مطالب مرتبط:
آداب زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین منتشر شد+ اینفوگرافی
اثر زیارت حرم امام حسین علیه السلام
اگر مردم ارزش زیارت امام حسین (ع) را بدانند
فضیلت های زیارت امام حسین (ع)
فیلم/ دو مُهر جواز ورود به بهشت از زبان نوجوانی عاشق اباعبداالله(ع)/ اشک ریختن برای ثبت شدن در دفتر خدمات و زیارت امام حسین(ع)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:412018-10-22سياسي

با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است!


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو ، برای زیارت امام حسین (ع) در مناسبت های مختلف، فضیلت های زیادی ذکر شده است که یکی از زیارت های مورد تأکید در روایات، - با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است! " ائمه معصومین (ع) سفارش زیادی بر زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) داشته اند، اما آدابی برای این زیارت بر شمرده اند و در برخی موارد به شیعیان نهیب زده و زیارت نکردن را از زیارت با رعایت نکردن برخی آداب بهتر دانسته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو"، برای زیارت امام حسین (ع) در مناسبت های مختلف، فضیلت های زیادی ذکر شده است که یکی از زیارت های مورد تأکید در روایات، زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین است.

امام حسن عسکری (ع) یکی از پنج نشانه مؤمن را زیارت اربعین می دانند و می فرمایند: مؤمن پنج علامت دارد: خواندن 51 رکعت نماز در شبانه روز (نماز های واجب و نافله)، زیارت اربعین، به دست کردن انگشتری دردست راست، به خاک ساییدن پیشانی (سجده رفتن بر خاک)، و بلند خواندن بسم الله الرحمن الرحیم در نماز.

اما خود ائمه معصومین (ع) که سفارش زیادی بر زیارت حضرت سیدالشهداء (ع) داشتند، آدابی برای این زیارت بر شمرده اند و در برخی موارد به شیعیان نهیب زده و زیارت نکردن را از زیارت با عدم رعایت برخی آداب بهتر دانسته اند.

امام حسین (ع) را محزون و ژولیده زیارت کنید از حضرت امام صادق علیه السلام نقل شده، چون می خواهی به زیارت امام حسین علیه السلام بروی، آن حضرت را محزون و غمناک و ژولیده و غبارآلود و گرسنه و تشنه زیارت کن که آن جناب با این احوال شهید شد و حاجات خود را بخواه و از کربلا بازگرد، و آن را وطن خود قرار مده.

بدین معنا که پس از زیارت از کربلا خارج شوید.

در روایت دیگری فرمودند که بیشتر از سه روز در کربلا نمانید.

هیئت ظاهری زائر، باید متناسب حضور بر سرِ مزار شهدا باشد؛ لذا ادب حضور، ایجاب می کند که نه تنها زائر، خود را زینت نکند؛ بلکه توصیه شده با چهره ای ژولیده و غمبار، وارد حرم شریف امام حسین علیه السلام شود.

عطر نزدن و سرمه نکشیدن و آرایش نکردن از جمله توصیه های این سفر زیارتی است وَلاتَدَّهِنْ وَ لاتَکتَحِل حتّی تَأتِیَ الفُرات .

در روایت ابو حمزه ثمالی (ره)، از امام صادق علیه السلام باب زیارت حضرت امام حسین علیه السلام نقل شده:، چون به نینوا رسیدی بارهای خود را در آنجا بگذار، و به چشم سرمه نکش، و تا زمانی که در آنجا اقامت داری گوشت مخور.

با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است!زائر در سفر زیارت آن حضرت نباید توشه خود را از غذاهای لذیذ مانند بریانی و حلواجات قرار دهد، بلکه برای خوراکش نان با شیر یا ماست تهیه کند.

از امام صادق علیه السّلام روایت شده که فرمود: شنیدم جماعتی به زیارت امام حسین علیه السلام می روند، و با خود سفره هایی برمی دارند که در آن ها بزغاله های بریان و حلواجات هست! اگر به زیارت قبر پدران یا دوستان خود بروند قطعا این خوراکی ها را با خود برنمی دارند.

در حدیث معتبر دیگری نقل شده است که امام صادق علیه السلام به مفضل بن عمر فرمود: زیارت کنید امام حسین علیه السلام را بهتر از آن است که زیارت نکنید، و زیارت نکنید بهتر از آن است که زیارت کنید، مفضل عرضه داشت: پشتم را شکستی! فرمود: واللّه اگر به زیارت قبر پدران خود بروید، اندوهگین و غمناک می روید، و به زیارت آن حضرت که می روید سفره ها با خود برمی دارید، درحالیکه باید ژولیده و گردآلود بروید.

شیخ عباس قمی می نویسد: پس برای اغنیا و تجار چه اندازه شایسته است، که این مطلب را در این سفر ملاحظه کنند و هرگاه در شهرهایی که تا کربلا بین راه ایشان است، عده ای از دوستانشان ایشان را دعوت و میهمانی می کنند و در زمان حرکت سفره های آنان را از پخته های لذیذ، و مرغ بریان و سایر غذا ها پر می کنند، نپذیرند و بگویند: ما مسافر کربلا هستیم، و برای ما تغذیه به این غذا ها شایسته نیست.

ما در جشن عروسی نیستیمشیخ کلینی صاحب کتاب شریف کافی روایت کرده است که بعد از شهادت حضرت سید الشهدا علیه السلام همسر کلبیّه آن حضرت اقامه عزا نمود، گریست و سایر زن ها و خدمت کاران گریستند، تا حدی که اشک های آن ها خشک شد، از جایی برای آن مخدّره جونی هدیه فرستادند، که معنی آن را مرغ قطا گفته اند، این هدیه برای این بود که از خوردن آن در گریستن بر امام حسین علیه السّلام قوت بگیرند، چون آن بانوی محترمه آن را دید پرسید چیست؟ گفتند: هدیه ای است که فلانی برای شما فرستاده، تا در ماتم امام حسین علیه السلام به آن استعانت بجویید، فرمود: ما که در جشن عروسی نیستیم، ما را چه به این خوراک؟ پس دستور داد تا آن را از خانه بیرون بردند.

تواضع و فروتنی در برابر زائراناز دیگر مسائلی که در سفر زیارت امام حسین (ع) مستحب است، تواضع و فروتنی و خشوع و راه رفتن همانند بنده ذلیل است، پس کسانی که در راه زیارت آن حضرت، بر این مرکب سوار می شوند، باید خیلی متوجه خود باشند، که بر سایر زائران و بندگان خدا، که به سختی و مشقت به کربلا می روند، بزرگی نکنند و تکبر نورزند و آنان را زه چشم حقارت نبینند.

پا برهنه و همچون بندگان حرکت نمودن؛ وَامْشِ حافیاً وَامْشِ مَشْیَ العَبد الذَّلیل .

شیخ کلینی (ره) به سند معتبر از ابو هارون روایت کرده: من در خدمت امام صادق (ع) بودم، به جمعیتی که نزد ایشان بودند فرمود: شما را چه شده که به ما استخفاف می نمایید؟ از میان آن ها مردی از اهل خراسان برخاست و گفت: پناه می بریم به خدا از این که ما به شما یا به چیزی از امر شما استخفاف کنیم و آن را کوچک شماریم، فرمود: آری تو خودت یکی از آنانی هستی، که سبک شمردی و خوار کردی مرا! آن مرد گفت: به خدا پناه می برم که من شما را خوار کرده باشم.

فرمود: وای بر تو، وقتی که نزدیک به جحفه بودیم، آیا نشنیدی که فلان کس به تو گفت: مرا به اندازه یک میل راه سوار کن، به خدا سوگند من از پیمودن راه خسته شدم، به خدا قسم تو سر به سوی او بلند نکردی، و او را سبک شمردی، و هرکه مؤمنی را خوا رکند ما را خوار کرده، و حرمت ما را تباه کرده است!پس باید با سایر زائران با نیکویی و تواضع رفتار کرد یَلْزَمُکَ حُسْنَ الصَّحابَهِ لِمَنْ یَصحَبُکَ .

رعایت سکوتدر حدیثی از امام صادق (ع)، توصیه شده که هنگام زیارت سیدالشهدا (ع)، زائر برای تأسّی به فرشتگان حاضر در حرم مطهر آن امام علیه السلام، شایسته است که سکوت را مراعات کند و جز خیر و نیکی، بر زبان جاری نسازد.

ظاهرا مقصود از خیر در اینجا، خواندن زیارت نامه و نماز و دعا و ذکر و مانند آن است.

پس زائر کربلا باید با حضور قلب از سخن بیهوده و شوخی و مزاح پرهیز وَاقِلّ مِنَ الکَلامِ وَالمِزاح و مشغول به توسل و ذکر خدا باشد وَأَکْثِر مِنَ اللَّهِ تَعالی .

مرحوم آیت الله بهجت می فرمودند: خدا می داند در این حرم ها چه ملائکه ای و چه اولیایی به طواف مشغول اند.

صدا بلند نکنید و فریاد نزنید، آن ها متأذی می شوند.

اجازه ورود خواستنحرم امام معصوم (ع)، در واقع، خانه خاندان پیامبر خدا (ص) و یکی از خانه های پیامبر (ص) محسوب می شود.

از این رو، وارد شدن به آن، بدون اجازه، شایسته نیست.

مرحوم آیت الله بهجت می فرمودند: از اهمّ آداب زیارت این است که بدانیم بین حیات معصومین (ع) و مماتشان هیچ فرقی وجود ندارد؛ یعنی الان هم امام حیّ است و حرفت را می شنود.

لذا ادب، ایجاب می کند که پیش از ورود به آن، از خدا و پیامبر (ص) و اهل بیت (ع)، اذن دخول، گرفته شود.

نکته جالب توجه، این که در باره تأثیر خواندن اذن دخول، از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمود:فَإِن خَشَعَ قَلبُکَ وَ دَمِعَت عَینُکَ، فَهُوَ عَلامَهُ الإِذنِ؛ فَادخُل.

پس اگر دلت خاشع (تسلیم) و اشکت سرازیر شد، نشانه صادر شدن اذن است.

پس داخل شو.

داشتن حالت خشوع و تضرّع هنگام ورود به کربلای حضرت حسین علیه السلام، نشانه پذیرش امام و اذن اوست.

اگر چنین حالی به زائر دست داد، خوشا به حالش! در غیر این صورت، شایسته است که به حال اضطرار، قدری توقّف کند، ان شاءالله که مشمول عنایت های آن حضرت بشود.

نماز خواندن در حرم امام حسین (ع) نماز واجب و مستحبّ را نزد قبر امام حسین علیه السّلام بخواند، زیرا نماز نزد آن حضرت مورد قبول است.

سیّد ابن طاووس فرموده: با تمام وجود بکوش که نماز واجب و مستحب در حایر شریف از تو فوت نشود، همانا روایت شده: نماز واجب نزد آن حضرت برابر است با حج و نماز مستحب مساوی است با عمره.

ابن قولویه از امام باقر علیه السلام روایت کرده که به شخصی فرمود: ای فلان تو را چه مانع است، که هرگاه حاجتی برایت روی دهد، نزد قبر حسین صلوات اللّه علیه بروی، و چهار رکعت نماز نزد او بخوانی، آنگاه حاجت خود را از خدا بخواهی به درستی که نماز واجب نزد آن حضرت برابر با حج، و نماز مستحب مساوی با عمره است.

شخصی از مرحوم آیت الله بهجت پرسیده بود: آقا، برای چه این قدر در حرم وقت می گذارید؟ فرموده بود: فلان آقا [آیت الله سید حسین قمی]زیارتش در حرم حضرت سیدالشهدا (ع) چهار ساعت طول می کشید.

در حد مرجعیت بود.

حتی یک دفعه زلزله شد و همه مردم فرار کدند.

ایشان همان جا ماند.

ازدحام طوری بود که روی سروکله ایشان می پریدند، ولی ایشان نشسته بود.

از ایشان پرسیدند: آقا شما خسته نمی شوید؟ می گفت: من خودم را در بهشت می بینم.

چرا بیرون بیایم؟ زائر امام حسین (ع) در رعایت این آداب باید دقت فراوانی داشت، اما اگر کسی از روی ناآشنایی و عدم آگاهی این آداب را رعایت نکرد، نباید او را سرزنش کرد، چرا که زائر حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از احترام ویژه ای برخوردار است.

بهترین شیوه برای آموزش آداب زیارت به دیگران، آموزش عملی است.

حضرت امام صادق (ع) می فرماید: کونوا دُعاهً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِکُم، لِیَرَوا مِنکُمُ الوَرَعَ وَالاِجتِهادَ وَالصَّلاهَ وَالخَیرَ، فَإِنَّ ذلِکَ داعِیَهٌ.

مردم را با غیر زبان خود دعوت کنید، تا پارسایی و سخت کوشی و نماز و خوبی را از شما ببینند؛ زیرا اینها، خود مبلّغند.


کلید واژه ها: امام حسین - امام - زیارت اربعین - اربعین - خبرگزاری - کربلا - دانشجو - شیعیان - فرهنگی - شهدا - نماز - امام حسین (ع) - گزارش - توصیه - صادق - امام حسن - آرایش - شبانه - نینوا - گوشت - چهره - حمزه - شهید

آخرین اخبار سرویس:
انصاری لاری» مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان نمی شود

تخریب ویلای لوکس غیرمجاز در اوشان

محمد دهقان دبیرکل جمعیت رهپویان شد/الهیان قائم مقام و شریعتی سخنگو شدند

دوره آموزشی «بازار و رسالت های طلبگی» برگزار می شود

عمل انسان چه زمانی بی نتیجه می شود؟

تقاضأ جدی ترکیه از امریکا

یمن محور گفت وگوی جابری انصاری ودستیار دبیرکل سازمان ملل

روستاهای بابلسر میزبان طرح امام شدند

توییت سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح افزایش حداقل سن ازدواج

زیرساخت های حذف کنکور آماده نیست

واکنش ظریف به انتقادهای چند روز اخیر: افراد ببر کاغذی می سازند و آن را شکار می کنند/احمدی نژاد: مشایی از خودش آزاد شد!

گریز از کتاب موجب مشکلات جامعه شده است/بسیج همگانی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی ایجاد شود

فال روزانه دوشنبه 28 آبان 1397

غربت آرامگاه حضرت «سکینه و ام کلثوم (س)» در سوریه

مبارزه با استکبار جهانی زمینه ساز ظهور است

واکنش ظریف به مخالفان اظهاراتش درخصوص پولشویی

سبک زندگی ایرانی اسلامی تنها با اقامه نماز مسیر است

مبارزه با استکبار جهانی زمینه ساز ظهور است

امیرعبداللهیان: صهیونیست ها ببر کاغذی هستند

جزییات طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی در پالایشگاه ها

کارگاه استانی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد گردشگری

دشمنان توهم شکست انقلاب اسلامی را به گور می برند

عاملان به شهادت رساندن محیط بان پارک ملی گلستان باید به اشد مجازات برسند

دشمنان توهم شکست انقلاب اسلامی را به گور می برند

کارگاه استانی توانمندسازی تشکل های مردم نهاد با هدف توسعه گردشگری

ویدئو؛ 33 حرکت جادویی کریم بنزما

تعیین نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت در دور دوم انتخابات

فشارهای اقتصادی دشمن مانع تداوم مشی انقلابی ملت نشده است

اخلاق در باورها ، عقاید ، تربیت عبادی و معنوی طلاب تاثیرگذاراست

کلید شهرداری به حناچی تحویل داده شد

ناگفته های یک تصادف و پلیس راه خطاکار

خیران110 هزار مدرسه در کشور ساختتند

در نشست «آسیب شناسی نقد ترجمه مطرح شد؛ طاهره صفارزاده نخستین مترجم علمی در برگزاری کارگاه ترجمه

صداوسیما افتخار به گذشته و امید به آینده را ترسیم می کند

تاکید علی لاریجانی بر واگذاری کشت و صنعت کارون به مردم بومی فروش شرکت باید متوقف شود

دیدار مشاور روحانی با رهبران اقلیت های مذهبی در ارومیه (عکس)

انتصابات جدید از سوی استاندار گیلان/هاشم پور معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان شد

توصیه شش گانه به والدین عصر ارتباطات و رسانه

برگزاری 61 برنامه در هفته بسیج/ لزوم توجه بیشتر رسانه ها به حوزه علم و فناوری

اسامی بازنشستگان جدید صداوسیما منتشر شد

گزارش به مردم

سوابق و گرایش سیاسی چهار استاندار جدید دولت روحانی

دشمنان مقاومت در مواجهه با روحیه انقلابی مردم یمن شکست سختی خورده اند

تبریک رییس جامعه روحانیت بلتستان به رییس جدید جامعه المصطفی(ص)

پروژه قطار شهری شهریار به کجا رسید ؟

اروپا باید آمادگی جنگ را داشته باشد

وقتی شهید مهدی زین الدین در جمع خانواده های شهدا آرزوی مرگ می کند + فیلم

صداوسیما افتخار به گذشته و امید به آینده را ترسیم می کند

جریان سازی چیست؟

عذرخواهی دبیر ایسنا از رییسی و علم الهدی

توییت بخشدار نیکشهر درباره کلاهبرداری چند میلیاردی

طاهره صفارزاده نخستین مترجم علمی در برگزاری کارگاه ترجمه

تذکرات لسانی موجب تقویت مسائل اخلاقی می شود/لزوم تقویت دروس اخلاق و موعظه برای طلاب در مدارس علمیه

میرزاده: بررسی میزان حق الزحمه معلمان در کمیسیون آموزش مجلس

تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور مرزنشینان

شکست ائتلاف متجاوز سعودی در جبهه حیران یمن

کشتی ایران پعد از ناکامی های فراوان بالاخره طلایی شد

خطر شیوع بیماری های خاص در گیلان

پیگیری طرح اجباری شدن 6ساعت مشاوره و آموزش قبل از ازدواج در مجلس

شروط نظارت مردم بر فعالیت نهاد های علمی/ دلایل اقبال جامعه به شبه علمی نظیر «طالع بینی»

تنها راه سعادت جهان اسلام به ویژه ایران تبعیت از فرامین رهبر معظم انقلاب است

وزیرخارجه تا 48 ساعت دیگر استیضاح می شود؟

تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور مرزنشینان

سلیمی: بررسی مشکلات معیشتی معلمان در جلسه کمیسیون آموزش مجلس

این طرف یا آن طرف؟

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 28 آبان 97

ایجاد بیش از 250 هزار شغل با حمایت بسیج سازندگی از سال 92 تاکنون

توسعه همه جانبه شهر بجنورد با تعامل شورای شهر و صداوسیمای شبکه اترک

امیرعبداللهیان:
 وضعیت انسان دوستانه در یمن فراتر از فاجعه است

روند برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره قرآن و عترت تشریح شد

ناتوانی در ایجاد ظرفیت نگهداشت جمعیت روستایی

15 نهاد دینی و دانشگاهی عراق تحریم های آمریکا را محکوم کردند

کرسی فلوریدا در سنای آمریکا به نامزد جمهوریخواه رسید

آیت الله قائم مقامی: برخی از مراجع فعلی بیش از 30 سال پیش اصرار داشتند که رساله جدیدی نوشته شود! /سالیانی است که همان محصول چند دهه گذشته، به مخاطبان جدید ارائه می شود/ هرگز نباید انتظار داشت که بایدهای شرعی جایگزین بایدهای قانونی و حقوقی شود

تاکید دکتر لاریجانی بر واگذاری کشت و صنعت کارون به مردم بومی فروش شرکت باید متوقف شود

رییس جدید پژوهشگاه مواد و انرژی معرفی شد

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بررسی شد

کتابخانه های مدارس علمیه لرستان نیازمند تجهیز و نوسازی/ارتقاء کمی و کیفی کتابخانه ها نیازمند همت خیران است

تصاویر/ جشن تلبس طلاب مدرسه علمیه امام خامنه ای اهواز

مدیرعامل شرکت ملی گاز هم منصوب شد

اعتراضات کارگری هفت تپه| 4 نفر بازداشت شدند| استاندار خوزستان: کارگران حق دارند

وزیر امور خارجه: نوار اظهاراتم درباره پولشویی وجود دارد

در خواست قوه قضاییه از ظریف برای ارائه اسناد پولشویی

محسن چاوشی با ظاهری متفاوت (+عکس)

دست مردم در ایام تحریم در جیب یکدیگر است

افتتاح اولین بیمارستان فیل ها در هند + فیلم

روحانی هفت ماه محصور در پاستور/سفر استانی دولت 300 درصد کاهش یافت

بخش خصوصی واقعی می تواند بیماری اقتصاد را علاج کند

ظریف: هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نکردم

بازگشت تلگرام؟ ابلاغ لغو حمایت از داخلی ها

الاغ؛ قبل از عمل، بعد از عمل!

اوضاع یمن محور گفتگوی دستیار دبیرکل سازمان ملل با جابری انصاری

کلیات طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت ایجاد پالایشگاه در کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شد

اصلاح قانون نظام مهندسی در کمیسیون عمران بررسی شد

باید دلیرانه جلوی جنازه ام قدم بزنید

نیمایوشیج؛ شاعر مردمی در خدمت بیان آرمان های مردم ایران

کلید شهرداری به حناچی تحویل داده شد

مذهب بزرگترین پایگاه زندگی دموکراتیک است

صدور دستور نبش قبر پدر معنوی طالبان

2 مدیر وزارت کشور در قزوین مشمول قانون بازنشستگی شدند

با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است!

با عدم رعایت این آداب، اگر به زیارت امام حسین (ع) نروید بهتر است!