مطالب مرتبط:
حکم اعدام دو مفسد اقتصادی به نام های وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در دیوان عالی کشور تایید شد/رسیدگی سریع به این پرونده از تشکیل دادگاه بدوی تا تایید حکم در دیوان عالی کشور 43 روز طول کشیده است
تایید حکم اعدام سلطان سکه و یک متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی کشور
تایید حکم اعدام سلطان سکه و یک متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی کشور
تایید حکم اعدام سلطان سکه و یک متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی کشور
تایید حکم اعدام دو مفسد اقتصادی در دیوان عالی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 17:502018-10-22سياسي

حکم سه محکوم به اعدام جرایم اقتصادی به دیوان عالی ارسال شد


سخنگوی قوه قضاییه گفت: پس از اعتراض کسانی که حکم اعدمشان به عنوان مفسد فی الارض در دادگاه بدوی صادر شده بود، پرونده آنها برای طی تشریفات قانونی به دیوان عالی کشور ارسال شد.

- ایران > قوای سه گانه - همشهری آنلاین:سخنگوی قوه قضاییه گفت: پس از اعتراض کسانی که حکم اعدمشان به عنوان مفسد فی الارض در دادگاه بدوی صادر شده بود، پرونده آنها برای طی تشریفات قانونی به دیوان عالی کشور ارسال شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمهر، حجت الاسلام والمسلمین ارسال شد.

وی ادامه داد: در این رابطه دو نفر از یک پرونده بودند و نفر سوم از یک پرونده دیگر.

در مورد پرونده نفر سوم هنوز نظر داده نشده است.

البته حجم آن پرونده خیلی زیاد است؛ چون طی سالیان متعددی بوده و حدود چند کارتن حجم پرونده های آن است؛ لذا هنوز رسیدگی آن دردیوان عالی کشور به اتمام نرسیده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: برخی از استان هایی که دادگاه ویژه اخیرا در آنها تشکیل شده بزودی رسیدگی های خود را شروع می کنند؛ از جمله استان هرمزگان که پرونده هایی داشته است و پیشنهاد شده که در آنجا شعبه هایی تشکیل شود.

در شیراز هم دادگاه تشکیل شده است و دادگاه ویژه اصفهان هم یا شروع به کار کرده یا بزودی شروع به کار خواهد کرد.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: ضابطین نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه و نیز قوه قضاییه بشدت پیگیر رسیدگی به مفاسد اقتصادی هستند و مردم هم بحمدالله در پاره ای از موارد کمک های خوبی کرده اند وتقاضا داریم که به کمک های خود ادامه دهند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با اشاره به موضوعات مطرح شده در نشست مسئولان قضایی تصریح کرد: دستور کار جلسه امروز، رسیدگی به دستورالعمل حقوق عامه بود که رسیدگی به آن هنوز تمام نشده و بررسی آن ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در این جلسه چند موضوع از طرف برخی از روسای سازمان ها و حاضرین در جلسه مطرح شد و مقرر گردید درباره آنها اقدامات مقتضی انجام شود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: یکی از این مسائل در خصوص سازمان ثبت اسناد بود با توجه به نوسانات و بالا رفتن قیمت املاک با قیمت های کارشناسی املاک که قبلا تعیین شده ممکن است حقوق برخی افراد ضایع شود؛ بنابراین علاوه بر تدبیری که سازمان ثبت در این مورد انجام داده، مقرر شد با توجه به قانون مربوطه و ایین نامه هایی که در این خصوص وجود دارد اگر اصلاحیه ای لازم است، صورت پذیرد و بگونه ای رفتار شود که حقی از کسی ضایع نگردد.

وی بیان کرد: مطلب دیگری که در این جلسه مطرح شد از طرف رییس سازمان زندان ها بود و بیان شد که برای امسال بودجه ای لحاظ شده است و زمانی که آن بودجه برای سازمان زندان ها لحاظ شده بود قبل از نوسانات بازار و افزایش قیمت بخصوص قیمت ارزاق عمومی مثل گوشت، برنج و .

و مایحتاج دیگری که مورد نیاز سازمان زندان ها است تعیین شده؛ اما اکنون این بودجه بهیچوجه کفاف نیاز سازمان زندان ها را نمی دهد.

طبیعی است که نمی شود نسبت به این مسائل در مورد زندانی کم کاری کرد و نمی شود از بهداشت یا غذای او کسر کرد؛ بنابراین در این خصوص قرار شد کارگروهی متشکل از معاونت راهبردی و پشتیبانی و مالی قوه قضاییه به همراه رییس سازمان زندان ها حتما این موضوع را دنبال کنند که در این جهت با توجه به کسری که وجود دارد چاره اندیشی صورت گیرد تا مشکلی برای زندانیان و سازمان زندان ها پیش نیاید.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: مطلب دیگری که در این جلسه مطرح شد در رابطه با ادامه مبارزه با مفاسد اقتصادی بود.

قوه قضاییه جزو وظایف خود می داند که با مفاسد اقتصادی و هر نوع جرم دیگری برخورد کند.

اکنون هم حقیقتا دادسرای ما، دادگاه ما و دیوان عالی کشور با توجه به شرایط موجود بیش از حد متعارف زحمت می کشند و من شاهد زحمات تمام این عزیزان در طول شبانه روز و در روزهای تعطیل و غیرتعطیل هستم.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: ممکن است برخی افراد که جرمی را در این شرایط مرتکب می شوند، خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب دشمن بریزند.

بنابراین باید از طریق نهادهای امنیتی بررسی شود که آیا کسانی که جرائم اقتصادی را مرتکب می شوند، پشت پرده ای دارند یا خیر؟ آیا اینها اضافه بر این انتفاع مالی که می برند، به بیرون هم وصل هستند یا خیر.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در این باره ما قبلا نامه نوشتیم و هم از سوی بنده و هم از سوی دادستان اصرار شد و قرار شد که مجدداً تقاضا کنیم که نهادهای امنیتی پیگیری کنند که اگر عوامل پشت پرده ای هستند و یا احیانا ارتباطی با خارج دارند، موضوع بررسی شود.

وی عنوان کرد: نکته ای که من در اینجا اضافه می کنم در خصوص افساد فی الارض است.

ما در این باره قوانینی از جمله ماده 288 قانون مجازات اسلامی را داریم.

من از مردم خواهش می کنم حتما این را مطالعه کنند.

بحمدالله اکثریت مردم ما باسواد هستند و خوب است به قوانین مراجعه کنند و قوانین را بخوانند؛ از جمله قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب سال 69 و قانون تعزیرات را در این زمینه داریم.

مردم حتما این مسائل را بخوانند و آن را به کسانی که خدای ناکرده به کار خلاف می افتند؛ توجه بدهند؛ بخصوص ماده 286 قانون مجازات اسلامی را تاکید دارم که مردم بخوانند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای بیان کرد: در خصوص این قوانین چیزی که مهم است، این است که اگر کسی قصد مقابله با نظام و قصد براندازی داشته باشد و یا اگر کسی علم به نتیجه داشته باشد که کار او ضربه به نظام است، یعنی ممکن است قصد نداشته باشد، اما علم دارد به اینکه این کارهایی که انجام می دهد، نتیجه آن ضربه به نظام می شود، عمل او از حیث افساد فی الارض قابل پیگیری خواهد بود.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: اکنون که دشمن در حال تلاش است که به مردم ما و اقتصاد ما فشار وارد کند و مردم را از لحاظ معیشت در تنگنا قرار دهد، اگر کسی بیاید و ارزاق و مایحتاج عمومی مثل دارو را احتکار کند که گران تر بفروشد، قطعا نتیجه این کار او ضربه به نظام است.

لذا به این کار توجه داشته باشند؛ چون خیلی ها می گویند که چگونه این فرد مفسد فی الارض است؟ برای این موضوع بهتر است بروند قانون را مطالعه کنند و ببینند که قانون چگونه مفسد فی الارض را تعریف کرده است.

وی عنوان کرد: اکنون ممکن است مثلا افرادی باشند که به برخی امراض مبتلا بوده و به برخی داروها نیازمند باشند و ممکن است آن دارو کمیاب باشد و تولید داخل هم نداشته باشد و یا تولید داخل باشد، اما کمیاب باشد.

با این حال اگر فردی این دارو را که بشدت مورد نیاز یک فرد بیمار مثلا دیابتی و یا مبتلا به سرطان و امثال آن است را احتکار کند و به بازار ندهد و به دست مردم نرسد، حتما خسارت سنگینی را وارد کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای یادآور شد: با این کار حتما مردم زیادی به زحمت می افتند و چه بسا این کار منجر به از دست رفتن جان یک فرد شود.

یعنی اگر این دارو به فرد بیمار می رسید او درمان می شد و اکنون که دارو دیر به دستش می رسد ممکن است خدای ناکرده جانش به خطر بیفتد و وضعیت بیماریش تشدید شود و ممکن است در بهبود حال او تاخیر ایجاد شود و خسارت های مادی و معنوی زیادی گریبان گیر مردم شود و مردم با این کار او به نظام بدبین شوند و خیلی واضح و روشن است که دشمن از این کار بیشترین بهره را خواهد برد.

اگر کسی امروز دارد این کار را می کند طبیعتا می فهمد که نتیجه عمل او بدبینی مردم و خوشحالی دشمن و ضربه زدن به نظام و مردم است؛ بنابراین من توصیه می کنم که بروند و قانون را مطالعه کنند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: یک خواهشم می خواهم داشته باشد از همه کسانی که اخبار را نقل قول می کنند؛ البته نه صرفا در مورد قوه قضاییه، بلکه در مورد همه دستگاه ها که اگر می خواهند اخباری را نقل کنند، سوال کنند که آیا این خبر صحیح است یا خیر و اخبار غیرصحیحی که نقل می شود، هم موجب تشویش اذهان عمومی می شود و هم اینکه مردم سرگردان می شوند و البته خود آن تریبون و نشریه یا سایت یا خبرگزاری هم بدنام می شود.

اگر چند بار خبری را گفت و تکذیب شد، باعث بدنامی او می شود.

البته کار دشمن در این رابطه طبیعی است و حرفی را می زند که دروغ و کذب است و قصد او هم همین است؛ اما از نیروهای خودی انتظار می رود که مراقب باشند.

مثلا همین اخیرا خبری نقل شد که زندانیان ما در ظرف ماه های اخیر دوبرابر شده اند.

حتما این خبر دروغ است.

مگر می شود ظرف چند ماه تعداد زندانیان ما دوبرابر شود؟ نقل این مطلب ممکن است موجب نگرانی زیاد مردم شود و بگویند یعنی چه که ظرف چند ماه زندانیان دو برابر شده اند؟ لذا دشمن از این موضوعات استفاده می کند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: یا چند وقت پیش خبری منتشر شد که درباره توزیع مشروبات الکلی بود که موجب فوت و مصدومیت افراد شده بود و براساس شنیده ها تعدادی چشمانشان یا کبد یا کلیه آن ها دچار آسیب گردید و از نیروی انتظامی نقل شده بود این فردی که این کار را کرده است، در داخل زندان بوده و از زندان این کار را هدایت می کرده است.

این خبر هم قطعا غلط بود و واقعیت نداشت.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: لذا من خواهشم این است که بخصوص ضابطین و کسانی که می خواهند خبری را نقل کنند، اولا دقت کنند و احتیاط داشته باشند که یک خبر خام را نقل نکنند و دیگران هم اگر می خواهند نقل قول کنند، باز سعی کنند و سوال کنند که خبر آیا صحیح است یا نه که این کار قطعا به نفع مردم و رسانه است و کمتر مورد سوءِاستفاده قرار می گیرد.


کلید واژه ها: دیوان عالی کشور - قوه قضاییه - سخنگوی قوه قضاییه - سخنگوی دستگاه قضا - دادگاه - قضایی - مفسد فی الارض - محسنی اژه ای - معاون اول قوه قضاییه - هایی - عالی - سازمان ثبت اسناد - قانون - سازمان زندان ها - تشریفات - اقتصادی - اطلاعات - وزارت اطلاعات - مفاسد اقتصادی - شروع - اعتراض - کشور - محسنی - استان - ثبت اسناد - قیمت - حقوق - هرمزگان - مسئولان - پیشنهاد

آخرین اخبار سرویس:
درخواست شهروندان تهران از حناچی/ مردم ماشین نمی آورند، شهرداری چه می کند؟

یک امام جمعه: تلگرام باید رفع فیلتر شود!

هراس دشمنان از قدرت دفاعی ایران اسلامی

آمریکا و متحدانش با نقشه های شوم درصدد ضربه زدن به انقلاب

تحریم اقتصادی، دشمنی جدیدی نیست

تاکید بر ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب

دنیا اسیر آفت علم بی تقوا شده است

دستاوردهای چهل ساله انقلاب اطلاع رسانی شود

محور سخنان امامان جمعه شهرهای اصفهان

هوشیاری مردم توطئه های دشمنان را خنثی می کند

مسؤولان برای پیشرفت خراسان شمالی تلاش کنند

رمز موفقیت نظام «وحدت کلمه» است

هوشیاری مردم توطئه های دشمنان را خنثی می کند

محور سخنان امامان جمعه شهرهای اصفهان

دستاوردهای چهل ساله انقلاب اطلاع رسانی شود

دنیا اسیر آفت علم بی تقوا شده است

سفر ⁧ظریف به عراق مانور قدرت منطقه ای ایران بود

ضرورت بررسی 900 ساختمان بلندمرتبه از نظر ایمنی/ مبنای اظهارنظر درباره مقصران حادثه پلاسکو قوه قضاییه است

تاکید امام جمعه موقت شیراز بر ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب

سید محمد حسینی: جمهوری اسلامی به موسیقی بها می دهد

جلوه های نماز جمعه این هفته قم

انقلاب اسلامی برای دنیا خیر و برکت داشته است

زیباکلام: اقتصاد دولتی ریشه ناکامی های اقتصادی است

اتحاد ملت ایران مانع عملی شدن توطئه های دشمنان است

چرا حضرت فاطمه (س) زهرا نام گرفت؟

اقتصاد دولتی ریشه ناکامی های اقتصادی است

تهران؛ امن ترین پایتخت جهان است

انتقاد سعید جلیلی از حرکت آلزایمری برخی سیاسیون

چگونه کنوانسیون پالرمو مسیرهای دور زدن تحریم را می بندد؟

هوتل ها و پایگاه های نظامی باید از مناطق مسکونی دور گردد

دل بستن به اروپا در برجام یک امید واهی است / پشت بلندگوی حقوق بشر آمریکایی، جنایتکارترین افراد هستند

قسمت بیست و دوم مستند «دوم شخص»

امام جمعه بجنورد: مسؤولان برای پیشرفت خراسان شمالی تلاش کنند

انقلاب اسلامی برای دنیا خیر و برکت داشته است

جلوه های نماز جمعه این هفته قم

شکستن غرور استکبار بهترین دستاورد انقلاب

وحشت آمریکا از پیشرفت های ایران اسلامی

موشن گرافیک راز و رمز جهاد به مناسبت سالروز شهادت جهاد مغنیه

علم الهدی: چشم داشتن به اروپا و آمریکا، دشمنی با حضرت زهرا(س) است

کسانی می خواهند کیلومتر پیشرفت انقلاب به فراموشی سپرده شود/ ایران امن ترین کشور در منطقه است

برجام نتوانست تحریم ها را از بین ببرد/ اقتدار ملی نباید به توهم گشایش های خارجی گره بخورد

سعید جلیلی: کسانی می خواهند کیلومتر پیشرفت انقلاب به فراموشی سپرده شود/ ایران امن ترین کشور در منطقه است

طرح «استانی شدن انتخابات» با قانون اساسی تعارض دارد/ قدرت گرفتن باندهای قدرت و ثروت از مهم ترین نتایج تصویب این طرح است

موفقیت های علمی ایران در شرایط تحریم حاصل شده است

آیت الله موحدی کرمانی: مرکز پولشویی، امریکا و اروپا است/ ایران داعش را از سوریه و عراق بیرون راند/ بخشی از مشکلات معیشتی مردم ناشی از تحریم هاست

«ساری گلین» به روایتِ «رشید وطن دوست»

باید نسل امروز را به افتخارات 40 ساله انقلاب پیوند داد

تهدید نمایندگان حزب کارگر انگلیس به طرح همه پرسی دوم

طنین سرود هم نوایی بسیج در چهار دهه

هشدار ائمه جمعه نسبت به تلاش برای تغییر فضای انقلابی قم

انقلاب اسلامی در عمر 40 ساله موفق و عزتمند بوده است

انقلاب بین جوانان و نوجوانان رویش های زیادی دارد

آمریکا مخالف استقلال، عزت و پیشرفت ایران است

موفقیت های علمی ایران در شرایط تحریم حاصل شده است

ارسال نامه امام خمینی(ره) به گورباچف

مسئولان از تولیدات داخلی و اشتغالزایی حمایت کنند

موحدی کرمانی: FATF، برای اعمال هرچه بیشتر تحریم ها علیه ایران و سایر کشورهاست

تشریح اولویت های بودجه 98 شهرداری تهران/اتمام پروژه های نیمه تمام

فشار دشمن و مدیریت های ضعیف دو عامل تشدید مشکلات در کشور است

FATF، برای اعمال هرچه بیشتر تحریم ها علیه ایران و سایر کشورهاست

عتیقه فروش تبریزی و همشرش به قتل رسیدند

خروج قطار از ریل به علت طوفان شن

ارتقای حقوق شهروندی زندانیان با هوشمندسازی تلفن های همگانی

آیا غنی با معاونیت امرالله صالح و سرور دانش به میدان می آید؟

آمریکا مخالف استقلال، عزت و پیشرفت ایران است

انقلاب بین جوانان و نوجوانان رویش های زیادی دارد

دهه فجر فرصتی برای آسیب شناسی و معرفی دستاوردهای انقلاب است

انقلاب اسلامی در عمر 40 ساله موفق و عزتمند بوده است

هشدار ائمه جمعه نسبت به تلاش برای تغییر فضای انقلابی قم

«ریشه های سبب شناختی قابلیت ادراک و خلق موسیقی در نوع بشر» در خانه موسیقی بررسی می شود

مسائل اجتماعی با رویکرد مردمی حل می شود

نشست هم اندیشی شهردار منطقه دو تبریز با مسئولین بسیج سازندگی سپاه

امام جمعه زاهدان: قدرت آمریکا در جهان رو به افول است

طاغوت نمونه یک حکومت دست نشانده و بی اختیار بود

زمان پخش برنامه های امروز سیما شبکه دنا

جامعه نیازمند خدمت جهادی است

سرود هم نوایی بسیج در چهار دهه

نرخ جدیدترین نرخ قبر در بهشت زهرا

اتصال به راه آهن مطالبه جدی مردم استان بوشهر است

توطئه ایران هراسی ناکام ماند

استخدام کارمندبازرگانی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

اولین همایش علمی ملی همیار مشاور که با حضور مسئولان 31 استان کشور در در فرح آباد ساری برگزارشد

همایش مدیران روابط عمومی استان روز شنبه 29 دی ماه در سالن جلسات استانداری برگزار می گردد

بازدیدشهردار منطقه دو تبریز از نمایشگاه شهرک آسمانی فاطمیون

دومین سالگرد شهدای حادثه ساختمان پلاسکو

واکنش مدیر کل بنیاد تعاون ناجا به شایعه اقامت و پناهندگی در مالزی

بازداشت مرضیه هاشمی توسط پلیس آمریکا غیر انسانی بود

باید نسل امروز را به افتخارات 40 ساله انقلاب پیوند داد

نگاه سی ان ان به آینده سیاسی آمریکا در سال 2019: احتمال بروز تصمیمات دیوانه وار و خطرناک ترامپ برای جلب آرای طرفدارانش

موضوع تبادل اسیران یمنی در نشست اردن پیگیری می شود

گرد و غبار 2 پرواز فرودگاه اهواز را لغو کرد

توطئه ایران هراسی ناکام ماند

بررسی لایحه الحاق ایران به CFT، تفکیک وزارت کار و طرح ساماندهی بازار خودرو

پیروزی انقلاب مبتنی بر مکتب زهرایی و علوی و نگاه حسینی است

سلطان ترامادول در مشهد دستگیر شد

استانی شدن انتخابات افراد متخصص و پاک دست را به حاشیه می برد

استانی شدن انتخابات به اختلافات قومی و محلی دامن می زند

مسئولین از تولیدات داخلی و اشتغالزایی حمایت کنند

افراد خودسر، نهضت را به فساد می کشند

اقتصاد دولتی ریشه ناکامی های اقتصادی است

حکم سه محکوم به اعدام جرایم اقتصادی به دیوان عالی ارسال شد

حکم سه محکوم به اعدام جرایم اقتصادی به دیوان عالی ارسال شد