مطالب مرتبط:
آغاز سال تحصیلی مجتمع آموزش عالی بنت الهدی/ معاون آموزش جامعه المصطفی: نظام آموزشی جدید در دستور کار المصطفی قرار گرفته است
امکانات جامعه برای پیشبرد اهداف نظام آموزشی استفاده شود
امکانات جامعه برای پیشبرد اهداف نظام آموزشی استفاده شود
امکانات جامعه برای پیشبرد اهداف نظام آموزشی استفاده شود
بطحایی: بیشترین صدمه ی غفلت از جامعه بزرگ بازنشستگان را نظام آموزشی متحمل شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:262018-10-22سياسي

پویایی و رشد جامعه با دگرگونی های مثبت در نظام آموزشی


ایرنا- بهره گیری صحیح از سیاست های اصلاحی به دور از هرگونه افراط و تفریط می تواند دگرگونی های مثبتی را در سیستم آموزشی ایجاد کند.

کوشش در جهت اصلاحات با ایجاد هماهنگی در لایه های مختلف نظام آموزش از مهمترین مبانی پویایی و رشد جامعه محسوب می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا، نظام آموزشی کارآمد یک کشور سنگ بنای توسعه و پیشرفت محسوب می شود که یکی از دغدغه های بشر توانا ساختن نسل آینده در اداره امور خویش و سپردن میراث فرهنگی به آیندگان است که این امر همزمان با گسترش جوامع و تقسیم کارهای اجتماعی و اقتصادی وظیفه تعلیم و تربیت به نهاد آموزش و پرورش محول شد.

در گذشته تصور بر این بود که نظام آموزشی موفق تر است که دانش آموختگان آن از سطوح علمی بالایی برخوردار باشند، اما امروزه افزون بر بار علمی پارامتر هایی همچون مهارت و نگرش به آن اضافه شده است.

نظام آموزشی در ایران با وجود فراز وفرودهای فراوان هنوز هم سردرگم است و مقصد و هدف روشنی برای آموزش در مدارس و دانشگاه های کشور دیده نمی شود.

مشکلاتی همچون کمبود فضای آموزشی براساس شاخص های جهانی، کمبود امکانات کمک آموزشی، کمبود نیروی انسانی کارآمد و متخصص و عدم مشارکت خانواده ها در امور تحصیلی فرزندانشان، عدم میل و رغبت آموزگاران در امر آموزش بدلیل مشکلات مادی که سبب می شود معلم به شغل دوم مراجعه کند و از کارایی مناسبی هنگام تدریس برخوردار نباشد و مشکلات مواد درسی همچون انتزاعی، غیر کاربردی به همراه فرمول های پیچیده که تفهیم آن مشکل بوده و عدم درنظر گرفتن جایگاه کارهای علمی، آزمایشگاهی و تحقیقاتی به گونه ای که سبب سکون و یکنواختی شده و ذهن را تحلیل گرا و خلاق بار نمی آورد.

در همین ارتباط محمدبطحایی وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه حل بسیاری از مسائل در اختیار آموزش و پرورش و در برخی موارد حتی دولت هم نیست، می گوید: متاسفانه مدرسه به عنوان کانون اصلی تعلیم و تربیت هنوز از جایگاه بایسته و واقعی خود فاصله دارد و نهادهای آموزشی همچنان منتظر دستورالعمل از نهادهای بالاتر هستند؛ مدیریت آموزشی نتوانسته مسیر تصمیم گیری را درست بشناسد و تمرکز شدید اداری و ساختاری نظام آموزشی سیطره خود را حفظ کرده و بهره وری را کاهش داده است.

اصلاح روش ها و مدیریت نظام آموزشی گام اولی است که باید برداشته شود و برای آن باید از ظرفیت های جدید و فضای مجازی برای آموزش کاربردی مدیران شایسته مدارس استفاده کنیم.

تحول در آموزش های مدرسه ای به ویژه با تغییرات سریع و پیچیده امروز یکی از نیازهای آموزش و پرورش ما است.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در بررسی تغییرات نظام آموزشی در ایران و چالش های موجود در این باره به گفت وگو با مهدی بهلولی کارشناس آموزش و پرورش و عضو کانون صنفی معلمان ایران پرداخت.

در ادامه متن این گفت وگو را می خوانیم.

** تغییرات نظام آموزشی در چنددهه اخیربهلولی در پاسخ به این سوال که آیا نظام آموزشی در ایران نیز همچون کشورهای دیگر دچار تغییرات شده و آیا این تغییرات موثر بوده است، گفت: نظام آموزشی در کشور در هر دوره ای با تغییر دولت ها دچار دستخوش شده است و در شرایط فعلی نیز از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست که بخش عمده این مشکلات به مساله مدیریت و عدم ثبات مدیریت در کشور بر می گردد، در واقع سیاست گذاری های آموزشی در کشور به صورت سلیقه ای صورت می گیرد این در حالی است که باید یک الگوی مشخص در بحث آموزش کشور وجود داشته باشد که بر پایه آن دست به تغییر و تحولات در این سیستم زد.

اعمال سلیقه مدیران در نظام آموزشی که با آمدن هر دولتی اتفاق می افتد باعث تغییرهای اساسی در ساختار سیستم آموزشی شده و چون هر کدام از این دولت ها اولویت های کاری متفاوتی داشته اند بسته به میزان اهمیتی که برای آموزش وپرورش قائل بودند تغییراتی را در آن ایجاد کرده اند که این تغییرات با آمدن دولت دیگر برداشته شده است.

این تغییرات به قدری شتاب زده و صوری هستند که اگر از هرکدام مدیران پرسیده شود که این تغییرات بر چه مبنایی صورت گرفته تنها دلیلی که می آورند این است که 123 کشور از این روش استفاده می کنند در حالی که نام هیچ کدام از این کشورها را نمی دانند.

تهیه سند تحول بنیادین حدود 6 سال با اندیشه 500 تن از کارشناسان آموزشی طول کشید اما به یکباره وزیر وقت آموزش و پرورش با اِعمال سلیقه 70 درصد این طرح را کنار گذاشت و طرح 3-3-6 که از اولویت های سند آموزش و پرورش نبود، اجرایی کرد، این مطالب نشان می دهند که سیاست پیشبرنده تر از پژوهش است.

وی در ادامه افزود: نظام آموزشی 3-3-6 که در زمان وزارت آقای حاجی بابایی اجرا شد یکی از اشتباه ترین تصمیماتی بود که در وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت.

چند دهه مدارس دبستانی ایران برای 5 پایه ساخته شده بود.

اجرای شتابزده 3-3-6 موجب شد تا مدارس دبستانی زیادی با کمبود کلاس روبرو شوند، با اجرای این طرح مقطع دبستان دچار کاهش نیرو شد و همین موضوع سبب شد تا بسیاری از معلمان دبیرستان و راهنمایی برای تدریس در مقطع ابتدایی فراخوانده شوند.

اجرای شتابزده این طرح سبب شد تا هنوز آموزش و پرورش تاوان آن را بپردازد.

آموزش و پرورش مجبور شد معلمان را با کمترین میزان آموزش از متوسطه به ابتدایی انتقال دهند که این موضوع، آسیب های فراوانی برای دانش آموزان به همراه داشته است.

** روزمرگی در فضاهای آموزشیاین کارشناس در ادامه بیان داشت: نظام آموزشی دچار روزمرگی شده و بیشترین دغدغه مسوولان آموزشی در مدارس گذران زندگی است که این مساله سبب می شود تا نشود کارهای نوینی در آموزش ارایه داد.

خواست جامعه فرهنگیان و جامعه مدنی کشور بر این موضوع تمرکز دارد تا با فشار بر آموزش و پرورش باید این نهاد را به طرف حرکت های سازنده سوق داد.

برای داشتن آموزش وپرورشی به روز باید مدرسه، معلم و مدیر تصمیم گیرنده باشند و امکان و انعطاف لازم را در برنامه ریزی لحاظ کنند اما اینگونه نیست و در آموزش و پرورش یک مرکز تصمیم گیری در وزارتخانه هست که از بالا دستور می دهد و دیگران هم باید اِعمال کنند.

** آموزش مهارت زندگی و کارورزی، 2 اولویت مهم نظام آموزشیبهلولی در پایان آموختن مهارت های زندگی و کارآموزی را 2 اولویت اصلی آموزش و پرورش دانست و گفت: آموزش و پرورش ایران نسبت به دیگر جوامع در زمینه کارآموزی موفق نبوده و بیشترین تمرکز خود را بر تربیت شهروند مدنی با فراخور زندگی نوین گذاشته است تا اینگونه روابط اجتماعی و اخلاق انسانی را رعایت و حقوق شهروندی را پاس بدارد.

در صورتی آموختن مهارت های کاری و فراهم ساختن زمینه برای ورود به عرصه کار و اشتغال مهمتر و ارجح تر به نظر می رسد و آموزش و پرورش تاکنون در این زمینه موفق نبوده است.

طرح مهارت آموزی باید در کلاس درس به وسیله معلم صورت پذیرد.

بنابراین باید چارچوب لازم را در این طرح مشخص و نقشه راه را به معلمان ترسیم کرد تا استمرار این برنامه در سال های تحصیلی بالاتر با انسجام و برنامه ریزی بهتری صورت بگیرد.

از سویی باید این طرح را به سمت کارگاهی شدن کلاس ها با دخالت مستقیم دانش آموزان سوق داد تا مبنای اثر گذاری بالاتر رود.


کلید واژه ها: آموزش - نظام آموزشی - آموزش و پرورش - نظام - مشکلات - وزیر آموزش و پرورش - مشکل - اصلاح - کاربردی - مدیریت - علمی - نیروی انسانی - میراث فرهنگی - اطلاع رسانی - تربیت - تعلیم - امروز - مدرسه - جامعه - مدارس - تصمیم گیری - فضای مجازی - کشور - بهره وری - خانواده - دانشگاه - اجتماعی - اقتصادی - اصلاحات - فرهنگی

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای تغییر نام عملیات بیت المقدس1 به بیت المقدس2

چهره خانم بازیگر زیبا قبل و بعد از به شهرت رسیدن+ عکس

بیانیه پایانی پنجمین جلسه مشترک هیئت رییسه و کمیسیونهای مجلس خبرگان رهبری

سه سالگی برجام از منظر رسانه های داخلی

ایام فاطمیه از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی است

پیکر خلبانان شهید محمدباقر ندری و علی افروغ تشییع شد

کمیته تعیین مصادیق مخالف فیلترینگ اینستاگرام

تحجرگرایان مقدس نما؛ مارهای خوش خط و خال

استقلال کلیسای اوکراین از نگاه کارشناسان بلاروس

آلودگی سفره های زیرزمینی نتیجه دپوی پسماند در جنگل هاست

پمپئو حق دخالت در ارتباط ایران و عراق را ندارد

وزیر اطلاعات: همگرایی دستگاه های امنیتی کم سابقه است

حوزه علمیه در مقابل جریانات انحرافی می ایستد

آغاز کلاس های آنلاین رفع اشکال ویژه طلاب سطح دو مجازی و غیرحضوری

کارکنان اوقاف باید در زمینه تکریم ارباب رجوع نمونه باشند

نهادها و سازمان ها به تحقق هدف مسجد محوری در جامعه کمک کنند

پ آبزیان شمال کشوربه دلیل شیرابه ها می میرند/دلیل اصلی نابودی یوزپلنگ کمبود آب است

درگذشت محمدرضا اعتمادیان + پیام تسلیت

هشدارظریف به پمپئو: در ارتباط ایران و عراق دخالت نکن/رابطه ما با مردم عراق تصنعی نیست

برخی نسبت به پیشنهاد اختصاص 50 درصد جرائم رانندگی به معلولان مقاومت می کنند

قاضی پور: تنها راه مبارزه با آمریکا رونق تولید داخلی و اشتغال است

نماینده مجلس: برخی بازنشستگان از مسئولیت کناره گیری نکرده اند

استقلال بودجه شورای عالی استان ها در سال آینده

ملامت و سرزنش دشمنان هیچگاه مومنان را مایوس نمی کند

معاونت اجتماعی سپاه انصارالرضا (ع) تشکیل شد

عدالت ترمیمی راهکاری برای کاهش شدت برخورد با تخلفات شهری

آیین استقبال از پیکر سه شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس در شیراز

رونمایی از آثار محتوای فضای مجازی با موضوع چهل سالگی انقلاب اسلامی

اطلاعیه ستاد نماز جمعه تبریز

مسابقات قرآن خانواده شهدای خراسان رضوی آغاز شد

سعید مرتضوی کجاست؟

اقدامات ضدامنیتی اشرار همواره خنثی شده است/لزوم ایجاد بازارچه های مرزی در آذربایجان غربی

وزیر اطلاعات در ارومیه: اقدامات ضدامنیتی اشرار همواره خنثی شده است/لزوم ایجاد بازارچه های مرزی در آذربایجان غربی

دانشگاه آزاد تحقق تمدن نوین اسلامی مدنظر رهبری را دنبال می کند

محسن هاشمی در مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی: اولویت جدی جامعه دانشگاهی خوابگاه دانشجویان است/ روحانی از ابتدا شاهد حمایت های موشکی پدرم بود

عدالت ترمیمی راهکاری برای کاهش تخلفات شهری

سعی می کنیم شورای عالی استان ها آویزان وزارتخانه ها نباشد / بدهکاری 282 هزار میلیارد تومانی دولت/ واریز 2 هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری ها به بودجه 98 ، در صورت ناچاری

انعکاس مهمترین رویدادهای خبری 26 دی

وداع با خاطره ساز چند نسل

نشست ساماندهی امور جوانان هرمزگان با موضوع فرهنگ اشتغال

لزوم حضور جدی بسیجیان در فضای مجازی

حذف یارانه خانوارهای پردرآمد منوط به تصویب مجلس

نیازمند تعادل بین علم و فرهنگ هستیم/دعوت از دانشمندان برای کمک به شورای عالی انقلاب فرهنگی

ویدئو/ صدای اهالی تئاتر شنیده می شود؟

درگذشت محمدرضا اعتمادیان + پیام تسلیت

سخنرانی سالانه «ترامپ» احتمالاً لغو می‎شود

تلاش سایت انتخاب در دفاع از سروش و BBC

بیانیه مجلس خبرگان علیه ظریف: می گویید هدف برجام اقتصادی نبوده؛ این یعنی در برابر دشمن کوتاه آمده اید / هدف مذاکرات لغو غیرمشروط و کامل همه تحریم های اقتصادی، مالی، بانکی و هسته ای بود

همدلی و همگرایی دستگاه های امنیتی بارها به مسرت رهبری منجر شده است

مسجد محوری در جامعه بسترساز شکل گیری تمدن نوین اسلامی است

یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می شود؟

ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر تا پایان امسال به هزار مگاوات می رسد

حمید جبلی نمایشگاه عکس برگزار می کند

دفاع آیت الله العظمی سبحانی از حریم دین با انجام مذاکرات و مناظرات عالمانه

خرید غیبت خدمت سربازی به صلاح کشور نیست

اسلام ستیزان پگیدا تجمع ارعاب کننده در اطراف مسجدی در هلند برگزار کردند

از اتصال ریلی ایران و عراق چه خبر؟

رییس مجلس درگذشت «حسین محب اهری» را تسلیت گفت

استخدام ویزیتور آقا با مزایا در شرکت خوشگوار در کرج

ورود توده گرد و خاک از کشورهای همسایه به خوزستان از امروز

ریحانا، از پدرش به دلیل کلاهبرداری شکایت کرد

محمد جواد ظریف: نیاز نداریم پنهانی به عراق بیاییم/ رییس جمهور در آینده نزدیک به بغداد سفر می کند

جنجالهای فاطمه حسینی از مجلس تاسکه و لواسان!

جهانگیری: از اقدامات اروپا در برجام راضی نیستیم

لحظه هدف قراردادن نشست طالبان توسط نیروهای افغان + ویدیو

امنیت و اقتدار نظام با استانی شدن انتخابات افزایش پیدا می کند/ شوراهای شهر مطالبات منطقه ای را برطرف کنند

قاضی پور: تنها راه مبارزه با آمریکا رونق تولید داخلی و اشتغال است

توصیه حضرت آیت الله وحید خراسانی به استاندار قم چه بود؟

گرمخانه بانوان فردیس گشایش یافت

بررسی آسیب های فضای مجازی در جلسه هیئت رییسه مجلس خبرگان رهبری

اقدامات اروپا در خصوص برجام رضایت بخش تر شده است

45 هزار واحد مسکن مهر دهه فجر افتتاح می شود

گفته بود انگلیس ها خیلی خطرناکند

اجرای هنرمندان ملی و استانی در اختتامیه جشنواره «آوای بیداری»

ملکی: نشست لهستان هم چیزی مثل راه اندازی رادیو فردا در جمهوری چک است

حراست از مرزهای کشور، یک توفیق و اقدامی خداپسندانه است

آماده باش حشد شعبی عراق

نتانیاهو به چاد می رود

توصیه بهرام شاه محمدلو به قصه گوها

سخنرانی سالانه «ترامپ» لغو می‎شود

سه میکروفون و نیم به روی صحنه می رود

افزایش سرقت خرد در سال جاری / کاهش 50 درصدی ارتکاب جرایم در کشور

بدرقه پیکر حسین محب اهری با حضور چهرهای مشهور سینما

انفجار در دانشگاه لیون فرانسه

پیشنهاد یک نماینده: جهان اسلام واحد پول مشترک داشته باشد

بررسی آسیب های فضای مجازی در جلسه هیئت رییسه مجلس خبرگان رهبری

بیانیه مجلس خبرگان علیه ظریف: می گویید هدف برجام اقتصادی نبوده؛ این یعنی در برابر دشمن کوتاه آمده اید

مجری بریتانیایی برای عمل زیبایی راهی تهران شد + عکس

وقوع انفجار در یک پوهنتون در فرانسه

سفر سردار باقری به باکو

کی روش: پس از پیام «رهبر» وزیر علیه ما شد

45 هزار واحد مسکن مهر دهه فجر افتتاح می شود

آذربایجان غربی سومین استان کشور در جذب سرمایه گذاری است

جام کتاب نخوانی

آذربایجان غربی سومین استان کشور در جذب سرمایه گذاری است

شوخی امیر مهدی ژوله با مهناز افشار+ عکس

تنها راه مبارزه با آمریکا رونق تولید داخلی و اشتغال است

کنگره بررسی اندیشه های آیت الله سبحانی در تبریز برگزار شد

دشمنان همواره درصدد ایجاد مشکل در منطقه هستند

رای پرونده مرگ مادر همدانی به زودی صادر می شود

پویایی و رشد جامعه با دگرگونی های مثبت در نظام آموزشی

پویایی و رشد جامعه با دگرگونی های مثبت در نظام آموزشی