مطالب مرتبط:
آخرین جزییات از پرتاب ماهواره امیرکبیر
تحریم های موجود سبب تاخیر پرتاب ماهواره امیرکبیر شد
ماهواره «پیام» دانشگاه امیرکبیر؛ نخستین پرتاب سیمرغ
صفوی در جمع خبرنگاران خبر داد دلیل تأخیر پرتاب ماهواره دانشگاه امیرکبیر
تعیین زمان پرتاب ماهواره ساخته شده در دانشگاه امیرکبیر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:402018-10-22دانش

پرتاب «به موقع» ماهواره های شریف و امیرکبیر


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحویل ماهواره امیرکبیر به این وزارتخانه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: ما امیدواریم بتوانیم ماهواره امیرکبیر و دانشگاه شریف را به موقع در مدار قرار دهیم تا بتوانیم از ثمره آن ها در جامعه بهره مند شویم.

- شعارسال:" آذری جهرمی در نشست بازدید از برج فناوری دانشگاه امیرکبیر با اشاره به فعالیت های علمی این دانشگاه، افزود: دستاوردهای این دانشگاه نشان می دهد که این نهاد علمی و آموزشی ریل گذاری مناسبی برای توسعه علم و فناوری داشته است و دانشجویان و نخبگان و اساتید این دانشگاه نیز این مسیر را به پیش می برند.

وی با بیان این که مطالبی را که در گذشته در خصوص فعالیت های این دانشگاه به من ارائه شده بود، امروز مشاهده کردم، یادآور شد: ماهواره امیرکبیر از جمله دستاوردهای این دانشگاه است که امروز با تلاش های صورت گرفته آماده بهره برداری است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحویل این ماهواره به وزارت ارتباطات در آینده نزدیک خبر داد و یادآور شد: با تحویل آن، این ماهواره در نوبت پرتاب قرار می گیرد تا از آن برای پایش بخش هایی چون بخش کشاورزی استفاده شود.

آذری جهرمی عمر مداری این ماهواره را دو سال عنوان کرد و یادآور شد: برای آنکه به تصاویری با این دقت و وضوح دسترسی داشته باشیم، در شرایط فعلی نیاز به هزینه های زیادی است و ما امیدواریم با قرار دادن این ماهواره در مدار از دستاوردهای آن استفاده کنیم.

وی با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره دانشگاه شریف تاکید کرد: در حال حاضر دو ماهواره دانشگاه شریف و امیرکبیر آماده پرتاب است که امیدواریم به سرعت پرتاب شوند و مردم بتوانند از ثمره آن بهره برداری کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این که در حال حاضر در عصر انقلاب چهارم و عرضه نوآوری قرار داریم، خاطر نشان کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این حوزه پیشگام است و با راه اندازی برج فناوری تلاش دارد تا علم را به تجارت برساند و این امر نشان می دهد که این دانشگاه در مسیر درستی از پدیده تحولات قرار دارد.

آذری جهرمی همچنین یادآور شد: ما علاوه بر شاخص های اندازه گیری تولیدات علمی باید شاخص های دیگری داشته باشیم تا با آن مجموعه های دولت و دانشگاه ها مورد ارزیابی قرار گیرند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: ما در این راستا در تلاش هستیم تا با هزینه کرد مناسب در مسیر توسعه علم دنیا قرار گیریم که این افتخار بزرگی برای کشور خواهد بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که در این راستا باید دانشگاه ها با امضای تفاهم نامه ای در این حوزه حرکت کنند، ادامه داد: علاوه بر سوپرکامپیوترها نیاز است دانشگاه ها به سمت حوزه رمزشکنی برای پدیده هایی که نیاز به محاسبات سریع دارند، حرکت کنند که در این راستا با اعلام فراخوانی بتوانند فعالان این عرصه را جذب و اقدام به توسعه این فناوری در کشور کنند.

آذری جهرمی با اشاره به اجرای سند ایران دیجیتال گفت: این سند با همکاری دانشگاه و با متخصصانی از حوزه های فنی، فرهنگی، اجتماعی و فقهی اجرایی می شود.

وی در عین حال با انتقاد از رویکرد دانشگاه ها برای در اختیار داشتن آزمایشگاه های مرتبط با حوزه های فناوری اطلاعات، اظهار کرد: در حال حاضر همه دانشگاه ها می خواهند اتاق تمیز و تست خلا داشته باشند که با توجه به شرایط کنونی این امر هزینه بر است و از این رو لازم است تا دانشگاه ها به سمت شبکه ای کردن آزمایشگاه ها و استفاده از توانمندی های یکدیگر حرکت کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که پیچیدگی سرعت از دیگر تحولات دنیای امروز است، اضافه کرد: با افزایش سرعت تحولات فناوری به معادلات ما افزوده شده است و ما باید با توان بیشتری در این زمینه حرکت کنیم و نباید بازار پیش رو را از دست دهیم.

آذری جهرمی تاکید کرد: اگر ما امروز این فرصت را از دست دهیم، فرصت سوزی بزرگی کرده ایم.

افزایش دو برابری امتیاز دانشگاه صنعتی امیرکبیر در اجرای برنامه های بین المللی دکتر حسین حسینی تودشکی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در بازدید وزیر ارتباطات از برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر رسیدن به 100 دانشگاه برتر دنیا و قرار گرفتن در میان دانشگاه های نسل سوم را از اهداف این دانشگاه تا افق 1404 عنوان کرد.

دکتر حسینی تودشکی با اشاره به جذب برگزیدگان المپیادی در این دانشگاه گفت: ارتقای 100 پله ای در رتبه بندی QS و افزایش 2 برابری امتیاز برنامه های بین المللی در رتبه تایمز از دستاوردهای این دانشگاه به شمار می رود.

وی با اشاره به ایجاد 6 پردیس تخصصی، 16 دانشکده، 13 پژوهشکده و 14 هزار دانشجو در این دانشگاه، خاطر نشان کرد: 50 درصد از این دانشگاه در تحصیلات تکمیلی مشغول به فعالیت هستند ضمن آنکه در سال گذشته 14 نفر از دانشجویان المپیادی جذب این دانشگاه شدند.

حسینی از رشد 33 درصدی دانشمندان یک درصد برتر (پژوهشگران پر استناد) خبر داد و یادآور شد: 17 نفر از اساتید این دانشگاه جزو دانشمندان یک درصد برتر و یک نفر دیگر نیز جزو یک صدم درصد با 20 هزار ارجاع است.

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تولیدات علمی محققان این دانشگاه اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار اسکوپوس تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی از 519 به 890 مقاله افزایش یافته است که این میزان بر اساس گزارش وب آو ساینس از 482 یه 728 مقاله افزایش دارد.

تعداد مقالات علمی منتشر شده محققان این دانشگاه از 1350 در سال 2010 به 2202 در سال 2017 افزایش داشته است و برای ارتقای بیش از این نیاز به برنامه ریزی های بیشتر است.

به گفته وی سرانه چاپ مقالات به کل هیات علمی دانشگاه از 4٫02 در سال 1393 به 4و18 در سال 96 رسیده و تعداد مقالات مشترک بر اساس پایگاه اسکوپوس در سال 96 تعداد 89 مقاله و بر اساس وب او ساینس 228 مقاله بوده است.

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به رتبه بندی این دانشگاه در سطح ملی و بین المللی یادآور شد: در سال 1396 بر اساس رتبه بندی تایمز دانشگاه امیرکبیر در رتبه 800-601 در دنیا و رتبه آن در آسیا 110-101 و در میان دانشگاه های صنعتی کشور رتبه 2 را کسب کرده است حسینی با اشاره تعداد ثبت پتنت های این دانشگاه، اظهار کرد: بر اساس گزارش های منتشر شده از کانون ثبت پتنت ایران، 33 درصد پتنت های ثبت شده در این کانون مربوط به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

معاون فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به هدف گذاری این دانشگاه برای رسیدن به دانشگاه های کارآفرینی، خاطر نشان کرد: بر این اساس اقدام به راه اندازی مراکز نوآوری و فناوری شد، ولی یکی از چالش های ما در این حوزه دیده نشدن کل فرآیند کارآفرینی و تجاری سازی است که در این راستا سعی شده تا همه عناصر از ایده تا محصول در مراکز فناوری ایجاد شود.

حسینی تعداد شرکت های مستقر در برج فناوری این دانشگاه را 123 شرکت دانست که از این تعداد 21 شرکت در واحد پیش رشد، 14 شرکت دانش بنیان، 36 تیم در واحد رشد و 52 تیم در بخش شتاب دهنده ها مستقر شده اند.

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اقدامات بین المللی سازی این دانشگاه، توضیح داد: بر این اساس اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی کردیم که عمده این دانشجویان از کشورهای عراق با 117 نفر، لبنان با 58 نفر و همچنین کشورهای پاکستان و افغانستان هستند.

وی ارتقای 100 پله ای در رتبه بندی QS و افزایش 2 برابری امتیاز برنامه های بین المللی در رتبه تایمز را از دستاوردهای دیگر این دانشگاه نام برد.

ضرورت راه اندازی مرکز ملی IOT در ایران/ رابطه مستقیم افزایش شرکت های دانش بنیان با آمار اشتغال دکتر سید احمد معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، همچنین در مراسم بازدید وزیر ارتباطات از طرح ابر رایانه، اتاق تمیز و مرکز ماهواره برج فناوری ابن سینا که در این برج برگزار شد، گفت: خوشبختانه حرکت دانشگاه های خوب کشور در بحث نوآوری و فناوری علم بسیار خوب بوده است.

معتمدی گفت: با توجه به سابقه ایران در زمینه ابر رایانه ها، پیشنهاد می شود یک مرکز ملی اینترنت اشیا راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: برنامه راهبردی دانشگاه در حوزه ict خوب و قابل قبول بوده است، به طوری که توانمندی مطلوبی در این زمینه صورت گرفته و دیده شده است.

معتمدی تصریح کرد: یکی از مشکلات بزرگ ما بحث سیستم مرکزی است که در خارج از کشور وجود دارد، پیشنهاد می کنم با توجه به سابقه ما در زمینه ابر رایانه ها، بتوانیم یک مرکز ملی iot را راه اندازی کنیم.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: این دانشگاه دو سال پیش برج ابن سینا را افتتاح کرد­ و ابتدا 10 شرکت­ دانش بنیان مورد حمایت قرار گرفتند­ و امسال تعداد این شرکت ها به 123 رسیده است.

معتمدی افزود: به ازای افزایش شرکت های دانش بنیان میزان سرمایه گذاری و­ اشتغال به همین نسبت افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: یکی از بهترین راه های برون رفت از مشکلات اقتصادی و بحث های مربوط به اقتصاد مقاومتی، توسعه شرکت های نوآور، فناور و دانش بنیان است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت دیده بان علم ایران، تاریخ انتشار: 28مهر1397 ، کدخبر: 41945: www.

isw.

ir
کلید واژه ها: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - دانشگاه - ماهواره - فناوری اطلاعات - وزیر ارتباطات - امیرکبیر - ارتباطات - فناوری - اطلاعات - دانشگاه شریف - دانشگاه صنعتی امیرکبیر - وزیر - پرتاب - دانشگاه امیرکبیر - وزارت ارتباطات - نشان - علمی - تولیدات علمی - اندازه گیری - هزینه - توسعه - آینده - امروز - وزارت - دانشجویان - شاخص - کشاورزی - نخبگان - نوآوری - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
آزمون بسندگی زبان عربی اشتمال دانشگاه تهران

شیراز میزبان همایش کشت های بدون خاک

وزارت علوم برای 12 استان فراخوان امریه سربازی داد

لزوم شفافیت ­های مالی و عملکرد دانشگاه آزاد/سال مالی دانشگاه از امسال تغییر می کند

دانشگاه آزاد اسلامی اشکذر برای پذیرش دانشجو اعلام آمادگی کرد

جذب هزار هیات علمی در دانشگاه آزاد تا فروردین 98

6 بهمن؛ برگزاری کارگاه «انسان شناسی علم و تکنولوژی»

محدودیتی برای جذب فارغ التحصیلان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم

شورای گسترش با تاسیس مرکز پژوهشی جندی شاپور دزفول موافقت کرد

زمان ثبت نام کار دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی

آموزش و پرورش با پایه تقلید از فرنگ بنا شد/ کشور های منطقه از ظرفیت دانشگاه آزاد استفاده می کنند

هفتمین دوره توان افزایی مروجین نانو برگزار می شود/ حضور بیش از 100 نهاد ترویجی نانو

تدریس دو رشته جدید در دانشگاه آزاد اسلامی سمنان

محدودیتی برای جذب فارغ التحصیلان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم

6 بهمن فرصت یک روزه ثبت نام آزمون دستیاری پزشکی است

فارغ التحصیلی نخستین دانش آموخته دکتری تخصصی علوم قرآن و حدیث

وزارت علوم برای سرویس دانشگاه بخشنامه صادر کرد!

پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد آغاز شد

مهلت پذیرش طرح های پژوهشی در مرکز ملی تحقیقات آموزش پزشکی تمدید شد

ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی همدان

نمایشگاه خوداشتغالی و کارآفرینی دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار می شود

دستیابی به فناوری تولید پنجره های مادون قرمز ممکن شد

نوری همدانی: مردم ارزانی را در سفره ها نمی بینند

یادمان شهدای گمنام دانشگاه آزاد کازرون رونمایی می شود

برخی مصوبات شورا به دلیل تعارضات حقوقی اجرا نمی شود

آغاز ثبت نام بدون آزمون در نگین درخشان دیار 15 خرداد

ثبت نام کار دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی از 10 بهمن آغاز می شود

2 عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی از سرآمدان علمی کشور شدند

اعلام آمادگی کشور های منطقه برای بهره گیری از الگوی سما

ناسیونالیسم بازمانده فاشیسم است

تعریض خیابان پویینک قرچک در دستور کار است/کلنگ بزرگ ترین فرهنگسرا قرچک در پویینک به زمین زده می شود

نمایشگاه خوداشتغالی و کارآفرینی دانشجویان 11 اسفندماه برگزار می شود

برگزاری مرحله دانشگاهی هشتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان

اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد تا پایان سال

طهرانچی در دیدار معاون علمی و فناوری رییس جمهور: محدودیتی برای جذب فارغ التحصیلان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم

تلاش برای خودکفایی در تولید لنزهای نانوکامپوزیتی مادون قرمز

آمادگی کشورهای منطقه برای استفاده از ظرفیت دانشگاه آزاد

برخی مصوبات شورا به دلیل تعارضات حقوقی اجرا نمی شوند

برنامه «سرآمدان» با حمایت معاونت علمی انجام می شود/ استفاده از ظرفیت های دانشگاه آزاد برای استقرار محققان

سلیمی در تشریح طرح «مهارت افزایی دانشجویان»: اشتغال در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 65 درصد و در دکتری بالای 85 درصد است

آمادگی کشورهای منطقه برای استفاده از ظرفیت دانشگاه آزاد

محدودیتی برای جذب دانش آموختگان و محققان ایرانی خارج از کشور نداریم/ تاکید بر پیگیری مباحث اشتغال جوانان

کودکان کار زاده عدم ثبات اقتصادی و امنیت شغلی/ آسیب زا بودن قوانین منع کار کودکان در ایران

نخستین آزمایشگاه انسان شناسی کشور در گیلان افتتاح می شود

المپیاد ورزشی بسیج دانشجویی در مازندران برگزار می شود

4 دانشکده جدید در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ساخته می شود

1090یتیم تحت پوشش موسسه خیریه ایتام بروجرد است

اقدامات نهاد به ترسیم افق روشن کتابخانه های عمومی کمک می کند

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) درگذشت سردار فضائلی را تسلیت گفت

مانور پدافند غیرعامل حوزه زیستی-سبزوار

دانشجومعلمان همدانی به دانش آموزان محروم همدان درس می دهند

کمیسیون مشترک فضای مجازی تشکیل می شود

جزییات اعطای ارز دانشجویی

دانشگاه آزاد قم در 42 رشته بدون کنکور دانشجو می پذیرد

برگزاری المپیاد ورزشی بسیج دانشجویی در مازندران

چالش ده سال قبل وزارت علوم؛ ظرفیت کنکور!

دانشجویان دانشگاه آزاد دامغان از فضای تحقیقاتی بهره مند می شوند

ساخت سردخانه سلف سرویس پردیس دانشگاه مازندران آغاز شد

زمان ثبت نام وام های دانشجویی اعلام شد

اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیأت علمی در دانشگاه آزاد تا پایان سال

شهردار تهران در BRT و مترو + عکس

علیزاده خبر داد افزایش شهریه امسال 5 درصد کمتر از سال گذشته بود

اعلام آمادگی کشور های منطقه برای بهره گیری از الگوی سما

آغازکارشبکه افکارسنجی دانشگاه های ایران

شروع پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

شناسایی فسیل 67 میلیون ساله با دندان های عجیب

عاملی در جلسه کمیسیون علمی و فناوری: رفع چالش های جامعه باید از موارد جدی در سیاستگذاری باشد

چراغ سبز برای حذف کنکور ارشد و دکتری

دانشگاه شیراز میزبان کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران است

برنامه ای که موجب افزایش تمرکز می شود

پذیرش دانشجو در دوره های کاردانی دانشکده رسانه فارس

دانشگاه پیام نور نسبت به سایر دانشگاه ها پایین ترین شهریه را دارد/ میزان افزایش شهریه 5 درصد کمتر از سال گذشته

کمیسیون مشترک فضای مجازی تشکیل می شود

گسترش همکاری های جهاد دانشگاهی فارس و دانشگاه آزاد و پیام نور

نامه نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با 40 دستگاه برای ارائه پیشنهادات درباره ادامه همکاری ها

فراخوان بورس دانشگاه چینی و ژاپنی در مقطع ارشد

تعداد دانشجویان علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت

جذب هزار عضو هیات علمی تا فروردین 98

شیوه پرداخت حق التدریس اساتید در دانشگاه های بزرگ تغییر می کند

برگزاری دومین المپیاد ورزشی دانشجویان مازندران در ساری

ولایتی: اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد باید به مبانی اسلام و نظام پایبند باشند

پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد آغاز شد

کشف ژن های جدید برای باهوش تر شدن انسان

به دنبال حیات فرازمینی در بزرگترین قمر زحل

کمیسیون مشترک شورای انقلاب فرهنگی و شورای فضای مجازی تشکیل شد

میزان افزایش شهریه 5 درصد کمتر از سال گذشته بوده است

موافقت شورای گسترش با تاسیس مرکز پژوهشی جندی شاپور

دولت فقط فقر تولید می کند و فقر علت شکل گیری کودک کار است

تسلیت فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) درگذشت سردار فضائلی

فریدون جعفری، عضو شورای راهبردی توسعه مدیریت وزارت علوم شد

طرح مهارت افزایی با استقبال دانشجویان مواجه شد/ 85 درصد فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه علامه شاغل هستند

هزار عضو هیئت علمی تا فروردین 98 در دانشگاه آزاد جذب می شوند

افزودن گُل به توتون برای شادی آور کردن قلیان

افزایش شهریه امسال 5 درصد کمتر از سال گذشته بوده است

لوح زرین به کویر تایر اهدا گردید

جزییات استخدام هیئت علمی دانشگاه آزاد

ثبت نام بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد آغاز شد

جذب هزار عضو هیات علمی تا فروردین 98

هزار عضو هیات علمی تا فروردین 98 در دانشگاه آزاد جذب می شوند

فراخوان بورس یک دانشگاه چینی و ژاپنی در مقطع ارشد

پرتاب «به موقع» ماهواره های شریف و امیرکبیر

پرتاب «به موقع» ماهواره های شریف و امیرکبیر