مطالب مرتبط:
بازخوانی کارنامه عباس آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود
​آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود
آیا عباس آخوندی مدرک تحصیلی معتبر دارد؟ +عکس
روحانی با استعفای عباس آخوندی و شریعتمداری موافقت کرد
پاسخ جانشین محسن رضایی به عباس آخوندی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 23:152018-10-22اقتصادي

بازخوانی کارنامه عباس آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود


افزایش 74 درصدی قیمت مسکن در یک سال، کاهش 41 درصدی ساخت و ساز و 35 درصدی معاملات مسکن، تعطیلی مسکن مهر و معلق ماندن مسکن اجتماعی بخشی از عملکرد آخوندی است.

- شعارسال": افزایش 74 درصدی قیمت مسکن در یک سال، کاهش 41 درصدی ساخت و ساز و 35 درصدی معاملات مسکن، تعطیلی مسکن مهر و معلق ماندن مسکن اجتماعی بخشی از عملکرد آخوندی است.

براساس آمارهای بانک مرکزی، 35 درصد و براساس برخی پژوهش های موردی حدود 45 درصد از درآمد خانوارهای ایرانی صرف مسکن می شود.

همچنین برخی بررسی های کارشناسی نشان می دهد در سال های اخیر با افزایش قیمت مسکن و اجاره بهای آن، مسکن سهم بسیاری از هزینه های خانوارهای ایرانی همچون خوراک، پوشاک، تفریح و.

را بلعیده است.

برررسی ها از داده های آماری بانک مرکزی نشان می دهد قیمت مسکن در شهر تهران طی یک سال اخیر 74 درصد و طی پنج سال اخیر (دوره تصدی وزارت راه و شهرسازی توسط عباس آخوندی) حدود 122 درصد افزایش یافته است.

با توجه به ویژگی هایی همچون امکان نقدشوندگی پایین در دوره های رکود، انتقال ناپذیری مسکن، بالا بودن بهای واحد مسکونی نسبت به قدرت خرید مردم و عدم تبدیل قیمت زمین به نرخ ارز، کارشناسان بازار مسکن معتقدند افزایش 74 درصدی قیمت مسکن در یک سال رقم بی سابقه ای است.

به اعتقاد کارشناسان مسکن، به جز تاثیر التهابات ارزی، مهم ترین دلیل افزایش چشمگیر قیمت مسکن کاهش عرضه و تولید مسکن با تحریک تقاضا (افزایش وام مسکن) طی پنج سال اخیر است.

بررسی فرهیختگان نیز نشان می دهد طی پنج سال اخیر، ساخت وساز 41 درصد کاهش یافته است به طوری که تعداد صدور پروانه های ساختمانی از 223 هزار و 828 فقره واحد در پایان سال 91 به 131 هزار و 910 فقره در پایان سال 96 رسیده است.

همچنین طی یک سال اخیر میزان معاملات مسکن بیش از 35 درصد کاهش یافته است که با کاهش شدید قدرت خرید خانوارها، می توان گفت بازار مسکن وارد دوره رکود تورمی شده است.

عدم تعیین طرح جایگزینی برای مسکن مهر، معلق ماندن طرح مسکن اجتماعی، تقلیل و بی توجهی به رهنمودهای طرح جامع مسکن، تعلیق طرح هایی همچون طرح پیشگام و برنامه ملی بازآفرینی شهری و ده ها مورد دیگر ماحصل بیش از پنج سال تصدی وزارت راه و شهرسازی توسط عباس آخوندی است که معلوم نیست این بازی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

افزایش 74 درصدی قیمت مسکن در یک سال براساس آخرین گزارش بانک مرکزی ایران، در شهریور سال جاری قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران تقریبا به هشت میلیون و 96 هزار تومان رسیده است که نسبت به ماه قبل از خود حدود 9.

4 درصد رشد قیمت داشته است.

همچنین در شهریور سال 96 قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی هفت میلیون و 399 هزار تومان بوده که با رشد 74 درصدی در شهریور سال جاری به هشت میلیون و 96 هزار رسیده است.

بر این اساس با توجه به ویژگی های خاص مسکن مانند امکان نقدشوندگی پایین در دوره های رکود، انتقال ناپذیری آن، بالا بودن بهای واحد مسکونی نسبت به قدرت خرید خریداران و اینکه قیمت زمین آن را نمی توان با ارز محاسبه کرد، رشد قیمت 74 درصدی مسکن یک رکورد تاریخی در چند دهه اخیر است.

افزایش 122 درصدی قیمت مسکن در دوره عباس آخوندی بررسی آماری نشان می دهد در شهریور سال 92 همزمان با اولین ماه شروع فعالیت دولت روحانی و انتصاب عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی، قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران سه میلیون و 648 هزار تومان بوده است که این میزان با رشد 3/9 درصدی در شهریور سال 93 به سه میلیون و 986 هزار تومان، با رشد منفی دودرصدی در شهریور 94 به سه میلیون و 85 هزار تومان، با رشد 10.

9 درصدی در شهریور 95 به چهارمیلیون و 335 هزار تومان، با رشد 7.

3 درصدی در شهریور 96 به چهارمیلیون و 650 هزار تومان و با رشد 74 درصدی در شهریور 97 به هشت میلیون و 96 هزار تومان رسیده است.

بر این اساس طی بیش از پنج سال فعالیت عباس آخوندی قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی با رشد 122 درصدی (افزایش 4.

5 میلیون تومانی) از سه میلیون و 648 هزار تومان به هشت میلیون و 96 هزار تومان رسیده است.

شروع رکود تورمی با کاهش 33 درصدی معاملات بررسی آماری نشان می دهد گرچه قیمت مسکن طی یک سال اخیر رشد 74 درصدی را تجربه کرده، با این حال کسادی شدیدی بر بازار معاملات مسکن حاکم شده است، به طوری که طی یک سال اخیر تعداد معاملات مسکن در شهر تهران با کاهش 33.

5 درصدی از 15 هزار و 545 واحد مسکونی در شهریور 96 به 10 هزار و 335 واحد مسکونی در شهریور سال جاری رسیده است.

بر این اساس کاهش 33.

5 درصدی معاملات مسکن در سال 97 یک رکود تاریخی در بازار معاملات مسکن طی 6 سال اخیر محسوب می شود، چنانکه تعداد معاملات مسکن از 14 هزار و 575 واحد در شهریور سال 92 به 15هزار و 244 واحد در شهریور 93، به 12 هزار و 884 واحد در شهریور 94، به 14 هزار و 235 واحد در شهریور 95، به 15 هزار و 545 واحد در شهریور 96 و به 10 هزار و 335 واحد در شهریور سال 97 رسیده است.

حال با افزایش چشمگیر قیمت مسکن و کاهش شدید قدرت خرید خانوارها، کاهش بی سابقه تعداد معاملات زنگ خطر ورود بازار مسکن به رکود تورمی به صدا درآمده است.

کاهش 41 درصدی ساخت وساز همان طور که گفته شد، امکان نقدشوندگی پایین در دوره های رکود، انتقال ناپذیری مسکن، بالا بودن بهای واحد مسکونی به قدرت خرید خریداران و عدم تبدیل قیمت زمین به نرخ ارز ازجمله ویژگی های خاص بازار مسکن است که می تواند جلوی افزایش قیمت ها در بازار مسکن را بگیرد، با این حال طی یک سال اخیر قیمت مسکن بیش از 74 و طی پنج سال اخیر قیمت آن 122 درصد رشد داشته است.

کارشناسان بازار مسکن مهم ترین دلایل افزایش قیمت در این بازار را تمرکز وزارت راه و شهرسازی بر تحریک تقاضا با ابزار وام مسکن بدون توجه به عرضه و تولید مسکن می دانند.

بر این اساس، بررسی های آماری نیز نشان می دهد طی پنج سال فعالیت عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی، تولید مسکن در کل کشور بیش از 41 درصد کاهش پیدا کرده است، به طوری که در سال 89، 234 هزار فقره پروانه ساختمانی صادر شده بود که این میزان در سال 90 به 213 هزار فقره، در سال 91 به 223 هزار 828 فقره، در سال 92 به 222 هزار و 850 فقره، در سال 93 به 135 هزار فقره، در سال 94 به 131 هزار و 651 فقره، در سال 95 به 129 هزار فقره و در پایان سال 96 این میزان به 131 هزار و 910 فقره در کل کشور رسیده است.

بر این اساس، طی پنج سال اخیر تعداد پروانه های ساختمانی از 223 هزار و 828 واحد در پایان سال 91 به 131 هزار و 910 فقره در پایان سال 96 رسیده که حکایت از افت 41 درصدی ساخت وساز است.

کمبود 4 میلیون مسکن در کشور در حالی که عباس آخوندی با استناد به خانه های دوم و خانه های خالی که عمدتا به لحاظ مشکلات ناشی از ارث و سایر موارد قانونی در روند عرضه قرار ندارند، معتقد است مسکن به اندازه کافی ساخته شده است.

با این حال براساس اظهارات رییس کمیسیون عمران مجلس، در سال 97، چهارمیلیون واحد در کشور کمبود مسکن وجود دارد که همین عامل در افزایش تقاضا و به تناسب آن به افزایش قیمت ها در سال های اخیر دامن زده است.

بررسی آماری نشان می دهد اگر سالانه یک تا 5/1 میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود، این میزان می تواند به تقاضای سالانه مسکن در کشور پاسخ دهد، با این حال تولید سالانه واحدهای مسکونی در حال حاضر به کمتر از 500 هزار واحد در سال 96 رسیده است.

عباس آخوندی اولین متهم بازار مسکن همان طور که بررسی آماری نشان می دهد و همچنین براساس جدول پایانی، عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی هیچ حرکت رو به جلویی در بخش مسکن انجام نداده است.

بر این اساس، گرچه مسکن مهر در دولت دهم از ضعف نظری و عملکردی برخوردار بود، با این حال عباس آخوندی ابتدا با مزخرف خواندن این طرح علاوه بر توقف مسکن مهر، سایر برنامه های پیش بینی شده در طرح جامع مسکن را نیز با تردستی، تغییر و تقلیل داد.

آخوندی با طرح مسکن اجتماعی، طرح پیشگام و طرح ملی بازآفرینی امید عملا بازار مسکن را معطل و منتظر نگه داشت و با کاهش شدید عرضه مسکن، ساخت وساز را طی پنج سال اخیر به نصف کاهش داد.

زمانی که عباس آخوندی اجرای طرح مسکن مهر را متوقف کرد، استدلالش این بود که با طرح هایی همچون مسکن اجتماعی، مسکن اقشار کم درآمد را تامین خواهد کرد و برای تامین سایر تقاضاهای بازار مسکن کشور نیز وام های مسکن با بهره کم داده خواهد شد.

با این حال مسکن اجتماعی در مدت کوتاهی از حافظه وزارت راه و شهرسازی پاک شد و وام مسکن نیز عمدتا با افزایش تقاضا بدون عرضه کافی مسکن، فقط منجر به افزایش قیمت ها شد.

با شدت گرفتن انتقادها طی چند سال اخیر نسبت به بی برنامگی و تعلل وزارت راه و شهرسازی در موضوع مسکن، دولت در سال 96 به یک باره از طرح هایی همچون طرح پیشگام و طرح بازآفرینی امید رونمایی کرد که براساس این طرح ها قرار بود با سه روش محلی سازی ، محله سازی مرحله ای و محله سازی جایگزین ، در بافت های فرسوده 465 شهر، سالانه مجموعا 100 هزار واحد مسکونی به مدت پنج سال ساخته شود.

این طرح که کلنگ زنی آن در دی ماه سال 96 در محله سیروس (منطقه 12 شهر تهران) زده شد، قرار بود عملیات اجرایی آن از شهریور 97 در 465 شهر دیگر نیز شروع شود که هنوز هیچ خبری از شروع طرح نیست.

بر این اساس، آخوندی اولین متهم التهابات بازار مسکن کشور است که به رغم تشکیل دو جلسه استیضاح در مجلس برای وی، هنوز هم برخلاف کارشناسان مسکن و با نادیده گرفتن آمارهای بخش مسکن، اعتقادی به ساماندهی بازار مسکن و اجاره در کشور نداشته و هر از گاهی با طرح برنامه هایی غیرممکن همچون کنترل پلیسی اجاره بهای مسکن، بر بی سرانجامی طرح های خود صحه می گذارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار 7مهر 97، کدمطلب: 3970707041،www.

alef.

ir
کلید واژه ها: مسکن - درصد - قیمت مسکن - افزایش - قیمت - وزارت راه و شهرسازی - معاملات مسکن - مسکن اجتماعی - عباس آخوندی - خانوارهای ایرانی - آخوندی - بانک مرکزی - کاهش - مسکن مهر - معاملات - اجتماعی - بازار مسکن - ساخت و ساز - وزارت راه - شهر تهران - مرکزی - افزایش قیمت مسکن - شهرسازی - قدرت خرید مردم - معلق - ایرانی - رکود - تعطیلی - نشان - بانک

آخرین اخبار سرویس:
بابل رتبه نخست تولید شیر در مازندران

چرا از دستگاه های مکانیزه برای رفت و روب در رشت استفاده نمی شود؟

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی: خطر ورشکستگی در کمین صنعت خودروسازی

چادر ایرانی، محصول ژاپنی

راه جدید برای دور زدن تحریم ها

جزییات جدید افزایش 50 درصدی سقف امتیاز حقوق کارکنان سازمان مالیاتی

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد جامعه

چین آغاز به توسعه جی-6 می کند

مدیرعامل شستا: هیچ ژن خوبی در شرکت های شستا بکار گرفته نشده

700 هزار تومان؛ هزینه هر ثانیه سازمان بیمه سلامت

نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال 12 هزار تومان

شاپرک جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت در کارت های بانکی را منتشر کرد

افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند

ثبات و سیر نزولی بازار ارز و سکه

هیچگونه کمبودی در تامین آرد استان مازندران وجود ندارد

110 هزار جوان بیکار کرمانی در انتظار همت مراکز آموزشی و بخش خصوصی

توقف کوتاه مدت پروژه همت/ بهره برداری یک قطعه تا پایان سال

آشنایی با سیستم Magic Body Control، وقتی مرسدس شما را سوار قالی پرنده می کند

بهره برداری از واحد صنعتی در اهواز

افتتاح کارخانه نوین چوب‎ در اهواز

افتتاح فاز اول طرح 550 هزار هکتاری

2 نمایشگاه بین المللی در شیراز آغاز به کار کرد

روسیه: بررسی بازار نفت دردستور کار سران روسیه و عربستان نیست

ارزش سبد حمایتی اول 300 هزار تومان/ کدام کالاها در سبد حمایتی قرار دارند؟

نوسان قیمت نفت در پی سیاست های آمریکا و اوپک

برگزاری اولین جلسه شورای روابط عمومی بانک کشاورزی

افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند

700 هزار تومان؛ هزینه هر ثانیه سازمان بیمه سلامت

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت و پورسانت و بیمه در تهران

استخدام حسابدار تمام وقت خانم در اصفهان

استخدام مسئول دفتر حرفه ای در شرکت لئونیکس

استخدام کارمند فروش مسلط به مفاهیم تجارت الکترونیک در اصفهان

استخدام مدیر فروش و اعطای نمایندگی در شرکت بیمه سامان

مشکل بیمارستان نیمه ساز پارسیان شهرکرد بررسی می شود

جهانگیری: طی 2 ماه آینده اقتصاد ایران به آرامش نسبی خواهد رسید

بیش از 80 درصد فرش دستباف ایران صادر می شود

دلیل گران شدن مرغ در کهگیلویه و بویراحمد مشخص شد

از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد جامعه

تابش: بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

رکود مطلق یا تورم مهار نشدنی؛ شما چه سرنوشتی را برای بازار خودرو پیش بینی می کنید؟

مسعود 135000 دلار از دوستش زورگیری کرد؛ دزدها هم پول او را بردند!

قربانیان آمریکایی جنگ تجاری دولت ترامپ

همکاری مشترک امارات و عربستان برای تولید گاز ال ان جی

قیمت مرسدس بنز CLS مدل 2019 به صورت رسمی اعلام شد

بخشی از مطالبات مالباختگان گلیم و گبه به حساب آنها واریز شد

محمد کاظم انبارلویی تأملی بر مصاحبه ظریف

ساندرو و تندر بخر، تیبا و پراید ببر!

سرمایه گذاری در بورس

بیش از 80 درصد فرش دستباف ایران به خارج از کشور صادر می شود

مشاور وزیر نیرو: راه حل مناقشه آب، مذاکره است

بخشی از مطالبات مالباختگان گلیم و گبه به حساب آنها واریز شد

تامین مواد اولیه؛ مهمترین مشکل قطعه سازان

دلیل گران شدن مرغ در کهگیلویه و بویراحمد مشخص شد

کمبود اعتبار مهمترین مشکل ورزش خراسان رضوی است

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

بیش از 80 درصد فرش دستباف ایران صادر می شود

تامین مواد اولیه؛ مهمترین مشکل قطعه سازان

دانلود آهنگ جدید فریان بنام گل فروش

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد جامعه

علی کاردر رفت

استخدام کارشناس فروش در شرکت آریا شیمی

تماس نمایندگی های سایپا با منتظران دریافت محصولات رنو؛ فعلا پیشنهادی بهتر از پراید برایتان نداریم!

بخش خصوصی باید میدان دار اقتصاد کشور باشد

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

صفایی فراهانی: انحصار اقتصادی عامل بروز فساد است

محمد کاظم انبارلویی تأملی بر یک مصاحبه

جزییات مرحله نخست طرح حمایتی از اقشار کم درآمد اعلام شد

بخشی از مطالبات مالباختگان گلیم و گبه به حساب آنها واریز شد

پایان بی نتیجه نشست افزایش قدرت خرید کارگران

مشاور وزیر نیرو: راه حل مناقشه آب، مذاکره است

بیش از 80 درصد فرش دستباف ایران به خارج از کشور صادر می شود

700 هزار تومان؛ هزینه هر ثانیه سازمان بیمه سلامت

ارزش سبد حمایتی اول 300 هزار تومان/ چه کسانی شامل طرح حمایتی هستند؟

افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند

نمودار نوسان قیمت ها تحت تاثیر شدید کاهش عرضه قرار گرفت

ظرفیت های بخش خصوصی بیشمار است

گردشگران عرب 6 برابر بیشتر از دیگر گردشگران خرج می کنند!

جزییات مرحله اول طرح حمایتی دولت منتشر شد/ اعلام اقلام غذایی و اسامی فروشگاه ها

جزییات مرحله اول طرح حمایت غذایی از اقشار کم درآمد جامعه اعلام شد

نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال 12 هزار تومان

قیمت خودرو امروز 1397/08/22 | افزایش 6میلیون تومانی قیمت “پژو207 اتوماتیک و ساندرو استپ وی

یک وان حمام پول برای خرید آیفون جدید+ عکس

سن اعتیاد حدودا چقدر است

چرا رئال مادرید و کونته به توافق نرسیدند؟

در گفت گوی مقامات دو کشور مطرح شد همکاری مشترک امارات و عربستان برای تولید گاز ال ان جی

سفیر ژاپن : دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

جزییات مرحله نخست طرح حمایتی از اقشار کم درآمد

صفایی فراهانی: انحصار اقتصادی عامل بروز فساد است

عملیات اجرایی موزه بزرگ گنبد با 22 میلیارد ریال آغاز می شود

واحدهای تولیدی البرزسه هزارمیلیارد ریال دریافت کردند

ادامه روند کاهش قیمت ارز

حضور چری آریزو 6 در نقاط مختلف کشور+عکس

برگزاری چهارمین کارگروه تنظیم بازارمنطقه آزاد کیش

قیمت طلا و سکه کاهش یافت +جدول

کاهش 110هزار تومانی نرخ سکه طرح امامی در بازار +جدول

کاهش ارزش دلار و چالش های آمریکا

بازخوانی کارنامه عباس آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود

بازخوانی کارنامه عباس آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود