مطالب مرتبط:
آداب زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین منتشر شد+ اینفوگرافی
اثر زیارت حرم امام حسین علیه السلام
اگر مردم ارزش زیارت امام حسین (ع) را بدانند
فضیلت های زیارت امام حسین (ع)
فیلم/ دو مُهر جواز ورود به بهشت از زبان نوجوانی عاشق اباعبداالله(ع)/ اشک ریختن برای ثبت شدن در دفتر خدمات و زیارت امام حسین(ع)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:412018-10-22سياسي

با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است!


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو ، برای زیارت امام حسین (ع) در مناسبت های مختلف، فضیلت های زیادی ذکر شده است که یکی از زیارت های مورد تأکید در روایات، - با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است! " ائمه معصومین (ع) سفارش زیادی بر زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) داشته اند، اما آدابی برای این زیارت بر شمرده اند و در برخی موارد به شیعیان نهیب زده و زیارت نکردن را از زیارت با رعایت نکردن برخی آداب بهتر دانسته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو"، برای زیارت امام حسین (ع) در مناسبت های مختلف، فضیلت های زیادی ذکر شده است که یکی از زیارت های مورد تأکید در روایات، زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین است.

امام حسن عسکری (ع) یکی از پنج نشانه مؤمن را زیارت اربعین می دانند و می فرمایند: مؤمن پنج علامت دارد: خواندن 51 رکعت نماز در شبانه روز (نماز های واجب و نافله)، زیارت اربعین، به دست کردن انگشتری دردست راست، به خاک ساییدن پیشانی (سجده رفتن بر خاک)، و بلند خواندن بسم الله الرحمن الرحیم در نماز.

اما خود ائمه معصومین (ع) که سفارش زیادی بر زیارت حضرت سیدالشهداء (ع) داشتند، آدابی برای این زیارت بر شمرده اند و در برخی موارد به شیعیان نهیب زده و زیارت نکردن را از زیارت با عدم رعایت برخی آداب بهتر دانسته اند.

امام حسین (ع) را محزون و ژولیده زیارت کنید از حضرت امام صادق علیه السلام نقل شده، چون می خواهی به زیارت امام حسین علیه السلام بروی، آن حضرت را محزون و غمناک و ژولیده و غبارآلود و گرسنه و تشنه زیارت کن که آن جناب با این احوال شهید شد و حاجات خود را بخواه و از کربلا بازگرد، و آن را وطن خود قرار مده.

بدین معنا که پس از زیارت از کربلا خارج شوید.

در روایت دیگری فرمودند که بیشتر از سه روز در کربلا نمانید.

هیئت ظاهری زائر، باید متناسب حضور بر سرِ مزار شهدا باشد؛ لذا ادب حضور، ایجاب می کند که نه تنها زائر، خود را زینت نکند؛ بلکه توصیه شده با چهره ای ژولیده و غمبار، وارد حرم شریف امام حسین علیه السلام شود.

عطر نزدن و سرمه نکشیدن و آرایش نکردن از جمله توصیه های این سفر زیارتی است وَلاتَدَّهِنْ وَ لاتَکتَحِل حتّی تَأتِیَ الفُرات .

در روایت ابو حمزه ثمالی (ره)، از امام صادق علیه السلام باب زیارت حضرت امام حسین علیه السلام نقل شده:، چون به نینوا رسیدی بارهای خود را در آنجا بگذار، و به چشم سرمه نکش، و تا زمانی که در آنجا اقامت داری گوشت مخور.

با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است!زائر در سفر زیارت آن حضرت نباید توشه خود را از غذاهای لذیذ مانند بریانی و حلواجات قرار دهد، بلکه برای خوراکش نان با شیر یا ماست تهیه کند.

از امام صادق علیه السّلام روایت شده که فرمود: شنیدم جماعتی به زیارت امام حسین علیه السلام می روند، و با خود سفره هایی برمی دارند که در آن ها بزغاله های بریان و حلواجات هست! اگر به زیارت قبر پدران یا دوستان خود بروند قطعا این خوراکی ها را با خود برنمی دارند.

در حدیث معتبر دیگری نقل شده است که امام صادق علیه السلام به مفضل بن عمر فرمود: زیارت کنید امام حسین علیه السلام را بهتر از آن است که زیارت نکنید، و زیارت نکنید بهتر از آن است که زیارت کنید، مفضل عرضه داشت: پشتم را شکستی! فرمود: واللّه اگر به زیارت قبر پدران خود بروید، اندوهگین و غمناک می روید، و به زیارت آن حضرت که می روید سفره ها با خود برمی دارید، درحالیکه باید ژولیده و گردآلود بروید.

شیخ عباس قمی می نویسد: پس برای اغنیا و تجار چه اندازه شایسته است، که این مطلب را در این سفر ملاحظه کنند و هرگاه در شهرهایی که تا کربلا بین راه ایشان است، عده ای از دوستانشان ایشان را دعوت و میهمانی می کنند و در زمان حرکت سفره های آنان را از پخته های لذیذ، و مرغ بریان و سایر غذا ها پر می کنند، نپذیرند و بگویند: ما مسافر کربلا هستیم، و برای ما تغذیه به این غذا ها شایسته نیست.

ما در جشن عروسی نیستیمشیخ کلینی صاحب کتاب شریف کافی روایت کرده است که بعد از شهادت حضرت سید الشهدا علیه السلام همسر کلبیّه آن حضرت اقامه عزا نمود، گریست و سایر زن ها و خدمت کاران گریستند، تا حدی که اشک های آن ها خشک شد، از جایی برای آن مخدّره جونی هدیه فرستادند، که معنی آن را مرغ قطا گفته اند، این هدیه برای این بود که از خوردن آن در گریستن بر امام حسین علیه السّلام قوت بگیرند، چون آن بانوی محترمه آن را دید پرسید چیست؟ گفتند: هدیه ای است که فلانی برای شما فرستاده، تا در ماتم امام حسین علیه السلام به آن استعانت بجویید، فرمود: ما که در جشن عروسی نیستیم، ما را چه به این خوراک؟ پس دستور داد تا آن را از خانه بیرون بردند.

تواضع و فروتنی در برابر زائراناز دیگر مسائلی که در سفر زیارت امام حسین (ع) مستحب است، تواضع و فروتنی و خشوع و راه رفتن همانند بنده ذلیل است، پس کسانی که در راه زیارت آن حضرت، بر این مرکب سوار می شوند، باید خیلی متوجه خود باشند، که بر سایر زائران و بندگان خدا، که به سختی و مشقت به کربلا می روند، بزرگی نکنند و تکبر نورزند و آنان را زه چشم حقارت نبینند.

پا برهنه و همچون بندگان حرکت نمودن؛ وَامْشِ حافیاً وَامْشِ مَشْیَ العَبد الذَّلیل .

شیخ کلینی (ره) به سند معتبر از ابو هارون روایت کرده: من در خدمت امام صادق (ع) بودم، به جمعیتی که نزد ایشان بودند فرمود: شما را چه شده که به ما استخفاف می نمایید؟ از میان آن ها مردی از اهل خراسان برخاست و گفت: پناه می بریم به خدا از این که ما به شما یا به چیزی از امر شما استخفاف کنیم و آن را کوچک شماریم، فرمود: آری تو خودت یکی از آنانی هستی، که سبک شمردی و خوار کردی مرا! آن مرد گفت: به خدا پناه می برم که من شما را خوار کرده باشم.

فرمود: وای بر تو، وقتی که نزدیک به جحفه بودیم، آیا نشنیدی که فلان کس به تو گفت: مرا به اندازه یک میل راه سوار کن، به خدا سوگند من از پیمودن راه خسته شدم، به خدا قسم تو سر به سوی او بلند نکردی، و او را سبک شمردی، و هرکه مؤمنی را خوا رکند ما را خوار کرده، و حرمت ما را تباه کرده است!پس باید با سایر زائران با نیکویی و تواضع رفتار کرد یَلْزَمُکَ حُسْنَ الصَّحابَهِ لِمَنْ یَصحَبُکَ .

رعایت سکوتدر حدیثی از امام صادق (ع)، توصیه شده که هنگام زیارت سیدالشهدا (ع)، زائر برای تأسّی به فرشتگان حاضر در حرم مطهر آن امام علیه السلام، شایسته است که سکوت را مراعات کند و جز خیر و نیکی، بر زبان جاری نسازد.

ظاهرا مقصود از خیر در اینجا، خواندن زیارت نامه و نماز و دعا و ذکر و مانند آن است.

پس زائر کربلا باید با حضور قلب از سخن بیهوده و شوخی و مزاح پرهیز وَاقِلّ مِنَ الکَلامِ وَالمِزاح و مشغول به توسل و ذکر خدا باشد وَأَکْثِر مِنَ اللَّهِ تَعالی .

مرحوم آیت الله بهجت می فرمودند: خدا می داند در این حرم ها چه ملائکه ای و چه اولیایی به طواف مشغول اند.

صدا بلند نکنید و فریاد نزنید، آن ها متأذی می شوند.

اجازه ورود خواستنحرم امام معصوم (ع)، در واقع، خانه خاندان پیامبر خدا (ص) و یکی از خانه های پیامبر (ص) محسوب می شود.

از این رو، وارد شدن به آن، بدون اجازه، شایسته نیست.

مرحوم آیت الله بهجت می فرمودند: از اهمّ آداب زیارت این است که بدانیم بین حیات معصومین (ع) و مماتشان هیچ فرقی وجود ندارد؛ یعنی الان هم امام حیّ است و حرفت را می شنود.

لذا ادب، ایجاب می کند که پیش از ورود به آن، از خدا و پیامبر (ص) و اهل بیت (ع)، اذن دخول، گرفته شود.

نکته جالب توجه، این که در باره تأثیر خواندن اذن دخول، از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمود:فَإِن خَشَعَ قَلبُکَ وَ دَمِعَت عَینُکَ، فَهُوَ عَلامَهُ الإِذنِ؛ فَادخُل.

پس اگر دلت خاشع (تسلیم) و اشکت سرازیر شد، نشانه صادر شدن اذن است.

پس داخل شو.

داشتن حالت خشوع و تضرّع هنگام ورود به کربلای حضرت حسین علیه السلام، نشانه پذیرش امام و اذن اوست.

اگر چنین حالی به زائر دست داد، خوشا به حالش! در غیر این صورت، شایسته است که به حال اضطرار، قدری توقّف کند، ان شاءالله که مشمول عنایت های آن حضرت بشود.

نماز خواندن در حرم امام حسین (ع) نماز واجب و مستحبّ را نزد قبر امام حسین علیه السّلام بخواند، زیرا نماز نزد آن حضرت مورد قبول است.

سیّد ابن طاووس فرموده: با تمام وجود بکوش که نماز واجب و مستحب در حایر شریف از تو فوت نشود، همانا روایت شده: نماز واجب نزد آن حضرت برابر است با حج و نماز مستحب مساوی است با عمره.

ابن قولویه از امام باقر علیه السلام روایت کرده که به شخصی فرمود: ای فلان تو را چه مانع است، که هرگاه حاجتی برایت روی دهد، نزد قبر حسین صلوات اللّه علیه بروی، و چهار رکعت نماز نزد او بخوانی، آنگاه حاجت خود را از خدا بخواهی به درستی که نماز واجب نزد آن حضرت برابر با حج، و نماز مستحب مساوی با عمره است.

شخصی از مرحوم آیت الله بهجت پرسیده بود: آقا، برای چه این قدر در حرم وقت می گذارید؟ فرموده بود: فلان آقا [آیت الله سید حسین قمی]زیارتش در حرم حضرت سیدالشهدا (ع) چهار ساعت طول می کشید.

در حد مرجعیت بود.

حتی یک دفعه زلزله شد و همه مردم فرار کدند.

ایشان همان جا ماند.

ازدحام طوری بود که روی سروکله ایشان می پریدند، ولی ایشان نشسته بود.

از ایشان پرسیدند: آقا شما خسته نمی شوید؟ می گفت: من خودم را در بهشت می بینم.

چرا بیرون بیایم؟ زائر امام حسین (ع) در رعایت این آداب باید دقت فراوانی داشت، اما اگر کسی از روی ناآشنایی و عدم آگاهی این آداب را رعایت نکرد، نباید او را سرزنش کرد، چرا که زائر حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از احترام ویژه ای برخوردار است.

بهترین شیوه برای آموزش آداب زیارت به دیگران، آموزش عملی است.

حضرت امام صادق (ع) می فرماید: کونوا دُعاهً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِکُم، لِیَرَوا مِنکُمُ الوَرَعَ وَالاِجتِهادَ وَالصَّلاهَ وَالخَیرَ، فَإِنَّ ذلِکَ داعِیَهٌ.

مردم را با غیر زبان خود دعوت کنید، تا پارسایی و سخت کوشی و نماز و خوبی را از شما ببینند؛ زیرا اینها، خود مبلّغند.


کلید واژه ها: امام حسین - امام - زیارت اربعین - اربعین - خبرگزاری - کربلا - دانشجو - شیعیان - فرهنگی - شهدا - نماز - امام حسین (ع) - گزارش - توصیه - صادق - امام حسن - آرایش - شبانه - نینوا - گوشت - چهره - حمزه - شهید

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس الکترونیک جهت طراحی و مهندسی معکوس در تهران

استخدام نگهبان ساختمان در هرمزگان

سازندگان متعهد جایگزین پیمانکاران متخلف در پردیس شدند

استخدام منشی خانم جهت تهیه غذا در تهران

استخدام مهندس الکترونیک مسلط به طراحی مدار در تهران

روزنامه استخدامی آذربایجان شرقی و تبریز | شنبه 29 دی 97

استخدام کارشناس حقوقی جهت یک شرکت کاشی و سرامیک در تهران

تعداد سربازان نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است/ لزوم رسانه ای شدن اعزام سربازان

اقدامات معاونت اقتصادی وزارت خارجه چنگی به دل نمی زند

پایان کار نمایشگاه کتاب جنوب کرمان

ایران از امنیت بالایی برخودار است

برنامه های شبکه قزوین در 29 دی ماه

بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد

برگزاری برنامه های «چله های ظهور» در شاهرود

حمد و ستاش خدا؛ اولین و آخرین کلام بهشتیان

شماره 201/ مسابقه پیامکی «بشارت 1452»

آسیب های ده گانه پژوهش های قرآنی/ مطالعات اخیر به اندازه هفت قرن توسعه یافته است

فعالیت های قرآنی بین راه دولت، مجلس و مردم ذبح می شود/ قوانینی که مبلغ نیست

امضای تفاهم نامه همکاری میان جهاد دانشگاهی و نیروی انتظامی کردستان

موانع برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها

بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد

ظرفیت طرح همسفر تا بهشت به 20 هزار زوج دانشجو افزایش یافت

پنجه بر قانون اساسی

سفر ابتکار به کرمانشاه به دلیل مه آلودگی فرودگاه لغو شد

رژه اتوبوس های پیر در پایتخت

چرا می گویند مزد کارگر باید «توافقی» باشد؟ / حمله به حداقل دستمزد با آرمان های امام در تضاد است

استخدام روانشناس خانم دارای مدرک MMT جهت مرکز ترک اعتیاد

روز شمار انقلاب - 29 دی 57

فرمانده ناجا: دشمنان امسال را برای ایجاد آشوب و ناآرامی انتخاب کردند، اما موفق نشدند

استخدام تعدادی خانم جهت کادر اداری مرکز خیریه در همدان

اخبار بیست و هشتم دی همدان در صد ثانیه

زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان در ایران جلوه ای از اتحاد ملی است

مشاور نوبخت: کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می گیرند

چمران هم به موسوی خویینی ها پاسخ داد

افشاگری فرمانده ناجا از تلاش دشمنان برای بر هم زدن مراسم 22 بهمن

ایران ارجمند باید سرآمد باشد

علی جنتی:امام توسط هاشمی به امام موسی صدر پیام داد که در ایجاد رابطه با مردم مثل مصدق باشد،نه آیت الله کاشانی/حرفهای خویینی ها درست نیست

سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

ادعای نماینده دلواپس مجلس درباره وجود حیاط خلوت رانتی در برخی استانداری ها

آپارتمان 58 متری در تهران چند؟

29 دی 1357 - راهپیمایی میلیونی مردم در حمایت از حضرت امام خمینی (ره)

حرکت قطارهای خط 5 مترو به علت نقص فنی دچار اختلال شد

ریزش چاه جان گارگر را گرفت

ترافیک در آزادراه قزوین-کرج نیمه سنگین است

پیشنهاد انصارالله به عربستان برای اسرا

تمرین فشرده رقیب ایران/ 11 بازیکن اصلی عمان استراحت کردند+ تصاویر

نشست فرماندار با بانوان کارآفرین شهریار + تصاویر

یک خاطره از رشات های شهید احمد کاظمی

آغاز ثبت نام سفر به عتبات در اسفند

ام الاسرا به روایت یک آزاده

آیا میدانید کفاره گناه غیبت چیست؟

برکات بی نظیر سجده طولانی که از آن بی خبرید

هاشمی برای طرفداران ناطق خطبه خواند یا خاتمی؟

سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

مسئول ارشد ناجا به مالزی پناهنده شد؟!

خاطره جالب رهبر انقلاب از مواجهه با سرو شراب در مهمانی رییس جمهور زیمبابوه +فیلم

5 شهید دوران دفاع مقدس شناسایی شد + اسامی

رژه اتوبوس های پیر در پایتخت

فساد نتوانسته کل بدنه دولت را آلوده کند/خطر ظهور گفتمان عوام فریب وجود دارد/ برخی محافل بحث شفافیت را مشمول مرور زمان می کنند/ ضرورت اجرای بدون تنازل قانون اساسی

مسیرهای گفت وگو بین مردم و حاکمیت را مسدود کرده ایم/ «شفافیت» جامعه را به سمت سلامت اقتصادی و اخلاقی سوق می دهد

بودجه دانشگاه فرهنگیان یک سوم پولی است که خاوری از کشور برد/ نمی توان با این پول ها، معلم فاخر تربیت کرد/ باید از برج ها کم و خرج هزینه های ضروری کرد

مراسم سوگواری شهادت ام ابیها

راه حل سیاسی سوریه با حضور همه طیف های ملت

افزوده شدن 16 اختیار جدید به مسئولیت های شوراهای شهر

با زیاده خواهی شوهرم در رابطه زناشویی چه کنم؟

شرکت های زیان ده آستان قدس رضوی به صفر رسیده است

11 شهر میزبان سومین دوره کلاس های مقدماتی و تکمیلی معارف مهدویت

آسیب های ده گانه پژوهش های قرآنی/ توسعه پژوهش های نیم قرن اخیر به اندازه هفت قرن

رونق جلسات قرآن مهم ترین هدف جشنواره/ میزبانی 14 استان از مرحله مقدماتی

برگزاری مسابقات قرآن روستایی و عشایری در قزوین

امور قرآنی بین راه دولت، مجلس و مردم ذبح می شود/ قوانینی که مبلغ نیست

اختتامیه ی دومین سوگواره «اربعین در آیینه ی رسانه» فردا برگزار می شود

ثبت نام سفر به عتبات در اسفندماه آغاز شد

درخواست دولت از مجمع برای تسریع در رسیدگی به لایحه پالرمو

انقلاب سومی که تداوم یافت

ظرفیت طرح همسفر تا بشهت به 20 هزار زوج دانشجو افزایش یافت

«گفت وگو» حلقه گم شده

انتخابات اتاق بازرگانی کرمانشاه 11 اسنفد برگزار می شود

40 بقعه متبرکه استان سمنان میزبان سوگواران فاطمی است

همراه با مدیر انجمن دوستی ایران و لهستان درباره نشست ضد ایرانی پیش رو در گورستان لهستانی ها چه خبر است؟

نایب رییس هیأت مدیره انجمن ناباروری ایران مطرح کرد خلأهای قانونی مشکل درمان ناباروری کشور

سفر معاون رییس جمهوری به جنوب استان

استخدام بازاریاب با مزایا در گروه پجشگی در اصفهان

شرایط فرهنگیان متقاضی عضویت در شورای عالی آموزش و پرورش تشریح شد

رملک بوته ای بومی و مناسب کانون ریزگردها

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت آهن آلات نعلچیان در همدان

استخدام نقشه کش صنعتی آقا در همدان

لرستان ، بخش خبری 20:00 پنج شنبه 27 دی

پیام اینستاگرامی حناچی به مناسبت 29 دی؛ روز هوای پاک

انتخابات اتاق بازرگانی کرمانشاه 11 اسنفد برگزار می شود

یک خاطره از رشات های شهید احمد کاظمی

با رنگ موی نارنجی شیک و متفاوت باشید!

مراسم عزاداری فاطمیه در کشور نیجر برگزار شد

حوزویان متناسب با نیازهای جامعه نقش آفرینی کنند

در مشهد یا کنسرتی برگزار نشده یا اگر شده حتما به فساد کشیده شده است

صفحه نخست روزنامه های امروز شنبه 29 دی

خلاقیت و تفکر باید محور نقشه راه پژوهشی حوزویان و دانشجویان قرار بگیرد

قاتل نامریی جان 24 نفر را گرفت

فرمانده لشکر 9 بدر را بیشتر بشناسیم

رونمایی از 20 مستند شهدای مدافع حرم

با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است!

با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است!