مطالب مرتبط:
وقتی گرانی ها به گوشت هم سرایت می کند؛ فروش قسطی گوشت با کارت ملی!
گوشت قسطی با کارت ملی!
گوشت قسطی با کارت ملی!
گوشت قسطی با کارت ملی!
گوشت قسطی با کارت ملی!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 18:152018-10-22اقتصادي

گوشت قسطی با کارت ملی!


علت گرانی گوشت چیست؟ قصابی ها می گویند علت گرانی گوشت کمبود عرضه گوشت به بازار و قاچاق دام است و دامداران معتقدند کمبود خوراک دام و گرانی آن باعث افزایش قیمت گوشت شده است.

- : قصابی های تهرانی می گویند قیمت هرکیلوگرم گوشت قرمز در پایتخت تا 72 هزار تومان رسیده و همین موضوع موجب شده است که مشتریان سنگدان مرغ زیاد شوند، زیرا این فرآورده از نظر ظاهر و طعم تقریبا به گوشت قرمز شباهت دارد اما قیمت هرکیلوگرم سنگدان مرغ تنها حدود 7 تا 8هزارتومان است.

به جز این، برخی فروشندگان جنوب تهران می گویند مشتریان به خرید اقساطی گوشت روی آورده و قصابی ها در ازای دریافت کارت ملی یا کارت یارانه افراد به آنها گوشت قسطی می فروشند.

فروشندگان می گویند افزایش قیمت گوشت موجب ضرر و زیان آنها هم شده است؛ زیرا با افزایش قیمت ها هم مشتری ها و هم سود آنها هم کاهش پیدا کرده.

قصابی ها می گویند علت گرانی گوشت کمبود عرضه گوشت به بازار و قاچاق دام است و دامداران معتقدند کمبود خوراک دام و گرانی آن باعث افزایش قیمت گوشت شده است.

سعید سلطانی کارشناس صنعت دامپروری که پیش از این ریاست اتحادیه دامداران را برعهده داشت، به شهروند می گوید: قیمت هر گوسفند زنده در مرزهای ایران به 3 میلیون تومان می رسد، زیرا جهش قیمت دلار، قاچاق دام و فروش آن به دلار را برای دلالان و قاچاقچیان سودآور کرده است.

البته علی اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفند می گوید: علت کاهش فروش قصابی ها یکی گوشت های ارزان و وارداتی است و دیگری شروع مهرماه است که بر هزینه های مردم افزوده است و مردم قدرت خریدشان کاهش پیدا کرده است.

گوشت نسیه ای با کارت ملی در جنوب شهر کاروکاسبی قصابی ها از رونق افتاده است.

در میدان شوش برخی قصابی ها به صورت نیمه تعطیل فعال هستند.

آنها می گویند برایشان نمی صرفد که تمام روز در مغازه معطل بمانند و مشتری نداشته باشند.

یکی از آنها می گوید که تا پیش از گرانی ها، روزی 20 تا 30 مشتری داشت اما حالا تعداد مشتری ها به وضوح کمتر شده است.

او توضیح می دهد: مشتری ها این روزها بیشتر برای خرید نیم کیلو و ربع کیلو گوشت می آیند و آن هم تازه گوشت بااستخوان که ارزان تر است.

برخی قصابی ها هم می گویند گرانی های حاکم بر بازار مردم را به سمت و سوی خریدهای اقساطی کشانده است.

برخی فروشندگان برای فروش گوشت اقساطی کارت ملی یا کارت یارانه مشتریان را می گیرند تا سرِ ماه با آنها تسویه کنند.

برخی دیگر هم برای فروش اقساطی گوشت به مشتریان شان از آنها چک می گیرند.

البته محمد که یکی از قصابان جنوب شهر است، توضیح می دهد: غذاخوری ها بیشتر گوشت اقساطی می خرند و بعضی از مردم که چند کیلوگرم گوشت خریداری می کنند، در چندین نوبت پول گوشت را پرداخت می کنند.

صف مردم برای گوشت یخ زده اگر چه چندی پیش عباس ابراهیمی، رییس اتحادیه قصابان البرز، گفته بود؛ گوشت های منجمدی برای تنظیم بازار که از آن تحت عنوان گوشت برزیلی نام برده می شود، وجود دارند.

این گوشت ها هیچ کدام وارداتی نیست و لفظا به آنها گوشت یخ زده برزیلی می گویند و همه این گوشت ها محصولات داخلی و عمدتا گوشت دام های پیر است اما قصابی ها نظر دیگری داشتند و می گفتند تمامی گوشت های توزیع شده وارداتی اند و مردم برای اینکه پول کمتری بپردازند، در صف های عریض و طویل خرید این گوشت ها می ایستند.

رییس اتحادیه قصابان البرز در ادامه صحبت هایش اضافه کرد: این گوشت ها با قیمت هر کیلو 30 هزار تومان، توسط قصابی ها و دیگر مراکز عرضه به فروش می رسد؛ البته مقدار این گوشت ها کم است و فقط در فروشگاه ها و مراکز دولتی توزیع می شود.

همچنین بخش عمده ای از گوشت وارداتی به کشور از مغولستان و قرقیزستان تأمین می شود؛ این گوشت ها که به نوعی گوشت گرم محسوب می شوند، با قیمت 40 هزار تومان به دست مصرف کنندگان می رسد.

اما به گفته برخی از سوپرگوشتی ها و برخی از قصابی ها، گوشت های منجمد را خریداری می کنند و به جای گوشت گرم ایرانی به فروش می رسانند.

رواج تقلب های عجیب در بازار گوشت در این آشفته بازار برخی هم راه تقلب را در پیش گرفته اند؛ به عنوان مثال گوشت منجمد را خریداری می کنند و به جای گوشت گرم به فروش می رسانند.

اما از کجا می توان به این موضوع پی برد؟! یکی از قصابی ها در منطقه 10 در این باره می گوید: تشخیص گوشت گرم از منجمد برای مشتری به هیچ عنوان قابل شناسایی نیست.

البته فروشنده های دیگر نظری متفاوت دارند و می گویند: اگر اهل خرید گوشت باشید، متوجه می شوید که گوشت منجمد به شما می فروشند یا نه.

یکی از راه های تشخیص آن بافت گوشت و دیگری میزان چربی موجود در گوشت است؛ چرا که گوشت های ارمنستانی و برزیلی که محصولات وارداتی هستند، پرچرب تر از گوشت های ایرانی اند.

همچنین مهرهای آبی رنگی که بر روی گوشت ها قرار دارند، نشان دهنده ایرانی بودن آن است.

برخی قصابان هم می گویند که مردم به گوشت چرخ کرده آماده اعتماد نکنند؛ زیرا در برخی از فروشگاه ها سنگدان مرغ را با گوشت چرخکرده ترکیب کرده و در اختیار مردم قرار می دهند.

آنها می گویند که بهترین راه برای اینکه در دام این تقلب نیفتید، این است که خودتان گوشت را بخرید و در خانه چرخ کنید یا آنکه گوشت خریداری شده را در اختیار قصابی ها بگذارید تا برایتان چرخ کنند.

چرا گوشت گران شده است؟ اگر چه طبق آخرین گزارش اتحادیه قیمت گوشت قرمز در بازار قیمت هر کیلو گوشت گوسفند ایرانی 70 هزار تومان و هر کیلو گوشت گوساله نیز 65 هزار تومان است، اما این قیمت ها محله به محله متفاوت است.

این را یکی از قصابی های جنوب شهر به شهروند می گوید و توضیح می دهد: درست است که اتحادیه نرخ معینی را برای ما تعیین کرده است، اما شما فکر می کنید قیمت سوپرگوشتی های شمال شهر هم همین طور است؟ نه، اینجا گوشت گوسفند کیلویی 75 هزار، آریاشهر 82 هزار تومان است و در جنت آباد به 90 هزار تومان هم می رسد.

اگر چه عباس ابراهیمی، رییس اتحادیه قصابان البرز دلیل گرانی گوشت را کمبود خوراک دام دانسته بود: خوراک دام مورد نیاز دامداران باید از خارج و آن هم با ارز آزاد وارد شود؛ البته دامداران حاضرند برای تأمین خوراک دام خود این مبلغ را پرداخت کنند ولی با این شرایط هم خوراک دام وجود ندارد.

قصابان اما نظر دیگری دارند؛ آنها می گویند دلیل اصلی این گرانی صادرات گوسفندهای ایرانی به کشورهای دیگر است؛ چرا که گوسفندان ایرانی تردترین گوشت را دارند و صادرات گوسفند چندین برابر سوددهی دارد؛ به طوری که سودهای میلیونی عاید قاچاقچیان دام می شود.

همچنین اگر این اوضاع ادامه پیدا کند، باقیمانده قصابی ها هم مجبور به تعطیلی اند.

سعید سلطانی، کارشناس صنعت دامپروری که پیش تر ریاست اتحادیه دامداران را بر عهده داشت، مهر تاییدی بر ادعای فروشندگان می زند و می گوید: قیمت گوسفندهای قاچاق با گذشته تفاوتی ندارد و تنها به دلیل افزایش قیمت دلار سود حاصل از قاچاق گوسفند افزایش پیدا کرده و موجب به هم ریختگی بازار داخلی و افزایش قیمت های ناگهانی شده است.

هر کیلو قاچاق دام 75 هزار تومان سود سعید سلطانی، کارشناس صنعت دامپروری در زمینه قیمت گوسفند قاچاق می گوید: زمانی که دلار 4هزار تومان قیمت داشت، هر کیلوگرم گوسفند زنده هم 6 دلار فروخته می شد.

به طوری که سود حاصل از هر کیلو گوسفند 24 هزار تومان بود و اکنون با افزایش قیمت دلار به سود بیش از 75 هزار تومان برای هر کیلو گوسفند می رسد.

البته باید در نظر داشت که گوسفندان را بر اساس وزنشان می فروشند؛ به عنوان مثال و با در نظر گرفتن گوسفند 30 کیلویی سود حاصل از این قاچاق بیش از دو میلیون تومان می شود که از خرید و فروش در ایران بسیار بیشتر است.

سلطانی البته تأکید می کند: فروش گوسفندهای قاچاق به دست دامداران نیست و معمولا به عنوان پیش خرید یا معاوضه به علوفه با دامداران صورت می گیرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو ، تاریخ انتشار: 30 مهر 1397 ، کدخبر: 377965 ، www.

fararu.

com
کلید واژه ها: گوشت - مشتری - افزایش قیمت - گرانی - قیمت - فروش - کارت ملی - افزایش - دامداران - قاچاق - خرید - بازار - گوسفند - جنوب - مردم - یارانه - کاهش - مرزهای ایران - گوشت گوسفند - خرید اقساطی - فروش اقساطی - تهران - دلار - دامپروری - علی اصغر - غذاخوری - کارشناس - پایتخت - تهرانی - ایران

آخرین اخبار سرویس:
اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

خصوص ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی

دور باطل شاخص در پله 165 هزار واحدی/ شاخص به رشد اندک راضی شد+ نمودار

20درصد تصادف ها ساختگی است!

50 درصد بنزین مصرفی در خودروهای بی کیفیت/ مصرف سوخت خودروها در ایران 10 برابر ترکیه

سامان دادن به نرخ ارز اولویت جدی اقتصاد است

اتفاقات خودرویی در هفته ای که گذشت

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

سفر وزیر صنعت ،معدن و تجارت به اصفهان

شرکت تولیدکننده اسنک پف کرده حیوانی را معرفی کنید

تکذیب برکناری رییس سازمان خصوصی سازی

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها

آغاز «توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیررسمی»

اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

واردات بدون انتقال ارز تا سقف 300میلیون دلار امکان ‎پذیر شد

45 استخر تنظیمی در قطب کشاورزی یزد احداث شد

پالادیوم رکورد زد

نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا

وضعیت بازارهای جهانی موبایل در سال جاری

گندم مورد نیاز در داخل تولید می شود

پیشنهاد قرارداد 3 میلیارد دلاری شرکت نفتی چین در زمینه میدان نفتی یادآوران

گرانی 2 برابری قیمت مسکن هم «تقصیرِ تحریم است؟»

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور + جدول

کارنامه دریایی و بندری ایران از 57 تا 97

سفر وزیر صنعت معدن و تجارت به اصفهان

برگزاری سومین همایش بومی سازی کاتالیست ها

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

20 کشتی بار وارداتی در سواحل اطراف معطل تخلیه است

امشب حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری واریز می شود

اقدام پژوهی چگونه توانستم فرهنگ خوردن صبحانه را دربین دبیران و همکاران نهادینه سازم؟

حذف صفر از پول ملی تأثیری بر معیشت مردم و ارزش پول ملی ندارد

سرقت مسلحانه از یک سکه فروشی در ارومیه

مرغ 12 هزار و 200 تومان شد

فیلم | بلایی که برف امروز به سر مردم کرج آورد!

شهید نواب صفوی در حال تبلیغ کالای ایرانی /عکس

تم نوروز 98 یزد چیست؟

تعیین 25درصد سهم لامرد و مهر از عوارض آلایندگی پارس جنوبی

تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است

طلا گرمی چند؟97/10/27

تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است

مرخصی زایمان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

قیمت خودرو سیتروئن C5 کارکرده در بازار + جدول

بهترین وبدترین کشورها در زمینه شفافیت بودجه

وزیری که فقط به سوالات آسان پاسخ می دهد!

کشور ایران، پیشرو در حوزه سد سازی جهان

واریز دو مین بسته حمایتی دولت

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

11 عطاری متخلف درالبرز پلمب شد

نرخ خودروهای تولید سایپا در بازار امروز

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

بهترین شهرهای جهان برای کار

کرملین چوب حراج به دلارهای آمریکا زد

چراغ سبز بانک آمریکایی به افزایش 10 دلاری قیمت نفت

فروش ارز حاصل از صادرات به بیش از 7 میلیارد یورو رسید

قیمت نفت کاهش یافت

عقب نشینی آمریکا از افزایش نرخ بهره عامل رشد قیمت طلا شد

واردات بی رویه بزرگترین بحران اجتماعی است

سفر استانی وزیر صنعت معدن و تجارت

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

خراسان شمالی، مجوزهای بی نام برای سرمایه گذاری صادر می کند

4 نکته ضروری پرداخت تسهیلات

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

اختصاص اعتبار به طرح های توسعه جنوب و کمیته امداد در استان کرمان

نوبخت: دو مین بسته حمایتی دولت به زودی واریز می شود

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شد

قیمت مرغ کاهش یافت

یک کشته در برخورد اتوبوس با عابر در تبریز

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

ایران درسال 1405یکی از سه کشورجهان از نظر شتاب پیری است

جهت استخدام در بانک ملت اینجا کلیک کنید

تب چند میلیاردی قیمت زمین در پایتخت/ چرا زمین های ارزان در اختیار مردم قرار نمی گیرد؟

یارانه نقدی 330 هزار میلیارد تومان را بلعید!

قائم مقام وزیر صنعت گفت: اعلام قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته دیگر

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

ظرفیت های اقتصادی مازندران درست بهره برداری نمی شود

هدر رفت سالانه هفت درصد تولید ناخالص ملی در جاده ها

صدور مجوز ورود کالا های گروه 4 به مناطق آزاد، ممنوع است

رفع ممنوعیت صادرات دام زنده عاملی موثر در کنترل قاچاق

محدودیت های صادرات کاغذ و کارتن رفع می شود

محدودیت های صادرات کاغذ رفع می شود

سومین بانک اسپانیا بیش از دو هزار نیروی خود را اخراج می کند

نرخ خرید مغازه در برخی مناطق تهران چقدر است؟

حمایت مجمع فعالان زیست محیطی جهان از توقف چاپ سررسید و تقویم در بانک ملت

کاهش تنها 100 هزار بشکه ای تولید نفت ایران پس از تحریم ها

پرسه در مه

تالاب هامون خشک شد

چه خودروهایی ارزان شدند؟

افزایش ناگهانی قیمت طلا در هفته جاری

بازار خودرو در شوک فرو رفت

سه دلیل عرضه نشدن نفت در بورس

سازمان برنامه و بودجه باید پاسخگوی بدهی های کلان دولت باشد/ دولت برای هیچ خود را به بزرگترین بدهکار اقتصاد تبدیل کرده

پولی کردن اتوبان هایی که از محل منابع مردمی احداث شدند، درست نیست!

بازگشت ظریف به تهران

مهمترین اخبار خودرو، از پیش فروش با قیمت های جدید تا اتحاد هوشمند غول ها

عامل رشد قیمت طلا جهانی چه بود؟

سفر وزیر جهاد کشاورزی به چهارمحال و بختیاری

اصفهان تا 2025 خالی از سکنه می شود؟

محبوب ترین های تلویزیون در زمستان 97

گوشت قسطی با کارت ملی!

گوشت قسطی با کارت ملی!