مطالب مرتبط:
حکم اعدام دو مفسد اقتصادی به نام های وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در دیوان عالی کشور تایید شد/رسیدگی سریع به این پرونده از تشکیل دادگاه بدوی تا تایید حکم در دیوان عالی کشور 43 روز طول کشیده است
تایید حکم اعدام سلطان سکه و یک متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی کشور
تایید حکم اعدام سلطان سکه و یک متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی کشور
تایید حکم اعدام سلطان سکه و یک متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی کشور
تایید حکم اعدام دو مفسد اقتصادی در دیوان عالی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 17:502018-10-22سياسي

حکم سه محکوم به اعدام جرایم اقتصادی به دیوان عالی ارسال شد


سخنگوی قوه قضاییه گفت: پس از اعتراض کسانی که حکم اعدمشان به عنوان مفسد فی الارض در دادگاه بدوی صادر شده بود، پرونده آنها برای طی تشریفات قانونی به دیوان عالی کشور ارسال شد.

- ایران > قوای سه گانه - همشهری آنلاین:سخنگوی قوه قضاییه گفت: پس از اعتراض کسانی که حکم اعدمشان به عنوان مفسد فی الارض در دادگاه بدوی صادر شده بود، پرونده آنها برای طی تشریفات قانونی به دیوان عالی کشور ارسال شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمهر، حجت الاسلام والمسلمین ارسال شد.

وی ادامه داد: در این رابطه دو نفر از یک پرونده بودند و نفر سوم از یک پرونده دیگر.

در مورد پرونده نفر سوم هنوز نظر داده نشده است.

البته حجم آن پرونده خیلی زیاد است؛ چون طی سالیان متعددی بوده و حدود چند کارتن حجم پرونده های آن است؛ لذا هنوز رسیدگی آن دردیوان عالی کشور به اتمام نرسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: برخی از استان هایی که دادگاه ویژه اخیرا در آنها تشکیل شده بزودی رسیدگی های خود را شروع می کنند؛ از جمله استان هرمزگان که پرونده هایی داشته است و پیشنهاد شده که در آنجا شعبه هایی تشکیل شود.

در شیراز هم دادگاه تشکیل شده است و دادگاه ویژه اصفهان هم یا شروع به کار کرده یا بزودی شروع به کار خواهد کرد.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: ضابطین نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه و نیز قوه قضاییه بشدت پیگیر رسیدگی به مفاسد اقتصادی هستند و مردم هم بحمدالله در پاره ای از موارد کمک های خوبی کرده اند وتقاضا داریم که به کمک های خود ادامه دهند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با اشاره به موضوعات مطرح شده در نشست مسئولان قضایی تصریح کرد: دستور کار جلسه امروز، رسیدگی به دستورالعمل حقوق عامه بود که رسیدگی به آن هنوز تمام نشده و بررسی آن ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در این جلسه چند موضوع از طرف برخی از روسای سازمان ها و حاضرین در جلسه مطرح شد و مقرر گردید درباره آنها اقدامات مقتضی انجام شود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: یکی از این مسائل در خصوص سازمان ثبت اسناد بود با توجه به نوسانات و بالا رفتن قیمت املاک با قیمت های کارشناسی املاک که قبلا تعیین شده ممکن است حقوق برخی افراد ضایع شود؛ بنابراین علاوه بر تدبیری که سازمان ثبت در این مورد انجام داده، مقرر شد با توجه به قانون مربوطه و ایین نامه هایی که در این خصوص وجود دارد اگر اصلاحیه ای لازم است، صورت پذیرد و بگونه ای رفتار شود که حقی از کسی ضایع نگردد.

وی بیان کرد: مطلب دیگری که در این جلسه مطرح شد از طرف رییس سازمان زندان ها بود و بیان شد که برای امسال بودجه ای لحاظ شده است و زمانی که آن بودجه برای سازمان زندان ها لحاظ شده بود قبل از نوسانات بازار و افزایش قیمت بخصوص قیمت ارزاق عمومی مثل گوشت، برنج و .

و مایحتاج دیگری که مورد نیاز سازمان زندان ها است تعیین شده؛ اما اکنون این بودجه بهیچوجه کفاف نیاز سازمان زندان ها را نمی دهد.

طبیعی است که نمی شود نسبت به این مسائل در مورد زندانی کم کاری کرد و نمی شود از بهداشت یا غذای او کسر کرد؛ بنابراین در این خصوص قرار شد کارگروهی متشکل از معاونت راهبردی و پشتیبانی و مالی قوه قضاییه به همراه رییس سازمان زندان ها حتما این موضوع را دنبال کنند که در این جهت با توجه به کسری که وجود دارد چاره اندیشی صورت گیرد تا مشکلی برای زندانیان و سازمان زندان ها پیش نیاید.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: مطلب دیگری که در این جلسه مطرح شد در رابطه با ادامه مبارزه با مفاسد اقتصادی بود.

قوه قضاییه جزو وظایف خود می داند که با مفاسد اقتصادی و هر نوع جرم دیگری برخورد کند.

اکنون هم حقیقتا دادسرای ما، دادگاه ما و دیوان عالی کشور با توجه به شرایط موجود بیش از حد متعارف زحمت می کشند و من شاهد زحمات تمام این عزیزان در طول شبانه روز و در روزهای تعطیل و غیرتعطیل هستم.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: ممکن است برخی افراد که جرمی را در این شرایط مرتکب می شوند، خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب دشمن بریزند.

بنابراین باید از طریق نهادهای امنیتی بررسی شود که آیا کسانی که جرائم اقتصادی را مرتکب می شوند، پشت پرده ای دارند یا خیر؟ آیا اینها اضافه بر این انتفاع مالی که می برند، به بیرون هم وصل هستند یا خیر.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در این باره ما قبلا نامه نوشتیم و هم از سوی بنده و هم از سوی دادستان اصرار شد و قرار شد که مجدداً تقاضا کنیم که نهادهای امنیتی پیگیری کنند که اگر عوامل پشت پرده ای هستند و یا احیانا ارتباطی با خارج دارند، موضوع بررسی شود.

وی عنوان کرد: نکته ای که من در اینجا اضافه می کنم در خصوص افساد فی الارض است.

ما در این باره قوانینی از جمله ماده 288 قانون مجازات اسلامی را داریم.

من از مردم خواهش می کنم حتما این را مطالعه کنند.

بحمدالله اکثریت مردم ما باسواد هستند و خوب است به قوانین مراجعه کنند و قوانین را بخوانند؛ از جمله قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب سال 69 و قانون تعزیرات را در این زمینه داریم.

مردم حتما این مسائل را بخوانند و آن را به کسانی که خدای ناکرده به کار خلاف می افتند؛ توجه بدهند؛ بخصوص ماده 286 قانون مجازات اسلامی را تاکید دارم که مردم بخوانند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای بیان کرد: در خصوص این قوانین چیزی که مهم است، این است که اگر کسی قصد مقابله با نظام و قصد براندازی داشته باشد و یا اگر کسی علم به نتیجه داشته باشد که کار او ضربه به نظام است، یعنی ممکن است قصد نداشته باشد، اما علم دارد به اینکه این کارهایی که انجام می دهد، نتیجه آن ضربه به نظام می شود، عمل او از حیث افساد فی الارض قابل پیگیری خواهد بود.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: اکنون که دشمن در حال تلاش است که به مردم ما و اقتصاد ما فشار وارد کند و مردم را از لحاظ معیشت در تنگنا قرار دهد، اگر کسی بیاید و ارزاق و مایحتاج عمومی مثل دارو را احتکار کند که گران تر بفروشد، قطعا نتیجه این کار او ضربه به نظام است.

لذا به این کار توجه داشته باشند؛ چون خیلی ها می گویند که چگونه این فرد مفسد فی الارض است؟ برای این موضوع بهتر است بروند قانون را مطالعه کنند و ببینند که قانون چگونه مفسد فی الارض را تعریف کرده است.

وی عنوان کرد: اکنون ممکن است مثلا افرادی باشند که به برخی امراض مبتلا بوده و به برخی داروها نیازمند باشند و ممکن است آن دارو کمیاب باشد و تولید داخل هم نداشته باشد و یا تولید داخل باشد، اما کمیاب باشد.

با این حال اگر فردی این دارو را که بشدت مورد نیاز یک فرد بیمار مثلا دیابتی و یا مبتلا به سرطان و امثال آن است را احتکار کند و به بازار ندهد و به دست مردم نرسد، حتما خسارت سنگینی را وارد کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای یادآور شد: با این کار حتما مردم زیادی به زحمت می افتند و چه بسا این کار منجر به از دست رفتن جان یک فرد شود.

یعنی اگر این دارو به فرد بیمار می رسید او درمان می شد و اکنون که دارو دیر به دستش می رسد ممکن است خدای ناکرده جانش به خطر بیفتد و وضعیت بیماریش تشدید شود و ممکن است در بهبود حال او تاخیر ایجاد شود و خسارت های مادی و معنوی زیادی گریبان گیر مردم شود و مردم با این کار او به نظام بدبین شوند و خیلی واضح و روشن است که دشمن از این کار بیشترین بهره را خواهد برد.

اگر کسی امروز دارد این کار را می کند طبیعتا می فهمد که نتیجه عمل او بدبینی مردم و خوشحالی دشمن و ضربه زدن به نظام و مردم است؛ بنابراین من توصیه می کنم که بروند و قانون را مطالعه کنند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: یک خواهشم می خواهم داشته باشد از همه کسانی که اخبار را نقل قول می کنند؛ البته نه صرفا در مورد قوه قضاییه، بلکه در مورد همه دستگاه ها که اگر می خواهند اخباری را نقل کنند، سوال کنند که آیا این خبر صحیح است یا خیر و اخبار غیرصحیحی که نقل می شود، هم موجب تشویش اذهان عمومی می شود و هم اینکه مردم سرگردان می شوند و البته خود آن تریبون و نشریه یا سایت یا خبرگزاری هم بدنام می شود.

اگر چند بار خبری را گفت و تکذیب شد، باعث بدنامی او می شود.

البته کار دشمن در این رابطه طبیعی است و حرفی را می زند که دروغ و کذب است و قصد او هم همین است؛ اما از نیروهای خودی انتظار می رود که مراقب باشند.

مثلا همین اخیرا خبری نقل شد که زندانیان ما در ظرف ماه های اخیر دوبرابر شده اند.

حتما این خبر دروغ است.

مگر می شود ظرف چند ماه تعداد زندانیان ما دوبرابر شود؟ نقل این مطلب ممکن است موجب نگرانی زیاد مردم شود و بگویند یعنی چه که ظرف چند ماه زندانیان دو برابر شده اند؟ لذا دشمن از این موضوعات استفاده می کند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: یا چند وقت پیش خبری منتشر شد که درباره توزیع مشروبات الکلی بود که موجب فوت و مصدومیت افراد شده بود و براساس شنیده ها تعدادی چشمانشان یا کبد یا کلیه آن ها دچار آسیب گردید و از نیروی انتظامی نقل شده بود این فردی که این کار را کرده است، در داخل زندان بوده و از زندان این کار را هدایت می کرده است.

این خبر هم قطعا غلط بود و واقعیت نداشت.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: لذا من خواهشم این است که بخصوص ضابطین و کسانی که می خواهند خبری را نقل کنند، اولا دقت کنند و احتیاط داشته باشند که یک خبر خام را نقل نکنند و دیگران هم اگر می خواهند نقل قول کنند، باز سعی کنند و سوال کنند که خبر آیا صحیح است یا نه که این کار قطعا به نفع مردم و رسانه است و کمتر مورد سوءِاستفاده قرار می گیرد.


کلید واژه ها: دیوان عالی کشور - قوه قضاییه - سخنگوی قوه قضاییه - سخنگوی دستگاه قضا - دادگاه - قضایی - مفسد فی الارض - محسنی اژه ای - معاون اول قوه قضاییه - هایی - عالی - سازمان ثبت اسناد - قانون - سازمان زندان ها - تشریفات - اقتصادی - اطلاعات - وزارت اطلاعات - مفاسد اقتصادی - شروع - اعتراض - کشور - محسنی - استان - ثبت اسناد - قیمت - حقوق - هرمزگان - مسئولان - پیشنهاد

آخرین اخبار سرویس:
همایش مدیران و کارشناسان روابط عمومی های استان یزد

ترویج فرهنگ نماز از راههای مقابله با جنگ نرم است

ساری:تزریق اعتبارت به پروژه ها رضایت بخش نیست

فقط مسئولین ببینند! +تصاویر

توضیحات محمد انصاری در مورد مصدومیتش

فارس گزارش می دهد دانشگاهیان مخالف انتخاب آخوندی برای مدیریت پایتخت/تجربه تلخ شورای اول را تکرار نکنید

دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات های جوان افغانستانی

بلندترین لباس دنیا +عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 22 آبان 97

علت نزول آیه نجوا و نسخ آن پس از مدتی کوتاه چه بود؟

تزیین حنا حنابندان - سری ششم

نمی خواهم به فکر اسلام و وطنم نباشم

ساری:تزریق اعتبارت به پروژه ها رضایت بخش نیست

اگر اربعین متعلق به دشمنان ما بود همه امکانات رسانه‎ای خود را بسیج می‎کردند

واقعیت شایعه 22 نفر از عاملان حمله تروریستی اهواز چه بود؟

دریاچه ارومیه در پیچ وعده ها آب می رود

ساری:تزریق اعتبارت به پروژه ها رضایت بخش نیست

زمین گیر شدن فرودگاه یاسوج حاصل برخی سیاستهای زارعی است

تهمت بزرگ ظریف به نظام

کدخدایی: نظارت استصوابی همان نظارت قانونی است

حیوان ولگرد، کودکی را در میبد از پای در آورد

کارشناسان پاسخ می دهند: چگونه یک ایمیل بی نقص بنویسیم؟

نشست هم اندیشی مدیران روابط عمومی حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش

تهران در آستانه انفجار جمعیتی / پایتخت 42 شهر را در خود جای داده است

حذف سربازی فارغ التحصیلان رشته حقوق در طرح مجلس

2 ماه حبس و 74 ضربه شلاق در انتظار متقاضیان عمل چشم گربه ای و گوش الاغی

معاون رییس جمهور: گردشگری موجب تحرک اقتصادی و عدالت اجتماعی می شود

طرح انتقال پایتخت دوباره کلید خورد

باستان گرایی صرفا مربوط به دوره رضاشاه نیست این نیاز مردمانی بود که به شدت تحقیر شده بودند

سلفی جنجالی حریری و امیر قطر در پاریس+عکس

راه اندازی اولین داروخانه هوشمند و مکانیزه کشوری در ارومیه

گزارش دولت از خدمات رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه

طهرانی مقدم های صنعت و اقتصاد و سیاست کجایند؟

چرا برخی به طالع بینی علاقه مندند؟

در گفت وگو با فارس اعلام شد رونمایی از نماهنگ «ام المقاومه» در چهلمین روز درگذشت مادر عماد مغنیه

خالق مردعنکبوتی درگذشت

به دروغ ها پیرامون فعالیت های شورا پاسخ داده می شود

فرمانده ناجا با خانواده شهید انتظامی در گرگان دیدار کرد

کاندیدا های شهرداری در حال ارائه برنامه ها/ کشت پور انصراف داد

بازداشت دو مدیرعامل از شرکت های تویوتا و رنو

ادامه جدال توییتری وزرای خارجه ایران و آمریکا / ظریف، سند رو کرد

جان بولتون: با مقام های امارات درباره ایران گفت وگو کردم

انتشار دست نوشته امام خامنه ای در تقدیر از شهید طهرانی مقدم + عکس

کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند

رسیدگی به طرح اصلاح قانون چک در شورای نگهبان

به دروغ ها پیرامون فعالیت های شورا پاسخ داده می شود

حکم عمل جراحی زیبایی زن توسط پزشک مرد

ازدواج فامیلی ، حرکت روی لبه تیغ

گردشگری تحریم نمی پذیرد

گشتی در دنیای سینما

ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

جزییات5خبر ویژه امروز سه شنبه 22آبان ماه 1397

خود را ماندگار کنیم با وقف/ واقفان، حافظان ارزش های رحمانیت خداوند/ وقف را از آسیب ها برهانید

دخترانی که در جنوب تهران زود عروس می شوند و زود بیوه!

رؤیت یک قلاده گرگ در کوه های کرمانشاه + فیلم

دهمین بسته تصویری قهرمانان گمنام

نجیبی در گفت وگو با فارس: آخوندی با زندگی اشرافی اش نمی تواند دغدغه عدالت و مستضعفین را داشته باشد

ویلیام انگدال بذرهای نابودی: جهان اهریمنیِ دستکاری ژنتیک

می گویند غلط ننویسید و خودشان غلط می نویسند

مهمترین انتخاب دولت تعیین 14 استاندار است

قول اتحادیه اروپا برای ایستادن در کنار ایران

عدم معافیت مالیات بنیاد مسکن

تکذیب هرگونه تغییر در بنیاد مستضعفان

فرمانده ناجا با خانواده شهید انتظامی در گرگان دیدار کرد

قتل 2 جوان بر اثر تیراندازی افراد ناشناش در آبادان

جان بولتون: با مقام های امارات درباره ایران گفت وگو کردم

دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات های جوان افغانستانی

سهم معنادار حرفه مددکاری اجتماعی در تحقق اهداف توسعه پایدار

یادداشت/محمد حسینی شورای نگهبان چه ایراداتی به CFT گرفت؟

ترتیل صفحه 505 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

حمایت محمد فیضی از عباس آخوندی

مصرف مواد مخدر از نظر شرعی حرام است

دولت در قانون مالیات بر ارزش افزوده تجدید نظر کند

دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات های جوان افغانستانی

11.7 درصد تولید ناخالص کشور برای مبارزه با مواد مخدر هزینه می شود

نعمت امنیت امروز کشور را مدیون شهدا هستیم

جلسه پنج ساعته ضرغامی با حسن عباسی/ واکنش حسام الدین آشنا

وقف های مشارکتی درکهگیلویه وبویراحمد نیازمندگسترش بیشتری است

جهانگیری: مشکلات و پیشرفت خوزستان به سراسر ایران مربوط است/آمریکا در دنیا بی آبرو شد /بسیاری از شعارهای انقلاب تحقق یافت

تعیین 14 استاندار مهمترین انتخاب دولت

آیت الله محقق داماد: اسلام بر صلح، دوستی و همزیستی مسالمت آمیز تأکید دارد

آماده دفاع از ناوگان تجاری و نفتکش های ایرانی هستیم

ممانعت از ورود دختر مدل به موزه لوور

سه اقدام امام رضا(ع) در اصلاح سبک زندگی به روایت حجت الاسلام رفیعی

فیلمی دیده نشده از پرتاب های ناموفق موشکی سپاه +فیلم

20 موسسه آموزش زبان فارسی در روسیه فعال است

پاسخ عضو هیئت عالی نظارت مجمع به علی مطهری

ایرانی ها به همه تعهدات پایبند هستند

مشکلات و پیشرفت خوزستان به سراسر ایران مربوط است

برای مبارزه با شیوع مواد مخدر باید از مرزها مراقبت کرد

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد گیلان معارفه شد

سید حشمت موسوی درگذشت

ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

محورهای نخستین همایش ملی اقتصاد آموزش و پرورش اعلام شد

معاون اول رییس جمهور: مشکلات و پیشرفت خوزستان به سراسر ایران مربوط است

دستگیری عامل تیراندازی در خیابان عمار ارومیه

انتقاد رییس جمهور صربستان از بدرفتاری فرانسوی ها

صالحی: دانش بزرگترین قدرت است

مواد مخدر از محرمات مسلم است

نقش مؤثر جهاددانشگاهی در تعامل با قشر خاکستری دانشجویان

حکم سه محکوم به اعدام جرایم اقتصادی به دیوان عالی ارسال شد

حکم سه محکوم به اعدام جرایم اقتصادی به دیوان عالی ارسال شد