مطالب مرتبط:
بازخوانی کارنامه عباس آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود
​آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود
آیا عباس آخوندی مدرک تحصیلی معتبر دارد؟ +عکس
روحانی با استعفای عباس آخوندی و شریعتمداری موافقت کرد
پاسخ جانشین محسن رضایی به عباس آخوندی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 23:152018-10-22اقتصادي

بازخوانی کارنامه عباس آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود


افزایش 74 درصدی قیمت مسکن در یک سال، کاهش 41 درصدی ساخت و ساز و 35 درصدی معاملات مسکن، تعطیلی مسکن مهر و معلق ماندن مسکن اجتماعی بخشی از عملکرد آخوندی است.

- شعارسال": افزایش 74 درصدی قیمت مسکن در یک سال، کاهش 41 درصدی ساخت و ساز و 35 درصدی معاملات مسکن، تعطیلی مسکن مهر و معلق ماندن مسکن اجتماعی بخشی از عملکرد آخوندی است.

براساس آمارهای بانک مرکزی، 35 درصد و براساس برخی پژوهش های موردی حدود 45 درصد از درآمد خانوارهای ایرانی صرف مسکن می شود.

همچنین برخی بررسی های کارشناسی نشان می دهد در سال های اخیر با افزایش قیمت مسکن و اجاره بهای آن، مسکن سهم بسیاری از هزینه های خانوارهای ایرانی همچون خوراک، پوشاک، تفریح و.

را بلعیده است.

برررسی ها از داده های آماری بانک مرکزی نشان می دهد قیمت مسکن در شهر تهران طی یک سال اخیر 74 درصد و طی پنج سال اخیر (دوره تصدی وزارت راه و شهرسازی توسط عباس آخوندی) حدود 122 درصد افزایش یافته است.

با توجه به ویژگی هایی همچون امکان نقدشوندگی پایین در دوره های رکود، انتقال ناپذیری مسکن، بالا بودن بهای واحد مسکونی نسبت به قدرت خرید مردم و عدم تبدیل قیمت زمین به نرخ ارز، کارشناسان بازار مسکن معتقدند افزایش 74 درصدی قیمت مسکن در یک سال رقم بی سابقه ای است.

به اعتقاد کارشناسان مسکن، به جز تاثیر التهابات ارزی، مهم ترین دلیل افزایش چشمگیر قیمت مسکن کاهش عرضه و تولید مسکن با تحریک تقاضا (افزایش وام مسکن) طی پنج سال اخیر است.

بررسی فرهیختگان نیز نشان می دهد طی پنج سال اخیر، ساخت وساز 41 درصد کاهش یافته است به طوری که تعداد صدور پروانه های ساختمانی از 223 هزار و 828 فقره واحد در پایان سال 91 به 131 هزار و 910 فقره در پایان سال 96 رسیده است.

همچنین طی یک سال اخیر میزان معاملات مسکن بیش از 35 درصد کاهش یافته است که با کاهش شدید قدرت خرید خانوارها، می توان گفت بازار مسکن وارد دوره رکود تورمی شده است.

عدم تعیین طرح جایگزینی برای مسکن مهر، معلق ماندن طرح مسکن اجتماعی، تقلیل و بی توجهی به رهنمودهای طرح جامع مسکن، تعلیق طرح هایی همچون طرح پیشگام و برنامه ملی بازآفرینی شهری و ده ها مورد دیگر ماحصل بیش از پنج سال تصدی وزارت راه و شهرسازی توسط عباس آخوندی است که معلوم نیست این بازی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

افزایش 74 درصدی قیمت مسکن در یک سال براساس آخرین گزارش بانک مرکزی ایران، در شهریور سال جاری قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران تقریبا به هشت میلیون و 96 هزار تومان رسیده است که نسبت به ماه قبل از خود حدود 9.

4 درصد رشد قیمت داشته است.

همچنین در شهریور سال 96 قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی هفت میلیون و 399 هزار تومان بوده که با رشد 74 درصدی در شهریور سال جاری به هشت میلیون و 96 هزار رسیده است.

بر این اساس با توجه به ویژگی های خاص مسکن مانند امکان نقدشوندگی پایین در دوره های رکود، انتقال ناپذیری آن، بالا بودن بهای واحد مسکونی نسبت به قدرت خرید خریداران و اینکه قیمت زمین آن را نمی توان با ارز محاسبه کرد، رشد قیمت 74 درصدی مسکن یک رکورد تاریخی در چند دهه اخیر است.

افزایش 122 درصدی قیمت مسکن در دوره عباس آخوندی بررسی آماری نشان می دهد در شهریور سال 92 همزمان با اولین ماه شروع فعالیت دولت روحانی و انتصاب عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی، قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران سه میلیون و 648 هزار تومان بوده است که این میزان با رشد 3/9 درصدی در شهریور سال 93 به سه میلیون و 986 هزار تومان، با رشد منفی دودرصدی در شهریور 94 به سه میلیون و 85 هزار تومان، با رشد 10.

9 درصدی در شهریور 95 به چهارمیلیون و 335 هزار تومان، با رشد 7.

3 درصدی در شهریور 96 به چهارمیلیون و 650 هزار تومان و با رشد 74 درصدی در شهریور 97 به هشت میلیون و 96 هزار تومان رسیده است.

بر این اساس طی بیش از پنج سال فعالیت عباس آخوندی قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی با رشد 122 درصدی (افزایش 4.

5 میلیون تومانی) از سه میلیون و 648 هزار تومان به هشت میلیون و 96 هزار تومان رسیده است.

شروع رکود تورمی با کاهش 33 درصدی معاملات بررسی آماری نشان می دهد گرچه قیمت مسکن طی یک سال اخیر رشد 74 درصدی را تجربه کرده، با این حال کسادی شدیدی بر بازار معاملات مسکن حاکم شده است، به طوری که طی یک سال اخیر تعداد معاملات مسکن در شهر تهران با کاهش 33.

5 درصدی از 15 هزار و 545 واحد مسکونی در شهریور 96 به 10 هزار و 335 واحد مسکونی در شهریور سال جاری رسیده است.

بر این اساس کاهش 33.

5 درصدی معاملات مسکن در سال 97 یک رکود تاریخی در بازار معاملات مسکن طی 6 سال اخیر محسوب می شود، چنانکه تعداد معاملات مسکن از 14 هزار و 575 واحد در شهریور سال 92 به 15هزار و 244 واحد در شهریور 93، به 12 هزار و 884 واحد در شهریور 94، به 14 هزار و 235 واحد در شهریور 95، به 15 هزار و 545 واحد در شهریور 96 و به 10 هزار و 335 واحد در شهریور سال 97 رسیده است.

حال با افزایش چشمگیر قیمت مسکن و کاهش شدید قدرت خرید خانوارها، کاهش بی سابقه تعداد معاملات زنگ خطر ورود بازار مسکن به رکود تورمی به صدا درآمده است.

کاهش 41 درصدی ساخت وساز همان طور که گفته شد، امکان نقدشوندگی پایین در دوره های رکود، انتقال ناپذیری مسکن، بالا بودن بهای واحد مسکونی به قدرت خرید خریداران و عدم تبدیل قیمت زمین به نرخ ارز ازجمله ویژگی های خاص بازار مسکن است که می تواند جلوی افزایش قیمت ها در بازار مسکن را بگیرد، با این حال طی یک سال اخیر قیمت مسکن بیش از 74 و طی پنج سال اخیر قیمت آن 122 درصد رشد داشته است.

کارشناسان بازار مسکن مهم ترین دلایل افزایش قیمت در این بازار را تمرکز وزارت راه و شهرسازی بر تحریک تقاضا با ابزار وام مسکن بدون توجه به عرضه و تولید مسکن می دانند.

بر این اساس، بررسی های آماری نیز نشان می دهد طی پنج سال فعالیت عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی، تولید مسکن در کل کشور بیش از 41 درصد کاهش پیدا کرده است، به طوری که در سال 89، 234 هزار فقره پروانه ساختمانی صادر شده بود که این میزان در سال 90 به 213 هزار فقره، در سال 91 به 223 هزار 828 فقره، در سال 92 به 222 هزار و 850 فقره، در سال 93 به 135 هزار فقره، در سال 94 به 131 هزار و 651 فقره، در سال 95 به 129 هزار فقره و در پایان سال 96 این میزان به 131 هزار و 910 فقره در کل کشور رسیده است.

بر این اساس، طی پنج سال اخیر تعداد پروانه های ساختمانی از 223 هزار و 828 واحد در پایان سال 91 به 131 هزار و 910 فقره در پایان سال 96 رسیده که حکایت از افت 41 درصدی ساخت وساز است.

کمبود 4 میلیون مسکن در کشور در حالی که عباس آخوندی با استناد به خانه های دوم و خانه های خالی که عمدتا به لحاظ مشکلات ناشی از ارث و سایر موارد قانونی در روند عرضه قرار ندارند، معتقد است مسکن به اندازه کافی ساخته شده است.

با این حال براساس اظهارات رییس کمیسیون عمران مجلس، در سال 97، چهارمیلیون واحد در کشور کمبود مسکن وجود دارد که همین عامل در افزایش تقاضا و به تناسب آن به افزایش قیمت ها در سال های اخیر دامن زده است.

بررسی آماری نشان می دهد اگر سالانه یک تا 5/1 میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود، این میزان می تواند به تقاضای سالانه مسکن در کشور پاسخ دهد، با این حال تولید سالانه واحدهای مسکونی در حال حاضر به کمتر از 500 هزار واحد در سال 96 رسیده است.

عباس آخوندی اولین متهم بازار مسکن همان طور که بررسی آماری نشان می دهد و همچنین براساس جدول پایانی، عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی هیچ حرکت رو به جلویی در بخش مسکن انجام نداده است.

بر این اساس، گرچه مسکن مهر در دولت دهم از ضعف نظری و عملکردی برخوردار بود، با این حال عباس آخوندی ابتدا با مزخرف خواندن این طرح علاوه بر توقف مسکن مهر، سایر برنامه های پیش بینی شده در طرح جامع مسکن را نیز با تردستی، تغییر و تقلیل داد.

آخوندی با طرح مسکن اجتماعی، طرح پیشگام و طرح ملی بازآفرینی امید عملا بازار مسکن را معطل و منتظر نگه داشت و با کاهش شدید عرضه مسکن، ساخت وساز را طی پنج سال اخیر به نصف کاهش داد.

زمانی که عباس آخوندی اجرای طرح مسکن مهر را متوقف کرد، استدلالش این بود که با طرح هایی همچون مسکن اجتماعی، مسکن اقشار کم درآمد را تامین خواهد کرد و برای تامین سایر تقاضاهای بازار مسکن کشور نیز وام های مسکن با بهره کم داده خواهد شد.

با این حال مسکن اجتماعی در مدت کوتاهی از حافظه وزارت راه و شهرسازی پاک شد و وام مسکن نیز عمدتا با افزایش تقاضا بدون عرضه کافی مسکن، فقط منجر به افزایش قیمت ها شد.

با شدت گرفتن انتقادها طی چند سال اخیر نسبت به بی برنامگی و تعلل وزارت راه و شهرسازی در موضوع مسکن، دولت در سال 96 به یک باره از طرح هایی همچون طرح پیشگام و طرح بازآفرینی امید رونمایی کرد که براساس این طرح ها قرار بود با سه روش محلی سازی ، محله سازی مرحله ای و محله سازی جایگزین ، در بافت های فرسوده 465 شهر، سالانه مجموعا 100 هزار واحد مسکونی به مدت پنج سال ساخته شود.

این طرح که کلنگ زنی آن در دی ماه سال 96 در محله سیروس (منطقه 12 شهر تهران) زده شد، قرار بود عملیات اجرایی آن از شهریور 97 در 465 شهر دیگر نیز شروع شود که هنوز هیچ خبری از شروع طرح نیست.

بر این اساس، آخوندی اولین متهم التهابات بازار مسکن کشور است که به رغم تشکیل دو جلسه استیضاح در مجلس برای وی، هنوز هم برخلاف کارشناسان مسکن و با نادیده گرفتن آمارهای بخش مسکن، اعتقادی به ساماندهی بازار مسکن و اجاره در کشور نداشته و هر از گاهی با طرح برنامه هایی غیرممکن همچون کنترل پلیسی اجاره بهای مسکن، بر بی سرانجامی طرح های خود صحه می گذارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار 7مهر 97، کدمطلب: 3970707041،www.

alef.

ir
کلید واژه ها: مسکن - درصد - قیمت مسکن - افزایش - قیمت - وزارت راه و شهرسازی - معاملات مسکن - مسکن اجتماعی - عباس آخوندی - خانوارهای ایرانی - آخوندی - بانک مرکزی - کاهش - مسکن مهر - معاملات - اجتماعی - بازار مسکن - ساخت و ساز - وزارت راه - شهر تهران - مرکزی - افزایش قیمت مسکن - شهرسازی - قدرت خرید مردم - معلق - ایرانی - رکود - تعطیلی - نشان - بانک

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد از دخالت دولت در خودروسازی

مثلث هیجان ساز در بازار ارز و سکه چه بود؟

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در اصفهان

کاهش تولید اوپک و متحدانش مانع کاهش قیمت نفت می شود

استخدام دستیار معاونت فروش در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی،کارشناس ارشد مالی در تهران

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

استخدام حسابدار واحد خزانه در شرکت تولیدی صنایع غذایی در تهران

نرخ اقامت زمستانه در هتل های درجه یک شهرستان ها

یک کارشناس اقتصادی در گفت وگو با فارس: رانت واردات کالاهای اساسی دو برابر کل یارانه نقدی است

این چیزها را در مایکروفر نگذارید

مظنه آپارتمان در استاد معین+ جدول قیمت

از صدور اعلامیه ایجاد تامین اجتماعی در ایران تا کارنامه داخلی سازی خودروسازان

افزایش تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در گلپایگان

اختصاص بودجه برای ارتقاء کیفیت فضاهای شهری

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت معتبر در قم

استخدام ویزیتور آقا با مزایا در یک شرکت معتبر در قم

استخدام ویزیتور ،کارمند فروش در یک شرکت معتبر در قم

اقدام مثبت در بازار ارز

میزان رشد اقتصادی چین به کمترین رقم در سه دهه اخیر رسید

صنعت خودرو در پرتگاه سوء مدیریت

برای خرید مسکن در منطقه 11 چقدر سرمایه نیاز است

استخدام سرپرست انبارها در شرکت سرام نگار در مرکزی

استخدام مسئول بازرگانی،سرپرست انبارها در شرکت سرام نگار- مرکزی

استخدام کارشناس پشتیبانی تور ورودی در شرکت 1stQuest در تهران

قیمت خودرو امروز 2 بهمن 97

قیمت لپ تاپ امروز 2 بهمن 97

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز سه شنبه 2 بهمن 97 + تغییرات

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت بازرگانی لوازم خانگی معتبر

استخدام توسعه دهنده (برنامه نویسback end) در گیشا

استخدام کارشناس منابع انسانی در افق کوروش/ رشت

عملیات گازرسانی به 13 شهر استان کرمان در دست اجرا است

اجاره 60 درصد، بقیه زندگی 40

کاهش فرصت های شغلی در کشورهای عربی خلیج فارس

استخدام گارسون و مهماندار خانم و آقا در رستوران چارگاه/تهران

استخدام کارشناس فروش لوازم خانگی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام صندوقدار،حسابدار در مجموعه میوه استار در کرج

مهندسی معکوس برای تولید ریزگرد نفتی به جای ریزگرد شنی/ تصمیم گرفته ایم جور دیگر زندگی کنیم!

استخدام کارشناس فروش وبازاریابی تلفنی و حضوری،صندوقدار،حسابدار

11 هزار شعبه بانکی اضافه داریم

بررسی مزایا و معایب خرید «نیسان رونیز»

جزییات انتقال بیمه شخص ثالث از خودرو به راننده/به ازاری هر نمره منفی راننده مبلغ حق پایه بیمه نیز افزایش پیدا می کند/انتقال تخفیف بیمه از یک خودرو به خودروی دیگر یا بستگان درجه یک /تصادف هشت سال تخیف بیمه شما را از بین نمی برد

صادرات نفت عربستان رکورد زد

تعیین الزامات آیین نامه ساماندهی کودکان کار در کرمان

بیمه شخص ثالث راننده یا خودرو؟

چه کسانی پول مشوق صادراتی مرغداران را خورده اند؟

استخدام فروشنده در شرکت پخش نینا در سیستان و بلوچستان

استخدام مشاور تحصیلی،کارشناس فروش در گیلان

استخدام برنامه نویس Back_End در شرکت بیمی لایک

قیمت خودروی تندر 90 در بازار

پیش بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

شگرد خطرناک تجار ایرانی برای دور زدن تحریم بانکی

بخشی از منابع اشتغال فراگیر تامین نشد/تخصیص گزینشی منابع اشتغال

قاچاق به تراکتور هم رسید

همه چیز درباره دیوار ترامپ

لباس های جین را چگونه بشوییم؟

فارس گزارش می دهد توقف ارائه خدمات بانکی برای 2.7 میلیون نفر اتباع خارجی بدون اطلاع قبلی

ایتالیا راغب ترین کشور اروپایی برای ارتباط تجاری با ایران است

مارمولک ها از سبزه میدان مهاجرت کرده اند؟

سارقان حرفه ای بتمن را دزدیدند

جزییاتی تازه از دستگیری باند فساد اقتصادی در لرستان

دمپختک شیرازی

دردسرهای شیرین چهارقلوها

خوش نشینی در محله فرمانیه تهران چقدر خرج دارد؟

هدف گیری سرشاخه ها عامل مخالفت با طرح مبارزه با پوشاک قاچاق/ صدای ذی نفعان درآمد

ورود مدعی العموم برای ساماندهی قیمت اقلام معیشتی مردم کرمانشاه

قابل فهم بودن مقررات بودجه برای مردم جزو حقوق شهروندی است

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 مجلس درباره چیست؟

نرخ تولد در چین به کمترین رقم در 60 سال گذشته رسید

قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

کلاهبرداری با فروش قرص لاغری

کفش ملی دیگر زیان ده نیست

کاهش 40 درصدی بودجه نانو در لایحه 98/دو برابر اعتبارات از شرکت ها مالیات بر ارزش افزوده اخذ شد

استخدام مهندس شیمی در محدوده شرقِ تهران

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد فقدان راهکار برای اشتغال مولد و تثبیت آن در لایحه بودجه 98

خودروهای 70 تا 100میلیونی بازار تهران

چرا دولت طلبکارانه حرف می زند؟ /تجربه فیلترینگ در یک سال گذشته چه سود و چه زیانی داشت؟ /تا کی منتظر اتحادیه اروپا باشیم؟

باکس آفیس | شیامالان یک بار دیگر ترس آفرید

پشت پرده خانه های قدیمی ارزان قیمت در پایتخت+جدول قیمت

مناسب سازی 40 درصدی دستگاه های دولتی برای معلولان

چرا در اولین روز بهمن شاخص سهام بورس تهران 3653 واحد ریخت؟

جهیزیه حداقل 83 درصد گران شد

گوشت منجمد چگونه سر از رستوران ها در می آورد؟

دولت به گودِ «سفر» وارد شود

چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

به استنادآمار سازمان برنامه و بودجه؛ اعتبارات ریلی 98 به اندازه ساخت 55 کیلومترخط آهن بیشتر شد

کاهش قیمت مسکن در سال آینده؟

موستانگ عتیقه در تهران!/ عکس

نیاز است منابع جدیدی از سوی دولت به ما تزریق شود فرامرزیان: مسائل بازنشستگان را حل کردیم/ افزایش بودجه در منابع متفرقه قابل توجه بوده است

کاهش 30 درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

پرداخت سه برابری مستمری به مددجویان سال آینده نیز ادامه خواهد داشت

تکذیب شایعه کاهش مستمری مددجویان کمیته امداد

واردات 10 میلیون دلاری درب آسان باز شوی آلومینیومی

وام دهی بانک های چینی افزایش می یابد

کیش حلقه اتصال اقتصاد ایران و جهان می شود / تکلیف روحانی به جزیره /کیش کانون مذاکرات با شرکتهای خارجی شود

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

ابتکارِ متروی توکیو برای کاهش ازدحام در واگن ها

بیشترین شکایت ها به کمیسیون اصل 90 درباره چیست؟

این چیزها را در مایکروفر نگذارید

بازخوانی کارنامه عباس آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود

بازخوانی کارنامه عباس آخوندی؛ متخصص ایجاد تورم و رکود