مطالب مرتبط:
رمز بقا و ماندگاری نظام اسلامی در گرو بهره گیری از فرهنگ عاشورا است
زمانی تاریک برای نهادهای مدنی و فرهنگی آمریکا/ از رسوایی جنسی فراگیر تا خشونت نظام مند پلیس و ناامیدی مردم آمریکا
آمریکا از خشونت نظام مند ارتش میانمار علیه اقلیت روهینگیا خبر داد
فارس گزارش می دهد «عزاء طویریج» هروله ای به وسعت تاریخ عاشورا
طنز تلخ تاریخ؛ نامزدی بحرین برای پیوستن به شورای حقوق بشر/ تحلیل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 22:252018-10-22سياسي

تحلیل نظام مند از عوامل ماندگاری و اثربخشی عاشورا در طول تاریخ


ـ امام حسین(ع) برای جاودانه ساختن آثار قیام خود، استفاده از سنن الهی و ضوابط بشری را در دستور کار قرار داد و توانست ندای حقیقت طلبی خود را برای قرن ها به گوش جهانیان برساند.

- " گروه اندیشه ــ امام حسین(ع) برای جاودانه ساختن آثار قیام خود، استفاده از سنن الهی و ضوابط بشری را در دستور کار قرار داد و توانست ندای حقیقت طلبی خود را برای قرن ها به گوش جهانیان برساند.

وقتی حماسه عاشورا از نظرگاه ماندگاری آثار و پیامدهایی که در طول تاریخ بر جای گذاشته شده است تحلیل شود به این نکته رهنمون خواهیم شد که امام حسین(ع) برای دستیابی به این هدف یکسری عوامل را مدنظر داشته و قیام خود را بر اساس یک دسته عوامل پیشینی و پسینی سامان بخشیده است.

اگر بخواهیم به این عوامل اشاره کنیم، باید بگوییم دسته اول، عواملی است که امام پیش از آغاز حماسه به رعایت و تحقق آنها نظر داشته است.

این عوامل عبارتند از: تکیه بر وعده الهی مبنی بر ماندگاری حق و زهوقیت باطل که در آیه شریفه وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا؛ و بگو حق آمد و باطل نابود شد آری باطل همواره نابودشدنی است (اسرا/81)، و آیه قُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَمَا یُبْدِئُ الْبَاطِلُ وَمَا یُعِیدُ؛ بگو حق آمد و [دیگر] باطل از سر نمی‏ گیرد و بر نمی گردد (سبا/49) بیان شده است.

از این عامل می توان با عنوان توکل به وعده الهی یاد کرد.

برنامه ریزی هوشمندانه برای قیام حسینی ناشی از لطف و رحمت الهی بود؛ یعنی چون خداوند رنگ و بوی اخلاص را از همان ابتدا در ضمیر حضرت سیدالشهداء یافته بود و می خواست اثری که حضرت در آینده ای نزدیک پدید می آورد، ماندگار بماند، آن چنان تدبیر مستحکم و عالمانه ای را به ایشان افاضه کرد که تمام مراحل قیام را آن طور که باید اداره کند.

دومین عامل، برنامه ریزی هوشمندانه یا عنصر تدبیر بود که بر چند پایه استوار بود: ارزیابی مسیرهای محتمل برای نیل به مقصود؛ مدیریت افکار عمومی؛ رسانه ای کردن برنامه قیام؛ استفاده حداکثری از منابع؛ تربیت صحیح یاران و مبلغان.

دومین دسته عوامل مربوط به عواملی است حضرت هنگام وقوع حماسه عاشورا به آنها توجه داشت و در دو بخش عوامل درونی و بیرونی گنجانده می شوند.

عوامل درونی عبارتند از: خالص کردن کار برای خدا و رضایت به قضای الهی؛ مراقبت دقیق بر احیای شعائر دینی و راه و روش جوانمردی؛ قیام همه جانبه در راه خدا و فداکاری تا سر حد امکان.

عوامل بیرونی نیز عبارتند از: کیفیت و صورت عجیب قیام؛ استفاده از همه اقشار و گروه های جامعه (فطرت مآبانه بودن قیام).

در ادامه توضیحی مختصر در اینباره ارائه می شود:تکیه بر آیه جاء الحق و توکل به مشیّت مطلقه الهی و هم چنین اطمینان به قدر و رضایت به قضای باری تعالی جلوه ای است از صداقت و اخلاص سیدالشهداء.

مضامین برخواسته از این تفکر را می توان در خطبه های امام در روز عاشورا جستجو کرد.

مراقبت بر احیای شعائر دینی که در اقامه نماز ظهر عاشورا به اوج می رسد، رعایت راه و روش جوانمردی که به وضوح در داستان حر بن یزید ریاحی نقش می بندد و هم چنین قیام همه جانبه و بذل تمام داشته ها در راه خدا، همه و همه شاهدی است گویا از عمق عشق و اردات خالص حضرت حسین(ع).

همچنین صورت عجیب قیام ، یعنی کیفیت و ترکیب دو سپاه سپاه سیدالشهداء و سپاه کوفه و شام دلیلی است بر عمق غربت و مظلومیت حسین(ع) و نشانگر میزان شجاعت و پایمردی ایشان.

استفاده از همه اقشار، طبقات و گروه های جامعه می تواند باعث همه گیر شدن هرچه بیشتر این قیام برحق باشد.

تمام اقشار جامعه از قبیل فقیر و ثروتمند، سیاه پوست و سفید پوست، مسلمان و مسیحی، پیر و جوان و .

در این حماسه برای خود نماینده و نظیری می یابند و بدین طریق تمام بشریت می توانند با حماسه عاشورا ارتباط برقرار کنند و پیوند بخورند.

فطرت مآبانه بودن قیام، حد و مرزهای سیاسی، اعتقادی ، فرهنگی و .

را می شکند و گروه های مختلف جامعه را حول هدفی مشترک گرد هم می آورد و به همکاری وا می دارد.

شاید همین عامل باعث شده حماسه حسینی فراملیتی و فراجناحی باشد و به قشر و گروه خاصی تعلق نگیرد و به جای جای جهان صادر شود.

دسته سوم عوامل که در ماندگار کردن قیام عاشورا نقش داشت عواملی بود که پس از واقعه عاشورا محقق شد.

این عوامل عبارتند از: تحریف ناپذیری قیام؛ نقش مبلغان؛ موثر واقع شدن قیام در طول تاریخ و عنصر کارآمدی؛ ابدی بودن اهداف قیام؛ ادامه دار بودن قیام و بازگذاشتن مسیر برای نسل های آینده.

منظور از تحریف ناپذیری این قیام این است که دشمنان نهضت عاشورا هرگز نتوانسته اند پیام و هدف عاشورا را دستخوش دگرگونی و تحریف قرار دهند.

در هر کجای جهان هرکه حسین(ع) را می شناسد او را مردی طلایه دار آزادگی و شهید راه حفظ ارزش های انسانی و اخلاق می داند.

گرچه رژیم فاسد بنی امیه توانسته بود تاحدی چهره ی منزّه حضرت امیرالمومنین علی(ع) را در برخی مناطق با تمسّک به دروغ و نیرنگ مخدوش سازد اما در داستان کربلا به رغم وجود تبلیغات وسیع و تلاش های بی شائبه، از همان ابتدا راه ورود تحریف و تخطئه به اهداف مقدس امام حسین(ع) بسته بود و دشمن همواره ناکام.

جنبش تبلیغی عاشورا با وجود مقدس حضرت زینب(س) و حضرت سجاد(ع) آغاز شد و با نقش آفرینی طیف عظیمی از خاندان عصمت، تاریخ نویسان و شاهدان واقعه عاشورا، دوست داران خاندان اهل بیت(ع)، واعظان ، شاعران و .

تداوم یافت.

علاوه بر این امروزه جمعی از محققان و پژوهشگران غیرمسلمان نیز در روایت آنچه گذشت های واقعه کربلا به ایفای نقش پرداخته اند تا وظیفه مهم رساندن پیام عاشورا در گستره وسیع تر محقق شود.

سوای این، قلوب داغ دار عاشقان کربلا و امام حسین(ع) که به عشق ایشان و یاران وفادارش می تپد، خود می تواند بزرگ ترین رسانه و مبلغ این نهضت بشمار رود که هر لحظه یاد و خاطره حضرت حسین(ع) را برای انسان تداعی می کند.

این مُبلّغ که بیشترین نقش را در زمینه ماندگاری و بزرگداشت حماسه عاشورا دارا می باشد، لطفی است از جانب خداوند رحمان در راستای حفظ حق و حقیقت، چنانکه حماسه عاشورا بزرگ ترین و تماشایی ترین صحنه جدال حق و باطل بوده و هست.

درباره موثر واقع شدن این قیام در طول تاریخ و رابطه آن با موضوع ماندگاری یک مسئله مطرح است: آیا دلیل ماندگاری قیام عاشورا تاثیرگذاری و موثر واقع شدن در طول تاریخ است یا علت موثر واقع شدن و تاثیرگذاری در طول تاریخ، ماندگاری قیام عاشوراست.

به عبارت خلاصه تر، آیا ماندگاری علت تاثیرگذاری است یا تاثیرگذاری علت ماندگاری؟قیام های متعددی که در طول تاریخ صورت پذیرفته است عموما جنبه شخصی و فردی داشته و اهداف معین و محدودی را دنبال کرده اند.

به همین خاطر بعد از گذشت مدتی، تنها می توان نام آنها را در کتب تاریخی یافت؛ اما در قیام عاشورا چنانچه گفته شد ویژگی فطرت مآبانه بودن اهداف و شاکله قیام در کنار دیگر عواملی که به آنها اشاره شد مانع از ایستایی و رکود این حماسه در ظرف زمان و مکان شد.

بعد از وقوع حماسه عاشورا جنبش های متعددی متاثر از این قیام شکل گرفت که از آن جمله می توان به جنگ عین الورده، جنبش مختار بن ابی عبید ثقفی و قیام محمد نفس زکیه اشاره کرد.

هم چنین نهضت های دیگری مانند انقلاب اسلامی ایران و مبارزه مردم هند با استعمار انگلستان و دیگر جنبش ها و خیزش هایی که در جهان تحت تاثیر ارزش هایی که امام حسین(ع) در جوامع بنیان گذاشت به وقوع می پیوندد.

با توجه به توضیحات بالا، زمان آن رسیده تا به مسئله ای که در آغاز سخن طرح شد اینگونه پاسخ بدهیم: رابطه ماندگاری و تاثیرگذاری یک رابطه دو سویه و از جنس ترکیبات حقیقی اتحادی است که هر دو طرف ترکیب نیازمند به یکدیگرند و بینشان تلازم وجود دارد.

امام حسین(ع) اهدافی را به عنوان اهداف قیام خود برگزید و مطرح نمود که پایان ناپذیر و فرازمانی اند و دست یابی به آنها به راحتی ممکن نیست.

مثلا اصلاح امت رسول خدا هدفی است که الی یوم القیامه ادامه خواهد داشت.

بنابراین از آن جهت که پایان هر قیام مصادف است با زمان دست یابی به اهداف آن قیام، حماسه عاشورا تا زمان دست یابی به اهداف متعالی و بلند خود ادامه خواهد داشت.

هنوز عاشقانی که حسرت حضور در روز عاشورا ی سال 61 را می خورند و شعار یالیتنی کنامعکم سر می دهند این فرصت برایشان فراهم است که با پیروی از نهضت عاشورا خود را در زمره یاران حقیقی آن شهید مظلوم درآورند.

یادداشت از مصطفی شاکری
کلید واژه ها: ماندگار - ماندگاری - برنامه ریزی - برنامه - عاشورا - امام - حماسه - تاریخ - وعده - مدیریت - مراقبت - اندیشه - آینده - حسینی - تربیت - رسانه - اداره - جامعه - صورت - نظام - عجیب

آخرین اخبار سرویس:
قاچاق چالش عمده گیاهان دارویی خراسان جنوبی است

نقد بزرگان راهگشاست

نقدها باید روشنگرانه و منصفانه باشد

جشنواره بین المللی فیلم وارش؛ حرکت در مسیر توان افزایی مردمی

به نمایندگی از روحانی؛ واعظی از آیت الله مومن عیادت کرد

تلألو گنبد شیشه ای در ساختمان های ایرانی

بسته درخواست های مردمی

توسعه همه جانبه استان کهگیلویه وبویراحمد پس از انقلاب

رسانه های جهان خواستار آزادی مرضیه هاشمی شدند

نماهنگ/ میان آتش هم، من از ولی گویم

انسان ها ششمین دوره انقراض در کره زمین را رقم می زنند

کجا و چگونه می توان شفق های قطبی را تماشا کرد؟

نگاه به کمیسیون های ماده صد نباید ابزاری باشد

گردهمایی رؤسای شعب بیمه کارآفرین برگزار شد

واکنش دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به بخشنامه اخیر گمرک درباره ترانزیت خارجی کالاهای گروه چهارم

پیام تسلیت محمد مخبر برای درگذشت حاج محمدرضا اعتمادیان

برگزاری سوگواره یاس نبوی در حرم امامزاده علی بن جعفر(ع) به مدت 21 شب

رسانه ها مظلومیت مجری پرس تی وی را به دنیا مخابره کنند

مهم ترین وظیفه رسانه پاک کردن شبهه و تردید از ذهن مردم است

اجرای بیش از 20 برنامه تهذیبی در مدارس علمیه قزوین

محقق ساختن آرمان های انقلاب تیری بر قلب دشمنان ایران است

سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

واعظی از آیت الله مومن عیادت کرد

برگزاری یادواره شهدای بخش کبگیان و شهید مدافع حرم در چیتاب

انجام بررسی آرکئو ژئو فیزیک محوطه کله کوب سرایان

عوامل موثر بر حفظ کیان خانواده/ حجاب و عفاف از سیاست های الزام آور و پایه ای نظام اسلامی است/ دستگاه هایی که برای تحکیم نهاد خانواده بودجه دریافت می کنند به وظایف خود عمل نمایند

واعظی از آیت الله مومن عیادت کرد

برنامه های اجرایی باید کاملاً بر اساس اولویت ها و متناسب با شرایط کشور پیش برود

مشکل اساسی کشور مسائل مدیریتی است

مشاور دانشگاهی مدیر حوزه های علمیه منصوب شد

اعضای شورای هماهنگی روابط عمومی های مازندران انتخاب شدند

دولت 90 میلیارد ریال برای گازرسانی نکا هزینه کرد

نقدها باید روشنگرانه و منصفانه باشد

واعظی از آیت الله مومن عیادت کرد

اعضای شورای هماهنگی روابط عمومی های مازندران انتخاب شدند

مراسم معارفه و اعطای حکم معاون سیاسی جدید وزارت کشور برگزار شد

قدرت و عظمت ایران اسلامی مرهون خون شهدا

رسانه های جهان خواستار آزادی مرضیه هاشمی

فرمانده کل سپاه درگذشت سردار احمد فضائلی را تسلیت گفت

تصویب برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران در بخش اجتماعی و فرهنگی

موضوع سخنرانی «ضبط نشده» آیت الله خامنه ای در سال 57 چه بود؟

فلاحت پیشه: مجمع تشخیص در بررسی پالرمو وارد فضای اصلاحی نشود

جلسه شاخه بانوان مجلس وحدت مسلمین پاکستان در لاهور برگزار شد

امام جمعه خرم آباد میزبان عزاداران فاطمی

توییت رییسی درباره وضعیت شرکت های زیان ده آستان قدس

استخدام مدرس آقا برای تدریس دروس زبان فنی و تخصصی در شیراز

تصویب هفت ماده دیگر از برنامه سوم توسعه شهرداری تهران

ابراهیم الکوزی برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد

مراسم تشییع پیکرسردار احمد فضائلی صبح فردا برگزار می شود

باز شدن گره ترافیکی اتوبان چمران با احداث مترو نمایشگاه تهران

گودرزی در گفت وگو با فارس: بعضی ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی شان هستند

انتصاب فرمانداران جدید

واگذاری بررسی پالرمو به دو کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت

صفار هرندی وصادق خرازی برای مناظره به استودیوی «نگاه 1» می آیند

علت اختلاف در تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) چیست؟

حسین زادگان: برای حل مشکلات مازندران دنبال قهرمان نباشیم

آسان شدن صدور پروانه پایان کار ساختمان در مشهد

آموزش یک هزار تسهیل گر کسب و کار روستایی در سال 98

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان منصوب شد

جایگزینی کیسه های پارچه ای به جای نایلونی در مهریز آغاز شد

روند صدور پروانه پایان کار ساختمان در مشهد آسان شد

فعالیت های سیاسی وقتی منزلت دارد که باعث رفاه مردم شود

29 درس خارج فقه الحج در حوزه علمیه قم برگزار می شود + اسامی اساتید

صنایع بزرگ به شرکت های دانش بنیان اعتماد کنند

رسیدگی به 52 هزار پرونده طی 9 ماه در یزد نقض 9 درصد از آرای صادر شده

فرماندار دماوند: سازمان مدیریت بحران در دماوند تشکیل می شود

دولت 90 میلیارد ریال برای گازرسانی نکا هزینه کرد

آسان شدن صدور پروانه پایان کار ساختمان در مشهد

تخفیف مطالبات شهرداری مهاباد بمناسبت دهه فجر

تأکید استاندار سمنان بر ضرروت شناسایی موانع ارتباط میان صنعت و دانشگاه

شفافیت میزان حقابه مغان را از وزارت نیرو پیگیری می کنیم

ترجمه جدید کتاب کامل الزیارات منتشر می شود

معاون سیما: 80 درصد مردم بیش از 200 دقیقه تلویزیون می بینند

جعفرزاده ایمن آبادی: درآمد برخی پزشکان به حساب منشی های آنها واریز می شود/نمایندگان اسیر حاشیه ها نمی شوند

بادامچیان: خنده دار است کسی هاشمی را سوپرچپ یا لیبرال بداند

ردیف بودجه مؤسسه آیت الله مصباح افزایش یافت

وزیر ارتباطات: کل بودجه ساخت ماهواره پیام در طول ده سال، حدود 1/2میلیون یورو بود/ این بودجه ها از جنس هزینه نیست، بلکه سرمایه ملی است

فلاحت پیشه: مجمع تشخیص در بررسی پالرمو وارد فضای اصلاحی نشود

جعفرزاده ایمن آبادی: درآمد برخی پزشکان به حساب منشی های آنها واریز می شود/ آنها هم باید مانند دیگر اقشار جامعه به ازای درآمد خود مالیات بدهند

توکلی: روز چهارشنبه، برای بررسی «پالرمو» جلسه فوق العاده تشکیل خواهد شد / قرار شده بررسی این موضوع تا شنبه هفته آینده به اتمام برسد

درآمد برخی پزشکان به حساب منشی های آنها واریز می شود

تقدیر حناچی از قدیمی ترین غسال تهران

6راه متنوع برای سلامت و لذت بردن با خانواده

محمدعلی رجبی نقطه های اسراییل در تیررس موشک های نقطه زن!

سازمان برنامه و بودجه: تنخواه روحانی 70 میلیارد تومان است

حسین زادگان: برای حل مشکلات مازندران دنبال قهرمان نباشیم

ترامپ رسانه ها را به ناجوانمردی متهم کرد

سرلشگر باقری درگذشت سردار فضایلی را تسلیت گفت

تقدیر حناچی از قدیمی ترین غسال تهران

سازمان ثبت وظیفه نظارت بر عملکرد شرکت ها را ندارد

اصحاب رسانه در سراسر جهان خواستار آزادی مرضیه هاشمی

ویژه برنامه‏‎های ایام فاطمیه حرم مطهر رضوی

امروز پنجمین سالروز شهادت پاسدار مدافع حرم، محمودرضا بیضایی است گفتیم شاید انتحاری باشند، گفت شاید هم نباشند

معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تشریح کرد ویژه برنامه‏‎های ایام فاطمیه حرم مطهر رضوی

برکت تولید با حمایت بنیاد برکت

رونمایی از طرح جدید پلاسکو

ساختمانی فاخر به جای پلاسکو ساخته می شود

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان منصوب شد

واکنش کدخدایی به اصلاح قانون انتخابات

آموزش یک هزار تسهیل گر کسب و کار روستایی در سال 98

تحلیل نظام مند از عوامل ماندگاری و اثربخشی عاشورا در طول تاریخ

تحلیل نظام مند از عوامل ماندگاری و اثربخشی عاشورا در طول تاریخ