مطالب مرتبط:
طرح معنوی نائب الشهید در پیاده روی اربعین حسینی اجرا می شود
یادی از شهدای همدان با اجرای طرح «نائب الشهید» در پیاده روی اربعین
اجرای طرح نائب الشهید در مسیر پیاده روی اربعین حسینی
طرح نایب الشهید در مراسم پیاده روی اربعین اجرا می شود
​اجرای طرح نائب الشهید در اربعین موجب افزایش همدلی امت اسلامی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 22:122018-10-22سياسي

​همه چیز درباره طرح نائب الشهید در پیاده روی اربعین


به منظور فراهم آمدن امکان پذیرش نیابت شهید مورد نظر توسط اشخاص و دریافت کارت نائب الشهید تکمیل بانک اطلاعات شهدا طرح و همچنین شناسایی نائبان شهدا، - "، حرکت شیعیان و محبین حضرت اباعبدالله(ع) در بزرگترین راهپیمایی تاریخ بشریت و تجدید پیمان با سرور و سالار شهیدان در اربعین حسینی را به برکت خون شهدا است؛ همان هایی که با تأسی از امام حسین(ع)، درس فداکاری، وفاداری، گذشت، شجاعت و شهامت آموختند و در عمل نیز آن را به اثبات رسانیدند.

کانون همبستگی فرزندان شاهد پیشنهاد ایجاد کمیته شاهد را در تیرماه سال 95 به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین ارائه کرد که مورد استقبال و موافقت آن کمیته قرار گرفت و مسئولیت آن نیز به کانون همبستگی فرزندان شاهد محول شد.

طرح های متعددی در کارگروه شاهد مد نظر بود که با توجه به امکانات و اهمیت، طرح نیابت شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت حضرت اباعبدالله(ع) به کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت.

در سال 95 این طرح به صورت آزمایشی و با توزیع حدود 350 هزار کارت نیابت شهداء ایرانی و حشد الشعبی به صورت موفقیت آمیز و با استقبال چشم گیری زوار اربعین حسینی اجرا شد و در سال 96 نیز این طرح به صورت رسمی و در ابعاد بسیار وسیع تر در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.

اهداف و ویژگی های طرح نائب الشهید طرح نیابت شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت حضرت اباعبدالله(ع) بسیار با اهمیت و پر برکت است.

به طوری که از جهات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، وحدت اسلامی، اعتقادی و فردی، می توان به آن پرداخت و از فیوضات آن بهره مند شد.

1- از منظر سیاسی: با توجه به دشمنی هایی که نسبت به جهان اسلام صورت می گیرد، در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری جوامع اسلامی نیازمند توسل به ترویج فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت هستند.

اما متاسفانه در اکثر کشورهای اسلامی، ایثار و شهادت فرهنگ سازی نشده است و آن را محدود به زمان صدر اسلام می دانند.

2- از منظر وحدت اسلامی: تکریم شهدا کشورهای مختلف در کنار یکدیگر و به صورت برابر، موجب نزدیک تر شدن قلوب، شکسته شدن مرزهای فیزیکی و تفاوت های نژادی، اتحاد و انسجام اسلامی و مردمی در پشت جبهه مقاومت، تقویت اعتماد به نفس و حس قدرت در میان مسلمانان، ایجاد حس افتخاری، غرور و کرامت برای خانواده های شهداء و همچنین زدوده شدن سوء تفاهمات و وجوه اختلاف می شود.

لذا اینبار دماء مطهر شهداء در قالب این طرح می تواند محور وحدت اسلامی و تقویت جبهه مقاومت می شود.

3- از منظر اعتقادی: در روایات آمده است، حضرت مهدی(عج) در زمان ظهور خود در کنار کعبه پرچم یا لثارات الحسین(ع) را بلند می کنند و می فرمایند یا أهل العالم إن جدّی الحسین.

در واقع حضرت مهدی(عج) بر ادامه راه عاشورا و فرهنگ ایثار و شهادت برای نجات بشریت تاکید می کنند و این پیام را برای ما مدعیان پیروی و یاری ایشان دارند که اگر قرار است از یاران امام زمان خویش باشیم باید شهادت طلب باشیم و برای فراهم آوردن سپاه ایشان در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش کنیم.

4- از منظر اخلاقی: این شهدا بودند که مسیر کربلا را برای ما باز کردند، در حالی که بسیاری از آن ها آرزوی زیارت حرم امام حسین(ع) را داشتند و غالبا توفیق آن را پیدا نکردند.

و همین شهداء حریم و حرم بودند که با نثار جان خود نگذاشتند حرامی ها بار دیگر راه را ببندند که ما امروز بتوانیم با امنیت و آرامش این مسیر زینبی را طی نماییم.

لذا ما تعهد اخلاقی داریم تا شهدا را در این مسیر زینبی و در زیارت اباعبدالله(ع) یاد کنیم و اعلام داریم که قدردان ایثار و جانفشانی شهدا و خانواده های آنان هستیم.

5- از منظر فردی: شهدا امامزادگان عصر ما هستند.

آن ها به نیابت ما نیازی ندارند چرا که با مولایشان محشور هستند.

ولی ما برای آنکه عملمان متبرک به نام شهدا شده و مورد پذیرش قرار گیرد، به دخیل کردن شهدا در زیارت مان با پذیرش نیابت آن ها و همراه کردن آن ها در این مسیر زینبی نیاز داریم.

به امید آنکه به واسطه توجه و دعایشان، مورد عنایت و شفاعت آن ها قرار گیریم.

6- از منظر تربیتی: آنچه موجب عزت و سربلندی و تحقق و استمرار نظام مقدس جمهوری اسلامی شده است، بهره مندی از فرهنگ ایثار و شهادت است.

اما این بدان معنا نیست که از این فرهنگ ناب و پر برکت، به نحو بایسته، نهادینه و بهره برداری شده است.

شهدا امروز به شکلی تخیلی و دست نیافتنی تعریف و تبیین می شوند.

به طوری که مخاطبان توان تطابق و مقایسه منطقی خود با آن ها را نمی توانند داشته باشند.

این رویه هرچند ظاهری زیبا دارد ولی فی الواقع نتیجه آن محروم شدن از الگوهای اصیل انقلابی و اسلامی است.

در حالی که جامعه ما با خلاهایی در معرفی الگوهای اصیل روبروست و همین امر موجب شده که بعضی افرادی که مشهور هستند و ضعف شخصیتی بالایی هم دارند و حتی ابتدایی ترین آداب اخلاقی را رعایت نمی کنند، تبدیل به الگوهای جامعه شوند.

لذا یکی از دستاوردهای مهم طرح نائب الشهید، تقرب به شهدا، همزاد پنداری با آن ها و حس توفیق در کنار و مشابه آن ها بودن است.

رویکرد اجرایی طرح نائب الشهید به منظور تحقق شایسته اهداف طرح نیابت شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت حضرت اباعبدالله(ع)، رویکردهای اجرایی ذیل مورد نظر است: 1- رویکرد اصلی فرهنگ سازی و نهادینه کردن نیابت شهدا، فارغ از کمیت و ظواهر است و صرفا حرکتی شکلی، همراه با مصادیق کمّی نخواهد بود.

2- نیابت شهدا در پیاده روی اربعین شروع یک حرکت عظیم در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

لذا لازم است از ظرفیت ارزشمند این مسیر زینبی در جهت تسری نیابت شهدا به امور خیریه و جهادی، خارج از فضای اربعین حسینی، برنامه ریزی کرد.

3- طرح به نحوی باید گسترش و نفوذ پیدا کند که هر زائر پیاده روی اربعین حسینی، نائب شهیدی باشد.

4- شرایطی فراهم شود که هر شخص بتواند نائب شهید مورد علاقه خود شود.

5- به نحوی برنامه ریزی شود که امکان مشارکت عموم و حتی اشخاصی که توفیق شرکت در این مسیر زینبی را پیدا نمی کنند نیز بتوانند در این طرح مشارکت داشته و مأجور باشند.

6- اعلام نائب الشهید بودن، خود ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و نائبان شهدا می بایست تشویق شوند که نیابت خود را نیز اعلام کنند.

7- شهدا هر کشور برای مردم آن کشور قریب تر و مأنوس تر است.

لذا لازم است به اتباع هر کشور، نیابت شهدا همان کشور پیشنهاد شود.

8- در جهت توجیه طرح و ایجاد قابلیت پذیرش برای عموم مخاطبان، ضروری است به طور مختصر و صریح، اقدامات تبیینی، ترویجی و تبلیغی لازم صورت پذیرد.

9- تبلیغ و تبیین طرح باید به زبان های مختلف و با ادبیات های متفاوت صورت پذیرد.

اقدامات عملیاتی برای اجرای طرح نائب الشهید در پیاده روی اربعین 96 برای اجرای طرح نیابت شهدا، با توجه به گستردگی طرح، جوانب، لوازم و مقدمات مختلف مورد نیاز برای تبیین و ترویج آن، اقدامات ذیل در پیاده روی اربعین حسینی سال گذشته صورت گرفت: انتصاب مسئولین کارگروه شاهد استان ها: مدیران تشکل های فرزندان شاهد عضو کانون همبستگی فرزندان شاهد در استان ها، به سمت مسئول کارگروه شاهد استان ها منصوب شدند.

لذا برنامه های متعددی را در استان ها از جمله برپایی موکب های نائب الشهید، توزیع بروشورها، چاپ کارت ها، انجام تبلیغات مجازی، صدور کارت شهید مورد نظر زوار از طریق نرم افزار، راه اندازی کاروان های نائب الشهید، جمع آوری تصاویر شهدا استان، سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه و مصاحبه های رادیو تلویزیونی را انجام دادند که به ترویج و تبیین طرح بسیار کمک کرد.

طراحی و رونمایی از کارت و پوستر طرح: طرح پوستر و کارت نائب الشهید پیاده روی اربعین سال 96 در همایش فعالان، مسئولان و دست اندرکاران اربعین که در تالار وزارت کشور برگزار شد، توسط وزیر کشور و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، رونمایی شد.

گردآوری اطلاعات شهدا: اطلاعات 150 هزار شهید از کشورهای مختلف از جمله شهدای ایران(جنگ تحمیلی، شهدای پیروزی انقلاب اسلامی، شهدای گمنام، شهدای مدافع حرم و شهدای ترور)، عراق(حشدالشعبی)، لبنان، بحرین، یمن ،پاکستان، افغانستان و نیجریه با همکاری تشکل های استانی کانون همبستگی فرزندان شاهد، دوستداران و خانواده شهدا(علیرغم عدم همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران)، حزب الله لبنان و حشد الشعبی عراق، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جمع آوری شد.

طراحی سایت: به منظور اطلاع رسانی رسمی درخصوص طرح نائب الشهید و همچنین ثبت با تکمیل اطلاعات شهدا توسط دوستداران و خانواده شهدا و همچنین پذیرش نیابت شهدا و صدور کارت نیابت شهدا برای متقاضیان، سایت نائب الشهید به آدرس www.

nayebshahid.

ir راه اندازی شد.

لذا این امکان برای اشخاصی که زائر اربعین حسینی بودند، فراهم شد که شهید مدنظر خود را انتخاب و کارت نیابت آن شهید را با امکان درج تصویر و نام خود در کنار نام شهید مورد علاقه، دریافت کنند.

طراحی سامانه نرم افزاری نائب الشهید: به منظور فراهم آمدن امکان پذیرش نیابت شهید مورد نظر توسط اشخاص و دربافت کارت نائب الشهید، تکمیل بانک اطلاعات شهدا طرح و همچنین شناسایی نائبان شهدا، سامانه نرم افزاری نائب الشهید جهت بکارگیری در اجتماعات و مسیر پیاده روی اربعین حسینی، طراحی شد.

این نرم افزار در مسیر پیاده روی اربعین در موکب های نائب الشهید و قبل از آغاز پیاده روی اربعین توسط کارگروه های شاهد استانی و شهرستانی، برای نائبان شهدا این امکان را فراهم کرد که شهید مورد نظر خود را انتخاب، نام و تصویر خود را در کنار شهید مورد نظر ثبت(درصورت تمایل) و کارت نائب الشهید را دریافت کنند.

همچنین این امکان نیز فراهم شد که دوست داران شهدا بتوانند نام شهید مورد نظر خود را به این سامانه نرم افزاری اضافه یا اطلاعات شهید را تکمیل و ویرایش کنند.

دعوت از دوستداران شهدا برای ثبت اطلاعات شهدا در سامانه نائب الشهید: به منظور جمع آوری و تکمیل اطلاعات شهدا جهت معرفی به زوار اربعین و همچنین فراهم شدن امکان مشارکت و مأجور بودن در این طرح و پیاده روی اربعین برای اشخاصی که امکان حضور در پیاده روی اربعین را ندارند، این فرصت ایجاد شد که نسبت به ثبت نام شهید یا شهیدان مورد نظر خود، در سایت یا سامانه نرم افزاری نائب الشهید، اقدام کنند.

لذا طی فراخوانی از عموم دوستداران و خانواده های شهدا دعوت شد که با مراجعه به سایت یا موکب های طرح، شهید یا شهیدان مورد نظر خود را برای پیاده روی نیابتی اربعین حسینی، ثبت نام کنند.

طراحی، چاپ و توزیع کارت نائب الشهید: چند زبانه: کارت های نائب الشهید به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و اردو طراحی و چاپ شد.

شهداء تمام کشورها: کارت های نیابت شهدا هر کشور به زوار همان کشور هدیه شد.

صدور کارت نائب الشهید توسط استان ها: اکثر شعب استانی کانون همبستگی فرزندان شاهد که مسئولیت کارگروه شاهد استان ها و شهرستان ها را برعهده داشتند، رأسا کارت های نیابت شهدا استان و شهرستان خود را براساس طرح ارائه شده یا طرحی مستقل، چاپ و توزیع کردند که چاپ و توزیع حدود 250 هزار کارت توسط کارگروه های استانی، برآورد می شود.

چاپ کارت نائب الشهید توسط ستاد مرکزی: تعداد 650 هزار کارت نیابت شهدا توسط ستاد مرکزی کارگروه شاهد، چاپ و در موکب های مرزی و 5 موکب اصلی طرح در مسیر پیاده روی اربعین حسینی و غرفه ها و چادرهای شبکه تلویزیونی افق، به زوار هدیه شد.

صدور کارت نیابت شهید مورد نظر و درج نام و تصویر نائب الشهید در کنار شهید، در موکب ها: با توجه به طراحی نرم افزار نائب الشهید و استقرار پرینتر و لپ تاپ و دوربین وب کم در موکب های طرح نائب الشهید، امکان صدور کارت نیابت شهید مورد نظر زوار و درج نام و تصویر آن ها در کنار عکس شهید فراهم و استقبال چشمگیری نیز صورت پذیرفت که منجر به صدور حدود 200 هزار کارت نیابت شهداء در موکب ها شد.

صدور کارت نائب الشهید از طریق سایت اختصاصی: حدود پنج هزار نفر از متقاضیان دریافت کارت نیابت شهدا با مراجعه به سایت طرح نائب الشهید توانستند شهید مورد نظر خود را انتخاب و کارت نیابت شهدا را دریافت کنند.

تهیه آداب نیابت شهداء: به منظور آشنا کردن نائب شهید با طرح و راهنمایی آن ها برای آنکه نائبی شایسته باشند و آگاه باشند که نیابت شهدا، محدود به سلام و زیارت مضجع اباعبدالله(ع) به نیابت از شهدا نیست، آداب نیابت شهدا تدوین و در پشت کارت ها درج شد.

چاپ بروشور: بروشور معرف طرح نائب الشهید تهیه و در سطح گسترده ای در داخل کشور در برنامه های مرتبط با اربعین از جمله همایش فعالان فرهنگی اربعین در مشهد مقدس، همایش پیرغلامان اهل بیت(س) در اصفهان و دیگر همایش ها و اجتماعات استانی، توزیع شد.

تبلیغات فضای مجازی: فضای مجازی فرصت مغتنمی برای تبیین و ترویج طرح بود.

زیرساخت های ذهنی طرح و خطی دهی به فعالان فرهنگی در اربعین سال گذشته و در ادامه آن تا اربعین سال جاری در قالب برنامه ها و فعالیت های مختلف ارائه شد که نتیجه آن ایجاد موج رسانه ای نیابت شهدا در اربعین سال 96 بود.

کانال تلگرامی طرح نائب الشهید به آدرس @nayebshahid نیز نقش مؤثری در انتشار محتواهای متنوع مفهمومی تولید شده، داشت.

پوشش رادیو و تلویزیونی: به منظور آشنا کردن زائران اربعین حسینی با طرح، تبیین، ترویج و فرهنگ سازی آن، مصاحبه های متعددی با صدا و سیما انجام شد و شبکه تلویزیونی افق نیز به عنوان یار رسانه ای طرح نائب الشهید، به پوشش و تولید آثار رسانه ای برای طرح نائب الشهید، پرداخت و چندین کلیپ و تیزر و مصاحبه های زنده از مدیران طرح را پخش کرد.

همچنین تیم رسانه ای در تمام موکب های طرح مستقر بودند و به تولید آثار و محتوا در زمان برگزاری پیاده روی و انتشار آن می پرداختند.

پوشش خبرگزاری ها و رسانه های مکتوب: غالب خبرگزاری ها و روزنامه ها به پوشش رسانه ای این طرح پرداختند.

ولی به طور مشخص خبرگزاری تسنیم انتشار خبرهای طرح را برعهده داشت و نشست خبری این طرح نیز در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

خبرگزاری فارس نیز با ایجاد کانال اختصاصی به پوشش نیابت شهدا در فضای مجازی پرداخت.

مداحی نائب الشهید: مداحی میثم مطیعی در اربعین سال 96 درخصوص نیابت و یاد شهداء در پیاده روی اربعین و زیارت مضجع اباعبدالله(ع)، شور خاصی در موکب های طرح نائب الشهید ایجاد کرد.

همچنین مداحان و شاعران خوش ذوق دیگر نیز به تولید آثاری درخصوص نیابت شهدا پرداختند.

تهیه ویدئو کلیپ هایی از نظرات شخصیت های معروف در خصوص نیابت شهدا: اظهار نظر شخصیت های شناخته شده و معروف در خصوص طرح نیابت شهدا و انتشار آن در فضای مجازی که بخش عمده آن به همت شبکه ملی وارثون انجام پذیرفت، تأثیرگذاری زیادی در ایجاد موج رسانه ای داشت.

از جمله شخصیت هایی که زائران پیاده روی اربعین حسینی را به طرح دعوت کردند عبارتند از آیت الله حسینی بوشهری، حجه الاسلام ماندگاری، حجه الاسلام خسروپناه، لاله افتخاری، حجت الاسلام سعیدیان، حجت الاسلام جوشقانیان، حسین یکتا، علی پیراسته، سردار باقرزاده، سعید قاسمی، وحید یامین پور، حمید ماهی صفت، مهدی رسولی، محسن نصری، حمید پارسا و حسین کاجی.

موکب های طرح نائب الشهید: مسیر پیاده روی اربعین: در مسیر پیاده روی اربعین حسینی 5 موکب و غرفه نائب الشهید در نجف اشرف (شارع کوفه، روبروی سپاه بدر)، مطعم واحه نجف (ابتدای مسیر پیاده روی)، عمود 285 (موکب امام رضا(ع))، عمود 445 ، عمود 860 به ارائه خدمات فرهنگی به دستداران شهداء پرداختند.

(عکس از 285 و 860 ) چادرهای رسانه ای افق: هشت چادر رسانه ای افق در خروجی های مرزی و مسیر پیاده روی اربعین نسبت به توزیع کارت های نیابت شهدا، اقدام کردند.

موکب های مرزی: در مرز شلمچه، موکب نائب الشهید و نسبت به صدور و توزیع کارت های نیابت شهدا اقدام کرد.

غرفه نائب الشهید در فرودگاه امام(ره): غرفه نائب الشهید در فرودگاه امام خمینی(ره) بعد از گیت پرواز، نسبت به صدور و توزیع کارت های نیابت شهدا اقدام کرد.

دوربین سه بعدی: در موکب های طرح نائب الشهید از دوربین های سه بعدی جهت ایجاد شورِ حماسی استفاده شد که مورد استقبال چشمگیری به خصوص از سوی زوار کشورهای دیگر قرار گرفت.

تمثال و تصاویر شهدا در موکب ها: استفاده از تمثال و تصاویر شهدای شاخص کشورهای مختلف در کنار یکدیگر، ضمن آنکه شور و شعف خاصی را ایجاد کرد، این پیام را به زائران کشورهای مختلف می داد که شهدا آن ها، شهدا همه شیعیان و موجب افتخار همه هستند و در جبهه ای واحد علیه استکبار جان فشانی کرده اند.

خادمین طرح نائب الشهید: بخشی از طرح در ایران و توسط کارگروه های شاهد کمیته فرهنگی اربعین در استان ها(تشکل های استانی کانون همبستگی فرزندان شاهد) اجرا شد که جهت فرهنگ سازی و تبیین و ترویج طرح اقدامات زیادی صورت پذیرفت.

در مسیر پیاده روی اربعین حسینی نیز 250 نفر که غالب آن ها از میان همسران ، مادران ، پدران و فرزندان شهدا بودند، توفیق خادمی در موکب های نائب الشهید را داشتند.

در موکب های مرزی نیز حدود 50 نفر از خانواده های شهدا، خادم موکب ها و غرفه های طرح نائب الشهید بودند.

خادمان طرح بعضا تخصص های ویژه ای از جمله تسلط به زبان های دیگر، فیلمبرداری، عکاسی، گرافیک، تدوین و.

را داشتند.

اعلام انجام نیابت از شهید به خانواده های شهدا: به تعداد قابل توجهی از خانواده های شهدایی که نیابت شهید آن ها انجام شده بود، پیامک زده شد و مراتب به آن ها اعلام شد که موجی از ابراز احساسات، تقدیر و تشکر آن ها را به دنبال داشت.

منابع مالی: هزینه های این طرح غالبا از محل مشارکت های مردمی و بخش خصوصی، تأمین شد و نهادهای دولتی و مسئول، مشارکت حداقلی(کمتر از ده درصد) داشتند.

بازخوردهای طرح نائب الشهید مردم ایران: مردم ایران نسبت به جایگاه و منزلت شهدا معرفت ویژه ای دارند.

لذا استقبال راهپیمایان اربعین حسینی باری پذیرش نیابت شهدا، زائدالوصف بود و به عنوان یک موهبت، هدیه و توفیق، از آن استقبال کرده و همواره از خادمان طرح بدلیل ارائه چنین خدمتی، سپاسگزار بودند.

همچنین واکنش هایی را از زانران حسینی متقاضی پذیرش نیابت شهداء، شاهد بودیم که تصورش را نمی کردیم.

بعضا پیش آمد که شخصی، شهید هم نام و یا نام خانوادگی مشابه خودش یا شهید را که نیت کرده بود از میان این تعداد کارت های نیابت شهدا، قسمتش می شد.

عده ای از زوار نیز با شوق و اشتیاق خاصی به یاری خادمان طرح نائب الشهید می شتافتند.

مردم عراق: واکنش مردم عراق به این طرح متفاوت بود.

معدود زائرانی بودند که استقبال نمی کردند و برخی هم درخصوص طرح توجیه نمی شدند؛ ولی اکثر زوار عراقی، مشابه ایرانی ها استقبال گرم و قابل توجهی داشتند و البته از اینکه ایرانی ها، نیابت شهداء حشد الشعبی را ترویج می کنند متعجب و متأثر شده و قدردانی می کردند.

اکثر موکب های طرح نیز با مشارکت و حمایت همه جانبه مردم عراق برپا شد و به دلیل ارزشی که برای این طرح قائل بودند، در تبلیغ و ترویج طرح همواره دوشادوش خدام ایرانی، تلاش های بسیاری صورت دادند.

نهادهای رسمی عراقی همچون حشد الشعبی، لواء نجف، سپاه بدر و فرمانداری نجف نیز در این طرح مشارکت کردند.

زوار کشورهای دیگر: برای زوار کشورهای دیگر(به غیر از ایرانی و عراقی) کارت های نیابت شهدا همان کشورها به آن ها هدیه می شدند، سپاسگزار، مشعوف و البته متعجب می شدند که شهدا آن کشورها نیز مورد تکریم و توجه قرار گرفته بودند.

مسئولین ایرانی و عراقی: در حین و پس از اجرای طرح، جلسه ای با حجه الاسلام والمسلمین نجفی روحانی مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق، حجه الاسلام والمسلمین اباذری رایزن فرهنگی ایران در عراق، حجه الاسلام و المسلمین سید حمید حسینی مسئول مؤسسه نجف اشرف و مشاور سردار قاسم سلیمانی در عراق و حجه الاسلام و المسلمین احمدی مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین، برگزار شد که این طرح را از بهترین طرح های فرهنگی اربعین دانستند و اجرای موفق طرح، مورد تحسین این بزرگواران قرار گرفت و بر تقویت و گسترش بیشتر آن، تأکید کردند.

همچنین گزارش اجرای این طرح به وزیر خارجه عراق جناب آقای ابراهیم الجعفری هم ارائه شد که مورد تمجید او قرار گرفت.

نیابت شهدا در اقدامات خودجوش مردمی: هدف طرح گفتمان سازی، جریان سازی و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت از طریق گسترش طرح نائب الشهید است.

لذا در پیاده روی اربعین حسینی سال 95 معدود افرادی بودند که تصویر شهیدی را همراه خود داشتند و یا برای توجیه طرح و تبیین جایگاه و عنوان نائب الشهید نیاز به توضیحات بود.

ولی در اربعین سال 96 این جریان مردمی به نحو گسترده ای ایجاد شده بود و تعداد قابل توجهی از اشخاص و گروه ها از عنوان نائب الشهید استفاده کرده و قدم در این راه زینبی گذاشته بودند.

لذا انتظار می رود در پیاده روی اربعین سال آینده نیز، شاهد چند برابر شدن این جریان خودجوش باشیم.


کلید واژه ها: اربعین - اسلام - اسلامی - شهدا - پیاده روی - فرهنگ - اربعین حسینی - صورت - شهید - فرهنگی - تقویت اعتماد به نفس - پیاده - پیشنهاد - فرزندان - همبستگی - اعتماد به نفس - وحدت - مقاومت - زوار اربعین - اهمیت - ایثار - شهادت - حسینی - راهپیمایی - جبهه - هایی - برکت - بزرگترین - خانواده - اطلاعات

آخرین اخبار سرویس:
دانلود آهنگ جدید سام نیا بنام ناخواسته

نجات 7 نفر از مفقود شدگان در چهارمحال و بختیاری

تناقض آشکار مدعیان دروغین آزادی بیان

دانلود آهنگ جدید مسعود محمدنبی بنام قربان تو

تصاویر/ همایش مبلغین و مشاورین دبیرستان های پسرانه بیرجند

قدرت ویرانگر تخریب ساختمان ها و پل ها

دانلود آهنگ جدید علی رضوانی بنام بیقرارم

انتقاد یک نماینده مجلس از خوش بینی دستگاه دیپلماسی به اروپا

اتهام نماینده اصلاح طلب علیه اسماعیل بخشی

فلاحت پیشه: درباره سی اف تی نه منع حاکمیتی داریم نه دوپهلوگویی

اخذ عوارض از تونل ها و بزرگراه ها!

پیام به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید/ سفیر حامل دوستی می شود

تبعیت از ولایت فقیه، لازمه صیانت از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب است

برگزاری بیش از 40 گفتمان انقلابی دهه فجر در خرم آباد

ترزا می از پارلمان انگلیس رأی اعتماد گرفت

ستمکار نباشید که خدا ستمکاران را دوست ندارد

کاهش دو سوم استخدام های دولتی

گزارش کامل سوءاستفاده کنندگان از ارزهای دولتی ارائه شد

خدمات مربوط به خون باید تعرفه گذاری شود

پیشنهادی برای تغییر عنوان «ساده نویسی»

تصاویر/ میز خدمت با حضور امام جمعه موقت و مسئولان بیرجند

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل گوشه گیری فاطمه را برطرف نمایم .

واردشدن پلنگ به یکی از هوتل ها در هند

ترزا می از پارلمان انگلیس رأی اعتماد گرفت

محمدرضا اعتمادیان درگذشت

خبرگزاری فرانسه: خون و غرش در بازی بدون گل ایران و عراق

ما 165 کیلومتر جاده می خواهیم

سایه اختلافات قدیمی یا روایت بی تعصب

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

آدرس اشتباه خصوصی سازی به افکار عمومی

تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای نایین، خوروبیابانک و فرخی مقیم قم

کنعانی زادگان: از سومین فینال سربلند بیرون آمدیم

<پیام> آرام نگرفت، امید باقی است

قدوس: برای صحبت از قهرمانی زود است

کمیته تعیین مصادیق مخالف فیلترینگ اینستا گرام

وقتی چهره های علمی سلبریتی می شوند

رونالدو: از فتح نخستین جامم با یوونتوس خوشحالم

مصاف ظریف و پمپئو در منطقه

دلنوازی های دلبرانه کیخسرو

گاف و دروغ شاخدار سایت انتخاب در دفاع از BBC

اولین نشست ستاد اجرایی جام جهان پهلوان تختی به روایت تصویر

مشهورترین تیتر تاریخ مطبوعات ایران+عکس

شماره جدید «خط حزب الله» منتشر شد

شب موسیقی آذربایجان

وجود 1.4 میلیون بیکار محروم در کشور

مخالف رییس شورای شهر تهران با زیست شبانه در تهران: فرزندان تا دیروقت بیرون از خانه می مانند و موجب به هم ریختگی اعصاب پدر و مادرها می شوند!

تاکید مجدد فرانسه بر حمایت از برجام

شماره جدید «خط حزب الله» منتشر شد

ویدئو / صدای اهالی تئاتر شنیده می شود؟

غریب آبادی: ایران حداکثر خویشتن داری را نشان داده است

سفر کاروان های نمایش استانی به سراسر ایران

کتابی ارزشمند برای همه فصول موسیقی

تصاویر/ نشست بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم

پرداخت 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات به زلزله زدگان کرمانشاه

امضای تفاهم نامه همکاری های نظامی و دفاعی/ بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آینده تهران و باکو

حتی جنگ نتوانست مردم ایران و عراق را از هم جدا کند/ می توانیم سقف مبادلات را تا 20 میلیارد دلار در سال افزایش دهیم

شرایط بی سابقه ای در برگزاری انتخابات در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شد

تلاش می کنیم انتخابات سال آینده را سالم و بدون هیچ تنشی برگزار کنیم

دستگاه ها در پاسخگویی به انتشار اطلاعات نادرست اقتصادی، منفعلانه عمل نکنند

برای اولین بار در کشور؛ بالن مدیریت بحران بر آسمان البرز افراشته شد

تحریم، انحصار و چندنرخی بودن، فساد آور است/ مهمترین راه مبارزه با فساد، شفافیت است/ توسعه دسترسی به اطلاعات و فضای مجازی افتخار دولت است/ فیلترینگ به تدریج به تاریخ خواهد پیوست (+فیلم)

چرا پروژه پرتاب ماهواره پیام ناکام ماند؟

نتایج عملی و معنادار ضامن پایبندی ایران به برجام است

نتایج عملی و معنادار ضامن پایبندی ایران به برجام است

ترزا می در سمت خود ابقا شد

27 دی 1357؛ وعده تشکیل دولت موقت

هاشمی یا خویینی ها؟ مسئله این نیست

نتایج عملی به موقع و محتوایی، حداقل چیزی است که ایران در ازای عملکرد خود انتظار دارد

گزارش ایکنا از همایش کارشناسان قرآنی/از همبستگی دستگاه های متولی قرآن تا لزوم احیای موقوفات قرآنی

شورش بازیکنان استقلال علیه مدیریت!

خوابگردی به سمت یک بحران

سهم بالای فست فود در سبد غذایی ایرانیان

رشد 19/6 درصدی اعتبارات رفاه اجتماعی در بودجه 98

فقط دولت باید پاسخگو باشد؟

توییت عراقچی در سومین سالگرد اجرای برجام

پیام مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به مناسبت اولین سالگرد حضور تیم مدیریتی شرکت

بیش از 50 درصد شمشادزارهای کشور دچار آفات و بیماری

توییت عراقچی در سومین سالگرد اجرای برجام

سخنرانی سالانه ترامپ لغو شد

جهانگیری: از عملکرد اروپا در قبال برجام راضی نیستیم

فرمانده ناجا: دشمنان برای بر هم زدن امنیت کشور ناکام مانده اند

تصاویر/ نکوداشت مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی از سوی مجمع جهانی تقریب در مسجد نور تهران

خروج از برجام دشمنان ایران را متحد می کند

تیغ تند انتقادات توکلی فقط متوجه دولت است!

خط حزب الله 168 | مردم در تنگنا هستند

امام جمعه شهر اروندکنار: بیکاری از مهمترین مشکلات مردم اروندکنار است

پیگیری های فارس من نتیجه داد دستورالعمل رسیدگی و نظارت بر وضعیت حقوق کارگران ابلاغ شد + سند

رییس جمهور بلاروس: «آموزش متخصصان باکیفیت» هدف دانشگاه ها باشد

خودم از شوهر جانبازم خواستگاری کردم

لزوم حفظ حرمت ایام فاطمیه(س) در برنامه های ایام الله دهه فجر

یوونتوس 1 - 0 میلان؛ فتح سوپرجام با گل رونالدو

افق فرهنگی فناوری

دژاگه: چرا باید جلوی عراق ریسک می کردیم؟

هشدار امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس

پرویز اسماعیلی: ارتباط صادقانه، صمیمی و اقناعی آذری جهرمی با مردم قابل تقدیر است

120 هزار پرستار در کشور کم داریم

پاسخ بنیاد شهید به ادعای مطرح شده در برنامه فرمول یک

ترتیل صفحه 559 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

محکومیت آریاسب باوند به 22 سال حبس

دیدار جمعی از سران قبایل و عشایر عراق با ظریف+عکس

​همه چیز درباره طرح نائب الشهید در پیاده روی اربعین

​همه چیز درباره طرح نائب الشهید در پیاده روی اربعین