مطالب مرتبط:
ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد
ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد
رونق کشت گیاهان کم آبخواه گامی به سوی کشاورزی نوین در بافق
ضرورت توسعه کشت گیاهان کم آبخواه+فیلم و آلبوم تصاویر
امضای تفاهم نامه با محوریت ترویج و توسعه کشت و مصرف گیاهان دارویی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 23:452018-10-22سياسي

ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد


از تاثیرهای 2 دهه خشکسالی در یزد با وجود زیان های فراوان به بخش های مختلف ازجمله کشاورزی، افزایش سازگاری مردمان آن با اقلیم گرم و خشک ، کاهش سطح زیرکشت گیاهان پر آبخواه و در مقابل توسعه کشت محصول کم آبخواه در استان است.

- شعارسال":از تاثیرهای 2 دهه خشکسالی در یزد با وجود زیان های فراوان به بخش های مختلف ازجمله کشاورزی، افزایش سازگاری مردمان آن با اقلیم گرم و خشک ، کاهش سطح زیرکشت گیاهان پر آبخواه و در مقابل توسعه کشت محصول کم آبخواه در استان است.

یزدی ها در تاریخ و تمدن چند هزارساله این منطقه همواره با کمترین میزان آب توانسته اند، بیشترین بهره را ببرند.

طوری که رهبر معظم انقلاب در جمع مردم استان در حسینیه امیر چخماق یزد فرمودند: یک یزدی چشمه ی آبی اگر در گوشه ای پیدا می کند که ساعتی به قدر یک سطل کوچک از آن آب می آید، همین آب را قدردانی می کند، هدایت می کند؛ با آن یک کشتزار را، یک مزرعه را، یک باغ را به وجود می آورد و از برکات آن، خود و دیگران را برخوردار می کند.

این ها خیلی قیمت دارد؛ سختکوشی.

با توجه به کاهش میزان بارندگی سالانه در یزد نسبت به سال قبل، امسال باوجود میانگین 166.

3 میلی متر بارندگی در کشور این عدد در سال آبی 97 -96 در یزد 69.

1 میلی متر گزارش شد و به همین علت تولید انواع محصول کشاورزی کاهش یافت.

زیان پدیده خشکسالی و سرمازدگی در سال جاری به کشاورزان حدود 10 هزار میلیارد ریال اعلام شد.

به همین دلیل بهترین راه برای جبران این مشکلات بهره گیری از سختکوشی و ترویج گیاهان کم آبخواه مانند محصول گلخانه ای، پسته، انگور، گیاهان دارویی، زعفران، گل محمدی، زیره و کنجد است.

اراضی قابل کشاورزی یزد 170 هزار هکتار است، به دلیل کاهش بارندگی، خشکسالی و افت سطح آب های زیرزمینی در چند دهه اخیر با 54 هزار هکتار کاهش به 116 هزار هکتار رسید که به کشت انواع محصول زراعی و باغی اختصاص دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد از کاهش 24 هزار هکتار سطح زیر کشت گیاهان پر آبخواه و جایگزینی 14 هزار هکتار محصولات کم آبخواه متناسب با اقلیم و برخورداری از مزیت بالای اقتصادی در جهت کاهش آب مصرفی در این بخش خبر می دهد.

سید جمال سجادی پور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: سطح زیر کشت محصولات پر آبخواه زراعی و باغی استان نیز به 23 هزار و 778 هکتار در بازه پنج ساله کاهش می یابد تا با حذف این میزان سطح کشت، 14 هزار و 530 هکتار محصولات کم آبخواه زراعی و باغی متناسب با اقلیم استان و دارای مزیت بالای اقتصادی، جایگزین شود.

وی یادآور شد: این موضوع در چارچوب طرح اصلاح الگوی کشت در دستور کار قرار دارد و قرار است حذف 12 هزار و 221 هکتار اراضی زراعی و کاهش آن به 26 هزار و 200 هکتار تا سال 1400 انجام شود.

به گفته رییس جهاد کشاورزی یزد ، متناسب با میزان منابع آب در اختیار و قابل برنامه ریزی، در بخش زراعی محصولاتی مانند سبزی ، محصول جالیزی و یونجه و در بخش باغبانی بادام و گردو حذف می شود.

سجادی پور اضافه کرد: همچنین تولیدات گلخانه ای، پسته، انگور، گیاهان دارویی، زعفران، گل محمدی، زیره و کنجد که در صدر برنامه های اصلاح الگوی کشت استان قرار دارد، جایگزین خواهند شد.

البته در سال های اخیر به منظور کاهش مصرف آب سطح اراضی باغی با حذف محصول پر آبخواه و جایگزینی محصول کم آبخواه به 81 هزار و 232 هکتار خواهد رسید .

این مسئول بابیان اینکه آب موردنیاز بخش کشاورزی در افق 1400 معادل 761 میلیون مترمکعب پیش بینی شده است ، اظهار داشت: آب مصرفی در این بخش بیانگر وجود تنش برابر 36 درصد است.

رییس جهاد کشاورزی یزد می گوید: به عنوان نمونه مصرف آب گیاهانی همانند پسته در این افق باید از 47 هزار و 60 میلیون مترمکعب به نصف و محصول زیتون از 17 میلیون مترمکعب به 11 میلیون مترمکعب کاهش یابد.

وی توضیح داد: در این ارتباط کشت درختان زرشک، خرما، زعفران، گیاهان دارویی، گل محمدی، عناب و محصول گلخانه ای جایگزین و رونق می یابد.

بر این اساس سطح زیر کشت گندم، جو، ذرت دانه ای، یونجه و شلغم علوفه ای به عنوان محصول پر آبخواه با بیش از 24 هزار هکتار زیر کشت و با بیش از 150 میلیون مترمکعب مصرف آب باید به 13 هزار هکتار سطح زیرکشت و 70 میلیون مترمکعب آب کاهش یابد .

همچنین قرار است کشت لوبیا، عدس، کلزا، سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، بادمجان، کلم، بامیه و سایر سبزی ها، خربزه، هندوانه، طالبی، خیار سبز، کدو، گرمک، ذرت و چغندرقند و هویج علوفه ای، آفتابگردان آجیلی و گیاهان علوفه ای حذف شود.

و در مقابل گیاهان زیره، کینوآ، گلرنگ، ارزن، کنجد، سیر خشک ، سور گوم و سایر محصولات زراعی مشابه کشت شود.

یکی از محورهایی که چند سال اخیر و در راستای اصلاح الگوی مصرف و کاهش مصرف آب مدنظر کشاورزان بود ، توسعه محصول گلخانه ای و گیاهان دارویی است.

یزد هم اکنون در تولید روناس، گیاهان گلخانه ای ، پسته ، زردآلو ، انار و زعفران به عنوان گیاهان کم آبخواه به ترتیب رتبه های نخست ، دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم و هفتم کشور را دارد .

سطح زیر کشت گیاهان گلخانه ای یزد، یک هزار و 420 هکتار است و سالانه 409 هزار و 950 تن محصول که بیشتر خیار سبز ، گوجه فرنگی، بادمجان و سبزی است، تولید می شود .

در برخی شهرستان ها توسعه محصولات گلخانه ای و گیاهان دارویی بیشتر از سایر نقاط است، طوری که اشکذر و یزد در تولید بخش اول بیشتر همت داشته اند ، بافق و ابرکوه در تولیدات بخش دوم.

در ابرکوه باوجود کاهش تولید بسیاری از محصولات از جمله پسته و انار ، 2هزار و 100 تن انواع محصولات گلخانه ای در سال 1396 از هفت هکتار برداشت شد.

این عدد نسبت به سال قبل از آن 50 درصد افزایش داشت و در کنار آن توجه خاصی به توسعه گیاهان دارویی شده است.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه در این ارتباط می گوید: کشت گیاهان دارویی در این شهرستان که اقلیم گرم و بیابانی دارد، رو به گسترش است و با توجه به آثار زیان بار خشکسالی در راستای توسعه کشت محصول کم آبخواه هم اکنون در 120 هکتار زمین های منطقه گیاهان دارویی کشت شده است.

مهدی غیب الهی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زعفران ، نعناع فلفلی، سیر ، شیرین بیان، به لیمو، شوید ، گل محمدی و شنبلیله ازجمله گیاهان دارویی هستند.

وی، بابیان اینکه گیاهان دارویی به عنوان محصول کم آبخواه و باارزش اقتصادی بالایی مطرح هستند، تأکید کرد: در 6 ماهه نخست سال 1397 از 70 هکتار اراضی زیر کشت 667 تن نعناع فلفلی، شیرین بیان، به لیمو، شوید ، سیر ، گل محمدی و شنبلیله برداشت و به بازار مصرف عرضه شد .

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه پیش بینی کرد: با توجه به ارزش افزوده بالا، کم آبخواه بودن این گیاهان و استقبال کشاورزان سطح زیر کشت گیاهان دارویی در سال زراعی 98 -97 به 300 هکتار برسد.

رییس جهاد کشاورزی بافق هم درباره توسعه کشت گیاهان دارویی اظهار داشت: حدود 45 درصد مردم شهرستان از سه جنبه کاربردی گیاهان دارویی در منزل و محل کار خود استفاده می کنند.

حمید عسکری باقرآبادی در گفت وگو با ایرنا، اجرای طرح کشت گیاهان دارویی و زعفران را باهدف تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: هم اکنون 350 نفر در حوزه کشت گیاهان دارویی به کار اشتغال دارند.

وی بابیان اینکه زعفران هم در زمره گیاهان دارویی قرار دارد، یادآور شد: سال 96 افزون بر 300 کیلوگرم محصول زعفران خشک در بافق برداشت و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شد.

وی از توزیع بیش از 17 تن پیاز زعفران بین کشاورزان پارسال خبر داد و افزود: سطح زیر کشت این محصول از 60 هکتار به 65 هکتار افزایش یافت و پیش بینی می شود در سال جاری 340 کیلوگرم زعفران در این شهرستان برداشت شود.

البته در این منطقه توسعه کاشت درخت نخل نیز قابل توجه است، که عمدتاً در مناطق بیابانی امکان رشد و توسعه دارد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی بافق امسال افزون بر هفت هزار و 500 تن محصول خرما از نخلستان های منطقه برداشت شد که در هم سنجی با پارسال 40 درصد افزایش دارد.

عسکری باقرآبادی، خرمای بافق را مرغوب و دارای ارزش صادراتی عنوان کرد و افزود: هم اینک مازاد این محصول به سایر استان ها عرضه می شود و می تواند در ردیف ارقام صادراتی ارزآور قرار گیرد.

وی سطح زیر کشت خرما را 2 هزار و 210 هکتار ذکر کرد و یادآور شد: از این میزان کشت یک هزار و 400 هکتار خرمای بومی و بقیه درختان اصلاح شده است.

وی بیان کرد: در راستای طرح اقتصاد مقاومتی، یک واحد کارخانه فرآوری خرما با سرمایه گذاری 10 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است.

در خاتم که قطب کشاورزی و عشایری یزد است در کنار توسعه گیاهان دارویی ، توجه خاصی به محصول گلخانه ای شده است و کشت 23 هزار و 500 مترمربع محصول گلخانه ای و ایجاد 90 فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم و صدور 155 مورد کشت گلخانه ای و پیش بینی باروری 72 هکتار نتیجه آن است.

از سوی دیگر کشت گیاهان دارویی جدید در این شهرستان خوب جواب داد، به گونه ای که کاشت گیاه پاپایا برای اولین بار در استان در گلخانه های خاتم انجام شد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی خاتم، پاپایا گیاهی علفی، همیشه سبز و دولپه است که به صورت یک تنه با چوبی نرم به ارتفاع یکتا 10 متر رشد می کند.

مجتبی آغاز، افزود: این گیاه چندساله ممکن است تا 20 سال عمر کند اما عمر مفید و اقتصادی آن بیشتر از سه سال نیست و نخستین میوه پاپایا معمولاً 12 ماه پس از کاشت بذر به دست می آید.

وی بابیان اینکه عملکرد پاپایا در ایران 3.

5 تن در هکتار است و در محیط باز سطح زیر کشت آن در منطقه بلوچستان حدود 30 هکتار است ، ادامه داد: هم اکنون سطح زیر کشت این محصول در خاتم هشت هزار مترمربع کشت گلخانه ای است و عملکرد این محصول در گلخانه متفاوت از کشت باز است.

وی با اشاره به اینکه درکشت گلخانه ای در یک هزار مترمربع 350 درخت کشت می شود که هر درخت 20 تا 100 عدد میوه می دهد ، ادامه داد: وزن هر میوه بسته به شرایط گلخانه و تغذیه متفاوت و 250 گرم تا 500 گرم است که با این حساب پیش بینی می شود 24 تن محصول مرغوب پاپایا برداشت و باقیمت بسیار مطلوبی به عنوان میوه لوکس به فروش برسد.

با این توضیحات می توان گفت که هرچند خشکسالی ، مشکلات زیادی را بر استان تحمیل کرد، اما جبری که منجر به کاهش مصرف آب و اصلاح الگوی کشت شده بهترین نتیجه ای است که یزدی های سختکوش از این موقعیت، به خوبی استفاده کرده و خواهند کرد.

منبع:سازمان جهادکشاورزی یزد سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی، تاریخ انتشار 28مهر 97، کدمطلب :11336 www.

yazdbiabi.

ir،
کلید واژه ها: گیاهان - کاهش - خشکسالی - کشاورزی - استان - بارندگی - میزان - رهبر معظم انقلاب - اقتصادی - میلی - زیان - مردم - افزایش - توسعه - انواع - بهترین راه - کشاورزان - زیرزمینی - یزدی - خبرنگار - میلیارد - مشکلات - بهترین - تولید - پدیده - ایرنا - اصلاح - مزرعه - سجادی - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
محور مقاومت موازنه جدیدی را با دشمن صهیونیستی ایجاد کرده است

بازنمایی تاریخ اجتماعی ایران در «ورسک»

شعرا باید دغدغه دین داشته باشند

شعرا باید دغدغه دین داشته باشند

ضرورت آشنایی جامع مسئولان با ابعاد وجودی حضرت زهرا (س)

گزارش تصویری: جلسه شورای اجتماعی کشور

شهدای مخابرات هنوز هم گمنام هستند

ناوگروه پنجاه ونهم نداجا در بندرعباس پهلو گرفت

رسانه ها پیشرفت های 40 ساله را به نمایش بگذارند

تجهیز سلولهای فتوولتاتیک در بیابانها برای توسعه گردشگری

رشد 13 درصدی رضایت مندی مردم از پلیس آگاهی/ کاهش 2 درصدی شکایات

ویدیو : متفاوت ترین سالن کنسرتی که تا به حال دیده اید!

رسانه ها پیشرفت های 40 ساله را به نمایش بگذارند

اروپا رغبتی به انجام تعهداتش در برجام ندارد

تاجیک: اصلاح طلبان دچار نوعی بی کفایتی نمادین شدند

رفع وابستگی به نانوکامپوزیت دندانی از سوی یک استارتاپ نوپا

صالحی در جمع خبرنگاران: هیات نظارت بر برجام در خصوص ماندن یا خروج از آن تصمیم می گیرد

روش های حضرت زهرا(س) برای تربیت فرزند عزتمند

استخدام بازاریاب خانم با مزایای توافقی در شرکت معتبر در اصفهان

افتتاح نمایشگاه کوچه های بنی هاشم در ورامین

استخدام بازاریاب خانم با مزایا در حوالی منطقه سعادت آباد

حدیث فقیری تشییع 3 شهید دفاع مقدس در شیراز

توکلی: ادغام و انحلال دانشگاه ها متوقف شود

افزایش مجدد حقوق برخی از کارکنان دولت قطعیت ندارد

صالحی: ایران کشوری مستقل در جهان و کلید طلایی منطقه است

اعضای هیأت رییسه شورای روابط عمومی ورامین انتخاب شدند

اعضای هیأت رییسه شورای روابط عمومی ورامین انتخاب شدند

مداحی ایام فاطمیه 97 / حمید علیمی

معوقات مددجویان کمیته امداد کرمان پرداخت می شود

بانک ها در حل مشکلات به ایثارگران کمک کنند

تسریع در روند تصویب لایحه واگذاری سهام عدالت/ تأکید بر تداوم حمایت دولت از اقشار کم درآمد

رشد 13 درصدی رضایت مندی مردم از پلیس آگاهی/ کاهش 2 درصدی شکایات

مادر با چشم انتظاری چشم از جهان فرو بست

آتش نشانی به گروه مشاغل سخت و زیان آور اضافه شد

امام زاده هشت ضلعی به یادگار مانده از قرن هشتم

تفکر و هویت شیعه را مدیون مجاهدت مظلومانه حضرت زهرا (س) هستیم

تصاویر/ سوگواری طلاب و روحانیون اصفهان در سالروز شهادت حضرت زهرا(س)

رهاسازی یک رأس «جبیر» در طبیعت سیرجان

جوجه ریزی 7 میلیون قطعه ای در مرغداری های بابل

سوال 7 نماینده مجلس در مورد پرونده «سکه ثامن» تقدیم هیات رییسه شد

استخدام مشاور املاک با پورسانت عالی در شهر مشهد

مصطفوی: انقلاب اسلامی برخلاف آرزوهای دشمنانش استوار ایستاده است

حرکت عجیب عروس و داماد در شب عروسیشان!

زمان آزمون استخدام سازمان امور اراضی کشور سال 97

مدیران کشور و رسانه ها، با تشریح پیشرفت های 40 ساله تلاش ملت و اقتدار را به نمایش بگذارند

مدیریت بحران قبل و بعد از پلاسکو

معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی مطرح کرد استفاده از رادار ملی در سایت جدید بیرک زاهدان

سایت هسته ای فردو، میزبان دو شهید گمنام

عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در بیوت مراجع تقلید - قم

دعوت از دانشجویان برای خدمات رسانی در مناطق محروم

ناوگروه پنجاه و نهم نیروی دریایی ارتش در بندرعباس پهلو گرفت

ناوگروه پنجاه ونهم نداجا در بندرعباس پهلو گرفت

صالحی: ما به خاطر اختلافات سیاسی که در داخل کشور داریم نگذاشتیم شهد عزتمندی را ملت به خو بی بچشند

دبیر مرکز مطالعات حرکت های جهادی: ارائه خدمات جهادی به 44 هزار نفر در سال جاری/فعالیت 300 گروه جهادی در کشور

تکذیبیه برای سخنی که گفته نشد/ اصل سخن «زاکانی» چه بود؟ + فایل صوتی

ناوگروه پنجاه و نهم نداجا دربندرعباس پهلو گرفت

36 اقامتگاه بوم گردی در خراسان رضوی فعال است

ناوگروه پنجاه و نهم نداجا دربندرعباس پهلو گرفت

سند برابرسازی وضعیت معیشتی قلعه گنج تنظیم شود

سوال 7 نماینده مجلس در مورد پرونده «سکه ثامن» تقدیم هیات رییسه شد

تاکید بر راه اندازی دبیرخانه دائمی سوگواره منطقه ای اربعین در آیینه رسانه در ایلام

شیخان؛ گنجینه ای بی نظیر از علما و محدثین شیعه

طرح «معامله قرن» ساقط شده است

رسانه ها پیشرفت های 40 ساله را به نمایش بگذارند

شهیدی که پادری منزلش پرچم اسراییل بود!

عضو مجلس خبرگان رهبری: مردم از مسولین گله مندند ولی باصلابت در 22بهمن شرکت می کنند

حضرت زهرا(س) در همه مراحل زندگی خود نقش آفرینی داشته اند

نگرانی دشمن از انسجام مردم حول محور ولایت است

باید سیره حضرت زهرا(س) در بین دختران و جوانان تبیین شود

اعزام 165 مبلغ در ایام فاطمیه و دهه مبارکه فجر به مناطق مختلف فارس

چرا تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) نامشخص است؟

60 بنای تاریخی دزفول نیازمند مرمت اضطراری

شهرک صنفی در مازندران ایجاد می شود

شغل آتش نشانی به گروه ب مشاغل سخت پیوست

حجم بسته های اینترنت 10 درصد افزایش یافت

رفتار های مردانه مورد علاقه خانم ها

لاریجانی درگذشت سردار احمد فضائلی را تسلیت گفت

اقتصاد پویا و مولد در سایه صلح جاری است

انضباط مالی کشور تحت الشعاع تحریم ها قرار نگیرد

یادداشت/علی اکبر روح نواز طرح هدفمند دولت و مجلس برای انتخابات مجلس

در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی تاکید شد مدیران کشور و رسانه ها، با تشریح پیشرفت های 40 ساله تلاش ملت و اقتدار را به نمایش بگذارند

36 اقامتگاه بوم گردی در خراسان رضوی فعال است

حفظ آبرو و جایگاه آن در شریعت در تازه ترین شماره مجله مطالعات تقریبی مذاهب اسلامی

وزیر تعاون: 14 میلیون خانوار ایرانی بسته حمایتی دریافت کردند

جلسه شورای شهر تهران

کریمی اصفهانی:زمانی که زاکانی محلی از اعراب نداشت، لاریجانی و ناطق اصولگرا بودند

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی منتشر شد

استخدام در شرکت کار و تامین اجتماعی سال 97 (اعلام نتایج)

آتش نشانان در گروه ب مشاغل سخت و زیان آور قرار گرفتند

مردمی سازی کمیته امداد دستاورد چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی / ارائه 40 هزار خدمت به مددجویان

مهلت ثبت نام ازدواج دانشجویی تمدید شد

سوال 7 نماینده مجلس در مورد پرونده «سکه ثامن» تقدیم هیات رییسه شد

زیباترین ارکیده های جهان در نوشهر جمع می شوند

مصطفوی: انقلاب اسلامی برخلاف آرزوهای دشمنانش استوار ایستاده است

قابلیت های سایت راداری جدید بیرک زاهدان

ناوگروه پنجاه و نهم نداجا در بندرعباس پهلوگرفت

دلیل دروغ گویی در زندگی مشترک چیست؟

در نشست خبری با اهالی رسانه مطرح شد آموزگار: به اتحادیه ناشران آمدند تا مرا بزنند/ سخنان انصرافی ها مصادیق مجرمانه دارد

عکس و متن زیبای شهره سلطانی

برگزاری آزمون متمرکز امامت جمعه بهمن ماه در قم

ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد

ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد