مطالب مرتبط:
بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی بدن برای فصل سرما!
آنتی بیوتیک هایی که خطر سقط جنین را افزایش می دهند
آنتی بیوتیک هایی که خطر سقط جنین را افزایش می دهند
مصرف نادرست آنتی بیوتیک با بدن چه می کند؟
معرفی چند نمونه آنتی بیوتیک برای درمان عفونت کلیه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:302018-10-22پزشكي

معرفی نانوتوپ هایی برای انتقال آنتی بیوتیک به بدن


پژوهشگران دانشگاه شهید چمران اهواز در حین پژوهش آزمایشگاهی خود در زمینه سلول های خورشیدی پروسکایتی، متوجه بروز رفتاری از کره های توخالی دی اکسید تیتانیوم شدند که استفاده از آنها دارورسانی هوشمند آنتی بیوتیک ها را میسر می کند.

- عکس تزیینی است پژوهشگران دانشگاه شهید چمران اهواز در حین پژوهش آزمایشگاهی خود در زمینه سلول های خورشیدی پروسکایتی، متوجه بروز رفتاری از کره های توخالی دی اکسید تیتانیوم شدند که استفاده از آنها دارورسانی هوشمند آنتی بیوتیک ها را میسر می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سیده مژگان سید طالبی، از محققان این طرح با اشاره به ساختار نانوذرات سنتز شده در این طرح، گفت: هدف اصلی این طرح، سنتز کروی توخالی جهت بهینه سازی لایه عبوردهنده الکترون در سلول های خورشیدی پروسکایتی بود که در میانه راه، با توجه به ساختار نانوذرات سنتز شده، پایداری آنها در شرایط بدن و همچنین عدم بروز سمیت، این ایده مطرح شد که این ذرات می توانند به عنوان حامل دارو نیز مورد استفاده قرار گیرند.

وی سنتز آسان و ارزان این نانوذرات را از خصوصیات بارز این کره های توخالی دانست که موجب شده این نانو ذرات را از سایر نانو ذرات مورد مطالعه متمایز کند.

سیدطالبی با بیان اینکه در این مطالعات کره های توخالی دی اکسید تیتانیوم از ریز بلورک هایی با اندازه تقریبی 15 نانومتر ساخته شده اند، ادامه داد: این ذرات سطح مؤثر بالایی دارند و قادر به جذب میزان زیادی دارو بر روی سطح داخلی و خارجی خود هستند.

بنابراین با مصرف میزان داروی کمتر نسبت به پودر دی اکسید تیتانیوم رهاسازی دارو از سطوح نانوتوپ ها در زمان طولانی تری ادامه خواهد داشت و نیاز به تمدید مجدد مصرف دارو نخواهد بود و ضمن آنکه به دلیل افزایش ماندگاری دارو در بدن، اثرات جانبی آن نیز به حداقل خواهد رسید.

این محقق با بیان این که در این طرح از نانوکره های کربنی به عنوان قالب برای سنتز نانو ذرات توخالی دی اکسید تیتانیوم استفاده شده است، اضافه کرد: بر این اساس پس از فرایند سنتز، مشخصه یابی نانوذرات به کمک روش هایی نظیر پراش پرتوایکس، میکروسکوپ نشر میدانی، میکروسکوپ نیروی اتمی انجام شد همچنین خواص ضد باکتری نانوتوپ ها نیز بر روی چهار نوع باکتری مورد ارزیابی قرار گرفت که نتایج حاکی از عدم بروز سمیت توسط نانوتوپ ها بوده است.

این طرح از سوی سیده مژگان سید طالبی دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز و دکتر ایرج کاظمی نژاد و دکتر حسین معتمدی از اعضای هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اجرایی شد و بخشی از نتایج آن در مجله Ceramics International با ضریب تأثیر 3.

057 منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: نانو - دارو - آنتی بیوتیک - دانشگاه - آنتی بیوتیک ها - خورشیدی - چمران - اهواز - شهید - طالبی - باکتری - سلول - ساختار - دکتر - هوشمند - هایی - میزان - مصرف دارو - مصرف - ماندگاری - پایداری - طولانی - محققان - معتمدی - افزایش - انتقال - مطالعه - دکتری - گزارش - شرایط

آخرین اخبار سرویس:

معرفی نانوتوپ هایی برای انتقال آنتی بیوتیک به بدن

معرفی نانوتوپ هایی برای انتقال آنتی بیوتیک به بدن