مطالب مرتبط:
از تاسیس کارخانه آلومینیوم سازی مشترک در اهواز تا معرفی مسعود کرباسیان به عنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت اقتصاد
4 وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای وزارتخانه های اقتصاد، راه، کار و صمت به مجلس مشخص شدند + عکس و سوابق
تشریح برنامه های وزیر پیشنهادی اقتصاد در کمیسیون فرهنگی مجلس
حضور وزیر پیشنهادی اقتصاد در کمیسیون اقتصادی مجلس
حضور وزیر پیشنهادی اقتصاد در کمیسیون اقتصادی مجلس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 19:522018-10-22سياسي

وزیر پیشنهادی اقتصاد تحلیل کرد: فهم مشترک می­خواهیم؛ نه تک صدایی


هر بار که بحث از تغییرات در تیم اقتصادی دولت جدی می­شود، بسیاری از کارشناسان یک مطالبه جدی را مطرح می­کنند.

مطالبه­ای ناظر بر تشکیل یک تیم اقتصادی یکدست با یک فرماندهی واحد تا کشور بتواند از گردنه ­های سخت این روزها عبور کند.

- قاعدتا یافتن یک فرمانده برای اقتصاد اگرچه از نظر انتزاعی خوب و قابل تامل است اما آیا این اتفاق عملیاتی هم می­شود؟ فرهاد دژپسند، استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی و از باسابقه ­های حوزه مدیریت و سیاستگذاری اقتصادی که به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی شده در گفتگوی تفصیلی با پایگاه اطلاع رسانی دولت نه تنها مشکلات امروزه اقتصاد ایران را واکاوی می­کند بلکه به این سوال پاسخ می­دهد آیا او فرمانده است؟ یا فرماندهی فرد دیگری در دولت را پذیرفته است.

او معتقد است که زمین اقتصاد زمین تدبیر است و نه تنها تک صدایی جواب نمی­دهد بلکه موانع بیشتری هم ایجاد می­کند، پس بهتر است به جای تک صدایی دنبال یک فهم مشترک باشیم.

مشروح این گفتگو را در ادامه می­خوانید: آقای دکتر دژپسند به عنوان سوال اول لطفا به مخاطبان ما بگویید که اکنون مهمترین ضایعه اقتصاد ایران چیست؟ اگر کسی بخواهد این کلاف سردرگم را باز کند باید از کدام گره شروع کند؟ قاعدتا اقتصاد یه مقوله یا مفهوم خطی و مرحله­ای نیست که بتوان یک نقطه شروع و یک نقطه پایان برای آن متصور بود.

همانطور که شما گفتید یک کلاف با ارتباطات متعدد شبکه­ای و اثرات چندجانبه است که همین موضوع حل معضلات اقتصادی را نه تنها در ایران بلکه در همه جهان نسبت به دیگر حوزه­ها سخت­تر کرده است.

اما با این وجود نمی­توان انکار کرد که برخی مشکلات نمود بیشتری دارند و شاید حمله به این نقاط کور و حل آنها بتواند گشایش­های قابل توجه ایجاد کند.

در هر صورت مهم این است که ما به جای گشتن به دنبال نقاط کور و حل تک تک آنها که عمدتا دوباره به حالت تعادل ناقص قبلی برمی­گردند ما به دنبال یک سری اهداف باشیم.

اگر اعتماد نمایندگان مجلس را در روز رای اعتماد داشته باشم بدون شک در حوزه اقتصاد کلان اهداف مشخصی اعلامی را که در برنامه من ارائه شده روی میز قرار داده و پس از آن به دنبال فراهم کردن شرایط و حل موانع خواهم بود.

مهمترین هدف ما هم که سرلوحه و مسیر نهایی همه ارکان وزارت اقتصاد را مشخص خواهد کرد، اسلوگان "گذر از تلاطم، به سوی اقتصاد باثبات" است.

غیر از اسلوگان که کار ابداعی جالبی هم هست، اهداف قابل لمس تر و روشن­ تر هم نهایی شده ­اند؟ و اینکه شما فکر می­کنید رای اعتماد به شما به معنی تایید تلویحی مجلس نسبت به این اهداف است؟ نمی­توانم بگویم نهایی چون ما با یک سری متغیر ثابت طرف نیستیم بلکه ممکن است در مواجهه با شرایط نوع و کیفیت اهداف تغییر کند اما اینکه سرفصل­ها آماده و قابل طرح هستند، جواب شما مثبت است.

به عنوان نمونه اقدامات ما ناظر به این اهداف راهبردی خواهد بود: - شکل گیری رشد پایدار و پویا با تاکید بر توسعه درون زا و برون نگر؛ - بهبود وضعیت رفاهی مردم، افزایش قدرت خرید خانوار و تلاش برای کاهش نرخ تورم؛ - شغل آفرینی پایدار و کنترل نرخ بیکاری؛ - کاهش فقر و شکاف درآمدی و گسترش عدالت اقتصادی؛ - ایجاد تعادل در بازارهای مختلف با تاکید بر کاهش نااطمینانی نسبت به آینده؛ - تعامل سازنده با اقتصاد منطقه و جهان؛ - تحکیم بنیانهای اقتصاد داخلی و کاهش آسیب­پذیری اقتصاد ناشی از شوک­های داخلی و خارجی با اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی؛ خب سوال اینجاست که بعید است کسی با این اهداف مخالفتی داشته باشد.

همه این موارد به خودی خودی جذاب هستند اما آیا قابل اجرا هم هستند؟ بله که هستند.

این ماهیت تعیین هدف است.

هر جای دنیا چه دولت­ها چه بنگاه­های بزرگ و چه نهادهای مدنی همگی اهدافی از این دست دارند.

اما چرا انها می­توانند اجرا کنند و ما نه موضوع دیگری است.

مشکل در نوع هدف نویسی نیست و اینکه دچار تکرار شده­ایم به این خاطر است که نتوانسته­ایم زمینه سازی لازم را انجام دهیم.

بین کلمات گیر کرده­ایم بدون آنکه هدف را به ایجاد یک سری پیش فرض، اعمال برخی اصلاحات و تدارک ابزارهای نوین تفسیر کنیم.

خب چه تضمینی وجود دارد که شما بتوانید؟ تضمین خاصی نیست چون سیاستگذاری عرصه داد و ستد نیست بلکه نیازمند تدبیر است.

اگر با تدبیر جلو برویم و افرادی را به کار بگماریم که قابلیت برنامه ­ریزی داشته باشند بدون شک این اهداف قابل دستیابی است.

به عنوان نمونه من در تدوین هر 6 برنامه توسعه کشور حضور داشته ­ام و نقاط ضعف و قوت برنامه ریزی اقتصادی را با همه وجودم حس کرده­ام.

ما در همین روند برنامه­ ریزی پس از انقلاب هم برنامه خوب داشتیم و برنامه غیرخوب، هم بعضی جاها خوب اجرا کرده­ایم و بعضی جاها هم نه.

قاعدتا اگر نتوانسته باشیم تاکنون از این موضوع بهره برده و به اندازه کافی درس گرفته باشیم پس باید دستهایمان را بالا بگیریم و اعلام شکست کنیم.

اتفاق وضعیت بحرانی و سخت کنونی وقت خوبی است تا یکبار برای همیشه نسبت به توان سیاستگذاری اقتصادی و اجرای آن در کشور حداقل برای خودمات تکلیف روشن شود.

اگر بخواهم نظر کارشناسی خودم را بدهم به نظرم حتمن که این کار شدنی است و ما از پس آن برخواهیم آمد.

آقای دکتر موردی که بر اون چند بار تاکید داشتید، مهیا کردن شرایط اولیه بود، در این خصوص گام نخست چی هست؟ باید از کجا شروع کرد؟ لازمه دستیابی به اهداف مذکور، حصول به یک فهم مشترک در مورد مسایل و چالش ها زمینه ساز ایجاد وفاق در مورد گزینه ها و سیاستها میان دولت، سایر ارکان نظام و نخبگان و فعالان عرصه اقتصادی است.

هماهنگی در رویکرد سیاستهای اقتصادی آن است که مبنا و چارچوب منظم و برخوردار از پشتوانه نظری، راهنمای تصمیم گیری باشد.

شکل گیری این مبانی فکری هرچند در نقطه آغازین از اهمیت زیادی برخوردار است ، اما تداوم آن در گرو مواجهه مستمر فکر و نظر با مصادیق عملی است.

رکن دیگر ضروری برای حصول اطمینان از هماهنگی، سازگاری تصمیمات مهم اقتصادی با یکدیگر است.

هماهنگی در اجرا وجه دیگر حائز اهمیت در ارتقا کارایی و اثربخشی دولت است.

سه دستگاه اصلی و ستادی اقتصادی دولت شامل وزارت امور اقتصادی و دارایی،سازمان برنامه وبودجه و بانک مرکزی، به عنوان دستگاه­های اجرایی اصلی مرتبط با تصمیمات کلان اقتصادی نقش اصلی را داشته و باید در چارچوب مقررات قانونی و با هماهنگی کامل با ایفای وظایف اقدام کنند.

یعنی یک آلترناتیو برای فرماندهی واحد؟ از این زاویه هم می­توان به آن نگاه کرد.

دنبال یک صدای مشخص و انداختن همه مسئولیت­ها بر دوش یک فرد نباشیم.

به جای آن ببینیم برای عبور از این وضعیت به چه المان­هایی نیاز داریم و پس از آن در قالب یک فهم مشترک به همه تسری دهیم.

باید بپذیریم ایجاد فهم مشترک و اجماع عمومی، زمینه ساز ایجاد عزم ملی و حمایت حداکثری از اجرای سیاستهای اقتصادی است.

لذا ایجاد فهم مشترک در زمینه مسائل و چالش­ها و وفاق عمومی در زمینه سیاستها ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

تشریح وضعیت اقتصادی موجود با هدف مدیریت انتظارات و جلوگیری از ایجاد انتظارات نامتعارف از دیگر اقداماتی است که نباید از آن غفلت کرد.

به نظرم می­رسد در این شرایط، در راستای ایجاد آرامش اقتصادی و مدیریت وضع موجود، باید در چهار زمینه تصمیمات عاجل و هماهنگ اتخاذ شود: اطمینان از تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم؛ ارائه راهکارهای مناسب برای تأمین منابع مالی موردنیاز اقتصاد ملی؛ مدیریت و هدایت نقدینگی برای جلوگیری از شکل گیری ابر تورم از طریق اتخاذ تدابیر و راهکارهای مناسب؛ رفع موانع تولید داخل و جلوگیری از بروز رکود تورمی با استفاده از فرصت صادرات به بازارهای خارج و جذب سرمایه های خارجی به ویژه با استفاده از ظرفیت های کشورهای هسایه و همسو.

آقای دژپسند شما بر خلاف دیگر گزینه های وزارت که قبلا بعضا اسم آنها مطرح می­شد یک اقتصاددان دانشگاهی هستید.

پس آن نگرانی که قبلا وجود داشت که نگاه مهندسی یا نگاه اجرایی صرف به اقتصاد نداشته باشید با معرفی شما برطرف شده است.

ولی آیا فرهاددژپسند نماینده اقتصاددانان خواهد بود یا به عنوان یک اقتصاددان به اندازه کافی ایده دارد و نیازی به دیگران نخواهد داشت؟ قطعا من نماینده یک تفکر هستم.

نه یک تفکر سیاسی یا یک مکتب اقتصادی بلکه تفکر بازگشت به اصالت علم اقتصاد.

تفکری که مبنای آن ارائه تحلیل علمی و ساختن سیاست­های همه جانبه برای رسیدن به هدف است.

پس تنها نخواهم بود و هر کس به اصول اولیه علمی اقتصاد اعتقاد داشته باشد و بتواند در مسیری که گفتم ارزش افزوده تولید کند در کنار ما قرار خواهد گرفت.

باید توجه داشت در شرایط کنونی راهبرد اصلاحات اقتصادی با رویکرد رشد اقتصادی پویا، پایدار و اشتغالزا ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

لذا این شرایط ایجاب میکند که سیاستهای اقتصادی در یک فرایند منطقی و توالی زمانی مناسب با بهره­گیری از توانمندی­های اندیشمندان دانشگاهی وصاحب نظران مستقل و مجرب، درجهت ایجاد تعادل در بازارهای مختلف و همچنین تعامل سازنده با اقتصاد جهانی و تحکیم بنیانهای اقتصاد مقاومتی صورت پذیرد.

این راهبرد از طریق کارآمدی دولت، به ویژه شرکت­های دولتی، توسعه بخش خصوصی، سیاست­های مالی، پولی، بانکی، ارزی و تجاری هوشمند و سیاستهای حمایتی، پی گرفته خواهد شد.

به عنوان سوال پایانی آیا ناامیدی موجود در فضای اقتصادی کشور را دارای ریشه­ های منطقی اقتصادی می­بینید؟ به عنوان حرف آخر آیا هنوز راهی برای برون رفت از بحران وجود دارد؟ قطعا که وجود دارد.

همیشه همینطور بوده که ملتی که در بحران قرار گرفته تحت تاثیری برخی صداهای اجنبی امیدش متزلزل شود ماهم من حداقل در کوچه و خیابان آن را نمی­بینم.

نمونه تاریخی هم دارد: آیا کسی فکر میکرد بحران دهه 30 میلادی روزی تمام شود؟ اما آن روزها رفت و عصر جدیدی شکل گرفت من فکر میکنم برای اقتصاد ایران هم یک نظم جدید در راه است و همان گره­ هایی که در اول مصاحبه گفتید با یک صورت بندی جدید حل گردد.

اینجا وظیفه ما اقتصاددانان و سیاستگذاران است که این فرصت تاریخی را از دست ندهیم.

در خصوص بخش اول اقتصاد هم باید بگویم مجموعه شرایط اقتصادی کشور چه به لحاظ کاستیهای دیرینه، مزمن و پایدار و تشدید آن بر اثر تحریمهای گسترده و بی انضباطی و ناکارآمدیها، و چه به لحاظ درهم تنیدگی کلیت اقتصاد با بسیاری از شئونات اساسی جامعه و آرمانهای متعالی کشور، ضرورت تمرکز ویژه و اهتمام سنجیده در این حوزه را ایجاب میکند.

اقتصاد ایران طی دوره­های قبل، شرایط متفاوتی را به لحاظ رویکردهای سیاستگذاری از یک طرف و شرایط محیطی از طرف دیگر تجربه کرده است.

تسلط نقش نفت و به تبع آن دولت در اقتصاد و تحمیل شرایط بودجه بر سایر اجزای سیاستهای اقتصادی مانند سیاستهای پولی، سهم بسیار کم در بازارهای بین­ المللی، تحریم و فشارهای بیرونی، روند رشد مشکلات اقتصادی را سرعت بخشیدند.

اینک در شرایطی که تولید، مصرف، سرمایه ­گذاری بخش خصوصی و بودجه دولت به میزان قابل توجهی به درآمدهای نفتی وابسته است، کاهش یکباره این نوع درآمد پیامدهای نامناسبی را به دنبال دارد؛ به ویژه در شرایطی که حجم نقدینگی در بیشترین مقدار تاریخی خود قرار دارد، تاثیر کاهش درآمد نفتی بر طرف عرضه بر پیچیدگی شرایط اقتصادی کشور اضافه می­کند.

بر این اساس، به نظر می رسد که اقتصاد ایران در چند سال آینده، شاهد تحولاتی بزرگ در نقش نفت و دولت خواهد بود.

وابستگی بسیار بالای بودجه به نفت از یک طرف و کاهش یکباره و احتمالاً قابل تداوم این درآمدها در میان مدت از طرف دیگر، و نیز فرسایش سرمایه اجتماعی، مدیریت آینده اقتصادی و سیاسی کشور را با آزمونی سرنوشت ساز مواجه ساخته است.

به گونه­ای که مقام معظم رهبری با نکته­ سنجی و درایت همیشگی خود جنگ اقتصادی را مطرح کردند و در این شرایط، طراحی و تدوین سیاستهای اقتصادی در دولت از دشواریهای خاصی برخوردار خواهد شد.

بنابراین مشکلات وجود دارد اما برای هر مشکلی هم انتخاب­های متعددی که بر آن فائق آمد.

مهم این است که چگونه انتخاب می­کنیم.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - وزیر پیشنهادی - اقتصاد ایران - پایگاه اطلاع رسانی دولت - رای اعتماد - پایگاه اطلاع رسانی - دانشگاه شهید بهشتی - ایران - نقاط کور - نمایندگان مجلس - دولت - مشکلات - وزارت اقتصاد - اطلاع رسانی - گفتگو - ارتباطات - شروع - وزیر - زمین - مجلس - دانشگاه - گفتگوی - مدیریت - برنامه - رسانی - اطلاع - وزارت - انکار - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل یادگیری دروس مخصوصا درس املا دانش آموز پایه ششم ابتدایی را که سابقه بیماری صرع دارد ، برطرف سازم؟

ایجاد تشکیل پول واحد اسلامی در جهان اسلام

7 هزار داعشی در افغانستان هستند که با پول عربستان و امارات تجهیز می شوند/ برای دفاع از مرزها طرح آمادگی دفاعی داریم

پوست اندازی زوج و فرد پایتخت

7 هزار داعشی در افغانستان هستند که با پول عربستان و امارات تجهیز می شوند/ دشمن دست بردار نیست

این گونه از والدین تان کمک بخواهید

مهم ترین مهمانان اجلاس داووس چه کسانی هستند؟

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 29 دی 97

کارکنان فدرال بابت تعطیلی از دولت شکایت کردند

زاکانی اصلاح طلب می شود؟/هر جلسه هیأت دولت چقدر هزینه دارد؟/چند نفر بازنشسته برای ادامه کار از رهبر انقلاب مجوز گرفته اند؟/واحد پول جهان اسلام تشکیل شود!

گذرگاه رسیدن به توسعه چیست ؟

آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | شنبه 29 دی 97

تاریخ ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

آب از مرز سیل بندهای شعیبیه عبور نکرده است

دیدار وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان در پاریس

نامه ترامپ رییس مجلس نمایندگان امریکا را از سفر به افغانستان منصرف ساخت

سومین بسته الحاقی بازی Shadow of the Tomb Raider معرفی شد

امام جمعه بندرعباس: با مسئولان متخلف به شدت برخورد شود

آیت الله مؤمن در کما نیست

رشد بیش از 50 هزار درصدی مطبوعات استان

آب از مرز سیل بندهای شعیبیه عبور نکرده است

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

پاسخ کیهان به یک مطلب درباره شریعتمداری

خروجی آب در سد دز تنظیم شد/شرایط به حالت عادی برگشته

پیام تسلیت واعظی در پی درگذشت حسین محب اهری

آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

اسلام تروریست نیست بلکه دین صلح و دوستی است

فرماندار پلدختر : اعزام تیم های امداد ونجات برای نجات گردشگران گرفتار در غار کلمانکره

دستگاه دیپلماسی، مسئله آزادی خبرنگار پرس تی.وی را پیگیری کند

همایش تجاری منطقه ای ترکیه و ایران در وان برگزار می شود

نماهنگ جمعه های انقلاب

تحریم ها تنها آمریکاستیزی ایرانیان را تقویت می کند/پیشرفت ایران در سطوح مختلف و کاهش فقر پس از انقلاب اسلامی

مراسم وداع و تشییع پیکر مطهر شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس - حرم مطهر رضوی

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

اتکا به توان و منابع داخلی راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزم را طلاقی را به درس پیام های آسمانی علاقمند کنم ؟

گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

عده ای دنبال تعطیلی حدود الهی هستند/ موضوع قطع دست سارقان را سلیقه ای تفسیر کردند

حمله توییتری ترامپ به پلوسی؛ قصد داشت به گردش برود

گزیده خطبه های نمازجمعه شهرستان های خراسان شمالی + فیلم

نیرو های مسلح ایران غافلگیر نمی شوند

جزییات حضور سعید مرتضوی در عراق + عکس

«لوفون» بار دیگر نخست وزیر سوئد شد

واکنش مدیر کل بنیاد تعاون ناجا به شایعه اقامت و پناهندگی در مالزی

اسنادی از فعالیت «ربات های برانداز» علیه ایران در توییتر+ تصاویر

برکات مشورت کردن از زبان امام حسن(ع)

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است

دوران ثبات عراق آغاز شده است/آیت الله سیستانی به خاطر مسائل امنیتی در جمع ظاهر نمی شوند

عکس نوشته/ موفقیت شیعه در تعامل است

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

ترامپ، سفر رییس مجلس نمایندگان به افغانستان را لو داد

امیر پوردستان: نیروهای مسلح ایران غافلگیر نمی شوند/ تمام گردان ها در مرزها مستقر هستند/ اشراف اطلاعاتی خوبی بر داعش است

عکس نوشته/ آیت الله العظمی وحید خراسانی: ایام فاطمیه همه ی شهر را سیاه پوش کنید

آیت الله شبیری زنجانی: واسطه شدن برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است

پیشنهادی برای تشکیل واحد پول جهان اسلام

آیت الله شبیری زنجانی: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است

وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

نمایندگان مجلس از عزل و نصب های سیاسی پرهیز کنند

آیا مرضیه هاشمی، خاشقچی دوم می شود؟ +عکس

کمک یکصد میلیارد ریالی مردم کاشان به بقاع متبرکه

هفته نامه استخدامی تبریز | هفته اول بهمن 97

وجود 1000 مدرسه بدون وسایل گرمایشی استاندارد در پایتخت

امام جمعه اسالم: تلگرام را رفع فیلتر کنید / بجای فیلتر، باید فرهنگ صحیح استفاده از فضای مجازی را نهادینه کنیم

ذاکریان: در سپتامبر 2019، به شرط تداوم شرایط کنونی، باید برجام را به آتش کشید

فیلم/ امام جمعه لواسان: اگر می ترسید مقابل تخلفات بایستید، استعفا دهید

سندروم ورسای و ویتنام و نابرجامیان

حذف دو شغله ها از شهرداری / اعضای هیات علمی دوشغله هستند یا نه ؟

اقدام پژوهی چگونه توانستم روابط بین دانش آموزان را که همچون مدرسه ای نامریی است مدیریت و کنترل نمایم؟

رسانه های داخلی و بین المللی آمریکا را در نزد افکار عمومی جهان رسوا کنند

یک گروه کوهنورد در غار کلماکره گرفتار شدند

ضرورت پرهیز نمایندگان مجلس از عزل و نصب های سیاسی

استانی شدن انتخابات سطح کیفی مجلس را ارتقا می دهد

ترامپ، سفر رییس مجلس نمایندگان به افغانستان را لو داد

«دلارام» اهمیت افسانه را یادآوری می کند/ «دلارام» رمانی در اشاره به آرزوی انسان معاصر/ افسانه ها هویت یک ملت هستند

هر منطقه امنی در شمال سوریه باید بدون حضور ترکیه باشد

نماز جمعه، سنگر روشنگری

بهترین سرود مردمی

آیه ای مرتبط با ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

کاخ سفید سفر اعضای کنگره با هواپیماهای دولتی را محدود کرد

اقدام پژوهی چگونه توانستم شرکت دبیران را در جلسات شورای دبیران منظم نمایم؟

جوابیه ای به اظهارات حجت الاسلام سید سراج الدین موسوی و حمایت از موسوی خویینی

سی ان ان: با طرح اتهام جدید علیه ترامپ، استیضاح وی یک مرحله جدی تر شد

یک گروه کوهنورد در غار کلماکره گرفتار شدند

رسانه های معاند؛ ابزار دشمنان برای مهار سرعت پیشرفت ایران

زمان پیشنهادی برای آتش زدن برجام

فینالیست های کشتی جام شهید هاشمی نژاد مشخص شدند + اسامی

تاکید امام جمعه ایزدخواست بر برپایی با شکوه دهه فاطمیه

هر منطقه امنی در شمال سوریه باید بدون حضور ترکیه باشد

شهید نواب صفوی منادی تشکیل حکومت اسلامی بود

همه راه های روستایی بخش مرکزی قزوین باز شد

تاکید امام جمعه قیر و کارزین بر دستاوردهای انقلاب

درخواست امام جمعه اقلید برای حمایت از نیازمندان

تاکید امام جمعه صدرا بر حل مشکلات این شهر

تاکید بر برگزاری شایسته بزرگداشت دهه فاطمیه

تنوع و تکثر فرهنگی در مشهد را فرصت بدانیم

وزیر پیشنهادی اقتصاد تحلیل کرد: فهم مشترک می­خواهیم؛ نه تک صدایی

وزیر پیشنهادی اقتصاد تحلیل کرد: فهم مشترک می­خواهیم؛ نه تک صدایی