مطالب مرتبط:
فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75ساله!
کارشناسان شرایط فرودگاه خرم آباد را برای پرواز هواپیمای پهن پیکر مناسب نمی دانند
فرودگاه خرم آباد محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد
فراز و فرود تجارت سه ماهه با اروپا/ تراز منفی 1.7 میلیارد دلاری
جزییات فرود اضطراری حجاج خوزستانی در فرودگاه کویت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:052018-10-22اقتصادي

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75 ساله!


در ماه های اخیر صحبت های زیادی درباره اینکه فرودگاه خرم آباد پس از اجرای طرح توسعه ، قابلیت نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر را دارد یا نه، - شنیده شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، طرح توسعه فرودگاه خرم آباد در بهمن 92 آغاز شد و قرار بود دوساله به بهره برداری برسد اما در حالی که به سال پنجم نزدیک می شود، هنوز جای کار دارد.

یکی از مزایای این طرح را نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر اعلام کردند اما.

این طرح شامل توسعه سطوح پروازی( تطویل باند، توسعه اپرون، بهسازی آپرون موجود، زهکشی، استریپ‎سازی و ارتقاء مقاومت باند، بهسازی جاده حفاظتی، سرپوشیدن کانال های عرضی فاضلاب روستایی عبوری از باند و احداث ساختمان هواشناسی) توسعه ترمینال و احداث ساختمان پاویون بوده که چندین مورد تکمیل شده ولی مابقی کار زیادی دارد.

تا پیش از اجرای طرح توسعه، اپرون فرودگاه 18 هزار مترمربع بود که گنجایش سه پرواز همزمان را داشت و در طرح توسعه از طول 3200 متر مربع به 3500 مترمربع افزایش یافت و برای فراهم شدن امکان نشست و برخاست هواپیماهای ایرباس، 420 متر به باند فرودگاه اضافه شد و افزایش 11 هزار مترمربع دیگر به اپرون نیز به پایان رسیده است.

همچنین در این طرح باند فرودگاه 420 متر توسعه یافته که درآن استریپ‎سازی استاندارد مورد توجه خاص بوده و علاوه بر تطویل باند تقویت PCN آن از 50 به 65 برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر اجرا شد.

از بدو آغاز طرح تا چند ماه پیش، همه مسئولان از نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر در فرودگاه خرم آباد با اجرای طرح توسعه وعده ها دادند اما به یک باره صحبت های دیگری مطرح شد.

شرایط برای انجام پروازهای حج لرستان فراهم نیست در این باره فرزانه شرف‎بانی، مدیرعامل هواپیمایی هما تأکید کرده بود: امکان پذیر نبودن انجام پروازهای حج لرستان به دلیل وجود موانعی چون کوه های اطراف فرودگاه، ارتفاع فرودگاه از سطح دریا و درجه بالای دمای هوا در ماه های تیر و مرداد و محدودیت های شدید عملیاتی به لحاظ وزن نشست و برخاست هواپیما است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام نظر کارشناسی قسمت عملیات پرواز هما، امکان انجام پرواز با هواپیمای پهن پیکر به فرودگاه خرم آباد وجود ندارد.

شرف‎بانی اضافه کرد: این محدودیت‎ها منجر به کاهش تعداد مسافر و بار همراه قابل حمل(حداکثر به میزان 150 نفر) خواهد شد و با توجه به اعمال محدودیت طرف سعودی برای تعداد نشست و برخاست، هواپیماهای همه کشورها، الزام به حمل حداقل 250 مسافر در هر پرواز خواهند داشت.

این صحبت ها همانند آب سردی بر پیکر لرستان بود و مردم استان را به شدت آزرده کرد و فرودگاهی ها نیز از آن متعجب شدند.

فرودگاه خرم آباد محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد حسین دالوند، کارشناس مدیریت پروژه در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: چندی پیش مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما اعلام کرد که ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا، دمای هوا و موانع فیزیکی اطراف مانع از انجام پروازهای حجاج زائرین لرستانی از فرودگاه خرم آباد است.

وی تأکید کرد: قطعا این موارد نام برده نمی تواند دلایل صرفا فنی و علمی باشد که نتوان آن را حل کرد و اگر مثبت اندیشی کنیم باید بگوییم مسئولان امر به لرستان کم توجهی دارند و حوصله افزودن نام فرودگاه خرم آباد به لیست ایستگاه های پروازی حج امسال را نداشته اند و کم لطفی کرده و در مقام پاسخ گویی هم حالا چیزی گفته اند که رنگ و بوی فنی بدهد! دالوند تصریح کرد: در مقایسه فرودگاه خرم آباد با یکی دو فرودگاه تقریباً مشابه جالب است بدانیم؛ ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا 1153متر و طول باند آن 3620 متر، ارتفاع فرودگاه اردبیل از سطح دریا 1311متر و طول باند آن 3300 متر و ارتفاع فرودگاه کرمانشاه از سطح دریا 1200 متر و طول باند آن 3400 متر است.

همچنین از لحاظ سیستم های ناوبری هم جالب است که فرودگاه خرم آباد پیش از طرح توسعه از دستگاه های کمک ناوبری NDB VOR,DME,NDB, ILS استفاده می کرد که به علت کوهستانی بودن منطقه، دستگاه کمک ناوبری DVOR/DME هم جایگزین VOR/DME شد و بنا به اظهارات مدیر اسبق فرودگاه خرم آباد، یکی از فرودگاه های برتر کشور از نقطه نظر بهره گیری از سامانه های کمک ناوبری پیشرفته است.

این کارشناس افزود: از طرفی با تکمیل طرح توسعه ای که طول باند فرودگاه خرم آباد از 3200 به 3600 متر افزایش یافته، 18هزار متر اپرون قدیم این فرودگاه نیز دوباره تقویت و بهسازی شد و علاوه بر افزایش طول باند با مقاومت استاندارد، در باند قدیم هم سه لایه تقویتی اضافه شده است.

وی اضافه کرد: پس چنانچه مشخصات فنی فرودگاه خرم آباد پس از طرح توسعه را بپذیریم قاعدتا هیچ محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر وجود ندارد.

دالوند گفت: در بحث دمای هوا نیز با توجه به ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا و طول باند و وزن هواپیما، حتماً انتخاب ساعت مناسب در شبانه روز که بیشترین تاثیر مثبت را بر ناوبری داشته باشد، کار سختی نیست.

با نگاهی به مقایسه سه فرودگاه مناطق کوهستانی کشور این پرسش پیش می آید که چگونه فرودگاه های کرمانشاه و اردبیل ایستگاه پروازی اعزام حجاج هستند اما فرودگاه خرم آباد خیر! وی گفت: با توجه به هزینه ای که تاکنون برای طرح توسعه ای فرودگاه خرم آباد انجام شده، اگر مشکل این است که 50 میلیارد تومان اعتبار این طرح کافی نبوده و فقط با 9 میلیارد دیگر کامل می شود پس چرا این رقم به موقع تامین نشده و اگر با تامین اعتبار و نهایی شدن طرح توسعه باز هم مشکل حل نمی شود پس با کدام توجیه فنی این حجم سرمایه گذاری ناکارآمد انجام گرفته است؟ این صحبت ها اندکی امید به برقراری پرواز با هواپیماهای پهن پیکر در فرودگاه خرم آباد را زنده کرد تا اینکه استاندار لرستان صحبت های دیگری مطرح کرد.

فرودگاه خرم آباد توان پذیرش هواپیمای ای تی آر را ندارد سید موسی خادمی، استاندار لرستان در این باره بیان کرد: با توجه به اینکه ناوگان ایران ایر پهن پیکر و ای تی آر هستند این عاملی شده تا این شرکت نتواند ناوگان خود در فرودگاه خرم آباد را افزایش دهد.

وی اضافه کرد: فرودگاه خرم آباد توان پذیرش هواپیمای ای تی آر را ندارد، پس بنابراین بخش عمده ای از امتیازی که برای نوسازی این ناوگان وجود دارد شامل فرودگاه خرم آباد نمی شود.

خادمی یادآور شد: براساس استدلال مسئولان مربوطه در مورد هواپیماهای پهن پیکر پرواز حج، امکان این پرواز رفت و برگشت وجود دارد، ولی باید 50 درصد مسافر کم شود که سبب می شود این پرواز اقتصادی نباشد.

صحبت های خادمی در حالی مطرح شد که ترجیع بند صحبت های هوشنگ بازوند استاندار و کیانی مدیر پیشین فرودگاه خرم آباد، امکان فرود هواپیماهای پهن پیکر پس از اجرای طرح توسعه بوده و شکی هم در آن نداشتند.

فرودگاه خرم آباد برای فرود هواپیماهای پهن پیکر توسعه داد شد در این باره غلام رضا بنی صدر، مدیر فرودگاه خرم آباد به ایسنا گفت: اجرای هر پروژه ای مقدماتی دارد و مشاور طرح آن را بررسی و مطالعه می کند و سپس کار شروع می شود.

وی ادامه داد: ایرباس 600-300 با توجه به شرایط و اقداماتی که در این زمینه انجام شده، مشکلی برای نشست و برخاست در فرودگاه خرم آباد ندارد.

بنی صدر یادآور شد: آنان اعلام کرده اند که به علت موانع اطراف، هواپیماهای پهن پیکر نمی تواند در این فرودگاه فرود آید و قرار شد در سطوح بالاتر جلساتی در این زمینه برگزار شود.

مدیر فرودگاه خرم آباد تأکید کرد: کسانی که این ادعا را مطرح کرده اند، هیچ تلاشی را در این خصوص انجام نداده و حتی یک بار هم تست نکرده اند.

وی بیان کرد: فرودگاه خرم آباد برای این منظور توسعه داده شده که هواپیماهای پهن پیکر برای برقراری پرواز مشکلی نداشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، فرود پهن پیکرها در فرودگاه 75 ساله هنوز هم جای بحث دارد و ادعاکنندگان نداشتن شرایط برای فرود این گونه هواپیماها در خرم آباد کار خاصی برای صحت ادعای خود انجام نداده و فقط صحبتی مطرح کرده اند.

این انتظار وجود دارد که در آینده نزدیک علاوه بر فعال سازی مجدد طرح توسعه، یک بار برای همیشه بحث وسیع "پهن پیکر" نیز تمام شود.

گزارش از: مهران مریدی، خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: فرودگاه - هواپیما - توسعه - پرواز - خرم آباد - لرستان - هواپیمای - ساختمان - افزایش - استان - استاندارد - هواپیمایی - مدیرعامل - دمای هوا - روستایی - مسئولان - فاضلاب - مقاومت - همراه - گزارش - میزان - سعودی - شرایط - وعده - جاده - پنجم - کاهش - دریا - مردم

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت 880 هزار وام ازدواج از ابتدای سال تا کنون

فرصت پایانی جاماندگان دریافت سود سهام عدالت برای ثبت شماره شبا

200 کیلومتر از شبکه آب روستایی نهبندان بازسازی می شود

77 طرح عمرانی زیرکوه آماده افتتاح است

قیمت رنو ساندرو نو و دست دوم در بازار

معاون پامپئو استعفا کرد

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز

نگاهی به 50 سال سابقه مونتاژ خودرو در ایران

پرداخت 880 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج در کشور

آمریکا فعالیت دکل های حفاری خود را افزایش داد

اگر میوه قاچاق مشاهده کردید بدون هرگونه رحمی آتش بزنید!

کلاهبرداری 2 میلیاردی یک بیمارستان در البرز

نرخ برخی خودرو های داخلی و وارداتی در بازار چقدر است؟

پتانسیل بزرگ استان فارس برای جذب تسهیلات صادراتی از بانک توسعه صادرات

دو شعبه بانک توسعه صادرات در گیلان بیش از 500 میلیاردریال تسهیلات به بخش تولید اختصاص داد

پول گرفتن از دولت هنر نیست/ انجام مهندسی مخزن در مناطق نفت خیز

شرکتهای بازاریابی در کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی می شوند

درخواست از صادرکنندگان برای برگرداندن ارز ناشی از صادرات به کشور

سوییس منتظر پول ایران

کسی به فکر بدهکاران مهریه نیست!

14 میلیارد افغانی عاید از مالیات 10 درصدی خدماتی مخابراتی در 4 سال

استخدام کارشناس آزمایشگاه آقا جهت شرکت داروسازی در اصفهان

میوه های قاچاق را به نیازمندان هم ندهید و بدون رحم آتش بزنید

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

قرارداد 9 طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت امضا شد

واردات 71 هزار تن کالا از طریق مرز بازرگان به کشور

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی: واردات 71 هزار تن کالا از طریق مرز بازرگان به کشور

سرانه فضای سبز در شهر دوگنبدان به 12 مترمربع رسید

مصرف برق استان های خراسان 25 برابر شده است

برند سازی حلقه مفقوده صنعت نساجی یزد

30 درصد درخواست ها در ملاقات عمومی، مربوط به اشتغال است

تسهیلات اشتغال به جوانان روستایی پرداخت شود

امشب پایان واریز سبد حمایتی به حساب بیمه شدگان تامین اجتماعی+فیلم

استخدام مدیر بهره برداری، مسئول برق و مکانیک در یک نیروگاه

بنزین سهمیه بندی می شود؟ / مجلس مخالف هر گونه سهمیه بندی

تعیین تکلیف محاسبه سودهای بانکی

وزیر کار: روزانه یک میلیون مراجعه به این وزارتخانه می شود

رقم نجومی فرار مالیاتی پزشکان!/کاریکاتور

کارنامه موفق بانک ملت در جذب سپرده/ جذب سپرده فقط در گروی افزایش سود بانکی نیست

بانک کشاورزی امسال سررسید و تقویم چاپ نخواهد کرد

وزیر اقتصاد: باید از روش های مختلف واگذاری متناسب با اقتضائات برای افزایش اثربخشی واگذاری ها بهره بگیریم

استخدام عکاس تمام وقت در شرکت کیان

استخدام کارشناس فروش حضوری قطعات خودرو در هرمزگان

آموزش 50 هزار نفری کارگران ساختمانی/به دنبال ایمن سازی محیط کاری هستیم

برداشت 85 درصد مرکبات تولیدی گیلان

خبرهای خوش برای پرستاران

اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین کالاهای اساسی مردم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر داد اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه برای تامین کالاهای اساسی مردم

تصرف بازارهای خارجی با استانداردسازی مواد غذایی میسر است

ترمیم تخصصی کارکنان قرارداد موقت نفت ابلاغ شد

توقف گاز رسانی پشت درهای شهرک الهیه

شانسی برای نجات کره زمین؛ گام بزرگ دانشمندان برای تبدیل دی اکسید کربن به الکتریسیته

آمریکا فعالیت دکل های حفاری خود را افزایش داد

استخدام کارشناس فروش خانم در گروه صنعتی بازرگانی برتینو-اصفهان

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

امضای تفاهمنامه ساخت و تکمیل مدارس شهدای بانک ملی ایران در کردستان

استخدام برنامه نویس وب دات نت به همراه آموزش در تهران

صدای مردم +فیلم

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

پارتیتور ویولن در ر مینور ؛ مارک گریک

پول گرفتن از دولت هنر نیست/انجام مهندسی مخزن در مناطق نفت خیز /نوسازی تاسیسات نفتی در دستور کار

وزیر صنعت: موتور اقتصاد کشور در سال 98 فقط می تواند صادرات باشد

توزیع سبدکالا تمام شد/ بیمه شدگان تامین اجتماعی می توانند اعتراض کنند+فیلم

نماد معاملاتی 20 شرکت میان تابلوهای ب و ج بازار پایه جابه جا شدند

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال 98

24 لیتر بنزین ماهانه، سهم هر ایرانی در سال 98

شورای پول و اعتبار: ارز صادرات باید به داخل برگردد

درخواست شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان/برگرداندن ارز صادراتی

تحویل 18 هزار مسکن مهر در استان تهران

تحویل 18 هزار مسکن مهر در استان تهران

افرادی که موفق به دریافت سبدحمایتی نشده اند، منتظر توزیع نوبت سوم باشند! / شرایط دریافت سبد حمایتی با دقت مطالعه و تطبیق شود

در یک نخ سیگار چه موادی وجود دارد ؟

جذب و استخدام مدیریتی

استخدام جوشکار برق و CO2 در شیراز

«متادون» را از عطاری ها تهیه کنید!/ماجرای سماورِ مخدر چیست؟

استخدام ویزیتور و موزع در شرکت نان رضوی / تهران

استخدام کارشناس فروش در فرش مرداس در تهران

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی به بانک ها

هر ایرانی چه مقدار بنزین دریافت می کند؟

انتقاد نماینده تهران از نحوه قیمت گذاری خودروها

ترمیم تخصصی کارکنان قرارداد موقت نفت ابلاغ شد

امروز در بازار ارز چه گذشت؟

بسته شدن پرونده ی قاچاق گوشی

مسؤولان در مقابل مطالبات مردم پاسخگو باشند

خشکی تالاب جازموریان منشأ 25 درصد گرد و غبار داخلی کشور/وضعیت بحرانی دام در خراسان جنوبی

وزیر کار: روزانه یک میلیون مراجعه به این وزارتخانه می شود

استخدام کارشناس صادرات آقا در شرکت داروسازی کاسپین تامین- رشت

قاچاق خاک صحت ندارد

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی

پیشنهاد اختصاص ماهانه 24 لیتر بنزین به هر ایرانی در سال 98

کاهش نرخ ارز در بازار بین بانکی/صعود شاخص بورس/ خریداران آپارتمان بخوانند

درخواست شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان/برگرداندن ارز صادراتی

چرخه معدن تا فولاد میدکو به همت مهندسان ایرانی انجام می شود

یکهزار و 553 شغل امسال در شهرستان گرمی ایجاد شد

خوش خدمتی جدید عربستان به آمریکا

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز کشور

تاکید بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد

اعطای 880 هزار فقره وام ازدواج در سال 97

پروژه تریلیون دلاری چین برای در دست گرفتن اقتصاد جهان+فیلم

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75 ساله!

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75 ساله!