مطالب مرتبط:
آخرین جزییات از پرتاب ماهواره امیرکبیر
تحریم های موجود سبب تاخیر پرتاب ماهواره امیرکبیر شد
ماهواره «پیام» دانشگاه امیرکبیر؛ نخستین پرتاب سیمرغ
صفوی در جمع خبرنگاران خبر داد دلیل تأخیر پرتاب ماهواره دانشگاه امیرکبیر
تعیین زمان پرتاب ماهواره ساخته شده در دانشگاه امیرکبیر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:402018-10-22دانش

پرتاب «به موقع» ماهواره های شریف و امیرکبیر


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحویل ماهواره امیرکبیر به این وزارتخانه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: ما امیدواریم بتوانیم ماهواره امیرکبیر و دانشگاه شریف را به موقع در مدار قرار دهیم تا بتوانیم از ثمره آن ها در جامعه بهره مند شویم.

- شعارسال:" آذری جهرمی در نشست بازدید از برج فناوری دانشگاه امیرکبیر با اشاره به فعالیت های علمی این دانشگاه، افزود: دستاوردهای این دانشگاه نشان می دهد که این نهاد علمی و آموزشی ریل گذاری مناسبی برای توسعه علم و فناوری داشته است و دانشجویان و نخبگان و اساتید این دانشگاه نیز این مسیر را به پیش می برند.

وی با بیان این که مطالبی را که در گذشته در خصوص فعالیت های این دانشگاه به من ارائه شده بود، امروز مشاهده کردم، یادآور شد: ماهواره امیرکبیر از جمله دستاوردهای این دانشگاه است که امروز با تلاش های صورت گرفته آماده بهره برداری است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحویل این ماهواره به وزارت ارتباطات در آینده نزدیک خبر داد و یادآور شد: با تحویل آن، این ماهواره در نوبت پرتاب قرار می گیرد تا از آن برای پایش بخش هایی چون بخش کشاورزی استفاده شود.

آذری جهرمی عمر مداری این ماهواره را دو سال عنوان کرد و یادآور شد: برای آنکه به تصاویری با این دقت و وضوح دسترسی داشته باشیم، در شرایط فعلی نیاز به هزینه های زیادی است و ما امیدواریم با قرار دادن این ماهواره در مدار از دستاوردهای آن استفاده کنیم.

وی با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره دانشگاه شریف تاکید کرد: در حال حاضر دو ماهواره دانشگاه شریف و امیرکبیر آماده پرتاب است که امیدواریم به سرعت پرتاب شوند و مردم بتوانند از ثمره آن بهره برداری کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این که در حال حاضر در عصر انقلاب چهارم و عرضه نوآوری قرار داریم، خاطر نشان کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این حوزه پیشگام است و با راه اندازی برج فناوری تلاش دارد تا علم را به تجارت برساند و این امر نشان می دهد که این دانشگاه در مسیر درستی از پدیده تحولات قرار دارد.

آذری جهرمی همچنین یادآور شد: ما علاوه بر شاخص های اندازه گیری تولیدات علمی باید شاخص های دیگری داشته باشیم تا با آن مجموعه های دولت و دانشگاه ها مورد ارزیابی قرار گیرند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: ما در این راستا در تلاش هستیم تا با هزینه کرد مناسب در مسیر توسعه علم دنیا قرار گیریم که این افتخار بزرگی برای کشور خواهد بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که در این راستا باید دانشگاه ها با امضای تفاهم نامه ای در این حوزه حرکت کنند، ادامه داد: علاوه بر سوپرکامپیوترها نیاز است دانشگاه ها به سمت حوزه رمزشکنی برای پدیده هایی که نیاز به محاسبات سریع دارند، حرکت کنند که در این راستا با اعلام فراخوانی بتوانند فعالان این عرصه را جذب و اقدام به توسعه این فناوری در کشور کنند.

آذری جهرمی با اشاره به اجرای سند ایران دیجیتال گفت: این سند با همکاری دانشگاه و با متخصصانی از حوزه های فنی، فرهنگی، اجتماعی و فقهی اجرایی می شود.

وی در عین حال با انتقاد از رویکرد دانشگاه ها برای در اختیار داشتن آزمایشگاه های مرتبط با حوزه های فناوری اطلاعات، اظهار کرد: در حال حاضر همه دانشگاه ها می خواهند اتاق تمیز و تست خلا داشته باشند که با توجه به شرایط کنونی این امر هزینه بر است و از این رو لازم است تا دانشگاه ها به سمت شبکه ای کردن آزمایشگاه ها و استفاده از توانمندی های یکدیگر حرکت کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که پیچیدگی سرعت از دیگر تحولات دنیای امروز است، اضافه کرد: با افزایش سرعت تحولات فناوری به معادلات ما افزوده شده است و ما باید با توان بیشتری در این زمینه حرکت کنیم و نباید بازار پیش رو را از دست دهیم.

آذری جهرمی تاکید کرد: اگر ما امروز این فرصت را از دست دهیم، فرصت سوزی بزرگی کرده ایم.

افزایش دو برابری امتیاز دانشگاه صنعتی امیرکبیر در اجرای برنامه های بین المللی دکتر حسین حسینی تودشکی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در بازدید وزیر ارتباطات از برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر رسیدن به 100 دانشگاه برتر دنیا و قرار گرفتن در میان دانشگاه های نسل سوم را از اهداف این دانشگاه تا افق 1404 عنوان کرد.

دکتر حسینی تودشکی با اشاره به جذب برگزیدگان المپیادی در این دانشگاه گفت: ارتقای 100 پله ای در رتبه بندی QS و افزایش 2 برابری امتیاز برنامه های بین المللی در رتبه تایمز از دستاوردهای این دانشگاه به شمار می رود.

وی با اشاره به ایجاد 6 پردیس تخصصی، 16 دانشکده، 13 پژوهشکده و 14 هزار دانشجو در این دانشگاه، خاطر نشان کرد: 50 درصد از این دانشگاه در تحصیلات تکمیلی مشغول به فعالیت هستند ضمن آنکه در سال گذشته 14 نفر از دانشجویان المپیادی جذب این دانشگاه شدند.

حسینی از رشد 33 درصدی دانشمندان یک درصد برتر (پژوهشگران پر استناد) خبر داد و یادآور شد: 17 نفر از اساتید این دانشگاه جزو دانشمندان یک درصد برتر و یک نفر دیگر نیز جزو یک صدم درصد با 20 هزار ارجاع است.

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تولیدات علمی محققان این دانشگاه اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار اسکوپوس تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی از 519 به 890 مقاله افزایش یافته است که این میزان بر اساس گزارش وب آو ساینس از 482 یه 728 مقاله افزایش دارد.

تعداد مقالات علمی منتشر شده محققان این دانشگاه از 1350 در سال 2010 به 2202 در سال 2017 افزایش داشته است و برای ارتقای بیش از این نیاز به برنامه ریزی های بیشتر است.

به گفته وی سرانه چاپ مقالات به کل هیات علمی دانشگاه از 4٫02 در سال 1393 به 4و18 در سال 96 رسیده و تعداد مقالات مشترک بر اساس پایگاه اسکوپوس در سال 96 تعداد 89 مقاله و بر اساس وب او ساینس 228 مقاله بوده است.

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به رتبه بندی این دانشگاه در سطح ملی و بین المللی یادآور شد: در سال 1396 بر اساس رتبه بندی تایمز دانشگاه امیرکبیر در رتبه 800-601 در دنیا و رتبه آن در آسیا 110-101 و در میان دانشگاه های صنعتی کشور رتبه 2 را کسب کرده است حسینی با اشاره تعداد ثبت پتنت های این دانشگاه، اظهار کرد: بر اساس گزارش های منتشر شده از کانون ثبت پتنت ایران، 33 درصد پتنت های ثبت شده در این کانون مربوط به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

معاون فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به هدف گذاری این دانشگاه برای رسیدن به دانشگاه های کارآفرینی، خاطر نشان کرد: بر این اساس اقدام به راه اندازی مراکز نوآوری و فناوری شد، ولی یکی از چالش های ما در این حوزه دیده نشدن کل فرآیند کارآفرینی و تجاری سازی است که در این راستا سعی شده تا همه عناصر از ایده تا محصول در مراکز فناوری ایجاد شود.

حسینی تعداد شرکت های مستقر در برج فناوری این دانشگاه را 123 شرکت دانست که از این تعداد 21 شرکت در واحد پیش رشد، 14 شرکت دانش بنیان، 36 تیم در واحد رشد و 52 تیم در بخش شتاب دهنده ها مستقر شده اند.

معاون پژوهش وفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اقدامات بین المللی سازی این دانشگاه، توضیح داد: بر این اساس اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی کردیم که عمده این دانشجویان از کشورهای عراق با 117 نفر، لبنان با 58 نفر و همچنین کشورهای پاکستان و افغانستان هستند.

وی ارتقای 100 پله ای در رتبه بندی QS و افزایش 2 برابری امتیاز برنامه های بین المللی در رتبه تایمز را از دستاوردهای دیگر این دانشگاه نام برد.

ضرورت راه اندازی مرکز ملی IOT در ایران/ رابطه مستقیم افزایش شرکت های دانش بنیان با آمار اشتغال دکتر سید احمد معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، همچنین در مراسم بازدید وزیر ارتباطات از طرح ابر رایانه، اتاق تمیز و مرکز ماهواره برج فناوری ابن سینا که در این برج برگزار شد، گفت: خوشبختانه حرکت دانشگاه های خوب کشور در بحث نوآوری و فناوری علم بسیار خوب بوده است.

معتمدی گفت: با توجه به سابقه ایران در زمینه ابر رایانه ها، پیشنهاد می شود یک مرکز ملی اینترنت اشیا راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: برنامه راهبردی دانشگاه در حوزه ict خوب و قابل قبول بوده است، به طوری که توانمندی مطلوبی در این زمینه صورت گرفته و دیده شده است.

معتمدی تصریح کرد: یکی از مشکلات بزرگ ما بحث سیستم مرکزی است که در خارج از کشور وجود دارد، پیشنهاد می کنم با توجه به سابقه ما در زمینه ابر رایانه ها، بتوانیم یک مرکز ملی iot را راه اندازی کنیم.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: این دانشگاه دو سال پیش برج ابن سینا را افتتاح کرد­ و ابتدا 10 شرکت­ دانش بنیان مورد حمایت قرار گرفتند­ و امسال تعداد این شرکت ها به 123 رسیده است.

معتمدی افزود: به ازای افزایش شرکت های دانش بنیان میزان سرمایه گذاری و­ اشتغال به همین نسبت افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: یکی از بهترین راه های برون رفت از مشکلات اقتصادی و بحث های مربوط به اقتصاد مقاومتی، توسعه شرکت های نوآور، فناور و دانش بنیان است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت دیده بان علم ایران، تاریخ انتشار: 28مهر1397 ، کدخبر: 41945: www.

isw.

ir
کلید واژه ها: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - دانشگاه - ماهواره - فناوری اطلاعات - وزیر ارتباطات - امیرکبیر - ارتباطات - فناوری - اطلاعات - دانشگاه شریف - دانشگاه صنعتی امیرکبیر - وزیر - پرتاب - دانشگاه امیرکبیر - وزارت ارتباطات - نشان - علمی - تولیدات علمی - اندازه گیری - هزینه - توسعه - آینده - امروز - وزارت - دانشجویان - شاخص - کشاورزی - نخبگان - نوآوری - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
دانشجویان افغانستانی را از حق تحصیل دانشگاهی محروم نکنید

از مافیای کنکور تا داستان 2030 و دانشگاه آزاد

ازدواج دانشجویی در یک نگاه

تغییر برخی کدرشته های دانشگاه فرهنگیان در تکمیل ظرفیت کنکور

اجرای فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری در پژوهشگاه علوم ورزشی

دانشجویان کانون هلال احمر دانشگاه مازندران از مرکز توانبخشی بابلسر بازدید کردند

گام محققان کشور برای رفع مشکل فاضلاب صنعت چرم سازی

افتتاحیه سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور

نشریات دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تهران الکترونیکی منتشر می شوند

کالایی شدن آموزش دانشگاه و جامعه را تهدید می کند

برگزاری مسابقه ایده شو در دانشگاه یاسوج

مطالبات دانشجویی در «تهران 20» مطرح می شوند

شعار«هر دانشجو یک فعال ورزشی و فرهنگی» محقق می شود

سرپرست دانشگاه آزاد همدان منصوب شد

برخی دخالت ها در دانشگاه آزاد موجب دلخوری رهبر شد-3

جشنواره علمی دانشجویی روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه

نتایج یک تحقیق علمی بزرگ اشتباه از آب در آمد

تکلیف 11سرپرست دانشگاه فردا روشن می شود

پولدارها در هتل های لوکس فضایی اتاق رزرو می کنند/ زندگی در جاذبه صفر

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد آغاز شد

مرتضی قائمی به سرپرستی دانشگاه آزاد همدان منصوب شد

اردوی معرفتی «حیات طیبه» در رامسر

کمبود شدید اکسیژن از تنگه هرمز تا چابهار

مازندران، میزبان جشنواره سراسری دانشجویی و هنری ققنوس

مسابقات استارت آپ فین تک

پنجمین دوره آموزشی مهارت آزمایشگاهی ویژه کارشناسان شبکه توانا برگزار شد

حمایت از تولید اسباب بازی ایرانی

جذب دانشجویان دکتری برای گذراندن فرصت مطالعاتی در پژوهشگاه علوم ورزشی

عکسی کمتر دیده شده از روزهای گمنامی علی دایی + عکس

تعاریف کیلوگرم، آمپر، کلوین و مول تغییر کرد

«جشنواره کار صدف» 28 آبان در دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود

هواپیماها باید مطابق با دانش فنی جهان ساخته شوند

مسابقات استارتاپ فین تک در سمنان+ فیلم

در انتظار نظر یا بخشنامه وزیر کشور هستیم

گنجینه ای به قدمت نیم قرن سابقه

مسابقات ورزشهای همگانی دانشجویان منطقه سه در تبریز

سرپرست دانشگاه آزاد استان همدان منصوب شد

دو خبر کوتاه از دانشگاه آزاد

ساخت 11 بیمارستان تهران روی گسل

فهم و تدبر در قرآن باید در میان دانشگاهیان توسعه یابد

برگزاری جشنواره «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه»

تصویربرداری 3بعدی از باکتری با کمک اشعه ایکس

«جشنواره کار صدف» در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می شود

تولید کفی کفش سیلیکونی برای درمان زخم های دیابتی

اسپیس ایکس ماهواره قطری را به فضا برد

انقلابی در ساخت باتری

دومین رویداد استارتاپی ایدوکا پنجم آذرماه در دانشگاه لرستان برگزار می شود

افزایش ضریب تأثیر نمره آزمون عملی تربیت بدنی در آزمون سراسری

ساخت هواپیما مطابق دانش فنی جهان میسر است

مشکل اسکان دانشجویان خوابگاهی دانشگاه شهید چمران اهواز رفع شد

برای حمید درخشان و همفکرانش که باز شمشیر از رو بستند

جشنواره روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه برگزار می شود

ساخت اثر انگشت جعلی با استفاده از هوش مصنوعی

افتتاحیه سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجوبان کشور

کفش سیلیکونی برای درمان زخم دیابتی+ عکس

افزایش ضریب تأثیر نمره آزمون عملی تربیت بدنی در آزمون سراسری

دانشگاه ها باید در مدت حداقلی 90 روزه اجاره خوابگاه را دریافت کنند

آغاز ثبت نام دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی فردا در دانشگاه علمی کاربردی مشهد برگزار می شود/ ارائه تسهیلات برای طرح های موفق

دو هزار دانشجو در دانشگاه صنعتی قم تحصیل می کنند

همایش «تراریخته» امروز در دانشگاه شهرکرد برگزار می شود

استخدام مدیریت تجارت الکترونیک،مترجم زبان انگلیسی

نشست تخصصی «حفاظت و مرمت دیوارنگاره صف سلام» برگزار می شود

کسب رتبه سوم جشنواره ملی قرآن توسط دانشجوی جهاد دانشگاهی خوزستان

مشکلی برای تأمین ارز دانشجویی نداریم

لزوم یافتن حلقه مفقوده برای تجاری سازی اسباب بازی

مشکلی برای تامین ارز دانشجویی نداریم

مشکل اجرایی در تکمیل ظرفیت دانشگاه ها وجود دارد

دانشگاه آزاد کرج بر راه اندازی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها تاکید دارد

کنترلر مخصوص معلولین ایکس باکس وان در لیست بهترین اختراعات سال 2018 جای گرفت

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی

فردا آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه های فرهنگیان و شهیدرجایی

تور آموزشی آشنایی با کتابخانه مرکزی در دانشگاه تبریز برگزار می شود

رییس جمهور 16 آذر امسال به دانشگاه تهران می رود؟

ساخت اثر انگشت جعلی با استفاده از هوش مصنوعی

​رقابت بیش از 640 برگزیده سی و سومین جشنواره قرآن و عترت آغاز شد

تمام نفرات برگزیده بنیاد ملی نخبگان استان کرمانشاه از دانشجویان دانشگاه رازی بودند

فردا آخرین مهلت ثبت نام در کارشناسی ناپیوسته غیرانتفاعی

اختلافات سلیقه ای؛ دلیل تغییر فرهاد رهبر در دانشگاه آزاد

اشتباه از آب درآمدنِ نتایج یک تحقیق علمی بزرگ

دعوت دانشگاه تهران از روحانی برای حضور در مراسم 16 آذر

پیشنهاد حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران برای روزدانشجو/تعیین صلاحیت سرپرستان دانشگاهها طی فردا

آخرین اخبار از جلسه کمیته تعیین روسای دانشگاه ها

موسیقی قشقایی؛ مدیون خاندان «گرگین پور»

ساخت اثر انگشت جعلی با استفاده از هوش مصنوعی

ساخت 11 بیمارستان تهران روی گسل

دستاورد های جدید بخش سامانه های هوشمند پلیمری بررسی می شود

میزبانی سی وچهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور مشخص شد

چاپ 156 مقاله در دانشگاه آزاد لرستان

پیشنهاد حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران برای روزدانشجو/تعیین صلاحیت سرپرستان دانشگاهها طی فردا

آخرین جزییات برگزاری مراسم ویژه 16 آذر/ تکلیف رییس دانشگاه آزاد فردا مشخص می شود

پیشنهادحضور رییس جمهور دردانشگاه تهران برای روزدانشجو/وضعیت سرپرستان دانشگاه ها فردا مشخص میشود

ساخت کفی کفش سیلیکونی برای درمان زخم های دیابتی

آغاز ثبت نام ارز دانشجویی برای دانشجویان علوم پزشکی

جزییات برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد

حماس ابهت رژیم صهیونیستی را فرو ریخت

جزییات برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشگاه خوارزمی مسئولیت مستقیم اشتغال دانشجویان را ندارد/ برگزاری دوره های مهارت افزایی در دانشگاه

فارغ التحصیلان دانشگاه علمی کاربردی اتحادیه املاک برای کسب جواز مشاوره املاک در اولویت هستند

اعتبار فرهنگی به دانشجویان خارجی دانشگاه شهید چمران اهواز اختصاص می یابد

پرتاب «به موقع» ماهواره های شریف و امیرکبیر

پرتاب «به موقع» ماهواره های شریف و امیرکبیر