مطالب مرتبط:
در هیچ کشوری جز ایران بانک های مرکزی زیر بار سیاست های تکلیفی نمی روند/نقدینگی مانند حیوانی درنده همه چیز ازجمله کارگران را نابود می کند/تخریب نظام اقتصادی کشور با سرعت ادامه دارد
در هیچ کشوری جز ایران بانک های مرکزی زیر بار سیاست های تکلیفی نمی روند/نقدینگی مانند حیوانی درنده همه چیز ازجمله کارگران را نابود می کند/تخریب نظام اقتصادی کشور با سرعت ادامه دارد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: هیمنه آمریکا را در جنگ اقتصادی می شکنیم/ لزوم تقویت نظام مدیریت در سطح کشور
تاکید بر دقت و سرعت بیشتر در رسیدگی به پرونده های اخلال در نظام اقتصادی کشور
تقدیر معاون اول قوه قضاییه از اقدامات دادسرای رسیدگی به جرایم پولی و بانکی/ تاکید بر دقت و سرعت بیشتر در رسیدگی به پرونده های اخلال در نظام اقتصادی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 13:352018-10-22اقتصادي

تخریب نظام اقتصادی کشور با سرعت ادامه دارد (گفت وگو با علیرضا حیدری، فعال کارگری و کارشناس مدیریت بانکداری)


علیرضا حیدری بر این عقیده است که در شرایطی که «مالیات تورمی» باعث فقیرتر شدن دهک های پایین درآمدی شده، دولت هرچه سریعتر مکلف به اجرای سیاست های جبرانی است.

- " ـ این روزها خبرهای مختلفی از اوضاع نابسامان اقتصادی کشور می شنویم که ما را با خود به دورانی می برد که کشور درگیر جنگ بود و به خاطر هزینه های آن در تامین مایحتاج مردم وامانده بود؛ هرچند دولت با اجرای سیاست های توزیعی از دامنه دار شدن اعتراضات جلوگیری می کرد.

البته با وجود مصیبت های فراوان هنوز اعتماد مردم به دولت تا این اندازه خدشه دار نشده بود لذا مردم با دولت همراهی می کردند اما حالا نه از آن سیاست های توزیعی خبر است و نه از آن اعتماد.

این شرایط موجب شده که مردم در شرایط تحریم که دست کمی از جنگ ندارد خود را در برابر بالارفتن شاخص های اقتصادی بی دفاع ببینند.

شاخص هایی همچون تورم نقطه به نقطه که شهریور ماه سال گذشته 24 درصد و شهریور ماه امسال به 31.

4 درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهیانه هم از 5.

5 درصد در مرداد ماه به 6.

1 درصد در شهریور ماه رسید و جهشی قابل توجه داشت.

این حجم از تورم را که کارشناسان اقتصادی آن را جهش یافته و دامنه دار توصیف می کنند باید در پیوند با افزایش حجم نقدینگی کشور به 1 میلیون و 500 هزار میلیارد تومان دید.

البته نقدیندگی تنها علت نوسانات تورمی نیست اما یکی از مهم ترین علل آن است.

در نظر داشته باشید که یک سوم از این 1 میلیون و 500 هزار میلیارد تومان در اختیار موسسات مالی و اعتباری است آنها با جمع آوری نقدینگی و پرداخت سودهای بالا به سپرده گذاران به یک اَبَر چالش در سپهر اقتصادی ایران تبدیل شده اند؛ چراکه اولا از جیب مردم ساماندهی شده اند و ثانیا پشت 500 هزار میلیارد تومان از سپرده هایشان هیچ پشتوانه ای نیست؛ یعنی اگر همین امشب اعلام ورشکستگی کنند و بگویند که توان پرداخت سود به این حجم عظیم از سپرده ها را ندارند، شهرهای کشور به سبب هجوم سپرده گذاران برای دریافت اصل سپرده ها با هرج و مرجی آخرالزمانی مواجه می شوند.

اما این موضوع چه ارتباطی با افزایش حجم نقدینگی، گرانی ارز، بالا رفتن تورم و کاهش ارزش ریال دارد؟ کاهش ارز پول ملی چه آثاری بر معیشت مردم می گذارد؟ دولت چه برنامه ای برای خنثی سازی بمب هایی دارد که در چمدان اقتصادی کار گذاشته شده است؟ این پرسش ها و پرسش های دیگر را با علیرضا حیدری فعال کارگری و کارشناس مدیریت بانکداریدر میان گذاشتیم.

او در صحبت های خود به نظریه مقداری پول Quantity theory of money استناد می کند.

این فرمول می گوید که حجم پول باید برابر با تولید ناخالص داخلی باشد در غیر این صورت نقدنیگی بالا می رود و به قول حیدری مانند حیوانی سرکش همه چیز را نابود می کند.

گفتگوی کامل او را با ایلنا بخوانید: گرانی های ماه های اخیر پرسش های فراوانی را در اذهان ایجاد کرد.

مردم می پرسند در عرض 6 ماه چه اتفاقی در کشور افتاد که تا این اندازه قدرت خرید خود را از دست داده اند؟ آنها مرتبا می شنوند که اوضاع تحت کنترل است و کالاهای اساسی در فروشگاه ها یافت می شنود و نگرانی بیهوده است.

رییس دولت هم بارها گفته مردم نگران قیمت ارز و تهیه اقلام مصرفی خود نباشند.

با این حال نوسانات اقتصادی آنقدر مابه ازای خارجی داشته، دارد و خواهد داشت که عده ای را به فکر احتکار انداخته است.

تعدادی زیای از مردم را هم به فکر تبدیل ریال هایشان به دلار انداخته که این امر حجم نقدینگی را پی در پی افزایش می دهد و متعاقب آن نرخ تورم را.

شما چه ارزیابی از نوسانات اقتصادی ماه های اخیر و تاثیرات آن بر قدرت خرید مردم و فضای اقتصادی کشور دارید؟ لاجرم باید توضیحاتی در مورد مفاهیمی که در ادامه گفتگو بارها و بارها نام می برم، ارائه کنم.

نقدینگی مجموعه ای از پول و شبه پول است.

وقتی از پول صحبت می کنیم منظور اسکناس و مسکوک است.

وقتی از شبه پول صحبت می کینم منظور تمام اقسام دارایی هایی است که قابلیت نقد شدن به پول را دارند؛ مثل چک های تضمینی، چک های تراول، حساب های پس انداز کوتاه مدت و بلندمدت و البته قرض الحسنه.

به صورت کلی جمع شبه پول و پول (Money 1 و Money 2) به نقدینگی تبدیل می شود.

در ضمن باید توضیح دهم که تورم چگونه اتفاق می افتد؟ پول چگونه تخریب می کند؟ چگونه سازندگی ایجاد می کند؟ وقتی حرکت می کند چه بلایی بر سر اقتصاد می آورد؟ به این منظور به فرمولی اشاره می کنم که در اقتصاد بسیار پرکاربرد است.

این فرمول به رابطه مقداری پول از دیدگاه جان استوارت میل معروف است.

استوارت میل کسی بود که بعد از ریکاردو اصول اقتصاد سیاسی را متحول کرد.

فرمول اینگونه است: MV=PT در اینجا M حجم پول، v سرعت پول، P قیمت، T حجم کالا و خدمات.

به زبان ساده تر یعنی: حجم پول ضرب در سرعت پول مساوی است با حجم کالا و خدمات ضرب در قیمت.

اگر دو طرف این معادله همواره یکسان باشند، قیمت ها ثابت می مانند و تعادل باقی می ماند اما ممکن است که این تعادل برهم بخورد چراکه هرگونه افزایش در حجم پول (نقدینگی) علی القاعده موجب افزایش نسبی سطح قیمت ها می شود.

به هر صورت تورم به همین شکل افزایش می یابد.

باید اضافه کنم که به صورت کلی در اقتصاد ایران یکی از مولفه های تاثیرگذار در ایجاد تورم، نقدینگی است.

حالا نقدینگی ممکن است که به هر شکلی اضافه شود.

ممکن است که به خاطر استقراض از بانک مرکزی ایجاد شود؛ یعنی همان یعنی همان پول پرقدرت که درنهایت وارد چرخه جریان بانکی می شود و با ضریب فزاینده تبدیل به نقدینگی شود.

باید در نظر داشته باشیم هر واحد جدیدی که وارد جریان پول می شود زمانی که وارد سیستم بانکی می شود یک نرخ ذخیره قانونی از آن کم می شود.

یعنی یک واحد پول می آید و نرخ ذخیره قانونی از آن کم می شود و پول نزد بانک مرکزی به عنوان سپرده قانونی حفظ می شود و این پول وارد جریان بانکی می شود به واسطه اینکه بانک خاصیت خاصی درون خود دارد که کمی پیچیده است و یک واحد پول قابلیت دارد که در یک لحظه و یک آن با نرخ ذخیره قانونی پول تولید کند؛ یعنی یک واحد تقسیم بر 20 درصد مساوی می شود با پنج.

یعنی یک واحد پول که وارد جریان بانکی می شود، 5 واحد پول تولید می کند که این پول وارد آن معادله ای می شود که شرح دادم و در واقع این طرف معادله را برهم می ریزد و عدد آن را بزرگ می کند.

اگر سرعت پول ثابت باشد و گردش نداشته باشد آنطرف معادله قیمت کالا و خدمات افزایش می یابد که معنای آن تورم است.

احتمالا تاکید شما بر استقراض بانکی به اقدامات تنش زای موسسات مالی و اعتباری برمی گردد (پرداخت سودهای غیرمتعارف به سپرده ها)؛ چراکه پس از اینکه تعدادی از این موسسات به بانک مرکزی اعلام ورشکستگی کردند و از آن تقاضای کمک کردند، دولت به منظور کاهش تنش های اجتماعی برای پرداخت مطالبات سپرده گذاران ورود کرد و دست به دامان آن شد.

امری که موجب خلق پول بیشتر، افزایش نقدینگی و بالا رفتن تقاضا برای خرید دلار شد.

بله.

موسسات مالی و اعتباری چه کردند؟ آمدند و پول مردم را گرفتند و در جاهایی رسوب دادند؛ به بیان دیگر پولی که باید به اقتصاد برمی گشت، در جایی ماند.

من مطلقا نمی گویم که این پول را به جیب خود ریختند شاید هم ریخته اند و شاید هم سوءمدیریت بوده است؛ به این معنی که تسهیلات کم بهره داده اند.

حالا هر کاری که کردند با یک عده طلبکار مواجه هستند که انتظار دارند اصل و فرع پول خود را باهم بگیرند.

اتفاقی که افتاد این بود که اصول بانکداری و نظارت بانک مرکزی برای اینها رعایت نشد.

زمانی که از سوی بانک مرکزی نظارت مستمر وجود داشته باشد، مرتبا صورت های مالی موسسات و سرفصل حساب هایشان چک می شوند.

به صورت کلی شاخص هایی در بانکداری وجود دارد که بانکداران نباید از آنها عبور کنند.

به محض دور زدن قوانین ناظر بانک مرکزی به آنها اخطار و آنها را جریمه می کند.

جرایم بانک مرکزی به اندازه ای سنگین هستند که بانکداران ناچار به اطاعت هستند از همین رو به خود اجازه خروج از نظام انضباطی تعریف شده را نمی دهند.

اما مشکل اینجاست که عموم این موسسات زیر نظر بانک مرکزی نبودند یا اینکه اگر بودند کنترل و نظارت بانک مرکزی روی آنها وجود نداشت.

اما چرا جلوی فعالیت آنها را نگرفتند؟ یکی از این تعاونی های اعتباری ورشکسته تنها در شهری که ثبت شده بود مجوز فعالیت داشت اما در مدتی کوتاه، سراسر کشور شعبه داشت.

آنها بی پروا به نظام بانکداری وارد شدند و پول مردم را به کسانی دادند که ضمانت، صلاحیت، وثایق کافی و.

نداشتند.

آنها پول مردم را به کسانی دادند که ارتباطات اقتصادی داشتند (رانتخواران) یا آنها که از بانیان تاسیس این موسسات بودند.

به هر دلیل نتوانستند که پول مردم را بگردانند.

دولت هم ساده ترین شکل داستان را عمل کرد که سکوت و رضایت مردم را جلب کند.

به هر صورت دولت متولی پرداخت این پول شد؛ پولی که وجود ندارد یا حداقل در آن لحظه وجود ندارد.

دولت برای اینکه طلب های مردم را پرداخت کند از ساده ترین ابزار یعنی بانک مرکزی استفاده می کند.

در دنیا بانک های مرکزی معمولا به همین راحتی زیر بار سیاست های تکلیفی و تعیینی نمی روند.

چون رسالت اصلی آنها حفظ ارزش پول ملی است نه این کارها که در نهایت به افت ارزش پول ملی می انجامد.

دقت کنید که همه کشورهایِ دنیا پول ملی را اصلی ترین پشتوانه اقتصاد خود می دانند و آن را به عنوان اصلی ترین مولفه قدرت در نظرمی گیرند.

کاهش ارزش پول ملی هم که تبعات دامنه داری دارد.

سخن از کاهش 400 تا 500 درصدی ارزش پول ملی در مقابل دلار در ماه های گذشته است؛ امری بی سابقه و معنادار است.

با این حال حاکمیت از طریق رسانه ملی و سایر دستگاه های تبلغاتی اینگونه القا می کند که پول ملی همچنان قدرت خریدش را حفظ کرده است و این نوسانات موقت است.

تبعات آن را کمی بیشتر شرح دهید.

اگر ارزش پول ملی یک کشور کاهش یابد، با پول های بیگانه (دلار، یورو و.

) آن را غارت می کنند.

معنی کاهش ارزش پول ملی این است که شما کالای خود را به خارجی ها مفت و ارزان می فروشید؛ حالا این کالا می تواند هر کالایی باشد؛ خوراکی یا غیرخورکی.

همچنین این کالا می تواند دارایی های ملکی، مواد اولیه و نیروی کار باشد.

در حقیقت شما حراج اموال می کنید که تبعات آن مشخص است.

البته بعضی مواقع بانک مرکزی کشورها به منظور اینکه تراز تجارت بازرگانیشان به سمت صادارت بیشتر، اشتغال بیشتر و سرمایه گذاری بیشتر برود می آیند و ارزش پول ملی را به اندازه اپسیلونی که بتواند اثر بخشی داشته باشد، کاهش می دهد اما هیچ جای دنیا نیامدند اینگونه نابسامانی به وجود آوردند.

مایلم که به بحث موسسات مالی و اعتباری برگردم آنها آمدند و از سریعترین راه ممکن استفاده کردند.

به بانک مرکزی گفتند: تو به من پول بده و من از تو قرض می گیرم.

هر واحد پولی (پول پر قدرت) که از بانک مرکزی وارد اقتصاد می شود با همین ضریب فزاینده ای که شرح دادم، به نسبت نرخ ذخیره قانونی تولید نقدینگی می کند و حجم پول را اضافه می کند.

همین کار را آقای احمدی نژاد هم در دوره خودش انجام داد منتها با روش دیگر.

البته انضباط مالی در دولت یازدهم بیشتر بود و توانست تا حدودی تورم را کنترل کند اما اواخر دولت یازدهم و به دنبال آن دولت دوازدهم متاسفانه مباحثی که پیگیری می کردند را رها کردند آمدند؛ یعنی آمدند و از این ابزاز خطرناک (استقراض از بانک مرکزی) که جمع کردن آن کار راحتی نیست، استفاده کردند که در نتیجه تولید نقدینگی اتفاق افتاد و این نقدینگی حالا به گردش افتاده که دیگر نمی توانید آن را به راحتی کنترل کنید؛ مثل حیوان وحشی که وقتی رها می شود همه چیز را نابود می کند.

آقای احمدی نژاد از طریق مسکن مهر این کار را انجام داد و آن تورم افسار گسیخته را رقم زد.

بله.

حجم عظیم نقدینگی در دولت های یازدهم و دوازدهم و نهم و دهم به واسطه دلایلی چون مسکن مهر و بحران موسسات اعتباری رقم خورد.

لذا متغیرهای هر دو طرف معادله که شرح دادم رشد کرده اند و تخریب نظام اقتصادی کشور با سرعت بیشتری رقم خورده است.

به بیان دیگر هم سرعت گردش پول و هم حجم نقدینگی زیاد شده است.

از آن طرف حجم کالا و خدمات ثابت مانده است؛ چرا که سطح تولید ما تغییری نکرده است.

اما چه چیزی این معادله را برابر می کند: قیمت.

اما زمانی که تورم به واسطه حجم نقدینگی و دلایل دیگر افزایش می یابد، قیمت ها بالا می روند و اتفاقی عجیب در اقتصاد رخ می دهد.

یعنی کسانی که صاحب درآمدهای پولی ثابت هستند، بازنشستگان، کارگران، کارمندان و به صورت کلی نیروی کار، قدرت خریدشان کاهش می یابد.

منتها توجه داشته باشید که پول یک قدرت اسمی و یک قدرت واقعی دارد.

قدرت واقعی پول حجم پول به قیمت است.

اگر قیمت که در مخرج کسر است افزایش یابد خود کسر کوچک می شود و قدرت واقعی خرید، کاهش می یابد.

هرقدر که تورم بیشتر شود این کسر کوچک می شود و معنی آن این است که توان معیشتی مردم کاهش می یابد و آنها توان خرید مایحتاجات خود را از دست می دهند.

اما این قضیه در مورد کسانی درآمدهای پولی ندارند متفاوت است.

آنهایی را می گویم که مثلا اجاره می گیرند یا در سهام سرمایه گذاری کرده اند.

درست است که پول دستشان می آید اما اصل دارایی های آنها غیرپولی است و درآمدشان متناسب با این موضوع افزایش می یابد.

این در شرایطی است که گروه های آسیب پذیر به ویژه کارگران درآمدهایشان کاهش یافته است؛ چراکه نیروی کار خود را اجاره می دهند.

اینها آسیب بیشتری از ناحیه افزایش قیمت ها می بینند تا جایی که دیگر نمی توانند دوام بیاورند؛ اتفاقی که در حال حاضر رخ داده همین است.

در این شرایط دولت و کارفرمایان با واقعی شدن مزد یا همان افزایش قدرت خرید مزد مخالفت می کنند امری که مزدبگیران را بی پناه کرده است؛ انگار که از آنها خواسته باشند به همین شریط عادت کنند و دم بر نیاورند.

به هر روی ارزش اجاره نیروی کار کارگران هر روز کمتر می شود.

حالا این کاهش کجا می رود؟ چه فرایندی رخ می دهد؟ پاسخ به این پرسش ها نیازمند توضیح اصطلاحی است که به آن می گوییم: مالیات تورمی یا Tax Inflation حالا چرا مالیات تورمی؟ به این سبب که ریشه آن تورم است.

اما چرا می گوییم مالیات؟ چون بخشی از درآمد آن فرد را می گیرید.

با بیان دیگر مالیات تورمی تورمی که است مالیات در آن از گروه های فقیر گرفته می شود و به گروه های صاحب سرمایه منتقل می شود.

به بیان دیگر مرتب از اینها می گیرند و به آنها می دهند.

این مالیات تورمی باعث فقیر شدن جامعه مزد و حقوق بگیر می شود.

در این شرایط دولت چه باید بکند؟ تا این زمان سازمان برنامه و بودجه از یکسری بسته حمایتی رونمایی کرده است که مجلسی ها می گویند، منابع مالی آن مشخص نیستند و اصلا هر برنامه ای که دولت دارد باید از کانال مجلس رد و تایید شود؛ وگرنه محکوم به شکست است.

این پرسش پیش می آید که رسالت دولت که جایش خالی است، چیست و کجاست؟ آن رسالت، سیاست جبرانی است.

یعنی حالا که گروه های بزرگ جامعه زیر فشار فقر و تورم لگدمال شده اند پای نظام سیاست جبرانی وسط می آید تا مثلا با سیاست توزیع مجدد به کمک مردم بیایند؛ چراکه از یک طرف عده ای بدون اینکه اراده کنند ثروتمند می شوند.

حالا منِ دولت از نظام مالیاتی استفاده می کنم و از اضافه درآمد آنها که ناخواسته و غیرعادلانه به دست آمده؛ چراکه فعالیتی هم روی آن آنجام نداده اند، مالیات می گیرم و به شکل های مختلف به دهک های پایین درآمدی تزریق می کنم.

حالا این تزریق می تواند در اشکال متفاوت باشد.

می تواند در حوزه درمان، بهداشت و آموزش باشد یا هر حوزه درگیر.

به هر حال منِ دولت باید توزیع مجدد انجام دهم.

به هر حال قیمت ها به طرز وحشتناکی با قیمت دلار بالا می رود و پول باد آورده ای نصیب واردکننده شده است.

مثلا با 100 میلیون تومان یک خودرو وارد می کنند و با قیمت 300 میلیون تومان آن را می فروشند؛ بدون اینکه کاری انجام داده باشند.

فراموش نکنید این 200 میلیون تومان برای آن کارگر است؛ چراکه مالیات تورمی باعث شده دسترنج کارگران به سمت ثروتمندان و مالکان دارایی های غیرپولی سرازیر شود.

منبع: ایلنا/پیام عابدی/30 مهر 97
کلید واژه ها: اقتصادی - شهریور ماه - سپرده - تورم - مردم - میلیارد - نقدینگی - کارشناس - دولت - کشور - شهریور - کارشناسان اقتصادی - درصد - تورم نقطه به نقطه - شرایط - شاخص های اقتصادی - افزایش - مدیریت - موسسات مالی - مالی - ورشکستگی - کاهش - هایی - اعتراضات - شاخص - نرخ تورم - پول ملی - برنامه - گرانی - ایران

آخرین اخبار سرویس:
بیمه جدید شخص ثالث به نام مردم، به کام شرکت های بیمه

راه آهن بوشهر - شیراز با حضور وزیر راه کلنگ زنی شد +عکس

با شارژرهای آینده آشنا شوید

قطعه 10 پروژه راه آهن بوشهر - شیراز با حضور وزیر راه کلنگ زنی شد

رودربایستی به نام «توافق هسته ای» /راه بسته شدن منافذ فساد در واردات چیست؟ /گیجی فرمان قیمت در بازار خودرو

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا

رکود فعلی از تورم خطرناک تر است/ مسائل کشور به بهانه مذاکرات هسته ای معطل گذاشته شد/ ماجرای مذاکره با رییسی در هواپیما

بیمه جدید شخص ثالث به نام مردم، به کام شرکت های بیمه

بانک مرکزی: ایتالیا در یک قدمی رکود اقتصادی قرار دارد

سفر چطور ارزان می شود؟

استخدام مدیر چاپ، طراحی و تبلیغات در شرکت معتبر صنایع غذایی

بانک مرکزی: ایتالیا در یک قدمی رکود اقتصادی قرار دارد

زمان توزیع بسته 200 هزار تومانی بیمه شدگان تأمین اجتماعی اعلام شد

افزایش ظرفیت پذیرش ازدواج دانشجوی امسال در مشهد تا 20هزار زوج

ادامه افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

هر جلسه هیئت دولت چقدر هزینه دارد؟

ادامه افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

اختصاص 70 میلیارد ریال برای دوبانده شدن جاده شادمهربه کاشمر

صفرها تنها از روی اسکناس ها حذف نشده!

خودروهای خارجی دپو شده در گمرک از 13 بهمن ترخیص می شوند

چرا گرجستان برای مهاجرت مناسب نیست؟

عکس | جریمه رها کردن سگ در یک کشور اروپایی!

کدام مدل خوابیدن برایتان دردسر ساز می شود؟

شکست پروژه فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی/شکست جنگ نفتی علیه ایران /دلالان در تله بانک مرکزی

همایش فرصت های سرمایه گذاری سیستان وبلوچستان

فیلم | راهکاری برای تامین 70درصد نیازمندی ارزی کشور

نفت سنگین ایران 8 دلار ارزان شد

معافیت مالیاتی صادرکنندگان مشروط شد

مصرف گاز در کرمانشاه رکورد زد

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

ذخیره سازی پرتقال های تنظیم بازاری در 13 شهرستان مازندران و 134 مرکز سورتینگ/مردم نگران میوه شب عید نباشند

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان در سال آینده

جزییات 5خبر ویژه امروز شنبه 29 دی ماه 1397

عضو کمیسیون اقتصادی در گفت وگو با فارس: تصویب ماده 30 لایحه مالیات بر ارزش افزوده منجر به افزایش عدم شفافیت خواهد شد

احتمال عقب نشینی آمریکا از تحریم صد درصدی نفت ایران

تولید لکسوس GS و GS F متوقف نمی شود

افزایش 7 میلیونی قیمت پراید پس از قیمت گذاری جدید

بهنوش طباطبایی در کنار غول برفی! + عکس

معافیت مالیاتی صادرکنندگان مشروط شد

تلاش بر افزایش سهم مدیریت بانوان

آپارتمان های متری 5 میلیون تومان تهران کجاست؟

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا/ قبرهای نجومی واقعیت ندارند

تحریم داخلی بدتر از فشار خارجی است

راه اندازی سامانه جایگزین چک بانکی برای دستگاه های دولتی

رشد مبادلات اقتصادی قطر و ترکیه

میانگین سنی مدیران وزارت کار پنج سال جوان تر شد

صعود دلار در بازارهای جهانی

نیازی به واردات سیب و کیوی نداریم

کمبود عرضه دامنگیر بازار جهانی آلومینیوم

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

پست کنایه‎آمیز همتی؛ طرح مشکلات از سوی مسئولین در چارچوب استراتژی باشد

بودیمیر می تواند هزینه ای که برای جذب او شده را توجیه کند؟

مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد

احتمال کمبود عرضه نفت جدی است؟

رشد 33 درصدی سبد نفتی اوپک در سال 2018

احتمال افزایش نرخ بهره در سال 2019 تقریبا صفر است

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

نفت سنگین ایران 8 دلار ارزان شد

سامان دادن به نرخ ارز اولویت جدی اقتصاد است

اقدام پژوهی چگونه توانستم میزان علاقه هنر جویان را به رشته حسابداری افزایش دهم ؟

سایپا دوباره افزایش قیمت داد

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

بیش از یک میلیون شغل با سیاست های فعلی دولت از بین می رود

عملیات اجرایی قطعه 10 پروژه راه آهن بوشهر - شیراز آغاز شد

خودروی مرموز IMs نیسان (+عکس)

برف بازی جلوی دوربین

ممکن است بازی Alien: Blackout برای کنسول ها هم عرضه شود

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

60 درصد واحدهای شهرک های صنعتی زیرپوشش تصفیه خانه فاضلاب مرکزی

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

افتتاح بزرگراه دیلم به گناوه با حضور وزیر راه

برنامه چین برای واردات هزار میلیارد دلاری از آمریکا

کنایه رییس کل بانک مرکزی به مسوولان

جزییات افزایش حقوق در سال آینده

تصادف خودرو با هواپیما در فرودگاه مهرآباد +عکس

چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه راهبردی ایران است

اشتغال پایدار در گرو مهارت آموزی

خرید توافقی 820 تن وش پنبه در خراسان جنوبی

حذف صفر از واحد پول ملی؛ نمونه های اتفاق افتاده و نتایج آن ها [قسمت دوم]

ابلاغ رشد 25 درصدی هزینه انشعاب برق از سوی وزارت نیرو

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

1میلیارد ریال به واحدهای فناوری استان تسهیلات پرداخت می شود

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

آغاز پیش فروش بلیت های فیلم فجر

خبر 20، جمعه 28 دی 97

الکترونیکی شدن فرایندها کارآمدترین راه مبارزه با فساد و فرار مالیاتی

1میلیارد ریال به واحدهای فناوری استان تسهیلات پرداخت می شود

فراخوان راهپیمایی شنبه سیاه

تدوین نقشه راه عرضه محصولات نفتی در بورس دستور کار قوای سه گانه

فصلی جدید در صادرات گاز ایران/ اروپایی ها به ما اعتماد کردند

وضعیت قیمت سکه و طلا در هفته ای که گذشت

جزییات تولید بنزین در ایران طی 40 سال

ادامه افزایش بهای نفت در بازار جهانی

سقوط قیمت طلا در بازار جهانی

منطقی است حمایت از بخش خصوصی مادام العمر باشد؟

3 سناریوی مجلس برای قیمت بنزین

معافیت مالیاتی صادرکنندگان مشروط شد

تخریب نظام اقتصادی کشور با سرعت ادامه دارد (گفت وگو با علیرضا حیدری، فعال کارگری و کارشناس مدیریت بانکداری)

تخریب نظام اقتصادی کشور با سرعت ادامه دارد (گفت وگو با علیرضا حیدری، فعال کارگری و کارشناس مدیریت بانکداری)