مطالب مرتبط:
وکیل علی دایی: مدیران به جای توافق، مصاحبه می کنند/ پرسپولیس طبق قانون محروم می شود
علی مطهری: افراد اصلح باید جایگزین مدیران بازنشسته شوند
مدیران اجرایی حق ندارند به صاحبان واحدها نیرو تحمیل کنند
مدیران اجرایی حق تحمیل نیرو به واحدهای تولیدی ندارند
از گردش نخبگان تا کنار رفتن تجربه/ علی صوفی: از مدیران بازنشسته برای مشاوره در کنار مقامات استفاده کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 18:152018-10-22اقتصادي

علی درستکار: مدیران صدا وسیما تفکر خودشان را تحمیل می کنند


فرهنگ > تلویزیون - علی درستکار معتقد است به دلیل پول مفتی که از فروش نفت وجود داشته رادیو و تلویزیون گران اداره می شده، - خرده اختلاف ها باعث می شود مردم در خیابان شعار بدهند ننگ ما صداوسیمای ما علی درستکار، مجری تلویزیون که با برنامه این شب ها در میان مخاطب شبکه یک جایگاه ویژه ای پیدا کرده بود، نزدیک به دو سال است که در تلویزیون غایب است و دلیل دوری اش از رسانه نیز ممنوع الفعالیتی اوست که به طور غیر مستقیم به او گفته شده است.

درستکار سبک و سیاق خاص خودش را در اجرا دارد و با طرح مباحث هدف دار و عمیق در برنامه هایش، خیلی ها را بیننده ثابت اجراهایش کرده است.

او در روزهایی از تلویزیون دور است که برنامه سازی در این رسانه فاصله زیادی با روزهای اوجش گرفته است و به نظر می رسد با وجود هزینه های زیادی که برای تولید و ساخت برنامه ها می شود، آن تاثیری که باید را روی مخاطب ندارند؛ درستکار اما این موضوع را به نوعی دیگر بیان می کند و همچنان تلویزیون را رسانه قدرتمندی می داند.

او در گفت وگو با خبرآنلاین درباره تاثیر تلویزیون روی مخاطب، القای تفکر مدیران به مخاطبان و هزینه هایی که برای گرداندن امور صداوسیما می شود، مباحث جالبی را مطرح کرده است که در ادامه می خوانید.

برنامه های مختلف تلویزیون، منتقدان جدی دارند و به نظر می رسد فارغ از بحث محتوایی، بسیاری از این برنامه ها با وجود هزینه زیادی که برای تولیدشان می شود، تاثیری که باید را روی مخاطب نمی گذارند.

به نظر شما این روزها، تلویزیون هنوز به عنوان رسانه ای اثرگذار فعالیت می کند؟ پاسخ به این سوال چند بعد دارد، بعد اول تلویزیون به معنای عامش است که آیا اثری دارد یا نه، نگاه یا بعد دوم هم تلویزیون به معنای سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

من به شخصه اعتقاد راسخ و متفاوتی به رسانه تلویزیون به معنای عام دارم.

یعنی با وجود رسانه های متفاوتی که در این عصر در اختیار جامعه بشری قرار گرفته است، همچنان معتقدم تلویزیون پرقدرت ترین و اثرگذارترین رسانه در میان رسانه هاست.

هرچند رسانه های دیگر هم اثرگذار هستند اما تاثیر آنها نسبی است.

از نظر شخص من، تلویزیون همچنان پیشتاز است و اثر سحرآمیز و فوق العاده ای روی مخاطب دارد.

اما در پاسخ به این که آیا تلویزیون ما روی مخاطب اثر می گذارد یا نه باید گفت بله اثر دارد، اما نکته دیگری هم در این میان وجود دارد، باید گفت در یک تقسیم بندی، نگاهی که مدیران رسانه می توانند داشته باشند، شامل نگاه القایی و اقناعی است.

در جمهوری اسلامی ایران برخلاف شعار یا اظهار شفاهی که بعضا شنیده ایم که تلویزیون اقناعی است، چنین نیست، این کلمه را یاد گرفته اند و استفاده می کنند اما دروغ به کار می برند.

رسانه ها در جمهوری اسلامی ایران، القایی کار می کنند و سعی در القای مطالب، خط و تفکر مورد نظر حاکمیت به مخاطب دارند.

از این منظر باید گفت به دلیل اینکه تفکر مورد نظر خود را در ظرف اثرگذار با وصفی که برشمردم می ریزند، تفکری که در نظر دارند، القا می شود و در وجود مخاطب شان به معنای عام فرو می نشیند.

کمااینکه در مقاطع مختلف انتخاباتی و انقلابی و سیاسی و اجتماعی که در این 40 سال داشته ایم، دیده ایم که با وجود هر اندازه خشم در مردم یا با وجود هراندازه عزم در آنها برای مشارکت نکردن در انتخابات، در ساعات پایانی آن رویداد، رسانه و حاکمیت موفق شده است نظر مورد توجه خودش را القا و اعمال کند و مردم را به حرکت وادارد؛ هر چند مخالف بوده اند و در حالی که با آن تفکر همراهی می کنند، در کلام وقتی کنار همدیگر هستند، بیان نارضایتی هم می کنند.

اینها همه سند است.

مدیران صدا و سیما، اخیرا فشنگ جدیدی به خشاب خودشان افزوده اند به نام تکرار، تکرار بیش از آنچه تا حالا بوده است.

با ظهور شبکه هایی مثل آی فیلم، نمایش و حتی نسیم که به فیلم هاو سریال ها امکان تکرار می دهد، مدیران توانسته اند حتی سریال هایی را هم که بینندگان به دلایلی آنها را پس زده اند، آنقدر تکرار کنند تا دیده شوند.

چون عده ای آگاهند که وقتی آثار دیده شوند، در وجود مخاطب ورود، نفوذ و رسوب می کنند.

به نظرم آن ها خیلی آگاهانه و با مهارت، رسانه ها و به خصوص تلویزیون را اداره و در این راه بسیار ورزیده عمل می کنند، در واقع از نظر من دست مرداک را هم از پشت بسته اند.

هر چند ممکن است به لحاظ ظاهری اهل فن یا عالمان ارتباطات اشکالاتی هم بگیرند و دانشمندان ارتباطات معتقد باشند مدیران سیما به طور زننده ای برخورد می کنند، با این حال چه زننده چه غیر زننده، تلویزیون اثر خودش را می گذارد و این موضوع اجتناب ناپذیر است.

رسانه ها در جمهوری اسلامی ایران القایی کار می کنند و سعی در القای مطالب، خط و تفکر مورد نظر حاکمیت به مخاطب دارند بحثی که مشخصا درباره شبکه هایی که سریال های قدیم و تکراری را بازپخش می کنند، مطرح کردید، به نظرتان این روند مثبت است یا ایراداتی را دارد؟ این کار از نظر مبنایی غلط نیست، به هر حال سازمان رادیو و تلویزیون باید امکان دسترسی مجدد و مکرر بیننده به سریال ها یا برنامه های مطلوب خودش را فراهم کند.

این خود به خود اشکالی ندارد اما ماجرا این است که مدیران رسانه، این مسیر را چگونه طراحی می کنند؟ آیا این ظرف و امکان را برای اینکه صرفا علائق خودشان را دنبال کنند فراهم کرده اند یا به لذت و رضایت مخاطب هم فکر کرده اند؟ به نظر می رسد که در کشور ما مدیران رادیو و تلویزیون، بُعد اول را بسیار چرب تر هدف قرار می دهند؛ یعنی رضایت اهل سیاست و اهل حکومت را، حتی اگر در این مسیر شخص رهبری رضایت نداشته باشند.

گاهی آدم تعجب می کند چون از منابع موثقی می شنود که شخص رهبری در موارد متعددی رضایت شایسته ای از اداره رادیو و تلویزیون ندارند، با این حال آن سیری که علاوه بر مردم مایه نارضایتی ایشان نیز هست، ادامه دارد.

در حال حاضر تلویزیون تعداد زیادی شبکه دارد، طبیعتا هزینه زیادی برای تولید محتوای این شبکه ها صرف می شود و از سوی دیگر پول زیادتری هم باید به عنوان حقوق کارمندان پرداخت شود.

به تازگی هم که در خیلی از شبکه ها به بهانه جذب مخاطب بیشتر، پرداخت هایی نجومی به سلبریتی ها می شود.

با وجود این همه هزینه و البته ریزش چشمگیر مخاطب تلویزیون نسبت به قبل، به نظرتان تلویزیون می تواند هنوز امیدوار به تاثیرگذاری باشد؟ در واقع منظورم بیشتر برنامه یا برنامه هایی است که با هزینه زیاد و هدفی مشخص ساخته می شوند.

البته من چون اطلاعاتی ندارم نمی توانم در به کار بردن صفت نجومی با شما همراهی کنم، اما رقم ها بالاست و این را قبول دارم.

اما مطمئن باشید اگر این موازنه میان هزینه و اثرگذاری نبود، مسئولان حکومت و رادیو تلویزیون خودشان از ادامه کار خودداری می کردند.

آنها آنقدر هوشیار هستند و روز به روز هم نفوذشان در میان جامعه و خانواده ها بیش از پیش می شود که بدانند آیا کارهایشان اثر گذاشته یا نه.

هر چند ممکن است درصدی خطا در محاسبه آنها و محاسبه ما و مردم وجود داشته باشد اما آن درصد اختلاف همیشه قابل توجه نیست، البته بعضی وقت ها همین میزان اختلاف کم مهم می شود مانند مقاطعی که در کشور حرکت هایی از سوی توده های مردم در مخالفت با حکومت که اسم شورش یا هر چیز دیگری گرفته یا حکومت می گذارد شکل گرفت.

در آن موارد همین درصدهای اختلاف کم چنان کارگر شده که جمع هایی را در گوشه و کنار کشور به مخالفت با حاکمیت و عملکرد آن برانگیخته.

اینکه مردم در خیابان شعار بدهند ننگ ما صدا و سیمای ما از همین مبدا و به دلیل همین خرده اختلاف نگاه است.

با این حال برخی بخصوص بعد از دی ماه گذشته تا حدی به این هوشیاری دست یافتند که خودشان را با مردم همراه کنند، کمااینکه روی آنتن هم تغییرات جزیی اتفاق افتاده و بخصوص بعضی از شبکه ها مثل شبکه چهار که کنج های دنجی برای تلویزیون ماست، حرف ها و نکته هایی را بیان می کند که تاکنون یا نبوده یا بسیار کمتر بوده.

بنابراین به یک معنی می توان گفت این هزینه ها غلط نیست و درست است و اثر خودش را هم دارد، در عین حال یک نکته کلی وجود دارد و آن هم اینکه اساسا سازمان صدا و سیمای ما گران اداره می شود، این اشکال از دیرباز وجود داشته و به دلیل پول مفتی که ما از فروش نفت داشتیم همیشه چنین بوده که ما رادیو و تلویزیون مان را گران اداره می کردیم.

البته ممکن است دستمزدهایی که گروه های هنری در سازمان صدا و سیما دریافت می کنند به خصوص تلویزیون چندان بالا نباشد.

این نکته را هم بگویم که این بحث درباره رادیو، تهران و شهرستان فرق دارد و اختلافی فاحش و حتی ستمگرانه در پرداخت دستمزدها هست، شاید در حد ده برابر کمتر.

در بحث تعدد نیروی انسانی هم در مقاطعی به دلایلی استخدام به صورت رهاشده صورت پذیرفت و انباشتی نیرو هم همچنان وجود دارد، در حالیکه سازمان رادیو و تلویزیون یک سازمان حرفه ای است و باید بدنه و پرسنل غالب آن کارکنان حرفه ای و آموخته باشند تا کارکنانی که صرفا در بدنه اداری بخواهند کارمندی کنند.

بخصوص امروزه با وجود تکنولوژی و مدرنیته می شود حد بالایی از آنها را کاست، گفته می شود که آقای سرافزار بنا داشت در حدود ده هزار نفر را کم کند که با تقابلی که با ایشان پیدا شد چنان ضربه ای را زدند که دیگر کسی هوس اصلاح نکند، هرچند روشی که آقای سرافراز برای کوچک کردن سازمان پیشه کرده بود روش تند و تیزی بود و یک مقدار متناسب با شرایط روز نبود و می توانست یک مقدار آهسته تر این پیوستگی ار برای رفتار خودش بخرد که بتواند موفق باشد.

بزرگی بی حد و حصر صداوسیما نکته ای است که همه به آن اعتراف دارند و نمونه هایش را هم برمی شمرند و بی بی سی و الجزیره و شبکه های متعدد استاندارد بین المللی را مثال می زنند درباره تعدد شبکه ها هم همین نظر را دارید؟ تعدد شبکه ها هم همینطور است، بخصوص که ساختار اداری سازمان طوری است که در هر شبکه های اصرار است که مدیر، قائم مقام، معاونین، راننده برای مدیران، منشی و بخش های دیگری که در همه شبکه ها هست وجود داشته باشد.

مثلا همان ساختاری که در شبکه یک و دو هست، در شبکه هایی مثل امید و پویا هم با کم و زیادش باشد.

البته من این را نسبی می گویم، کسی بعدا اشکال نگیرد که موردی در شبکه یک هست و در شبکه امید وجود ندارد.

این بزرگی بی حد و حصری که همه هم به آن اعتراف دارند وجود دارد و نمونه هایش را هم برمی شمرند.

بی بی سی و الجزیره و شبکه های متعدد استاندارد بین المللی را مثال می زنند که آنها با چه عده کارمند فعالیت می کنند آن هم با کیفیت و ما با چه تعداد کارمند چه محصولی با چه کیفیتی را می دهیم.

البته من با سرزش مطلق سازمان، مدیران سازمان، بدنه و محصولات سازمان صدا و سیما موافق نیستم، همیشه خودم سعی کردم و دیگران را هم دعوت کردم که اگر نقد می کنید حتما نسبی و بر مدار انصاف باشد.

امیدوارم آنچه که خودم گفتم هم دور از انصاف نباشد.


کلید واژه ها: تلویزیون - رسانه - برنامه - مخاطب - جمهوری اسلامی - مدیران - صداوسیما - وسیما - هزینه - مجری تلویزیون - جمهوری - اسلامی - برنامه سازی - ایران - تولید - فوق العاده - هایی - فروش نفت - منتقدان - خیابان - اداره - رادیو - فرهنگ - جامعه - ممنوع - شبکه - مفتی - مجری - مردم - فروش

آخرین اخبار سرویس:
سیاست های بانک مرکزی در قبال رمزارزها در تونل بروکراسی

شرط فولاد خوزستان برای بازگشت دوباره به بازار اروپا

آخرین تغییرات قیمت ارز (97/10/26)

آخرین تغییرات قیمت سکه و طلا (97/10/26)

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

دیدار دکترابراهیمی مدیرعامل بانک انصار با معاون توسعه مدیریت وجذب سرمایه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری

کاهش آمار تولد در فرانسه برای چهارمین سال متوالی

اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی مصرف کارکنان دولت (اسکاد) عملکرد بانک توسعه تعاون را مثبت ارزیابی کرد

دو راهکار تبادل مالی ایران با دنیا در شرایط تحریم

لایحه بودجه 98 و دولتی ها از منظر پورابراهیمی

وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو واکنش نشان داد

استخدام چند نفر طراح گرافیک و حسابدار در اصفهان

فاز اول مجتمع آبرسانی به عشایر خراسان جنوبی افتتاح می شود

برداشت دانه روغنی کینوا در شهرستان جهرم آغاز شد

قیمت ارز در صرافیها امروز 97/10/26

14 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور/ 17 درصد از ازدواج های کشور مربوط به دختران زیر 18 سال

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران

هتل 7 ستاره و تم پارک کیش تا 2 سال دیگر بهره برداری می شود/ فرودگاه کیش توسعه می یابد

افزایش قیمت ارز مسافرتی

دقیق ترین قیمت ها برای خرید و اجاره آپارتمان را چگونه مشاهده کنیم؟

دفن میوه با پول بیت المال!/ سود ذخیره سازی میوه های شب عید به جیب چه کسانی می رود؟

چرا تبلیغات سکه ثامن در سایت طلا و جواهر صورت می گرفت؟/ استقبال از مناظره با مسئولان اتحادیه طلا و جواهر در رسانه ملی

ویلاها مثل آب خوردن در زمین های مازندران سبز می شوند!

جایگزینی بیمه های زندگی به جای صندوق های بازنشستگی خصوصی

توسعه معاملات الگوریتمی در دستور کار سازمان بورس

کاهش قیمت خودرو های داخلی/ ریزش بیشتر قیمت مستلزم عرضه از سوی خودروسازان است

اعتبارات هزینه ای استان زنجان سال آینده 17.5درصد رشد دارد

چین سهمیه سرمایه گذاری خارجی را افزایش می دهد

کشت زعفران در کشور همسایه ایران دو برابر شد

قیمت قطعات خودرو هرچه سریعتر تعدیل شود

49 هزار راس دام سنگین در قزوین علیه تب برفکی واکسینه شدند

تلاش بانک های فسا برای دادن تسهیلات قابل توجه نیست

تثبیت جایگاه شاخص بورس در میانه کانال 165 هزار واحدی

معاون هماهنگی امور عمرانی فرماندار تهران عنوان کرد ادامه روند احیای ساختمان پلاسکو و پیگیری مطالبات کسبه

2523 واحد مسکن مهر استان سمنان فاقد متقاضی است

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 26 دی 1397)/ قیمت نیمروز

همه چیز درباره ام جی GT

کاهش 20 درصدی حوادث ناشی از کار در آران و بیدگل

بررسی مشکلات گمرکی صنایع

تامین دارو و درمان افراد نیازمند دارانی از درآمد موقوفه ای

تجمع کشاورزان اسفرورینی

2523 واحد مسکن مهر استان سمنان فاقد متقاضی است

تثبیت جایگاه شاخص بورس در میانه کانال 165 هزار واحدی

تلاش بانک های فسا برای دادن تسهیلات قابل توجه نیست

49 هزار راس دام سنگین در قزوین علیه تب برفکی واکسینه شدند

قیمت قطعات خودرو هرچه سریعتر تعدیل شود

افزایش قیمت ارز مسافرتی

افزایش 14 برابری ظرفیت پست های برق

واکنش وکیل مالباختگان پرونده سکه ثامن به اظهارات رییس اتحادیه طلا و جواهر

دلار امروز چقدر قیمت خورد؟

واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

قیمت روز خودروهای پرفروش +جدول

نرخ سکه و طلا در 26 دی ماه 97 + جدول

تولید دو کاتالیست بنزین به ظرفیت 2500 تن در سال

17درصد ازازدواج ها مربوط به دختران زیر 18سال / 14 هزار کودک بیوه زیر 18سال در کشور

معرفی واحد جدید پول ایران در تلویزیون

حراج خاک هرمز و هنگام در اینستاگرام

رهن و اجاره در منطقه 22 تهران / قیمت

یارانه 45500 تومانی دی ماه امشب واریز می شود

تقویت 149 واحدی شاخص کل بورس

اقشار بی مسکن 80 درصد درآمدشان را صرف اجاره بها می کنند

قیمت طلا، سکه و ارز

100 درصد بذر گندم در داخل تولید می شود

زمان واریز سود سهام عدالت مشمولان روستایی و عشایر صاحب حساب

صعود تولید نفت آمریکا به 13 میلیون بشکه تا سال آینده

واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شد

اقشار بی مسکن 80 درصد درآمدشان را صرف اجاره بها می کنند

پنج تن گوشت منجمد در روستاهای شهرستان قزوین توزیع شد

وضعیت بودجه بهداشت و درمان استثنایی است

80 درصد جمعیت روستایی خلخال از گاز طبیعی بهره مند شدند

«گراوس» آمریکایی رقیب بعدی علی اکبری

درخواست پرداخت مطالبات کارکنان مترو اهواز به روز چهارم رسید

سرمایه گذاری فرهنگی برای پیشگیری اعتیاد هزینه را کاهش می دهد

هتل 7 ستاره و تم پارک کیش تا 2 سال دیگر به بهره برداری می رسد/ فرودگاه کیش توسعه می یابد

میزگرد «توسعه پسته کاری» ایرنا در دامغان برگزار شد

دفن میوه با پول بیت المال!/ سود ذخیره سازی میوه های شب عید به جیب کسانی می رود؟

سن استخدام افزایش می یابد؟

فروش مرغ بالاتر از 10 هزار تومان ممنوع شد

امضای قرارداد راه اندازی فن بازار

وزیر صنعت: قراردادهای قطعی خودرو مشمول افزایش قیمت نمی شوند

قیمت روز خودروهای پرفروش/ تندر پلاس 92 میلیون تومان شد

بنیاد مسکن ارزیابی خسارت ها را با شتاب بیشتری انجام دهد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در اصفهان

میانگین دمای پاییز خوزستان نسبت به پارسال کاهش یافت

دلیل مخالفت رییس کل بانک مرکزی با واردات برخی خودرو ها چیست؟ آیا ارز مورد استفاده از محل پولشویی و جرایم سازمان یافته است؟ خودرو های بیش از 40 هزار دلار متعلق به کدام آقازاده است؟ تفکر احمدی نژادی در وزارت صنعت معدن تجارت

بیش از 100 نقص فنی در باغ پرندگان در حال بر طرف شدن است

سه شنبه بازار محلی املش

پیش بینی 1400 میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد یا تثبیت شغل در استان زنجان

میانگین دمای پاییز خوزستان نسبت به پارسال کاهش یافت

تقویت آموزش های مهارتی باعث کاهش نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی می شود

شهرداری در همه اقدامات شهری متعهد به رعایت حقوق کودکان است

عده ای منفعتشان در واردات گسترده کود است

بومی سازی استراتژیک ترین کاتالیست/جلوگیری از خروج 500 میلیون یورو

ایرانیان، دومین خریداران خارجی املاک ترکیه در 2018

فارس گزارش می دهد کاهش صادرات نفت ایران و بلاتکلیفی تهاتر نفت با روسیه/ راهکارهای جایگزین کجا هستند؟

تجربه خدمات خوب قالیشویی

علی درستکار: مدیران صدا وسیما تفکر خودشان را تحمیل می کنند

علی درستکار: مدیران صدا وسیما تفکر خودشان را تحمیل می کنند