مطالب مرتبط:
ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد
ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد
رونق کشت گیاهان کم آبخواه گامی به سوی کشاورزی نوین در بافق
ضرورت توسعه کشت گیاهان کم آبخواه+فیلم و آلبوم تصاویر
امضای تفاهم نامه با محوریت ترویج و توسعه کشت و مصرف گیاهان دارویی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 23:452018-10-22سياسي

ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد


از تاثیرهای 2 دهه خشکسالی در یزد با وجود زیان های فراوان به بخش های مختلف ازجمله کشاورزی، افزایش سازگاری مردمان آن با اقلیم گرم و خشک ، کاهش سطح زیرکشت گیاهان پر آبخواه و در مقابل توسعه کشت محصول کم آبخواه در استان است.

- شعارسال":از تاثیرهای 2 دهه خشکسالی در یزد با وجود زیان های فراوان به بخش های مختلف ازجمله کشاورزی، افزایش سازگاری مردمان آن با اقلیم گرم و خشک ، کاهش سطح زیرکشت گیاهان پر آبخواه و در مقابل توسعه کشت محصول کم آبخواه در استان است.

یزدی ها در تاریخ و تمدن چند هزارساله این منطقه همواره با کمترین میزان آب توانسته اند، بیشترین بهره را ببرند.

طوری که رهبر معظم انقلاب در جمع مردم استان در حسینیه امیر چخماق یزد فرمودند: یک یزدی چشمه ی آبی اگر در گوشه ای پیدا می کند که ساعتی به قدر یک سطل کوچک از آن آب می آید، همین آب را قدردانی می کند، هدایت می کند؛ با آن یک کشتزار را، یک مزرعه را، یک باغ را به وجود می آورد و از برکات آن، خود و دیگران را برخوردار می کند.

این ها خیلی قیمت دارد؛ سختکوشی.

با توجه به کاهش میزان بارندگی سالانه در یزد نسبت به سال قبل، امسال باوجود میانگین 166.

3 میلی متر بارندگی در کشور این عدد در سال آبی 97 -96 در یزد 69.

1 میلی متر گزارش شد و به همین علت تولید انواع محصول کشاورزی کاهش یافت.

زیان پدیده خشکسالی و سرمازدگی در سال جاری به کشاورزان حدود 10 هزار میلیارد ریال اعلام شد.

به همین دلیل بهترین راه برای جبران این مشکلات بهره گیری از سختکوشی و ترویج گیاهان کم آبخواه مانند محصول گلخانه ای، پسته، انگور، گیاهان دارویی، زعفران، گل محمدی، زیره و کنجد است.

اراضی قابل کشاورزی یزد 170 هزار هکتار است، به دلیل کاهش بارندگی، خشکسالی و افت سطح آب های زیرزمینی در چند دهه اخیر با 54 هزار هکتار کاهش به 116 هزار هکتار رسید که به کشت انواع محصول زراعی و باغی اختصاص دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد از کاهش 24 هزار هکتار سطح زیر کشت گیاهان پر آبخواه و جایگزینی 14 هزار هکتار محصولات کم آبخواه متناسب با اقلیم و برخورداری از مزیت بالای اقتصادی در جهت کاهش آب مصرفی در این بخش خبر می دهد.

سید جمال سجادی پور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: سطح زیر کشت محصولات پر آبخواه زراعی و باغی استان نیز به 23 هزار و 778 هکتار در بازه پنج ساله کاهش می یابد تا با حذف این میزان سطح کشت، 14 هزار و 530 هکتار محصولات کم آبخواه زراعی و باغی متناسب با اقلیم استان و دارای مزیت بالای اقتصادی، جایگزین شود.

وی یادآور شد: این موضوع در چارچوب طرح اصلاح الگوی کشت در دستور کار قرار دارد و قرار است حذف 12 هزار و 221 هکتار اراضی زراعی و کاهش آن به 26 هزار و 200 هکتار تا سال 1400 انجام شود.

به گفته رییس جهاد کشاورزی یزد ، متناسب با میزان منابع آب در اختیار و قابل برنامه ریزی، در بخش زراعی محصولاتی مانند سبزی ، محصول جالیزی و یونجه و در بخش باغبانی بادام و گردو حذف می شود.

سجادی پور اضافه کرد: همچنین تولیدات گلخانه ای، پسته، انگور، گیاهان دارویی، زعفران، گل محمدی، زیره و کنجد که در صدر برنامه های اصلاح الگوی کشت استان قرار دارد، جایگزین خواهند شد.

البته در سال های اخیر به منظور کاهش مصرف آب سطح اراضی باغی با حذف محصول پر آبخواه و جایگزینی محصول کم آبخواه به 81 هزار و 232 هکتار خواهد رسید .

این مسئول بابیان اینکه آب موردنیاز بخش کشاورزی در افق 1400 معادل 761 میلیون مترمکعب پیش بینی شده است ، اظهار داشت: آب مصرفی در این بخش بیانگر وجود تنش برابر 36 درصد است.

رییس جهاد کشاورزی یزد می گوید: به عنوان نمونه مصرف آب گیاهانی همانند پسته در این افق باید از 47 هزار و 60 میلیون مترمکعب به نصف و محصول زیتون از 17 میلیون مترمکعب به 11 میلیون مترمکعب کاهش یابد.

وی توضیح داد: در این ارتباط کشت درختان زرشک، خرما، زعفران، گیاهان دارویی، گل محمدی، عناب و محصول گلخانه ای جایگزین و رونق می یابد.

بر این اساس سطح زیر کشت گندم، جو، ذرت دانه ای، یونجه و شلغم علوفه ای به عنوان محصول پر آبخواه با بیش از 24 هزار هکتار زیر کشت و با بیش از 150 میلیون مترمکعب مصرف آب باید به 13 هزار هکتار سطح زیرکشت و 70 میلیون مترمکعب آب کاهش یابد .

همچنین قرار است کشت لوبیا، عدس، کلزا، سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، بادمجان، کلم، بامیه و سایر سبزی ها، خربزه، هندوانه، طالبی، خیار سبز، کدو، گرمک، ذرت و چغندرقند و هویج علوفه ای، آفتابگردان آجیلی و گیاهان علوفه ای حذف شود.

و در مقابل گیاهان زیره، کینوآ، گلرنگ، ارزن، کنجد، سیر خشک ، سور گوم و سایر محصولات زراعی مشابه کشت شود.

یکی از محورهایی که چند سال اخیر و در راستای اصلاح الگوی مصرف و کاهش مصرف آب مدنظر کشاورزان بود ، توسعه محصول گلخانه ای و گیاهان دارویی است.

یزد هم اکنون در تولید روناس، گیاهان گلخانه ای ، پسته ، زردآلو ، انار و زعفران به عنوان گیاهان کم آبخواه به ترتیب رتبه های نخست ، دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم و هفتم کشور را دارد .

سطح زیر کشت گیاهان گلخانه ای یزد، یک هزار و 420 هکتار است و سالانه 409 هزار و 950 تن محصول که بیشتر خیار سبز ، گوجه فرنگی، بادمجان و سبزی است، تولید می شود .

در برخی شهرستان ها توسعه محصولات گلخانه ای و گیاهان دارویی بیشتر از سایر نقاط است، طوری که اشکذر و یزد در تولید بخش اول بیشتر همت داشته اند ، بافق و ابرکوه در تولیدات بخش دوم.

در ابرکوه باوجود کاهش تولید بسیاری از محصولات از جمله پسته و انار ، 2هزار و 100 تن انواع محصولات گلخانه ای در سال 1396 از هفت هکتار برداشت شد.

این عدد نسبت به سال قبل از آن 50 درصد افزایش داشت و در کنار آن توجه خاصی به توسعه گیاهان دارویی شده است.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه در این ارتباط می گوید: کشت گیاهان دارویی در این شهرستان که اقلیم گرم و بیابانی دارد، رو به گسترش است و با توجه به آثار زیان بار خشکسالی در راستای توسعه کشت محصول کم آبخواه هم اکنون در 120 هکتار زمین های منطقه گیاهان دارویی کشت شده است.

مهدی غیب الهی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زعفران ، نعناع فلفلی، سیر ، شیرین بیان، به لیمو، شوید ، گل محمدی و شنبلیله ازجمله گیاهان دارویی هستند.

وی، بابیان اینکه گیاهان دارویی به عنوان محصول کم آبخواه و باارزش اقتصادی بالایی مطرح هستند، تأکید کرد: در 6 ماهه نخست سال 1397 از 70 هکتار اراضی زیر کشت 667 تن نعناع فلفلی، شیرین بیان، به لیمو، شوید ، سیر ، گل محمدی و شنبلیله برداشت و به بازار مصرف عرضه شد .

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه پیش بینی کرد: با توجه به ارزش افزوده بالا، کم آبخواه بودن این گیاهان و استقبال کشاورزان سطح زیر کشت گیاهان دارویی در سال زراعی 98 -97 به 300 هکتار برسد.

رییس جهاد کشاورزی بافق هم درباره توسعه کشت گیاهان دارویی اظهار داشت: حدود 45 درصد مردم شهرستان از سه جنبه کاربردی گیاهان دارویی در منزل و محل کار خود استفاده می کنند.

حمید عسکری باقرآبادی در گفت وگو با ایرنا، اجرای طرح کشت گیاهان دارویی و زعفران را باهدف تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: هم اکنون 350 نفر در حوزه کشت گیاهان دارویی به کار اشتغال دارند.

وی بابیان اینکه زعفران هم در زمره گیاهان دارویی قرار دارد، یادآور شد: سال 96 افزون بر 300 کیلوگرم محصول زعفران خشک در بافق برداشت و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شد.

وی از توزیع بیش از 17 تن پیاز زعفران بین کشاورزان پارسال خبر داد و افزود: سطح زیر کشت این محصول از 60 هکتار به 65 هکتار افزایش یافت و پیش بینی می شود در سال جاری 340 کیلوگرم زعفران در این شهرستان برداشت شود.

البته در این منطقه توسعه کاشت درخت نخل نیز قابل توجه است، که عمدتاً در مناطق بیابانی امکان رشد و توسعه دارد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی بافق امسال افزون بر هفت هزار و 500 تن محصول خرما از نخلستان های منطقه برداشت شد که در هم سنجی با پارسال 40 درصد افزایش دارد.

عسکری باقرآبادی، خرمای بافق را مرغوب و دارای ارزش صادراتی عنوان کرد و افزود: هم اینک مازاد این محصول به سایر استان ها عرضه می شود و می تواند در ردیف ارقام صادراتی ارزآور قرار گیرد.

وی سطح زیر کشت خرما را 2 هزار و 210 هکتار ذکر کرد و یادآور شد: از این میزان کشت یک هزار و 400 هکتار خرمای بومی و بقیه درختان اصلاح شده است.

وی بیان کرد: در راستای طرح اقتصاد مقاومتی، یک واحد کارخانه فرآوری خرما با سرمایه گذاری 10 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است.

در خاتم که قطب کشاورزی و عشایری یزد است در کنار توسعه گیاهان دارویی ، توجه خاصی به محصول گلخانه ای شده است و کشت 23 هزار و 500 مترمربع محصول گلخانه ای و ایجاد 90 فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم و صدور 155 مورد کشت گلخانه ای و پیش بینی باروری 72 هکتار نتیجه آن است.

از سوی دیگر کشت گیاهان دارویی جدید در این شهرستان خوب جواب داد، به گونه ای که کاشت گیاه پاپایا برای اولین بار در استان در گلخانه های خاتم انجام شد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی خاتم، پاپایا گیاهی علفی، همیشه سبز و دولپه است که به صورت یک تنه با چوبی نرم به ارتفاع یکتا 10 متر رشد می کند.

مجتبی آغاز، افزود: این گیاه چندساله ممکن است تا 20 سال عمر کند اما عمر مفید و اقتصادی آن بیشتر از سه سال نیست و نخستین میوه پاپایا معمولاً 12 ماه پس از کاشت بذر به دست می آید.

وی بابیان اینکه عملکرد پاپایا در ایران 3.

5 تن در هکتار است و در محیط باز سطح زیر کشت آن در منطقه بلوچستان حدود 30 هکتار است ، ادامه داد: هم اکنون سطح زیر کشت این محصول در خاتم هشت هزار مترمربع کشت گلخانه ای است و عملکرد این محصول در گلخانه متفاوت از کشت باز است.

وی با اشاره به اینکه درکشت گلخانه ای در یک هزار مترمربع 350 درخت کشت می شود که هر درخت 20 تا 100 عدد میوه می دهد ، ادامه داد: وزن هر میوه بسته به شرایط گلخانه و تغذیه متفاوت و 250 گرم تا 500 گرم است که با این حساب پیش بینی می شود 24 تن محصول مرغوب پاپایا برداشت و باقیمت بسیار مطلوبی به عنوان میوه لوکس به فروش برسد.

با این توضیحات می توان گفت که هرچند خشکسالی ، مشکلات زیادی را بر استان تحمیل کرد، اما جبری که منجر به کاهش مصرف آب و اصلاح الگوی کشت شده بهترین نتیجه ای است که یزدی های سختکوش از این موقعیت، به خوبی استفاده کرده و خواهند کرد.

منبع:سازمان جهادکشاورزی یزد سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی، تاریخ انتشار 28مهر 97، کدمطلب :11336 www.

yazdbiabi.

ir،
کلید واژه ها: گیاهان - کاهش - خشکسالی - کشاورزی - استان - بارندگی - میزان - رهبر معظم انقلاب - اقتصادی - میلی - زیان - مردم - افزایش - توسعه - انواع - بهترین راه - کشاورزان - زیرزمینی - یزدی - خبرنگار - میلیارد - مشکلات - بهترین - تولید - پدیده - ایرنا - اصلاح - مزرعه - سجادی - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
بهتر است از مدیر بترسند یا دوستش داشته باشند؟

برگزاری جلسه هیات رییسه فدراسیون شنا با تاکید بر توسعه عمومی

ژاپن به دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران

اجرایی شدن مصوبات جلسه قبلی شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور

2 نمایشگاه بین المللی در شیراز آغاز به کار کرد

سال گذشته فقط 10 درصد بودجه قرآنی کشور تخصیص یافت/جذب نخبگان قرآنی در دارالقرآن های آموزش و پرورش

بهتر است از شما بترسند یا دوست تان داشته باشید؟

چه زمانی دعا کنیم تا مستجاب شود؟

استخدام منشی در شرکت افرا درب سلماس در تهران

خلبانان یک جسم ناشناخته فضایی را در آسمان ایرلند دیدند+ ویدیو

جابه جایی رکورد پخت پیتزا در گینس توسط آرژانتینی ها + فیلم

وحدت اصلی ترین استراتژی و راهبرد امت اسلامی است

رفع مشکلات تاریخی و اجتماعی در گرو فرهنگ سازی است

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

سردار غیب پرور: صدام ظرفیت مقابله با ایران را نداشت/ فضای مجازی حربه دشمن است

پیشنهاد معنادار آشنا به اصولگرایان قدیم و جدید در حمایت از ظریف

قدر دانی ازخانواده های شهدای مدافعان حرم در کرمان

طرح «شهرستانی و استانی کردن انتخابات» به تدریج شهر های کوچک و دورافتاده را فاقد نماینده می کند

هیچ ژن خوبی در شرکت های شستا نیست

باید از شما بترسند یا باید محبوب باشید؟

سی ان ان از ترامپ شکایت کرد

برگزاری بزرگداشت علامه طباطبایی با سخنرانی دو مرجع تقلید

نشستی با خانواده های شهدای مدافعان حرم در کرمان

تغییر رویکرد BBC از سانسور به تحریف

سال گذشته فقط 10 درصد بودجه قرآنی کشور تخصیص یافت/نخبگان قرآنی در دارالقرآن های آموزش و پرورش جذب شوند

قدردانی استاندار کرمانشاه از مردم تهران برای کمک به زلزله زدگان

خرازی: برخی خواهان استعفای روحانی شدند اما رهبری مخالفت کردند

وزیر کشور: بودجه ویژه به مناطق مرزی اختصاص یافته است

خرازی: مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی و محکومان محیط زیست علنی می شود

احضار 1500 نفر، بازداشت 170نفر و صدور 69 کیفرخواست در پرونده های اخیر اقتصادی

استخدام مهندس نقشه بردار در بندرعباس

حضور بیش از 3725 روحانی در مدارس/ تربیت 80 مدرس روحانی سند تحول

استاندار کردستان: دولت مدیون جوانان کردستانی است

حسن عباسی: آمریکا مسلمان شود و سایت های پورن را ببندد، مذاکره می کنیم!

کنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز گشایش یافت

200 مقاله به همایش بین المللی امام رضا(ع) در قم رسید

ابتکار: تهمت های برخی رسانه ها سازمان دهی شده است/ مشکلی با انتقاد و مطالبه گری ها ندارم

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

سرمایه های ملی کشور توسط عده محدودی غارت می شود/ ضرورت تقویت فعالیت های مدنی

تجمل گرایی از تولد تا مرگ

گشت وگذار زیر نور ماه

اعلام نامزدهای نمایندگی مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات

مسلمانان باید در راستای مقاصد حضرت مهدی(عج) فعالیت کنند

استاندار گلستان مهمان گفتگوی ویژه خبری امشب

یک برکناری دیگر در دولت ترامپ

ظریف گوشه ای از پشت پرده مخالفت ها با FATF را عیان کرد

رییس جمهور تاکید داشتند تا قانون منع به کارگیری بازنشستگان با جدیت اجرا شود سلطانی فر: عزم و اراده نظام بر انتقال قدرت از نسل فعلی به نسل جوان است

واکنش ابطحی به ممنوع شدن کوهنوردی زنان بدون اذن ولی در مشهد

دبیر ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش خبر داد حضور بیش از 3725 روحانی در مدارس/ تربیت 80 مدرس روحانی سند تحول

حجت الاسلام طباطبایی: احکام وقف برای مردم بازگو شود

انتخاب 29 اثر برگزیده/ داوری اردکانی به عنوان استاد خادم کتاب تجلیل می شود

ارتقاء همکاری های ایران و بلغارستان در مبارزه با مواد مخدر

همایش تجلیل از مربیان و فعالان قرآنی فاروج

جزییات طرح حمایت غذایی از اقشار کم درآمد

انجمن علمی پزشکی هسته ای ایران: داروهای رادیواکتیو تحریم هستند

بذرهای نابودی: جهان اهریمنیِ دستکاری ژنتیک

امیرعبداللهیان: مواضع مقامات آمریکاموجب افزایش نفرت مردم ایران ازکاخ سفید شده است

شرکت های زیادی در ایران می توانند اقدامات ساختمانی قوی در سوریه داشته باشند

استخدام فارغ التحصیل رشته های الکترونیک و نرم افزار در کرمان

واکنش وزیر دفاع به تشدید تحریم ها

دستگیری عاملان سوزاندن 3 قلاده کفتار در خراسان رضوی + فیلم

از بین رفتن برجام به معنی غلبه زورگویی در عرصه بین المللی است

همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم آغاز شد

ترویج فرهنگ وقف بخش عمده ای از مشکلات جامعه را حل می کند

کلنگ زنی و افتتاح کارخانه های فولاد و نمک دریایی

خبرنگاران از مناطق محروم شهرستان رستم بازدید کردند

زمان برگزاری حراج موزه دورهمی تغییر کرد

واکنش آشنا به اظهارات اخیر جان بولتون + عکس

تازه ترین موضع ائتلاف الفتح درباره نامزد تصدی وزارت کشور عراق

ورود دشمنان سوریه به فاز فشار های سیاسی بعد از شکست در فاز نظامی

طی دو سال گذشته تمرکز اصلی سفارت ایران در عراق، بر فعالیت اقتصادی بوده است

زمان برگزاری حراج موزه دورهمی تغییر کرد

واکنش امیرعبداللهیان به سخنان تهدیدآمیز مقامات دولت ترامپ

ساخت بقعه امامزاده جدید در کشور ممنوع شد

ولایت پذیری برادر بزرگ تر حضرت امام

بهره برداری از مدرسه شهدای بانک ملی ایران در سمیرم

هفته آینده؛ شکایت نمایندگان از آخوندی به قوه قضاییه + متن نامه

ازبکستان 25 بس به افغانستان اهدا کرد

سوابق شهردار جدید تهران چیست

رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد

انگلیس مدعی توافق بر سر متن «برگزیت» شد

راه اندازی پویش ملی «من کتاب می خوانم» در رادیو ایران

پاسخ تند حسام الدین آشنا به رحیم پور ازغدی

سی ان ان علیه ترامپ شکایت کرد

معاونت نظارت یکی از خلأهای مجلس را جبران کرد

شهدا در گمنامی مجاهدت کردند

حکم قوه قضاییه درباره زمین های «ده ونک» لازم الاجراست/ برخورد دانشگاه باید رافت آمیز باشد

حناچی فعالیت خود را در توییتر آغاز کرد + عکس

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

فرهنگ وقف به سمت علمی و فراگیر شدن سوق یابد

قدرت بازدارندگی و دفاعی بالایی داریم

لاریجانی افتخارآفرینی دانش آموزان در المپیاد نجوم را تبریک گفت

متن کامل آخرین گزارش آژانس انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام

خرازی: علاقه مند به نشستن بر سر میز مذاکره با عربستان هستیم

بارندگی ها در سال آبی جدید 207 درصد افزایش یافت

استخدام سرپرست امور قراردادها در شرکت پرسو الکترونیک رادمهر

ضرورت ترویج احسان و نیکوکاری در جامعه

القا کنندگان مذاکره با آمریکا خائن به انقلاب هستند

مراسم 100 سالگی پایان جنگ جهانی اول در پاریس

دستور رییس جمهور برای تامین مسکن مستاجرین کرمانشاهی

ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد

ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد