مطالب مرتبط:
مدیران در مسیر اقتصاد مقاومتی برنامه محور حرکت کنند
مدیران در مسیر اقتصاد مقاومتی برنامه محور حرکت کنند
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در گفت و گو با فارس: حل مشکل مسکن نیازمند اقتصاد پایدار است/برنامه ثبات اجاره بهای مسکن هنوز در ابتدای راه
مهمترین برنامه من عبور از تلاطم و ایجاد ثبات اقتصادی است
مدیران در مسیر اقتصاد مقاومتی برنامه محور حرکت کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 20:312018-10-22اقتصادي

گذر از تلاطم و حرکت به سوی اقتصاد با ثبات سرلوحه برنامه هاست


ایرنا - گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ایجاد فهم مشترک و اجماع عمومی، زمینه ساز ایجاد عزم ملی و حمایت حداکثری از اجرای سیاست های اقتصادی است، - گفت: مهمترین هدف ما که سرلوحه و مسیر نهایی همه ارکان وزارت اقتصاد را مشخص خواهد کرد، گذر از تلاطم، به سوی اقتصاد باثبات است.

فرهاد دژپسند روز دوشنبه در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اکنون مهمترین ضایعه اقتصاد ایران چیست؟ گفت: اقتصاد یک مقوله یا مفهوم خطی و مرحله ای نیست که بتوان یک نقطه شروع و یک نقطه پایان برای آن متصور بود، یک کلاف با ارتباطات متعدد شبکه ای و اثرات چندجانبه است که همین موضوع حل معضلات اقتصادی را نه تنها در ایران بلکه در همه جهان نسبت به دیگر حوزه ها سخت تر کرده است.

اما با این وجود نمی توان انکار کرد که برخی مشکلات نمود بیشتری دارند و شاید حمله به این نقاط کور و حل آنها بتواند گشایش های قابل توجه ایجاد کند.

دژپسند خاطر نشان کرد: در هر صورت مهم این است که ما به جای گشتن به دنبال نقاط کور و حل تک تک آنها که عمدتا دوباره به حالت تعادل ناقص قبلی برمی گردند، دنبال یک سری اهداف باشیم.

اگر اعتماد نمایندگان مجلس را در روز رای اعتماد داشته باشم بدون شک در حوزه اقتصاد کلان اهداف مشخصی اعلامی را که در برنامه من ارائه شده روی میز قرار داده و پس از آن به دنبال فراهم کردن شرایط و حل موانع خواهم بود.

گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: ما با یک سری متغیر ثابت طرف نیستیم، بلکه ممکن است در مواجهه با شرایط نوع و کیفیت اهداف تغییر کند، اما اینکه سرفصل ها آماده و قابل طرح هستند، درست است.

به عنوان نمونه اقدامات ما ناظر به این اهداف راهبردی خواهد بود، شکل گیری رشد پایدار و پویا با تاکید بر توسعه درون زا و برون نگر؛ بهبود وضعیت رفاهی مردم، افزایش قدرت خرید خانوار و تلاش برای کاهش نرخ تورم؛ شغل آفرینی پایدار و کنترل نرخ بیکاری؛ کاهش فقر و شکاف درآمدی و گسترش عدالت اقتصادی؛ ایجاد تعادل در بازارهای مختلف با تاکید بر کاهش نااطمینانی نسبت به آینده؛ تعامل سازنده با اقتصاد منطقه و جهان و تحکیم بنیان های اقتصاد داخلی و کاهش آسیب پذیری اقتصاد ناشی از شوک های داخلی و خارجی با اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از جمله برنامه ها است.

دژپسند تصریح کرد: این ماهیت تعیین هدف است.

هر جای دنیا چه دولت ها چه بنگاه های بزرگ و چه نهادهای مدنی همگی اهدافی از این دست دارند.

اما چرا آنها می توانند اجرا کنند و ما نه، موضوع دیگری است.

وی گفت: مشکل در نوع هدف نویسی نیست و اینکه دچار تکرار شده ایم، به این خاطر است که نتوانسته ایم زمینه سازی لازم را انجام دهیم.

بین کلمات گیر کرده ایم بدون آنکه هدف را به ایجاد یک سری پیش فرض، اعمال برخی اصلاحات و تدارک ابزارهای نوین تفسیر کنیم.

دژپسند در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که شما بتوانید؟ اظهار داشت: تضمین خاصی نیست چون سیاستگذاری عرصه داد و ستد نیست بلکه نیازمند تدبیر است.

اگر با تدبیر جلو برویم و افرادی را به کار بگماریم که قابلیت برنامه ریزی داشته باشند، بدون شک این اهداف قابل دستیابی است.

وی خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه من در تدوین هر 6 برنامه توسعه کشور حضور داشته ام و نقاط ضعف و قوت برنامه ریزی اقتصادی را با همه وجودم حس کرده ام.

ما در همین روند برنامه ریزی پس از انقلاب هم برنامه خوب داشتیم و برنامه غیرخوب، هم بعضی جاها خوب اجرا کرده ایم و بعضی جاها هم نه.

گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اگر نتوانسته باشیم تاکنون از این موضوع بهره برده و به اندازه کافی درس گرفته باشیم، پس باید دستهایمان را بالا بگیریم و اعلام شکست کنیم.

وضعیت بحرانی و سخت کنونی وقت خوبی است تا یکبار برای همیشه نسبت به توان سیاستگذاری اقتصادی و اجرای آن در کشور حداقل برای خودمات تکلیف روشن شود.

اگر بخواهم نظر کارشناسی خودم را بدهم به نظرم به طور حتم این کار شدنی است و ما از پس آن برخواهیم آمد.

دژپسند همچنین گفت: لازمه دستیابی به اهداف مذکور، حصول به یک فهم مشترک در مورد مسایل و چالش ها زمینه ساز ایجاد وفاق در مورد گزینه ها و سیاست ها میان دولت، سایر ارکان نظام و نخبگان و فعالان عرصه اقتصادی است.

هماهنگی در رویکرد سیاستهای اقتصادی آن است که مبنا و چارچوب منظم و برخوردار از پشتوانه نظری، راهنمای تصمیم گیری باشد.

وی افزود: شکل گیری این مبانی فکری هرچند در نقطه آغازین از اهمیت زیادی برخوردار است، اما تداوم آن در گرو مواجهه مستمر فکر و نظر با مصادیق عملی است.

رکن دیگر ضروری برای حصول اطمینان از هماهنگی، سازگاری تصمیمات مهم اقتصادی با یکدیگر است.

دژپسند اضافه کرد: هماهنگی در اجرا وجه دیگر حائز اهمیت در ارتقا کارایی و اثربخشی دولت است.

سه دستگاه اصلی و ستادی اقتصادی دولت شامل وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی، به عنوان دستگاه های اجرایی اصلی مرتبط با تصمیمات کلان اقتصادی نقش اصلی را داشته و باید در چارچوب مقررات قانونی و با هماهنگی کامل با ایفای وظایف اقدام کنند.

وی ادامه داد: دنبال یک صدای مشخص و انداختن همه مسئولیت ها بر دوش یک فرد نباشیم.

به جای آن ببینیم برای عبور از این وضعیت به چه المان هایی نیاز داریم و پس از آن در قالب یک فهم مشترک به همه تسری دهیم.

وی افزود: تشریح وضعیت اقتصادی موجود با هدف مدیریت انتظارات و جلوگیری از ایجاد انتظارات نامتعارف از دیگر اقداماتی است که نباید از آن غفلت کرد.

به نظرم می رسد در این شرایط، برای ایجاد آرامش اقتصادی و مدیریت وضع موجود، باید در چهار زمینه تصمیمات عاجل و هماهنگ اتخاذ شود، اطمینان از تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم؛ ارائه راهکارهای مناسب برای تأمین منابع مالی موردنیاز اقتصاد ملی؛ مدیریت و هدایت نقدینگی برای جلوگیری از شکل گیری ابر تورم از طریق اتخاذ تدابیر و راهکارهای مناسب؛ رفع موانع تولید داخل و جلوگیری از بروز رکود تورمی با استفاده از فرصت صادرات به بازارهای خارج و جذب سرمایه های خارجی به ویژه با استفاده از ظرفیت های کشورهای هسایه و همسو.

دژپسند اظهار داشت: قطعا من نماینده یک تفکر هستم.

نه یک تفکر سیاسی یا یک مکتب اقتصادی، بلکه تفکر بازگشت به اصالت علم اقتصاد.

تفکری که مبنای آن ارائه تحلیل علمی و ساختن سیاست های همه جانبه برای رسیدن به هدف است، پس تنها نخواهم بود و هر کس به اصول اولیه علمی اقتصاد اعتقاد داشته باشد و بتواند در مسیری که گفتم ارزش افزوده تولید کند در کنار ما قرار خواهد گرفت.

گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: باید توجه داشت در شرایط کنونی راهبرد اصلاحات اقتصادی با رویکرد رشد اقتصادی پویا، پایدار و اشتغالزا ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

لذا این شرایط ایجاب می کند که سیاست های اقتصادی در یک فرایند منطقی و توالی زمانی مناسب با بهره گیری از توانمندی های اندیشمندان دانشگاهی و صاحب نظران مستقل و مجرب در جهت ایجاد تعادل در بازارهای مختلف و همچنین تعامل سازنده با اقتصاد جهانی و تحکیم بنیان های اقتصاد مقاومتی صورت پذیرد.

این راهبرد از طریق کارآمدی دولت، به ویژه شرکتهای دولتی، توسعه بخش خصوصی، سیاست های مالی، پولی، بانکی، ارزی و تجاری هوشمند و سیاست های حمایتی، پی گرفته خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا ناامیدی موجود در فضای اقتصادی کشور را دارای ریشه های منطقی اقتصادی می بینید و اینکه راهی برای برون رفت از بحران وجود دارد؟ گفت: قطعا که وجود دارد.

همیشه همینطور بوده که ملتی که در بحران قرار گرفته تحت تاثیر برخی صداهای اجنبی امیدش متزلزل شود، من حداقل در کوچه و خیابان آن را نمی بینم.

نمونه تاریخی هم دارد آیا کسی فکر می کرد بحران دهه 30 میلادی روزی تمام شود؟ اما آن روزها رفت و عصر جدیدی شکل گرفت، من فکر می کنم برای اقتصاد ایران هم یک نظم جدید در راه است و همان گره ها با یک صورت بندی جدید حل می شود.

اینجا وظیفه ما اقتصاددانان و سیاستگذاران است که این فرصت تاریخی را از دست ندهیم.

دژپسند افزود: در خصوص بخش اول اقتصاد هم باید بگویم مجموعه شرایط اقتصادی کشور چه به لحاظ کاستی های دیرینه، مزمن و پایدار و تشدید آن بر اثر تحریم های گسترده و بی انضباطی و ناکارآمدی ها، و چه به لحاظ درهم تنیدگی کلیت اقتصاد با بسیاری از شئونات اساسی جامعه و آرمان های متعالی کشور، ضرورت تمرکز ویژه و اهتمام سنجیده در این حوزه را ایجاب می کند.

وی اظهار داشت: اقتصاد ایران طی دوره های قبل، شرایط متفاوتی را به لحاظ رویکردهای سیاستگذاری از یک طرف و شرایط محیطی از طرف دیگر تجربه کرده است.

تسلط نقش نفت و به تبع آن دولت در اقتصاد و تحمیل شرایط بودجه بر سایر اجزای سیاست های اقتصادی مانند سیاست های پولی، سهم بسیار کم در بازارهای بین المللی، تحریم و فشارهای بیرونی، روند رشد مشکلات اقتصادی را سرعت بخشیدند.

دژپسند خاطر نشان کرد: اینک در شرایطی که تولید، مصرف، سرمایه گذاری بخش خصوصی و بودجه دولت به میزان قابل توجهی به درآمدهای نفتی وابسته است، کاهش یک باره این نوع درآمدها پیامدهای نامناسبی را به دنبال دارد به ویژه در شرایطی که حجم نقدینگی در بیشترین مقدار تاریخی خود قرار دارد، تاثیر کاهش درآمد نفتی بر طرف عرضه بر پیچیدگی شرایط اقتصادی کشور اضافه می کند.

وی تاکید کرد: بر این اساس به نظر می رسد که اقتصاد ایران در چند سال آینده، شاهد تحولاتی بزرگ در نقش نفت و دولت خواهد بود.

وابستگی بسیار بالای بودجه به نفت از یک طرف و کاهش یکباره و احتمالاً قابل تداوم این درآمدها در میان مدت از طرف دیگر و نیز فرسایش سرمایه اجتماعی، مدیریت آینده اقتصادی و سیاسی کشور را با آزمونی سرنوشت ساز مواجه ساخته است.

به گونه ای که مقام معظم رهبری با نکته سنجی و درایت همیشگی خود جنگ اقتصادی را مطرح کردند و در این شرایط، طراحی و تدوین سیاست های اقتصادی در دولت از دشواری های خاصی برخوردار خواهد شد.

بنابراین مشکلات وجود دارد اما برای هر مشکلی هم انتخاب های متعددی که بر آن فائق آمد.

مهم این است که چگونه انتخاب می کنیم.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - امور اقتصادی - پایگاه اطلاع رسانی دولت - برنامه - پایگاه اطلاع رسانی - کاهش - نقاط کور - وزارت - اقتصاد مقاومتی - نمایندگان مجلس - دارایی - وزارت اقتصاد - اقتصاد ایران - افزایش قدرت - اطلاع رسانی - شرایط - ایران - گزینه - رای اعتماد - آسیب پذیری - ارتباطات - جهان - مشکل - دولت - دوشنبه - مشکلات - افزایش - انکار - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

خصوص ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی

دور باطل شاخص در پله 165 هزار واحدی/ شاخص به رشد اندک راضی شد+ نمودار

20درصد تصادف ها ساختگی است!

50 درصد بنزین مصرفی در خودروهای بی کیفیت/ مصرف سوخت خودروها در ایران 10 برابر ترکیه

سامان دادن به نرخ ارز اولویت جدی اقتصاد است

اتفاقات خودرویی در هفته ای که گذشت

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

سفر وزیر صنعت ،معدن و تجارت به اصفهان

شرکت تولیدکننده اسنک پف کرده حیوانی را معرفی کنید

تکذیب برکناری رییس سازمان خصوصی سازی

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها

آغاز «توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیررسمی»

اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

واردات بدون انتقال ارز تا سقف 300میلیون دلار امکان ‎پذیر شد

45 استخر تنظیمی در قطب کشاورزی یزد احداث شد

پالادیوم رکورد زد

نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا

وضعیت بازارهای جهانی موبایل در سال جاری

گندم مورد نیاز در داخل تولید می شود

پیشنهاد قرارداد 3 میلیارد دلاری شرکت نفتی چین در زمینه میدان نفتی یادآوران

گرانی 2 برابری قیمت مسکن هم «تقصیرِ تحریم است؟»

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور + جدول

کارنامه دریایی و بندری ایران از 57 تا 97

سفر وزیر صنعت معدن و تجارت به اصفهان

برگزاری سومین همایش بومی سازی کاتالیست ها

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

20 کشتی بار وارداتی در سواحل اطراف معطل تخلیه است

امشب حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری واریز می شود

اقدام پژوهی چگونه توانستم فرهنگ خوردن صبحانه را دربین دبیران و همکاران نهادینه سازم؟

حذف صفر از پول ملی تأثیری بر معیشت مردم و ارزش پول ملی ندارد

سرقت مسلحانه از یک سکه فروشی در ارومیه

مرغ 12 هزار و 200 تومان شد

فیلم | بلایی که برف امروز به سر مردم کرج آورد!

شهید نواب صفوی در حال تبلیغ کالای ایرانی /عکس

تم نوروز 98 یزد چیست؟

تعیین 25درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی

تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است

طلا گرمی چند؟97/10/27

تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است

مرخصی زایمان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قیمت خودرو سیتروئن C5 کارکرده در بازار + جدول

بهترین وبدترین کشورها در زمینه شفافیت بودجه

وزیری که فقط به سوالات آسان پاسخ می دهد!

کشور ایران، پیشرو در حوزه سد سازی جهان

واریز دو مین بسته حمایتی دولت

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

11 عطاری متخلف درالبرز پلمب شد

نرخ خودروهای تولید سایپا در بازار امروز

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

بهترین شهرهای جهان برای کار

کرملین چوب حراج به دلارهای آمریکا زد

چراغ سبز بانک آمریکایی به افزایش 10 دلاری قیمت نفت

فروش ارز حاصل از صادرات به بیش از 7 میلیارد یورو رسید

قیمت نفت کاهش یافت

عقب نشینی آمریکا از افزایش نرخ بهره عامل رشد قیمت طلا شد

واردات بی رویه بزرگترین بحران اجتماعی است

سفر استانی وزیر صنعت معدن و تجارت

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

4 نکته ضروری پرداخت تسهیلات

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

اختصاص اعتبار به طرح های توسعه جنوب و کمیته امداد در استان کرمان

نوبخت: دو مین بسته حمایتی دولت به زودی واریز می شود

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شد

قیمت مرغ کاهش یافت

یک کشته در برخورد اتوبوس با عابر در تبریز

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

ایران درسال 1405یکی از سه کشورجهان از نظر شتاب پیری است

جهت استخدام در بانک ملت اینجا کلیک کنید

تب چند میلیاردی قیمت زمین در پایتخت/ چرا زمین های ارزان در اختیار مردم قرار نمی گیرد؟

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

قائم مقام وزیر صنعت گفت: اعلام قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته دیگر

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

هدر رفت سالانه هفت درصد تولید ناخالص ملی در جاده ها

صدور مجوز ورود کالا های گروه 4 به مناطق آزاد، ممنوع است

رفع ممنوعیت صادرات دام زنده عاملی موثر در کنترل قاچاق

محدودیت های صادرات کاغذ و کارتن رفع می شود

محدودیت های صادرات کاغذ رفع می شود

سومین بانک اسپانیا بیش از دو هزار نیروی خود را اخراج می کند

نرخ خرید مغازه در برخی مناطق تهران چقدر است؟

حمایت مجمع فعالان زیست محیطی جهان از توقف چاپ سررسید و تقویم در بانک ملت

کاهش تنها 100 هزار بشکه ای تولید نفت ایران پس از تحریم ها

پرسه در مه

تالاب هامون خشک شد

چه خودروهایی ارزان شدند؟

افزایش ناگهانی قیمت طلا در هفته جاری

بازار خودرو در شوک فرو رفت

سه دلیل عرضه نشدن نفت در بورس

سازمان برنامه و بودجه باید پاسخگوی بدهی های کلان دولت باشد/ دولت برای هیچ خود را به بزرگترین بدهکار اقتصاد تبدیل کرده

پولی کردن اتوبان هایی که از محل منابع مردمی احداث شدند، درست نیست!

بازگشت ظریف به تهران

مهمترین اخبار خودرو، از پیش فروش با قیمت های جدید تا اتحاد هوشمند غول ها

عامل رشد قیمت طلا جهانی چه بود؟

سفر وزیر جهاد کشاورزی به چهارمحال و بختیاری

اصفهان تا 2025 خالی از سکنه می شود؟

محبوب ترین های تلویزیون در زمستان 97

گذر از تلاطم و حرکت به سوی اقتصاد با ثبات سرلوحه برنامه هاست

گذر از تلاطم و حرکت به سوی اقتصاد با ثبات سرلوحه برنامه هاست