مطالب مرتبط:
سیاست یک جانبه گرایی آمریکا در خروج از برجام شکست می خورد
سناتور ارشد آمریکایی: باید به برجام برگردیم/ رویکرد ترامپ در قبال ایران رو به شکست است
ادعای جالب دو مقام آمریکایی درباره خروج آمریکا از برجام/ حمایت های جهانی از برجام ادامه دارد
تحلیلگر مشهور آمریکایی: خروج از برجام یک اشتباه بسیار بزرگ بود
سیاست یک جانبه گرایی آمریکا در خروج از برجام شکست می خورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 17:412018-10-22سياسي

آمریکایی ها در خروج از برجام احساس شکست می کنند


ایرنا - سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وزیر امور خارجه اعلام کرد که آمریکایی ها در خروج از برجام احساس شکست می کنند، - ضمن اینکه همزمان در این مدت از یونسکو، نفتا، شورای حقوق بشر، کنوانسیون پاریس و غیره نیز خارج شدند.

علی نجفی خوشرودی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره حضور عصر یکشنبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: نشست مذکور با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار و رییس دستگاه دیپلماسی به سوالات نمایندگان پاسخ داد.

نجفی اظهار داشت: جمشید جعفرپور نماینده لارستان این سوال را مطرح کرد که علت بی توجهی به حقوق بازرگانان و صرافان ایرانی شاغل در امارات عربی متحده و عدم دفاع موثر از حق شهروندی آنان چیست؟ ظریف در پاسخ ضمن تاکید بر اینکه این دغدغه از دغدغه های اینجانب و دستگاه دیپلماسی است، تاکید کرد که ایرانیان مقیم خارج از کشور از سرمایه های کشور هستند و همه تلاش را خواهیم داشت که حقوق شهروندان ایرانی حفظ شود.

وی خاطر نشان کرد: وزیر امور خارجه در عین حال به این نکته اشاره کرد که برخی کشورهای منطقه از جمله امارات متحده عربی روابط دوستانه با ایران ندارند و این وضعیت برای ایرانیان مقیم آن کشور نیز تأثیر گذاشته است که نماینده پاسخ کننده از پاسخ قانع نشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در ادامه آقای قاضی پور نماینده ارومیه این پرسش را مطرح کرد که پس از سفر چند ساعته رییس رژیم صهیونیستی به کشور جمهوری آذربایجان یکی از نمایندگان مجلس آذربایجان اظهارات ضد جمهوری اسلامی ایران داشت و علت عدم برخورد وزیران امور خارجه و سفیر ایران در باکو به این اظهارات به این گونه اظهارات چیست؟نجفی تصریح کرد: ظریف با اشاره به پروتکل نحوه موضع گیری ها و پیگیری ها تصریح کرد که از کانال های مختلف از جمله از طریق سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو به این اظهارات اعتراض کردیم قرار شد نماینده سوال کننده پس از مشاهده مستندات اقدامات انجام شده در خصوص قانع شدن یا نشدن اعلام نظر کند.

وی ادامه داد: در ادامه سید جواد ساداتی نژاد نماینده کاشان در خصوص دلیل عدم موضع گیری نماینده کشورمان در محکومیت نقض حقوق مسلمانان میانمار اقدامات وزیر امور خارجه مقابل موضع گیری خصمانه غربی ها در حمایت از آشوبگران حوادث دی ماه 96 و اقدامات پیشگیرانه در قبال ارائه دستاوردی همچون 2030 مطرح شد و مقرر شد ساداتی نژاد پس از دریافت پاسخ کتبی وزیر امور خارجه اعلام نظر کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد نیز از نتیجه سفرها و گروه های اقتصادی همراه وزیر امور خارجه پرسید و وزیر امور خارجه در پاسخ اظهار داشت که این نوع تیم های اقتصادی هیچ هزینه ای برای وزارت امور خارجه ندارد.

نجفی افزود: دکتر ظریف بر اهمیت سفرها و طرح های اقتصادی تاکید و تصریح کرد که در این سفرها قراردادهای تجاری خوبی منعقد می شود.

مقرر شد گزارش کاملی از این اقدامات از سوی وزارت امور خارجه ارائه تا نماینده سوال کننده اعلام نظر کند.

وی اظهار داشت: اسدالله جاسبی نماینده رودسر و املش نیز این پرسش را مطرح کرد که چرا دستگاه دیپلماسی به برجام توجه می کند ولی به حوزه های دیگر از جمله روابط با همسایگان توجهی نشده است که در پاسخ دکتر ظریف با تشریح اقدامات و برنامه های وزارت امور خارجه برای پیگیری توسعه روابط با کشورهای مختلف به ویژه با همسایگان تاکید کرد که از طرق مختلف از جمله برقراری روابط تخصصی و دوستانه با مقامات کشورهای مختلف از ظرفیت های مختلف برای تقویت روابط با کشورهای مختلف بهره برداری می کنیم، در نتیجه نماینده سوال کننده از پاسخ وزیر امور خارجه قانع شد.

نجفی خاطر نشان کرد: در ادامه مصطفی کواکبیان نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلام شهر و پردیس سوالاتی پیرامون سهم ایران در دریای خزر مطرح کرد و دکتر ظریف نیز با اشاره به چند دور مذاکرات کارشناسی و همچنین جمع بندی صورت گرفته در کشور در روند و دستاوردهای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را که اخیراً به امضای روسای جمهوری پنج کشور ساحلی دریای خزر تشریح کرد در نتیجه نماینده سوال کننده درخواست استمهال برای طرح سوال و اعلام نظر پیرامون آن را مطرح کرد.

وی تاکید کرد: در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و میمه این پرسش را مطرح کرد که چرا به طرح دعاوی ظالمانه از طرف آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در محاکم قضایی آمریکا اقدام نمی کنید؟ آقای دکتر ظریف در پاسخ با اشاره به ساز و کارها و قوانین حقوقی داخلی در آمریکا را تشریح کرد که مسئولیت این کار با وزارت امور خارجه نیست و مرکز حقوقی بین المللی مسئولیت دعاوی جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد و البته وزارت امور خارجه نیز پیگیری ها و اقدامات خود را انجام می دهد نماینده سوال کننده اصلاح نظر را به بعد موکول کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در ادامه محمد علی پورمختار نماینده بهار و کبودرآهنگ این پرسش را مطرح کرد که چرا اقداماتی برای محور قرار دادن اقتصاد و توسعه ملی صورت گرفته است؟ چه اقداماتی برای ارتقای جایگاه ایران و ایرانی در صحنه جامعه جهانی انجام شده است که وزیر امور خارجه در پاسخ با اشاره به اینکه سفارت خانه های ایران در خارج از کشور با همه ظرفیت های خود فعالیت می کنند و توسعه دیپلماسی اقتصادی را از مهم ترین دستورهای وزارت امور خارجه است وی به محدودیت های اعتباری و بودجه ای اشاره و در عین حال تاکید کرد که فعالیت نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور متاثر از مولفه های مختلف است که نماینده سوال کننده قانع نشد.

نجفی افزود: در ادامه محمد رضا صباغیان بافقی نماینده مهریز با قرارگاه خاتم و مهاباد با این سوال مطرح کرد که چرا علی رغم اجرای تمامی تعهدات دولت در قرارداد برجام طرف مقابل در اکثر تعهدات خود عمل نکرد بلکه آمریکا از آن خارج شد و ادعای برد - برد چرا عملی نشد که دکتر ظریف در پاسخ ضمن تبیین روند مذاکرات و هماهنگی های داخلی در این خصوص تاکید کرد که خروج آمریکا از برجام واقعیت آن است که آمریکایی ها در خروج از برجام احساس شکست کرده اند ضمن اینکه همزمان در این مدت آمریکا از یونسکو، نفتا، شورای حقوق بشر، کنوانسیون پاریس و غیره نیز خارج شدند.

ضمن اینکه امروز اقدامات آمریکا همراهی و اجماع سایر کشورها را ندارد در نهایت آقای صباغیان از پاسخ قانع نشد وی اظهار داشت: در نهایت سید مصطفی ذوالقدر نماینده میناب و جاسک این پرسش را از وزیر امور خارجه مطرح کرد که چرا نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در حوزه خلیج فارس به سختی روادید داده می شود دکتر ظریف تصریح کرد تأکید ما بر تسهیل صدور روادید است و پیگیری هایی نیز در این خصوص انجام خواهد شد و در نهایت نماینده سوال کننده از پاسخ قانع شد.


کلید واژه ها: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس - وزیر امور خارجه - کمیسیون امنیت ملی - ایران - کمیسیون امنیت - خارجه - مجلس شورای اسلامی - سیاست خارجی - وزیر - محمد جواد ظریف - جمهوری اسلامی - ایرانیان مقیم خارج از کشور - ایرانی - اسلامی - کشور - آمریکایی ها - رییس رژیم صهیونیستی - آذربایجان - جمهوری - جواد ظریف - ایرانیان مقیم خارج - ظریف - آمریکایی - حقوق - امارات متحده عربی - مجلس - دیپلماسی - ایرانیان - مسلمانان میانمار - جمهوری آذربایجان

آخرین اخبار سرویس:
در هفتمین جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان چه گذشت؟

سفر به شهداد ؛ بزرگ ترین شهر خیالی جهان

لایحه الحاق ایران به پالرمو مغایر با شرع مقدس و آرمان های انقلاب است

آزمون کتبی دوره آموزش مجازی تربیت استاد پژوهشگر برگزار می شود

فیس بوک، اخلاق را وارد هوش مصنوعی می کند

تولید داروی ضدسرطان با استفاده از فناوری نانو در گیلان

سایت سکه ثامن هیچ مجوزی نداشت

وعده «شریعتمداری» برای به کارگیری بیشتر زنان و جوانان در وزارت کار

رسمی؛ ارسال نامه جمعی از وزرا به رهبر انقلاب

مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست

دادستان دزفول: دستور جلب اسماعیل بخشی در دادسرای دزفول صادر شد / خبر هجوم نیرو های مسلح ناشناس به خانه او کذب است / بخشی از صبح روز گذشته متواری شده بود

9 رکن دین بر اساس روایات اهل بیت

اقدام سوال برانگیز وزارت بهداشت در طرح دانشجوی تعهدی پزشکی/تعهدنامه ای مصداق بارز شکاف آموزشی در کشور

غیبت متهم ردیف سوم پرونده بانک سرمایه در دادگاه

یوسفیان ملا در گفت و گو با فارس: مصوبه کمیسیون تلفیق برای جریمه و حبس برای کسانی که مشمول برگشت ارز هستند و ارزشان را پس نداده اند

تأسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا کاپیتالاسیون دیگری است

دومین جلسه دادگاه متهمان بانک سرمایه آغاز شد

نشست «توسعه اقتصادی در نظام جمهوری اسلامی» برگزار می شود

جزییات یازدهمین جشنواره «حزن فاطمی» در عراق

طنین صوت قرآن در 500 مرکز مجری طرح تلاوت نور زنجان

آیا اثر قرآن را به اندازه یک آسپرین باور داریم؟

ظرفیت چهل سالگی انقلاب را به مثابه دفاع مقدس علیه نظام سلطه به کار می گیریم

ویژه برنامه های چهل چراغ کتاب در اصفهان برپا می شود

نمایش اقتدار و همدلی نیروهای مسلح آذربایجان شرقی

روحانی: در بحث حجاب ما اول از زنان شروع می کنیم در حالی که قرآن اول از مردان شروع می کند

شیوا طاهری در دریا /عکس

تلاش در تامین رضایت مردم مطالبه رییس جمهوری است

لاریجانی درپاسخ به تذکرحاجی دلیگانی: لیست بدهی ها و مطالبات دولت به مجلس ارائه شود

نیازمند پویایی بیشتر در بدنه مدیریتی فارس هستیم

برنامه مسابقات کشتی فرنگی جام تختی

ترزا می امروز طرح جدید برگزیت را اعلام می کند

شاخص بهره مندی روستاییان گیلان از آب، بیش از 76 درصد است

احزاب در کاهش فاصله حکومت و جوانان موفق نبوده اند

روحانی: این فناوری ارتباطات بود که توانست پیام انقلاب را سریع تر به مردم برساند

نمایشگاه انرژی کیش با حضور 135 شرکت داخلی و خارجی

مردم و مسئولان یکپارچه حافظ آرمان های نظام هستند

یا راه نمی دانید یا نامه نمی خوانید

نشست پشتیبانی برنامه های چهل سالگی انقلاب در بهمیی

500 خانوار زاوه ای نیازمند لوازم گرمایشی هستند

زمان پخش برنامه های امروز رادیو شبکه دنا

اعلام وصول طرح تشکیل سازمان امور جوانان

افتتاح صندوق قرض الحسنه در مسجد ثارالله

موضوع نامه جمعی از وزرا به رهبر انقلاب چه بود؟

آیا مردم بازهم برمبنای «تکرار» رییس دولت اصلاحات یا به سازوکارهایی مثل «جمنا» رأی خواهند داد؟!

تایید ارسال نامه جمعی از وزرا به رهبر انقلاب

روحانی : نمی توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم/ ما از آسمان اختیار نداریم که بر زمینیان فرمان صادر کنیم/ در فضای مجازی گاه افراط می شود و گاه تفریط

استخدام تعدادی نجار ماهر مبلمان در مشهد

استخدام کارمند اداری جهت یک شرکت در خراسان رضوی

سرپرست میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد

عیادت امام جمعه اهر از خانواده های شاهد و ایثارگر+ عکس

روحانی: جوانان و نوجوانان از اثرات منفی فیلترینگ آسیب می بینند

استخدام کارگر ساده و جوشکار پروفیل در جاده دولت آباد

بزرگراه اردبیل – مشگین شهر تا دو سال آینده تکمیل می شود

نگاه مسلمانان جهان به ایران است/ عربستان در فلسطین و یمن همدست دشمنان شد

روسیه: 4 سرباز سوری در حملات رژیم صهیونیستی کشته شدند

استخدام کانتر فروش تور خارجی در مجموعه ایرسا 90 سیر پرواز

استخدام کارگر ساده خانم و آقا با حقوق خوب در مشهد

تصویب کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو

استخدام تعدادی رویه کوب ماهر و نیمه ماهر با جای خواب در تهران

استخدام برشکار ماهر MDF جهت کار در محدوده سیدی مشهد

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت بسته بندی پوشاک در مشهد

حقایق تحریم های سختی که حضرت فاطمه(س) در خردسالی تحمل کرد

عملیات مشترک برای اسفند 98

دعوت به همکاری نیرو در شرکت فنی حفاظتی ثامن

استخدام همکار خانم با مدرک فوق لیسانس مکانیک خراسان رضوی

استخدام برشکار لیزر cnc آقا و منشی خانم در مشهد

محمدرضا توسلی به دلیل بستری در بیمارستان در دادگاه حاضر نشد/ آغاز دفاعیات پرویز کاظمی

بهای زنده ماندن اسلام/ دلایل مخفی ماندن مزار مطهر حضرت فاطمه (س)

طرح ساماندهی بازار خودرو «احساسی» است/ در شان مجلس نیست قیمت گذاری کند

170 نماینده خواستار امهال وام کشاورزی و بخشودگی سود بانکی شدند

حاجی دلیگانی: دولت لیست مطالبات و بدهی های خود را به مجلس بدهد/ لاریجانی: تاجگردون موضوع را پیگیری کند

کلیات طرح ساماندهی بازار خودرو تصویب شد

افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در کردستان

برگزاری 60 گفتمان انقلاب اسلامی در خراسان جنوبی

آیت الله سبحانی در پذیرش مسولیت مرجعیت به هیچ وجه پیشقدم نبودند/ حوزه علمیه قم باید از حالت ایرانی بودن خارج شود

اعزام 4744 مددجوی گیلانی به مشهد مقدس

جزییات برگزاری جشنواره تلاوت های مجلسی مردمی در خوزستان

تخریب فرهنگی جامعه؛ پشت پرده برخی کالاهای قاچاق

فرصت سازی های اصطلاح نامه فقه برای تولید علوم انسانی اسلامی

از کانونی روستایی در حاشیه جنوبی خلیج فارس تا میزبانی جشنواره کشوری

وعده «شریعتمداری» برای به کارگیری بیشتر زنان و جوانان در وزارت کار

استانی شدن انتخابات سطح منازعات سیاسی را افزایش می دهد/ پشت پرده ها را به مردم می گوییم

همزمان با آغاز چهلمین بهمن انقلاب اسلامی کاروان قرآنی انقلاب به سمت مناطق مختلف کشور حرکت کرد/ سفر با اتوبوس ویژه+عکس

سفر معاون وزیر خارجه لهستان به تهران

طی بیانیه ای 170 نماینده مجلس خواستار امهال وام های کشاورزی و بخشودگیی سود بانکی شدند

رأی مثبت مجلس به لایحه موافقت نامه بین ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه

لحن ها در فضای مجازی مناسب نیست

استخدام حسابدار خانم در نمایندگی آلفارومئو ایران در تهران

درخواست تعدادی از وزیران از رهبری برای تاکید بر تسریع در بررسی CFT و پالرمو

رسانه آزاد نداریم/ با فیلتر تلگرام همه ضرر کردیم/ در مسئله حجاب آغاز از چشم مرد است ولی ما زنان و دختران را دستگیر می کنیم/ همه فسادها را مردان انجام می دهند

محله ایران آباد اردبیل پایلوت بازآفرینی شهری

تصویب کلیات طرح ساماندهی بازار خودرو

جلسه دوم رسیدگی به سه متهم پرونده بانک سرمایه

فهرست بدهی ها و مطالبات دولت به مجلس ارائه شود

کلیات طرح یک فوریتی «ساماندهی بازار خودرو» تصویب شد + تفکیک آراء

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد حضانت

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد نفقه

درخواست تعدادی از وزیران از رهبری برای تاکید بر تسریع در بررسی CFT و پالرمو

محاکمه 3 متهم اصلی پرونده بانک سرمایه آغاز شد

روحانی : مبارزه با خواست مردم، قانونی نیست

آمریکایی ها در خروج از برجام احساس شکست می کنند

آمریکایی ها در خروج از برجام احساس شکست می کنند