مطالب مرتبط:
ابعاد سفر عمران خان به عربستان سعودی/ جایگاه ریاض و تهران در سیاست خارجی پاکستان
​دیدار «عمران خان» با پادشاه عربستان در اولین سفر خارجی
نگرانی امارات، عربستان و ترامپ از روی کار آمدن عمران خان
چرایی نگرانی امارات-عربستان و ترامپ از روی کار آمدن عمران خان
عمران خان و چالش های سیاست خارجی پاکستان (بخش دوم)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 23:152018-10-22بين الملل

سیاست تطمیع؛ ابزار عربستان برای جذب عمران خان


عربستان سعودی برای نفوذ در نظام سیاسی حاکم بر کشورها و مطیع ساختن آنها از ابزارها مختلفی نظیرِ تطمیع، ارعاب و تهدید، فشار اقتصادی و تحریم و در نهایت تهاجم نظامی و جنگ استفاده می کند.

- مقامات سعودی از همان ابتدا برای حفظ دولت جدید پاکستان در مدار سیاست های خود سعی کردند با اتخاذ سیاست تطمیع، عمران خان را به سمت خود جذب کنند.

شعارسال": عربستان سعودی برای نفوذ در نظام سیاسی حاکم بر کشورها و مطیع ساختن آنها از ابزارها مختلفی نظیرِ تطمیع، ارعاب و تهدید، فشار اقتصادی و تحریم و در نهایت تهاجم نظامی و جنگ استفاده می کند.

مقامات سعودی از همان ابتدا برای حفظ دولت جدید پاکستان در مدار سیاست های خود سعی کردند با اتخاذ سیاست تطمیع، عمران خان را به سمت خود جذب کنند.

مقدمه اگرچه پیروزی حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان و شکست حزب مسلم لیگ نواز که به طور سنتی با آل سعود ارتباط گسترده ای دارد، نارضایتی و نگرانی سعودی ها ناشی از دست دادن نفوذ خود در پاکستان را به دنبال داشت اما مقامات سعودی از همان ابتدا برای حفظ دولت جدید پاکستان در مدار سیاست های خود سعی نمودند با اتخاذ سیاست تطمیع، عمران خان را به سمت خود جذب نمایند تا بدین طریق بتوانند در دولت جدید پاکستان نفوذ کنند.

عربستان سعودی برای نفوذ در نظام سیاسی حاکم بر کشورها و مطیع ساختن آنها از ابزارها مختلفی نظیرِ تطمیع، ارعاب و تهدید، فشار اقتصادی و تحریم و در نهایت تهاجم نظامی و جنگ استفاده می کند.

در این میان، نخستین ابزاری که عربستان سعودی برای کسب نفوذ سیاسی از آن بهره می برد، بهره برداری از درآمدهای کلان نفتی است.

در این سیاست که از آن به عنوان چک سفید عربستان سعودی یاد می شود، به کشورهای دارای مشکلات و بحران اقتصادی، کمک های مالی پرداخت می شود و در قبال آن، سعودی ها امکان نفوذ در نظام سیاسی حاکم بر کشور هدف را می یابند و طرف مقابل را مجبور به همراهی با سیاست های خود می نمایند.

عربستان و پیروزی عمران خان؛ از هراس اولیه تا اتخاذ سیاست تطمیع در انتخابات اخیر پاکستان، حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان با کسب 109 کرسی از 269 کرسی پارلمان این کشور، پیروز قاطع این انتخابات شد.

عمران خان روز 18 اوت 2018 پس از پیروزی حزبش در انتخابات سراسری در 25 ژوییه به عنوان بیست و دومین نخست وزیر پاکستان در برابر ممنون حسین، رییس جمهور این کشور مراسم تحلیف را به جا آورد.

پیروزی حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان و شکست حزب مسلم لیگ نواز که به طور سنتی با آل سعود ارتباط گسترده ای دارد، نارضایتی و نگرانی سعودی ها ناشی از دست دادن نفوذ خود در پاکستان را به دنبال داشت.

درواقع سعودی ها پیروزی عمران خان را به مثابه پیروزی تهران و شکست ریاض قلمداد نمودند.

به عنوان مثال درپی پیروزی عمران خان و حزب تحریک انصاف، خالد بن عبدالله آل سعود شاهزاده سعودی در توییتر مدعی شد که عمران خان از مهره های ایران است.

با این حال اگرچه نتیجه انتخابات پاکستان مورد نظر ریاض نبود اما مقامات سعودی از همان ابتدا برای حفظ دولت جدید پاکستان در مدار سیاست های خود سعی نمودند با اتخاذ سیاست تطمیع، عمران خان را به سمت خود جذب نمایند تا بدین طریق بتوانند در دولت جدید پاکستان نفوذ کنند.

از همین رو سفیر عربستان سعودی در پاکستان نخستین سفیری بود که پس از اعلام پیروزی حزب تحریک انصاف در انتخابات پارلمانی با عمران خان در محل سکونت وی در حومه اسلام آباد ملاقات کرد.

عواد بن صالح، وزیر اطلاع رسانی عربستان سعودی نیز به پاکستان سفر کرد و با مقامات عالیرتبه این کشور نظیر: نخست وزیر، رییس جمهور و وزیر خارجه دیدار کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان نیز در فاصله کمتر از یک ماه سه بار با عمران خان تماس گرفت و برای سفر به ریاض از وی دعوت نمود.

اما دولت حزب تحریک انصاف اعلام کرده بود نخست وزیر در سه ماه نخست روی کار آمدن به هیچ کشور خارجی سفر نخواهد کرد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرده بود عمران خان، ایران را به عنوان اولین سفر خارجی خود انتخاب و سپس به عربستان سعودی و امارات متحده عربی می رود؛ لیکن عمران خان قبل از پایان دوره سه ماهه و در فاصله یک ماه پس از سوگند نخست وزیری ناگهان به همراه وزرای خارجه و اقتصاد و دارایی در 18 سپتامبر به عربستان سعودی سفر کرد.

تأمین نیازهای مالی؛ دلیل اصلی سفر عمران خان به عربستان عمران خان با وعده ریشه کنی فساد و کاهش سطح فقر در انتخابات اخیر پارلمان پاکستان به پیروزی رسید.

اما نخست وزیر و دولت جدید با چالش های بسیاری از جمله بدهی های خارجی، رکود اقتصادی، افراط گرایی، کمبود آب و رشد سریع جمعیت روبه رو هستند.

از بین این چالش ها بحرانی ترین مشکل دولت جدید پاکستان، پرداخت بدهی های خارجی و حل مشکلات اقتصادی این کشور است.

به زعم تحلیلگران اقتصادی، پاکستان برای کاهش برخی از این مشکلات، چاره ای جز مراجعه به صندوق بین المللی پول ندارد.

از اواخر دهه 1980 میلادی تاکنون پاکستان 12 بار از صندوق بین المللی پول وام دریافت کرده است.

اما اسد عمر، وزیر دارایی پاکستان اعلام کرده است که دولت به دنبال راه های جایگزین از جمله دریافت کمک مالی از چین و عربستان سعودی است.

پاکستان برای رهایی از مشکلات اقتصادی نیاز دارد تا کمک هایی از متحدان خود دریافت کند تا بتواند بخش از بدهی های خارجی خود را پرداخت کند.

سفر نخست وزیر پاکستان به عربستان سعودی نیز در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است.

در حقیقت عمران خان برای رهایی از مشکلات اقتصادی و فشارهای آمریکا گزینه دیگری غیر از عربستان سعودی نداشت و سفر به ریاض با همین هدف صورت گرفت.

علاوه برآن عمران خان با توجه به نرخ بیش از 13 درصدی بیکاری، به اهمیت اشتغال حدود دو میلیون نیروی کار پاکستانی در عربستان سعودی که سالانه نزدیک به چهار میلیادر دلار وارد پاکستان می کنند، آگاه است.

این کارگران در بخش های مختلف صنعت از جمله پالایشگاه های نفت، بخش های عمرانی، هتلداری و خدماتی شاغل هستند و لذا افزایش همکاری های سرمایه گذاری و اقتصادی می تواند بر کاهش بیکاری در پاکستان اثر مثبت داشته باشد و در مقابل هرگونه ایجاد تنش و اختلاف در مناسبات دوجانبه می تواند به اخراج این افراد بیانجامد.

عربستان سعودی یگانه گزینه پاکستان برای تأمین نیازهای مالی بود؛ پاکستان می تواند با دریافت نفت ارزان قیمت از عربستان سعودی بخشی از نیازهای انرژی خود را برآورده کند همچنین ریاض می تواند به اسلام آباد کمک کند که از بانک توسعه اسلامی وام دریافت کند.

پیرامون سفر عمران خان به عربستان، ثمان دار عضو ارشد حزب تحریک انصاف در توییتر خود نوشت: اسلام آباد و ریاض در قالب بسته جامع 10 میلیارد دلاری با یکدیگر همکاری می کنند.

بدین ترتیب، می توان گفت تقویت مناسبات اقتصادی ریاض و اسلام آباد از دستاوردهای مهم اولین سفر خارجی عمران خان بوده است.

وی در همین راستا می افزاید: اگر رابطه دولت های پیشین پاکستان را نیز مطالعه کنید، درمی یابید این اقدام عادی است و نخست وزیران پیشین نیز، در اولین سفر خارجی خود به عربستان می روند.

به هرحال، نوع رابطه پاکستان با عربستان با ما تفاوت دارد.

هرچند ما با این کشور همسایه ایم و روابط نسبتاً حسنه ای داریم، اما عربستان فرصت های اقتصادی مناسبی را برای این کشور فراهم می کند.

چرا که جمعیت میلیونی پاکستانی های ساکن عربستان، درآمدهای میلیاردی خود را به این کشور روانه می کنند.

از این جهت، منافع این کشور در رابطه با عربستان، با منافع اقتصادی - سیاسی ایران برای آن قابل قیاس نیست.

از آنجا که پاکستان در عرصه داخلی با تنگناهای مالی و اقتصادی مواجه است.

از این رو بهره گیری این کشور از ظرفیت های مالی عربستان سعودی می تواند برخی از مشکلات مالی پاکستان را رفع کند.

از سوی دیگر سعودی ها نیز از طریق کمک مالی به دنبال اهداف خاص خود هستند.

پاکستان برای رسیدگی به بحران بازپرداخت بدهی ها به وام چهار میلیارد دلاری چشم دوخته که قرار است از بانک توسعه اسلامی تحت حمایت عربستان سعودی دریافت کند.

در حقیقت پیشنهاد ارائه وام چهار میلیارد دلاری توسط بانک مورد حمایت عربستان به دولت پاکستان با هدف نفوذ عربستان در دولت جدید این کشور صورت می گیرد.

عربستان سعودی پیش از این نیز با وام های خود به اقتصاد پاکستان کمک کرده است به عنوان مثال، سال 2014 و پس از وام صندوق بین المللی پول به پاکستان، عربستان سعودی نیز وام یک میلیارد و 500 میلیون دلاری برای تقویت ارزش برابری روپیه پاکستان به این کشور داد.

عربستان سعودی کلید دولت جدید برای مقابله با بحران مالی و برخی از چالش های اقتصادی فزاینده را دارد.

اقتصاد پاکستان در حال غرق شدن است و از این رو نیازمند کمک مالی فوری است.

در همین راستا شمیم اختر تحلیلگر مسائل سیاسی پاکستان معتقد است: عمران خان هیچ تعهد فردی به سعودی ها ندارد و اگر قرار باشد چیزی او را به سمت ریاض سوق دهد، آن حمایت اقتصادی سعودی هاست.

نشریه آمریکایی لوب لاگ نیز با انتشار یادداشتی معتقد است که پاکستان برای جبران کسری بودجه و جلوگیری از بحران اقتصادی، بازی پیچیده ای را در منطقه شروع کرده که ممکن است عربستان سعودی را به یک پیروز استراتژیک در برابر ایران تبدیل کند.

عمران خان در مصاحبه با ترکی الدخیل مدیر شبکه العربیه گفت: پیام ما این است که ما با ملت سعودی ایستادیم؛ زیرا هر زمانی که ما به کمک نیاز داشتیم، عربستان سعودی در کنار ما ایستاد؛ بنابراین ما همیشه با عربستان سعودی ایستاده ایم.

وی افزود: پاکستان فرصت های خوبی برای پیشرفت و توسعه دارد از جمله میزان بالای نیروی جوان در میان جمعیت این کشور و تنوع منابع دولتی، هنگامی که سیستم حکومتی کشور بهبود می یابد، سرمایه گذاری ها در پاکستان پذیرفته خواهد شد و ما شاهد آغاز یک رنسانس جدید اقتصادی خواهیم بود.

فواد حسین چودری وزیر اطلاع رسانی پاکستان، بعد از سفر عمران خان به عربستان اعلام کرد ریاض به عنوان یک شریک جدید به پروژه بزرگ کریدور اقتصادی چین - پاکستان وارد شده و در این پروژه سرمایه گذاری می کند.

پس از اینکه عربستان سعودی برای مشارکت در پروژه کریدور چین - پاکستان دعوت شد، هیئتی از ریاض به اسلام آباد سفر کرد و از تصمیم خود برای ساخت بزرگ ترین پالایشگاه نفتی این کشور در شهر گوادر خبر داد.

میردوستین خان جمال الدین مدیرکل بندر گوادر با اشاره به تصمیم عربستان سعودی جهت ساخت سومین پالایشگاه بزرگ جهان در پاکستان گفته است این پالایشگاه نیازهای نفتی پاکستان را تامین خواهد کرد.

از نمایندگان عربستان سعودی خواستیم این پالایشگاه را در بستر دریای عمان که گوادر در ساحل آن قرار دارد و یا داخل این بندر احداث کنند.

عربستان سعودی همچنین در معادن طلا و مس ایالت بلوچستان پاکستان سرمایه گذاری خواهد کرد.

کریدور اقتصادی چین - پاکستان سال 2014 امضا شد.

این کریدور شامل جاده، راه آهن و خطوط لوله است و چین را از طریق پاکستان به خاورمیانه و آفریقا متصل می کند.

عربستان سعودی ماه گذشته رسما به این پروژه دعوت شد و پس از آن اعلام کرد 10 میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری خواهد کرد.

نتیجه گیری با توجه به اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا به پاکستان برای توقف حمایت هایش از گروه های تروریستی سفر عمران خان به عربستان و اعلام کمک 10 میلیارد دلاری این کشور به دولت وی بیش از آنکه بیانگر رغبت و تمایل آل سعود برای سرمایه گذاری در پاکستان باشد تلاشی برای حفظ دولت جدید اسلام آباد به رهبری عمران خان در ائتلاف و اردوگاه عربستان تلقی شده است.

اما تصمیم عمران خان در این شرایط برای دریافت کمک های مالی از عربستان سعودی که وجهه مناسبی در میان بخشی از مردم پاکستان ندارند می تواند تأثیر منفی بر وجهه دولت جدید پاکستان داشته باشد؛ زیرا توجیه عمران خان برای انتخاب عربستان به عنوان اولین مقصد سفر خارجی خود نتوانست افکار عمومی پاکستان را قانع کند.

عمران خان گفته بود به دو دلیل عربستان را به عنوان اولین کشور برای سفر خارجی خود انتخاب کردم نخست، به دلیل روابط نزدیک و بسیار قوی میان دو ملت پاکستان و سعودی و دوم به این دلیل که ما همیشه مشتاق دیدار شهرهای مقدس مکه و مدینه هستیم.

نکته قابل توجه اینکه حزب تحریک انصاف که اکنون قدرت را در پاکستان در دست دارد در زمان حکومت حزب مسلم لیگ نواز از منتقدان جدی همکاری اسلام آباد با ریاض بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی ، تاریخ انتشار29 مهر 97، کدمطلب:182312 ،www.

npps.

ir
کلید واژه ها: عربستان سعودی - سعودی - عربستان - پاکستان - عمران - نظام - اقتصادی - کشور - سیاسی - انتخابات - از دست دادن - نخست وزیر پاکستان - نارضایتی - جدید - دولت - نظامی - تحریم - رهبری - کمک های مالی - مراسم تحلیف - رییس جمهور - شکست - سنتی - مشکلات - نخستین - بحران - مراسم - تحلیف - وزیر - مالی

آخرین اخبار سرویس:
ظریف وارد رم شد

ظریف وارد ایتالیا شد

ولیعهد امارات متهم به جنایت جنگی در یمن شد

کشته و زخمی شدن بیش از 90 شبه نظامی در حمله موشکی یمن

کشته و زخمی شدن بیش از 90 شبه نظامی در حمله موشکی یمن

وزیر صهیونیست: ایران تنها تهدید بالقوه علیه اسراییل است

بشار اسد خطرناک ترین فرد برای سوریه است!

عربستان ولیعهد خود را تغییر نمی دهد

حراج گذاشتن دختر 17 ساله در فیس بوک

8 مصدوم در درگیری طایفه ای در شوشتر / مصدومیت 2 زن با اسلحه گرم

پوتین: خروج آمریکا از INF بدون پاسخ نخواهد ماند

ترکیه ضرب الاجل آمریکا برای قطع واردات انرژی از ایران را رد کرد

انتقاد قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا از ترامپ

دیدار سید عباس عراقچی با همتای فرانسوی خود

شلیک 4 موشک مبارزان یمنی به جنوب عربستان

دولت ترامپ در پی بیرون انداختن چین از سازمان تجارت جهانی است

اشرف غنی: طراحان حمله دیروز در کشور همسایه ما پناهگاه دارند

وزیر صهیونیست: ایران تنها تهدید بالقوه علیه اسراییل است

ترسیم چشم انداز جنگ در خاورمیانه بی برجام

در واکنش به ادامه حملات ائتلاف متجاوز سعودی؛ یمن 4 موشک به جنوب عربستان شلیک کرد

ستاره هایی که حضورشان در جام جهانی 2022 در هاله ای از ابهام است

رهگیری پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در مرز های شبه جزیره کریمه

شکایت یک گروه حامی حقوق بشر علیه ولیعهد ابوظبی به جرم ارتکاب جنایات جنگی در یمن

شلیک 4 موشک مبارزان یمنی به جنوب عربستان

وزیر صهیونیست: ایران تنها تهدید بالقوه علیه اسراییل است

مرز «پسته له» در حلبچه با ایران بین المللی شد

پیام بن سلمان به اردوغان درباره خاشقجی

پامپئو: سعودی ها شریک مهم ما در مقابله با ایران هستند

امضاء یادداشت تفاهم همکاری نظامی روسای ستاد مشترک ترکیه و گرجستان و وزیر دفاع جمهوری آذربایجان

سخنگوی وزارت امور خارجه یک ادعا در مورد دیدار ظریف و هانت را رد کرد

مرز «پسته له» در حلبچه با ایران بین المللی شد

فضانورد روسی در جزیره کیش

«بی رحم»، «بی حیا» و «کاسب»؛ تعریف رسانه آمریکایی از بیانیه ترامپ درباره جمال خاشقجی

4 تروریست داعشی در کابل بازداشت شدند

مستعمره سازی ذهن: «حکمرانی خوب» غرب، همان تروریسم است

پس از 30 سال؛ نخست وزیر اسپانیا به کوبا می رود

متیس: مذاکرات صلح یمن برای اوایل دسامبر برنامه ریزی شده است

سفر ظریف به ایتالیا

دیدار ولیعهد ابوظبی با رییس جمهور فرانسه

انتقاد تند وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی از ترامپ

​منوی غذاهای فرانسوی در جشن تولد فرح پهلوی!

بشار اسد خطرناک ترین فرد برای سوریه است!

تکذیب خبر تغییر در جانشینی پادشاه عربستان

ظریف وارد ایتالیا شد

پامپئو: آمریکا به سعودی ها برای مقابله با ایران نیاز دارد

ظریف وارد ایتالیا شد

حبس ابد برای 74 نفر در ترکیه به اتهام همکاری در کودتا

71 درصد کشورهای دیکتاتور دنیا از حمایت نظامی آمریکا برخوردارند

مبارزه هالک ایرانی با ترسناک ترین مرد جهان+عکس

قاسمی یک ادعا در مورد دیدار ظریف و هانت را رد کرد

درخواست دبیر خاشقجی از کنگره برای رسیدگی به اتهام های عربستان

قاسمی یک ادعا در مورد دیدار ظریف و هانت را رد کرد

بشار اسد خطرناک ترین فرد برای سوریه است!

پمپئو بار دیگر از پرونده حقوق بشری سعودی ها حمایت کرد

از نفت 54 دلاری لذت ببرید

عراقچی: ابتکارات جدیدی درباره سازوکار مالی اروپا در حال طراحی است/مذاکرات کارشناسی ادامه دارد

ترکیه: صحبت ترامپ خنده دار است!

صحنه غیرمنتظره ای که مسافران مترو را غافلگیر کرد ! + عکس

متیس: مذاکرات صلح یمن اول دسامبر در استکهلم سوئد برگزار خواهد شد

حشد شعبی عراق: موصل در خطر نیست

احتمال سفر بشار اسد به روسیه

ترکیه سخنان ترامپ در خصوص قتل خاشقجی را خنده دار خواند

آمریکا: با استقرار دولت نزدیک به روسیه در سوریه موافق هستیم

پامپئو: آمریکا به سعودی ها برای مقابله با ایران نیاز دارد

خط و نشان پوتین برای ترامپ

کالیفرنیا | تصاویر متفاوت

نماینده سازمان ملل در امور یمن وارد صنعاء شد

دیدار ولیعهد ابوظبی با رییس جمهور فرانسه

دستگیری جلاد مشهور داعشی در ترکیه

مجازات عاملان کودتای نافرجام در ترکیه ادامه دارد

چین، آمریکا را به «ریا و دورویی» متهم کرد

ترامپ : از عربستان ممنونم

پیشنهاد لغو تحریم به ازای خروج ایران از سوریه

وضاحت وزیر خارجه عربستان درمورد تغییر ولیعهد پس از قتل خاشقجی

واکنش وزارت امور خارجه به یک ادعای نادرست

حبس ابد برای 74 نفر در ترکیه به اتهام همکاری در کودتا

3 سوال از استیضاح کنندگان ظریف

در دیدار «ظریف» و «جرمی هانت» صحبتی از فاجعه جنگ جهانی اول نشد

3 دلیل عمده بی‎ اثر بودن تحریم های آمریکا علیه ایران

واکنش وزارت امور خارجه به یک ادعای نادرست در مورد جلسه ظریف با هانت

موصل در خطر است

یمن 4 موشک به جنوب عربستان شلیک کرد

مذاکرات صلح یمن در اوایل دسامبر در سوئد برگزار می شود

کشف بقایای کشتی نوح در ایران / امریکایی ها پیدا کردند

اشرف غنی: طراحان حمله دیروز در کشور همسایه ما پناهگاه دارند

میشل عون: دخالت خارجی، استقلال لبنان را از بین می برد

گلایه های دیپلماتیک

شلیک 4 موشک یمن به جنوب عربستان

ورکانه یکپارچه در سنگ

انفجار تروریستی در مسجدی در پاکستان

وزیر خارجه عربستان: نقشی در قتل خاشقجی نداریم

اسلوونی بر گسترش همکاری های اقتصادی با ایران تاکید کرد

غرب حامی کسانی است که از سلاح شیمیایی علیه ارتش سوریه استفاده می کنند

حشد الشعبی: ساکنان موصل تا سرحد مرگ خواهند جنگید

رییس اسبق سیا: بن سلمان با کارهایش به ایرانی ها خدمت کرده است

چاوش اوغلو: هیچ فردی حامی تحریم های واشنگتن علیه تهران نیست

حکومت های آفریقایی در صدر جدول قطع کنندگان اینترنت

اسلوونی بر گسترش همکاری های اقتصادی با ایران تاکید کرد

رفتارهای بن سلمان به نفع ایران تمام شده است

آغاز دور جدید مذاکرات صلح در یمن

سیاست تطمیع؛ ابزار عربستان برای جذب عمران خان

سیاست تطمیع؛ ابزار عربستان برای جذب عمران خان