مطالب مرتبط:
فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75ساله!
کارشناسان شرایط فرودگاه خرم آباد را برای پرواز هواپیمای پهن پیکر مناسب نمی دانند
فرودگاه خرم آباد محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد
فراز و فرود تجارت سه ماهه با اروپا/ تراز منفی 1.7 میلیارد دلاری
جزییات فرود اضطراری حجاج خوزستانی در فرودگاه کویت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 09:052018-10-22اقتصادي

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75 ساله!


در ماه های اخیر صحبت های زیادی درباره اینکه فرودگاه خرم آباد پس از اجرای طرح توسعه ، قابلیت نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر را دارد یا نه، - شنیده شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، طرح توسعه فرودگاه خرم آباد در بهمن 92 آغاز شد و قرار بود دوساله به بهره برداری برسد اما در حالی که به سال پنجم نزدیک می شود، هنوز جای کار دارد.

یکی از مزایای این طرح را نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر اعلام کردند اما.

این طرح شامل توسعه سطوح پروازی( تطویل باند، توسعه اپرون، بهسازی آپرون موجود، زهکشی، استریپ‎سازی و ارتقاء مقاومت باند، بهسازی جاده حفاظتی، سرپوشیدن کانال های عرضی فاضلاب روستایی عبوری از باند و احداث ساختمان هواشناسی) توسعه ترمینال و احداث ساختمان پاویون بوده که چندین مورد تکمیل شده ولی مابقی کار زیادی دارد.

تا پیش از اجرای طرح توسعه، اپرون فرودگاه 18 هزار مترمربع بود که گنجایش سه پرواز همزمان را داشت و در طرح توسعه از طول 3200 متر مربع به 3500 مترمربع افزایش یافت و برای فراهم شدن امکان نشست و برخاست هواپیماهای ایرباس، 420 متر به باند فرودگاه اضافه شد و افزایش 11 هزار مترمربع دیگر به اپرون نیز به پایان رسیده است.

همچنین در این طرح باند فرودگاه 420 متر توسعه یافته که درآن استریپ‎سازی استاندارد مورد توجه خاص بوده و علاوه بر تطویل باند تقویت PCN آن از 50 به 65 برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر اجرا شد.

از بدو آغاز طرح تا چند ماه پیش، همه مسئولان از نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر در فرودگاه خرم آباد با اجرای طرح توسعه وعده ها دادند اما به یک باره صحبت های دیگری مطرح شد.

شرایط برای انجام پروازهای حج لرستان فراهم نیست در این باره فرزانه شرف‎بانی، مدیرعامل هواپیمایی هما تأکید کرده بود: امکان پذیر نبودن انجام پروازهای حج لرستان به دلیل وجود موانعی چون کوه های اطراف فرودگاه، ارتفاع فرودگاه از سطح دریا و درجه بالای دمای هوا در ماه های تیر و مرداد و محدودیت های شدید عملیاتی به لحاظ وزن نشست و برخاست هواپیما است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام نظر کارشناسی قسمت عملیات پرواز هما، امکان انجام پرواز با هواپیمای پهن پیکر به فرودگاه خرم آباد وجود ندارد.

شرف‎بانی اضافه کرد: این محدودیت‎ها منجر به کاهش تعداد مسافر و بار همراه قابل حمل(حداکثر به میزان 150 نفر) خواهد شد و با توجه به اعمال محدودیت طرف سعودی برای تعداد نشست و برخاست، هواپیماهای همه کشورها، الزام به حمل حداقل 250 مسافر در هر پرواز خواهند داشت.

این صحبت ها همانند آب سردی بر پیکر لرستان بود و مردم استان را به شدت آزرده کرد و فرودگاهی ها نیز از آن متعجب شدند.

فرودگاه خرم آباد محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد حسین دالوند، کارشناس مدیریت پروژه در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: چندی پیش مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما اعلام کرد که ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا، دمای هوا و موانع فیزیکی اطراف مانع از انجام پروازهای حجاج زائرین لرستانی از فرودگاه خرم آباد است.

وی تأکید کرد: قطعا این موارد نام برده نمی تواند دلایل صرفا فنی و علمی باشد که نتوان آن را حل کرد و اگر مثبت اندیشی کنیم باید بگوییم مسئولان امر به لرستان کم توجهی دارند و حوصله افزودن نام فرودگاه خرم آباد به لیست ایستگاه های پروازی حج امسال را نداشته اند و کم لطفی کرده و در مقام پاسخ گویی هم حالا چیزی گفته اند که رنگ و بوی فنی بدهد! دالوند تصریح کرد: در مقایسه فرودگاه خرم آباد با یکی دو فرودگاه تقریباً مشابه جالب است بدانیم؛ ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا 1153متر و طول باند آن 3620 متر، ارتفاع فرودگاه اردبیل از سطح دریا 1311متر و طول باند آن 3300 متر و ارتفاع فرودگاه کرمانشاه از سطح دریا 1200 متر و طول باند آن 3400 متر است.

همچنین از لحاظ سیستم های ناوبری هم جالب است که فرودگاه خرم آباد پیش از طرح توسعه از دستگاه های کمک ناوبری NDB VOR,DME,NDB, ILS استفاده می کرد که به علت کوهستانی بودن منطقه، دستگاه کمک ناوبری DVOR/DME هم جایگزین VOR/DME شد و بنا به اظهارات مدیر اسبق فرودگاه خرم آباد، یکی از فرودگاه های برتر کشور از نقطه نظر بهره گیری از سامانه های کمک ناوبری پیشرفته است.

این کارشناس افزود: از طرفی با تکمیل طرح توسعه ای که طول باند فرودگاه خرم آباد از 3200 به 3600 متر افزایش یافته، 18هزار متر اپرون قدیم این فرودگاه نیز دوباره تقویت و بهسازی شد و علاوه بر افزایش طول باند با مقاومت استاندارد، در باند قدیم هم سه لایه تقویتی اضافه شده است.

وی اضافه کرد: پس چنانچه مشخصات فنی فرودگاه خرم آباد پس از طرح توسعه را بپذیریم قاعدتا هیچ محدودیتی برای نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر وجود ندارد.

دالوند گفت: در بحث دمای هوا نیز با توجه به ارتفاع فرودگاه خرم آباد از سطح دریا و طول باند و وزن هواپیما، حتماً انتخاب ساعت مناسب در شبانه روز که بیشترین تاثیر مثبت را بر ناوبری داشته باشد، کار سختی نیست.

با نگاهی به مقایسه سه فرودگاه مناطق کوهستانی کشور این پرسش پیش می آید که چگونه فرودگاه های کرمانشاه و اردبیل ایستگاه پروازی اعزام حجاج هستند اما فرودگاه خرم آباد خیر! وی گفت: با توجه به هزینه ای که تاکنون برای طرح توسعه ای فرودگاه خرم آباد انجام شده، اگر مشکل این است که 50 میلیارد تومان اعتبار این طرح کافی نبوده و فقط با 9 میلیارد دیگر کامل می شود پس چرا این رقم به موقع تامین نشده و اگر با تامین اعتبار و نهایی شدن طرح توسعه باز هم مشکل حل نمی شود پس با کدام توجیه فنی این حجم سرمایه گذاری ناکارآمد انجام گرفته است؟ این صحبت ها اندکی امید به برقراری پرواز با هواپیماهای پهن پیکر در فرودگاه خرم آباد را زنده کرد تا اینکه استاندار لرستان صحبت های دیگری مطرح کرد.

فرودگاه خرم آباد توان پذیرش هواپیمای ای تی آر را ندارد سید موسی خادمی، استاندار لرستان در این باره بیان کرد: با توجه به اینکه ناوگان ایران ایر پهن پیکر و ای تی آر هستند این عاملی شده تا این شرکت نتواند ناوگان خود در فرودگاه خرم آباد را افزایش دهد.

وی اضافه کرد: فرودگاه خرم آباد توان پذیرش هواپیمای ای تی آر را ندارد، پس بنابراین بخش عمده ای از امتیازی که برای نوسازی این ناوگان وجود دارد شامل فرودگاه خرم آباد نمی شود.

خادمی یادآور شد: براساس استدلال مسئولان مربوطه در مورد هواپیماهای پهن پیکر پرواز حج، امکان این پرواز رفت و برگشت وجود دارد، ولی باید 50 درصد مسافر کم شود که سبب می شود این پرواز اقتصادی نباشد.

صحبت های خادمی در حالی مطرح شد که ترجیع بند صحبت های هوشنگ بازوند استاندار و کیانی مدیر پیشین فرودگاه خرم آباد، امکان فرود هواپیماهای پهن پیکر پس از اجرای طرح توسعه بوده و شکی هم در آن نداشتند.

فرودگاه خرم آباد برای فرود هواپیماهای پهن پیکر توسعه داد شد در این باره غلام رضا بنی صدر، مدیر فرودگاه خرم آباد به ایسنا گفت: اجرای هر پروژه ای مقدماتی دارد و مشاور طرح آن را بررسی و مطالعه می کند و سپس کار شروع می شود.

وی ادامه داد: ایرباس 600-300 با توجه به شرایط و اقداماتی که در این زمینه انجام شده، مشکلی برای نشست و برخاست در فرودگاه خرم آباد ندارد.

بنی صدر یادآور شد: آنان اعلام کرده اند که به علت موانع اطراف، هواپیماهای پهن پیکر نمی تواند در این فرودگاه فرود آید و قرار شد در سطوح بالاتر جلساتی در این زمینه برگزار شود.

مدیر فرودگاه خرم آباد تأکید کرد: کسانی که این ادعا را مطرح کرده اند، هیچ تلاشی را در این خصوص انجام نداده و حتی یک بار هم تست نکرده اند.

وی بیان کرد: فرودگاه خرم آباد برای این منظور توسعه داده شده که هواپیماهای پهن پیکر برای برقراری پرواز مشکلی نداشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، فرود پهن پیکرها در فرودگاه 75 ساله هنوز هم جای بحث دارد و ادعاکنندگان نداشتن شرایط برای فرود این گونه هواپیماها در خرم آباد کار خاصی برای صحت ادعای خود انجام نداده و فقط صحبتی مطرح کرده اند.

این انتظار وجود دارد که در آینده نزدیک علاوه بر فعال سازی مجدد طرح توسعه، یک بار برای همیشه بحث وسیع "پهن پیکر" نیز تمام شود.

گزارش از: مهران مریدی، خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: فرودگاه - هواپیما - توسعه - پرواز - خرم آباد - لرستان - هواپیمای - ساختمان - افزایش - استان - استاندارد - هواپیمایی - مدیرعامل - دمای هوا - روستایی - مسئولان - فاضلاب - مقاومت - همراه - گزارش - میزان - سعودی - شرایط - وعده - جاده - پنجم - کاهش - دریا - مردم

آخرین اخبار سرویس:
افزایش نرخ نفت در سال 2019

استخدام ویزیتور حضوری در شرکت گلستان

روسیه تولید نفتش را برای 2019 کاهش نمی دهد

سکه و دلا ر در مسیر نزولی

دزد بدشانس به تور شاه دزد خورد

برای خرید آپارتمان در منطقه بهشتی چقدر باید هزینه کرد؟

مساله ای به نام غول نقدینگی؟

2 علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه

سیمای 18 بانک در چهار شاخص

تیغ دولبه شهرداری تهران/آیا کلاه شرعی برای تلگرام جواب داد؟ / اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی

5 میلیارد ریال ارز قاچاق در بانه کشف شد؛ دستگیری 4 متهم

کاهش عطش ذخایر آبی

دور جدید مذاکرات هوایی

تشدید مقابله با قاچاق سوخت از مبادی رسمی

لزوم آینده نگری و ژرف اندیشی

سهم لالجین از جهانی شدن چه بود؟

تسهیلات ویژه به تاکسی ها برای کاهش آلودگی هوا

دفاع رییس اتحادیه آجیل از قیمت 200 هزار تومانی پسته

برخورد عجیب با مشترکان پرمصرف آب

پتروشیمی ها چقدر ارز آوردند؟

عوارض شتابزدگی در سهمیه بندی بنزین

کاهش قیمت هرگرم طلا 18 عیار به کمتر از 400 هزار تومان

گوشت و مرغ و برنج سبد اقشار کم درآمد را پرتر می کند

قیمت مرغ کیلویی 10900 تومان شد

بازار ایران پس از تحریم ها روزهای آرامی را سپری می کند

قیمت خودروی پروتون جن تو در بازار

قیمت نفت در سال 2019 صعودی خواهد بود

تاثیرگذاری شیل آمریکا بیشتر از اوپک است

تبدیل سینماهای متروکه و فرهنگسراهای غیرفعال به محل کسب وکار دانش بنیان

اربعین امسال چند درصد زائر بار اولی را به خود دید؟

مایوس شدن کاربران از عملکرد فنی ایفون 10 ار و پیش بینی کاهش فروش اپل

مدیر اداره خاورمیانه صندوق بین المللی پول : قیمت نفت در سال 2019 صعودی خواهد بود

در گفتگو با فارس مطرح شد جدیدترین اظهار نظر وزیر علوم در خصوص مشکل بورسیه ها

5 نکته برای سفر ارزان به کشورهای خارجی

روسیه تولید نفتش را برای 2019 کاهش نمی دهد

واردات 56 تن صابون حمام و دستشویی + جدول

بر اساس اعلام وزارت انرژی روسیه؛ روسیه تولید نفتش را برای 2019 کاهش نمی دهد

ازدواج در استان بوشهر 6.6 درصد کاهش یافت/یک طلاق به ازای 4 ازدواج

اتمام مسکن مهر اولویت وزارت راه و شهرسازی

انبار پُر از ماشین سایپا / نمی فروشند تا گران شود تا سود کنند !

نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال 12 هزار تومان

چالش تحریم برای مناطق آزاد وجود دارد

رایزنی برای دادن سوخت به هواپیماهای ایران آغاز شد

افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند

آغاز شدیدترین خشکسالی در ایران؟!

جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت

دولت 2 برابر سال96 خود را مقروض کرده است

جدیدترین نرخ مسکن در منطقه الهیه

فرانس 24: ایران پس از تحریم ها روزهای آرامی را سپری می کند

دلار به کانال12هزارتومان نزدیک شد

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا 300 هزار تومان/ گوشت و مرغ و برنج در سبد

کاهش قیمت ارز در راه است

قیمت خودرو امروز 1397/08/22 | افزایش 6میلیون تومانی قیمت “پژو207 اتوماتیک و ساندرو استپ وی

دلار به کانال12هزارتومان نزدیک شد

عرضه ی محصولات بیش از 60 شرکت ایرانی در نمایشگاه جهانی بغداد

تبدیل سینماهای متروکه و فرهنگسراهای غیرفعال به محل کسب وکار دانش بنیان

خرید برس پاکسازی چقدر هزینه دارد؟

نوسان قیمت خیار در بازار

اختلاف قیمت محصولات کرمان خودرو از بازار تا نمایندگی

بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود

آخرین قیمت نهاده های دامی و کشاورزی + جدول

2 علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه

سقوط دلار به نیمه پایینی 13 هزار تومان/ سکه روی ریل انتظارات «دنیای بورس»

بوی الرحمن از دلار برخاست/ خوش بینی ادامه دار در معاملات بورس

7 معیار برای اندازه گیری کیفیت تهیه شده است

ثبات و سیر نزولی بازار ارز و سکه

سکه طرح جدید امروز سه شنبه 22 آبان 4.3 میلیون تومان شد

با گوشی ارزان قیمت سامسونگ در بازار ایران آشنا شوید

چگونه می توان پترن های مختلف را در دکوراسیون با هم ترکیب کرد؟

لزوم یکپارچگی در راهبرد ملی استانداردسازی

لبخند انگلیسی ها به ایران در روز تحریم آمریکا

هر مسافر اجازه واردات چند گوشی دارد؟

توزیع کالاهای احتکاری در 220 فروشگاه زنجیره ای

قیمت مصوب روغن پالم اعلام شد + سند

آزادراه تهران-قم خصوصی می‎شود

شرکت های ریلی مسافری در تنگنای مالی

رویترز: رسوایی پولشویی در بانک دانمارکی فقط بخشی از کل ماجراست

امور اقتصادی و ایجاد اشتغال در اولویت پژوهش است

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات به فارس خبر داد: درخواست وزارت نفت از صندوق ضمانت برای پوشش بیمه ای صادرات نفت

امور اقتصادی و ایجاد اشتغال در اولویت پژوهش است

راهنمای خرید ظروف ملامین

جزییات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا 300 هزار تومان/ گوشت و مرغ و برنج در سبد

آخرین وضعیت بارش های ایران/ ادامه پاییز پرباران+جدول

دولت دارد فاتحه صنعت پوشاک را می خواند

قیمت مرغ کیلویی 10900 تومان شد

تاکید وزارت صنعت بر اجرای ضوابط واردات موتورهای بالای 250 سی سی

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

جزییات طرح استفاده از سهمیه سوخت در کارت های بانکی

هشدار درباره خرید و فروش کارت سوخت

یک بام و دو هوای اجرای ممنوعیت دریافت حق فنی از سوی داروخانه ها/ دود کم کاری داروسازها در چشم مردم!

​پایه پولی در یک سال اخیر به اندازه 4 سال زیاد شد/ روحانی گوی سبقت را از احمدی نژاد ربود +جدول

سیگار را از دسترس مادران باردار خارج کنید

تأملی بر مصاحبه ظریف

فرانس 24: بازار ایران پس از تحریم ها روزهای آرامی را سپری می کند

تجارت خارجی در دوران تحریم چگونه انجام خواهد شد؟

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 23آبان

جهانگیری: طی 2 ماه آینده اقتصاد ایران به آرامش نسبی خواهد رسید

خبر تکمیل می شود... تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

رییس بنیاد مسکن در گفت وگو با فارس: هیچ مسکن اجتماعی احداث نشد

نایب رییس شورای ملی زعفران در گفت وگو با ترند: درآمد 145 میلیون دلاری از زعفران در 6 ماه/ آذربایجان برای کشت طلای سرخ وسوسه شد

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75 ساله!

فراز و فرود ادعاهای پهن پیکر در فرودگاه 75 ساله!