مطالب مرتبط:
طرح معنوی نائب الشهید در پیاده روی اربعین حسینی اجرا می شود
یادی از شهدای همدان با اجرای طرح «نائب الشهید» در پیاده روی اربعین
اجرای طرح نائب الشهید در مسیر پیاده روی اربعین حسینی
طرح نایب الشهید در مراسم پیاده روی اربعین اجرا می شود
​اجرای طرح نائب الشهید در اربعین موجب افزایش همدلی امت اسلامی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 22:122018-10-22سياسي

​همه چیز درباره طرح نائب الشهید در پیاده روی اربعین


به منظور فراهم آمدن امکان پذیرش نیابت شهید مورد نظر توسط اشخاص و دریافت کارت نائب الشهید تکمیل بانک اطلاعات شهدا طرح و همچنین شناسایی نائبان شهدا، - "، حرکت شیعیان و محبین حضرت اباعبدالله(ع) در بزرگترین راهپیمایی تاریخ بشریت و تجدید پیمان با سرور و سالار شهیدان در اربعین حسینی را به برکت خون شهدا است؛ همان هایی که با تأسی از امام حسین(ع)، درس فداکاری، وفاداری، گذشت، شجاعت و شهامت آموختند و در عمل نیز آن را به اثبات رسانیدند.

کانون همبستگی فرزندان شاهد پیشنهاد ایجاد کمیته شاهد را در تیرماه سال 95 به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین ارائه کرد که مورد استقبال و موافقت آن کمیته قرار گرفت و مسئولیت آن نیز به کانون همبستگی فرزندان شاهد محول شد.

طرح های متعددی در کارگروه شاهد مد نظر بود که با توجه به امکانات و اهمیت، طرح نیابت شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت حضرت اباعبدالله(ع) به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت.

در سال 95 این طرح به صورت آزمایشی و با توزیع حدود 350 هزار کارت نیابت شهداء ایرانی و حشد الشعبی به صورت موفقیت آمیز و با استقبال چشم گیری زوار اربعین حسینی اجرا شد و در سال 96 نیز این طرح به صورت رسمی و در ابعاد بسیار وسیع تر در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.

اهداف و ویژگی های طرح نائب الشهید طرح نیابت شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت حضرت اباعبدالله(ع) بسیار با اهمیت و پر برکت است.

به طوری که از جهات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، وحدت اسلامی، اعتقادی و فردی، می توان به آن پرداخت و از فیوضات آن بهره مند شد.

1- از منظر سیاسی: با توجه به دشمنی هایی که نسبت به جهان اسلام صورت می گیرد، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری جوامع اسلامی نیازمند توسل به ترویج فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت هستند.

اما متاسفانه در اکثر کشورهای اسلامی، ایثار و شهادت فرهنگ سازی نشده است و آن را محدود به زمان صدر اسلام می دانند.

2- از منظر وحدت اسلامی: تکریم شهدا کشورهای مختلف در کنار یکدیگر و به صورت برابر، موجب نزدیک تر شدن قلوب، شکسته شدن مرزهای فیزیکی و تفاوت های نژادی، اتحاد و انسجام اسلامی و مردمی در پشت جبهه مقاومت، تقویت اعتماد به نفس و حس قدرت در میان مسلمانان، ایجاد حس افتخاری، غرور و کرامت برای خانواده های شهداء و همچنین زدوده شدن سوء تفاهمات و وجوه اختلاف می شود.

لذا اینبار دماء مطهر شهداء در قالب این طرح می تواند محور وحدت اسلامی و تقویت جبهه مقاومت می شود.

3- از منظر اعتقادی: در روایات آمده است، حضرت مهدی(عج) در زمان ظهور خود در کنار کعبه پرچم یا لثارات الحسین(ع) را بلند می کنند و می فرمایند یا أهل العالم إن جدّی الحسین.

در واقع حضرت مهدی(عج) بر ادامه راه عاشورا و فرهنگ ایثار و شهادت برای نجات بشریت تاکید می کنند و این پیام را برای ما مدعیان پیروی و یاری ایشان دارند که اگر قرار است از یاران امام زمان خویش باشیم باید شهادت طلب باشیم و برای فراهم آوردن سپاه ایشان در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش کنیم.

4- از منظر اخلاقی: این شهدا بودند که مسیر کربلا را برای ما باز کردند، در حالی که بسیاری از آن ها آرزوی زیارت حرم امام حسین(ع) را داشتند و غالبا توفیق آن را پیدا نکردند.

و همین شهداء حریم و حرم بودند که با نثار جان خود نگذاشتند حرامی ها بار دیگر راه را ببندند که ما امروز بتوانیم با امنیت و آرامش این مسیر زینبی را طی نماییم.

لذا ما تعهد اخلاقی داریم تا شهدا را در این مسیر زینبی و در زیارت اباعبدالله(ع) یاد کنیم و اعلام داریم که قدردان ایثار و جانفشانی شهدا و خانواده های آنان هستیم.

5- از منظر فردی: شهدا امامزادگان عصر ما هستند.

آن ها به نیابت ما نیازی ندارند چرا که با مولایشان محشور هستند.

ولی ما برای آنکه عملمان متبرک به نام شهدا شده و مورد پذیرش قرار گیرد، به دخیل کردن شهدا در زیارت مان با پذیرش نیابت آن ها و همراه کردن آن ها در این مسیر زینبی نیاز داریم.

به امید آنکه به واسطه توجه و دعایشان، مورد عنایت و شفاعت آن ها قرار گیریم.

6- از منظر تربیتی: آنچه موجب عزت و سربلندی و تحقق و استمرار نظام مقدس جمهوری اسلامی شده است، بهره مندی از فرهنگ ایثار و شهادت است.

اما این بدان معنا نیست که از این فرهنگ ناب و پر برکت، به نحو بایسته، نهادینه و بهره برداری شده است.

شهدا امروز به شکلی تخیلی و دست نیافتنی تعریف و تبیین می شوند.

به طوری که مخاطبان توان تطابق و مقایسه منطقی خود با آن ها را نمی توانند داشته باشند.

این رویه هرچند ظاهری زیبا دارد ولی فی الواقع نتیجه آن محروم شدن از الگوهای اصیل انقلابی و اسلامی است.

در حالی که جامعه ما با خلاهایی در معرفی الگوهای اصیل روبروست و همین امر موجب شده که بعضی افرادی که مشهور هستند و ضعف شخصیتی بالایی هم دارند و حتی ابتدایی ترین آداب اخلاقی را رعایت نمی کنند، تبدیل به الگوهای جامعه شوند.

لذا یکی از دستاوردهای مهم طرح نائب الشهید، تقرب به شهدا، همزاد پنداری با آن ها و حس توفیق در کنار و مشابه آن ها بودن است.

رویکرد اجرایی طرح نائب الشهید به منظور تحقق شایسته اهداف طرح نیابت شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت حضرت اباعبدالله(ع)، رویکردهای اجرایی ذیل مورد نظر است: 1- رویکرد اصلی فرهنگ سازی و نهادینه کردن نیابت شهدا، فارغ از کمیت و ظواهر است و صرفا حرکتی شکلی، همراه با مصادیق کمّی نخواهد بود.

2- نیابت شهدا در پیاده روی اربعین شروع یک حرکت عظیم در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

لذا لازم است از ظرفیت ارزشمند این مسیر زینبی در جهت تسری نیابت شهدا به امور خیریه و جهادی، خارج از فضای اربعین حسینی، برنامه ریزی کرد.

3- طرح به نحوی باید گسترش و نفوذ پیدا کند که هر زائر پیاده روی اربعین حسینی، نائب شهیدی باشد.

4- شرایطی فراهم شود که هر شخص بتواند نائب شهید مورد علاقه خود شود.

5- به نحوی برنامه ریزی شود که امکان مشارکت عموم و حتی اشخاصی که توفیق شرکت در این مسیر زینبی را پیدا نمی کنند نیز بتوانند در این طرح مشارکت داشته و مأجور باشند.

6- اعلام نائب الشهید بودن، خود ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و نائبان شهدا می بایست تشویق شوند که نیابت خود را نیز اعلام کنند.

7- شهدا هر کشور برای مردم آن کشور قریب تر و مأنوس تر است.

لذا لازم است به اتباع هر کشور، نیابت شهدا همان کشور پیشنهاد شود.

8- در جهت توجیه طرح و ایجاد قابلیت پذیرش برای عموم مخاطبان، ضروری است به طور مختصر و صریح، اقدامات تبیینی، ترویجی و تبلیغی لازم صورت پذیرد.

9- تبلیغ و تبیین طرح باید به زبان های مختلف و با ادبیات های متفاوت صورت پذیرد.

اقدامات عملیاتی برای اجرای طرح نائب الشهید در پیاده روی اربعین 96 برای اجرای طرح نیابت شهدا، با توجه به گستردگی طرح، جوانب، لوازم و مقدمات مختلف مورد نیاز برای تبیین و ترویج آن، اقدامات ذیل در پیاده روی اربعین حسینی سال گذشته صورت گرفت: انتصاب مسئولین کارگروه شاهد استان ها: مدیران تشکل های فرزندان شاهد عضو کانون همبستگی فرزندان شاهد در استان ها، به سمت مسئول کارگروه شاهد استان ها منصوب شدند.

لذا برنامه های متعددی را در استان ها از جمله برپایی موکب های نائب الشهید، توزیع بروشورها، چاپ کارت ها، انجام تبلیغات مجازی، صدور کارت شهید مورد نظر زوار از طریق نرم افزار، راه اندازی کاروان های نائب الشهید، جمع آوری تصاویر شهدا استان، سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه و مصاحبه های رادیو تلویزیونی را انجام دادند که به ترویج و تبیین طرح بسیار کمک کرد.

طراحی و رونمایی از کارت و پوستر طرح: طرح پوستر و کارت نائب الشهید پیاده روی اربعین سال 96 در همایش فعالان، مسئولان و دست اندرکاران اربعین که در تالار وزارت کشور برگزار شد، توسط وزیر کشور و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، رونمایی شد.

گردآوری اطلاعات شهدا: اطلاعات 150 هزار شهید از کشورهای مختلف از جمله شهدای ایران(جنگ تحمیلی، شهدای پیروزی انقلاب اسلامی، شهدای گمنام، شهدای مدافع حرم و شهدای ترور)، عراق(حشدالشعبی)، لبنان، بحرین، یمن ،پاکستان، افغانستان و نیجریه با همکاری تشکل های استانی کانون همبستگی فرزندان شاهد، دوستداران و خانواده شهدا(علیرغم عدم همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران)، حزب الله لبنان و حشد الشعبی عراق، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جمع آوری شد.

طراحی سایت: به منظور اطلاع رسانی رسمی درخصوص طرح نائب الشهید و همچنین ثبت با تکمیل اطلاعات شهدا توسط دوستداران و خانواده شهدا و همچنین پذیرش نیابت شهدا و صدور کارت نیابت شهدا برای متقاضیان، سایت نائب الشهید به آدرس www.

nayebshahid.

ir راه اندازی شد.

لذا این امکان برای اشخاصی که زائر اربعین حسینی بودند، فراهم شد که شهید مدنظر خود را انتخاب و کارت نیابت آن شهید را با امکان درج تصویر و نام خود در کنار نام شهید مورد علاقه، دریافت کنند.

طراحی سامانه نرم افزاری نائب الشهید: به منظور فراهم آمدن امکان پذیرش نیابت شهید مورد نظر توسط اشخاص و دربافت کارت نائب الشهید، تکمیل بانک اطلاعات شهدا طرح و همچنین شناسایی نائبان شهدا، سامانه نرم افزاری نائب الشهید جهت بکارگیری در اجتماعات و مسیر پیاده روی اربعین حسینی، طراحی شد.

این نرم افزار در مسیر پیاده روی اربعین در موکب های نائب الشهید و قبل از آغاز پیاده روی اربعین توسط کارگروه های شاهد استانی و شهرستانی، برای نائبان شهدا این امکان را فراهم کرد که شهید مورد نظر خود را انتخاب، نام و تصویر خود را در کنار شهید مورد نظر ثبت(درصورت تمایل) و کارت نائب الشهید را دریافت کنند.

همچنین این امکان نیز فراهم شد که دوست داران شهدا بتوانند نام شهید مورد نظر خود را به این سامانه نرم افزاری اضافه یا اطلاعات شهید را تکمیل و ویرایش کنند.

دعوت از دوستداران شهدا برای ثبت اطلاعات شهدا در سامانه نائب الشهید: به منظور جمع آوری و تکمیل اطلاعات شهدا جهت معرفی به زوار اربعین و همچنین فراهم شدن امکان مشارکت و مأجور بودن در این طرح و پیاده روی اربعین برای اشخاصی که امکان حضور در پیاده روی اربعین را ندارند، این فرصت ایجاد شد که نسبت به ثبت نام شهید یا شهیدان مورد نظر خود، در سایت یا سامانه نرم افزاری نائب الشهید، اقدام کنند.

لذا طی فراخوانی از عموم دوستداران و خانواده های شهدا دعوت شد که با مراجعه به سایت یا موکب های طرح، شهید یا شهیدان مورد نظر خود را برای پیاده روی نیابتی اربعین حسینی، ثبت نام کنند.

طراحی، چاپ و توزیع کارت نائب الشهید: چند زبانه: کارت های نائب الشهید به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و اردو طراحی و چاپ شد.

شهداء تمام کشورها: کارت های نیابت شهدا هر کشور به زوار همان کشور هدیه شد.

صدور کارت نائب الشهید توسط استان ها: اکثر شعب استانی کانون همبستگی فرزندان شاهد که مسئولیت کارگروه شاهد استان ها و شهرستان ها را برعهده داشتند، رأسا کارت های نیابت شهدا استان و شهرستان خود را براساس طرح ارائه شده یا طرحی مستقل، چاپ و توزیع کردند که چاپ و توزیع حدود 250 هزار کارت توسط کارگروه های استانی، برآورد می شود.

چاپ کارت نائب الشهید توسط ستاد مرکزی: تعداد 650 هزار کارت نیابت شهدا توسط ستاد مرکزی کارگروه شاهد، چاپ و در موکب های مرزی و 5 موکب اصلی طرح در مسیر پیاده روی اربعین حسینی و غرفه ها و چادرهای شبکه تلویزیونی افق، به زوار هدیه شد.

صدور کارت نیابت شهید مورد نظر و درج نام و تصویر نائب الشهید در کنار شهید، در موکب ها: با توجه به طراحی نرم افزار نائب الشهید و استقرار پرینتر و لپ تاپ و دوربین وب کم در موکب های طرح نائب الشهید، امکان صدور کارت نیابت شهید مورد نظر زوار و درج نام و تصویر آن ها در کنار عکس شهید فراهم و استقبال چشمگیری نیز صورت پذیرفت که منجر به صدور حدود 200 هزار کارت نیابت شهداء در موکب ها شد.

صدور کارت نائب الشهید از طریق سایت اختصاصی: حدود پنج هزار نفر از متقاضیان دریافت کارت نیابت شهدا با مراجعه به سایت طرح نائب الشهید توانستند شهید مورد نظر خود را انتخاب و کارت نیابت شهدا را دریافت کنند.

تهیه آداب نیابت شهداء: به منظور آشنا کردن نائب شهید با طرح و راهنمایی آن ها برای آنکه نائبی شایسته باشند و آگاه باشند که نیابت شهدا، محدود به سلام و زیارت مضجع اباعبدالله(ع) به نیابت از شهدا نیست، آداب نیابت شهدا تدوین و در پشت کارت ها درج شد.

چاپ بروشور: بروشور معرف طرح نائب الشهید تهیه و در سطح گسترده ای در داخل کشور در برنامه های مرتبط با اربعین از جمله همایش فعالان فرهنگی اربعین در مشهد مقدس، همایش پیرغلامان اهل بیت(س) در اصفهان و دیگر همایش ها و اجتماعات استانی، توزیع شد.

تبلیغات فضای مجازی: فضای مجازی فرصت مغتنمی برای تبیین و ترویج طرح بود.

زیرساخت های ذهنی طرح و خطی دهی به فعالان فرهنگی در اربعین سال گذشته و در ادامه آن تا اربعین سال جاری در قالب برنامه ها و فعالیت های مختلف ارائه شد که نتیجه آن ایجاد موج رسانه ای نیابت شهدا در اربعین سال 96 بود.

کانال تلگرامی طرح نائب الشهید به آدرس @nayebshahid نیز نقش مؤثری در انتشار محتواهای متنوع مفهمومی تولید شده، داشت.

پوشش رادیو و تلویزیونی: به منظور آشنا کردن زائران اربعین حسینی با طرح، تبیین، ترویج و فرهنگ سازی آن، مصاحبه های متعددی با صدا و سیما انجام شد و شبکه تلویزیونی افق نیز به عنوان یار رسانه ای طرح نائب الشهید، به پوشش و تولید آثار رسانه ای برای طرح نائب الشهید، پرداخت و چندین کلیپ و تیزر و مصاحبه های زنده از مدیران طرح را پخش کرد.

همچنین تیم رسانه ای در تمام موکب های طرح مستقر بودند و به تولید آثار و محتوا در زمان برگزاری پیاده روی و انتشار آن می پرداختند.

پوشش خبرگزاری ها و رسانه های مکتوب: غالب خبرگزاری ها و روزنامه ها به پوشش رسانه ای این طرح پرداختند.

ولی به طور مشخص خبرگزاری تسنیم انتشار خبرهای طرح را برعهده داشت و نشست خبری این طرح نیز در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

خبرگزاری فارس نیز با ایجاد کانال اختصاصی به پوشش نیابت شهدا در فضای مجازی پرداخت.

مداحی نائب الشهید: مداحی میثم مطیعی در اربعین سال 96 درخصوص نیابت و یاد شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت مضجع اباعبدالله(ع)، شور خاصی در موکب های طرح نائب الشهید ایجاد کرد.

همچنین مداحان و شاعران خوش ذوق دیگر نیز به تولید آثاری درخصوص نیابت شهدا پرداختند.

تهیه ویدئو کلیپ هایی از نظرات شخصیت های معروف در خصوص نیابت شهدا: اظهار نظر شخصیت های شناخته شده و معروف در خصوص طرح نیابت شهدا و انتشار آن در فضای مجازی که بخش عمده آن به همت شبکه ملی وارثون انجام پذیرفت، تأثیرگذاری زیادی در ایجاد موج رسانه ای داشت.

از جمله شخصیت هایی که زائران پیاده روی اربعین حسینی را به طرح دعوت کردند عبارتند از آیت الله حسینی بوشهری، حجه الاسلام ماندگاری، حجه الاسلام خسروپناه، لاله افتخاری، حجت الاسلام سعیدیان، حجت الاسلام جوشقانیان، حسین یکتا، علی پیراسته، سردار باقرزاده، سعید قاسمی، وحید یامین پور، حمید ماهی صفت، مهدی رسولی، محسن نصری، حمید پارسا و حسین کاجی.

موکب های طرح نائب الشهید: مسیر پیاده روی اربعین: در مسیر پیاده روی اربعین حسینی 5 موکب و غرفه نائب الشهید در نجف اشرف (شارع کوفه، روبروی سپاه بدر)، مطعم واحه نجف (ابتدای مسیر پیاده روی)، عمود 285 (موکب امام رضا(ع))، عمود 445 ، عمود 860 به ارائه خدمات فرهنگی به دستداران شهداء پرداختند.

(عکس از 285 و 860 ) چادرهای رسانه ای افق: هشت چادر رسانه ای افق در خروجی های مرزی و مسیر پیاده روی اربعین نسبت به توزیع کارت های نیابت شهدا، اقدام کردند.

موکب های مرزی: در مرز شلمچه، موکب نائب الشهید و نسبت به صدور و توزیع کارت های نیابت شهدا اقدام کرد.

غرفه نائب الشهید در فرودگاه امام(ره): غرفه نائب الشهید در فرودگاه امام خمینی(ره) بعد از گیت پرواز، نسبت به صدور و توزیع کارت های نیابت شهدا اقدام کرد.

دوربین سه بعدی: در موکب های طرح نائب الشهید از دوربین های سه بعدی جهت ایجاد شورِ حماسی استفاده شد که مورد استقبال چشمگیری به خصوص از سوی زوار کشورهای دیگر قرار گرفت.

تمثال و تصاویر شهدا در موکب ها: استفاده از تمثال و تصاویر شهدای شاخص کشورهای مختلف در کنار یکدیگر، ضمن آنکه شور و شعف خاصی را ایجاد کرد، این پیام را به زائران کشورهای مختلف می داد که شهدا آن ها، شهدا همه شیعیان و موجب افتخار همه هستند و در جبهه ای واحد علیه استکبار جان فشانی کرده اند.

خادمین طرح نائب الشهید: بخشی از طرح در ایران و توسط کارگروه های شاهد کمیته فرهنگی اربعین در استان ها(تشکل های استانی کانون همبستگی فرزندان شاهد) اجرا شد که جهت فرهنگ سازی و تبیین و ترویج طرح اقدامات زیادی صورت پذیرفت.

در مسیر پیاده روی اربعین حسینی نیز 250 نفر که غالب آن ها از میان همسران ، مادران ، پدران و فرزندان شهدا بودند، توفیق خادمی در موکب های نائب الشهید را داشتند.

در موکب های مرزی نیز حدود 50 نفر از خانواده های شهدا، خادم موکب ها و غرفه های طرح نائب الشهید بودند.

خادمان طرح بعضا تخصص های ویژه ای از جمله تسلط به زبان های دیگر، فیلمبرداری، عکاسی، گرافیک، تدوین و.

را داشتند.

اعلام انجام نیابت از شهید به خانواده های شهدا: به تعداد قابل توجهی از خانواده های شهدایی که نیابت شهید آن ها انجام شده بود، پیامک زده شد و مراتب به آن ها اعلام شد که موجی از ابراز احساسات، تقدیر و تشکر آن ها را به دنبال داشت.

منابع مالی: هزینه های این طرح غالبا از محل مشارکت های مردمی و بخش خصوصی، تأمین شد و نهادهای دولتی و مسئول، مشارکت حداقلی(کمتر از ده درصد) داشتند.

بازخوردهای طرح نائب الشهید مردم ایران: مردم ایران نسبت به جایگاه و منزلت شهدا معرفت ویژه ای دارند.

لذا استقبال راهپیمایان اربعین حسینی باری پذیرش نیابت شهدا، زائدالوصف بود و به عنوان یک موهبت، هدیه و توفیق، از آن استقبال کرده و همواره از خادمان طرح بدلیل ارائه چنین خدمتی، سپاسگزار بودند.

همچنین واکنش هایی را از زانران حسینی متقاضی پذیرش نیابت شهداء، شاهد بودیم که تصورش را نمی کردیم.

بعضا پیش آمد که شخصی، شهید هم نام و یا نام خانوادگی مشابه خودش یا شهید را که نیت کرده بود از میان این تعداد کارت های نیابت شهدا، قسمتش می شد.

عده ای از زوار نیز با شوق و اشتیاق خاصی به یاری خادمان طرح نائب الشهید می شتافتند.

مردم عراق: واکنش مردم عراق به این طرح متفاوت بود.

معدود زائرانی بودند که استقبال نمی کردند و برخی هم درخصوص طرح توجیه نمی شدند؛ ولی اکثر زوار عراقی، مشابه ایرانی ها استقبال گرم و قابل توجهی داشتند و البته از اینکه ایرانی ها، نیابت شهداء حشد الشعبی را ترویج می کنند متعجب و متأثر شده و قدردانی می کردند.

اکثر موکب های طرح نیز با مشارکت و حمایت همه جانبه مردم عراق برپا شد و به دلیل ارزشی که برای این طرح قائل بودند، در تبلیغ و ترویج طرح همواره دوشادوش خدام ایرانی، تلاش های بسیاری صورت دادند.

نهادهای رسمی عراقی همچون حشد الشعبی، لواء نجف، سپاه بدر و فرمانداری نجف نیز در این طرح مشارکت کردند.

زوار کشورهای دیگر: برای زوار کشورهای دیگر(به غیر از ایرانی و عراقی) کارت های نیابت شهدا همان کشورها به آن ها هدیه می شدند، سپاسگزار، مشعوف و البته متعجب می شدند که شهدا آن کشورها نیز مورد تکریم و توجه قرار گرفته بودند.

مسئولین ایرانی و عراقی: در حین و پس از اجرای طرح، جلسه ای با حجه الاسلام والمسلمین نجفی روحانی مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق، حجه الاسلام والمسلمین اباذری رایزن فرهنگی ایران در عراق، حجه الاسلام و المسلمین سید حمید حسینی مسئول مؤسسه نجف اشرف و مشاور سردار قاسم سلیمانی در عراق و حجه الاسلام و المسلمین احمدی مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین، برگزار شد که این طرح را از بهترین طرح های فرهنگی اربعین دانستند و اجرای موفق طرح، مورد تحسین این بزرگواران قرار گرفت و بر تقویت و گسترش بیشتر آن، تأکید کردند.

همچنین گزارش اجرای این طرح به وزیر خارجه عراق جناب آقای ابراهیم الجعفری هم ارائه شد که مورد تمجید او قرار گرفت.

نیابت شهدا در اقدامات خودجوش مردمی: هدف طرح گفتمان سازی، جریان سازی و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت از طریق گسترش طرح نائب الشهید است.

لذا در پیاده روی اربعین حسینی سال 95 معدود افرادی بودند که تصویر شهیدی را همراه خود داشتند و یا برای توجیه طرح و تبیین جایگاه و عنوان نائب الشهید نیاز به توضیحات بود.

ولی در اربعین سال 96 این جریان مردمی به نحو گسترده ای ایجاد شده بود و تعداد قابل توجهی از اشخاص و گروه ها از عنوان نائب الشهید استفاده کرده و قدم در این راه زینبی گذاشته بودند.

لذا انتظار می رود در پیاده روی اربعین سال آینده نیز، شاهد چند برابر شدن این جریان خودجوش باشیم.


کلید واژه ها: اربعین - اسلام - اسلامی - شهدا - پیاده روی - فرهنگ - اربعین حسینی - صورت - شهید - فرهنگی - تقویت اعتماد به نفس - پیاده - پیشنهاد - فرزندان - همبستگی - اعتماد به نفس - وحدت - مقاومت - زوار اربعین - اهمیت - ایثار - شهادت - حسینی - راهپیمایی - جبهه - هایی - برکت - بزرگترین - خانواده - اطلاعات

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت مشارکت دستگاه های مازندران در ساخت فیلم «شهدای خان طومان»

ارسال کمک‏های انسان‎دوستانه توسط عتبه حسینی به موصل

طرح استانی شدن انتخابات مجلس به کجا رسید؟

وزیر بهداشت: صدای مظلومیت بیماران به گوش جهان برسد

تقدیر از 114 برگزیده نهایی جشنواره قرآن و عترت

بودجه شرکت های دولتی در سال 98 بررسی شد

جشن تلبس طلاب مدرسه علمیه امام خامنه ای اهواز برگزار شد

شکایت نمایندگان از ظریف جدی شد

​سیر مطالعاتی دربار پهلوی را از مرکز اسناد انقلاب بخواهید

شعر بیشترین مخاطب را میان هنرها دارد

کتاب باید در سبد خرید خانواده ها باشد/مطالعه روی فن بیان تاثیرگذار است

تصاویر/ بزرگترین خودکشی دسته جمعی تاریخ (16+)

افرادی مانند سلطان سکه علف های هرز اقتصاد کشور هستند

آیا رییس هیات مدیره جوان بیمه البرز در شرکت نمایندگی بیمه سام تدبیر آینده سهام دارد؟

استفاده از صندلی کودک در خودرو اجباری می شود

هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نکردم

ظریف به هجمه کنندگان پاسخ داد

توقف «مسکن مهر»؛ درجازدن «مسکن اجتماعی»/اصل 31 چه می شود؟

احیا صنعت نساجی اصفهان بزرگترین آرزوی مرحوم تاج الدین بود

برخورد جدی با مهندسان متخلف/اعطای وام 50 میلیونی به مهندسان ممکن است

افزایش سرانه مطالعه مردم مهریز نیازمند برنامه ریزی است

کارگروه سلامت و امنیت غذایی جنوب غرب خوزستان برگزار شد

کمیته های پیشگیری از آسیب های اجتماعی در فارس تشکیل شود

نوار اظهاراتم وجود دارد/ افرادی که نسبت به اظهاراتم اعلام نظر کردند در مورد محتوای اصلی آن صحبت کنند، نه محتوایی که خودشان ساخته اند

برگزاری باشکوه جشن های هفته وحدت در خراسان رضوی

نقش زنان در کسب و کار کمتر از مردان نیست نیاز کسب و کار کوچک در کرج

سه موکب رضوی به زوار اربعین حسینی خدمت ارائه کردند

نشست کتابخوان مفاخر ملایر برگزار شد

موضوع کمبود پرستار در لایحه بودجه سال آینده باید در نظر گرفته شود

واکنش ظریف به منتقدان | درباره محتوای حرف هایم سخن بگویید نه محتوای خودساخته

موافقان و مخالفان طرح تشکیل وزارت گردشگری برابر هستند

ایران وحدت اسلامی را بین کشور و مذاهب مختلف ایجاد می کند

نگاه آمریکایی ها به دنیا متأثر از اندیشه صهیونیستی است

واکنش ظریف به مخالفان اظهاراتش در خصوص پولشویی

راز کربلایی که به سوریه ختم شد

خواستگاری حضرت خدیجه (س) از پیامبر اکرم (ص)

ظریف خطاب به مخالفان اظهاراتش در خصوص پولشویی: برخی ببری کاغذی می سازند و آن را شکار می کنند

روحانی فرارسیدن روز ملی سلطنت عمان را تبریک گفت

آمار ثبت طلاق در کلانشهرها بیشتر از سایر شهرها است

مدیرعامل شرکت ملی گاز منصوب شد

وزیر بهداشت: تحریم نبودن حوزه دارو، ادعایی بیش نیست

استخدام کارمند اداری خانم درشرکت مهندسین مشاور شار سازه طوس

علی عسگری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد شد

یتیم واقعی کسی است که از امام زمان اش جدا شده باشد

استخدام وردست ماهر جهت سالن زیبایی در تهران

موافقان و مخالفان طرح تشکیل وزارت گردشگری برابر هستند

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه

به دلیل کمبود پرستار خانواده ها مجبور به مراقبت از بیمارشان هستند

10 سال است که قانون تعرفه خدمات پرستاری اجرا نمی شود

برگزاری نشست ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در صدا و سیما

ده اصل کلیدی خرید سرویس چینی جهیزیه

برگزاری باشکوه جشن های هفته وحدت در خراسان رضوی

تشییع پیکر شهید مدافع وطن در رودبار جنوب

ظریف: سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران هنوز قطعی نیست

بررسی مسائل توزیع اسباب بازی در یک نشست علمی

جایزه ترویج علم به برنده جایزه جلال اهدا شد

بررسی مطالبات فرهنگیان با حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش

آزادی شهر عاشقان شهادت با یک جمله ی امام

نحوه تخصیص بودجه شرکت های دولتی در سال 98

نتیجه نشست امروز نمایندگان درخصوص قیمت گذاری خودروها چه بود؟

نصب صندلی کودک در خودروها و کلاه ایمنی برای تمام سرنشینان موتور الزامی شد

وزیر بهداشت: صدای مظلومیت بیماران به گوش جهان برسد

بررسی میزان حق الزحمه معلمان در کمیسیون آموزش مجلس

دنبال گسترش و توسعه روابط سنتی با ایران هستیم

مهم ترین پیام گفت وگوی ادیان رسیدن به صلح و آرامش جهانی است

مخترع اولین دوربین فیلمبرداری+عکس

تحریم داروی بیماران دردمند به سبک آمریکایی

دادن اضافه کار اجباری به پرستاران قابل قبول نیست

حسن منتظر تربتی مدیر عامل شرکت ملی گاز شد

استخدام کارشناس بازرگانی بین المللی درشرکت عمران راه دوران تاش

روحانی فرارسیدن روز ملی سلطنت عمان را تبریک گفت

جلسه شورای اسلامی شهر نکا برگزار شد/ تعیین تکلیف در هیئت حل اختلاف استان

ظریف: سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران هنوز قطعی نیست

هیچ نظام سلامتی در دنیا بدون همکاری مردم موفق نخواهد بود

آب سرد وزیر انرژی روسیه روی تحریم های ضد ایرانی ترامپ

بهره برداری از 4 کتابخانه در لارستان

فرهنگ و مدیریت جهادی؛ طراحی رویکرد های روزآمد برای عبور از تنگنا ها

یادی از رزمندگان عملیات غرور آفرین آزادی شکستن حصر سوسنگرد

بسیج ریشه در تفکر جهادی و قرآنی دارد/ اجرای 900 برنامه به مناسبت هفته بسیج

یازدهمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت دانشگاه شهرکرد آغاز شد

واکنش ظریف به مخالفان اظهاراتش در خصوص پولشویی

نقش زنان در کسب و کار کمتر از مردان نیست/نیاز کسب و کار کوچک در کرج

اجرای 550 برنامه فرهنگی به مناسبت هفته بسیج در اردبیل

کارگروه مشورتی بررسی CFT تشکیل می شود

روحانی فرارسیدن روز ملی سلطنت عمان را تبریک گفت

فرصت ارسال آثار به جشنواره رسانه ای ابوذر تمدید شد

اختتامیه سی وسومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور

نسخه عربستان مشروعیت آل خلیفه را کاهش داده است

روند رفع ایرادات شورای نگهبان درباره CFT پیچیده شد؟

پنجمین دوره گفت وگوی ادیان شیعه و ارتدکس رومانی

تاکید آیت الله العظمی جوادی آملی بر نقش علمای ادیان در هدایت جامعه بشری

توقف صادرات فرش ایران به آمریکا

ادامه بررسی طرح ساماندهی زندانیان در کمیسیون حقوقی مجلس

مونسان به آذربایجان غربی سفر می کند

نظر رهبر انقلاب درباره «حضور در مجلس غنا و موسیقی»

بودجه سال 98 ارتش بررسی شد

آغاز چهارمین نمایشگاه بین المللی طلا، جواهر، نقره، ساعت و گوهر سنگ ها از فردا در کیش

توضیحات «علی ضیا» درباره حواشی حضور پدر زنجانی در «فرمول یک»

نظر محسن هاشمی در مورد تأیید صلاحیت حناچی

استخدام نیروی خانم آشنا به امور آژانس­ های مسافرتی و جهانگردی

​همه چیز درباره طرح نائب الشهید در پیاده روی اربعین

​همه چیز درباره طرح نائب الشهید در پیاده روی اربعین