مطالب مرتبط:
​ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ
راز مرگ کوروش / داستان آخرین نبرد شاه مقتدر ایران (فیلم)
اضطراب مرگ و کارناوال تولد
محرومیت از شیر مادر در بدو تولد خطر مرگ نوزاد رابیشتر می کند
چهارم مهر ماه روز تولد و مرگ بازیگر از کرخه تا راین/هما روستا بازیگری که فراموش نمی شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 آبان 1397 ساعت 00:112018-10-22سياسي

ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو ، کورش هخامنشی یکی از پادشاهان بزرگ دوره باستان است که مطالب زیادی در مدح او در سال های اخیر مطرح شده است، - اغلب مطالبی که درباره زندگانی کورش داریم مربوط به مورخین یونانی است.

مورخینی که سال ها بعد از کورش می زیسته و از کشوری بوده اند که صد ها فرسنگ با ایران فاصله دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو"، کورش هخامنشی یکی از پادشاهان بزرگ دوره باستان است که مطالب زیادی در مدح او در سال های اخیر مطرح شده است، اما بسیاری از این مطالب مستند و دقیق نیستند و ابهامات زیادی درباره این شخصیت تاریخی وجود دارد.

در ادامه به برخی از این ابهامات پرداخته ایم.

کودکی کورش به روایت یونانی ها نه ایرانی ها از زندگی کوروش در کودکی و جوانی اطلاع زیادی در دست نیست و تنها برخی مورخین یونانی افسانه هایی از آن نقل کرده اند که قابلیت استناد زیادی ندارد.

دکتر باستانی پاریزی در مقاله ای که در سال 1346 با نام کورش در روایات ایرانی نوشته، آورده است: متاسفانه تاریخ حیات این پدیدآورنده مدنیت آریایی بر ما روشن نیست.

مطالبی که از زندگانی او داریم مربوط به مورخین یونانی است.

مورخینی که سال ها بعد از کورش می زیسته اند و از کشوری بودند که صدها فرسنگ تا پارس فاصله دارد و زبان آن ها هیچ نسبتی با زبان فارسی نداشته است و از نظر تاریخ و فرهنگ و آداب کمتر مناسبتی با هم داشته اند و علاوه بر آن وقایع زمان او را فقط تا آنجا ضبط می کرده اند که مربوط به تاریخ یونان می شده است.

این است که دوران کودکی کورش، محیط زندگانی او، وضع حکومت و سیاست فلات ایران، حکام و امرای قبلی کورش و بسیاری از اختصاصات ملی و مملکتی بالکل مجهول مانده است.

بنده در طی مرور بعضی تواریخ شرقی، متوجه شدم که نام کورش در بسیاری از این کتاب ها آمده است.

منتهی منبع و مآخذ اصلی آن کتب نیز بیشتر روایات یهود بوده است.

[1] در روایت های مختلف یونانی سه نظر پیرامون تولد کوروش وجود دارد.

کتزیاس کورش را پسر چوپانی از قبیله مردیان می داند که از شدت احتیاج مجبور به راهزنی می شود.

او در ایام جوانی به کارهای پست اشتغال داشته و از این جهت مکرر تازیانه می خورده است.

در روایت هردوت کورش فرزند دختر آستیاگ، مندانه یا ماندانا، است و به نظر می رسد آنچه در خصوص کودکی کورش شامل بزرگ شدنش نزد یک چوپان و.

بیان شده، بیشتر به افسانه های یونانی شبیه است تا حقیقت.

در روایت گزنفون نیز پدر کورش کمبوجیه، پادشاه پارس و مادرش ماندانا، دختر آستیاگ است.

اقدامات کورش؛ تسخیر سارد و بابل کورش در سال 559 قبل از میلاد به پادشاهی رسید.

باستانی پاریزی درباره به قدرت رسیدن کورش می نویسد: کورش توانست با اتحاد طوایف پارس و ماد و مکران و پارت (خراسان) وحدت آرایی را پدید آورد.

این وحدت به او این قدرت را بخشید که به فکر تسخیر سارد افتد و برای انجام این منظور قبل از آنکه اتحادی در میان سارد و بابل پیش آید به نواحی غربی تاخت و تا بابل خواست از خواب شهوت آلود خود برخیزد سارد را در هم کوفت و کرزوس را از تخت جبروت خود پایین کشید.

[2] مهم ترین اتفاقی که در دوران کورش رخ داد، فتح بابل به دست وی بود.

تنها نبرد میان سپاهیان کورش بزرگ با سپاه نبونایید در اوپا بر کناره رود دجله روی داد که در آن نبرد، سپاهیان بابلی شکست خوردند و در نهایت روز سوم ماه اخسمنو (7 آبان) کورش وارد بابل شد.

با ورود کورش به بابل، او دستورهای لازم برای عدم کشتار و برقراری امنیت، احترام به اعتقادات و خدایان بابلی و بازسازی شهر بابل و بناهای کهن آنان را که دچار آسیب شده بود، صادر کرد.

پس از تصرف بابل به دست کورش، به یهودیان که سال ها در بابل تبعید بودند، اجازه داده شد تا به اورشلیم بازگردند.

آیا کورش همان ذوالقرنین است؟ از دیرباز مفسران مختلف درگیر این پرسش بوده اند که مراد از فرد صاحب دو قَرن (شاخ) چه می تواند باشد.

مشهورترین قول آن است که ذوالقرنین، همان اسکندر مقدونی (356 ـ323 پیش از میلاد) جهانگشای معروف یونانی است.

ظاهراً این دیدگاه در ادبیات تفسیری، نخستین بار توسط مقاتل بن سلیمان (درگذشته 150 قمری) مطرح گردیده، و بعد از جانب عمده ی مفسران با استقبال روبه رو شده است.

حتی اگر در انتساب این فرضیه به مقاتل تردید روا داشته شود، شکی نیست که این دیدگاه یک سده بعد و در دوران حیات جاحظ، ادیب مشهور، طرفدارانی داشته است نخستین فردی که در دوران معاصر، کورش را همان ذوالقرنین خواند، سیداحمد خان هندی بود که تفاسیر مادی گرایانه اش از قرآن مشهور است.

آن گاه ابوالکلام کوشید نظریه ی سید احمد خان را مستدل و مستند به شواهد تاریخی کند.

از نظر ابوالکلام، نظریاتی که شخصیت ذوالقرنین را با اسکندر، یا پادشاهانی از یمن تطبیق می دهند، با صفاتی که در قرآن برای ذوالقرنین آمده است، قابل انطباق نیست.

اسکندر سدی بنا نکرد و با مردمان خود نیز بر سر مهر نبود.

سد مأرب نیز که در ناحیه ی یمن قرار دارد، با صفات سد ذوالقرنین که از مس و آهن ساخته شده، نامنطبق است.

در نهایت، پس از یادکرد شواهد تاریخی و باستانی بسیار، وی استدلالی را سامان می دهد که می توان به نحو زیر صورت بندی کرد: اولاً، کوروش شخصیتی است که در عهد عتیق از او به نیکی یاد شده است و مسلماً یهودیان یگانه پرست، فردی را که برخوردار از ایمان به خدا نباشد، چنین به نیکی یاد نمی کنند.

ثانیاً، ذوالقرنین قرآن شخصیتی است که خداوند به او تمکن و قدرت و اختیار بخشیده است و این، با شخصیت کوروش که بر بخش عظیمی از آسیا و اروپا دست یافت و بزرگ ترین امپراطوری را تأسیس کرد، منطبق است.

ثالثاً، ذوالقرنین قرآن مردی مؤمن به خدا و روز جزاء و متدین به دین حق بوده و کوروش هم خداشناس و یکتاپرست است.

رابعاً، ذوالقرنین سفرها یا لشکرکشی هایی به غرب و شرق عالم داشته است و این با لشکرکشی های کوروش به لیدیه در غرب و مکران و سیستان در شرق، و حدود بلخ در شمال قلمرو وی مطابقت می کند.

خامسا، ذوالقرنین با قومی وحشی رویارو شده است و این، با رفتن کوروش به سمت شمال و نبرد با سکاهاـ که به یک تعبیر همان یأجوج و مأجوج هستند ـ انطباق دارد.

سادساً، کوروش این اقوام وحشی را به عقب راند و در معبر داریال که تنها معبر آنان بود، سدی با مس و آهن ساخت که هنوز بقایای آن در منطقه ی قفقاز باقی است.

ابوالکلام این اقوام وحشی را همان ها می داند که در یونان باستان لیت ، در اروپای عصرهای اخیر مجار ، و در آسیا تاتار نامیده اند؛ به عبارت بهتر، این اقوام از دید وی با مغولان قابل انطباق اند.

علامه طباطبایی در تفسیر المیزان خویش، قبل از تفسیر آیات مرتبط با بحث متذکر می شود که روایات شیعه و اهل سنت درباره ی داستان ذوالقرنین، بسیار اختلاف دارد؛ اختلاف هایی عجیب نه در یک بخش داستان، بلکه در تمامی خصوصیات آن.

بر این پایه، او یادآور می شود که این اخبار در عین حال مشتمل بر مطالب شگفت آوری است که نه تنها هر ذوق سلیمی از آن وحشت می نماید، که عقل سالم نیز آن را محال می داند.

نیز، اگر خردمند اهل بحث آن روایات را با یکدیگر مقایسه نماید، شک نمی کند که مجموع آن ها خالی از دسیسه و دستبرد و جعل و مبالغه نیست.

بنابراین، استقصاء و احصاء آن ها را با کثرت و تفصیلی که دارند، بی فایده می داند.

با وجود استقبال گسترده از نظریه پردازی های ابوالکلام، بسیاری از عالمان مسلمان و پژوهشگران تاریخ اسلام، نظریه ی تطابق ذوالقرنین با اسکندر مقدونی را قابل دفاع تر دانستند.

چنان که مونتگمری وات گزارش کرده است که بسیاری از محققان غربی از این باور بازنگشتند.

اندکی پس از نظریه پردازی ابوالکلام در باره ی ذوالقرنین، محمد راغب طباخ، عالم سوری، در کتابش ذوالقرنین و سد الصین، از این دیدگاه دفاع کرد که سد ذوالقرنین در قرآن، همان دیوار چین و ذوالقرنین نیز، تسان چی هوانگ، امپراطور چین در حدود 260 ـ 210 پیش از میلاد است.

[3] مرگ کورش در شمال شرق یا جنوب غرب ایران؟ حسن پیرنیا، در صفحه 404 کتاب تاریخ ایران باستان درباره مرگ کورش در مرزهای شمالی و شرقی ایران می نویسد: از تمام روایات غیر از روایات گزنفون، چنین استنباط می شود که کورش پس از تسخیر بابل، در شمال و شرق ایران به سکاها پرداخته و حدود ایران را به سیحون رسانیده ولی در باب جنگی که در آن کشته یا زخم برداشته، گفته های مورخین مذکور مختلف است.

یعنی قومی را که با کورش طرف بوده، هردوت: ماساژت، کتزیاس: دربیک و برس کلدانی: دها می نامد.

از جغرافیای استرابون دیده می شود که این مردمان هر سه سکایی بوده اند و مساکن آنها از گرگان تا دریای آرال و ماورای دریای مزبور و رود سیحون است؛ بدین معنی که اگر شخصی از گرگان به طرف شمال حرکت می کرد، اول به مردم دها، بعد به دربیک و بالاخره در خوارزم، یا خیوه کنونی، به ماساژت می رسید.

جنگ در این جاها سخت بوده، زیرا ایرانی ها می بایست در دشت های بی آب وعلف بجنگند و این مردمان جنگی و سلحشور بودند.

نتیجه جنگ درست معلوم نیست: به قول هردوت ایرانی ها شکست خوردند، به قول کتزیاس کمکی از سکاها به آنها رسید و فتح کردند و به قول استرابون هم فاتح شدند.

به هرحال با وجود اینکه مورخین یونانی از کیفیات این جنگ های متمادی چیزی ننوشته و فقط مرحله آخر آن را به اختصار ذکر کرده اند، باز چنین استنباط می شود که بعد از تسخیر بابل، کورش در طرف شمال و شرق ایران مشغول جنگ های سخت و خونین بوده و بعضی از اقوام سکایی را مطیع کرده است.

اما اینکه کورش در جنگ با مردمان سکایی زخم برداشته یا کشته شده است و یا اینکه در پارس به مرگ طبیعی درگذشته به تحقیق نمی توان چیزی گفت، زیرا خود هردوت هم می گوید که روایات در این باب مختلف است.

پی نوشت: [1]-http://ensani.

ir/file/download/article/20100912095054-121.

pdf [2]-http://ensani.

ir/file/download/article/20100912095054-121.

pdf [3]-http://jsm.

journals.

iau.

ir/article_516946.

html
کلید واژه ها: یونانی - یونان - تاریخ - ایران - خبرگزاری - فرهنگ - کوروش - هخامنشی - باستانی - باستانی پاریزی - بزرگ - دانشجو - ایرانی - فرهنگی - جوانی - چوپان - گزارش - کشوری - ایرانی ها - زبان - دختر - تولد - تاریخی - اشتغال - مستند - زندگی - فرزند - قبیله - اطلاع - حکومت

آخرین اخبار سرویس:
پایان دلالی خیابانی

اهمیت برجام برای اروپا؛ استراتژیک یا اقتصادی

گاف دوباره نماینده همیشه مطلع

ترامپ حامی یا دشمن ملت ایران

از کتابفروشان و صنعت نشر حمایت کنیم

آمادگی اسراییل برای حملات گسترده بر سکتور غزه

حکم تعریف کردن از گناهان چیست؟

آینده و حیات انقلاب و نظام در دست دانشگاهیان است

جزییات5خبر ویژه امروز پنجشنبه اول آذرماه 1397

سردار حاجی زاده: دقت موشک ها را مدیون تدبیر رهبر معظم انقلاب هستیم

ایران همواره به تعهداتش در مقابله با سلاح های کشتار جمعی پایبند بوده است

روحانی از خدمات مدیران و کارشناسان بازنشسته کشور تقدیر کرد

تشکیل دفاتر حمایت از کودکان و نوجوانان در پلیس و قوه قضاییه

بسیجیان اصناف افسران جنگ اقتصادی هستند

کشاورزان شرق اصفهان خواهان رسیدگی به مشکلات خود شدند

ظریف وارد ایتالیا شد

پاسخ های کدخدایی به برخی از شبهات انتخابات سال 88

تصاویر/ نهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی

فطرت الهی وجه تمایز انسان با دیگر مخلوقات است/تفقه در سایه ولایت نعمتی الهی است

نهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی در قم برگزار شد

درباره تشکیل بازار غیر متشکل ارزی

گریستن به وقت شنبه

کتاب تخفیف ندارد!

سردار نقدی: مردم روزی کسانی که به مصلحت شان فکر نکنند کنار خواهند زد / در آن روز نخواهند توانست با ترفند وجود سایه جنگ مردم را فریب دهند

عاقبت دوری از جامعه مسلمین درکلام پیامبر(ص)

مصلحی: راهکار های مقابله با تحریم ها در قرآن موجود است

سردار اشتری: آذربایجان غربی امن ترین استان است

میرسلیم: راهکار هایی برای فرار از تحریم ها داریم

توییت مهناز افشار برای آزادی عبدالفتاح سلطانی

پاسخ های کدخدایی به برخی از شبهات انتخابات سال 88

احساس خطر دشمنان از گسترش جریان وحدت گرا

جهانگیری: توجه به روستا ها از راهبرد های اصلی دولت تدبیر و امید بوده است

کارگروه مقابله با تهدیدات فضای مجازی تشکیل شود

علم الهدی: مشهد شهری نیست که شهروند داشته و مسافرانش گردشگر به حساب آیند

پلمپ یک مرکز زیبایی غیر مجاز و ضبط ملزومات پزشکی به نفع دولت (+عکس)

عدم تحقق وعده های دولت درباره زباله سوز سراوان

ظریف در رم

سفر رییس بنیاد مستضعفان به قلعه گنج

حیات علم به نقد است و عدم نقد به منزله ظلم به علم و علما است

تشکیل دفاتر حمایت از کودکان و نوجوانان در پلیس و قوه قضاییه

احزاب نقش مهمی در امید آفرینی دارند

پاسخ های کدخدایی به برخی از شبهات انتخابات سال 88

پاسخگویی ابزار ارتقای سازمان

کرسی های علوم عقلی در تراز حوزه نیستند/شاهد گنجینه ای غنی از علوم عقلی در یکصد سال حوزه علمیه قم هستیم

کدام کشور سرزمین عبرت هاست

پیش بینی نقوی حسینی از سرنوشت بن سلمان

موافقت نمایندگان با اختصاص یک درصد درآمد شرکت ها و بانک های دولتی برای توسعه عدالت آموزشی

قانون جدید سویدن مبنی بر به رسمیت شناختن ازدواج با کودکان زیرسن

آیین نامه های مدیریت بحران در حال بازنگری است

خوشنویسی خوزستان نیازمند نگاه ویژه است

لایک برای امام جمعه بهاباد + فیلم

انتصاب جدید رییس جمهور برای طیب نیا

تقدیر از خدمات کارشناسان مجرب بازنشسته

اقدام جالب آقای امام جمعه پس از جریمه شدن

رضایی استاندار اصفهان شد

نخست وزیر اسپانیا به کوبا می رود

جواب استعلام شهردار تهران هنوز واصل نشده است

فرستاده بین المللی اشتباهات مسئولان قبلی را تکرار نکند

میدان امیرچخماق یزد در اواخر دوره قاجار/عکس

رییس جمهور از تلاش ها و خدمات مدیران و کارشناسان مجرب بازنشسته کشور تقدیر کرد

هفته وحدت- پاسخ امام خمینی(ره) به نامه ضد وحدت یکی از روحانیون شیعه

رضاپور: دشمن 40 ساله برای ضربه زدن به انقلاب کمر بسته است

نماینده مجلس باکو: اسلام رایج در جمهوری آذربایجان ربطی به اسلام حضرت محمد(ص) ندارد

725 هزار نفر از جمعیت جمهوری آذربایجان عضو حزب حاکم شده اند

ارائه خدمات علمی آموزشی به مناسبت هفته بسیج در سراسر کشور

زیباکلام: یارانه را قطع نمی کنند، چون پوپولیستند

روحانی از تلاش های مدیران و کارشناسان بازنشسته تقدیر کرد

پاسخ استعلام شهردار تهران واصل نشده است

درخواست بازگشت مصوبه اصلاح اساسنامه سازمان میراث فرهنگی از مجلس

فال روزانه پنجشنبه 1 آذر 1397

پاسخ استعلام شهردار تهران واصل نشده است

رونمایی از سامانه روادید بدون برچسب فرودگاه اصفهان

رهبرانقلاب: شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی دو لبه ی یک قیچی هستند +فیلم

توضیح دفتر آیت الله مکارم درباره یک فتوا

نمایندگان و چند مُدل غذا در مجلس!

عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

واکنش قاضی زاده هاشمی به برنامه جنجالی آشپزی

دولت مسقط روند سفر شهروندان ایرانی به عمان را تسهیل کرده است

دیدار ولیعهد ابوظبی با رییس جمهور فرانسه

توجه به سیره اخلاقی پیامبر(ص) عامل اصلی وحدت مسلمین

ظریف وارد ایتالیا شد

اعتبارات مناسبی برای آسیب های اجتماعی تخصیص یافته است

حکم انتصاب جدید رییس جمهور برای طیب نیا

ظریف وارد رم پایتخت ایتالیا شد

مراسم مولودی خوانی در سنندج (عکس)

انعقاد تفاهم نامه متقاوت در رشت

تأکید رهبر معظم انقلاب بر زندگی شادمانه

پاسخ استعلام شهردار تهران واصل نشده است

پیش بینی نقوی حسینی از سرنوشت بن سلمان

قدردانی روحانی از خدمات مدیران و کارشناسان بازنشسته

تفکر بسیجی در دنیا گسترش یافته است

پاسخ استعلام شهردار تهران هنوز از وزارت اطلاعات دریافت نشد

روشنی آن سوی سیاهی

پاسخ استعلام شهردار منتخب تهران واصل نشده است/ مکاتبه با وزارت اطلاعات برای دریافت پاسخ استعلام حناچی

امارات یک شهروند انگلیسی را به حبس ابد محکوم کرد

آیین پایانی نهمین جشنواره سراسری یادمان ولایت در جیرفت

پاسخ استعلام شهردار منتخب تهران واصل نشده است/ مکاتبه با وزارت اطلاعات برای دریافت پاسخ استعلام حناچی

احساس خطر دشمنان از گسترش جریان وحدت گرا

قدردانی روحانی از تلاش ها و خدمات مدیران و کارشناسان بازنشسته

پاسخ استعلام شهردار تهران واصل نشده است/ از وزارت اطلاعات خواسته ایم تا عصر فردا پاسخ دهد

ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ

ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ