مطالب مرتبط:
رمز بقا و ماندگاری نظام اسلامی در گرو بهره گیری از فرهنگ عاشورا است
زمانی تاریک برای نهادهای مدنی و فرهنگی آمریکا/ از رسوایی جنسی فراگیر تا خشونت نظام مند پلیس و ناامیدی مردم آمریکا
آمریکا از خشونت نظام مند ارتش میانمار علیه اقلیت روهینگیا خبر داد
فارس گزارش می دهد «عزاء طویریج» هروله ای به وسعت تاریخ عاشورا
طنز تلخ تاریخ؛ نامزدی بحرین برای پیوستن به شورای حقوق بشر/ تحلیل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 22:252018-10-22سياسي

تحلیل نظام مند از عوامل ماندگاری و اثربخشی عاشورا در طول تاریخ


ـ امام حسین(ع) برای جاودانه ساختن آثار قیام خود، استفاده از سنن الهی و ضوابط بشری را در دستور کار قرار داد و توانست ندای حقیقت طلبی خود را برای قرن ها به گوش جهانیان برساند.

- " گروه اندیشه ــ امام حسین(ع) برای جاودانه ساختن آثار قیام خود، استفاده از سنن الهی و ضوابط بشری را در دستور کار قرار داد و توانست ندای حقیقت طلبی خود را برای قرن ها به گوش جهانیان برساند.

وقتی حماسه عاشورا از نظرگاه ماندگاری آثار و پیامدهایی که در طول تاریخ بر جای گذاشته شده است تحلیل شود به این نکته رهنمون خواهیم شد که امام حسین(ع) برای دستیابی به این هدف یکسری عوامل را مدنظر داشته و قیام خود را بر اساس یک دسته عوامل پیشینی و پسینی سامان بخشیده است.

اگر بخواهیم به این عوامل اشاره کنیم، باید بگوییم دسته اول، عواملی است که امام پیش از آغاز حماسه به رعایت و تحقق آنها نظر داشته است.

این عوامل عبارتند از: تکیه بر وعده الهی مبنی بر ماندگاری حق و زهوقیت باطل که در آیه شریفه وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا؛ و بگو حق آمد و باطل نابود شد آری باطل همواره نابودشدنی است (اسرا/81)، و آیه قُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَمَا یُبْدِئُ الْبَاطِلُ وَمَا یُعِیدُ؛ بگو حق آمد و [دیگر] باطل از سر نمی‏ گیرد و بر نمی گردد (سبا/49) بیان شده است.

از این عامل می توان با عنوان توکل به وعده الهی یاد کرد.

برنامه ریزی هوشمندانه برای قیام حسینی ناشی از لطف و رحمت الهی بود؛ یعنی چون خداوند رنگ و بوی اخلاص را از همان ابتدا در ضمیر حضرت سیدالشهداء یافته بود و می خواست اثری که حضرت در آینده ای نزدیک پدید می آورد، ماندگار بماند، آن چنان تدبیر مستحکم و عالمانه ای را به ایشان افاضه کرد که تمام مراحل قیام را آن طور که باید اداره کند.

دومین عامل، برنامه ریزی هوشمندانه یا عنصر تدبیر بود که بر چند پایه استوار بود: ارزیابی مسیرهای محتمل برای نیل به مقصود؛ مدیریت افکار عمومی؛ رسانه ای کردن برنامه قیام؛ استفاده حداکثری از منابع؛ تربیت صحیح یاران و مبلغان.

دومین دسته عوامل مربوط به عواملی است حضرت هنگام وقوع حماسه عاشورا به آنها توجه داشت و در دو بخش عوامل درونی و بیرونی گنجانده می شوند.

عوامل درونی عبارتند از: خالص کردن کار برای خدا و رضایت به قضای الهی؛ مراقبت دقیق بر احیای شعائر دینی و راه و روش جوانمردی؛ قیام همه جانبه در راه خدا و فداکاری تا سر حد امکان.

عوامل بیرونی نیز عبارتند از: کیفیت و صورت عجیب قیام؛ استفاده از همه اقشار و گروه های جامعه (فطرت مآبانه بودن قیام).

در ادامه توضیحی مختصر در اینباره ارائه می شود:تکیه بر آیه جاء الحق و توکل به مشیّت مطلقه الهی و هم چنین اطمینان به قدر و رضایت به قضای باری تعالی جلوه ای است از صداقت و اخلاص سیدالشهداء.

مضامین برخواسته از این تفکر را می توان در خطبه های امام در روز عاشورا جستجو کرد.

مراقبت بر احیای شعائر دینی که در اقامه نماز ظهر عاشورا به اوج می رسد، رعایت راه و روش جوانمردی که به وضوح در داستان حر بن یزید ریاحی نقش می بندد و هم چنین قیام همه جانبه و بذل تمام داشته ها در راه خدا، همه و همه شاهدی است گویا از عمق عشق و اردات خالص حضرت حسین(ع).

همچنین صورت عجیب قیام ، یعنی کیفیت و ترکیب دو سپاه سپاه سیدالشهداء و سپاه کوفه و شام دلیلی است بر عمق غربت و مظلومیت حسین(ع) و نشانگر میزان شجاعت و پایمردی ایشان.

استفاده از همه اقشار، طبقات و گروه های جامعه می تواند باعث همه گیر شدن هرچه بیشتر این قیام برحق باشد.

تمام اقشار جامعه از قبیل فقیر و ثروتمند، سیاه پوست و سفید پوست، مسلمان و مسیحی، پیر و جوان و .

در این حماسه برای خود نماینده و نظیری می یابند و بدین طریق تمام بشریت می توانند با حماسه عاشورا ارتباط برقرار کنند و پیوند بخورند.

فطرت مآبانه بودن قیام، حد و مرزهای سیاسی، اعتقادی ، فرهنگی و .

را می شکند و گروه های مختلف جامعه را حول هدفی مشترک گرد هم می آورد و به همکاری وا می دارد.

شاید همین عامل باعث شده حماسه حسینی فراملیتی و فراجناحی باشد و به قشر و گروه خاصی تعلق نگیرد و به جای جای جهان صادر شود.

دسته سوم عوامل که در ماندگار کردن قیام عاشورا نقش داشت عواملی بود که پس از واقعه عاشورا محقق شد.

این عوامل عبارتند از: تحریف ناپذیری قیام؛ نقش مبلغان؛ موثر واقع شدن قیام در طول تاریخ و عنصر کارآمدی؛ ابدی بودن اهداف قیام؛ ادامه دار بودن قیام و بازگذاشتن مسیر برای نسل های آینده.

منظور از تحریف ناپذیری این قیام این است که دشمنان نهضت عاشورا هرگز نتوانسته اند پیام و هدف عاشورا را دستخوش دگرگونی و تحریف قرار دهند.

در هر کجای جهان هرکه حسین(ع) را می شناسد او را مردی طلایه دار آزادگی و شهید راه حفظ ارزش های انسانی و اخلاق می داند.

گرچه رژیم فاسد بنی امیه توانسته بود تاحدی چهره ی منزّه حضرت امیرالمومنین علی(ع) را در برخی مناطق با تمسّک به دروغ و نیرنگ مخدوش سازد اما در داستان کربلا به رغم وجود تبلیغات وسیع و تلاش های بی شائبه، از همان ابتدا راه ورود تحریف و تخطئه به اهداف مقدس امام حسین(ع) بسته بود و دشمن همواره ناکام.

جنبش تبلیغی عاشورا با وجود مقدس حضرت زینب(س) و حضرت سجاد(ع) آغاز شد و با نقش آفرینی طیف عظیمی از خاندان عصمت، تاریخ نویسان و شاهدان واقعه عاشورا، دوست داران خاندان اهل بیت(ع)، واعظان ، شاعران و .

تداوم یافت.

علاوه بر این امروزه جمعی از محققان و پژوهشگران غیرمسلمان نیز در روایت آنچه گذشت های واقعه کربلا به ایفای نقش پرداخته اند تا وظیفه مهم رساندن پیام عاشورا در گستره وسیع تر محقق شود.

سوای این، قلوب داغ دار عاشقان کربلا و امام حسین(ع) که به عشق ایشان و یاران وفادارش می تپد، خود می تواند بزرگ ترین رسانه و مبلغ این نهضت بشمار رود که هر لحظه یاد و خاطره حضرت حسین(ع) را برای انسان تداعی می کند.

این مُبلّغ که بیشترین نقش را در زمینه ماندگاری و بزرگداشت حماسه عاشورا دارا می باشد، لطفی است از جانب خداوند رحمان در راستای حفظ حق و حقیقت، چنانکه حماسه عاشورا بزرگ ترین و تماشایی ترین صحنه جدال حق و باطل بوده و هست.

درباره موثر واقع شدن این قیام در طول تاریخ و رابطه آن با موضوع ماندگاری یک مسئله مطرح است: آیا دلیل ماندگاری قیام عاشورا تاثیرگذاری و موثر واقع شدن در طول تاریخ است یا علت موثر واقع شدن و تاثیرگذاری در طول تاریخ، ماندگاری قیام عاشوراست.

به عبارت خلاصه تر، آیا ماندگاری علت تاثیرگذاری است یا تاثیرگذاری علت ماندگاری؟قیام های متعددی که در طول تاریخ صورت پذیرفته است عموما جنبه شخصی و فردی داشته و اهداف معین و محدودی را دنبال کرده اند.

به همین خاطر بعد از گذشت مدتی، تنها می توان نام آنها را در کتب تاریخی یافت؛ اما در قیام عاشورا چنانچه گفته شد ویژگی فطرت مآبانه بودن اهداف و شاکله قیام در کنار دیگر عواملی که به آنها اشاره شد مانع از ایستایی و رکود این حماسه در ظرف زمان و مکان شد.

بعد از وقوع حماسه عاشورا جنبش های متعددی متاثر از این قیام شکل گرفت که از آن جمله می توان به جنگ عین الورده، جنبش مختار بن ابی عبید ثقفی و قیام محمد نفس زکیه اشاره کرد.

هم چنین نهضت های دیگری مانند انقلاب اسلامی ایران و مبارزه مردم هند با استعمار انگلستان و دیگر جنبش ها و خیزش هایی که در جهان تحت تاثیر ارزش هایی که امام حسین(ع) در جوامع بنیان گذاشت به وقوع می پیوندد.

با توجه به توضیحات بالا، زمان آن رسیده تا به مسئله ای که در آغاز سخن طرح شد اینگونه پاسخ بدهیم: رابطه ماندگاری و تاثیرگذاری یک رابطه دو سویه و از جنس ترکیبات حقیقی اتحادی است که هر دو طرف ترکیب نیازمند به یکدیگرند و بینشان تلازم وجود دارد.

امام حسین(ع) اهدافی را به عنوان اهداف قیام خود برگزید و مطرح نمود که پایان ناپذیر و فرازمانی اند و دست یابی به آنها به راحتی ممکن نیست.

مثلا اصلاح امت رسول خدا هدفی است که الی یوم القیامه ادامه خواهد داشت.

بنابراین از آن جهت که پایان هر قیام مصادف است با زمان دست یابی به اهداف آن قیام، حماسه عاشورا تا زمان دست یابی به اهداف متعالی و بلند خود ادامه خواهد داشت.

هنوز عاشقانی که حسرت حضور در روز عاشورا ی سال 61 را می خورند و شعار یالیتنی کنامعکم سر می دهند این فرصت برایشان فراهم است که با پیروی از نهضت عاشورا خود را در زمره یاران حقیقی آن شهید مظلوم درآورند.

یادداشت از مصطفی شاکری
کلید واژه ها: ماندگار - ماندگاری - برنامه ریزی - برنامه - عاشورا - امام - حماسه - تاریخ - وعده - مدیریت - مراقبت - اندیشه - آینده - حسینی - تربیت - رسانه - اداره - جامعه - صورت - نظام - عجیب

آخرین اخبار سرویس:
سردار سلامی : دورریز غذای ایرانی ها 40 میلیون آمریکایی را سیر می کند

رییس مجلس درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

تشییع نوربخش فردا صبح در گرگان برگزار می شود

دشمن تلاش می کند نماینده های وام دار و مسئله دار را به مجلس بفرستند/ شباهت دولت های گذشته در اقتصاد

بازی خطرناک یک کودک با مار پیتون+فیلم

11 درصد جابه جایی بار کشور توسط شبکه ریلی انجام می شود

نشست کتابخوان پدافند غیر عامل در آستارا برگزار شد

استاد دانشگاه: مفهوم توسعه، نیازمند بازاندیشی است

توسعه خطوط ریلی نیازمند مشارکت بخش خصوصی است

پیام تسلیت دکتر جهانگیری در پی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

واکنش سردار سلامی به توهین وزیر آمریکایی

روحانی درگذشت رییس و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

توسعه خطوط ریلی نیازمند مشارکت بخش خصوصی است

آنان که از نردبان آیت الله هاشمی بالا رفتند، در حق او ناجوانمردی کردند

جاری شدن نفت خام در گناوه!

کشف 810 تن موادمخدر توسط ایران در سال 96

شهردار منتخب تهران: آلزایمر را باید از مردم بگیریم

تصادف رانندگی باز هم قربانی گرفت/رییس سازمان تامین اجتماعی و معاونش جدیدترین قربانی جاده های ایران

مسئولان مشوق هایی برای فرزندآوری جوانان ارائه کنند

گرامیداشت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) در نسیم شهر

گردش به چپ دولت روحانی در دو راهی اقتصاد

رییس تامین اجتماعی بر اثر سانحه تصادف درگذشت + فیلم

امیرعبداللهیان: نباید از وضع تاسف بار میانمار غفلت کرد

حال معاون وزیر مساعد است

درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی و معاونش در سانحه رانندگی

لاریجانی درگذشت مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیمان معادی کنار ستاره سینمای هالیوود+عکس

پیام تسلیت رییس مجلس به مناسبت درگذشت دکتر نوربخش و معاونش

توافق نامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در دومای روسیه تصویب شد

پیام تسلیت علی لاریجانی، وزیر بهداشت، وزیر کار و استاندار گلستان برای درگذشت نوربخش

پیام تسلیت جهانگیری در پی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

تسلیت درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی

سی و هفتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی در قم برگزار شد

معاون فنی سازمان پدافند غیر عامل: تهدیدات دشمن، پیچیده، علمی و فناورانه شده است

وزیر بهداشت درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

آیا ضد جاذبه و پاد ماده حقیقت دارند؟ [بخش اول]

پیام تسلیت دکتر جهانگیری در پی درگذشت نوربخش و تاج الدین

مجلس و شورای نگهبان درباره طرح کودک همسری به نتیجه نرسیدند

واکنش سردار سلامی به سخنان توهین آمیز وزیر آمریکایی: دورریز غذای ایرانی ها 40 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند/ تاریخ ثابت کرد هر کس که با آمریکا دوستی کرد، غارت شد و بی حیثیت شد

آغاز به کار کنگره بین المللی تمدن های جهان و مسیرهای تاریخی با حضور مونسان

ماجرای زندگی مولتی میلیاردی که شهید شد

کوچکترین هلیکوپتر جهان+فیلم

رای مثبت دومای روسیه به یک توافق مهم با ایران

استاندار خراسان جنوبی درگذشت مسئولان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

واکنش سردار سلامی به سخنان توهین آمیز وزیر آمریکایی

پیام تسلیت درگذشت دکتر سید تقی نوربخش و عبدالرحمان تاج الدین

مراسم تشییع مرحوم نوربخش فردا ساعت 8:30 در گرگان

پیام تسلیت رییس جمهور در پی درگذشت نوربخش

دورریز غذای ایرانی ها 40 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند

سفیر ایران در واتیکان عضو هیات مدیره هیچ کدام از شرکت های شستا نیست

واکنش سردار سلامی به سخنان توهین آمیز وزیر آمریکایی

برگزاری گردهمایی مردمی «جامعه منتظر و فرهنگ اقتصادی» در 90 شهر

وزیر امنیت سایبری ژاپن نمی تواند با رایانه کار کند

اوکراین 15 کشتی را به دلیل واردشدن به بنادر کریمه توقیف کرد

نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری داغدار شد

جشنواره شتر دو کوهانه آذرماه در بیله سوار برگزار می شود

مسجد شیخ لطف الله روی لباس

رییس مجلس درگذشت نور بخش را تسلیت گفت

نمایشگاه خوشنویسی در سمنان

برگزاری مراسم ختم خاشقجی در جده و درخواست انتقامجویی هوادارانش

حبیب زاده درگذشت نوربخش و معاون پارلمانی وی در سانحه رانندگی را تسلیت گفت

جشنواره استانی «روح خدا» درخراسان شمالی برپا می شود

وزیر بهداشت درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

اعلام علت تصادف منجر به فوت دو مدیر ارشد وزارت کار

ارسال نامه ای از قم به رییس قوه قضاییه

روحانی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی راتسلیت گفت

واکنش علی ربیعی به فوت «رییس سازمان تامین اجتماعی» +عکس

عراقچی: برای مقابله با تحریم ها با اروپا رایزنی می کنیم

دورریز غذای ایرانی ها 40 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند/ تاریخ ثابت کرد هر کس که با آمریکا دوستی کرد، غارت شد

مقاومت مردم ایران ، باطل السحر آمریکا

برکات انقلاب اسلامی همچنان به طور کامل آشکار نشده است

پیام تسلیت وزیر کار و استاندار گلستان در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی

هم اندیشی مسئولان حوزه و دانشگاه در لارستان

فرهنگیان برای تربیت دانش آموزان ترویج معارف دینی را مدنظر قرار دهند

اقتصاد مقاومتی تنها راه مقابله با تهدیدات دشمن است

​ابراز تأسف آیت الله نوری همدانی از وضعیت افسارگسیخته گرانی و قیمت کالا در کشور

​پیام روحانی به نکوداشت مقام علمی و اخلاقی علامه محمد تقی جعفری

مخالفت بریتانیا با اعدام مجرمین قضیهٔ قتل خاشقجی

رقص کردی امید حاجیلی + فیلم

تکذیب آزار و اذیت کودکان توسط نگهبان پارک میدان شوش

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

مسئولیت اروپاست که باخروج آمریکا، گام عملی برای حفظ برجام بردارد

پاکستان: پنچ مرزبان میرجاوه تحویل ایران شدند

فیلم پخش نشده از حضور آیت الله هاشمی در سامرا پس از حادثه تروریستی و ورود به ضریح در دست ساخت امام حسن عسگری(ع)و سرداب غیبت امام عصر(عج)

سردار سلامی: دورریز غذای ایرانی ها 40 میلیون آمریکایی را سیر می کند

زیارت حضرت عبدالعظیم موجب الگوگیری شیعیان می شود

اعزام 400 مبلغ به هیئات و مساجد ری در هفته وحدت

پیشنهاد ساخت شهرک صنعتی به دولت جهت رونق کسب و کار/ 50 دانشگاه ایران وقفی مدیریت می شوند

عارف درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

دوما، توافق منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا را تصویب کرد

مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند

پیام تسلیت روحانی برای درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

برندگان نوزدهمین دوره جایزه ترویج علم ایران معرفی شدند

پیام تسلیت وزیر کار و استاندار گلستان در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی

پیام تسلیت جمعی از مسئولان کشور درپی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

امدادرسانی در بحران وظیفه همه دستگاه های دولتی و خصوصی است

احتمال استیضاح ترزا می نخست وزیر انگلیس

رییس مجلس درگذشت نوربخش را تسلیت گفت

روحانی درگذشت رییس ومعاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی راتسلیت گفت

رییس جمهوری درگذشت نوربخش را تسلیت گفت

تحلیل نظام مند از عوامل ماندگاری و اثربخشی عاشورا در طول تاریخ

تحلیل نظام مند از عوامل ماندگاری و اثربخشی عاشورا در طول تاریخ