابون دیده می شود که این مردمان هر سه سکایی بوده اند و مساکن آنها از گرگان تا دریای آرال و ماورای دریای مزبور و رود سیحون است؛ بدین معنی که اگر شخصی از گرگان به طرف شمال حرکت می کرد، اول به مردم دها، بعد به دربیک و بالاخره در خوارزم، یا خیوه کنونی، به ماساژت می رسید.

جنگ در این جاها سخت بوده، زیرا ایرانی ها می بایست در دشت های بی آب وعلف بجنگند و این مردمان جنگی و سلحشور بودند.

نتیجه جنگ درست معلوم نیست: به قول هردوت ایرانی ها شکست خوردند، به قول کتزیاس کمکی از سکاها به آنها رسید و فتح کردند و به قول استرابون هم فاتح شدند.

به هرحال با وجود اینکه مورخین یونانی از کیفیات این جنگ های متمادی چیزی ننوشته و فقط مرحله آخر آن را به اختصار ذکر کرده اند، باز چنین استنباط می شود که بعد از تسخیر بابل، کورش در طرف شمال و شرق ایران مشغول جنگ های سخت و خونین بوده و بعضی از اقوام سکایی را مطیع کرده است.

اما اینکه کورش در جنگ با مردمان سکایی زخم برداشته یا کشته شده است و یا اینکه در پارس به مرگ طبیعی درگذشته به تحقیق نمی توان چیزی گفت، زیرا خود هردوت هم می گوید که روایات در این باب مختلف است.

پی نوشت: [1]-http://ensani.

ir/file/download/article/20100912095054-121.

pdf [2]-http://ensani.

ir/file/download/article/20100912095054-121.

pdf [3]-http://jsm.

journals.

iau.

ir/article_516946.

html
کلید واژه ها: یونانی - یونان - تاریخ - ایران - خبرگزاری - فرهنگ - کوروش - هخامنشی - باستانی - باستانی پاریزی - بزرگ - دانشجو - ایرانی - فرهنگی - جوانی - چوپان - گزارش - کشوری - ایرانی ها - زبان - دختر - تولد - تاریخی - اشتغال - مستند - زندگی - فرزند - قبیله - اطلاع - حکومت

آخرین اخبار سرویس:
روایت حذف موسی خیابانی از کمیته استقبال از امام در بهمن ماه 57

یک نماینده مجلس: باید وظایف شوراهای شهر و روستا را درست تعریف کنیم

فولادگر: 85 درصد کشت برنج در اصفهان کاهش یافته است

کبیری: وزارت خارجه اقدامات جدی برای آزادی خبرنگار پرس تی وی انجام دهد

جاسمی: مسئولان بازگشایی مرز خسروی را در دستور کار قرار دهند

طاهرخوانی: تصمیمات مجلس در قعر امور است

تذکر نماینده ممسنی به چندین وزیر در خصوص مسائل حوزه انتخابیه

نوری: پروژه زیرگذر چهارراه شوش عملیاتی شود

ادامه کشمکش ها بر سر یک طرح؛ نماینده حداقلی یا مشارکت حداقلی؟

هشدار نماینده مجلس درباره بحران زیست محیطی

انارکی: اجرای صحیح مصوبه امهال وام کشاورزان مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است

مطهری: احتمال تصویب لوایح CFT و پالرمو در مجمع

استخدام کارشناس الکترونیک یا برق آقا در یک شرکت معتبر- تهران

نوری: پروژه زیرگذر چهارراه شوش عملیاتی شود

علت محکومیت «حسین دهباشی» مشخص شد

رهبر انقلاب درگذشت «حاج محمدرضا اعتمادیان» را تسلیت گفتند

شناسایی پروتیینی برای کمک به تنظیم حافظه!

نشست کمیته اطلاع رسانی معاونت پیشگیری قوه قضاییه

دهمرده: با دانه درشت ها برخورد جدی صورت گیرد

اولین هتل فضایی لاکچری جهان/ تصاویر

رد فعالیت مجدد کانال های منتسب به رهبر انقلاب در پیام رسان تلگرام

توطئه دشمن برای اخلال در جشن های انقلاب کارساز نیست

تفاهم نامه همکاری دادگستری و شرکت شهرک های صنعتی قزوین منعقد شد

حمیرا ریگی زیروکی سفیر ایران در برونیی شد

رد فعالیت کانال های منتسب به رهبر انقلاب در تلگرام

محمدعلی جناح سنبل مبارزه عقلانی و مذهبی مسلمانان است

دشمن دنبال تزریق روحیه نا امیدی در جامعه است

حضور نظامیان آمریکا در افغانستان ادامه خواهد داشت

مردم ایران با خون خود از آرمان های انقلاب دفاع کردند

سردار جلالی: اگر نگاه مردم از یک حکومت برگردد، می توانند آن را تغییر دهند

سردار سلیمانی جان برکف ترین انسان کشور است

انتصاب دومین سفیر زن ایران بعد از انقلاب

سردار سلیمانی جان برکف ترین انسان کشور است

گره خوردن نام مجاهد نستوه آذربایجان با حماسه دوم بهمن 57

تبعیت از رهبری تنها راه عبور از مشکلات کشور است

رد فعالیت مجدد کانال های منتسب به رهبر انقلاب در تلگرام

امروز مهم ترین مأموریت فرهنگی تقویت اعتماد عمومی است

اقتصاد مقاومتی با حضور سمن ها تسهیل می شود

رد فعالیت مجدد کانال های منتسب به رهبر انقلاب در تلگرام

خبرنگاران چینی در تمرین تیم ملی

باهنر: رییسی، قوی ترین گزینه برای ریاست قوه قضاییه است

استخدام یک نفر مسلط به اتوکد و 3DMAX در تهران محدوده حافظ

انارکی: اجرای صحیح مصوبه امهال وام کشاورزان مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است

عبداللهی: مصوبه تعیین خسارت زلزله ارسباران عملیاتی شود

استخدام کارشناس BI در گروه غذایی لئونارد / تهران

طرح برکناری اعضای کمیسیون انتخابات از سوی اشرف غنی

دولت فکری برای روستاها که به آسایشگاه سالمندان تبدیل شده کند

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای 40 ساله انقلاب در ساری از 12 بهمن ماه/دستگاه ها از برنامه های کلیشه ای خودداری کنند

نامه 150 نماینده به حسن روحانی درباره بیمه تکمیلی فرهنگیان

عضو شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد

بازگشت به آغوش مادر پس از 30 سال

سردار سلیمانی جان برکف ترین انسان کشور است

آغاز سی و هفتمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری دانش آموزان مهابادی

میرسلیم: استانی شدن انتخابات سه بار رد شده

انتصاب دومین سفیر زن ایران بعد از انقلاب

مسؤولان در مقابل مطالبات به حق مردم پاسخگو باشند/ ضرورت بازسازی سرمایه اجتماعی کشور

معاون اول رییس جمهور: مسؤولان در مقابل مطالبات به حق مردم پاسخگو باشند/ ضرورت بازسازی سرمایه اجتماعی کشور

استاندار کردستان: خانه احزاب استقلال اقتصادی خود را حفظ کند

سقف های شیشه ای راه مشارکت اجتماعی زنان را سد کرده است

نخستین نشست کمیته پنج نفره پیگیری مطالبات اتحادیه های قرآنی برگزار می شود

اقتصاد مقاومتی با حضور سمن ها تسهیل می شود

دیدار مادر شهید با فرزندش پس از گذشت 30 سال در معراج شهدا

تکریم جامعه ایثارگری موجب پالایش روح انسان می شود

دیدار با خانواده شهدای سانحه هواپیمایی ارتش در شهرستان بهار

لاریجانی: می خواهند دل مردم را خالی کنند اما موفق نمی شوند

منبر امام جمعه بیله سوار در استخر!+ عکس

محسن مسلمان به سپاهان پیوست

پوشش متفاوت عبدالله عبدالله هنگام ثبت نام در انتخابات افغانستان

تحویل 18 هزار واحد مسکونی مهر در دهه فجر

«حمیرا ریگی» سفیر ایران در برونیی شد

دومین مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان کشور در کرمان

انارکی: اجرای صحیح مصوبه امهال وام کشاورزان مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است

نوری: پروژه زیرگذر چهارراه شوش عملیاتی شود

عبداللهی: مصوبه تعیین خسارت زلزله ارسباران عملیاتی شود

جهانگیری: دست های بسیاری در کارند تا امید و اعتماد جوانان نسبت به آینده را کمرنگ کنند/ موضوع جوانی در اندیشه های امام و رهبر معظم انقلاب جایگاه ممتازی دارد / سردار سلیمانی جان برکف ترین انسان کشور است

فضای مجازی ابزار دشمن در کمرنگ کردن عفت عمومی است

6500 واحد مسکونی در عالی شهر و سیراف بوشهر احداث می شود

نهایت دقت بر واحدهای صنفی مرتبط با سلامت مردم انجام شود

خدمت به معلولان اجر بی حساب دارد

نمایندگان شورا در هیات حل اختلاف مالیاتی موظف به ارائه گزارش هستند

پتروشیمی تخت جمشید «شرکت صنعتی برگزیده صنایع سبز کشور»شد

لزوم معرفی دستاورد های البرز پس از انقلاب

لاریجانی: می خواهند دل مردم را خالی کنند اما موفق نمی شوند

امضای تفاهم نامه همکاری علمی ـ پژوهشی مرکز ملی فضای مجازی و دانشگاه علامه

خدمت به ایثارگران باید جامع و هدفمند باشد

طیار: رییس جمهور دستور ساخت دانشکده علوم پزشکی گنبدکاووس را صادر کند

پایان جلسه نوبت بعد از ظهر مجلس

نماینده قصرشیرین: به وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه توجه شود

اختصاص اعتبار ویژه برای اصلاح مسیر گردنه اسدآباد

در چه صورت زن می تواند ادعای طلاق کند و چه شرایطی دارد ؟

سلطانی فر از معاونت مطبوعاتی استعفا کرد؛ صالحی موافقت کرد

پاسخ مراجع تقلید به سؤالی درباره پخش اعترافات تلویزیونی

تذکر نماینده ممسنی به چندین وزیر در خصوص مسائل حوزه انتخابیه

واعظی: مراقب باشیم در بازی دشمن گرفتار نشویم

جزییات قهر حسن روحانی

دکتر شاه قاسمی: سلبریتی های اینستاگرام به رواج مصرف گرایی دامن زده اند/ فیلترینگ تلگرام باعث دوپینگ اینستاگرام شد

کوتاه نمی آییم/ اتمام حجت با اروپا/ استیصال نتانیاهو/ پایان تصدی گری خودرویی دولت/ مصوبه ای برای «پروژه های گازرسانی به روستاها»/ کنفرانس بازی دشمنان در ورشو

درختان و گیاهان باغ شاهزاده ماهان احیا می شود

تحویل 18 هزار واحد مسکونی مهر در دهه فجر

انتصاب دومین سفیر زن ایران بعد از انقلاب

ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ

ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ