مطالب مرتبط:
وقتی گرانی ها به گوشت هم سرایت می کند؛ فروش قسطی گوشت با کارت ملی!
گوشت قسطی با کارت ملی!
گوشت قسطی با کارت ملی!
گوشت قسطی با کارت ملی!
گوشت قسطی با کارت ملی!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 18:152018-10-22اقتصادي

گوشت قسطی با کارت ملی!


علت گرانی گوشت چیست؟ قصابی ها می گویند علت گرانی گوشت کمبود عرضه گوشت به بازار و قاچاق دام است و دامداران معتقدند کمبود خوراک دام و گرانی آن باعث افزایش قیمت گوشت شده است.

- : قصابی های تهرانی می گویند قیمت هرکیلوگرم گوشت قرمز در پایتخت تا 72 هزار تومان رسیده و همین موضوع موجب شده است که مشتریان سنگدان مرغ زیاد شوند، زیرا این فرآورده از نظر ظاهر و طعم تقریبا به گوشت قرمز شباهت دارد اما قیمت هرکیلوگرم سنگدان مرغ تنها حدود 7 تا 8هزارتومان است.

به جز این، برخی فروشندگان جنوب تهران می گویند مشتریان به خرید اقساطی گوشت روی آورده و قصابی ها در ازای دریافت کارت ملی یا کارت یارانه افراد به آنها گوشت قسطی می فروشند.

فروشندگان می گویند افزایش قیمت گوشت موجب ضرر و زیان آنها هم شده است؛ زیرا با افزایش قیمت ها هم مشتری ها و هم سود آنها هم کاهش پیدا کرده.

قصابی ها می گویند علت گرانی گوشت کمبود عرضه گوشت به بازار و قاچاق دام است و دامداران معتقدند کمبود خوراک دام و گرانی آن باعث افزایش قیمت گوشت شده است.

سعید سلطانی کارشناس صنعت دامپروری که پیش از این ریاست اتحادیه دامداران را برعهده داشت، به شهروند می گوید: قیمت هر گوسفند زنده در مرزهای ایران به 3 میلیون تومان می رسد، زیرا جهش قیمت دلار، قاچاق دام و فروش آن به دلار را برای دلالان و قاچاقچیان سودآور کرده است.

البته علی اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفند می گوید: علت کاهش فروش قصابی ها یکی گوشت های ارزان و وارداتی است و دیگری شروع مهرماه است که بر هزینه های مردم افزوده است و مردم قدرت خریدشان کاهش پیدا کرده است.

گوشت نسیه ای با کارت ملی در جنوب شهر کاروکاسبی قصابی ها از رونق افتاده است.

در میدان شوش برخی قصابی ها به صورت نیمه تعطیل فعال هستند.

آنها می گویند برایشان نمی صرفد که تمام روز در مغازه معطل بمانند و مشتری نداشته باشند.

یکی از آنها می گوید که تا پیش از گرانی ها، روزی 20 تا 30 مشتری داشت اما حالا تعداد مشتری ها به وضوح کمتر شده است.

او توضیح می دهد: مشتری ها این روزها بیشتر برای خرید نیم کیلو و ربع کیلو گوشت می آیند و آن هم تازه گوشت بااستخوان که ارزان تر است.

برخی قصابی ها هم می گویند گرانی های حاکم بر بازار مردم را به سمت و سوی خریدهای اقساطی کشانده است.

برخی فروشندگان برای فروش گوشت اقساطی کارت ملی یا کارت یارانه مشتریان را می گیرند تا سرِ ماه با آنها تسویه کنند.

برخی دیگر هم برای فروش اقساطی گوشت به مشتریان شان از آنها چک می گیرند.

البته محمد که یکی از قصابان جنوب شهر است، توضیح می دهد: غذاخوری ها بیشتر گوشت اقساطی می خرند و بعضی از مردم که چند کیلوگرم گوشت خریداری می کنند، در چندین نوبت پول گوشت را پرداخت می کنند.

صف مردم برای گوشت یخ زده اگر چه چندی پیش عباس ابراهیمی، رییس اتحادیه قصابان البرز، گفته بود؛ گوشت های منجمدی برای تنظیم بازار که از آن تحت عنوان گوشت برزیلی نام برده می شود، وجود دارند.

این گوشت ها هیچ کدام وارداتی نیست و لفظا به آنها گوشت یخ زده برزیلی می گویند و همه این گوشت ها محصولات داخلی و عمدتا گوشت دام های پیر است اما قصابی ها نظر دیگری داشتند و می گفتند تمامی گوشت های توزیع شده وارداتی اند و مردم برای اینکه پول کمتری بپردازند، در صف های عریض و طویل خرید این گوشت ها می ایستند.

رییس اتحادیه قصابان البرز در ادامه صحبت هایش اضافه کرد: این گوشت ها با قیمت هر کیلو 30 هزار تومان، توسط قصابی ها و دیگر مراکز عرضه به فروش می رسد؛ البته مقدار این گوشت ها کم است و فقط در فروشگاه ها و مراکز دولتی توزیع می شود.

همچنین بخش عمده ای از گوشت وارداتی به کشور از مغولستان و قرقیزستان تأمین می شود؛ این گوشت ها که به نوعی گوشت گرم محسوب می شوند، با قیمت 40 هزار تومان به دست مصرف کنندگان می رسد.

اما به گفته برخی از سوپرگوشتی ها و برخی از قصابی ها، گوشت های منجمد را خریداری می کنند و به جای گوشت گرم ایرانی به فروش می رسانند.

رواج تقلب های عجیب در بازار گوشت در این آشفته بازار برخی هم راه تقلب را در پیش گرفته اند؛ به عنوان مثال گوشت منجمد را خریداری می کنند و به جای گوشت گرم به فروش می رسانند.

اما از کجا می توان به این موضوع پی برد؟! یکی از قصابی ها در منطقه 10 در این باره می گوید: تشخیص گوشت گرم از منجمد برای مشتری به هیچ عنوان قابل شناسایی نیست.

البته فروشنده های دیگر نظری متفاوت دارند و می گویند: اگر اهل خرید گوشت باشید، متوجه می شوید که گوشت منجمد به شما می فروشند یا نه.

یکی از راه های تشخیص آن بافت گوشت و دیگری میزان چربی موجود در گوشت است؛ چرا که گوشت های ارمنستانی و برزیلی که محصولات وارداتی هستند، پرچرب تر از گوشت های ایرانی اند.

همچنین مهرهای آبی رنگی که بر روی گوشت ها قرار دارند، نشان دهنده ایرانی بودن آن است.

برخی قصابان هم می گویند که مردم به گوشت چرخ کرده آماده اعتماد نکنند؛ زیرا در برخی از فروشگاه ها سنگدان مرغ را با گوشت چرخکرده ترکیب کرده و در اختیار مردم قرار می دهند.

آنها می گویند که بهترین راه برای اینکه در دام این تقلب نیفتید، این است که خودتان گوشت را بخرید و در خانه چرخ کنید یا آنکه گوشت خریداری شده را در اختیار قصابی ها بگذارید تا برایتان چرخ کنند.

چرا گوشت گران شده است؟ اگر چه طبق آخرین گزارش اتحادیه قیمت گوشت قرمز در بازار قیمت هر کیلو گوشت گوسفند ایرانی 70 هزار تومان و هر کیلو گوشت گوساله نیز 65 هزار تومان است، اما این قیمت ها محله به محله متفاوت است.

این را یکی از قصابی های جنوب شهر به شهروند می گوید و توضیح می دهد: درست است که اتحادیه نرخ معینی را برای ما تعیین کرده است، اما شما فکر می کنید قیمت سوپرگوشتی های شمال شهر هم همین طور است؟ نه، اینجا گوشت گوسفند کیلویی 75 هزار، آریاشهر 82 هزار تومان است و در جنت آباد به 90 هزار تومان هم می رسد.

اگر چه عباس ابراهیمی، رییس اتحادیه قصابان البرز دلیل گرانی گوشت را کمبود خوراک دام دانسته بود: خوراک دام مورد نیاز دامداران باید از خارج و آن هم با ارز آزاد وارد شود؛ البته دامداران حاضرند برای تأمین خوراک دام خود این مبلغ را پرداخت کنند ولی با این شرایط هم خوراک دام وجود ندارد.

قصابان اما نظر دیگری دارند؛ آنها می گویند دلیل اصلی این گرانی صادرات گوسفندهای ایرانی به کشورهای دیگر است؛ چرا که گوسفندان ایرانی تردترین گوشت را دارند و صادرات گوسفند چندین برابر سوددهی دارد؛ به طوری که سودهای میلیونی عاید قاچاقچیان دام می شود.

همچنین اگر این اوضاع ادامه پیدا کند، باقیمانده قصابی ها هم مجبور به تعطیلی اند.

سعید سلطانی، کارشناس صنعت دامپروری که پیش تر ریاست اتحادیه دامداران را بر عهده داشت، مهر تاییدی بر ادعای فروشندگان می زند و می گوید: قیمت گوسفندهای قاچاق با گذشته تفاوتی ندارد و تنها به دلیل افزایش قیمت دلار سود حاصل از قاچاق گوسفند افزایش پیدا کرده و موجب به هم ریختگی بازار داخلی و افزایش قیمت های ناگهانی شده است.

هر کیلو قاچاق دام 75 هزار تومان سود سعید سلطانی، کارشناس صنعت دامپروری در زمینه قیمت گوسفند قاچاق می گوید: زمانی که دلار 4هزار تومان قیمت داشت، هر کیلوگرم گوسفند زنده هم 6 دلار فروخته می شد.

به طوری که سود حاصل از هر کیلو گوسفند 24 هزار تومان بود و اکنون با افزایش قیمت دلار به سود بیش از 75 هزار تومان برای هر کیلو گوسفند می رسد.

البته باید در نظر داشت که گوسفندان را بر اساس وزنشان می فروشند؛ به عنوان مثال و با در نظر گرفتن گوسفند 30 کیلویی سود حاصل از این قاچاق بیش از دو میلیون تومان می شود که از خرید و فروش در ایران بسیار بیشتر است.

سلطانی البته تأکید می کند: فروش گوسفندهای قاچاق به دست دامداران نیست و معمولا به عنوان پیش خرید یا معاوضه به علوفه با دامداران صورت می گیرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو ، تاریخ انتشار: 30 مهر 1397 ، کدخبر: 377965 ، www.

fararu.

com
کلید واژه ها: گوشت - مشتری - افزایش قیمت - گرانی - قیمت - فروش - کارت ملی - افزایش - دامداران - قاچاق - خرید - بازار - گوسفند - جنوب - مردم - یارانه - کاهش - مرزهای ایران - گوشت گوسفند - خرید اقساطی - فروش اقساطی - تهران - دلار - دامپروری - علی اصغر - غذاخوری - کارشناس - پایتخت - تهرانی - ایران

آخرین اخبار سرویس:
قاطعیت قضایی در میدان عمل /بازگشت نفت از سرازیری /قفل بر کارت خوان های ارزی

8 توصیه برای افزایش طول عمر دوربین عکاسی

خانه های مسافری از چرخه گردشگری استان حذف نمی شود

کوسه غراوی: طرح مالیات بر عواید سرمایه در بخش مسکن باید جامع تر شود

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

آخرین قیمت تلفن همراه در بازار + جدول

کاهش 17 درصدی معاملات مسکن در تهران

مظنه فروش کنسرو خوراک بادمجان در بازار چقدر است؟

خرید پرینتر چقدر هزینه دارد؟

بزرگترین تامین سرمایه کشور در بورس تهران درج شد

وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ادعای ظریف را تایید نمی کنند

قیمت طلای جهانی گران تر شد

تحقیق و تفحص از واگذاری کشت و صنعت مغان

دومین شرکت رتبه بندی اعتباری از بورس مجوز فعالیت گرفت

کاهش 2 درصدی شاخص بورس در هفته گذشته

اشتیاق زعفرانکاران برای اخذ مجوز ورود به بورس کالا

افت 3 درصدی شاخص فرابورس در هفته ای که گذشت

چرا قیمت نفت رو به کاهش است؟

مبارزه چین با آلودگی هوا از طریق افزایش مصرف گاز طبیعی

بارش در دریاچه ارومیه به متوسط 50 ساله رسید+جدول

صادرکننده ضایعات کارتن شدیم؟!

انتقاد شدید مجری طرح گندم از شورای اقتصاد

مراقب باشیم اروپا با سامانه SPV از ایران باج خواهی نکند

راه های ایران برای مقابله با تحریم نفتی

گزینه های جدی 12 استانداری کشور چه کسانی هستند؟ +سوابق

سهام عدالت چقدر می ارزد؟/از 2.2 میلیون تا 14 میلیون تومان

اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

گزارش عجیب و مضحک دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال 97/ سهم سوء مدیریت دولت، صفر

ارز با قیمت 10 هزار تومان در بازار به تعادل میرسد؟

برآورد بازگشت 47 میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال

اکثر واحدهای تولیدی در آستانه تعطیلی

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

واردات بدون نظارت، به بهای پُرکردن جیب عده ای واردات چی؟

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 26آبان

پشت پرده فشار ها برای افزایش قیمت خودرو

بعضی مغازه ها فقط روزی 2 کیلو گردو می فروشند/ زمین های بادام زمینی و تخمه آفتابگردان در شمال به ویلا تبدیل شده اند

رشد 20 درصدی تولید مرکبات

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 26 آبان

پتروشیمی ها چقدر ارز آوردند؟

عامل مهم در کاهش چشمگیر قیمت سکه و ارز

نمای دیدنی تهران از ایستگاه فضایی بین المللی + عکس

فال روزانه شنبه 26 آبان 97

آخرین وضعیت بارش ها

در تاجیکستان بزگترین نیروگاه برق آبی افتتاح شد

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن 

باران پاییزی کم آبی ها را جبران می کند؟

با همت عمومی می توانیم کنکور را حذف کنیم

رویترز از عصبانیت سعودی ها از ترامپ خبر داد/ عربستان درصدد کاهش 1.4 میلیون بشکه ای تولید نفت

شلوار گِل مالی فقط یک و نیم میلیون تومانِ ناقابل!

نارضایی کشاورزان و دامداران از بانک کشاورزی

روند نزولی قیمت طلا و ارز پس از برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی

درآمد ورود هر گردشگر برابر با فروش چند بشکه نفت است؟

آخرین میزان بارش های فارس

اقلام غیرقابل مصرف انسانی به کارخانجات الکل سازی تحویل شوند

کاهش قیمت ارز موقتی است/ مردم از فروش دلار صرفنظر کنند

کاهش نیم میلیونی سکه در هفته گذشته

همه احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار

شکست تحریم های آمریکا علیه ایران

در رثای مرحوم نوربخش

قیمت طلا امروز25 آبان ماه 97 / هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1210 دلار

سقوط آزاد قیمت ارز و طلا

قیمت مسکن از بهمن ماه، 30 درصد ارزان می شود.

تنش های برگزیتی طلا را به سقف یک هفته ای فرستاد

چرا مردم باید هزینه وزارتخانه‎های 30 طبقه و 3 میلیون کارمند را بپردازند؟

قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

نایب رییس صنف مشاوران املاک: قیمت مسکن از بهمن ماه 30 درصد ریزش خواهد داشت / الان فرصت سرمایه گذاری در بازار مسکن نیست

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن

پیش بینی سخت آینده در بازار مسکن

قیمت طلا صعود خواهد کرد

ارتباط تمام بانک های ایران با سوییفت قطع نشده است

ساخت قلب تپنده صنعت در فارس

قیمت نفت صعودی شد

ارزش بیت کوین سقوط کرد

بازگشت ارز ناشی از صادرات سرعت می گیرد

رکورد زنی عجیب تابلو استخری با دو پیکر در حراجی کریستی +عکس

پیشنهاد افزایش 20درصدی حقوق کارگران

در رثای مرحوم نوربخش

اهالی فساد با محدودیت پول شویی مخالف هستند

قیمت طلا امروز25 آبان ماه 97 / هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1210 دلار

همه احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار

حال و هوای اقتصاد کشور 12 روز پس از آغاز تحریم ها

رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

گزارش IMF از 13 شاخص اقتصاد ایران در سایه تحریم

قیمت سکه و طلا امروز25 آبان ماه 97 / هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1210 دلار

کمترین وبیشترین نرخ بیکاری در6سال اخیر

سقوط قیمت سکه/ کاهش 450 هزار تومانی نرخ سکه در 4 روز

بازگشت ارز ناشی از صادرات سرعت می گیرد/انتظار از صادرکنندگان، همکاری با دولت و بانک مرکزی است

یارانه های غیرنقدی در راه است

بیمه ها ارتودنسی را دریابند/ هزینه ارتودنسی دولتی چقدر است

ترامپ: توافق چین بر سر تجارت هنوز قابل پذیرش نیست

تغییرات در وزارت صمت شروع شد

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

اقلام غیرقابل مصرف انسانی به کارخانجات الکل سازی تحویل شوند

مسکن 500 میلیونی سال گذشته، یک میلیاردی شد

رونق بازارهای شبانه در شیراز

بهره مندی نیروگاه از گاز طبیعی اولویت فرمانداری شازند است

گوشت قسطی با کارت ملی!

گوشت قسطی با کارت ملی!